mr J DE ZIERIKZEESCHE COURANT VATICAANS COMMUNIQUE NA BEZOEK VAN JOHNSON Arabische vluchtelingen verkeren in diepe ellende MORBIS „Geen hoop voor Yvonne Paul Rustig verkeer in liet kerst-weekeinde Spanjaard schoot op twee verpleegsters mantel of japon „DE MAGNEET" WAT Kerstviering van de koninklijke familie Turkije in greep van de winter „Tante Pos" verzorgde 100 miljoen postbestellingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 27 december 1967 124ste juarKUiiK Nr. 19920 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Id dit nummer: Kerstvieringen op Schouwen-Dniveland De paus en Vietnam VATICAANSTAD, 24-12. Na het bezoek dat de Amerikaanse president Lyndon Johnson zaterdag aan de paus heeft gebracht, heeft het Vati- caan een communiqué uitgegeven, waarin het heet dat de bijeenkomst overeenkomt met „de gemeenschap pelijke wens van de heilige vader en de president van de Verenigde Sta ten, de belangrijkste vraagstukken van deze tijd te onderzoeken in het licht van het conflict in zuidoost- Azië". Johnson had zijn opvattingen over de situatie in Vietnam en over de mogelijkheden tot beëindiging van het conflict uiteengezet. Hij had bo vendien de paus nogmaals verzekerd, dat hij en zijn land ernaar streven een oplossing voor het Vietnamese conflict te vinden. De paus had tegenover president Johnson zijn „levendige en smarte lijke bezorgdheid" tot uitdrukking gebracht over „een stand van zaken, die hem diep bezwaart". De paus, aldus wordt verder ge zegd, had „enige wensen en voor stellen" doen horen met betrekking tot een beslechting van het conflict. De paus had voorts de nadruk gelegd op de dringende noodzakelijkheid van internationale samenwerking en solidariteit op alle gebieden, in het bijzonder bij de hulp aan ontwikke lingslanden daarbij had hij de pres taties en het omvangrijke program van de V.S. in dit opzicht de ver schuldigde lof toegezwaaid. ROME. Zaterdag kort na 23.00 uur is president Johnson uit Rome naar de Verenigde Staten terugge vlogen. Hij was er tegen 19.00 uur in de Italiaanse hoofdstad aangekomen en had eerst een gesprek met de Ita liaanse president, Giuseppe Saragat, en vervolgens met de paus. Over zijn gesprek met Saragat, waarbij de Italiaanse premier, Moro, en de Italiaanse minister van buiten landse zaken, Fanfani, tegenwoordig waren, heeft Johnson gezegd, in het bijzonder getroffen te zijn door het wederzijdse vertrouwen aangaande de toekomst van het Atlantische Bondgenootschap. Met betrekking tot zijn onderhoud AMMAN, 23-12. Bü een hevig noodweer is vrijdagavond in een vluchtelingenkamp bjj de Jordaanse hoofdstad Amman, 90 pet. van de tenten weggewaaid of weggespoeld. De 3.500 vluchtelingen, die het wei nige wat ze nog bezaten verloren, z(jn deels in een ander kamp, deels in scholen en moskeeën ondergebracht. BRUSSEL. De Europese minister raad van sociale zaken heeft in Brus sel een aantal facetten van de sociale ontwikkeling in de gemeenschap be sproken, zonder echter enig besluit te kunnen nemen. Regen en drinkwater De stijging van de hoeveelheid op gepompt water bedroeg in 1966 bijna 100.000 m:!, dat wil zeggen 9,4 pro cent. Aldus blijkt uit het verslag van de N.V. Waterleidingmij. „Schouwen- Duiveland", dat werd vastgesteld in de vorige week gehouden algemene vergadering van aandeelhouders. In totaal werd 1.163.737 m3 opge pompt. In alle maanden trad een stijging op, het meest in mei (15 pro cent). het minst in december (2 pro cent). De regenval bereikte met 968 mm een hoogte die sinds het begin van de waarnemingen bij het pompsta tion in 1930 nog niét was gemeten. De kleinste regenval in die periode was 594 mm in 1933, de grootste 928 in 1960. Vooral juni/juli en novem ber/december waren zeer nat. Sep tember daarentegen was een droge maand. Het waterverbruik hierin was dan ook 12 procent hoger dan in 1965. Als gevolg van de grote regenval waren de duinwaterstanden vrijwel het gehele jaar hoger dan in 1965. Door het duin- en bosgebied werd van acht bij het vliegveld geboorde pompputten een 300 mm wijde trans portleiding voor ruwwater aangelegd naar de filters bij het pompstation. Schijn bedriegt SUDBURY, 23-12. Een auto mobilist heeft vrijdag de rechtbank in Sudbury Onta rio) omstandig uitgelegd dut de schijn kan bedriegen. De man, die zich moest verant woorden omdat hij met zijn auto slingerend over de weg had gereden, zette uiteen dat dit door een defect aan zijn stuurinrichting kwam. Dat hij zich waggelend voortbewoog werd veroorzaakt door een ontwrichte heup en kortge knipte vingernagels maakten dat het geruime tijd duurde voor hij zijn rijbewijs uit zijn portefeuille kon krijgen. Hij had weliswaar bloeddoorlopen ogen, maar dat kwam doordat hij ondergronds werkte. Een gewrichtsontsteking verhin derde hem een vinger-op-de- punt-van-de-neus-proef met goed gevolg te doorstaan. De automobilist legde tenslotte nog uit waarom hij dan wel tijdens het verhoor op een po litiebureau in slaap was ge vallen. Ik had de hele dug ge werkt en was moe als een hond, zei hij. Tegen zoveel vindingrijkheid kon de rechter niet op en hij sprak de man vrij. met de paus zei de Amerikaanse re geringsleider, dat gesproken was over de noodzakelijkheid, nieuwe stappen te ondernemen om de vrede in Vietnam tot stand te brengen en om de vrede tussen alle landen in de wereld te handhaven. Johnson repte niet over concessies aangaande Vietnam en zei evenmin, of hij het voorstel van de paus. in het conflict te bemiddelen, had aan vaard. Wel heeft Johnson verklaard, dat hij het eens is met de paus. dat een eervolle regeling van het Vietnamese geschil nog steeds mogelijk is. Advertentie QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosferland Telefoon (01114)495 Velen hebben de nacht in bittere kou in de openlucht moeten door brengen. Er zijn geen doden of ge wenden gevallen. Wel zijn veel men sen ziek geworden. De toestand van de Arabische vluchtelingen is zaterdag besproken tussen de Jordaanse premier, AJ- Talhoeni, en de Amerikaanse gou verneur Georde Romney, die op we reldreis is. Romney, die zich kandi daat wil laten stellen voor hetr Ame rikaanse presidentschap, bezocht la ter drie kampen, waaronder het ge troffene. Nieuwjaarsreceptie Zeeland's Commissaris op zaterdag 6 januari De Commissaris der Koningin, mr. J. van Aartsen en mevrouw C. van Aartsen-Stap, hopen op zaterdag 6 januari a.s., des middags van 4 tot 6 uur, een nieuwjaarsreceptie te hou den in de Statenzaal te Middelburg (ingang vanaf het Abdijplein). NEW YORK, 23-12. De directeur van de migratiedienst district New York heeft aan de correspondent van het A.N.P. verklaard, dat er geen hoop is voor Yvonne Paul, dat zij nog toegelaten zou worden tot de V.S. Zijn mededeling omvatte de volgende punten: Zij heeft geen Amerikaanse status. Zij was in een psychiatrische in richting en werd door Amerikaanse psychiaters „gestoord" bevonden. Tijger verdreven DJAKARTA, 23-12. Twee Indo nesische broers zijn er in geslaagd een tijger op de vlucht te jagen, die hen in het Lumpongdistrict in Zuid- Sumatra overviel. De tijger viel een van hen aan toen deze hout verzameldeDe man verdedigde zich met zijn mes, waar na zijn broer hem te hulp kwam. De broers liepen verwondingen op aan hoofd en handen, maar konden tenslotte met hun messen de tijger verdrijven. De mannen zijn bekend om hun behendigheid in Pentjak (Judo-Indonesische stijl). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's GRENOBLE. Exterieur van het ijsstadion te Grenoble, waarvan 6-18 febru ari 1968 de Olympische winterspelen gehouden worden. Grote marihuanabuit WASHINGTON, 27-12. Amerikaan se douane-beambten hebben aan de grens met Mexico beslag weten te leggen op ongeveer 900 kg marihuana ter waarde van twee miljoen dollar. Het zou de grootste hoeveelheid ma rihuana zijn die in één klap is buit gemaakt. Het verdovende middel werd vervoerd in vrachtauto's. Zes Mexicanen zijn gearresteerd. Kerstkaarten voor leukemie-patiëntje BRUSSELj 23-12. In het St. JaJns ziekenhuis te Brugge zijn zaterdag zakken vol kerstkaarten bezorgd, voor een vijfjarig meisje, dat er ver pleegd wordt. Het kind lijdt aan leukemie en enkele dagen geleden was in pers berichten gemeld, dut het meisje, dut volgens de dokters nog slechts en kele weken te leven heeft, dol is op kerstkaarten. Uit alle delen van Europa stro men sedertdien kaarten en ook speelgoed binnen. De stroom bereik te zaterdag een hoogtepunt: zeven postzakken vol. Weer hevige gevechten in Vietnam SAIGON, 27-12. Sinds het einde van het kerstbestand in Vietnam zijn er alweer hevige gevechten geleverd. Volgens een woordvoerder van de Zuidvietnamese regering brachten Zuidvietnamese strijdkrachten dins dag zware verliezen toe aan Noord- vietnamezen, die 145 man aan doden zouden hebben verloren. De Zuid- vietnamezen, die in de provincie Quang Tri, ten noordwesten van Hue, een zuiveringsoperatie uitvoe ren, zouden zelf slechts lichte ver liezen hebben geleden. DEN HAAG, 26-12. Volgens de ge gevens, die tot dinsdagnacht zijn ontvangen, heeft het verkeer in ons land in het kerstweekeinde, d.w.z. in de periode van zaterdag tot en met tweede kerstdag, aan twaalf personen het leven gekost. Dit betrekkelijk geringe aantal verkeersslachtoffers houdt vermoe delijk verband met het feit, dat er deze vier dagen weinig verkeer is geweest op de buitenwegen. De ver- keerscentrale van de rijkspolitie in Den Haag vertelde, dat het alle vier de dagen bijzonder stil was. Onge woon stil was het zaterdagavond tij dens de t.v.-uitzending van Toon Hermans. Aanslag in Maastricht MAASTRICHT, 23-12. Zaterdag morgen even over zeven uur is in Maastricht een aanslag gepleegd cp twee verpleegsters. Een van hén werd door een schot in de buik ge troffen. Bemiddelingsaanbod van paus Paulus VATICAANSTAD, 23-12. - Paus Paulus heeft een beroep gedaan op de Verenigde Staten de bombarde menten op Noord-Vietnam te beëin digen en aangeboden tussen de strij dende partijen te bemiddelen. Hij richtte een aansporing tot het be wind in Hanoi om een teken van wil tot. vrede te geven. De oproep van de Paus was vervat in een antwoord op de kerstwensen, die hij van het college van kardina len en andere kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders had ontvangen. Autoweg door Parijs PARIJS, 23-12. Premier Pompidou van Frankrijk heeft een nieuwe auto weg door Parijs geopend, ter lengte van 13 km, die het de automobilisten mogelijk zal maken in één ruk en met een gemiddelde snelheid van 60 km per uur in een kwartier tijds Pa rijs te doorkruisen van west naar oost. De weg is voor het grootste deel eenrichtingsverkeer. De aanleg van de weg heeft twee jaar gevergd en de kosten bedragen ongeveer 225 miljoen frank (onge veer 170 miljoen gulden). Kerstweekeinde in Rio: Verkeersdoden (666) met j Kerkstraat io,tei. (oinqs Toen de leerlingverpleegster H. van K., 20 jaar oud, in gezelschap van een gediplomeerde verpleegster G., na het verrichten van de nacht dienst in het ziekenhuis Sint Anna- dal zich naar het verpleegstershuis „De Rrk" begaven, werd bij de in gang plotseling een schot gelost. Een kogel trof de leerlingverpleegster rechts in de buik en verliet enkele centimeters verder weer het lichaam. De schutter koos het hazepad. De 30-jarige Spanjaard G. L. heeft bekend geschoten te hebben op de verpleegster G. uit het onderzoek dat de politie ingesteld heeft is ge bleken dat hij zijn poging tot dood slag uitvoerde met een Flobert ge weer. Aanvankelijk vei'klaarde hij dat hij alleen had getracht zuster G. bang te maken met wie hij drie jaar ver kering heeft gehad. Naderhand gaf hij toe inderdaad op haar geschoten te hebben. Hij is in Maastricht inge sloten. Advertentie Als een dame gekleed... met een van Nieuwerkerk Kerkstraat 10, tel. (01114)265 0 Als de mens geen vrede vindt V K in zichzelf is het hem nutte- A loos die ergens anders te x zoeken. X 2 90SCOCCOCCOCOSCCCOSOSODOOS Dl BIL T Tijdelijk regen Verwachting tot donderdagavond: Veel bewolking met tijdelijk regen, in het noorden van het land moge lijk voorafgegaan door sneeuw; plaat selijk ook mist; matige lot krachtige wind tussen zuid en zuidwest; stij ging van de temperatuur. 28 dec. Zon op 8.48, onder 16.35. Maan op 5.51, onder 13.52. Nieuwe maan: 31 dec. te 4.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 dec. 0.00 v.m. 12.23 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 dec. 12.19 n.m. n.m. Doodtij: 2 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de voorzijde van een klein hogedrukgebied dat in beteke nis toenemend over Scandinavië naar het zuiden trok, stroomde met noordoostelijke wind koude lucht uit noord-Europa via het Oostzeegebied naar noord-Duitsland en ons land. Woensdagochtend strekte de voorste begrenzing van deze koude lucht zich van Den Helder in zuidoostelijke richting over ons land naar Nijme gen uit om vandaar in oostelijke richting via de 50 breedtegraad ver der naar PPolen te lopen. Het vroor in het noordoosten van ons land evenals in noord-Duitsland 3 tot 5 graden. Tussen een depressie boven het zeegebied tussen IJsland en Noor wegen en een hogedrukgebied ten noorden van de Azoren staat een westelijke luchtstroming. Hiermede wordt zachte lucht, waarin tempe raturen van 10 graden voorkomen, via de Britse eilanden naar het oos ten gevoerd. Het komende etmaal dringt deze zachte lucht tot over ons land door. Dit gaat gepaard met veel bewolking en regen, die in sommige delen van het land langdurig kan zijn. Japanse vissers door Rusland vrijgelaten TOKIO, 26-12. 52 Japanse vissers die door de Sovjet-Unie werden vastgehouden op beschuldiging van schending van de territoriale wate ren, zijn vrijgelaten. Sommigen van hen werden 18 maanden vastgehou den. 50 doden RIO DE JANEIRO, 26-12. In Rio de Janeiro heeft het kerstweekeinde vijftig doden opgeleverd, deels door gewelddaden, deels door verkeerson gelukken. Van officiële zijde werd vernomen dat in de afgelopen 48 uur 20 perso nen vermoord werden, twee zichzelf het leven benamen en 28 het slacht offer werden van een verkeersonge luk. DEN HAAG, 22-12. De voltallige koninklijke familie heeft vrijdagmid dag in het gebouw van de konink lijke stallen in Den Haag het kerst feest gcvierÖ met het gezamenlijk paleispersoneel. Na een welkomstwoord door prins Bernhard werden enkele kerstliede ren gezongen door het koor „paleis Soestdijk" onder leiding van de heer L. J. Meyer en begeleid door leden van de Koninklijke Militaire Kapel. Nadat koningin Juliana een ge deelte uit het Lucas-evangelie had voorgelezen, hield prins Bernhard een korte kersttoespraak. In zijn rede zei prins Bernhard onder meer, dat nederigheid in alles wat de mens denkt en doet één van de grondsla gen van de christelijke leer is. Nede righeid is geen slaafse onderworpen heid, maar verdraagzaamheid en be scheidenheid. Indien wij onszelf over schatten en zouden denken dat onze mening beslist de enig juiste is, en als we daarom eisen - in de mate dat wij daartoe in de gelegenheid zijn - dat onze plannen tot uitvoer worden gebracht zonder te luisteren naar de argumenten van andersdenkenden of rekening te houden met hun over tuiging, dan kunnen die plannen zelf misschien zelfs wel voortreffelijk zijn, maar dan zijn wij geen voor treffelijke mensen. Naar de mening van de prins is het gebrek aan nederigheid eigenlijk een gebrek aan respect voor onze medemens, dus een gebrek aan naas tenliefde. De prins noemde dit het ergste gebrek dat een mens kan heb ben. Kerstmis in de V. S. CHICAGO. 26-12. Het aantal do den, tengevolge van vekeersongeluk- 'ken in het kerstweekeinde in de Verenigde Staten is gestegen tot 666. Reuze-karper BERLIJN, 26-12. De Westberlijner Karl Schroder heeft op eerste kerst dag in de rivier de Havel een kar per van 20 kilo en bijna een meter lang gevangen. Schroder kon het dier op het dro ge krijgen doordat de haak niet in de bek, maar in de rugvin was blij ven steken. De karper is levend en ivel opgenomen door het Westber- lijnse aquarium. ISTANBUL, 24-12. In Turkije zijn zes mensen door bevriezing om het leven gekomen. In de plaats Kayseri is do temperatuur gedaald tot 27 graden Celsius onder nul. 12 cm. sneeuw viel in Istanbul en in oost- Turkije moesten 2000 auto's in de sneeuw achtergelaten worden. Bo vendien zijn door een hevige storm drie schepen in de Dardanellen aan de grond gelopen. UTRECHT, 22-12. Het Nederland se publiek heeft de afgelopen vjjf dagen ruim 100 miljoen brieven, kerst- en nieuwjaarskaarten, perio dieken, pakjes en pakketten op de bus gedaan. Daarvan waren naar schatting 30 miljoen kerst- en nieuw jaarskaarten (circa 20 procent meer dan vorig jaar). In deze dagen moes ten 1.250.000 pakjes worden bezorgd (25 procent meer dan in 1966), aldus de Voorlichtingsdienst van de P.T.T. Ernstige vertragingen in de bestel lingen hebben zich echter niet voor gedaan. Normaal worden per dag tien mil joen stuks post bij de P.T.T. afge leverd om te worden bezorgd. Maar de eerste twee dagen van de week vóór Kerstmis was dit aantal drie maal zo groot. „Tante Pos" heeft de grote hoeveelheden goed opgevangen en kwam zaterdag - als grote uitzon dering - met een volledige brief-, pakjes- en pakketbestelling in heel Nederland, om vertragingen lot een minimum te beperken. Volgens de P.T.T.-persdienst valt op dit moment nog niet te zeggen, hoe de gang van zaken zich verder zal ontwikkelen (vaak gaan zelfs na nieuwjaar nog grote hoeveelheden kaarten op de bus). De posterijen wa ren dit jaar in de „bedreigde" gebie den niet zozeer gehandicapt door ge brek aan mankracht, maar als ge volg van griep van vele bestellers en expeditiepersoneel. Vooral in Den Haag, Arnhem en ook Maastricht le verde dit problemen op. De piekdagen zijn voor de poste rijen vooral op dinsdag, woensdag en donderdag gevallen, hoewel het volgens de P.T.T. opmerkelijk is dat zovelen reeds eind vorige week hun welgemeende kerst- en nieuwjaars groeten op de bus deden. De corres pondentie was driemaal zo hoog als normaal. De grote di-ukte bij de Ne derlandse posterijen werd nog ver groot doordat grote hoeveelheden periodieken (enkele honderdduizen den) nog juist voor de kerstdagen verschenen. Een deel van deze werk zaamheden kon evenwel worden overgeheveld naar de expeditiekan toren in het oosten en zuiden van het land. De topdagen voor de zégelverkoop vielen dit jaar vooral op maandag en dinsdag. De loketten konden de grote stroom van zegelklanten in sommige steden ternauwernood ver werken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1