«3 Sleutel HANGERS Gas geven? Glas nemen! Afdeling Duiveland N.F.O. hield algemene ledenvergadering Leden sportvereniging legden proeven af Debat over riolering, tennisbaan en burgemeesterskamer INGEZONDEN STUKKEN De grootmeester der tonen STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 december 1967 Nr. 19918 Zorgen om liet fruit Z1ERIKZEE, 19-12. In bet „Huis In zijn openingswoord maakte de Uitbreiding van Nassau" te Zierikzee hield de Nederlandse Fruittelers Organisatie, afdeling Duiveland haar algemene jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer J. Stoutjesdijk uit Oosterland. Als bijzondere gast kon de heer Stoutjesdijk deze avond ver welkomen de heer ir. L. Vellekoop uit Goes, die later op de avond een belangrijke causerie hield over zijn afgelopen zomer gemaakte reis naar Frankrijk onder de titel „De Franse slag". Advertentie Goed en veilig autorijden is een kwestie van (gas) geven en (melk) nemen. Want melk is het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel reaktievermogen. voorzitter gewag van het feit, dat de lage prijzen in de fruitteelt, zowel landelijk als Europees gezien, ver ontrustend zijn doch dat er in dit ge bied eigenlijk geen gegronde reden tot klagen bestaat. De plantopstan- den in de afdeling Duiveland zijn nog jong en het assortiment modern. Wat de huidige afzetproblematiek betreft stelde de heer Stoutjesdijk, dat deze in hoofdzaak te wijten is aan een grote overproduktie, hetgeen altijd tot afzetmoeilijkheden aanleiding geeft. Hij zag deze moeilijkheden echter niet van tijdelijke aard, want de veranderende plantsystemen en arbeidsontwikkelingen zullen in de naaste toekomst ongetwijfeld nog tot grotere produktie van fruit gaan lei den. ..Als we fruitteler willen blij ven". aldus de voorzitter, „zullen we ons moeten aanpassen". Een grote zorg vond hij de overheidsbemoeiin gen in het buitenland, die met aller lei vormen van subsidie en een ge heel andere landbouwpolitiek, een gevaar zijn geworden voor onze Ne derlandse fruitteelt. Hoewel er in de afdeling Duive land praktisch geen nieuwe tuin bouwbedrijven zijn bijgekomen groeien de bestaande bedrijven door het uitbreiden van de oppervlakte, toch naar grotere oppervlakten. Wat de opbrengsten betreft, zijn de ap pels, volgens het jaarverslag, er heel wat beter afgekomen dan de peren. Al vroeg in het seizoen werden en kele Duivelandse bedrijven door ha gel getroffen. Maar ook later, zelfs nog na de pluk van de Stark Ear liest, werd schade gemeld. Toch heeft men de indruk dat Duiveland er be ter is afgekomen, dan andere teelt- gebieden in den lande. De ziektebe strijding gaf het afgelopen seizoen geen bijzondere moeilijkheden; al leen de spintbestrijding is hier en daar een wat kostbare zaak gewor den. Ook de meeldauw vereiste spe ciale aandacht. Vrijwel algemeen is tegen stip gespoten, maar velen gaan nu aan het nut daarvan twijfelen. Afzet en prijsvorming De afzet en prijsvorming loopt dit seizoen niet naar wens. Dit is voor al het geval bij de appels, hoewel ook de Conference tengevolge van zeer warm weer kort na de pluk, een scherpe prijsdaling te zien gaf. De primeurs brachten redelijk tot goede prijzen op, maar zodra de hoofdaanvoer loskwam, was de markt verzadigd en zakte de prijs tot een zeer laag peil. Daarbij komen dan nog de grote verliezen door stip, vooral in de James Grieve en de Cox's. Het is te hopen, dat het be- waarseizoen nog wat goed zal maken van de geleden stroppen. Bestuursverkiezing De aftredende en herkiesbare le den J. Stoutjesdijk (Oosterland) en J. M. van Langeraad (Kerkwerve) werden wederom herkozen en beiden namen hun herbenoeming tot resp. voorzitter en bestuurslid aan. Als af gevaardigde naar de algemene leden vergadering van de Kring werd aan gewezen de heer J. van der Werf (Oosterland) en naar de ledenverga dering te Utrecht de heer Jac. Bouw man (Oosterland) terwijl als lid van het Kringbestuur de heer P. Flik- weert (Nieuwerkerk) herbenoemd werd. Het ledenaantal steeg in het afgelopen seizoen weer met twee en bedraagt nu 55. Advertentie EEN GELUKKIG MENS ZONDER REUMATISCHE PIJN U verdrijft de pijn met Togal. Snel, zeker, langdurig. Het is altijd goed oin Togal tabletten bij de hand te hebben. Ook tegen griep, verkoudheid, hoofd pijn, spit, ischias of maandpijn. Bij apoth. of drog. TOGAL 0,95; 2,40 8,88. Sport te Oosterland OOSTERLAND, 16-12. Iu de „Con- ferentiekamer" -alhier werden door de Kringgedelegeerden, de heren J. A. Kosters en W. P. Noorddam, Na mens de technische commissie van de Zeeuws-Brabantse turnkring, de jeugdvaardigheidsproeven A-B-C van het Koninklijk Nederlands Gym. nastiekverbond afgenomen, waaraan tevens de onderlinge verenigings- wedstrijden verbonden waren. Er Er werd door 29 jeugdleden aan deel genomen in de verschillende klas sen. In het openingswoord heette de voorzitter, de heer J. van der Maas Pzn., de leden, de juryleden en ove rige aanwezigen, hartelijk welkom. Hij spoorde de deelnemers aan om hun beste beentje voor te zetten, Gemeenteraad Brouwershaven Mee eens Vraag dan het gratis embleem aan het N.Z.B., Postbus 4530t Rijswijk (Z-HJ. Antwoord aan dr. mr. H. P. Schaap Vergunt u mij een kort antwoord op het ingezonden stuk van dr. mr. H. P. Schaap, in het nummer van dinsdag 19 december. Dat hij de aandacht vestigt op het leed van de Joden in de Arabische landen, is goed, prijzenswaardig en zeker niet overbodig. Wanneer hij echter meent dat de sympathie van het Nederlandse volk minder uitgaat naar Israël en naar de Joden, dan naar de Arabische vluchtelingen en hun leed, dan vergist hij zich deer lijk. De enorme opbrengsten van de landelijke collecten voor Israël en het niet van de grond komen van een dergelijke inzameling voor de Arabische vluchtelingen spreken een te duidelijke taal. Onbegrijpelijk van hem is echter dat hij zelf wel protesteert tegen het leed dat de Joden wordt aange daan - een protest waarmee hij ove rigens open deuren intrapt omdat iedereen hier het met hem hartgron dig eens is - maar alleen een mis prijzende sneer over heeft voor ep- kele anderen, die de vrijheid nemen tegen een ander schreeuwend on recht, met name de oorlog in Viet nam. protest aan te tekenen. En dat geldt dan een onrecht, waar èn de Nederlandse regering èn het parle ment (in meerderheid) èn de pers (voor het overgrote deel; ik ken maar één groot dagblad dat vierkant tegen de Vietnampolitiek is) nog steeds achter staan! Even onbegrijpelijk van hem is, dat hij zich schijnbaar kritiekloos schaart achter de overgrote massa die door een meer dan 20-jarige koude oorlogspropaganda zodanig geïndoctrineerd en daas geworden is, dat ze blind en doof is geworden voor de misdaad van déze oorlog en voor zulke oorlogsmisdaden die door het hof van Neurenberg ver oordeeld zijn, die in flagrante strijd zijn met de Declaration of human rights en met alle verdragen (zie het ingezonden stuk in de N.R.C. van 18 dec van de bij uitstek deskundige prof. dr. Röling uit Groningen). Het meest onbegrijpelijk voor mij is, dat iemand als hij zich klaarblij kelijk opstelt achter de lakeienmen taliteit van onze politici en de Jan Saliegeest van die Nederlanders (he laas zijn dat de meeste), die voor alles met rust gelaten willen wor den en zich niet meer kwaad kunnen maken over misdaden die ook in de nazi-tijd sinds de dertiger jaren en wel uitgerekend tegen de Joden werden bedreven. Zoals zij zich des tijds daarover ook al niet wilden op winden! Wat hij verder in de slottirade zegt over „volmachten" die „de Vietcong-fellow-tra vel Iers van Mos kou of Peking" zouden krijgen, ver dient geen antwoord. Zo'n insinuatie is hem en iedere academicus on waardig. Liever nodig ik hem uit op Kerst mis naast mij in levenden lijve, te gaan protesteren, hij tegen het on recht dat de Joden wordt aange daan, ik tegen de misdaad dat een klein land er. volk dat al eeuwen vecht voor zijn onafhankelijkheid als schietschijf van Amerikaanse soldaten dient. WOLDINGA. BROUWERSHAVEN, 18-12. Op de jongste vergadering van de ge meenteraad, is een groot deel van de tijd verder gewüd aan de behande ling van de gemeentebegroting. De vergadering stond onder voorzitter schap van burgemeester mr. Boers- ma. Bij de replieken - na de toelich ting van de voorzitter - merkte de heer Van der Bijl op, dat het ge meentebestuur er voor moet waken, dat de riolering te Noordgouwe en Zonnemaire geen „lachertje" wordt. Hij stelde het college voor wegen in te slaan om ook de recreatieve sector te gaan belasten, waarop de voorzitter kon meedelen dat in de toekomst zeker een toeristenbelasting zal worden ingevoerd. Bij de behandeling der begroting werden diverse vragen gesteld. Mr. Gast informeerde wanneer de Rijks politie uit Brouwershaven vertrekt. Hierop kon de voorzitter nog geen antwoord geven. De heer L. C. Bra- ber zou graag een verplichte opkomst zien bij het bevolkingsonderzoek TBC, daar dit zeer slecht te noemen was. De burgemeester zei dat hier een taak ligt voor de kruisvereni gingen. In Brouwershaven was het zeker te wijten aan het zeer slechte weer. „Kan het niet op de dag van ver kiezingen" interrumpeerde mr. Gast, „dan komt iedereen naar het stem bureau". Een voorstel van de heer Braber, om met de raad een reis te gaan ma ken vond bij de raadsvoorzitter weerklank en hij stelde voor dit a.s. jaar zeker te doen. De heer V. d. Bijl: „Wanneer de reis een doel heeft akkoord, anders ben ik er tegen". Subsidie muziekverenigingen De heer L. C. Braber merkte op dat subsidie aan de muziekvereni gingen veel te laag is. In de West hoek hebben beide korpsen ieder f 1200,- en te Brouwershaven maar f 400,- per jaar. Waarom heeft Brou wershaven f 100,- meer omdat het korps een drumband heeft. Zonne maire heeft een boerenkapel, welke ook veel geld kost. Brouwershaven werkt nu samen met Noordgouwe wat een nobel streven te noemen is, zeer zeker voor de gehele gemeen schap; men heeft slechts één diri gent te onderhouden. „Mijn vraag is" aldus spreker „of alle korpsen ge bracht kunnen worden op f 500,- per jaar". De heer V. d. Bijl stelde voor om subsidie per lid te geven. De voorzitter gaf liever een subsidie op aanschaf nieuwe instrumenten. Be sloten werd dat b. en w. deze mate rie nader zullen bekijken. De begroting werd hierna z.h.s. vastgesteld met de volgende "cijfers: Gewone dienst inkomsten en uitga ven f 1.736.425,43. Kapitaaldienst uit gaven f 5.725.437,43 en inkomsten f 5.199.328,39 met een nadelig slot van f 526.109,04. Op deze begroting zijn reeds een vijftal wijzigingen ter tafel, w.o. die van de restauratie van het stadhuis te Brouwershaven, waarbij de frac tie der P.C.G. de aantekening wenst te hebben tegengestemd. De aanleg van riolering in de kern Brouwers haven werd z.h.s. aangenomen. Aanleg trottoirs De derde wijziging betreft de aan leg van trottoirs in de Jacob Cats- straat en Zuidwal te Brouwershaven. De voorzitter antwoordde bevesti gend op een vraag van de heer Mat- thijsse dat deze trottoirs door de voortuintjes van de inwoners komen aan de Zuidwal. De heer M. merkte op dat de trottoirs in de Jacob Cats- straat veel te smal worden, wat de heren Braber en Gast beaamden. B. en w. stellen voor dat de aanwezige bomen blijven staan waardoor het geheel nog smaller wordt aldus en kele raadsleden. „De bomen ter plaatse rijn een ontsiering voor de gemeente" aldus de heer Braber. De burgemeester stelde voor om hier omtrent met een nieuw definitief plan te komen, waarna de raad met de stemmen van de heren Gast en Braber tegen het voorstel aanvaar den. De tennisbaan De aanleg van èen nieuwe tennis baan te Brouwershaven ondervond bij enkele raadsleden tegenstand. De heer Mathijsse vond het een scheve verhouding dat deze vereniging met 9lechts 40 leden een subsidie krijgt van f 750,- per jaar, wat zeer hoog is in verhouding tot andere vereni gingen. B. en w. zijn van mening dat met het oog op de recrea tie en de aanwezigheid van het nieu we kampeerterrein „De Bulke" in de toekomst hieraan een grote behoefte zal bestaan. „De recreatie moet eerst maar eens tonen" aldus de heer Ma thijsse, wat er van terug komt". De raadsvoorzitter meende dat het le dental kan stijgen bij aanleg van een nieuwe baan, „Terwille van de leefbaarheid van Brouwershaven en de recreatie moeten we de mogelijk heid scheppen om iets aan te bieden. Straks gaat vooral de jeugd zijn be hoefte elders zoeken, en we moeten deze groep juist tennis-minded ma ken, dus zorgen voor een goede acr comodatie". De heer Braber zei, zich, zij het met pijn, er bij neer te zullen leg gen. Z.i. is de subsidie veel te hoog. „In de Westhoek hebben de bewo ners de gemeente zelf leefbaar ge maakt en nu de zaak op poten staat zegt de middenstand daar „dank U". Het gevolg is dat een arme man van 65 jaar thans ook mee kan helpen betalen aan de hoge prijzen. De toekomst waar b. en w. over spreken is voor mij maar zeer vaag". Z.h.s. Werd deze begrotingswijziging na diverse op en aanmerkingen aan genomen. Verbouw kleuterschool De laatste wijziging betrof de ver bouw van de voormalige kleuter school in de kern Dreischor tot bur gemeesterskamer en restauratie van de Stadswaag te Brouwershaven. Voor wat het eerste punt betreft merkte de heer J. A. v. d. Bijl op dat destijds is meegedeeld dat het admi nistratieve apparaat in de school te Dreischor zou komen. De restauratie van het stadhuis te Brouwershaven zal nu toch binnen afzienbare tijd een aanvang nemen zodat het z.i. onverantwoord is een groot bedrag uit te trekken voor de verbouw van een burgemeesterskamer. „Dit kan nog wel een poosje in het Plaatsen- huis". We zouden dit bedrag liever reserveren voor de inrichting van het nieuwe stadhuis in de toekomst", al dus de woordvoerder van de PC- fraktie. Mr. Boersma zei te verwachten dat de restauratie zeker nog wel 4 a 5 jaar zal duren. Het is een onmogelij ke situatie dat de burgemeester af gescheiden rit van het administratief apparaat. Met de stemmen van de PCG- fraktie tegen werden de voorstellen aangenomen. Per 1 januari werd als onderwijzer aan de o.l.-school te Noordgouwe be noemd de heer G. F. J. Andriesse te Vlissingen onder voorwaarde dat ham vrijstelling van militaire dienst wordt verleend. Zierikzee Burgerlijke stand Geboren. 13 dec. Kornelia Johan na, d. van Marcelis Muller en Jo hanna Krina van Splunder (Zierik zee); 14 dec. Leendert Adriaan, z. van Marinus Kloet en Corrie van Nieuwenhuize (Zierikzee); 16 dec. Pieternel Cornelia, d. van Cornells Jan Koopman er. Helena Christina Capelle (Zierikzee); 17 dec. Johan nes Wijnandus Maria, z. van Wij- riandus Johannes Wijsman en Jo hanna Maria Stegeman (Zierikzee). Gehuwd. 15 dec. Dirk de Vries, 32 jr. (Zierikzee), en Pieternella Janna Maria Uijl', 27 jr. (Zierikzee); 15 dec. Willem Johannes van Renswoude, 38 jr. (Schiedam) en Lena Heijboer, 25 jr. (Zierikzee); 15 dec. Marinus de Zeeuw, 20 jr. (Zierikzee) en Pieter nella Wesdorp, 19 jr. (Zierikzee); 15 diec. Abraham Breeman, 28 jr. (Mid- delharnis) en Maatje Kleppe, 22 jr. (Zierikzee). Overleden. 13 dec. Gerhard Her man Rosink, 52 jr., echtg. van He lena Cornelia Swart (Zierikzee); 14 dec. Jakoba Willemina Kleinepier, 25 jr. (Wolphaartsdijk). Dit is een zwarte dag voor Euro pa, zo heeft minister Luns dinsdag avond in de Europese Ministerraad in Brussel verklaard, nadat de mi nisters hadden moeten constateren dat het opnieuw wegens uitsluitend Frans verzet onmogelijk was toetre dingsonderhandelingen met Groot- Brittannië te beginnen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Scheluinen: L. van der Peut, Renswoude. Bedankt voor Arnemuiden (toez.): W. van Hennekeler, Zwartebroek; voor Wijk bij Heusden: J. Bogaard, Ernst. Ger. Kerken Benoemd tot hulppred. te Scher- penzeel (voor Woudenberg): P. van Strien, a.s .em.pred. te Delft, die de ze benoeming heeft aangenomen. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Zaandam; J. Plan- tinga, Rozenburg. Ger. Gemeenten Bedankt voor Scheveningen: H. Rijksen, Gouda; voor Rhenen: J. Karens, Nieuwerkerk (Zld.). IJ-tuiinel deze week compleet AMSTERDAM, 20-12. Zaterdag 6 januari ijs en weder dienende - zal het laatste tunnelelement van de IJ-Jtunnel aan de noordkant van de spoorbaan worden afgezonken en op zijn plaats worden gebracht. Dat be tekent dan dat de IJ-tunnel com pleet is. De tunnel bestaat dan uiit 2 zink- elementen in het Oosterdok en 7 in het IJ met vier caissons bij de spoorbaan. De afwerking gaat uit eraard nog enige tijd vergen. Het streven is in oktober volgend jaar geheel gereed te zijn. Feuilleton (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg Achttiende hoofdstuk. De schaduw van de afgunst. In het jaar 1775, werd Haydn's oratorium „II ritorno di Tobia" voor het eerst in Wenen opgevoerd. Men meent, dat Haydn's huis in Eisen stadt tweemaal afbrandde, en dat dit grote oratorium tezamen met ve le andere van zijn composities verlo ren ging. Franz Lachner was zo ge lukkig, het weer te vinden. Het suc ces was niet zo groot als de meester ervan verwacht had; aan de ene kant overtrof de lof, die men hem toezwaaide, al zijn verwachtingen en aan de andere kant, waren er ve len, wier smaad en hoon alle grenzen van recht en billijkheid te buiten ging. De meester was meer verbitterd over de afkeer, dan verheugd over de lof. Gluck had reeds herhaalde malen er op aangedrongen, een kunstreis naar Italië en Frankrijk te ondernemen, waarbij het hem niet aan eer en erkenning zou ontbre ken. Haydn had dergelijke verzoe ken tot nu toe, uit liefde voor zijn vorst, steeds afgeslagen. Nu dreef de ontstemming over zijn werk hem ertoe, deze gedachte weer op te vat ten. De bekende Peter Salomon in Londen had hem uitgenodigd daar heen, evenals vorst Ottingen-Wal- lerstein. De laatste had zijn uitnodi ging nog met een tabaksdoos van vier en dertig gouden dukaten kracht bijgezet. Haydn hoopte bovendien nog een andere hartewens te ver vullen, namelijk zijn broer Michaël, die in Salzburg kapelmeester was en die hij zeer lief had, zijn eigen goede en eervolle betrekking als di rigent van de Esterhazysche kapel aan te bieden. Michaël Haydn verklaarde zijn broef Josef evenwel, dat hij van Salzburg, dat hem lief geworden was als een stuk van zijn leven, niet kon scheiden. Bovendien weigerde vorst Nicolaas Haydn te ontslaan. Vraag mij wat je wilt, zei de vorst. Alleen niet je ontslag! Staat onder je muzikale veldheersstaf niet een hele schaar mannen, die ieder op zichzelf een kunstenaar is? Kun je je betere vertolkers van je genie denken dan je eigen musici en kun je nog 'dankbaarder Maecenas ver langen dan ik? Haydn, ik herken je nauwelijks en ik vermoed, wat je zo heeft gemaakt, wat je de wijde we reld in drijft. Je hebt nooit roem en eer gezocht; als deze echter je deel werden, dan nam je die met vreugde in ontvangst met hetzelfde plezier als waarmede het kind naar de len tebloemen huppelt, niet vermoedend, dat onder deze bloemen ook slangen zouden kunnen zitten. Je gemoed is door afgunst, die gegroeid is uit be wust onrecht, gewond en bitter ge worden. Je voelt de bodem onder je voeten branden, omdat haat hem gloeiend heeft gemaakt. Het zou me meer pijn doen, dan welke wond ook, die het wisselval lige leven mij geslagen heeft, als je van me zou weggaan. Haydn greep, sprakeloos van ont roering, de hand van de vorst en kuste deze innig. Nu is alles weer goed, zei Ester- hazy tevreden glimlachend. Eer Haydn uit Wenen naar het stille Eisenstadt ging, viel hem nog een bijzondere onderscheiding ten deel. Het keizerlijk hof, op Haydn's be gaafdheid opmerkzaam gemaakt, maakte door middel van vorst Es- terhazy zijn wens kenbaar, voor het keizerlijk theater een opera te schrijven. De meester was overge lukkig, want als echte Oostenrijker had hij niets zo lief als het vereerde keizerlijke huis. Met de hem eigen energie en rus teloze ijver begon hij aan de hem opgedragen taak. Esterhazy was kies teneinde het begeerde diploma te be halen. Voorts stelde hij degenen, die als de drie hooggeplaatsten iai het algemeen klassement zouden eindi gen, een medaille in het vooruitricht; daarnaast is dit jaar door de vereni ging een wisselbeker beschikbaar gesteld voor de jeugdkampioen of -kampioene. Be proeven Hierna werden de volledige proe ven afgenomen in o.m. de volgende onderdelen: Vrije oefeningen, Ringen, Laag brug en brug ongelijk, Even- wichtsbalk, Lange mat, Rek, Bok- sprorig, Zingen van het Bondslied, Algemene vragen, Hindernisbaan enz. Na een paar uur van inspan ning werd door de Kringgeleerde, de heer J. A. Kosters uit Zierikzee, be kendgemaakt dat alle deelnemers waren geslaagd. Hierna kwam echter nog het grote moment, n.1. de be kendmaking van de drie hoogge plaatsten. Al spoedig echter was de spanning gebroken toen bleek dat de jeugdige turnster, Jolanda Vermaas, het hoogste aantal punten had be haald, n.l. 59.8; tweede werd Aber- dien Beije met 59 punten en op de derde plaats stond Nanda Hoogen- doorn met eveneens 59 punten. (Het maximum te behalen punten be draagt 64). Verder waren de uitslagen in volg orde: Meisjes A-proeven: Aberdien Beije, Mieneke de Later, Marlies van der Werf, Adrie Zwa ger, Janny Boogert, Nelieke Meer man, Jacqueline Capelle, Henny Dorst, Laura van der Have en Lian- ne van den Houten. Jongens A-proe ven: Adrie van den Berge, Cor van den Berg en Jan Stouten Mz. Jongens B_proeven: Joop Stoutjesdijk. Meis jes C.-proeven: Jolanda Vermaas, Nanda Hoogendoorn, Jacqueline van der Maas, Leny Meerman, Lea Rotte, Bertha van den Berg, Tineke Stuij en Ria Zwager. Jongens C-proeven: Wim Ista, Eugene Waasdorp, Wim Stouten ,Jan van den Berg, Piet van der Maas, Jan Stouten Wz. en Hans Bouma. Slotwoord In het slotwoord wenste de voor zitter de leden geluk met het door hen behaalde succes terwijl hij te vens de juryleden hartelijk dank zegde voor hun werk. Tenslotte sprak hij de hoop uit dat de jongens ert meisjes hun best zullen blijven doen en zullen trachten ook een volgend diploma te bemachtigen. De voorzit ter eindigde deze geslaagde sport middag met een woord van harte lijke danik aan mevr. Beije-Plug en de heer Waasdorp voor al hun goede zorg aan dit werk besteed. ZIERIKZEE Onze oud-stadgenoot de heer J. J. van den Berge, thans te Den Haag, slaagde aldaar voor het poli- tiediploma. OUWERKERK De heer M. G. N. de Pree, vroe ger onderwijzer alhier, thans leraar te Winterswijk, slaagde te 's-Gra- venhage voor het examen M.O.-B. wis- en natuurkunde. Advertentie 'genoeg, om gedurende deze tijd de diensten van zijn kapelmeester slechts op discrete wijze voor zich zelf te gebruiken, wel wetend, dat Haydn des te grootser zou scheppen, hoe ongestoorder zijn genie zich aan één werk kon wijden. Daarbij ver heugde hij zich reeds zonder afgunst op het toekomstige succes van zijn kapelmeester. In gedachten zag hij ihem reeds met de schoonste lauwe ren gekroond. Haydn was bij de compositie van „La vera costanza", dat hij in korte tijd klaar had, erop bedacht geweest rekening te houden met de eigen aardigheden en de krachten van de zangers en zangeressen aan de kei zerlijke opera, zodat elke partij van begin tot eind een bepaalde persoon lijkheid vereiste. Hij dacht, mis schien niet ten onrechte, daarmede het succes van zijn werk, waarnaar zo reikhalzend werd uitgezien, te verhogen. Vol hoop reisde hij, nadat hij de partituur herhaalde malen ijverig had doorgewerkt, en ook de kleinste oneffenheden bijgevijld had naar Wenen. De ontvangst die hem daar ten deel viel, was allesbehalve be moedigend. De directeur der hof opera behandelde Haydn tamelijk onvriendelijk en meende, dat hij nauwelijks tijd kon vinden de parti tuur door te zien; Haydn moest daarom maar weer naar Eisenstadt teruggaan; men zou hem bij gelegen heid nader over het lot van zijn opera berichten. Haydn herinnerde tamelijk dringend er aan, dat hij geen dilettant was, die eerst zijn werk door kenners moest laten on derzoeken, maar dat hij een keizer lijk bevel had opgevolgd en dat nie mand dus bevoegd was hem in de weg te staan ,door zijn opera niet te laten uitvoeren. (Wordt vervolgd^ verschillende BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK Plak hier 6 vlaggetjes zendt mij 3 sleutelhangers Naam Adres Woonplaats KNIP UIT en stuur naar: California Soepen Harderwijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9