DE ZIERIKZEESCHE COURANT Terugkeer van koning Constantijn blijft voorlopig onzeker Vuur legt houten noodschool in de as Washington ontkent achtervolging tot in Cambodja Snelle stijging van waterpeil in rivieren Wordt deel van Suezkanaal vrijgemaakt? Caêifobua, soep.die is pas lekker! De lozing van radio-actief afval Overval met „ram"*-auto KAMERBREED „DE MAGNEET" De vrijheidsstrijd in de Zuid-Molukken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 december 1967 124ste jaargang Nr. 19921 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 1376 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Bomv- en Woningtoezicht in Duiveland De toestand in Griekenland Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ATHENE, 28-12. De kails up te rugkeer van koning Constanten naar Griekenland is nog onzeker. Tegen een dergelijk compromis tussen de militaire junta en de koning pleiten volgens buitenlandse waarnemers de oprichting van een zelfstandige in stelling als „het huis van de onder koning", zoals bekend is gemaakt, en de zeer beperkte amnestie die ter gelegenheid van Kerstmis voor poli tieke gevangenen is afgekondigd. De oprichting van het huis van de onderkoning is bedoeld ter verge makkelijking van de taak van de plaatsvervanger van koning Con stantijn, luitenant-generaal Zoitakis. Ook het decreet voor de Kerstam nestie gepubliceerd, waaruit duide lijk blijkt dat de regering helemaal niet van plan is de 2600 politieke ge vangenen op de eilanden Jaros en Leros vrij te laten zonder dat van hen een verklaring van trouw is ver kregen. Evenmin kunnen de veroor deelden uit de grote processen voor de bijzondere militaire tribunalen op vrijlating rekenen. Buitenlandse waarnemers dringen aan op inachtneming van voorzich tigheid by beoordeling van berichten over een spoedige terugkeer van Constanten, in verband met het be zoek van 's konings kamerheer Papa- gos aan Athene. Premier Papadopoelos en zijn plaatsvervanger, minister van bin nenlandse zaken Patakos zijn voor een bezoek van enige dagen naar het noorden des lands vertrokken, waar Constantijn op 13 december zijn mis lukte straatsgreep uitvoerde. De amnestieregeling Wat betreft de amnestieregeling, blijkt uit het dekreet dat deze geldt voor: Personen rechtstreeks betrokken bij het militaire „aspida"-komplot wien samenzwering tot hoogverraad en samenzwering tot uitvoering van een opstand ten laste wordt gelegd. Voor misdrijven die indirect ver band houden met het aspida-proces (meineed, belediging van de rechter lijke macht). Professor exporteerde doodshoofden RIO DE JANEIRO, 27-12. De Bra ziliaanse politie maakt jacht op een hoogleraar van de universiteit van Recife, Antonio Zapalat, die een bloeiende handel in menseiyke doodshoofden zou hebben gedreven. Volgens de politie liet prof. Zapa lat zogenaamd voor studiedoeleinden schedels verzamelen van overleden ingezetenen van het plaatselijke ar4 menhuis, en deze aan universiteiten in de Verenigde Staten verkocht. Aan deze praktijken, die hij jaren lang kon voortzetten, zou Zapalat minstens 70.000 gulden hebben ver diend. De politie vermoedt dat prof Za palat samen met de laatste zending doodshoofden naar de Verenigde Staten vertrokken is. Voor personen die terecht moesten staan in verband met het „plan Eli- ken", wat ten doel zou hebben ge had de sleutelposities in het leger door personen die de regering-Pa- pandreoe goedgunstig gezind waren. Kwijtschelding van straffen, opge legd na de straatsgreep van 21 april, wegens belediging van de koning en staatsinstellingen, aanzetting tot on gehoorzaamheid, verspreiding van valse berichten en niet opvolging van militaire bevelen. Kwijtschelding van straffen, opge legd aan leden van de strijdkrachten in verband met de mislukte contra- coup van koning Constantijn van 13 december. Kinderen speelden met rotjes CAPELLE AAN DEN IJSSEL, 27- 12. De brandweer van Capelle aan den IJssel is woensdag aan het eind van de middag met groot materiaal uitgerukt om een zware brand te be streden die in de Dalton-H.B.S. aan de Rubenssingel is uitgebroken. Byna 40 man brandweerpersoneel zyn in gezet. In verband met de kerstva kantie waren geen leerlingen in de school aanwezig toen de brand uit brak. De school - een houten noodge bouw dat pas twee maanden in ge bruik was - brandde in een half uur tijd tot de grond toe af. De brand weer van Capelle aan den IJssel pro beerde nog wel met 24 hoge druk- stralen het vuur te bedwingen, maar dit lukte, o.a. door de sterke wind, niet. Wel slaagde men erin een an dere school, die naast het branden de gebouw stond, te redden. De schade die de metershoge vlam men en de met veel rookontwikke ling gepaard gaande brand aanricht te, loopt in vele tienduizenden gul dens. Met het schoolgebouw ging ook de hele inventaris verloren. De 40-jarige concierge J. Hansen liep bij een po ging om de brand in het beginsta dium te blussen, verwondingen aan armen en benen op. Hij moest met een ambulance naar een ziekenhuis in Rotterdam worden overgebracht. Hoewel over de oor zaak van de brand nog niets vast staat houdt men er bij de Capelse brandweer rekening mee dat het vuur in het houten schoolgebouw is ontstaan doordat kinderen branden de rotjes door een geopend raam naar binnen hebben gegooid. Mislukte vlucht naar het Westen BERLIJN, 27-12. Van Westberlijn- se zijde is bekend gemaakt, dat Oostberlijnse grensbewakers een meisje en een jonge man belet heb ben naar west-Berlijn te vluchten. Er werden tien schoten op de vluchtenden afgevuurd, die vermoe delijk geen van alle doel troffen. Een kogel trof een wachthuisje van de Westberlijnse politie. Het meisje was reeds over de grensschutting geklommen en be vond zich slechts enkele meters van „de muur" toen de vlucht ontdekt werd. WASHINGTON, 27-12. Functio narissen van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken hebben woensdag ontkend dat de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam de achter volging tot in Cambodja van de Viet- cong politiek voorbereiden. „We zijn niet bezig de basis te leg gen voor „over de grens"-acties. Er is geen bedreiging tegen Cambodja", aldus een hoge functionaris van het „State Department". In ingelichte kringen zei men dat de kans dat de oorlog in Vietnam „overdrijft" naar Laos wordt onder zocht. Andere functionarissen uitten zich echter sceptisch over de mede delingen van premier Soevanna Phoema volgens welke de communis ten in Laos een volledig offensief in het zuiden waren begonnen. Zij we zen erop dat dergelijke aanvallen ook in het verleden hebben plaatsge had waarbij het doorgaans om de rijstoogst ging. De aanvallen schijnen dit jaar heviger, maar er waren, vol gens hem, geen aanwijzingen dat TIEL, 27-12. Ten gevolge van de hevige regenval en ingevallen dooi in het gebied van de Bovenryn, waar men met overstromingen heeft te kampen, is ook het water in de Waal, Nederrijn en IJssel sterk gestegen. CAIRO, 27-12. Egypte neemt zich voor een deel van het Suezkanaal vrü te maken teneinde 15 schepen te „ontzetten" die er sinds 5 juni in ge vangen zitten, aldus meldt het Egyp tische blad „Al Achram". De schepen zijn: 5 Engelse. tw«e Westduitse. twee Amerikaanse, twee Poolse, twee Zweedse, een Tsjechisch schip en een Frans. Zij liggen in de bittermeren, hal verwege de Middellandse Zee en de Rode Zee. De mededeling van „Al Achram", dat een plan tot uitvoering van de werkzaamheden wordt bestudeerd, zou erop kunnen duiden, dat Israël bezwaren, in het bijzonder tegen het binnenvaren van Egyptische sleep boten in het Suezkanaal, heeft laten vallen en dat vertegenwoordiger Oe Thant voor het Midden-Oosten, de Zweed Gunnar Jarring, het fiat van beide partijen heeft gekregen. Gedurende het afgelopen etmaal steeg het water in de Waal bij Tiel gemiddeld tien centimeter per uur. De rijkspolitie te water te Nijmegen verwacht vandaag nog een was van ongeveer 60 cm. Vooral voor de vele steenfabrieken langs de grote rivie ren brengt de wateroverlast veel on gemak mee. Evenals bij Tiel zijn ook bij Nijme gen de uiterwaarden blank komen te staan. In Lobith wordt verwacht dat het rijnwater in de komende nacht zijn hoogste stand zal bereiken. In do laatste dagen is het water in de Rijn, als gevolg van de invallende dooi in West-Duitsland. zeker 3% meter ge stegen. Geen politieke vooruitgang in Vietnam SAIGON, 27-12. De Amerikanen behalen militaire overwinningen in Zuid-Vietnam. maar zij slagen er niet in politieke vooruitgang te boe ken, zo heeft gouverneur George Rcmney verklaard aan het eind van een bezoek van drie dagen aan Zuid- Vietnam. Romney hoopt de kandi daat van de Republikeinse partij te worden bij de volgend jaar te hou den presidentsverkiezingen. Op zijn wereldreis zal hij verder o.a. Indone sië, Singapore en India bezoeken. STANFORD CaliforniëProf. dr. Arthur Kornberg, mede-ontdekker van „DNA'> (met dr. Mehran Goulian), en dr. Baldonero Olivera (rechts), die bij het onderzoek heeft geassisteerd. Bij de ontdekking van het Desoxyribonu cleïnezuur zou men dichter zijn gekomen bij de oplossing van het „organisch mysterie". Advertentie PARIJS, 28-12. Het Europese Bu reau voor Kernenergie (E.N.E.A.), een instelling van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (O.E.S.O.), heeft bekend gemaakt dat de afgelopen zomer elf duizend ton vaste radioactieve afval in het oosteiyk deel van de Atlanti sche oceaan is geloosd. "t>eze afval was afkomstig van kernenergiecentra in Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, België en Nederland. Ze werd als proefneming gelost op een plaats waar de zee on geveer vijfduizend meter diep is, zo staat in het donderdag verschenen jaarverslag van de E.N.E.A. Volgens het bureau hebben jaren lange onderzoekingen aangetoond dat deze wijze van lozing van radioactie ve afval geen gevaar oplevert voor mensen of organismen in de zee. Met de proefneming werd in mei begon nen. Ze duurde tot september. Het 2250 ton metende schip „Topaz", dat speciaal voor dit doel was gechar terd, heeft vijf reizen gemaakt naai de plaats waar de afval in zee werd gestort. De afval was aan boord ge nomen in Engelse, Westduitse, Ne derlandse, Belgische en Franse ha vens. Noord-Vietnam Laotiaans gebied wil veroveren. Niettemin acht men de toestand ernstig. Diplomaten in Washington pogen ook meer inlichtingen te krijgen naar aanleiding van berichten uit Thai land volgens welke in Noord-Viet nam opgeleide Thaise guerrilleros hun activiteiten in het noorden van Thailand vergroten. „Che" Guevara zou vermoord zijn PARIJS, 28-12. De guerrilla lei der Ernesto „Che" Guevara is in ok tober niet aan zün verwondingen be zweken, maar door officieren van het Boliviaanse leger vermoord, nadat een boer hem tegen een beloning van ruim 15.000 gulden had verraden. Dit schrijft het Franse blad „Pa ris Match". Het blad geeft een uit voerige beschrijving van de laatste uren van de voormalige rechterhand van Fidel Castro. Het artikel is van de hand van Michele Ray, een Franse journaliste, die zes weken in Bolivia heeft doorgebracht. Zij schrijft dat het bergdorp La Higuera door het Boliviaanse leger van de buitenwereld is afgesloten sinds Guevara daar het leven liet. Een Boliviaanse journaliste, Jorgo Torraco, was er niettemin in geslaagd in het dorp door te dringen en met de bewoners te spreken. Volgens Michele Ray hielden „Che" Guevara en een aantal andere guer rillastrijders zich schuil dn een berg- spleet, toen zij werden opgemerkt door een boer, die het leger inlichtte om de uitgeloofde beloning te kun nen innen. LONDEN, 27-12. Gewapende gang sters verschenen woensdagmorgen voor de loketten van een bank in noord-Londen gezeten in een „ram-auto". Ze hadden boomstammen voor hun Jaguar gebonden en waren dwars door de grote toegangsdeur, die aan splinters ging, naar binnen gereden. Met gierende banden stopten ze vlak voor de loketten, waarna ze diverse schoten losten in het plafond en de muren. Vervolgens sprongen ze uit de wagen en terwijl er twee vanaf het dak de bedienden onder schot hiel den maakten de anderen zich mees ter van geldzakken. Daarna haastte de bende zich, te voet ditmaal, naar buiten waar een andere Jaguar wachtte. De grootte van de buit is niet bekend. Spanjaarden verkochten giftige drank ORENSE, N.W. Spaaje, 27-12. Elf Spanjaarden zijn in Orense in het noordwesten van Spanje tot gevan genisstraf veroordeeld wegens het maken en verkopen van met me thylalcohol bereide likeur. 51 mensen zijn door het drinken ervan omgeko men. Acht beschuldigden kregen ge vangenisstraffen van tussen de 12 en 20 jaar, een kreeg vier jaar en de overige twee een jaar. De giftige drank is verkocht in 1962 en 1963, hoofdzakelijk in Span je, de. Kanarische eilanden en Ma rokko. Verscheidene gebruikers zijn blind geworden. Een likeurstokerij in Orense is veroordeeld tot schadevergoeding aan slachtoffers tot een bedrag van ruim een miljoen gulden. Tijdens een kerstdienst in een kerkje te Toeba-Toeba in Zoeloeüand (Zuid-Afrika) zijn zes Afrikanen door de bliksemgedood. Zeven anderen die eveneens de dienst bijwoonden, wer den gewond. Koude en natte Kerst in Paramaribo PARAMARIBO, 27-12. Paramari bo heeft een koude en vooral natte Kerstnacht achter de rug. AH aan het begin van de avond was de regen begonnen. Tegen het middernachte lijk uur stortte het hemelwater met bakken vol neer, waardoor vele er ven en woningen in Suriname's hoofdstad onder water kwamen. De kerken waar de mis werd opgedra gen waren iets minder druk bezocht dan vorige jaren, terwijl het ver keer op straat zeer rustig was. Iets kouder Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien; matige, af en toe krachtige wind tussen zuidwest en noordwest; iets lagere temperaturen. 29 dcc. Zon op 8.48, onder 16.35. Maan op 7.23, onder 14.26. Eerste kwartier: 7 jan. te 15.23. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 dec. 1.04 v.m. 13.27 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 dec. 0.51 v.m. 13.18 n.m. Doodtij: 2 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Donderdagmorgen bevond zich boven het zeegebied ten noordoosten' van Schotland een depressie. Het bij dit druksysteem behorende koufront verplaatste zich in de loop van de ochtend, voorafgegaan door langdu rige regen, over ons land, waarna met westelijke tot noordwestelijke winden polaire lucht onze omgeving binnendringen. De depressie trekt intussen naar de Noordzee, zodat ook vrijdag de aan voer van iets koudere en onstabiele lucht blijft voortduren. In deze lucht komen, naast opklaringen, ook enke le buien voor. Randstoringen van de depressie kunnen deze buiigheid tij delijk doen toenemen. Verdachte sterfgevallen in Amerika Amerikaanse militairen zouden marihuana roken WASHINGTON, 27-12. John Stein- beek, de 21-jarige zoon van de Ame rikaanse schrijver, heeft woensdag gezegd dat 75 procent van de Ame rikaanse militairen in Vietnam mari huana rookt. John Steinbeck stond vorige week voor een rechtbank in Washington terecht omdat in zijn woning marihuana was gevonden. Volgens de zoon van de schrijver, die vorige week met groot verlof uit het leger kwam, roken de meeste soldaten in Vietnam marihuana als zij vrij van dienst zijn en niet als zij verwachten aan een actie te moeten deelnemen, maar, zo voegde hij er aan toe, vijandelijke aanvallen vin den vaak onverwacht plaats met het gevolg dat de mannen onder invloed van het middel verkeren als zij moe ten vechten. Zijn mening dat drie van elke vier Advertentie naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113)470 soldaten in Vietnam marihuana ro ken was gebaseerd op persoonlijke waarneming en gesprekken met sol daten bij allerlei onderdelen. Het ro ken van het middel was, volgens hem niet van invloed op de prestaties van de militairen. De Israëlische marine TEL AVIV, 27-12. De scheidende chef van de Israëlische generale staf generaal Itzjak Rabin, heeft dinsdag verklaard, dat de Israëlische marine wordt gereorganiseerd en versterkt. Reeds vele malen hebben Israëli sche militaire leiders gepleit voor een uitbreiding van de vloot, die de min dere is van de Egyptische marine en door het verlies van de torpebootja- ger „Eilath" nog is verzwakt. Gene raal Rabin, die ambassadeur in Was hington wordt, gaf geen bijzonderhe den. CORDELE, 27-12. In de Ameri kaanse plaats Cordele (Georgia) is een 35-jarige grootmoeder aangehou den in verband met een reeks ver dachte sterfgevallen in haar omge ving. Voorlopig wordt de vrouw, Ja- nie Gibbs, beschuldigd van moord op haar 19-jarige zoon Roger, die op 22 oktober j.l. het leven liet. By de lijkschouwing werd arsenicum ge vonden. De politie stelt nu een nader on derzoek in naar de oorzaak van het overlijden van de 40-jarige Charles Gibbs. haar echtgenoot, die bijna twee jaar geleden het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Ook gaat men na hoe de 16-jarige Mei vin, een zoon van mevrouw Gibbs. twee da gen na zijn vader aan zijn einde kwam en wat de oorzaak was van de dood van een andere zoon, de 13- jarige Marvin, die eind augustus 1966 overleed. Tenslotte wil men ook we ten waaraan de kleinzoon van me vrouw Gibbs, Rennie, begin oktober j.l. is gestorven, drie weken vóór het overlijden van zijn vader. Israëlische en Jordaanse militai ren hebben elkaar woensdag ten zuiden van het meer van Galelea ruim een uur beschoten. Naar een Israëlische woordvoerder zei, open den de Jordaniërs het vuur. Aan Is raëlische zijde vielen geen slacht offers. DEN HAAG, 27-12. De vrijheids strijd in de Zuid-Molukken gaat voort. Berichten over de onder grondse verzetsactiviteiten dringen van tijd tot tijd door tot in Neder land. Op het moedereiland Ceram werd onlangs nog gevochten. Dit verklaarde de heer P. C. Sa- ihuleka, bestuurslid van de centrale jongerenorganisatie van de repu bliek Zuid-Molukken, op een pers conferentie naar aanleiding van een demonstratie van de organisatie op do dag, dat Nederland en Indonesië achttien jaar geleden de ronde tafel- overeenkomst sloben. Het bestuur van de organisatie vertelde de indruk te hebben, dat de Nederlandse steun aan Indonesië niet is ingegeven door humanitaire overwegingen maar door zuiver za kelijke. De Zuid-Molukkers, die een onafhankelijke souvereine staat wensen, hebben de heer Aponno als toehoorder naar de Verenigde Naties gestuurd, met de bedoeling, dait de kwestie van de „bannelingen" van de republiek Zuid-Molukken in de vergadering van de V.N. aan de orde komt. Het onderwerp staat al gerui me tijd op de agenda van de V.N. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1