Rennies De opstanden worden aangekondigd in de V.S. BLIK DOOR HET WERELD Snoep verstandig eet'n appel Wat biedt de BEELDBUIS? Snoep verstandig eet 'n appel In de toekomst: Groter beroep op de duinen voor waterwinning Snoep verstandig eet 'n appel Voor 55 jaar.... HET RAADSEL VAN ROVANNA Vietnam zal bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen zonder twij fel een hoofdrol spelen in de cam pagnes. Maar waarschijnlijk niet de hoofdrol, die mogelijk gereserveerd zal zijn voor de pogingen om orde verstoringen in de V.S. zelf in de kiem te smoren. President Johnson is al druk bezig zich te oefenen voor de rol van „un derdog" die zijn voorganger Truman met zoveel succes speelde: van de man die het goede wel wil, maar daarbij wordt geremd door de afkeer van de heren afgevaardigden en se natoren om hem daarvoor de mid delen te verschaffen. Voor een belangrijk deel slaat dat op de moeilijkheden die hij heeft bij het aangenomen krijgen van een cri me bill, een wet ter bestrijding van de misdaadWaarbij het niet alleen gaat om de oude vertrouwde vormen van misdaad, maar vooral om orde verstoringen in de afmetingen van opstanden in negergetto's en derge lijke. Ergernis De president rekent daarbij waar schijnlijk niet mis. Zelfs in van na ture nogal vrijzinnige bladen als de New York Times kan men constate ren dat daar de ergernis groter is over de pogingen van demonstran ten om bijvoorbeeld inlijvingsbu reaus van het leger te barricaderen dan over het af en toe wel zeer har de optreden van de agenten daar tegen. Johnson heeft als voorzorg tegen moeilijkheden van deze aard en get to-opstanden al legereenheden ge traind om te voorkomen dat net als vorig jaar de vrij e-tijds-soldaten van de nationale garde door afwis selend te zacht en te hard op te tre den de zaak verknoeien. Dat die sol daten het geleerde in praktijk kun nen brengen is zonder twijfel. Dr. Martin Luther King organi seert voor maart een dislocation- actie in Washington - een poging om de werking van de overheidsinstan ties onmogelijk te maken door hor den demonstranten zijn actie is een poging om het voor de laatste keer met geweldloosheid te probe ren, maar het is wel zeker dat het niet geweldloos zal blijven Beter Negerleider Stokeley Carmichael is juist terug in de V.S. na een we reldreis met de boodschap dat op- standigen in negergetto's ditmaal aanzienlijk beter georganiseerd zul len zijn. Als Johnson goed rekent en de. Amerikanen het inderdaad zat wor den dat allerlei groepen een loopje nemen met het gezag, kan hij met een harder en doeltreffender optre den succes boeken en waarschijnlijk genoeg om andere kandidaten voor het presidentschap kansloos te ma ken. Maar als hij verkeerd gokt en de chaos in de steden dor V.S. vol gend jaar groter is dan ooit tevoren, dan is het niet uitgesloten dat zijn kansen zeer gering worden. Het oude recept Een beetje curieus is het wel toe gegaan met de Amerikaanse onthul ling dat het Zuidvietnamese bevrij dingsfront N.L.F. de politieke or ganisatie van de Vietcong verte genwoordigers bij de Verenigde Na ties wilde detacheren. Secretaris generaal Oe Thant bevestigde prompt die melding, waarbij hij aan tekende dat de N.L.F. ook had be loofd het bericht te ontkennen als 1 het uit mocht lekken. Die belofte is ook gehouden. Maar waarom? Als de N.L.F. niet bekend wil hebben dat ze in de V.N. mee wenst te pra ten, hoe had men dan moeten rea geren als de N.L.F. inderdaad toe stemming hadden gekregen om naar New York te gaan7 De Amerikaanse redenering is vrij simpel. Washington heeft geen be zwaar als de N.L.F. in de veilig heidsraad e.d. een. woordje mee spreekt als belanghebbende toe schouwer, maar het heeft geen lust een propagandacentrum van de Vietcong in eigen huis te halen. En dat laatste werd gevreesd. Waarom eigenlijk? Men krijgt niet de indruk of de Vietcong op dit mo ment geen kans ziet het Amerikaan se publiek uitgebreid voor te houden dat die oorlog in Vietnam eigenlijk helemaal fout is en beter gestaakt kan worden Geen vjjfde Goed, de N.L.F. krijgt dus geen officieel kantoor in New York. Maar hiermee is meer verloren dan ge wonnen. Het feit alleen al dat de N. L.F. kennelijk meer en meer aan dacht gaat wijden aan de diploma tieke kant van de kwestie-Vietram en dat moet men toch als achter grond zien van het verlangen naar een kantoor duidt op een veran derde instelling. De V.S. houden weliswaar er aan vast dat de enige gesprekspartner waarmee ze te maken hebben, Noord-Vietnam is en de regering in Hanoi, maar daarbij wordt vergeten dat de N.L.F., de Zuidvietnamese tegenstander dus, bepaald niet zo maar een vijfde rad aan de wagen is. Hanoi is belangrijk, maar het zal toch niet over de verlangens van de eigenlijke strijdenden in het zuiden heen kunnen lopen. Gesuggereerd is al dat Washing ton er vooral tegen is de N.L.F. enig aanzien te verschaffen, die het door een vestiging bi? de Ver. Naties on getwijfeld zou krijgen, omdat het daardoor als maar moeilijker wordt te voorkomen dat ooit in Saigon eens een coalitie aan het bewind zou kun nen komen waarin ook de N.L.F. deelneemt een methode die de op lossing zuiver aan de Zuidvietname- zen zelf opdraagt. De generaals-re- gering in Saigon is daar wel tegen, maar dat wil nog niet zeggen dat een dergelijke coalitie geen moge lijkheid zou bieden voor een oplos sing van de kwestie-Vietnam zonder al te veel gezichtsverlies voor de deelnemers aan de strijd, vooral ook voor de V.S. Intussen heeft Johnson nieuwe troepen naar Vietnam gestuurd. Het gaat daar voorlopig op de oude ma nier voort. Een oude manier die zo langzamerhand wel bewezen heeft dat die in ieder geval niet erg veel bijdraagt tot een oplossing. Maar voor nieuwe methoden is het ken nelijk nog te vroeg in Washington. Nauwere samenwerking Parool en Volkskrant AMSTERDAM, 20-12. De directies van „Het PParool" en „De Volks krant" hebben aan de respectieve ondernemingsraden van. deze bedrij - ven de onderstaande mededeling verstrekt: De directies van Het Parool en de Volkskrant onderzoeken met mach tiging van de respectieve raden van commissarissen sinds geruime tijd gezamenlijk of de reeds bestaande vormen van samenwerking kunnen worden uitgebreid. Gedacht is aan nauwere samenwerking op technisch en/of economisch terrein. Uitgangs punt bij de besprekingen is dat de twee dagbladen als los van elkaar staande uitgaven blijven verschij nen met dezelfde redactionele doel stellingen als thans. De directies hebben de hoop him besprekingen binnen korte tijd te kunnen afslui ten. VRIJDAG 22 DECEMBER. NED. I. Na Pipo en het eerste journaal vijftig minuten voor tieners en twens: „Fenklup" van Ralph In- bar. Na het journaal een veel ern stiger zaak, nl. „Kinderen in Viet nam". Koos Postema, Ben Eikerbout en Frans Verhey, vaste medewer kers van Achter het Nieuws" zijn naar Vietnam geweest en hebben daar verschillende reportages ge- maakt. Vanavond de aflevering waarin het kind van Vietnam de hoofdpersoon is. Mies Bouwman zal ongetwijfeld wel even inhaken op deze reportage als zij haar „Mies en scène" presenteert. Het luchtige te genwicht komt nog na tienen in de vorm van een blijspel van Slawomir Mrozek. In dit eenactertje van een half uur ontmoeten twee vermoeide reizigers elkaar in een schamel ho telkamertje ergens in een provincie plaatsje. Wat kan er achter zitten dat ze beide hetzelfde dromen? NED. II. „Die van hiernaast" be leven in het NTS programma weer een nieuw avontuur. „Harry wordt een heeris de ondertitel. Voor het journaal de wekelijkse rubriek „Open oog"' en na het nieuws de twaalfde van de zestien afleveringen van de Italiaanse feuilleton „De ver loofden". De rest van de avond is dan voor „Intussen" (Inzwischen), een muzikaal kerstspel van Paul naar het gedicht For the being van W. H. Auden. Het betreft hier een Oostenrijkse produktie van een para frase op het kerstgebeuren, die is ontstaan tijdens de tweede wereld oorlog. Het kerstgebeuren wordt ge projecteerd tegen de hedendaagse tijd en dat levert een indringend re sultaat op. ZATERDAG 23 DECEMBER. NED. I. Het middagprogramma van de AVRO bestaat louter uit vas te rubrieken, zoals „Rikkie en Slin gertje", „Ed en Ebbeltje" voor de kleintjes, „De Monkeesvoor de tie ners en tenslotte „Techniek, je vriend of je vijand". Het avondpro gramma begint met Pipo, het jour naal en een aflevering van „The Thunderbirds"In een raket, door een warenhuis afgeschoten bij wijze van stunt, raken twee gevaarlijke boeven verzeild. Na het nieuws een show uit de wereldvermaarde Radio City Hall in New York. Het zijn op namen van de show, die vorig jaar tijdens de kerstdagen werd gegeven in dit immens grote theater. De rest van de avond is gereserveerd voor Toon Hermans. Geruime tijd geleden heeft Jef de Groot de jubileumshow „Tien Toon" opgenomen in het cir custheater in Scheveningen. Wat Advertentie Brandend thaag/uiir. druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen dii ekt verder hier nog van te zeggen? Iedereen weet, dat de vorige shows van Toon tot de meest bekeken pro gramma's van de Nederlandse tele visie behoorden, NED. II. De VPRO trekt zich van de kerstsfeer niet veel aan. Na het journaal eerst dr. Lucas van der Land met twee sprekers, die zullen proberen het publiek, dat aanvanke lijk „Neen of Geen Meninghad over te halen tot een ja. Na het journaal van acht uur en Beestje Kijken", een aflevering van de Ame rikaanse serie „Young People's con cert". Leonard Bernstein dirigeert niet alleen het New York Filharmo nisch orkest, hij geeft ook de toe lichting. Hierna wordt de avond af gesloten met een aflevering van „Onaantastbaar". Elliot Ness krijgt nu niet alleen te maken met ban dieten en dranksmokkelaars, maar zit bovendien al spoedig tot over z'n oren in de huwelijksmoeilijkheden van een ander. VRIJDAG 22 DECEMBER. NED. I: 18.55 Pipo; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Fenklup; 19.56 Ster 20.00 Journaal; 20.16 Ster20.20 Kin deren in Vietnam (kleur); 20.50 Mies en scène; 22.10 De wonderbaarlijke nacht; 22.40 Journaal. NED. II: 18.55 Pipo; 19.00 Nieuws; 19.03 Die van hiernaast; 19.33 Open oog; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De verloofden; 20.50 Inpussen: 22.15 Ster; 22.20 Journaal. ZATERDAG 23 DECEMBER. v NED. 1: Teleac 13.30 Automatise- ring; 14.00Jolemologie; 14.30 Rws- sisehe les: 15.00 Einde; 15.30 Nieuws 15.31 Ster; 15.34 Weekjournaal; 15.57 Ster; 16.00 Teleskoop; 17.30 Einde; 18.55 Pipo; 19.00 Nieuips; 19.03 Ster; 19.07 The Thunderbirds (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Radio City Music-Hall kerstshow (kleur); 21.00 Tien Toon. 23.25 Jour naal. NED. II: 18.55 Pipo; 19.00 Nieuws; 19.03 Ja, nee, geen mening; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Beestje kijken20.45 Concert voor jonge mensen21.30 Onaantastbaar; 22.16 Ster; 22.20 Journaal. m Bij een verkeersongeluk in de buurt van Hadji Abad in Zuid-Per- zië zjjn 32 mensen, onder wie vrou wen en kinderen, om het leven ge komen. De vrachtauto, waarin zij za ten, reed tegen een tunnelgevvelf en sloeg over de kop. Een fraaie van het oude Schudde- beurs. De foto kreeg opvallende diepte mee door de bocht van de tramrails, die zich slingerde langs het bos van de voormalige jeugdher berg, Vooral aan groen toen (en ge lukkig nog niet helemaal) geen ge brek. Advertentie 1 Bejaardensociëteit U.V.V. Zierikzee vierde kerstfeest ZIERIKZEE, 20-12. De bejaarden- sociëteit van de U.V.V. vierde in het jeugdgebouw in de Visstraat het kerstfeest. De dames van de U.V.V., afdeling Zierikzee, hadden voor de ze middag een gevarieerd program ma samengesteld bestaande uit zang, voordracht en kerstverhalen. Een aparte noot vormde het be zoek van een kleuterklasje van de Nutskleuterschool. die onder leiding van mevrouw N. L. Brouwer- Steur hun zelfgemaakte kerststukjes aan boden en bovendien enkele kerstlied jes zongen. Na het welkomstwoord van de pre sidente, mevrouw L. E. "Heering- Middelberg werd gezamenlijk het „Komt allen tezamen'' gezongen. Het kerstevangelie werd gelezen door mevrouw J.W. van Ruiswijk-Ver schuur, afgewisseld door samenzang en voordracht van een vijftal dames. Twee korte kerstverhalen nl. „Drie bomen op het water" en „De kerst boom van boer Jobse" werden voor gelezen door mevrouw R. Woldinga- Veldkamp, terwijl mejuffrouw J. Smalheer enkele kerstgedichten voordroeg. In de pauze werd choco lademelk met cake geserveerd. Voor dat tot slot het „Ere zij God" werd gezongen werd het kerstgedicht „Het lied van Herder Jan,, voorgedragen. Voor de muzikale begeleiding zorgde deze middag mevrouw H. de Regt- de Rijke. Met het slotwoord van me vrouw Heering kwam een einde aan het Kerstfeest 1967 van de U.V.V. be jaardensociëteit., Waterleidingmij „Sclioiiweii-Diiivelaiul" Voortzetting onderzoek naar andere mogelijkheden van watervoorziening ZIERIKZEE, 20-12. „Het beroep op de duinen als enige waterwin- plaats zal groeien. Anderzijds wordt de drang naar wegen door de duinen ter ontsluiting van het strand, naar parkeerterreinen en naar andere voorzieningen groter. Het ontbreken van riolering van de woon- en kam- peergebieden in de duinen, de aan wezigheid van huisbrandolietanks e. d. vormen een bedreiging voor de kwaliteit van het duinwater. De exeptioneel grote regenval in 1966 was een gunstige factor. Nieuwe put ten werden geboord bij het vlieg veld Haamstede, dichter bij bebou wing dan de bestaande. Spreiding van de putten was nodig tegen mo gelijk optrekken van zout water". Eén. en ander wordt meegedeeld in het verslag van de N.V. Waterleiding Maatschappij Schouwen-D uiveland" over het boekjaar 1966, dat heden (donderdag)middag zal worden aan- Advertentie m geboden aan de algemene vengade- ring. In het verslag wordt gewezen op de opmerkelijk grote stijging van het waterverbruik in 1966: een stij ging met 9,4 °/o. Als oorzaak vani de ze toename wordt genoemd de opne ming van Schouwen-Duiveland in 1965 in de wegverbinding tussen de Rotterdamse agglomeratie en het op komende industriegebied van "Was singen-Middelburg (Sloe) via Helle gatsplein, Grevelingendam en Zee- la ndb rug. Deze route is door vele bus ondernemers op het programma gezet. Het recreatiebezoek in de weekeinden is sterk bevorderd door het verdwijnen van de lange wacht tijden bij de ponten. De grootstè af namen van water kwamen dan ook voor op zaterdagen. De toename van de bevolking met .1 speelde bij het grotere verbruik een ondergeschikte rol. Wel werdeen 200-tal nieuwe woningen betrokken. Opgemerkt wordt dat de verbruikstoename in de recreatiesector in de toekomst stellig zal blijven. Volgens de tweede nota over de ruimtelijke ordening zal Zierikzee zich kunnen ontwikkelen als centrum in de zuidwestelijke uit loper van de centrale open ruimte tussen verstedelijkte gebieden. In het verslagjaar werd het onder zoek naar andere mogelijkheden van watervoorziening in de toekomst voortgezet. Deze mogelijkheden zijn niet groot. Benutting van zijdelings afvloeiend duinwater bleek voor ja ren met een gemiddelde regenval niet tot praktische resultaten te lei den. De verwachtingen voor een ver zoeting van de Grevelingen binnen korte tijd na afsluiting van de zee armen, i.v.m. eventuele bevloeiing van de duinen, werden minder gun stig. Eventuele aanvoer van water van elders zou, zeker de eerste 12 jaren, zeer grote problemen scheppen. Con tact werd in dit verband opgenomen met Goeree-Overflakkee. De bespre kingen rond het initiatief van het provinciaal bestuur om tot oplichting van een maatschappij speciaal voor industriewater te komen werd met belangstelling gevolgd. Naast de investeringen voor het nieuwe kantoor én de nieuwe putten werden grote bedragen geïnvesteerd in een \Vz km lange 300 mm wijde transportleiding door de duinen en in 6 km andere nieuwe leidingen. Over 1966 werd een nadelig ex ploitatiesaldo geboekt, groot f 9.867,- tegen een voordelig saldo van f 32.584,- over 1965. Van de oude ver liezen uit de jaren na oorlog en wa tersnood resteert nog een verlies van f 36.774,-. ZONNEMAIRE. Een rondreizende ventster nam uit het huis, waar zij even was binnengelaten, een gulden weg. De politie kon haar nog achter halen, waarop de dievegge haar daad bekende. ZIERIKZEE. De „Toneel vereni ging", directeur de heer Herman Heyermans, bracht in de Concert zaal het stuk „Te wapen" van Ber nard Shaw. ZIERIKZEE. In een vergadering van de plaatselijke afdeling van de Volksbond tegen drankmisbruik is vol minachting gesproken over de slungels, die elke avond aan de Schuithaven staan te „slampampe- ren'> en voorbijgangers hinderen. RENESSE. De straatweg tussen Renesse en Haamstede zal worden verbreed en van 2.50 m. worden ge bracht op ongeveer 3 m., zodat ten minste een voertuig en een fiets el kaar veilig kunnen passeren. ELLEMEET. De Rederijkersver eniging „H.Z.O.D." bracht voor de afdeling van de Bond voor Staats- pensionering het stuk „Als de nood het hoogst w". SIRJANSLAND. Als een zeld zaamheid kan worden gemeld dat de tweelingbroeders De Rijke hun 70ste verjaardag vieren. OOSTERLAND. In een vergade ring van kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. Kerk is het trak tement van de predikant met f 100 verhoogd. ZIERIKZEE (Adv,). Ontvangen: de echte gevulde heren 3 en 5 cents. Rolmops 40 tot 125 cent per flacon. SCHOUWEN. De prijs van lupinen is dit jaar buitengewoon hoog. Er loordt thans, zelfs voor grote partijen f 10 d f 12 per hl. besteed. (Ingezonden). D. J. DE JONGE, Brouwershaven. 41. Gejaagd keek Aram in het rond of hij niet ergens een stuk ijzer zag liggen, doch toen hij nergens iets vond, trok hij met een ongeduldige beweging zijn zwaard. „Dan maar zó", mompelde hij, terwijl hij met een paar forse slagen het slot for ceerde. Het geluid galmde door de gangen en Aram begreep dat er ieder ogenblik wachters konden toeschieten. Doch reeds zwaaide de getraliede deur open. „Gauw, schiet op!" beet Aram de gevangene toe, doch de arme man kon nauwelijks meer op zijn benen staan. Wankelend strompelde hij naar buiten. Zijn kleren hingen in flar den om hem heen, doch Aram bemerkte dat zij eens van kostbare stoffen vervaar digd moesten zijn. Een ruige stoppelbaard bedekte de kin en wangen van de zonder linge en in zijn ogen was een vreemde, starende blik. „Ikikhoe kan ikheb dank, dank....", stamelde de man in korte, on samenhangende woorden. Doch Arana greep hem bij de arm. „Dat kan later wel", ant woordde hij kort. „Kom mee.' Wij hebben geen ogenblik te verliezen"!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4