Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! 1 Enny wil Je een stol kaas nit het vuistje De jeugd in de verenigingen mag niet worden verwaarloosd De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Ds. G. A. Zijderveld sprak te Zierikzee over: „Land en volle van Zuid-Afrika" es 5 De grootmeester der tonen Vergadering S.D.K.B. BKO U WEBSHAVEN, 22-12. B\j de in hotel Graaf Floris V te Brouwers- haven gehouden najaarsvergadering van de Schouwen-Duivelandse Korf bal Bond stelde de voorzitter, de heer J. II. v. d. Zande, in zijn openings woord met voldoening vast, dat men er dit jaar te Zierikzee weer is in geslaagd een korfbalvereniging, All Ready, het levenslicht te laten zien. Hij zag dit als een bewijs, dat met een goede aanpak van enkelen, de jeugd van Zierikzee wel degelijk de korfbalsport nog wil beoefenen. De initiatiefnemers wensten de voorzit ter veel succes toe met de wens dat men er in de a.s. zomercompetitie ook in zou slagen met pupillen en adspiranten uit te komen. Met veel succes hebben de vereni gingen WIK en Dosko in de afgelo pen zomer jeugdtoernooien georga niseerd waarvan naast bijna alle SDKB verenigingen ook een aantal verenigingen van de KBGO hebben deelgenomen, wat het geheel nog aantrekkelijker heeft gemaakt. Hoop gevend voor de toekomst was zeker het enthousiasme dat door de meis jes en jongens op deze toernooien aan de dag werd gelegd. Op de vere nigingsbestuurders deed de voorzit ter een beroep de jeugd in hun vere nigingen niet te verwaar lozen. Ouderen en jongeren Ouderen zijn vaak te laat bereid hun plaats af te staan in het hoogste 12-tal, met als gevolg dat de jonge ren het wel geloven en een andere sport gaan beoefenen, of nog erger- het bijltje er helemaal bij neer leg gen. Door het maatschappelijk patroon zijn er steeds meer mensen in afne mende mate in de gelegenheid licha melijk actief te zijn. Auto en brom fiets hebben de plaats van de fiets ingenomen. De gevoelens van licha melijk onbehagen zijn er vaak het gevolg van. Dit is een reden temeer dat de sportbeoefening voor velen van hen zo heel erg belangrijk is. Het toene mende toerisme brengt voor de Westhoek problemen met zich mede. Om evenwel een noodkreet te uiten, zoals onlangs in een Zeeuws dag blad werd gedaan, „dat het met de SDKB gebeurd is" noemde de heer v. d. Zande misplaatst. Hij ver wachtte van iedere bestuurder van een sportvereniging onder alle om standigheden mede te hejpen, al is het dan soms onder moeilijke om standigheden, de sport te helpen be vorderen. De winterperiode is uiter mate geschikt om degenen eens te benaderen, die de korfbalsport nog niet beoefenen en te trachten hen lid te maken van een vereniging. Nog veel korfballers Nog steeds heeft de SDKB procents gewijze de meeste korfballers(sters) in Nederland. Een beroep zal op het onderwijzend personeel worden ge daan zich weer, zoals voorheen, zich met de korfbalsport te gaan bemoei en. Juist omdat korfbal een gemeng de sport is, is het bijzonder geschikt om dit in schoolverband te beoefe nen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de S.V. Brouwers haven waarin om nadere toelichting werd gevraagd ten aanzien van het niet toelaten van alle twee opgege ven 8-tallen bij de mcirocompetitie. Door een misverstand bleek deze maatregel door het SDKB-bestuur te zijn genomen. Het voorstel van Brou wershaven om tot eert reglements wijziging over te gaan, waarbij de protesten zullen worden afgeschaft, werd door de vergadering aangeno- Advertentie V/er middelen in één toblet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen l Vergadering C. et C. Toepassing van chemische middelen in de landbouw HAAMSTEDE, 23-12. In hotel Bom vergaderde voor het eerst in dit sei zoen de Coöp Landbouwvereniging C. et C. Wegens ziekte van <te voor zitter de heer M. O. Hanse, had de* vice-voorzitter de heer W. J. Stem de leiding. Deze wenste allereerst de heer Hanse een algeheel herstel toe. Spre ker heette de heren J. Hertgers van Cebeco en de heer J. Swart van de R.L.V.D. bijzonder welkom. De voorzitter las een brief voor van de heer Hanse waarin hij dankte voor de betoonde belangstelling van C. et C.-zijde gedurende zijn ziekte. De duivenbestrijding kostte dit jaar veel geld, en omdat Wildschade niet meer meedoet en zich duistere prak tijken hebben voorgedaan bij de in levering, gelooft de heer Steur niet dat de vereniging zich hiervoor in 1968 zal inspannen. Over de C.A.V. had de voorzitter niets dan lof. Alleen de lidmaat schapsvorm is op Schouwen-Duive- land in een soort uitzonderingspositie gekomen en vraagt aanpassing. Een mogelijk samengaan in in- en ver koop met Zuid- en Noord-Beveland wordt momenteel overdacht. Nog grotere kwantiteiten graan van een zelfde kwaliteit zullen in de volgen de jaren afgezet moeten worden. Chemische middelen „De toepassing van chemische mid delen in de landbouw" was het on derwerp waarover de heer Hertgers zijn gehoor duidelijk bezig hield. Ook in zijn lezing liet spreker de overal gaande zijnde structuurverandering naar voren komen. De mechanisatie is niet meer te volgen en de „chemi- satie" (een nieuw woord) hangt hier heel dicht tegen aan. Bij de aankoop van machines moet afgvraagd wor den of het binnen drie jaar niet ver vangen ds door chemisatie. De che mische onkruidbestrijding gaat door en bieten verbouwen zonder de toe passing ervan is ondenkbaar gewor den. Nog steeds heerst in de grote steden de mening dat bestrijdings middelen vergif zijn, doch deze men sen vergeten dat zij zelf door het gebruiken van een tabletje dit of dat vergif tot zich nemen. Bovendien wordt de mens immuun tegen al de ze vergiften. In E.E.G.-verband wor den de zwaarste vergiffen er uitge gooid en België verbiedt nu al het gebruik van Arceniet en D.N.O.C. Hiervoor komen duurdere vervan gers in de plaats. Groei-rcgulatoren Nieuw zijn de groei-regulatoren waarmee o.a. tarwe korter gemaakt kan worden waardoor het legeren voorkomen kan worden en de kilo opbrengst groter wordt. Een te hoge bemesting met stikstof kan nu door een C.C.C.-bespuiting geneutraliseerd worden. Een halm-verkorting geeft een voedseloverschot die de korrel ten gunste komt. Uien kunnen door een bespuiting met M.H.3Q eerj jaar lang geen spruit vormen hetgeen een groot voordeel is. Dan zal 5n de toe komst meer en meer overgegaan worden tot grondontsmetting waar door er meer aardappelen verbouwd kunen worden. Tegen aardappelmoe heid (waartegen vroeger koper werd gebruikt, later gevolgd door tin ver bindingen) kan nu met succes ma- n'eb-tinpreparaten gespoten worden. De opbrengsten worden hierdoor veel hoger door het langer groen blijven der planten. Spreker had een grote serie kleurendia's ter beschikking om zijn gesproken woord te verdui delijken. Vooral de dia'9 over „rij- enbespuitingen" vielen zeer in de smaak. De heer Steur dankte aam het einde der avond de heer Hertgers voor zijn betoog. MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis van vrijdag 22 december De export liep in de laatste ver- slagweek sterk terug en kwam niet hoger dan 3600 ton. In hoofdzaak kwam dit door de sterk verminderde uitvoer naar West-Duitsland en En geland. Naar West-Duitsland bedroeg de export 1294 ton en naar Engeland slechts 487 ton. Tweede afnemer was deze week Afrika met 783 ton, ge volgd door Frankrijk 'met 675 ton. Hierdoor zakte Engeland terug naar de vierde plaats. Afnemers van enige betekenis waren nog de Benelux- partners met 111 ton en West-Indië met 79 ton. Niet minder dan 200 ton blijft er nog over voor diverse be stemmingen. De handel ligt in deze weken prak tisch stil, mede door de feestdagen is er weinig vraag vanuit het buiten land. Op de veiling Middelharnis was er slechts een aanbod van zes ton, te leveren na de kerstdagen. De note ringen vielen niet tegen. Zij vertoon den alle een verbetering van f 1, tot f 1,50 per 100 kg. De grove kwam van f 14,02 op f 15,60, de middel van f 13,08 op f 14,50 en de drielingen werden eveneens voor f 14,50 afge mijnd. men. Het voorstel om bij niet opko men de stand op 5-0 vast te stellen en de betreffende vereniging f 25,- boete te geven, kreeg niet de vereiste meerderheid (2/3) van stemmen. „Behoudt het Deelerivoud,'> AMSTERDAM. 23-12. Vandaag precies drie maanden geleden start te de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten haar actie: „Be houdt het Deelerwoud". Deze actie beoogt een bedrag van twee miljoen gulden bijeen te brengen voor de aankoop van een tot dusvcre voor het publiek gesloten natuurgebied van 1000 hectare op de Veluwe, het Deelerwoud. Juist vandaag is op giro 9933 van Natuurmonumenten het miljoen gul den gepasseerd waarmee dus de helft van het benodigde bedrag bij een is. Natuurmonumenten zal de actie ook in 1968 voortzetten. Vietuam-demoiistratie in de hoofdstad AMSTERDAM, 26-12. In Amster- dam is tweede kerstdagmiddag een stille Vietnamdemonstratie gehouden, die het karakter had van een rouw stoet, ter herdenking van de doden in Vietnam en waaraan volgens een opgave van de organisatoren een kleine duizend personeri hebben deelgenomen. Deze kerstdemonstra tie, die vanaf het monument „De dokwerker" via de binnenstad naar het „Sigma Centrum" ging, waar een zestal sprekers het woord voerde, was georganiseerd door de „Actie groep Vietnam" in samenwerking met het „Kunstenaarscomité Viet nam". Kerstfeest op Drakenstyn BAARN, 23-2. Prinses Beatrix en prins Claus hebben zaterdagmid dag van vijf tot zes uur met de jeugd van de Lage Vuursche, de beide leer krachten van de enige lagere school in het buurtschap en twee leden van het plaatselijke oranje-comité het kerstfeest gevierd. Rond de kerst boom in de tuin van kasteel Draken- sdeyn hebben 57 kinderen van zes tot twaalf jaar een drietal kerstliederen gezongen. Prinses Beatrix las voor uit het evangelie van Lucas. In één der bijgebouwen van het kasteel zijn de kinderen daarna op chocola en broodjes getrakteerd. KERKNIEUWS Kerstboodschap van paus Paulus VATICAANSTAD, 23-12. Paus Paulus de Zesde heeft zaterdag in zijn traditionele kerstboodschap ge pleit voor de innerlijke vrede, „die de noodzakelijke voorwaarde is voor de uiterlijke vrede in de wereld". Er zal geen vrede tussen de landen en de mensen zijn zolang er geen in nerlijke vrede is. De paus wijst erop dat elke politieke beslissing, wil zij tot de vrede bijdragen, gebaseerd moet zijn op broederlijkheid, op ver geving van onrecht dat men heeft geleden. „En dat zijn nu juist de be ginselen die het christendom ver kondigt en die het kerstfeest ons bij zonder voor ogen houdt". DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. Op de kruising Burgemeester Meineszplein-Tweede Virulystraat in Rotterdam1 is de 47- jarige T. H. Kroon uit de Maasstad bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. WINSCHOTEN. De 21-jarige on gehuwde kraanmachinist H. Jager uit Midwolda is met zijn bromfiets verongelukt. De man is tussen Mid wolda en Finsterwolde door onbe kende oorzaak van de weg geraakt en in een sloot terecht gekomen. Daar werd hij ongeveer een half uur later gevonden door een voorbijgan ger. De dood was toen reeds ingetre den. ILPENDAM. Op de provinciale weg 16 dn Ilpendam is de 38-jaA'ige electromonteur H. Kuijt uit Amster dam bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. DEN DUNGEN. De 32-jarige me vrouw E. E. Streeder-van den Belt uit Helmond is om het leven geko men bij een verkeersongeval op de rijksweg 's-Hertogenbosch-Helmond onder de gemeente Den Dungen. De door haar man bestuurde auto was gaan slingeren en in botsing geko men met een vrachtauto. De twee kinderen van het echtpaar Streeder werden ernstig gewond opgenomen in het Groot ziekengasthuis in Den Bosch. Veie zomergasten verbleven met Kerst in „tweede huis" in Westelijk Schouwen WESTHOEK, 25-12. Westelijk Schouwen heeft duidelijk ondervon den dat het ook in de winter Steeds meer belangstelling gaat krijgen. Het woord „zomerhuisje" gaat lang zamerhand verdwijnen en de naam „tweede huis" krijgt meer en meer de overhand. Een stookplaats wordt in de laat ste bouwsels overal meegebouwd en daardoor is een dergelijk huis altijd bewoonbaar. De afgelopen feestda gen was idit duidelijk in de West- ZIERIKZEE. 23-12. Voor de voor lichtingsavond van de Stichting Ne derlands Zuid-Afrikaanse Werkge meenschap, afdeling Zeeland was de belangstelling niet groot te noemen. Slechts een tachtigtal geïnteresseer den was vrijdagavond naar het „Huis van Nassau" gekomen om wat meer van land en volk van Zuid-Afrika te vernemen. Het mag echter gezegd worden dat ds. G. A. Zijderveld, predikant van de Gereformeerde Gemeente te Mid delburg, verbluffend veel van dit land afweet en de bezoekers op boei ende wijze tal van bijzonderheden vertelde. De N.Z.A.W. Het waren volgens ds. Zijderveld de eerlijkheid, gerechtigheid en naas tenliefde - levenswaarden, gegrond in de bijbelse boodschap - die enke len er toe brachten, de N.Z.A.W. op te richten en met haar door te wer ken. Stromen van onwaarheden, on gerechtigheden en haat waren im mers jaren lang over de Republiek van Zuid-Afrika uitgestort. Aan Ne derland werd de gedachte opgedron gen, dat Zuid-Afrika te vergelijken was met nazi-Duitsland en de ban- toe's met de joden. In heel Nederland zijn thans districtsafdelingen opge-r richt, waaronder ook een afdeling Zeeland en een afdeling op Goeree- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Goudswaard: J. Arendsen, Bunschoten; voor Rotter- dam-Delfshaven (wijkgem. Tussen dijken): J. L. W. Koppenhol, Haaf- ten; voor Huizen (N.H.) (vac. J. H. Cirkel) (toez.): N. Kleermaker, Rot terdam. Ger. Kerken Aangenomen naar Gouda (vac. J. Hengeveld): J. G. Kunst, Langley (B.C.) (Canada). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Zuidwolde (Gr.): C. J. Breen, Katwijk aan Zee. Ger. Gemeenten Bedankt voor Woerden en voor Opheusden: A. Hoogerland, Werken dam. Overflakkee. In 1966 werd een tour nee door Nederland gehouden met een bantoepredikant uit Moroka, voorzitter van de synode van zijn kerk. en een blanke hoogleraar uit Stellenbosch om zodoende dn Neder land meer bekendheid te geven aan de werkelijke toestanden in Zuid- Afrika en vriendschap tussen beide landen te doen groeien. Ds. Zijder veld stelde, dat Zuid-Afrika niet langer meer een boerenland is doch een industrieland van de eerste orde. De economie staat er op een hoog peil en naast goud wordt er ook veel ijzererts gewonnen, dat in hoofd zaak naar Japan, doch ook naar an dere landen wordt geëxporteerd. Aan de hand van Ideurendia's wer den beelden vertoond over sisal- plantages, de sinaasappelenteelt en wijndruiven. Ook konden de bezoe kers kennis maken met de (echt) blauwe stranden van Durban, waar het bijzonder warm kan zijn- Tegen woordig vliegt men volgens ds. Zij derveld in 16 uur van' Amsterdam naar Zuid-Afrika. Spreker noemde de Afrikaners „ons volk", die het goed met Nederland menen. Bij een brand, die zaterdag woed de op het in de Japanse haven Sa- sebo gémeerde Amerikaanse vlieg- dekschip Kearsage, zijn drie mensen om het leven gekomen. Vrouw brengt echtgenoot met bijl om het leven PAiNNERDEN, 26-12. In Panner- den heeft zaterdagmiddag een 36- jarige vrouw (W. G. R.) haar echt genoot, de 40-jarige W. H. Heijnen, met een bijl om het leven gebracht. Haar daad werd ontdekt, toen om wonenden de politie waarschuwden dat zich in het gezin Heijnen; dat vijf kinderen telt, een ernstig onge val had voorgedaan. De politie trof de man levenloos in 'bed' aan. Een dokter uit Lobith liet het stoffelijk overschot van de man, die een ern stige hoofdwond vertoonde, over brengen naar een ziekenhuis in Ze venaar. Korte tijd later bekende de vrouw, dat zij haar echtgenoot met een bijl de schedel had ingeslagen. Haar mo tieven zijn nog niet geheel duidelijk. De verstandhouding in het gezin was al lange tijd slecht. HAAMSTEDE. 22-12. Dc kleintjes van de kleuterschool „Het Kleuter bosje" te Haamstede hebben donder- morgen een bezoek gebracht aan het rusthuis „Duinoord". De kleuters kawmen niet met lege handen want ze brachten de bejaarde bewoners zelf ontworpen en gemaakte kerst kaarten. Bovendi enzongen de kleu ters in de grote zaal rond de fraaie kerstboom enkele liederen, waarna ze werden gelracteerd op kerst kransjes. Het bezoek van de jeugd werd door de bejaarden, hoe kan het anders, zeer op prijs gesteld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Militair gewond bij explosie DEN HAAG, 26-12. De 20-jarige dienstplichtige militair. J. van K. uit Den Haag was op eerste kerstdag 's morgens om zes uur in de kelder van zijn woning met losse patronen aan het experimenteren. Eén van de patronen explodeerde. De mili tair kreeg een scherf in zijn buik. Hij werd ernstig gewond in het mi litair hospitaal opgenomen. Advertentie VOEDZAAM MAK w M W W 4 5 «8 «8 N O H H M M H w t w tn 9> M W w e* w /V ^hvk wvvzaaoA Feuilleton (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg hoek te zien en 'talrijke zomergasten kwamen nu ook in de winter naar de Westhoek om een stukje vakan tie buiten door te brengen. De tem peratuur was mild voor de tijd van het jaar en zelfs ihet strand kreeg nog bezoek. De winikels hadden het zaterdag bijzonder druk en ook de bakkers en de slagei's kregen grote toeloop van vaste „zomeri'-klanten. De hotels hebben hun kerstannonces .met succes bekroond gezien en veel kamers waren bezet. Het spijt mij, antwoordde Haydn. Maar desniettemin verzoek ik dringend, mij aan te melden. Als zijne majesteit mij afwijst, dan zal ik gaan; maar door een ander laat ik mij niet wegsturen. Mais, dites-moi, wie bent u dan? vroeg de kamerheer, zijn naald -dunne degen recht vooruitstekend. Josef Haydn! Fort bien. Dat is tenminste iets, als een mens een naam heeft. Zeg mij nu echter, bent u tailleur ou éci- pier, of anders een achtbaar burger heer? Kapelmeester van vorst Niko- laas Esterhazy. Ah. De kamerheer kreeg wer kelijk een beetje eerbied, niet voor Josef Haydn, maar voor de naam van vorst Esterhazy, waarvan hij wist, dat deze bij de keizer in de gunst stond. Hij verdween achter de vleugel deuren, kwam terug, boog een graad je dieper voor Haydn en sprak: Sa Majesté l'Empereur wil u ontvan gen. Nu Haydn! riep keizer Josef, is de opera klaar? Ja, majesteit, geheel; ik verzoek u slechts, ze te mogen begraven. I'k 'begrijp je niet! Er heeft, nog geen vorst uit het huis Habsburg op de ü'oon gezeten, die zoveel voor zijn onderdanen ge daan heeft als u, majesteit. Daarom kom ik niet als bedelaar, maar als klager voor uw troon. En nu vertelde Haydn in korte woorden het hem gedane onrecht. Keizer Josef stampvoette. Gemene intrige! Werk van on dergeschikten! Ik schaam mij, zulk volk in mijn dienst te hebben geno men - Haydn, je zult genoegdoening krijgen. Genoegdoening, majesteit, heb ik me reeds zelf verschaft. Ik heb mijn opera teruggeëist. Geen goed vader geeft zijn kind, al is het ook nog zo gebrekkig, in handen van vij anden. De opera is echter een vrucht van mijn wil, antwoordde de keizer. Dus behoort ze mij toe en u hebt geen recht, ze mij te onthouden! Majesteit, somtijds moet ook de wil van de edelste keizer zich buigen voor de wil van één zijner onderda nen. Het is het ongeluk van konin gen, dat zij niet, terwijl zij met de ene hand weldaden doen, met de andere hand 'duizertd slangen kun nen wurgen, die zich om de voet van hun troon slingeren. Ja, als het volk zo'n goed hart had als de keizer en er niet vele Judassen tussen za ten, dan was er slechts geluk, heil en zegen voor het Oostenrijkse volk. De vreemdeling heeft hier alles, als of hij in zijn vaderland was, terwijl de geniale Oostenrijker zich gelijk gesteld ziet met ondergeschikten. Haydn, je kunt bitter, zeer bit ter zijn! waarschuwde de keizer. Maar waar, majesteit! ant woordde Haydn. Ik heb een verzoek, majesteit! Dat is toegestaan. Ik vraag niet voor mezelf. Aan Oostenrijk's hemel is een ster opge gaan, waarom de rijken dezer aarde het zullen benijden. Het is Mozart! Keizer, geen schonere ster zal ooit. aan de hemel van uw land schitte ren. Geef hom uw hulde! En Haydn? Buiten mij is er nog een Haydn. majesteit! Dat is mijn lieve broeder Michael in Salzburg. Hij is een edel man en een grote geest, vroom en goed. Deze verzoek ik u. te beschcr- En u zelf? Ik ga naar huis, naar Eisenstadt en mijn vorst. En uw opera? Ik heb ze gecomponeerd met de volledige overgave van mijn ziel en geest. Bij iedere toon dacht ik aan mijn keizer. Dat ik mijn werk nu weer meeneem, is mijn schuld niet. Ik verdien voor het ene geen dank en voor het andere geen verwijt. Haydn, sprak keizer Josef be droefd. Ik wilde dat ik zo'n karak ter had als jij! Als u naar uw kapel terugkeert, dan wordt u vriendelijk ontvangen met blijde gezichten en goede harten. En als u uw scepter opheft, dan volgen allen gewillig. Eén wenk van u en uw wil is wet geworden. U bent meer keizer dan ik en in een edeler rijk dank ik! Toen keizer Josef in de herfst van 1779 bij vorst Esterhazy op bezoek kwam. werd hij verrast door de op voering van Haydn's „La vera cos- tanza" in het theater van de vorst. Deze uitvoering was onberispelijk. De vorst was vol bewondering voor het werk van de meester, maar toch speet het hem dat deze compositie vol verheven schoonheid ook niet in Wenen opgevoerd kon worden. Haydn, het is wreed, dat je de opera teruggenomen hebt! verweet de keizei* hem. Majesteit, antwoordde vorst Es terhazy vrijmoedig. Haydn heeft niet alleen geheel in mijn geest gehan deld, maar ik zou hem .hoezeer ik hem ook vereer, uit mijn dienst ont slagen hebben, als hij anders gedaan had. Mijn Haydn is te groot en te goed om de speelbal te zijn van boos aardige intriges van minderwaardige mensen! (Wordt vervolgd*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4