laatje rijden! Nog geen kandidaat ter voorziening in een bestuursvakature De N.T.S. en de Olympische Spelen Kritiek op houding tegenover onderwijs Wat biedt de BEELDBUIS? STREEKNIEUWS Autoverlichting vaak niet in orde KIESPIJN? ,iin;(x) HET RAADSEL VAN ROVANNA Vergadering S.D.K.B. Z1KK1KZEE, 22-12. Op de recen telijk gehouden vergadering van de S.D.K.B. zijn nog verschillende be langrijke zaken aan de orde geko men. Door het vertrek van de secretaris, de heer M. v. d. Maas, vond een tus sentijdse verkiezing plaats voor het benoemen van een nieuw bestuurs lid. Door het bestuur waren diverse personen gepolst om zich kandidaat te stellen. De voorzitter, de heer J. H. v. d. Zande, deelde mee dat het des ondanks niet was gelukt een kandi daat naar voren te brengen. Na de eerste vrije stemming bleek ook geen van de aanwezigen bereid zitting in het bestuur te r.emen. De heerW. H. Ooms sprak er zijn teleurstelling over uit dat van de zijde der verenigingen geen enkele kandidaat naar voren ge bracht werd. De voorzitter vestigde er bij de afgevaardigden nog eens de aandacht op dat drie jaar geleden besloten is dat na een periode van zes jaar er elk jaar twee bestuurs leden zullen aftreden, welke niet herkiesbaar zijn. De verkiezing van het nieuwe bestuurslid werd aange houden tot de jaarvergadering, welke in het voorjaar zal plaats vinden. De heer N. J. Schults zal gedurende deze tijd de functie van secretaris waar nemen. Weinig positiefs kon nog door het bestuur worden medegedeeld ten aanzien van de voorgenomen plan nen tot reorganisatie door de K.N.K. B. In de bedoeling ligt het de regio nale bonden op te heffen en deze te verdelen in tien districten. Volgens de plannen zou de S.D.K.B. dan in gedeeld worden met de Dordtse Korf- balbond, de Zeeuwse Korfbalbond en de K.B.G.O. Vast staat 'het reeds nu dat voor het aantrekken van een administra teur de afdracht aan de K.N.K.B. met ongeveer f 1,per lid zal wor den verhoogd. Verschillende afge vaardigden gaven de wens te ken nen eerst wat meer definitieve ge gevens hierover te willen vernemen voer tot het nemen van een beslis sing kan worden overgegaan. De voorzitter deelde hierover mede, dat vóór de jaarvergadering, waarop de beslissing-zal genomen moeten wor den, iedere vereniging hierover vol ledig op de hoogte zal worden ge bracht. Uitreiking pryzen De competitieleider, de heer N. J. Schults, ging hierna over tot het uit reiken van de prijzen aan de vereni gingen welke in de zomercompetitie een kampioenschap hadden weten te behalen. Hij liet in het kort het ver loop van de competitie de revue pas seren. Bepaald niet enthousiast was de ccmpetitieleider over een aantal verenigingen van de K.B.G.O., die hun reserve-twaalftallen, nadat zij een aantal wedstrijden hadden ge speeld, zonder meer uit de competi tie terugtrokken. Schrikbarend vond de competitieleider het aantal boetes Scheepvaartberichten Aludra, 27-12 180 m. ZO Beira naar New York. Ampenan. 26-12 te Cebu. Camitia. 27-12 840 m. OZO Bermuda naar Stanlow. Esso Amsterdam, 27-12 295 m. ZW Ushant naar Aruba. Echo, 27-12 200 m. NW Kaapstad •naar Dakar. Kelletia, 27-12 68 m. Z Kopenhagen naar Stockholm. Kenia, 27-12 Djakarta naar Pladju. Zafra. 27-12 800 m. WZW Flores naar Hamburg. Ontsnapt met aaneengeknoopte lakens MAASTRICHT, 28-12. De Maas- trichtse gemeentepolitie maakt sinds afgelopen nacht jacht op een 30-ja- rige Griek, Sarantis Gramatopoelos, die gisteravond omstreeks half twaalf met een 28-jarige Duitser, Friedhelm Potschsdly, uit het huis van bewaring in Maastricht was ont snapt. De Duitser is om half drie vannacht door de Maastrichtse po litie gegrepen. De Griek is nog voort vluchtig. De Duitser werd vastge houden i.v.m. -een zedendelict. De Griek wachtte op zijn uitlevering. Hij was aangehouden wegens land loperij. De beide gevangenen ontsnapten gisteravond door een ruit van hun cel kapot te slaan waarna zij zich langs aaneengeknoopte lakens langs de buitenmuur van het huis van be waring lieten zakken. De Duitser liep tijdens zijn ontsnapping ver wondingen op. dat in het afgelopen zomerseizoen meest werden uitgedeeld. In totaal werden er 57 boetes geroteerd, tot een recordbedrag van f 520,Dank bracht hij aan de Z.K.B.- en de eigen scheidsrechters voor de medewerking welke zij bij het afwerken van het programma hebben verleend. De kampiuencn De kampioenen waren: le klasse: D.F.S.; 2e klasse: D.O.S.K.O.; 3e klasse All-Ready en 4e klasse A.D.O. Adspiranten, afd. A: W.I.K. A; afd. B: S.K.N.W.K. Pupillen: W.I.K. De prestatiebeker viel ten deel aan de jubilerende vereniging D.O.S.K.O. De vcorzitter sprak hierna woorden van dark tot de competitieleider voor het vele en uitstekende werk dat hij in de afgelopen zomer in het belang van de korfbalbond heeft verzet. Bij het bespreken van de micro competitie bracht de heer D. Mooij (D.F.S.) de wens naar voren een vol gende maal de verenigingen wel iets vroeger dan twee dagen tevoren in kennis te stellen van de aanvang van de competitie. De voorzitter deelde hierop mee dat de schuld hiervan geheel berust bij het bestuurslid van de K.BG.G.O., die hiermee was be last. Verschillende afgevaardigden spraken ook hun teleurstelling uit over de deelname van de K.B.G.O. aan de micro-competitie te Oude Tonge. Als men de zaken nuchter beschouwd, is het eigenlijk zo dat de verenigingen van de S.D.K.B. een competitie onder elkaar te Oude Tonge gaan spelen. De heer Mooij zag ook graag van Schouwen-Duivelandse zijde eens wat meer gedaan om tot het stichten van een sporthal te komen. Nooit of te nimmer - aldus de heer Mooij - is van welke zijde dan ook bij de Zeeuwse Sportraad een verzoek van binnengekomen. De heer Mooij ging hierna nader in op het onlangs in een Zeeuws Dag blad verschenen artikel met als aan hef „Sehouwse korfbal ten dode op geschreven". Aanleiding tot dit arti kel was het verslag van de plaatse lijke correspondent te Burgh-Haam- stede var de wedstrijd tegen Z.S.C., waarin D.F.S. het kampioenschap behaalde. Hierin werd o.m. geschre ven dat hierbij geen enkel bestuurs lid van de S.D.K.B. tegenwoordig was, endanks het feit dat er gedu rende de gehele wedstrijd vier be stuursleden waren. In het bedoelde artikel zijn door de schrijver ervan, enige verkeerde voorstellingen van zaken gegeven, welke de heer Mooij ten zeerste betreurde. Korfbal in de zomer Voor wat de Westhoek betreft is het inderdaad een probleem gewor den, in verband met de recreatie, in de zomermaanden de korfbalsport te beoefenen. Evenals de heer Mooij was het be stuur de mening toegedaan dat als kop van het bewuste artikel de West hoek vernoemd had moeten worden en niet de gehele korfbalsport op Schouwen-Duiveland. De heer Schults deelde nog mede dat binnenkort weer een micro-com petitie voor adspiranten en puplillen in de gymnastiekzaal te Haamstede zal worden georganiseerd. TWEEDE KAMER ARNHEM, 28-12. Het lükt er op dat de fracties in de Tweede Kamer geen werkelijke interesse hebben vcor de problematiek van het onder wijs. Het heeft er veel van weg dat by de stcllingname ten aanzien van onderwijsproblemen vrüwel uitslui tend de politieke houding ten op zichte van de regering telt. In deze zin sprak de voorzitter van het Katholiek Onderwijzers Verbond (K.O.V.), de heer Th. M. Knippen, donderdag in zijn jaarrede tijdens de verbondsvergadering in „Musis Sa crum" te Arnhem. Hij vervolgde: „Dit is pdlltiek verklaarbaar, maar niettemin onbevredigend en frustre rend, omdat in feite het nodige te genspel tegen het departement ont breekt en omdat daaruit nooit een serieuze invloed op het beleid kan volgen". De heer Knippen voerde daarna enkele argumenten aan om zijn stel ling te bewijzen. In de onderwijsbe groting van dit jaar zijn bijvoorbeeld verhoogd het kleuterschoolgeld, cur susgelden bij het beroepsonderwijs en leerlingstelsels, inschrijfgelden en examengelden bij het wetenschap- DE BROMFIETSER EN DE BRUGGEN AMSTERDAM, 27-12. Aan de hand van enkele voorbeelden spreekt de RAI-bromfietsafdeling haar veront rusting uit over het ontbreken van voorzieningen voor het fiets- en bromfietsverkeer in de moderne brug- en tunnelbouw. Zij verbaast zich verder over het gemak, waai-mee de Rijkswaterstaat het tweewieler- verkeer negeert en zij vraagt zich af of zomaar voorbijgegaan kan worden aan het belang van een groot deel van de Nederlandse weggebruikers. Zoals bekend telt het rijwielpark on geveer zes miljoen stuks; het aantal brommer is 1.75 min. Voorbeelden van buitenlandse brug- en tunnel bouw tonen aan, dat goede voorzie ningen voor het tweewielerverkeer zonder al te here kosten mogelijk zijn, aldus de RAI. HILVERSUM, 27-12. De N.T.S. zal tussen 6 en 19 februari a.s. in een totale zendtijd van 37 uur aandacht besteden aan de Olympische winter spelen in Grenoble. De openingscere monie op 6 februari, en mogelijk ook enige reportages van ijshockey en kunstrijden, zuilen in kleur worden uitgezonden. In het uitzendsohema waarop meerdere uitzendingen per dag voorkomen staan als vaste dage lijkse uitzendtijden steeds genoteerd 18.00 uur en 20.20 uur. De aandacht zal vooral uitgaan naar schaatsen rijden, waarvoor 16 uur is uitgetrok ken, de herhalingen niet meegere kend. Voor ijshockey en kunstrijden staan respectievelijk 7 en 2 uren ge noteerd. S t u den t encoiigres over „revolutie" DRIEBERGEN, 27-12. Meer dan honderd christen studenten zijn naar Driebergen gekomen om zich, tijdens het driedaagse congres van de stich ting Studenten-Vormingscentrum, te bezinnen op de gecompliceerde pro blematiek die samengevat is in het thema „revolutie": het zich voortdu rend en snel wisselend ontwikkelen van het denken en het daaruit vol gende doen. Mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, 'heeft woensdagavond de besprekingen ingeleid met de stem der christelijke kerken te laten ho ren over ideeën omtrent en lijnen in enkele facetten van het thema, met name over „oorlog en vrede", „ar beid en beroep", „technologie" en „ontwikkelingshulp". Dit zijn de onderwerpen die in afzonderlijke secties worden behandeld. pelijk onderwijs. Het beleid in de ja ren na de oorlog is er echter steeds op gericht geweest zo veel mogelijk te komen tot kosteloos onderwijs. „Wat nu ten aanzien van het kleu terschoolgeld en de cursusgelden bij het nijverheidsonderwijs is gebeurd, is een noodschot", aldus de voorzit ter van het K.O.V. in zijn jaarrede. „Het lijkt er op, dat deze groepen zijn uitverkoren omdat de inning van de gelden gemakkelijk gebeurt en omdat het uniforme bedragen be treft. Eenvoudiger kan het niet". VRIJDAG 29 DECEMBER NED. I. Een vriendelijke start van het vrijdagavondprogramma van de NCRVRegina Clauwaert en Dick Passchier brengen „Piek Up", het programma met de vele gasten. Na het journaal en de actualiteitenru briek „Hier en Nu'> eerst een ogen blikje lachen, gieren brullen met Joop Doder er, Jef Burm, Wim Wa- ma, Ab Hofstee in 'n aflevering avn „De stoelendans". Het team van „Farce majeure" brengt daarna wat politieke schertsen. Vervolgens „Moord als kunstzinnig handwerk", een Nederlandse bewerking door Paul Rodenko van het bekroonde TV-stuk „Excursions into Murder" van Sydney Carrol. Deze laat een aantal beroemde schrijvers van speurdersverhalen en de door hen geschapen detectives komen met verschillende methodes tot ongeveer dezelfde conclusies. Ds. A. D. v. d. Bosch uit Ginneken verzorgt ten slotte de dagsluiting. NED. II. Die van hiernaastope nen het AVRO-programma. „Een bruiloft met verrassingen" is de on dertitel. Voordat het nieuws begint krijgen toe door de NTS-journaal- dienst eerst nog het binnenlands jaaroverzicht voorgeschoteld. Na het nieuws gaat de AVRO nog een poos je verder met terugblikken. Onder de titel „1967, het jaar van de vele generaals" verzorgt commentator mr. G. B. J. Hïlterman een jaarover zicht. Tot slot van de avond „Pro Sport", een programma van topsport en amusement. ZATERDAG 30 DECEMBER. NED. I. Na het nieuws en het weekjournaal voor gehoorgestoorden een middagprogramma van de TROS Voor de kleintjes de herhaling van drie afleveringen van Rick de Kik ker, dan een filmpje van Laurel en Hardy en tenslotte het sprookje „De gouden gans". Het avondprogramma begint met twee series: „Rin tin tin" en „Mr. Terrific". Na het journaal een TROS-avondje met een menge ling van sport en vermaak. Eerst de sport: „Verkerk over Verkerk". De Europese wereldkampioen van vorig jaar babbelt over zichzelf waarbij hij assistentie krijgt van Joan Haan appel en journalist Anton Witkamp. Piet Bergström, Ard Schenk en An ton Geesink zijn ook van de partij. Het twee uur durende amusements programma komt tenslotte van het vliegkampschip Karei Doorman. Daar ontvangt Karin van Wamelen een hele reeks meer of minder be kende sterretjes en sterren. Het wordt een mooi feest, waarin de kij kers ook het een en ander zal wor den getoond van het werk, dat de bemanning van de Karei Doorman pleegt te doen. NED. II. De KRO houdt het begin van deze voorlaatste dag van het jaar helemaal op de vrolijke toer. In de stadsschouwburg in Heerlen tre den namelijk de Boertjes van Buu- ten op. Pater dr. R. Koper houdt een korte meditatie voor de klok van acht uur. Na het journaal van acht uur de dertiende aflevering van de Italiaanse feuilleton „De verloofden" en vervolgens het klapstuk van deze zaterdag „Figaro's Hochzeit', (De bruiloft van Figaro) van Wolfgang Amadeus Mozart, in een opvoering van de Hamburgse Staatsopera, met tal van bekende solisten. Het was een grandioze opvoering, die de Duitse televisie als hoogtepunt van de programma's uitzond. Behalve prachtige muziek bevat deze opera ook schitterende taferelen, zodat het een kijk_ en een luisterfeest is. Het wordt in kleur uitgezonden. VRIJDAG 29 DECEMBER. NED. I: 18.55 Pipo; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Pick up; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster20.20 Hier en nu; 20.45 Stoelendans; 21.20 Farce majeure; 21.40 Moord als kunstzinnig handwerk; 22.50 Dagsluiting22.25 Journaal. NED. II: 18.55 Pipo; 19.00 Nieuws; 19.03 Die van hiernaast; 19.33 Bin nenlands jaaroverzicht van het jour naai; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 1967: het jaar van de vele generaals; 21.20 Pro sport; 22.20 Ster. 22.35 Journaal. ZATERDAG 30 DECEMBER. NED. I: 15.30 Nieuws; 15.31 Ster; 15.34 Weekjournaal; 15 57 Ster; 16.00 Rick de Kikker; 16-15 Laurel en Hardy; 16.20 Zwaan kleef aan. 17.30 Einde; 18.55 Pipo; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Rin tin tin; 19.43 Mr. Ter rif ec (kleur); 19.56 -Ster. 20.00 Jour naal; 20.16 Ster; 20.20 Verkerk over Verkerk; 21.00 Een avond op de Ka- rel Doorman; 23.00 Journaal. NED. It: 18.55 Pipo; 19.00 Nieuws; 19.03 Mik: 19.50 Evangelie; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De ver loofden; 20.45 De bruiloft van Figaro (kleur); 23.30 Ster; 23.35 Journaal. BRUINISSE Oliebollen voor het feest Oudejaar en oliebollen horen bij elkaar. Daaróm is het een goede ge dachte van het jeugdcömité, dat is opgericht voor de viering van het 500-jarig bestaan ,om er voor te wil len zorgen, dat ieder dat gebak be komen kan. De jeugd gaat oliebollen bakken en gaat voor de verkoop langs de deuren op zaterdag 30 de cember a.s. Het doel is een „potje" te vormen, waaruit straks de on kosten die men wil gaan maken, ter viering van het 500-jarig bestaan, kunnen worden bestreden. Dat de jeugd feesten kan en een feest kan organiseren is in 1967 bewezen. Maar het feest ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan zal alles overtref fen. De Harlinger vismijn De visaanvoer aan de Harlingse vismijn bereikte nog net voor kerst mis de 9 miljoen kilo. Het schip dat de 9 miljoen vol maakte was de H.A. 36, „Nienke", van de heer H. Jume- let (voorheen te Bruinisse). Natuur lijk kreeg de bemanning diverse ge schenken, als sigaren en geestrijke dranken aangeboden. Kerstgroet voor zieken en bejaarden De diakonie van de Hervormde Kerk te Bruinisse liet bij zieken en ouden van dagen als kerstgroet weer haar fruitbakjes bezorgen (totaal 120). Men was genoodzaakt hiervoor de mensen van 75 jaar en ouder te nemen. Ook de jeugdclubs lieten zich niet onbetuigd De jongensclubs van de leiders Schot en de Koning en de vereniging Rhodé van mej. J. C. Padmos maakten eigenhandig 81 kerststukjes. De jeugdclubs zijn in terkerkelijk en de schrik sloeg hen om het ihart toen zij vernamen dat Bruinisse 246 bejaarden telt van 70 jaar en ouder. Naast chronische zie ken, werden toen deze stukjes be zorgd bij mensen van 79 jaar en ouder. De Vereniging voor Vreemdelin genverkeer ten slotte bedacht de gastarbeiders in het kamp (10 Tur ken en 4 Spanjaarden) met een goed gevulde fruitmand. Men moest hier echter wel rekening houden met Ra madan, de vastenmaand van de mo hammedanen. N.C.V.B.-bestuur voltallig In de donderdagavond gehouden vergadering van de afdeling Brui nisse van de Ned. Chr. Vrouwen bond, deelde de presidente, mevrouw de Groot-Fluijt mede, dat mevrouw van der Spek-de Waal haar benoe- FINANCIËN EN ECONOMIE Aandelen Zeeuws Grondbezit DEN HAAG, 28-12, De raad van bestuur van Nationaal Grondbezit N.V. deelt mede, dat zij nadat reeds f 5.000 aandelen Zeeuws Grondbezit N.V. waren aangekocht - de zich nog in handen van derden bevin dende 240 volgestorte aandelen ad f 1.000 Zeeuws Grondbezit N.V. te Middelburg heeft verworven, waar door zij eigenaresse is geworden van alle aandelen van deze vennoot schap. Deze integratie is geschied door omwisseling van bedoelde 240 aan delen tegen 120 nieuw uitgegeven aandelen Nationaal Grondbezit N.V. ad f 1.000, waarop gestort- 30 pet. (ten volle delende in de winst over 1967) met bijbetaling in contanten van f 200 per aandeel Zeeuws Grondbezit N.V. Hét geplaatste aan delenkapitaal van Nationaal Grond bezit N.V., dat op 31 december 1966 f 16,8 miljoen bedroeg, is door deze omwisseling, zomede door de uitrei king van f 840.000 aandelen a, voort vloeiende uit de winstverdeling over 1966, gestegen tot f 17,76 miljoen. Het nieuwste op het gebied van de sport is de „opa veldloop", waaraan wordt deelgenomen door opa's uit verschillende landen. Geen der deel nemende mannen is jonger dan 55 jaar; de oudste was bij de recente lijk in de Bondsrepubliek gehouden loop 78 jaar. De afstand ging over 5000 meterEr waren 95 senioren lopers, waarvan er 89 de finish be reikten. ming had aangenomen, zodat het bestuur nu weer voltallig is. Na het zingen van Gezang B 1 en 3, was het woord aan mevr. van der Wek- ken-Verbeek uit Zierikzee, die ver schillende gedichten declameerde, o.a. van Ad den Besten, Be van Tes- sel, Koos van Doorne, Rudi Pijper en H. M. van Randwijk. De decla matie werd afgewisstld door orgel spel van mevrouw A. de Waal-van Engelen. Mej. C. van der Sluis las een kerstverhaal, „Kerstdageraad", terwijl de dames mevr. Kik en mevr. Kempe de kerstliturgie lazen, zoals die door het hoofdbestuur van de N. C.V.B. werd gelezen. De presidente verzorgde de meditatie. Na deze kerstmeditatie werd het bekende „Ere zij God" gezongen. DEN HAAG. 28-12. De A.N.W.B., die ook dit winterseizoen weer een gratis verlichtingscontrole van auto's uitvoert, heeft tijdens de nu reeds 12 weken aan de gang zijnde actie ruim 20.000 auto's nagekeken. Van ongeveer 19.000 wagens moesten de koplampen worden bijgesteld. Bij 5.100 moesten mankementen aan an dere verlichtingspunten worden verholpen. De A.N.W.B. tekent hierbij aan dat in ieder winterseizoen in ons land naar schatting 50.000 auto's tijdens slecht zicht bij aanrijdingen zijn be trokken. Deze aanrijdingen en met name de kettingbotsingen zijn vol gens de toeristenbond voornamelijk te wijten aan vijf belangrijke oor zaken, waarbij als Vijfde het grote aantal gebreken aan de auto ver lich ting wordt genoemd. Aan deze vijf de oorzaak, de toestand van de ver lichting, wordt nog te weinig aan dacht besteed, zo concludeert de A. N.W.B. uit de tot nu toe gevoerde verlichtingsactie. Advertentie Wèg pijn Als u v—7 WITTE KRUIS poeders kiest! 44. Voorzichtig schoof Aram de wezen loze Marco voor zich uit. Het dienstperso neel week verschrikt terug. In de ogen van de meiden en knechts waren duidelijk de angst en ontzetting te zien. Zelfs de sol daat, die Aram had aangevallen, maakte thans geen enkele beweging om het tegen te houden. Aram gespte het zrVaard los, dat hij de man had afgenomen en overhan digde dat aan de krijger. „Ziehier, vriend", sprak hij, „hier hebt ge uw wapen terug! Laat dat u het bewijs zijn dat ik geen wrok jegens u koester. Gij deed slechts uw plicht jegens uw meesteres! Thans zal het u dui delijk zijn dat ook ik voor haar strijd, zo dat wij bondgenoten' zijn!" De soldaat kon zo gauw geen woorden vinden. Het was duidelijk dat de gebeurte nissen hem te snel gingen. Sprakeloos knikte hij. Inmiddels had de uitgeputte Marco zich in een zetel laten vallen, die een dor be dienden haastig toeschoof. Een der vrouwen overhandigde hem met een schuw gebaar een beker wijn, die de kasteelheer gretig aan de lippen zette. Plotseling hoorde Aram het geluid van rennende voetstappen en het volgende ogenblik stormde Presto het vertrek bin- en. Zijn haren hingen verward voor zijn gezicht en zonder zich aan de aanwezigen te storen rende hij regelrecht op Aram af en schreeuwde hem toe: „De gravin is ont voerd!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4