Aan alle mensen die hun schoenen, kleren, drank, fruit, sigaren, sigaretten etc. altijd contant betalen: U kunt nu uw inkopen doen zónder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. Bfonchïleffen Aan alle mensen die werken in een schoenen-, mode-, drank-, groente- of tabakszaak: U kunt veilig groene Betaalcheques accepteren! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Veers „verhaal" duidelijk teleurstellend voor de middenstand Cambodja waarschuwt de V.S. KERSTMENU «Aukrgc N Bl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrtfdag 22 december 1967 Nr. 19919 Het Actiecomité Bruinisse Advertentie Schouwen-Uuivelandse Sportspiegel Zierikzee gaat zondag op bezoek b(j Steenbergen Renesse neemt het in eigen omgeving cp tegen Noormannen Dreischor II mag in staat worden geacht rccanche te nemen tegen Robur IV. BETAALPAS, Betaalpas om even te laten zien ale u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En ais u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. BRUINISSE, 20-12. In hotel Storm te Bruinisse werd een verga dering gehouden van het Actie Comi té Bruinisse samen met leden van de Middenstandsvereniging Bruinisse, die nog steeds lid zijn en ook voor 1967 hun contributie hebben betaald. Door enige leden van het bestuur van de Middenstandsvereniging uit Veere was gevraagd, op deze verga dering aanwezig te mogen zijn en nadat burgemeester C. H. van de Linde de vergadering had geopend werden de twee bestuursleden uit Veere, de voorzitter de heer Keur en de secretaris de heer Huibregt speci aal welkom geheten. De verwachting van de vergade ring te Bruinisse was dat de Veerse heren een resumé zouden geven van ontvangen vergoedingen en tege moetkomingen, maai- niets was min der waar. De pas weer tot leven ge komen Middenstandsvereniging werd een koude douche bereid. Het verhaal van de Veerse heren was één aaneenschakeling van klach ten, teleurstellingen en grieven. De heer Keur, eigenaar van een jacht werf te Veere. was eerst te Veere ge arriveerd, toen het Veerse Gat reeds was afgesloten, de heer Huibregt. een gedeputeerde van het eerste uur, had van begin af de tragedie meege maakt. Reeds vroeg had men een vereni ging van toekomstige gedupeerden (middenstanders) opgericht namelijk 3 september 1955). Men had kamerleden bezocht, maar deze bleken slecht op de hoog te. Men had contact gehad met leden van de Commissie ex art. 8 maar men werd met een kluitje in" het riet ge stuurd; men schreef brieven naar di verse instanties, sommige werden nimmer beantwoord, enz. Een Rijksaccountant uit Den Haag had een boekenonderzoek verricht maar het resultaat daarvan werd nooit bekend gemaakt. Men had zelfs geschreven naar H.M. de Koningin, naar de commissaris der koningin en naar Ged. Staten. Frappante staaltjes van bureaucratie en dirigisme wer den verteld, het resultaat was dat niemand in Veere van de gedu peerden nog iets had ontvangen dat leek op een schadeloosstelling. Want velen in Veere zullen voor een scha>- deloosstelling in aanmerking komen. Op een desbetreffende vraag, zeide de heer Huibregt, dat er inderdaad 's zomers veel vreemdelingen ko men, maar die vreemdelingenstroom is er maar 3 maanden. Die Arnemui- dense en Veerse vissers, werkten 12 maanden. Zij werkten van 's morgens vroeg tot 's avonds 'laat. Zij verdien den en besteedden hun verdiensten in Veere. Niet iedere toerist laat in Veere geld achter. Er zijn veel dagjesmen sen, die hun 12 uurtje meebrengen. Rapporten gezonden aan Rijkswater staat, requesten en vriendelijke ver zoeken, zij hielpen tot dusver niet en waar door de toevloed van de toe risten zaken werden vergroot of ge moderniseerd, daar moet men zich realiseren, dat men veel moet inves teren, geld moet lenen tegen hoge rente en meerdere lasten moet gaan betalen, voor drie maanden extra omzet, om daarna negen maanden weer op zijn lauweren moet gaan rusten (gedwongen rust). Ook hier is niet alles goud wat er blinkt. Veere monument Wie in Veere wil verbouwen, krijgt echter Leiden in last. Veere is één groot monument. Alles resorteert on der Monumentenzorg en verbouwin gen moeten, als er al toestemming voor wordt gegeven, in oude stijl, dus met veel kosten worden verbouwd. De heren uit Veere wilden nu graag contact zoeken met Bruinisse, om mogelijk gezamenlijk op te trekken, voor het verkrijgen van schadever goeding. Dit contact werd gelegd en men beloofde elkander wederzijds te zullen steunen en van resultaten van ondernomen akties op de hoogte te houden. Conclusies Toen de heren Keur en Huibregt waren vertrokken kwam de vergade ring van Middenstanders en Actie Comité tot de volgende conclusies: 1. Schadevergoedingsregelingen ex art. 8 zijn er nog niet, het is dus niet verwonderlijk dat men in Veere nog niets heeft ontvangen. 2. Dat men echter op brieven geen antwoord kreeg, na besprekingen nooit meer iets hoorde enz. moet zijn gelegen in het feit dat de Midden standers in Veere geheel op zichzelf staan. Verschil van poilitiek inzicht verhinderde toetreding tot een grote landelijke Middenstandsbond. VOETBAL K.N.V.B. In de 3e klas D gaat Zierikzee zondagmiddag op bezoek bij Steenbergen. Zierikzee is in dit treffen zeker niet bij voorbaat kansloos alsde voorhoede er ten minste in slaagt voor de nodige doel. punten te zorgen. Alliance moet te Bergen op Zoom winst kunnen boe ken tegen MOC '17. Steen is voor eigen publiek zeker niet kansloos tegx NSV, terwijl ook Hontenisse in eigen omgeving de winst niet uit handen behoeft te geven in het tref fen met Grenswachters. ODIO zou wel eens één puntje kunnen over houden uit de streekderby met ME- TO, terwijl HVV '24 nog lang niet zeker van de inzet is bij het bezoek dat het bij Vogelwaarde gaat af leggen. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. Door de afdeling Zeeland is voor zondag een inhaalprogram ma vastgesteldIn de le klas gaat Renesse het in eigen omgeving op nemen tegen Noormannen. Spelend zoals zondag jl. moeten de rood-wit- ten er in kunnen slagen om ook deze wedstrijd in winst om te zetten. Ma. ken de duinbewoners evenwel de fout, zoals al meer is gebeurd, om de tegenpartij te onderschatten, dan zou het ons niets verwonderen als zij de kous op de kop kregen. Le- Advertentie Op Bruinisse is men aangesloten bij de Kon. Ned. Middenstandsbond en men heeft de steun van deze gro te en machtige organisatie bij alles wat wordt ondernomen. Dat heeft Bruinisse dus op Veere voor. maar wat men wel van de Vee; renaren had geleerd werd aldus ge formuleerd. Om iets te bereiken op het gebied van de schadeloosstelling zal*een ge sloten front van alle middenstanders noodzakelijk zijn. Niet te hoge verwachtingen Men mag vernachten, dat de re creatie geld in het laatje zal bren gen, maar men moet zijn verwach tingen niet te hoog stellen. Iedere middenstander dient goed te beseffen wat men verliest, als de mosselkwe kers vloot vertrekt, zoals de garnalen vloot uit Veere vertrok. Iedere Mid denstander organisere zich in de Middenstandsbond, omdat alleen door een uiterste krachtsinspanning iets kan worden bereikt. Het Actie Comité besloot terug te treden, nu de Middenstandersvereni ging de zaken zelf weer gaat aan pakken. Een grote Middenstandsvcrgade- ring zal 4 januari worden gehouden, waar men iedereen verwacht. Op de ze vergadering zal een nieuw en naar men hoopt akticf bestuur worden ge kozen. wedorpse Boys moest baas in eigen huis kunnen blijven tegen Robur, terwijl Zeelandia de beste troeven in handen heeft bij het bezoek aan Hoofdplaat. In de 2e klas B zullen Luctor II en Kwadendamme, op het terrein van eerstgenoemde, na aan elkaar zijn gewaagd. In de 3e klas D moet Dreischor II te Goes tegen Robur IV in staat zijn revanche te nemen voor de in eigen omgeving geleden nederlaag. FINANCIËN EN ECONOMIE Canadees goud voor V.S. OTTAWA, 21-12. Canada heeft donderdag aan de V.S. een hoeveel heid goud ter waarde van 100 mil joen dollar verkocht, zo heeft de Canadese minister van financiën, Mitchel Sharp, in het Lagerhuis in Ottawa bekend gemaakt. Hij zei dat dit was geschiedt in het kader van de internationale samenwerking op monetair gebied. Voor het voor het goud! ontvangen bedrag zullen kort lopende obligaties worden gekocht. Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting De veranderingen in het OOSTERLAND, 21-12. De Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting op Schouwen-Duiveland hield een goed bezochte vergadering ini „De Blauwe Keet" te Oosterland. De voorzitter van deze vereniging de he,er A. J. Doeleman uit Nieuwerkerk, wees er in zijn openingswoord op, dat tussen de twee grote steden Rotterdam en Antwerpen de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden liggen. De planolo gen hebben lijnen getrokken op de kaart en verschillende eilanden aan gewezen als plaatsen voor industria lisatie. Schouwen-Duiveland heeft men voorbestemd om landbouwge bied te blijven, het z.g. groene gebied Spreker was daarover in zekere zin wel verheugd, maar dat wil niet zeggen, dat zich ondanks dat geen veranderingen op Schouwen-Duive land voltrokken. Enkele van deze veranderingen werden door hem aangestipt. Verschillende autoritei ten van de Rijksvoorlichtingsdienst werden welkom geheten. De eerste spreker van deze mór gen was de heer P. den Hollander uit Klundert, eveneens van de Rijksvoorlichtingsdienst. De heer den Hollander hield een causerie over teeltveranderingen in het akker- bouwibedrijf en nam als voorbeeld daarbij de teelten in Noord Brabant. Het is voor de landbouwer op de Zeeuwse klei ieder jaar moeilijker een teeltplan vast te stellen. Het vlas is praktisch uitgevallen (vroe ger een gewaardeerd produkt), de groene erwten geven ieder jaar meer zorg, wat de financiële uitkomsten betreft, de graszaadteelt, enkele ja ren geleden aantrekkelijk, is een Flitsen uit het buitenland DJAKARTA. In de haven van Soerabaja zijn vijfhonderd vaten olie in brand geraakt waardoor zeven mensen hét leven hebben verloren, zo is donderdag in Djakarta bekend geworden. Zeven zeilbootjes werden een prooi van de vlammen. PEKING. De Chinese minister van buitenlandse zaken Tsjen Yi, die in augustus en september aan scher pe kritiek heeft bloot gestaan, is blijkbaar volledig gerehabiliteerd, zo is uit Peking vernomen. De bijl er in MOSKOU, 21-12. Russische ]i piloten hebben de bijl ter hand (i genomen om een gat door de vloer van hun cabine te ma- ken teneinde het vastzittende neuswiel van hun vliegtuig, een viermotoris toestel met 70 passagiers aan boord, te kun- nen losmaken. Het toestel nir. (j kelde 37 minuten lang boven het vliegveld Jisjinev in Mol- davië terwijl de piloten met het neuswiel bezig waren. Het toestel landde tenslotte veilig, V aldus meldt het Russische persbureau Tass. akkerbouwbedrijf zaak geworden die aan discussie on derhevig is. De graanveifoouw (West Brabant had vorig jaar een opper vlakte van 45 pet. graan, van het ge hele areaal. Vijftig procent is toch zeker het maximum. Daarom moeten nieuwe gewassen worden gezocht. Maar deze gewassen zullen uitein delijk ook een goed rendement moe ten geven, ook financieel. Is een andere bedrijfsopzet mogelijk? De veehouderij Voor de veehouderij, dacht spre ker aan ide teelt van varkens en het houden van kippen, naast de rund veestapel. Kan zoiets ook in de ge wone landbouw? Men zal dan reke ning hebben te houden met bedrij ven tot 35 ha. of groter met een be zetting van twee man, of met een kleiner bedrijf (toit 15 ha.) dat door één man wordt gedreven. Men heeft als uitwijkmogelijkheid de contract teelt en West-Brabant als voorbeeld nemende zag spreker diverse moge lijkheden die het overwegen waard zijn. Overzicht van mogelijkheden Spreker behandelde achtereenvol gens de volgende mogelijkheden: Doperwten. Oppervlakte dn Bra bant 2800 ha. Spinazie niet meer te maaien met de zeis cn dan in kisten, maar ma chinaal maaien met transportband op vrachtwagen en dan rechtstreeks naar de conservenfabrieken rijden. Deze teelt komt béter in aanmer king dan de doperwtenteelt, want spinazie 'kan twee keer (soms drie keer) per jaar geoogst worden. Op- Advertenlie Hoestdrank in tabletvorm.95cr PRAAG. De Tsjechische toeris tenorganisatie. „Ccedok" heeft een overeenkomst gesloten met een Ame rikaanse hotelonderneming voor do bouw van een 400 kamers tellend ho tel. Het is de eerste investering van een Amerikaans bedrijf in Tsjecho- Slowakije. MOSKOU. Nederland en de Sow- jet-Uniie hebben een ontwerp-over- eenkomst ondertekend waaronder een gezamenlijke commissie wordt ingesteld die scheep va ar taangelegen- heden moet bespreken. PNOMPENH, 21-12. Do Cambod jaanse regering heeft donderdag de V.S. gewaarschuwd dat Amerikaan se troepen bij een eventuele inval in Cambodja niet alleen 35.000 mili tairen maar het hele volk tegenover zich zullen vinden, dat „bereid is te vechten volgens de beginselen van de guerilla-oorlog". Berichten in de Amerikaanse pers volgens welke de Amerikanen de Vietcong-ibases op Cambodjaans gebied gemakkelijk zouden kunnen vernietigen tonen aan, zo wordt in een officiële ver klaring gezegd, dat de V.S. een aan val op Cambodja tot de mogelijk heden rekenen. pervlakte 400 ha. Stamslabonen. (1000 ha.) tuinbouw- matig, een of twee keer oogsten op dagprijs, (maar beter is contract met fabriek van 20 tot 23 cent per kg., plukloon voor fabriek, geschikt voor groot- en kleinbedrijf). Tuinbonen (voor conservenindus- trie) met de hand geplukt (200 ha.) worden 'de laatste jaren ook gemaaid waardoor Hoeven en Oudenbosch hun positie op dit gebied (handpluk) kwijt raken. Aardbeien, (an de pluktijd zeer in tensief gewas), alleen handpluk. Spruiten planten, machinaal pluk ken met de hand. Bloembollen. Knolselderij (rooien met mesje), kan ook machinaal in grote hoeveel heid. Witlof (arbeidsintensief) thans ook precisiezaai, wat minder arbeid be tekent. Knolselderij kan in bewaarplaat sen worden opgeslagen en 's winters schoongemaakt, dat zal ook de con- servenfabriek waarderen, die in de winter dit produkt meer op zijn ge mak kan verwerken. Extra machi nes zijn niet nodig. De verschillende opbrengsten zijn: Witlof 31 ton per ha. Netto rende ment f 2300. Doperwten 1200 ton f 1150. Stamslabonen 11 ton f 1420. Tuinbonen 20 ton f 1480. Spinazie 25 ton f 1385. De afzet De grootste moeilijkheid zal zijn het zoeken van een partner aan wie men zijn oogst aan luinbouwgewas sen van de hand kan doen. In West- Brabant ligt ddt gemakkelijker, men heeft daar de conservenfabrieken zo bij de hand en woont er midden in, maar de mogelijkheden, dat ook Schouwen-Duiveland deel krijgt aan deze teelten zijn er. Advertentie le eu 2e KERSTDAG Hors d'oeuvre Heldere soep Kalkoen vruchtencompöte diverse aardappelen Kerstijs Mokka 8,50 per couvert Telef. (01110) 2885 Zierikzee Gaarne tafelreservering isanr NAAM VAN DE BANK BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE AAN B.Mde Vries 9 i 5 4 5 6 5 .w Si.' 'i: V D .0000 - No. A 000000 f'7to •PMATyl NtAXIïSuM C/fltANTlÈ JO,- Ntfit OVERDRAAGBAAR Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina). Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,-. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog een bij het bankkantoor in uw buurt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3