Verwen met goud streeKnieuws ZIERIKZEESCHË NIEUWSBODE Donderdag 28 december 1%7 Nr. 19921 Concert Hulster Gemengd koor ...om zéker te zijn! Auto met veiligheidsglas Negen kinderen bij Hoge geboorte branden gedood Zondagsschool Brouwershaven vierde het kerstfeest BROUWERSHAVEN. 25-12. De vrijzinnige zondagsschool te Brou wershaven heeft op stijlvolle wijze het Kerstfeest gevierd in het Ned. llerv. jeugdgebouw. Na het openings lied gezang 10 vers 1 verwelkomde de predikant ds. J. Feunekes de vele ouders en belangstellenden. In zijn welkomstwoord sprak hy een woord van dank aan het adres van de zon dagsschoolleiding. De oudste kinderen van de zon dagsschool zongen het lied „Midden in de winternacht" terwijl onder de ze zang de kleintjes werden binnen geleid. Deze laatste groep begaf zich op het toneel om op ontroerende wij-s ze het toneelstukje „Wat de kaarsjes zeggen" op te voeren. Op een tafel stonden een aantal grote brandende kaarsen, waaraan elk kind zijn eigen kaarsje ontstak. Om beurten sprak ieder kind een versregel. Dit stuk was ingestudeerd door de leidsters mej. Lenle v. d. Schelde en Ineke de Rooy. De gemeente zong vervolgens „Komt allen tezamen" waarna Ada van Rossum op keurige wijze een gedicht voordroeg, waarin het heden daagse wereldgebeuren in deze tijd van vrede op aarde sterk naar voren kwam. Hierna voerden de grotere kinde ren het toneelstuk „Komt verwon dert U" op dat handelde in de stal, waar een drietal kinderen anno 1967 van inkopen in de stad terugkwamen en de bus hadden gemist. Toen ze in de hut met stro schuil den vielen ze in slaap en in hun droom speelde zich het kerstgebeuren af. Op voortreffelijke wijze kweten de kinderen zich van hun taak en de rollen van Josef en Maria, de herders en de engel bleken in goede handen. Met voldoening kunnen mevr. Cla- risse-Bal, de heer A. Olarisse en de heer M. Bolier op hun werk terug-- zien waarin vele uurtjes van geduid en opoffering zaten. Vertelling De vrije vertelling handelde over „Het zilveren lepeltje" wat met gro te aandacht werd gevolgd en voorge lezen door mej. Lenie Janse. Hierna was het woord aan ds. Feunekes die met een hartelijke toespraak afscheid nam van een 5-tal kinderen die de zondagsschool gingen verlaten. In Advertentie Moderne herenringen. Karakteristiek en manlijk mooi. Er is keuze in velerlei uitvoerin gen, zoals bijv.monogram- en zegelringen. Ook met edel stenen zoals onyx en jaspis. Prijzen vanaf f 60.- Havenptein 6 - Zierikzee - Tel. 2738 Kon. Julianastraat 35 - Bruinisse zijn toespraak sprak de predikant de hoop uit dat zij als een kaarsje bran dend in de duisternis van deze tijd door het leven zouden gaan, en op deze weg zouden voortgaan, waarbij hij de verwachting uitsprak hen iede re zondag in de kerk te zullen ont moeten. De scheidende kinderen wa ren Joke Schiettekatte. Jannie Bos, Ton Gunst, Gerda de Wilde en Peter Bokelaar. Peter de Koeyer kon we gens ziekte niet aanwezig zijn. Zijn rol in het toneelstuk werd op voor treffelijke wijze gespeeld door zijn broer Joop. Ieder kind mocht met een toepasselijke spreuk een kinder bijbel in ontvangst nemen. Ds. Feunekes dankte het zondags school personeel voor hun prestatie van deze middag en voor het weke lijkse werk dat aan de kinderen wordt gedaan om hen het evangelie bij te brengen. De kinderen die de zondagsschool verlieten werden door de gemeente toegezongen Neem hun leven laat het Heer.waarna met het zingen van Ere zij God en Gebed deze stijlvolle kerstviering werd besloten» „Flitsen" uit het buitenland WARSCHAU. Het militair ge rechtshof van het district Warschau heeft de Poolse ingenieur Jerzy Strawa. die ervan werd beschuldigd een agent van de amerikaanse in lichtingendienst te zijn, ter dood veroordeeld. HONGKONG. Volgens het dag blad „Hongkong Times", dat op de hand van nationalistisch China is, zijn in de afgelopen dagen bij nieu we gevechten tussen Rode Gardisten en tegenstanders van Mao Tse- Toeng duizenden mensen gedood of gewond. NEW ORLEANS. (Louisiana) Jim Garrison, officier van justitie te New Orleans, heeft op een perscon ferentie president Johnson ervan beschuldigd de waarheid omtrent de moordaanslag op president Kennedy voor het amerikaanse volk verbor gen te houden. SANTIAGO. Een ontploffing van een autobus in de buitenwijk van Santiago heeft het leven gekost aan negen personen, onder wie een baby. TOKIO. In Peking is de 74ste ver jaardag van Mao Tse-Toeng gevierd zonder officieel vertoon maar met grote parades en een stroom van loftuigingen voor de leider in de en voor de radio. MANILLA. Op de Philippijnen zijn 10 mensen omgekomen en 20 ernstig gewonid geraakt toen een bus 360 km ten noorden van Manilla van 50 meter hoogte in een ravijn te recht kwam. DJAKARTA. Waarnemend gene raal Soeharto van Indonesië heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de toenemende morele achteruitgang onder indonesiche jongeren. PARIJS. De Franse dichteres Ma rie Noël, haar eigenlijke naam was Marie Rouget, is op 84-jarige leef tijd in haar geboorteplaats Auxerre overleden. SAIGON. Bij een aanval van de Vietcong op de amerikaanse basis Qui Nhon, 400 km ten noorden van Saigon, zijn 2 mariniers omgekomen en werden 15 gewond. 87 km ten noordwesten van Saigon is een Ame rikaanse helikopter neergeschoten. 8 bemanningsleden werden gewond. BRUSSEL. Op een zolderkamer tje van een huis in Antwerpen is het lijk ontdekt van een 56-jarige man, die twee maanden geleden reeds overleden moet zijn. ATHENE. De Griekse premier Papadopoelos heeft in een nieuw jaarsboodschap tot de Grieken in het buitenland gezegd, dat Griekenland binnenkort alle vertrokken zonen werk in het vaderland zou kunnen bieden. BEIROET. Premier Hassan Al- Amri van Jemen heeft een nieuwe regering gevormd, die het kabinet Mohsin Al-Ayni vervangt, die op 18 december als premier aftrad, al dus meldt Radio Cairo. Nutsdepartement Zierikzee Zeer tot spijt van het organise rend Nutsdepartement Zierikzee was de belangstelling voor het vokaal concert van het Hulster Gemengd Koor, onder leiding van Jo Ivens, dat werd gegeven in de Chr. Ger. Kerk, minimaal De ruim zeventig zangeressen en zangers hebben voor een vrijwel lege kerk gezongen en dat was dan nog juist in 1967 wel een smetje op het culturele jaarbla zoen van Schouwen-Duiveland. De kwaliteit van het gebrachte evenwel bleek omgekeerd evenredig aan tie belangstelling. Het Hulster koor bewees het geheim te kennen van waarachtige koorcultuur. Het sonore, nobele en zeer harmonische geluid van dit koor, zal nog lang in herinnering blijven van degenen, die - zeer tot hun genoegen - de uitvoe* ring wél hebben bijgewoond. De dirigent Jo Ivens bleek over een plastische wijze van dirigeren te beschikken en „zijn materiaal" volgde dan ook nauwkeurig de in tenties van deze voortreffelijke koorleider. Met de samenstelling van het pro gramma bleek Ivens een durver. In het eerste deel frappeerde het koor vooral met het „Ave Maria" van Ja cob Arcadelt, later gevolgd door een „Ave Maria" van Igor Strawinksy. Werkjes van Josguin de Prez (geen onbekende voor leden van de Zierikzeese Oratorium Vereniging, want ook zij hebben een werk van deze componist in studie) Di Lasso en Distier. vormden een welluiden de brug naar speels „kleangrut", als „Was haben doch die Gans getan" van Erasmus Widmann en „Een meisje van Scheveningen", in een bewerking van de dirigent. Het zui delijke bloed van onze Zeeuws- Vlaamse provlnciegenoten verloo chende zich hier niet. Een wonder van subtiel zingen viel te beluiste ren in het tere: „Steal away" in de bewerking van B. Renden, mogelijk wel hét hoogtepunt van de avond, al waren er meer. Het vierde en vijfde onderdeel van het programma bestonden weer uit gewijde liederen. Dat a capella-zang zelfs voor een voortreffelijk koor als het onderhavige, toch gevaren blijft houden, viel op in „Nu syt willeco- ce", waarin de sopranen niet hele maal tot een jubelende doorbraak kwamen. In dit en een enkel ander lied, bleef het koor een fraktie be neden toonhoogte. Een ontroerend onderdeel vormde het „Schönster Herr Jesu" in de be werking van Félix de Nobel, waarin de devote plastiek en de innige „sound" van di/ti koor op zijn schoonst vielen te beluisteren. Ge ëindigd werd met een Frans kerst lied. Bijzonder jammer dat niet meer mensen - zo kort tegen kerst mis - de troostende en opbeurende schoonheid van dit heerlijke koor hebben beluisterd. Men kan slechts hopen dat „het Nut" er niet door zal worden ontmoedigd. Jaarverslag Stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland Advertentie ZIERIKZEE, 27-12. Op 9 oktober 1966 bestond de Stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland 20 jaar. Aldus blykt uit het dezer dagen verschenen jaarverslag over het boekjaar 1966-1967. By ge legenheid van het twintigjarig be staan werd op 31 januari van dit jaar een bijzondere vergadering gehouden waarin de oud-directeur, prof. dr. G. Wagenaar, een herdenkingsrede uit sprak. De huidige directeur dr. J. Te- sink belichtte vervolgens de activi teiten van na 1956. In het jaarverslag wordt melding gemaakt van een zeer gunstig verlo pen bestrijding van abortus bang in het afgelopen boekjaar. In het ka- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SWALMEN. Op de Graeterweg in Swalmen is de 24-jarige mevrouw A. M. C. Meuter-Hendricks uit die plaats, toen zij langs de kant van de weg liep, aangereden door een brom fietser. Met ernstige verwondingen werd de vrouw naar een ziekenhuis in Roermond gebracht, waar zij overleed. UTRECHT. Uit de bonthandel Chiotakis aan de Utrechtse Choor- straat zijn een aantal bontjassen ge stolen, die tezamen een waarde van bijna 20.000 gulden vertegenwoordi gen. LUYKSGESTEL. Een verkeerson geluk op de Lommelsdijk in Luyks- gestel heeft het leven gekost aan de 21-jarige Th. P. J. Hoeks uit Eersel. De auto, waarin hij meereed, kwam in aanraking met een tegemoetko mende personenauto. De heer Hoeks werd uit de wagen geslingerd en overleed ter plaatse. BERGEN, (Limb.) In het Noord- Limburgse dorp Well is door onbe kende oorzaak het Jeugd- en paro chiehuis 'door brand verwoest. AMSTERDAM. Voor de eerste keer in de geschiedenis van het Muiderslot zijn er in één jaar tijds honderdduizend bezoekers geteld. Het vooroorlogse bezoekcijfer was jaarlijks rond de 25.000. De laatste jaren is dit opgelopen tot 90 a 96.000, maar dit jaar is dan toch de hon derdduizend bereikt. OIRSOHOT. De nachtmis in de St.-Pieterskerk te Oirschot vond in de kerstnacht een voortijdig einde, doordat een boven het middenpad hangende adventskrans vlam vatte. Het brandje, dat in de overvolle kerk even een lichte paniek veroor zaakte en gepaard ging met een enorme rookontwikkeling, ontstond even na één uur. Nadat groot alarm was geslagen, waardoor de bevolking van Oirschot door loeiende sirenes werd opgeschrikt, en de kerk ont ruimd was, kon de brandweer van Oirschot de brand blussen. BREDA. In Breda is een drie ver diepingen hoog architectenbureau aan de Baronielaan door een forse uitslaande brand geheel verwoest. Ook de links en rechts van het ge bouw staande woningen werden zwaar beschadigd. De totale schade bedraagt ongeveer 3 a 4 ton. HEERLEN. De 30-jarige M. N. uit Kerkrade heeft gepoogd door be dreiging met een alarmpistool de kassa leeg te roven van een sigaren winkel aan de Geerstraat in Heerlen Het doortastend optreden van de eigenares S. en haar zuster mevr. V. heeft deze poging op niets doen uit lopen. UTRECHT. Van 21 tot en met 25 januari wordt in Utrecht voor de derde maal de „Winterkeur 68" ge houden. Aan deze vakbeurs voor kunstnijverheid en luxë artikelen zullen ongeveer 186 deelnemers pro- dukten van 302 firma's op 3450 vier kante meter standruimte exposeren. In 1966, toen deze vakbeurs voor de eerste maal werd gehouden, omvatte zij 156 exposanten. BREDA. In Breda is het 19-jarige meisje M. Koyman uit Bolnes, ge meente Ridderkerk, door verdrink ing om het leven gekomen. der van het melkonderzoek werd door middel van de A.B.R.-test 46.211 monsters onderzocht. In tegenstelling tot andere delen van het land werden in het verslag jaar in Zeeland geen gevallen van mond- en klauwzeer onder rundvee en varkens bekend. Op 16 april '67 was al het in de provincie Zeeland aanwezige rundvee geënt, voor zo ver de eigenaars, wegens gemoeds bezwaren, de enting niet weigerden. Dit was op 93 bedrijven het geval, waarop in totaal 1.564 runderen (2,17 aanwezig waren. Op Wal cheren werd het grootste aantal vee houders aangetroffen, dat principiële bezwaren aanvoerde tegen de enting, namelijk 56. Op Schouwen-Duive land werden om deze redenen 64 runderen van 6 bedrijven niet geënt. Het aantal runderen op Schouwen- Duiveland dat wél werd geënt be draagt 7.829. Voor twee zuivelfabrie ken werd door de gezondheidsdienst een onderzoek verricht naar het voorkomen van antibiotica in melk, geleverd door Zeeuwse bedrijven. Dit londerzoek toonde aan dat af en toe antibioticabevattende melk werd af geleverd. Onderzocht werden 56.765 monsters, waarvan positief 68 op 43 bedrijven, waarvan 7 bedrijven twee maal. Deze bevinding was voor de gezondheidsdienst aanleiding de Zeeuwse veehouders een circulaire toe te zenden, inzake het voorkomen van antibiotica in melk. Op 30 april van dit jaar waren 121 varkenshouders aangesloten met in totaal 1473 fokzeugen, 425 drachtige geiten, 113 fokberen en 1607 mest- varkens. Dit is een toename t.o.v. 30 april 1966 met 16 bedrijven en 359 fokzeugen. In het verslagjaar werd verder ge werkt volgens het plan. dat in 1965 opgezet werd om de mestkuikenbe- drijven, opfokbedrijven en legbedrij- ven regelmatig te bezoeken en om in elke vorm mee te werken Om de ge zondheidstoestand van de pluimvee- stapel zo hoog mogelijk op te voe ren. Gunstig zijn de mededelingen in het eerste verslag over het jaar waarin de K.L-verenigingen Schou wen-Duiveland, Walcheren, de Beve- landen, Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn samengevoegd tot één vereniging. Het werk verliep goed en vlot en ook de resultaten waren gunstig. Minder gunstig was het aantal geïnsemineer- ae dieren. Dit daalde n.l. met 762 tot 8.762 stuks. Voor een gunstig resul taat in de fokkerij zal een andere koers moeten worden gevaren. brand-. Inbraak-, storm- en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particulie ren, ongevallen-, ziekte- en ziektekosten verzekering westblaak 22-rdam tel.010-110004* KERKWERVE Gezamenlijke Kerstviering Vrouwenverenigingen Te Kerkwerve vond een gezamen lijke kerstfeestviering plaats van de N.C.V.B., 'de Herv. en Chr. Ger. vrouwenverenigingen. De dames werden begroet door mevrouw Vier gever, die voorging in gebed. Ver volgens werd de liturgie gelezen door de dames Boot-v. d. Welle, Kesteloo-Kuiper en Stouten-v. d. Maas. Mevrouw Francke verzorgde de meditatie. In de pauze werd ge- tracteerd op koffie en cake. Een koortje oJl.v. mevrouw van Sluijs- Gerritsen zong enige liederen. Het kerstverhaal „De muur" werd voor gelezen door mej. G. bij de Vaate. Op de volgende vergadering, vast gesteld voor 17 januari a.s., hoopt dokter v. d. Hoorn te spreken over het onderwerp „Waarheid en leugen aan het ziekbed". Mevrouw Vier- gever-Legemaate eindigde hierna met dankgebed. OUWERKERK Zondagsschooljeugd vierde Kerstfeest Te Ouwerkerk vond het kerst feest met de kinderen van de zon dagsschool plaats. De opening ge schiedde door ds. Assendorp, die •voorging in gebed. De gemeentezang was Gez. 18 1 en 4. Hierna zongen de kinderen o.l.v. mej. S. M. Boogerd lied 169 uit „Kinderen van één Va der" en vervolgens alleen de klein- Nog een mooi „ouwetje" van Zonne- maire. De Voorstraat in vroeger tij den, met de boerenschuur een typisch voorbeeld van het gezicht van menig Schouwen-Duivelands dorp in het begin van de eeuw en ruim nadien ook nog wel. tjes: Ik zie de lichtjes branden. Het kerstevangelie werd gelezen door Caty Kuijper met afwisselend kin derzang: Gez. 14 1 (Nu zijt welle kome), lied 59 (De herdertjes), Gez. 14 3 en kinderzang-middengroep lied 75. Tijdens de pauze (traktatie), draaide Adri de Rijke enkele plaat jes: Engeltjes door het 'luchtruim zweven en daarna declameerden twee van de oudste groep: M. Stout - jesdijk en C. Kuijper. Het kerstver haal werd verteld door mej. C. Ha- ge. Nu waren de kinderen weer aan de beurt met de liederen 97 en 49. Ds. Assendorp sprak hierna een dankwoord tot alle medewerkers aan deze geslaagde kerstviering. Ten slotte zongen de kinderen lied 91. Ds. Assendorp bad het Onze Vader. De slotzang van de gemeente was Gez. 10 1 en 7. Tijdens het uitdelen dei- pakjes en verdere geschenken speel de het orgel: Ere zij God. De collecte aan de uitgang was ten bate van Unicef. De kerstlijst, die het weder om mogelijk maakte, zo'n mooi kerstfeest met de kinderen te vieren bracht f 363,75 op. BRUINISSE Man redde gewonde drenkeling De waterbouwkundige ambtenaar S. de Graaff uit Tholen (voorheen Bruinisse) redde de IJmuidenaar J. R. uit het ijskoude water van het Volkerak. R. was bezig met het ver leggen van een schip bij de Volke- rakwerken bij Willemstad. Een sta len kabel ibleef haken, schoot los en trof R. aan het hoofd, waardoor hij achterover in het water sloeg. De man werd zeer ernstig gewond door de Graaff aan het haar gegrepen en uit het water opgepikt. Da's een glas melk. Want een glas melk op z'n tijd als u rijdt is het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel reaktievermogen. BROUWERSHAVEN Kerstfeest afdeling Plattelandsvrouwenbond BROUWERSHAVEN, 26-12. Een groot aantal leden van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Brouwershaven vierden een de zer dagen in de stemmig versierde zaal van het jeugdgebouw het Kerst feest. De presidente, mevr. Jansen- Kroon, opende de bijeenkomst met enkele gevoelvolle woorden. Vervol gens las mevr. Van den Hamer het Kerstevangelie voor, waarna met muzikale begeleiding van mevr. De Vlieger enkele Kerstliederen gezon gen werden. Na de pauze, waarin rijkelijk ge trakteerd werd, hield mevr. Hoeken dijk uit Heemstede een Kerstwijding. Hierin gaf zij symbolisch weer de geschenken die Jezus kreeg van de wijzen uit het oosten, n.l. goud, wie rook en mirre. Goud is alles wat we bezitten, goud is ook vriendelijkheid en genegen heid lonen tegenover zijn naasten. Wierook is de innerlijke relatie rhet God, het geloof en het Houvast. Mirre symboliseerde zij als het leed en het verdriet. Met verschillende voorbeelden uit haar maatschappelij ke loopbaan verduidelijkte zij haar causerie. Tot slot sprak mevr. Jansen een dankwoord tot mevr. Hoekendijk en allen die hadden meegewerkt om de ze avond te doen slagen, en sprak hierbij de hoop uit, dat de naasten liefde die in de Kerstwijding zo sterk benadrukt, werd, door allen tot uit drukking gebracht zal worden. Met het zingen van „Komt verwon dert u hier mensen" was het einde gekomen aan deze gezellige avond. De eerstvolgende bijeenkomst zal zijn op 16 januari. De knutselmiddag die voor de kinderen der leden van de Plattelandsvrouwen georganiseerd was werd een groot suoces. Een 25- tal kinderen genoot van deze gezel lige middag en namen vol trots hun zelfgemaakte Kerstversieringen mee naar huis, die onder leiding van de dames Jansen, Van Elsacker, De Koe yer, Boersma, Provoost en juffr. Ver hoef gemaakt waren. Mee eens Vraag dan het gratis embleem aart het N.Z.B.Postbus 4530Rijswijk (Z-H). KINGSTON, 27-12. Bij een brand in een kinderbewaarplaats in de Ja- ma ioaanse hoofdstad Kingston zijn dit weekeinde zes kinderen tussen de één en zes jaar om het leven geko men. Degene die met het toezicht, was belast woonde een Kerstmis bij. In dezelfde stad verloren nog drie kin- Ideren bij een brand in een woning het leven. DEN HAAG, 27-12. Op een hoogte van 11.000 meter in een vliegtuig van de „Air India", dat op ioeg was van Nieuw Delhi naar Londen via Mos kou, is een meisje geboren. De moe der is de vrouw van een Mongoolse diplomaat. Zij kreeg barensweeën to enhet toestel boven de Russische stad Aktyoebinsk vloog. Een Indi sche arts, bijgestaan door een Britse verpleegster en een stewardes, heeft het kind ter wereld geholpen. Moeder en dochter maken het goed aldus het Russische persbureau Tass.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3