Califoi^soepen...spaar de vlaggetjes! DE ZIERIKZEESCHE COURANT Besprekingen voorgesteld tussen „de vijf" en vier anderen Aardbeving in Chili De uitgaven voor het onderwijs V/AT tEQT DE 6ILT hoogwaterstanden De verhouding Cebeco en de Aan- en Verkoopverenigingen het weekoverzicht TWEEDE KERSTDAG KERSTBAL NIEUWJAARSDAG NIEUWJAARSBAL KAMERBREED „DE MAGNEET" a. s. flikweert Bonn en Engeland's mislukt toetreden 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 december 1967 124ste jaargang Nr. 19919 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 1 Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Op zoo snerende riolering, voor Westhoek Motie in Tweede Kamer DEN HAAG, 21-12. In de Tweede Kamer heeft de heer Den Uyl (voor zitter van de Soc. Fractie) donderdag een motie ingediend, waarin de re gering uitgenodigd wordt op korte termijn besprekingen op gang te hel pen brengen tussen de vijf en Enge land, Ierland, Denemarken en Noor wegen. Die besprekingen moeten gaan over geëigende samenwerkings vormen, zoals o.a. de oprichting van een Europese Technologische Ge meenschap, open voor alle landen die er aan deel wensen te nemen en uit gaande van de grondslagen van de verdragen van Rome. De motie is mede-ondertekend door de heren Schmelzer (KVP), Toxopeus (VVD), Biesheuvel (AR), Van der Mei (CHU) en Van Mierlo (D '66). Do regering wordt in die motie ook gevraagd om in nauwe samenwer king met Engeland en de andere kandidaten voor het EEG-lidmaat- schap, voorbereidende werkzaamhe den te verrichten met het doel de toetreding van Engeland en de ande re landen te vergemakkelijken en te versnellen. Dit moet gebeuren in ccn zo groot mogelijke eensgezindheid tussen de v(jf leden-landen van de EEG die positief staan tegenover de Britse toetreding. In de motie wordt verder diepe te leurstelling uitgesproken over de Franse weigering thans onderhande lingen aan te gaan en de mening is er in neergelegd dat die weigering het open karakter van de gemeen schap aantast en de voortgang van de Europese eenwording bedreigt. Niet stopzetten De heer Den Uyl zei geen heil le zien in een stopzetten van de acti viteiten van de EEG of het „opbla zen" van de gemeenschap. Wat nodig is, is een tegenbeleid, gericht op het overwinnen van het Franse verzet. Reactie van mevrouw Washkansky KAAPSTAD, 21-12. Mevrouw Ann Washkansky, de weduwe van de 55- jarige Louis Washkansky die don derdagochtend overleed, nadat hjj 18 dagen tevoren het hart van een an der had gekregen, heeft verzocht geen bloemen te zenden. Zij riep op gelden beschikbaar te stellen voor het fonds voor hulp aan Edward Darvall, de vader van het verongelukte meisje, wier hart Wash kansky had gekregen. Edward Dar vall verloor bij het verkeersongeluk, dat aan zijn dochter het leven kostte, ook zijn vrouw. Hij heeft een zwakke gezondheid en kan vaak niet werken. Zijn vrouw en dochter werkten bei den om het gezin, dat ook twee zoons telt ,op de been te houden. Mevrouw Washkansky wees ook op de mogelijkheid giften te sturen naar het ziekenhuis Groote Schuur, waar haar echtgenoot werd geopereerd. Hongeren tijdens Kerstmis HEERLEN, 21-12. Een zeven tal studenten van de hoge school voor theologie en pas toraat te Heerlen zal vanaf zaterdagmiddag tot dinsdag avond in solidariteit met an deren in het land in honger staking gaan voor de Pancra- tiuskerk in het centrum van leerlen. Hiermee willen zij onder het oog brengen, dat het kerstfeest tot een teken van tegenspraak is verworden. In een toelichting zeggen zij dat de zelfgenoegzaamheid van hen die zich goed bedeeld we ten, de samenleving voor an deren tot een hel maakt. Met kerstmis wordt het isolement waarin mensen gebracht kun nen worden het hardst erva ren en het sterkst gecamou fleerd door een valse roman tiek. Kerstmis is een keihard feest dat ons met de neus op de ellende in de wereld zou moeten drukken. Oorlog, hon ger, werkloosheid, rassen scheiding, armoede en vereen zaming worden zorgvuldig en stelselmatig buiten het con sumptieve „vredesfeest" ge houden, terwijl een waarach tig vredesfeest eigenlijk niet aan deze problemen voorbij mag gaan. In plaats van een feest voor mensen van goede wil is het een bezigheid voor „mensen van goede huize" ge worden. De heer Den Uyl vroeg zich met be zorgdheid af of de nodige cohesie tussen de vijf wei bewerkstelligd kan worden; als een samenwerking tus sen de vijf niet zou slagen, dan zou de Nederelandse regering moeten overwegen of op sommige momenten niet een politiek van de lege stoel ge volgd moet worden. Hij gaf verder momenten aan tijdens welke druk op Frankrijk uitgeoefend kan worden. Interne spanningen Mr. E. H. Toxopeus (VVD) zei in zijn hart te voelen voor een harde lijn. Hij hekelde het optreden van ge neraal De Gaulle en noemde een ge sloten Europese gemeenschap onaan vaardbaar. Aan de verdragen van Rome is, naar zijn mening, geen recht gedaan. De heer M. Bakker (CPN) uitte op nieuw zijn bezwaren tegen de EEG. Hij uitte grote twijfel over de een-* heid van de vijf uit de gemeenschap. Mr. B. W. Biesheuvel (ARP) con cludeerde o.m., dat de EEG opnieuw in een fase van interne spanningen verkeert. De AR-fractie veroordeelt Verlamde vrouw schreef sprookjesbimdel BRUSSEL, 21-12. In een zieken huis te Antwerpen heeft een volle dig verlamde vrouw van 27 jaar een bundel sprookjes „geschreven". Met behulp van een verpleegster, die steeds weer het alfabet opzegde tot zij knikte en de aangeduide letter kon worden opgeschreven, is in zes maanden van geduldige arbeid het werk gereed gekomen. De bundel is een dezer dagen gedrukt. De vrouw, Godelieve Moenssens, geraakte zeven jaar geleden totaal verlamd na de geboorte van een kind. Zij verblijft sedertdien in een ziekenhuis. ANTOFAGASTA, 21-12. De stad Antofagasta, 1.500 km. van Santiago verwijderd, was donderdag het epi centrum van een aardbeving, die grote schade heeft aangericht. Er zijn voorzover bekend 17 gewonden. Ook in hert zuiden van Peru, bij de Chileense grens, is een aardbeving waargenomen. Laatste Schrammel overleden BREGENZ, 21-12. De laatste mu sicus van de bekende Weense familie Schrammel is donderdag in Bregenz, in de Oostenrijkse provincie Voralr- berg, ten grave gedragen. Het was de 61-jarige muziekleraar Friedrich Schrammel, een achterneef van Johann Schrammel, die in 1877 met zijn broer Josef en twee anderen in Wenen het kwartet „d'Schram- meln" vormde. Het soort muziek dat dit kwartet ten gehore bracht, wordt nu nog steeds naar de familie Schrammel genoemd. „Roy Clark" gepakt HAMBURG, 21-12. De lang gezoch te „Roy Clark", die in West-Duits- land verscheidene aanslagen op spoorweginstallaties heeft gepleegd, is donderdagavond door de recherche in zijn woning te Altenbruch aange houden. Het blijkt een 40-jarige staatloze chauffeur, Alexander H., te zijn. Hij heeft een bekentenis afge legd. De sterkte van de Noordvietnaniezen en de Vietcong WASHINGTON, 22-12. Het Ameri- kaanse ministerie van defensie heeft donderdag gegevens bekendgemaakt over de sterkte van de Noord-Viet- namese en Vietcongeenhéden .in zuid- Vietnam. Naar Amerikaanse gegevens be vinden zich tussen de 223 en 248.000 Noordvietnamezen en Vietcongleden ten zuiden van de 17-de breedte graad (eind vorig jaar 279.000). Daar van zouden 54.000 man deel uitma ken van de Noordvietnamese strijd krachten, ofwel 5.000 meer dan vorig jaar. Het Vietcong-deel valt onder te verdelen in 64.000 man geregelde eenheden. 70 tot 90.000 guerrilla's en 35 tot 40.000 man administratieve diensten. Het pentagon ontkent berichten, dat de gezamenlijke Vietcong-Noord- vietnamese strijdmacht in het zui den van 300.000 in december vorig jaar is gegroeid tot 418.000, maar toe gegeven wordt dat het moeilijk is de aantallen precies vast te stellen. scherp het optreden van de Franse regering, een optreden dat z.i. een „anti-Europese daad" is. Mr. Bies heuvel stelde zich achter de verkla ringen van Minister Luns en achtte diens uitgangspunten juist. De Kamer aanvaardde de motie. Tegen stemden de P.S.P., de Boeren partij en de S.G.P. DEN HAAG, 21-12. De onderwijs uitgaven van de overheid zijn sinds 1950 iedere 5 jaar verdubbeld. In 1965 beliepen deze uitgaven rond 4,3 miljard gulden. Naar het zich echter Iaat aanzien, zal het onderwijs in 1970 van de overheid niet wederom het dubbele ontvangen van het totaal bedrag voor 1965. Uit ramingen voor 1966 en 1967 blijkt dat de expansie van deze uitgaven iets minder snel gaat verlopen. Dit komt ook naar vo ren wanneer men de uitgaven uit drukt in een percentage van het na tionaal inkomen (netto, marktprij zen): 'in 1958 5 °/o, in 1962 6 °/o, in 1965 7 0/o en mogelijk pas legen 1970 8 °/o. Het aandeel van de onderwijsuit gaven van het rijk in de totale rijks uitgaven heeft zich in 1964, '65 en '66 enigszins gestabiliseerd op 21 na een geleidelijke groei sedert 1958. toen het rond 14 °/o bedroeg. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's I9SOOCO0CCCO0O5CCOQOGCO» i Als we niet groeien in liefde groe'u'n we helemaal niet. Washkansky, de man met het nieuwe hart is overleden. Tot het laatst toe heeft het medisch team alles gedaan zijn leven te redden. Het medisch team, v.l.n.rdr. B. Bosman, prof. Barnard, dr. M. C. Botha en dr. R. S. Mibasbaum. Infektie onder baby's in Engeland LONDEN, 21-12. In ziekenhuizen in de Engelse steden Middlesbrough en Stockton zijn zeven kinderen van nog geen jaar aan een maag-darmin fectie gestorven. Een woordvoerder van een der ziekenhuizen, die dit donderdag meedeelde, zei dat er nog dertig baby's door de epidemie zijn getroffen. Van vijf van hen is de toe stand ernstig. Het merendeel van de medicijnen die normaal' voor de be strijding van deze ziekte worden ge bruikt. helpt niet wegens de bijzon dere aard van de infectie, die door gaans geen levensgevaar oplevert. Griekse uitgeefster ontvlucht haar land LONDEN, 21-12. De Griekse uit geefster mevrouw Helen Vlachos is ontkomen aan het haar in Athene opgelegde huisarrest en naar Londen uitgeweken, aldus de B.B.C. Mevrouw Vlachos, die de publika- tie van haar dagbladen staakte na de militaire staatsgreep van 21 april, en weigerde ze weer te laten verschij nen zolang de persvrijheid niet was hersteld, verklaarde tegenover een B.B.C.-verslaggever, dat zij door haar haar te verven uit haar woning kon ontsnappen. Advertentie LAND- EN TUINBOUW Aanhoudend zacht Verwachting tot zaterdagavond: Zacht weer met veel bewolking en af en toe wat regen of motregen; matige tot krachtige zuidwestelijke wind. 23 dec. Zon op 8.46, onder 16.31. Maan op 23.59, onder 12.35. 24 dec. Zon op 8.46, onder 16.31. Maan op onder 12.46. 25 dec. Zon op 8.47, onder 16.32. Maan op 1.22, onder 12.58. 26 dec. Zon op 8.48, onder 16.33. Maan op 2.48, onder 13.12. 27 dec. Zon op 8.48, onder 16.34. Maan op 4.18, onder 13.29. Laatste kwartier: 24 dec. te 11.48. ZIERIKZEE: 23 dec. 7.10 v.m. 19.45 n.m. 24 dec. 7.58 v.m. 20.37 n.m. 25 dec. 8.50 v.m. 21.35 n.m. 26 dec. 9.53 v.m. 22.45 n.m. 27 dec. 11.10 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 23 dec. 7.09 v.m. 19.31 n.m. 24 dec. 8.00 v.m. 20.26 n.m. 25 dec. 8.54 v.m. 21.26 n.m. 26 dec. 9.58 v.m. 22.38 n.m. 27 dec. 11.12 v.m. 23.50 n.m. Doodtij: 26 dec. AMSTERDAM, 21-12. De ver houding tussen Cebeco, nationale co- operatieve aan- en verkoop vereni ging voor land- en tuinbouw, en de aangesloten streekcoöperaties moet onder de loep worden genomen. Dat vindt de algemeen directeur van Ce beco, ir. IJ. de Boer. Hij zei het in de algemene vergadering van zijn organisatie in Amsterdam. In het oude patroon is de organi satie opgebouwd uit enerzijds leden- verenigingen met eigen autonomie, eigen verantwoordelijkheid en eigen beheer, anderzijds Cebeco met even eens eigen verantwoordelijkheden, eigen beleidsmogelijkheden en eigen beheer. De ledenverenigingen zijn nu ech ter anders en groter dan vroeger. Plaatselijke coöperaties rijn er bij na niet meer. in plaats daarvan zijn Advertentie 9 tot 2 uur bij kaarslicht O 9 tot 2 uur bij kaarslicht In onze in volledige kersttooi gestoken bar-ioyer Op veler verzoek wordt de dans- en stemmingsmuziek verzorgd door het TRIO PIET DAALHUISEN (bekend van radio en televisie - Ronnie Tober Show - en de wijnfeesten 1967 te Zierikzee.) Tel. (OHIO) 26 70 Hotel Café - Restaurant .MONDRAGON' Oude Haven 13 - Zierikzee er nu streekcoöperaties. Cebeco is dus niet meer een centrale organisatie met voor het grootste deel kleine le den die het zou kunnen beheersen als het dat wilde, maar wordt een centraal onderdeel van een totale or ganisatie, een onderdeel dat beheerst gaat worden door het nieuwe type van ledencoöperaties: grote vereni gingen en grote combinaties. Cebeco als type van centrale zal daardoor worden beïnvloed en ook zal er iets in de verdeling van werk zaamheden tussen Cebeco en vereni gingen veranderen. Bepaalde werkzaamheden kunnen worden opgevangen door grotere co- operaties of combinaties, in het bij zonder wanneer het werkzaamheden betreft die op de boerderij zelf ge richt zijn. Ir. De Boer meende wel dat men er voor zal moeten oppas sen dat de duidelijk landelijke taken die Cebeco nu vervult, zowel op or ganisatorisch als zakelijk gebied, niet worden vervangen door op zich zelf staande gewestelijke aktivitei- ten. Tot een nieuwe verhouding zal men volgens ir. De Boer met name moeten komen op het terrein van meststoffen, veevoedergrondstoffen, zaaizaden en pootgoed. Bij de vee- voedergrondstoffen zuilen de aktivi- teiten van Cebeco zich moeten instel len op de typische behoeften van de mengvoederindustrie, niet meer op die van het mengvoederambacht (molenaars, kleine coöperaties). DE BILT, 22-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In de loop van donderdag be gon zachte en vochtige oceaanluc'nt het Europese vasteland binnen te stromen. De zuidwestelijke stroming wordt in stand gehouden tussen een diepe depressie ten zuiden van IJs land en een omvangrijk hogedruk- gebied boven zuid-Europa. Vooral in Nederland gaf het binnendringen van de zachtere lucht aanleiding tot ijzelvorming. De temperatuurstijging verliep maar langzaam, een stijging die ook in de nacht doorging. Het komende etmaal blijft ons land in de zachte en vochtige lucht waarin veel bewolking voorkomt met af en toe regen of motregen, bij een ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Advertentie naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 4.00. 4.57, 5.50 meter. Nicuwerkcrk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 De e.e.g. BONN, 20-12. De Westduitse re gering heeft woensdag het resultaat van de besprekingen in Brussel van de E.E.G.-ministcrraad officieel be treurd. Tegelijkertijd spreekt zij evenwel het vertrouwen uit, dat in februari of maart volgend jaar de gesprekken over de toetreding van Engeland en de andere landen voortgezet kunnen worden. Deze reactie van de Bondsregering gaf de regeringswoordvoerder Guen- ter Diehl na een vergadering van het Westduitse kabinet bekend, waarop de minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, de minister van eco nomisch zaken, Karl Schiller, alsme de de minister van voedselvoorzie ning, Hermann Hoecherl, verslag over de conferentie in Brussel uit brachten. De houding van Bonn, in de lezing van Diehl, kan als volgt worden sa mengevat: a. de mededeling van de Britse re gering dat; zij haar verzoek om toe treding niet terugtrekt is door het Westduitse kabinet, van harte toege juicht; b. de Westduitse bondsregering denkt aan een „tussenoplossing" voor de toetreding van Engeland en de andere gegadigden, maar acht het tijdstip voor besprekingen daarover nog niet aangebroken; c. de Westduitse regering adviseert thans een „pauze" waarin alle be trokkenen „hun positie en hun be langen" opnieuw kunnen overden ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1