Openbare lagere school Oosterland krijgt derde leerkracht Terugkeer van Constantijn? Amnestie voor Theodorakis STREEKNIEUWS Watersnood in West-Duitsland Veel doden bij brand in warenhuis STREEKNIEUWS Noord-Vietnam verwerpt „vredesoplossingen" van Johnson Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 27 december 1967 Nr. 19920 Gemeenteraad Duivelaud Nieuwerkerk krijgt koopavond DUIVELAND, 22-12. De raad der gemeente Duiveland vergaderde in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, onder leiding van burgemeester Van Eeten, waarbij alle leden aanwezig waren. De voorzitter opende met het ambtsgebed. Bij de ingekomen stukken waren verschillende goedkeuringen door Ged. Staten aangaande voorheen ge nomen raadsbesluiten en een schrij ven van de stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië", met een verzoek de toegekende subsidie te verhogen wegens prijsstijgingen, in dit land. Besloten werd de subsidie te verhogen met 10 cent per inwo ner. Verder kwamen ter tafel een aantal vaststellingen van uitgaven van het openbaar en bijzonder on derwijs in de gemeente over de ja ren 1953-1957 en 1958-1962, die alle werden goedgekeurd. Derde leerkracht Aan de o.l.-school te Oosterland werd een derde leerkracht benoemd in de persoon van de heer P. Troost. Hij was tot op heden nog als tijde lijk onderwijzer werkzaam, omdat feitelijk het bij de wet vereiste leer lingenaantal nog niet aanwezig was. De minister van O. en W. verklaarde zich bereid een derde leerkracht voor rijksrekening te nemen. Door de initiatiefnemers tot het instellen van een commissie ter bevordering van het stichten van een verwarmd en overdekt instructiebad, is een schrijven gezonden met uiteenzet ting van de urgentie van één of meer instructiebaden op Schouwen-Dui- veland, en hun gedachte om tot rea lisering hiervan, een commissielid aan te wijzen. Omdat echter de plannen voor de bouw van een in structiebad in de gemeente zich reeds in ver gevorderde staat be vinden, acht men het niet nodig een commissielid aan, te stellen. Beslo ten werd verder over te gaan tot uitkering in verband met de verlate inwerkingtreding van het Verhaals- besluit, behelzende de bezoldiging van het gemeentepersoneel te rege len om aan het daarvoor in aanmer king komend personeel een uitkering te verlenen op de voet van en met inachtneming van richtlijnen, neer gelegd in de, aan de gemeentebe sturen gerichte circulaire van de staatssecretaris van binnenlandse zaken, d.d. 19 mei 1967. Instellen koopavond Op hun verzoek werd aan de mid denstandiers te Nieuwerkerk ver gunning verleend tot het instellen van een koopavond, waarbij de keu ze, zoals te Oosterland, is gevallen op de vrijdagavond. Openstelling tot 9 uur. Door het overlijden van de heer P. van den Bos te Ouwerkerk is een vaikature ontstaan in het col lege voor de verlening van bijstand. Benoemd werd in deze vakature de heer J. C. Smits te Ouwerkerk, zulks met ingang van 22 december. Aan de heer A. Steenpoorte Matthz. te Oos terland werd een stuk grond ver kocht liggende achter zijn perceel aan de Molenweg, zijnde een stuk van de gedempte watergang, groot 60 ca., voor de prijs van in totaal f 315. Te Nieuwerkerk werd een grondruil aangegaan met de heer H. de Valk aldaar. Aan deze werd in eigendom afgestaan een gedeelte van een perceel, toebehorende aan de gemeente, groot 90 ca., in ruil voor een gedeeltelijk perceel van de Valk, groot 65 ca. Kosten voor reke ning van de gemeente. Aan de Stich ting Bouw Bejaardenwoningen op Sehouwen-Duiveland werd een stuk gemeentegrond verkocht groot 3120 m-\, voor f 15 per m-\ of in totaal f 44.775. Een „overhoek" De heer Overbeeke (ARP) kon zich met deze transactie niet vereni gen. Er is een „overhoek" ontstaan die niet bij de koop inbegrepen is, omdat deze voor de stichting geen waarde heeft. Hier heeft de gemeen te, volgens deze afgevaardigde, scha de van en hij stelde voor de koop niet door te laten gaan of de stich ting moet ook deze hoek aankopen. Een suggestie van de voorzitter om hier garages te bouwen vond in de ogen van Overbeeke geen genade. „Deze worden veel te duur", zo meende hij. Ook de overgrote meer derheid van de raad bleek deze me ning toegedaan, zodat tenslotte be sloten werd de stichting te verzoe ken ook deze grond aan te kopen. Vermoedelijk kunnen er dan 16 in plaats van 14 bejaardenwoningen worden gebouwd. Aan de firma Freriks te Oosterland zal een perceel grond aan het industrieterrein wor den verkocht, groot 2800 ca., voor de prijs van f 14.700. De uit dit raads besluit voortvloeiende juridische overdracht zal plaats vinden uiter lijk in het jaar 1969, zodat er een voorlopige koopakte zal worden ge passeerd tot aan de datum van een definitieve koopakte. Tot zolang zal door de fa. Freriks rente van de koopsom worden betaald aan de ge meente. De heer op 't Hof (ARP) had aanvankelijk enige bedenkii^ tegen een dergelijke transactie, doch de heer Romeijn (WD) juichte het plan toe, als zijnde stimulering voor in dustrievestiging in de gemeente. Aan de Katholieke Raad voor Maat schappelijk werk zal een subsidie worden toegekend gelijk aan die welke gegeven wordt aan de Her vormde en de Gereformeerde Stich ting voor Maatschappelijk werk op Sehouwen-Duiveland. ROME, 25-12. „Ik ben voor 100 procent zeker van de terugkeer van de koning", zo heeft generaal Hara- lambos Potamnianos die zondag en maandag opnieuw met koning Con stanten in Rome heeft gesproken, maandag vóór zijn terugkeer naar Athene verklaard. Potamianos, die doorgaat voor „de grijze eminentie" van de Griekse junta en een vriend is van Constan tijn, heeft met Constantijn gesproken over diens voorwaarden voor een te rugkeer naar Griekenland. Hij kan overigens niet zeggen, wanneer pre cies de Griekse vorst zal terugkeren. Maar Potamianos denkt „over een dag of wat". Hij heeft nog gezegd, dat koning Constantijn een kerst boodschap van premier Papadopoelos aan de koning heeft beantwoord. ATHENE, 23-12. Premier Papado poelos heeft bekend gemaakt, dat met kerstmis amnestie is verleend aan alle beklaagden in de Aspida- affaire, onder wie Andreas Papan- dreoe, en aan allen, die veroordeeld werden wegens politieke overtre dingen voor en na de revolutie van april, met inbegrip van de componist Miki Theodorakis. HILVERSUM. In de avond van eerste kerstdag is Joop Simons, chef van de afdeling gevarieerde pro gramma's van de VARA-televisie na een betrekkelijk kortstondige ziekte, waarvan de kwaadaardige aard steeds duidelijker werd, op 45-jarige leeftijd in het R.K. ziekenhuis in Hilversum overleden. HUIJBERGEN. In de Dorpsstraat te Huijbergen is een dodelijk onge luk gebeurd, waarvan de negenja rige Chris van Meel uit Huij bergen het slachtoffer is geworden. AMSTERDAM. B. en w. van Am sterdam hebben een nota het licht doen zien, die zich bezig houdt met een vernieuwing van de regels voor het houden van demonstraties en op tochten. Bejaarden van „Duinoord" vierden het kerstfeest HAAMSTEDE, 25-12. Tesamen met de bejaardensociëteit van Haam stede vierden de bewoners van het rusthuis in de grote zaal het Kerst feest. De opkomst was groot en de prachtig versierde zaal met de kerst stukjes en de kaarsverlichting zorgde voor de nodige sfeer. Mevr. Röell-Cramer opende de avond waarbij ze inzonderheid ds. Huizing en de heer M. L. Hoogen- boom als bestuursleden verwelkom de. Na het zingen van Ps. 98 vers 2 las de directrice mej. Jonker het kerstevangelie gevolgd door het zin gen van „Daar is uit 's werelds duis- tre wolken". Uit een Kerstcantate van Ad Vos zong mevrouw Leeuwe- Rabouw een solo waarbij zij begeleid werd door de heer P. Boot op het elektronisch orgel. Het kerstverhaal „De engel" van Cornel ie Mees werd gelezen door mevr. Vlaander-Hart man met aansluitend het zingen van het „Ere zij God". In de pauze kwam de chocolademelk met Kerstkrans op tafel en werd alle eer aan gedaan. Na de pauze zong een koortje, sa mengesteld uit leden van het bestuur van de sociëteit en personeel van het rusthuis aangevuld met enige bejaar den. Opnieuw liet mevr. Leeuwe' zich horen doch nu in het declameren van enige mooie gedichten. Na samenzang, een tractatie en en kele mooie kerstliederen door het koortje werd de bijeenkomst gesloten met het zingen van Gez. 280 vers 1. Ds. Huizing sprak een slotwoord en als bestuurslid dankte hij de bejaar densociëteit hartelijk voor het ver richte werk om deze avond zo gezel lig en sfeervol te maken. Ook het personeel van het rusthuis en de or ganist, de heer P. Boot betrok hij in dit dankwoord. Ds. Huizing besloot met dankgebed. Alle aanwezigen kregen een mooi versierd Kerstbakje fruit mee. Dit fruit was geschonken door enige fruitkwekers. ZIERIKZEE De eigenaar van het schoonmaak bedrijf Koster deelt ons mede, het werk weliswaar in andere handen te hebben overgegeven, maar voor lopig nog gedeeltelijk. Twee dagen per week zal de heer Koster zich nog zelf met het schoonmaakbedrijf belasten. DEN HAAG. In de vroege och tend van eerste kerstdag is een kel- derbar van het Scheveningse bow lingcentrum uitgebrand. De schade bedraag ongeveer f 40.000, AMSTERDAM. Een tankauto met 7.000 liter benzine is tweede kerst dagmorgen op de De Ruyterkade in Amsterdam, nabij het westelijk via duct van het' Centraal Station, ge slipt en omgeslagen. Er brak geen brand uit en de bestuurder werd licht gewond. BONN. West-Duitsland heeft nog maals een dringed beroep op Zui- Korea gedaan, de uit het land ont voerde en in Seoël berechte Zuidko- reanen terug te sturen naar de Bondsrepubliek. Op de Joodse begraafplaats in Kaapstad is vrijdagochtend het stof felijk overschot van Louis Wash- kar.sky, de man met het nieuwe hart, die achttien dagen na de transplan tatie heeft geleefd, ter aarde besteld. Een Russische cameraman, de 55- jarige Ivan Michejev, die deel uit maakte van een groep Russische ci neasten, heeft in Engeland politiek asiel gekregen. Hij had tien dagen geleden verzocht in Groot-Brittannië te mogen blijven. Van Amerikaanse zijde is bekend gemaakt, dat de V.S. in de oorlog in Vietnam tot dusverre 3.037 vliegtui gen en hefschroefvliegtuigen verlo ren hebben. FRANKFORT, 24-12. Dooi en re gen hebben in grote delen van west- Duitsland watersnood veroorzaakt. De meeste wateroverlast heeft het deel van Beieren tussen de steden Bamberg, Bayreuth en Coburg. Bui ten de oevers getreden rivieren be dreigen daar verscheidene dorpen. In het gebied van Kronach zijn de ibewoners van verscheidene plaatsen uit voorzorg naar elders overge bracht. Voor de militairen en de technische diensten in het bedreigde gebied geldt rampalarm. BUENOS AIRES, 25-12. Een groot warenhuis in Formosa, 1000 km. ten noorden van Buenos Aires, is zon dagavond door brand verwoest. Vol gens de eerste berichten zijn 17 men. sen om het leven gekomen en onge veer vijftig min of meer ernstig ge wond. De brand zou aan kortslui ting te wijten zijn. „Komt verwondert U" was de titel van een treffend kerstspel, opge voerd door kinderen van de vrijzin nige zondagsschool te Brouwersha ven. De foto toont een scène uit dit stuk. (Foto: Zieriikzeesche Nieuwsbode). rTT ZIERIKZEE Interkerkelijke kerstsamenkomst Gasthuiskerk Zelden heeft de Gasthuiskerk een zo groot aantal mensen binnen de muren gehad als zondagavond, de vooravond van Kerstmis, alien bezoe kers van de interkerkelijke kerstad- ventssamenkomst, die enerzijds door deze massale opkomst en anderzijds door zijn eenvoud bijzonder indruk wekkend kon worden genoemd. De kerk puilde letterlijk uit. Velen moesten genoegen nemen met een zitplaats op jas of mantel tussen de rijen op de vloer en anderen konden slechts een staanplaatsje vinden. Bijbelgedeelten - voornamelijk uit Jesaja - werden gelezen door de res- pektievelijke Zierikzeese predikan ten, de luitenant van het Leger des Heils en de kapelaan van de R.K.- parochie. Het kerstevangelie uit Lu cas 2 werd gelezen door burgemees-., ter D. W. Kastelein. Voor de vokale omlijsting zorgden de samenwerken de kerkkoren van de Chr. Geref. Kerk en de Geref. Kerk, onder lei ding van de heer Faber. Ook alweer door de massaliteit was de „sound" van dit koor zeer re delijk. Een kerstmelodie op de wijze van „Brittanie rules the waves" was bijzondei- goed. Anderzijds was er het koortje van de afdeling Schou wen van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen dat voor enkele liede ren zorgde, o.m. de bekende spiritual .Mary had a baby". Het koortje stond onder; leiding van mevr. M. Coumou- Groenendijk. Aan het slot werd ge meenschappelijk de Engelenzang ge zongen. Het orgel werd bespeeld door de heer Groenleer. Ook de nachtmis in de R.K.-kerk vertoonde een vergelijkbare publieke belangstelling. In het centrum van de stad stond een fraai verlichte kerstboom opgesteld. Schoenmakerspatroonsvereniging ontbonden Als gevolg van het geringe aantal leden-schoenmakers is de Schoen makerspatroonsvereniging Sehou wen-Duiveland, op de recentelijk gehouden vergadering te Zierikzee ontbonden. In de plaats komt een vereniging, die op dit specifieke ter rein geheel Zeeland zal gaan bestrij ken. Deze vereniging zal op een bin nenkort te Goes te houden vergade ring worden opgericht. Vokale programma's in ziekenhuizen Onder leiding van de vaste dirigent de heer Ndeland, bracht de Zierikzee se Oratorium Vereniging traditiege trouw een liederenprogramma, res pectievelijk in de Cornelia stichting en in het Zweedse Rode Kruis-zie- kenhuis. Kerstviering C.P.B. De C.P.B. kwam in het Hervormd Ver.gebouw bijeen om het kerstfeest te vieren. De presidente opende de vergadering. Zonder verdere inlei ding werd de kerstliturgie gevolgd, uitgegeven door de Bond van de C. P.B. Vijf dames werkten hieraan mee, afwisselend met zang, decla matie en het gesproken woord. In de pauze volgde de gebruikelijke trac tatie. Na de pauze las mevr. Dale bout het kerstverhaal „Een kind vroeg, kun jij bidden?" Een dames koortje uit Oosterland trad driemaal op met verschillende kerstliederen. Dit droeg bij tot een fijne, sfeervolle middag. De presidente dankte allen, die deze middag meegewerkt heb ben en wenste alle leden een geze gend kerstfeest toe. Mevr. van Dijke eindigde met dankgebed. BURGH Verkoop niet gegund In hotel „Het wapen van Burgh" te Burgh werd vrijdagmiddag ten overstaan van notaris P. Heering te Zierikzee het woonhuis met aanbe- lendende percelen, staande op de Weeldeweg 50 en 52 in het openbaar verkocht. De hoogste bieder met f 75.000 kreeg de mededeling dat voor dit bod de panden werden in gehouden. BURGHSLUIS Reddingboot kreeg radar De lKon. Zuid-Hollandse Maat schappij tot Redding van Schipbreu kelingen begon onlangs met de mon tering van een radarinstallatie op de al wat oudere schepen. De modern ste boten beschikken over een radar installatie als standaarduitvoering. De in Burghsluis op station liggende „President Jan Leis" vertiefde daar toe enige tijd in Breskens waar per soneel van Radio Holland de installa tie monteerde. Schipper Kees Schot van de „Jan Leis" is trots op deze modernisering van zijn schip en de installatie voldoet uitstekend. BROUWERSHAVEN Bazar sportvereniging De enige tijd geleden gehouden ba zar door de Alg. Sportvereniging „Brouwershaven" is een groot succes geworden. Deze dagen is na afwikke ling van diverse posten het eindbe drag bekend geworden hetgeen re sulteerde in een netto-opbrengst van f 3220,-. Oudejaarsdienst in de Heiv. kerk Aanstaande zondagmiddag 5 uur (Oudejaarsdag) zal de gebruikelijke oudejaarsdienst in de Ned. Hervorm de Kerk worden gehouden. Evenals voorgaande jaren zal de hele kerk weer verlicht worden met kaarsen wat een apart cachet geeft aan deze dienst. Dat hier altijd een grote be langstelling voor bestaat blijkt jaar lijks uit het bezoek van mensen bui ten de gemeente, welke dit stijlvolle gebeuren niet graag zouden willen missen. NIEUWERKERK Coöp. Ver. ter Exploitatie Landbouwwerktuigen G.A. De Coöp. Vereniging ter Exploi- VREEMD INCIDENT Onrustige kerstavond voor Nieuwerkerkse familie (Van onze redakteur) NIEUWERKERK, 25-12. Op Eer ste Kerstdag heeft zich een merk waardig incident voorgedaan, dat niet helemaal in overeenstemming was met de sfeer, die - wil het goed zijn - karakteristiek dient te zijn voor het vredesfeest. Een jongeman had een meisje op het oog, met wie hij de avonduren op gezellige en wat intiemere wijze wil de doorbrengen. De bedoelingen van de jongeling bleken echter niet te passen in het gevoelspatrooni van de jongedame en daar een „avondje uit" nu eenmaal wederzijds goedvinden vereist, kon het allemaal niet door gaan. De jongeman in kwestie even wel was van het doorzettende soort, maar het meisje bleef heel duidelijk „nee" schudden. Het leek er toen op dat de verliefde jongeling al te dras tisch zijn zin wilde doorzetten, waar op het meisje geen andere keus had dan een huis binnen te vluchten, be woond overigens door mensen, die zij wel kende. In de huiskamer zat een gezelschap gezellig bijeen, maar dat kreeg het meisje niet te zien, omdat zij door de achterdeur weer naar buiten rende. De jongeling heeft toen gedacht: „dat kind is binnen en die komt weer wel naar buiten". Dat klopte echter niet, waarop de jongeling na lang wachten dacht: „dat kind blijft daar slapen". Zijn besluit was toen snel genomen. Hij sloop voorzichtig naar binnen en begaf zich naar boven en installeerde zich onder het bed van wat hij meende de logeerkamer te zijn. Enig gerucht Intussen had de familie beneden wel enig gerucht gehoord, maar men dacht dat hieraan katten schuldig waren, die wel meer het dak ver kiezen voor hun wat lawaaierige ontspanning. Er werd op het dak - met assistentie van buurman - een onderzoek ingesteld en er werden zelfs enkele (onschuldige) schoten in de lucht gelost om de poezen te ver jagen. De kinderen van de familie overigens waren bang naar bed te gaan, als gevolg van de griezelgelui den. De politie werd ook ingelicht over het spookachtige gedoe op de bovenverdieping. Rond half één be sloot men naar bed te gaan. Toen mevrouw op de echtelijke slaapka mer kwam zag zij een doos, die ken nelijk was verschoven. Bovendien stond de deur van een kastje half open en (vrouwen hebben dat) ze wist zeker, dat het voorheen zo niiet was. Ze stelde een onderzoek in in de kamer en ontdekte even later tot haar niet geringe schrik, dat een man onder het ledikant lag. Ze spoedde zich naar haar echtvriend, die daarop voorzien van een mattenklopper zich (alweer samen met buurman) en naar de slaapkamer begaf om de in dringer te vatten. Hij werd letterlijk vanonder het bed getrokken en naar beneden geloodst. Daar stond hij weinig innemend te schutteren en met zijn figuur geen raad te weten. Mogelijk onder invloed van kerst wilde de familie de zaken maar niet al te-scherp spelen en de ledikant- onderduiker is snel op straat gezet. De politie kwam ook nog een kijk je nemen, maar toen was de avon tuurlijke vogel al gevlogen. Een on rustige kei-sta vond voor de familie. En. het meisje? Ze heeft het allemaal niet geweten, maar nu misschien al wel. tatie van Landbouwwerktuigen G.A. te Nieuwerkerk houdt op 4 januari a.s. de algemene vergadering in ho tel „De Meebaal" te Nieuwerkerk. OOSTERLAND Stijlvolle kerstwijdingsdienst Er bestond op de avond van de eerste kerstdag goede belangstelling voor de kerstwijdingsdienst, die ge houden werd onder leiding van ds. H. Ommering in de Ned. Herv. kerk alhier. Aan de hand van een liturgie werden kerstliederen gezongen, waar tussendoor Schriftlezingen plaats vonden door mej. A. Boot, Lia Stouten Md., Hubr. Stouten Pz. en door de heer A. Stoutjesdijk. De tekst van deze wijdingsdienst was: „Ik ben het Licht der wereld; die Mij volgt zal nimmer in de duister nis wandelen, maar hij zal het licht des Levens hebben". Ds. Ommering ging voor in gebed. De zang, waarbij ook een koortje van schoolleerlingen deelnam, werd op het orgel bege leid door Lukas Boogert, met mede werking van een koperensemble be staande uit enige leden van „Oos- terlands Fanfare". Nelleke de Later en Leen Steenpoorte droegen voor. Ds. Ommering hield een overden king met als onderwerp „De terug keer der herders". Na dankgebed door ds. Ommering zongen allen staande de bekende engelenzang: „Ere zij God", gevolgd door de ze genbede. BRUINISSE Opbrengst bazar De bruto opbrengst van de gehou den ibazar ten bate van de muziek vereniging „Nu met Hope" voor het uniformenfonds bedroeg f 2517,38. De naam van de pop was „Hille- gonda". Het aantal centen in de fles was 1519, het werd op enkele centen na geraden door de heer C. Schil- peroort. Kerstfeestvieringen De verschillende verenigingen te Bruinisse hebben weer him kerst feest gevierd en iedere vereniging heeft er een „etentje" bij gehouden, zoals dat de laatste jaren gebruike lijk is. Het begon dinsdag met de Her vormde vrouwenvereniging, waar mevrouw Jumelet de kerstinleiding hield, terwijl verder de liturgie, zo als die in het bondsblad „De Fakkel" was afgedrukt, werd gebruikt. Ver der was er declamatie van proza en poëzie en natuurlijk ook zang. Ook de Gereformeerde vrouwen vereniging vierde haar kerstfeest. Declamatie, kerstverhalen en na tuurlijk ook het eigenlijke kerstver haal uit het evangelie van Lukas, vormden de werkzaamheden waar mee de kerstavond van de Gerefor meerde vrouwenvereniging onder leiding van mevr. Steketee was ge vuld. De jongensclub bleef niet achter en de C.J.V. had ook een zeer goed verzorgde avond, waar we naast vele andere «goede bijdragen, die van An ton Nederhand willen noemen. De zondagsschool ten slotte vierde op tweede kerstdag haar kerstfeest in de Ned. Herv. kerk. Men deed het traditiegetrouw volgens de liturgie van de Ned. Zondagsschool Vereni ging. Het kerstevangelie werd gele zen door mej. B. Houkamp, de heer W. Jumelet en de heer A. de Koning. Een kerstvertelling werd gebracht door mevrouw Jumelet-van Dienst. Opening en sluiting geschiedde door de heer A. de Koning, terwijl ds. H. Jagersma de bijbels uitreikte aan de scheidende leerlingen. SPORTBERICHTEN HENGELEN H.S.V. Oosterschelde Zaterdag heeft de laatste hengel- wedstrijd van het seizoen plaats ge vonden. Wegens de barre weersom standigheden kon bij Levensstrijd niet gevist worden en daarom werd de wedstrijd verplaatst naar Den Osse. Hier slaagden drie hengelaars er in vis te bemachtigen. De uitslag van de wedstrijd luidt: 1. A. v. d. Welle; 2. L. v. d. Berge en 3. A. T. Bakker. De rest van de prijzen werd onder de moedige deelnemers verloot. De grootste vis tijdens de wedstrijden is gevangen door de heer D. v. d. Welle möt een schar van 365 gram, zodat hij de wisselbeker van de heer M. Berrevoets overneemt. Jongen doodgevallen OUDGASTEL, 25-12. Op het erf van de landbouwer W. Antens te Oudgastel is de 11-jarige C. de Rooij uit Hoeven om het leven gekomen. De jongen, een neefje van de land bouwer, was met een zoontje van de landbouwer op de hooizolder aan het spelen. Hij viel toen van 6 meter hoogte naar beneden op de beton nen vloer. Hij is aan de opgelopen verwondingen overleden. „Strijd tegen Amerikanen verhevigen" HANOI, 26-12. President Ho Tsji Mitth heeft een beroep op alle Viet- namezen gedaan de strijd tegen de Amerikanen te verhevigen, en het Noordvietnamese partijblad Nhan Dan heeft „de zogenaamde vredesop lossingen" verworpen, die president Johnson de afgelopen dagen heeft voorgesteld. Ho sprak kortgeleden op een bij eenkomst in Hanoi ter gelegenheid van het 23-jarig bestaan van hot Vietnamese volksleger. Het was de eerste maal sinds bijna vier maanden dat hij in het openbaar verscheen. Er gingen geruchten dat hij ernstig ziek was. Volgens mensen die de bijeen komst bijwoonden maakte de presi dent echter een fitte indruk en was hij opgewekt. In een korte toespraak, waarvan maandag in Hanoi een ver taling werd verstrekt, verklaarde Ho: „De nederlaag van de Amerikaanse imperialisten is duidelijk maar zij volharden in hun agressie". Hij wek te het Vietnamese volk voor het ko mende jaar op tot „nieuwe inspan ningen en nieuwe overwinningen". Op de bijeenkomst, waarop alle Noordvietnamese leiders met uitzon dering van de minister van defensie, generaal Vo Ngoejen Giap, tegen woordig waren, werd een resolutie goedgekeurd waarin o.a. stond: „De 17 miljoen Noordvfetnamezen, ge hoorzamend aan president Ho Tsji Minh, zijn vastbesloten - al duurt de oorlog nog vijf, tien, twintig jaar of langer en al worden Hanoi en Hai phong verwoest - geen bloed sparend en voor geen offer of moeilijkheid te rugdeinzend, de strijd tegen de Ame rikaanse agressie te voeren voor het heil van het vaderland en de eind overwinning". Het partijblad Nhan Dan schreef maandag schamper over het bezoek van president Johnson aan de Ame rikaanse basis te Cam Ranh in Zuid- Vietnam, waar hij „heel wat af had staan snoeven". De weg die de „Johnson-kliek" volgt is echter die van escalatie. Om dat te verhullen was Johnson „voor en na de bijeen komst in Canberra - in San Antonio, Washington en het Vaticaan - met een heel stel zogenaamde vredesop lossingen aangekomen", waaronder goedkeuring door de Verenigde Sta ten van niet-officiële besprekingen tussen de regering te Saigon en do Vietcomg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3