Sla een foto-slaatje uit het oude jaar Zich wijzigende situatie in de afzet van landbouwprodukteïi feestje bouwen? schenk de slijter uw vertrouwen! STREEKNIEUWS Vliegtuigongeluk in Thailand Sabotage in Israël Voor de foto-amateur maagtabletten De tijden veranderen... (D OOSTERLAND, december. Op de onlangs gehouden bedr(jfcvoorlich- tingsvergadering in de Blauwe Keet te Oosterland heeft de heer J. J- van Campen, directeur van de Veiligs ver eniging voor de Zuid-Hollandse Ei landen (Z.H.E.) te Rotterdam zjjn vi sie gegeven over de veranderende si tuatie in de afzet van de landbouw- prcdukten die zeker aandacht ver dient, vanwege de stellingen die wer den geponeerd en de voorspellingen die werden gedaan. De heer Van Campen, had wel enig bezwaar tegen het woord afzet en sprak liever van verkoopmetho diek. Hij zag de laatste 15 jaar, drie ërlei structuurveranderingen: 1. irf de produktiesector; 2. in de afzet door de landbouwer en in de ver koop. In de deze jaren heeft zich in de landbouw een merkwaardige ver andering voltrokken (de landarbeider werd vervangen door de mechanisa tie. arbeid werd verdrongen door ka pitaal) Enkele jaren geleden was 3000 m- glas nog rendabel, nu moet de oppervlakte groter zijn, vroeger 3 ha fruit voor een redelijk inkomen, moet nu 6 ha zijn. Er is in de landbouw 'n groots werk verricht, een natuurlijke sanering voltrok zich, voor de slacht offers een harde zaak. maar bedrijfs economisch noodzakelijk. De land bouwer moet tegenwoordig ook on dernemer zijn. Een nog veel storm achtiger ontwikkeling zag spreker in de distributie sector. Technisch heeft men de zaak in Nederland wel voor elkaar, maar wat gebeurt er als de produkten zijn geoogst. Vroeger (en kele jaren geleden telde ons land in de aardappelen- en gvoentensector 20.000 detaillisten, nu zijn er nog 10.000. Overblijven zullen er niet meer dan 5.000. De supermarket en de zelfbedie ningszaken zijn in opmars. Wie zal hen stuiten? Men moet onderscheid maken tussen een zelfbedieningszaak en een supermarket. De veiling in Rotterdam staat dicht bij een groot magazijn van Albert Heijn. Albert Heijn opent dezer dagen zijn 78e su permarket (in Leiden). Zoals het bij Albert Heijn gaat zo gaat het ook bij de Coöp., Simon de Wit, De Gruij- ter, de Spar enz. In de supermarket kan men alles, maar dan ook letter lijk alles kopen. Alleen in een stad als Düsseldorf heeft men niet minder dan 50 su permarkets. Nu gaat 10 12 van onze landbouwprodukten naar de grootverbruikers, dit aandeel stijgt met de dag en men zal er rekening mee moeten houden. Nederland en de E.E.G. Een ander aspect is Nederland als klein land in de E.E.G. Wat beteke nen we in deze E.E.G.? Wat beteke nen afstanden? Wereldzeeën worden overbrugd. Het containervervoer heeft niet alleen invloed op het la den en lossen in de haven, het heeft ook invloed op de afzet van land bouwprodukten. Zegt het niets, dat dit voorjaar tomaten uit Mexico in Rotterdam arriveerden? Machinaal geplukte tomaten, op temperatuur gehouden in containers voorzien van een thermostaat. Dit jaar aten soldaten van het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland, in Florida geteelde sla, overgevlogen in containers. Israël brengt (in containers door de lucht) zijn citrusoogst op de Engelse markt. Zelf kunnen we dit niet meer te genhouden, maar 't heeft konsekwen- ties. In mei 1964 of '65 kwam een grote klant in Nederland met een SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 30 december luidt: 3e klasse A: MEVO II-MEVO III (half 3, scheidsr. Th. Kramer); Brou wershaven III-Brouwershaven II (half 3, scheidsr. J. C. de Bilde); SK NWK II-DFS IV (half 3, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Duiveland II-WIK II (half 3, scheidsr. K. Baumann); Bruse Boys III-ZSC I (half 3, scheidsr. M. Krijger); DFS III-Bruse Boys II (half 3, scheidsr. Th. Sies). Juniorencompetitie Groep A I: Arnemuiden A I-Wal- cheren A I. Zondagcompetitie Voor zondag 31 december zijn geen wedstrijden vastgesteld. order van zes tot acht miljoen kg fabrieksfruit. Nederland kon dat niet leveren, Engeland kon het wel. Ge volg: een grote* klant vond een an der koopgebied! In maart 1965 was er een grote or der vcor de tomatenexport. Deze is in handen van tien grote exportfor- rr.a's. Ze zijn verplicht (anders ko men ze niet aan het kwantum) op een groot aantal veilingen te kopen. Alleen in Rotterdam-noord worden soms op één dag 80.000 kistjes torna- Advertentie ten aangevoerd, welke moeten wor den gesorteerd, enz. De aanvoer ge schiedt door honderden telers, maar dat interesseert onze buitenlandse af nemer totaal niet. In Italië fuseerden vorige maand vier grote verzendhuizen en het nu ontstane verzendhuis is in staat elke dag 150 grote wagons tuinbouwpro ducten op de markt te brengen. Alle veilingen in Nederland kunnen een dergelijk groot aantal wagons niet dagelijks in roulatie brengen. Dat geeft veel te denken. ZIERIKZEE Lambarene - Albert Schweitzer-ziekenhuis Men schrijft ons van geachte zijde: Onder de kop: „Alarmerende be richten" staat in het Mededelingen blad „Nieuws uit Lambarene" d.d. december 1967 het volgende: De alarmerende berichten, die de zer dagen door pers en radio werden verspreid, als zou het ziekenhuis wegens gebrek aan inkomsten opge heven worden, zjjn van alle grond ontbloot. Natuurlijk zijn er financiële zorgen, elk jaar weer, maar voor 1968 kan men deze zorgen overwonnen achten door de vrijgevigheid van alle Schweitzer-vrienden ter wereld, waar nimmer vergeefs een beroep op werd gedaan. Dat neemt niet weg, dat we streven moeten - ook in Ne derland - naar verhoging van inkom sten. Wanneer men ons hierin helpt, beginnen we straks met dankbaar heid aan een nieuw Lambarene-jaar. Onze beste wensen, ook voor u allen, die ons hierbij terzijde staat. Was getekend: Het bestuur van het fonds „Vrienden van Lambarene"; het bestuur van het Albert Schweit- zerfonds. Zoals reeds meerdere malen in de Zierikzeesche Nieuwsbode vermeld is breien de dames van de bejaardenso ciëteit van de UVV kinderkleertjes en lappendekentjes voor Lambarene. Men is nu door de beschikbare wol- voorraad heen. Restjes wol, allerlei soorten, kleuren en dikten kunt u bij mevrouw R. Woldinga-Veldkamp, Oude Haven 35, kwijt. Ook knotten katoen zijn hartelijk welkom. Wilt u het Albert Schweitzer Zie kenhuis helpen in stand houden dan kunt u uw gift storten op giro 540600 t.n.v. penningmeester van het Vrien denfonds Lambarene te Leusden, post Amersfoort of op giro 1709 Al gemene Bank Nederland te Zierik- zee, t.n.v. R. Woldinga-Veldkamp, met vermelding Lambarene. Uw giften, wol en katoen, worden met grote verwachtingen tegemoet gezien. Filmvoorstelling Leger des Heils Heden (donderdag) vindt weereen filmvoorstelling plaats voor de jeugd in „De Lichtboei" van het Le ger des Heils. Ditmaal komt een bij zonder aantrekkelijk programma op het doek. Voor de kleintjes begint de voorstelling om 2 uur en voor de oudere kinderen om 8 uur. KERKWERVE Eerste lam geboren Op tweede kerstdag werd bij de landbouwer de heer H. J. Bevelan der, aan de Oudeweg te Kerkwerve, een lam geboren. In Kerkwerve de eerste van dit seizoen. HAAMSTEDE Kerstfeest N.C.V.B.-afdeling Met als thema het bekende lied: „Komt allen tezamen" vierde de af deling Haamstede van de N.C.V.B. het kerstfeest, samen met de gere formeerde en hervormde vrouwen verenigingen van Burgh en Haam stede, de Jonge Kerk en de mannen- vereniging van Haamstede, in de stemmig versierde zaal van de Ger. Kerk te Haamstede. Mevr. A. den Boer-Steenland opende de kerstbij eenkomst op de gebruikelijke wijze. Na haar welkomstwoord werd de kerstliturgie afgewerkt, waarbij af wisselend werd gelezen en gezongen. In de pauze werd een collecte ge houden voor de Stichting Bartimeüs, die f 67,57 opbracht. Na de pauze was het woord aan mej. N. van Nes, die een verhaal 'bracht van Felix Timmermans en een vijftal gedich ten voordroeg, waarmede ze de aan wezigen wist te boeien. Na een dankwoord werd de geslaagde bij eenkomst besloten met het zingen van de Engelenzang. ZONNEMAIRE Kerstviering zondagsschool Alhier vond de kerstviering van de zondagsschool plaats, onder lei ding van de pastor loei ds. Feunekes De kerstviering werd geopend met gemeenschappelijk zingen en gebed. De kinderen zongen hierna het lied: „Hoor de kerstklok luiden". Mevr. van Leeuwen-van Wijk vertelde het kerstverhaal. In antwoord op de ver telling zongen de kinderen opnieuw. In de pauze werd getracteerd. Het vrije verhaal werd gebracht door mevr. van 't Veer-van Dijke, Het was getiteld: „Brammetje uit de polder". Met zang werd het pro gramma verder afgerond. Een vijf tal kinderen verlaat de zondags school, t.w. Hanneke de Vlieger, Marjo Mandemaker, Nelleke Flik- weert, Trudi van Dozelaar en Jan van Nieuwenhuijzen. Zij werden toegesproken door ds. Feunekes en kregen ieder het boek „De weg naar het Licht" aangeboden. De kinderen zongen daarop „Midden in de win ternacht". Ds. Feunekes dankte het personeel van de zondagsschool voor het vele verrichte werk en eindigde met dankgebed. Tussentijds werd een collecte gehouden. Tot slot mochten de kinderen en kerstge schenk in ontvangst nemen. SIRJANSLAND Fruitbakjes uitgereikt Dcor de diaconie der Ned. Herv. kerk alhier werd aan alle bejaarden, zieken en eenzamen een fruitbakje met toepasselijke tekst uitgereikt. De vrouwenvereniging „De harten om hoog" verraste de zieken eveneens met een bakje fruit. DREISCHOR Cursus Groene Kruis Het ligt in de bedoeling begin volgend jaar een moeder-kleuter cursus te organiseren. Deze cursus, bestaande uit een 12-tal lessen, zal worden gegeven door zuster de Vries. De cursus begint donderdag avond 18 januari a.s. in het Wijkge- bouw. Belangstellenden vanaf plm. 18 jaar zijn hartelijk welkom. OOSTERLAND Kerstviering zondagsschool Als laatste van de verschillende verenigingen hield de zondagsschool alhier op de tweede Kerstdag haar Kerstfeest in de kerk. De leider, de heer Jac. van der Maas Pz. sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, die in grote geta le waren opgekomen. Een liturgie, onder de titel ,,'t Geheim der oude tijden, is heden openbaar" was de leidraad voor deze feestviering: Er werden verschillende Kerstliederen gezongen en een gebed door de kin deren. Christien van Almenkerk en Henk ten Klooster hielden een sa menspraak over de aankondiging van 'sHeilands geboorte. Nieuw was de declamatie met orgelbegeleiding. De leidsters, Tonny Capelle en Rina Stoutjesdijk lazen met orgelbegelei ding het Kerstevangelie. Een Kerst verhaal werd verteld door de heer Van der Maas, die ook tenslotte deze kerstviering met dankgebed eindig de. Dertien leerlingen verlieten de school, t.w. Christien van Almen kerk, Adrie Bal, Bertha van den Berg Marlies van Dijke, Hans van der Ha ve, Joke van den Houten, Mattie de Jonge, Frans de Later, Lenie Meer man, Han Steenpoorte, Leen Stopt- jesdijk en Hans van der Werf. Zij ontvingen all'en een keurige kinder bijbel, waarna ze met een handdruk en een dankwoord afscheid nameri van de 'leider en leidster, de heer Van der Maas en Tonny Capelle. Het orgel werd bespeeld door Ellie Stout jesdijk. BRUINISSE De „Schuttevaer"-vergadering In aansluiting op 'het verslag van de te Zierikzee gehouden vergade ring van de afd. Sc.houwen-Duive- land van de Vereniging Schuttevaer kan nog worden meegedeeld dat door de heer De Koning de aandacht werd gevestigd op de dure havengelden voor de mosselkwekers die maar een ogenblik van de haven gebruik ma ken. De heer De Koning wees ook op het strijken van de mast te Kornwer- derzand. Hij hoopte dat weer als voorheen van oktober tot april de brug zal worden opengedraaid voor mosselvaartuigen. De heer Jac. de Waal zou graag zien dat de sterk verlichte borden van de wagenveren bjj Wijk bij Duurstede, Vreeswijk en op het Amsterdam-Rijnkanaal wat minder sterk worden gemaakt. De heer C. Schot vond dat Rijkswater staat bij vorst de lichtboeien op het IJsselmeer te vroeg optrekt en wens te verder peilschaalverliohting op Kornwerderzand, Den Oever en aan de Zeelandbrug. De heer Hoogerhei- de had geconstateerd dat de mistsi- rene van Marken op 17 november niet in bedrijf was gesteld. De heer B. W. Schot Jacz., richtte waarderen de woorden aan het adres van de he ren W. v. d. Klippe - de scheidende en de heer D. van den Berg - de nieuw gekozen voorzitter. Gevechten bij Toey Hoa SAIGON, 28-12. Amerikaanse pa rachutisten hebben woensdag bij de kustplaats Toey Hoa, 400 kilometer ten noord-oosten van Saigon zware strijd geleverd tegen leden van de Vietcong en Noordvietnamezen. Met intensieve steun van de luchtmacht slaagden de Amerikanen er in hun tegenstanders terug te dringen. Er waren twee compagnieën bij het ge vecht betrokken. Twaalf Amerikaan se soldaten sneuvelden, 31 werden gewond. De Vietcong liet 31 doden achter, aldus Amerikaanse medede lingen. BANGKOK, 27-12. Een vliegtuig van de Thailandse luchtvaartmaat schappij met 28 passagiers aan boord is bij het landen op 'het vliegveld Tsjengmai, duizend kilometer ten noorden van Bangkok, verongelukt. Vier mensen zijn om het leven ge komen. Er zijn ook enige gewonden, onder wie drie Deense ingenieurs. Het toestel, een DC-3, kwam bij slecht zicht dicht bij de landings baan terecht, kantelde en vloog in brand. Canadezen drukste telefoongebruikers MONTREAL, 28-12. De Canadezen zijn voor het zestiende achtereenvol gende jaar als drukste telefoonge bruikers ter wereld uit de bus ge komen. Door de Amerikaanse „Telephone and Telegraph Co" vervaardigde sta tistieken voor 1966 geven aan, dat de Canadezen dat jaar gemiddeld 664 telefoongesprekken per persoon voer den, 29 meer dan in 1965. De Ver. Staten kwamen op de tweede plaats met een gemiddelde van 648, maar hadden nog steeds de meeste tele foons, n.l. 98.800.000. Japan telde in 1966: 16 miljoen te lefoontoestellen, Groot-Brittannië 11 miljoen, de Sowjet-Unie naar schat ting 8,5 miljoen en Canada 7,8 mil- jcen. Het wereldtotaal bedroeg 208,5 miljoen toestellen, ofwel 6,2 op elke honderd mensen. TEL AVIV, 28-12. Een Israëlische militaire woordvoerder heeft bekend gemaakt, dat twee maal sabotage is gepleegd door leden van de Arabi sche verzetsorganisatie El Fatah te gen kibboetsen. Bij de eerste aan slag werden pompinstallaties voor het pompen van water uit de rivier de Jordaan beschadigd. Bij de twee de aanslag werd een boomgaard vernield. Zuidkoreaanse parlementsleden op de vuist SEOEL, 28-12. In het Zuidkore aanse parlement braken donderdag vechtpartijen uit bfj het begin van de behandeling van de omstreden be groting voor het komende jaar. Leden van de grootste oppositie groep, de nieuwe democratische par tij, ontrukten vice-voorzitter Kyoeng Soon Tsjang zijn hamer en microfoon, waarna afgevaardigden van de rege rende democratische republikeinse partij met hen op de vuist gingen. De vice-voorzitter, die het debat zou leiden, besloot daarop de parle mentaire precedure te laten varen en verklaarde het wetsontwerp snel goedgekeurd. De democratische re publikeinen bezetten in het parle ment 114 van de 175 zetels. Advertentie SoV.de, Öe houden. Het duurt niet lang meer of klok ken en sirenes verkondigen de komst van een nieuw jaar. We eten oliebol len en het laatste stukje van de kerstkrans. Als de k'lok twaalf slaat heffen we het glas en oom Jan maakt het obligatie kiekje van de glazen bij de klok die op 12 uur staat. Tja, het kan. Het kan ook anders. Wij dachten zo dat een echte smeuige foto de zaak van een andere kant kan laten zien. Er is immers zoveel meer dan oliebollen en klokken op 12 te fotograferen. Een oudjaarsfeest is een kwestie van voorbereidingen, denk eens aan het bakken van die oliebollen. Denk aan het klaarma ken van een slaatje en denk tenslot te aan dat vuurwerk. Een kleine reeks foto's over Oudjaar 1967-'68 zou in uw album niet misstaan. Niet. weinigen hebben het natte Nederland ontvlucht en ondergaan de schoonheid van het witte berg landschap. De ski's onderbinden en omlaag suizen. Het is wel hét recept voor een echte winter vakantie. Boekeihen brochures Nieuw kleuterblad „Bobo" gaat van start In Nederland 'komt over enkele dagen het nieuwe kleuterblad „Bobo" uit; een blad voor de klein tjes die nog niet - of nauwelijks - kunnen lezen. Het introductienum mer, gedateerd 6 januai*i 1968, zal verschijnen in een oplage van niet minder dan ruim 1.000.000 exempla ren. Ettelijke tienduizenden num mers zijn bestemd voor verspreiding op de kleuterscholen. „Bobo" is in de eerste plaats be doeld als voorleesblad. Getracht wordt het contact tussen ouder en kind door verhaaltjes en het geza menlijk bekijken van plaatjes te verlevendigen. De redactionele sa menstelling van „Bobo" geschiedt volgens een aantrekkelijke en pae- dagogisdh verantwoorde formule. In de Jemenitische hoofdstad Sa naa zijn woensdag drie personen in het openbaar terechtgesteld, die ter dood veroordeeld waren wegens het plegen van sabotagedaden in dienst van de Jemenitische royalisten. Het Franse instituut voor opinie onderzoek zegt, dat de meeste Fran sen verwachten, dat 1968 nieuwe prijsstijgingen en verhoogde belastin gen zal brengen. __s6LA- Voor het binnenwerk kunt u vol staan met de winterfilm van 21 DIN en wat kleine flitslampjes. Voor het buitenwerk en dat zijn dus vuurpij len en bengaals vuur, kunt u de ca mera het best cp een statief zetten. Stel de sluiter in op B, dat is voor de tijdopname. Richt uw camera even op de plaats waar u het meeste vuur werk uiteen ziet spatten en belicht een sekonde of wat, zolang de pijl te zien is. U mag heel best meer dan een pijl op datzelfde plaatje laten komen. U bedekt met uw hand de open sluiter en wacht tot er weer een stukje opstijgt en openbarst. Zo ont staan in' kleur of zwartwit heel aar dige prentjes. Sla een slaatje uit het oude jaar en maak eens andere foto's dan anders. President Johnson heeft woens dag in een speciale verklaring de im mer toenemende misdaad Amerika's dringendste binnenlandse probleem genoemd. Ter bestrijding van deze tendens riep Johnson op tot strenge wetten op bezit van vuurwapens, verhoging van de politiesalarissen en goedkeuring van het congres voor zijn wet ter beveiliging van de stra ten. Advertentie Do echte Amerikaanse, In het rode busje met gele opdruk. 'n blijvende uitkomst! Importeur Rietbergen CX Rotterdam TeL 010-23tt62 INGEZONDEN STUKKEN Duur Westerschou wen Mijnheer de Redakteur. In het raadsverslag van de ge meente Westerschouwen van 22 dec. jl„ las ik dat gemeentelijke goed keuring er is voor de nieuw aan te leggen riolering. Dit zal volgens de voorzitter een bedrag van 10 a 12 miljoen gulden gaan kosten. (We nemen aan dat e.e.a. van te voren goed is berekend). Een van de raadsleden merkte op dat dit in totaal wel een bedrag van ca. 20 miljoen gulden zal gaan kos ten. Dit is echter 8 miljoen méér dan het door de voorzitter genoem de bedrag. Nu komt het misschien wel niet op enkele miljoentjes aan, maar ergens zullen ze toch vandaan moeten komen. En ze liggen echt niet zuinig bewaard in een kelder van het gemeentehuis, althans daar van is nog niets gebleken. Natuurlijk zal het Rijk wel een flinke subsidie geven, maar een groot gedeelte zal toch door de ge meente op tafel moeten worden ge legd. En deze zal dit natuurlijk gaan verhalen op de burgerij. Er staan ons dus nog wel enkele verhogingen van rioolbelastingen e.d. te wachten. De voorzitter richtte een waar schuwend woord tot de middenstand „die het toch wel erg duur maakt"! De gemeente zal echter goed op moeten passen, anders wordt deze waarschuwing beslist van toepas sing op de gemeente zelf. Ja, het wordt zo gemakkelijk ge zegd, de middenstand is duur en dan wordt er gedaan alsof op andere plaatsen alles practisch wordt weg gegeven. Maar als je daar eens gaat rondkijken, «blijkt wel anders. En als dat zo was. dan had geen enkele winkelier nog klanten over, dan ging iedereen zijn inkopen elders doen. Gelukkig ziet het publiek wel in dat dit niet zo is en dat de midden stand ter plaatse echt niet onderdoet voor „middenstand" elders. Onze za ken zijn of worden steeds uitgebreid en verbeterd, zodat vele winkels een „stads" aanzien krijgen. Wel moeten de middenstanders oppassen, dat ze niet failliet gaan (dat is iets waar een gemeente zich geen zorgen over hoeft te maken, een gemeente gaat nu eenmaal niet failliet). En om het hoofd boven wa ter te houden moet er hard worden gewerkt, vooral in de zomermaan den. Er kan wel extra personeel werden aangetrokken, maar dat is duur, en daarom zijn we daar voor zichtig mee en werken we liever zelf wat harder. Overigens is dit ook noodzaak, want elk jaar worden onze bedrijven „doorgelicht'' door de minister van financiën en owee als er dan geen of te weinig winst is gemaakt. Al met al is het niet de midden stand, die volgens de voorzitter de streek duur maakt, maar eerder de steeds hogere lasten voor de inge zetenen en de toeristen. Met dank voor de plaatsing. D. DE JONGE. Voorzitter Middenstands- vereniging Burgh-Haamstede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2