Rioleringen was hoofdthema van de begrotingsdiskussie 1968 STREEKNIEUWS Optreden Hulster Gemengd Koor belooft een vokale topavond Aa Be DEKENS Om staking der bombardementen President Johnson naar Australië De kernproeven HET RAADSEL VAN ROVANNA i PggSÜMb Toestand Washkansky minder KLOKKEN O em een t er a acl B ro u w e rslia veil BROUWERSHAVEN, 18-12. De raad tier gemeente Brouwershaven kwam maandagavond in openbare vergadering bijeen in het Plaatsen- huis te Drei.schor onder voorzitter schap van burgemeester mr. J. P. Boers ma. M.b.t. de wijziging verordening ri- oolbelasting merken b. en w. op dat voor de kern Brouwershaven een persleiding wordt gelegd welke tot standkoming voor de betreffende aangeslotenen hetzelfde gevolg zal hebben als de aanwezigheid van een zuiveringsinstallatie. De volgende ta rieven worden aan de raad voorge legd. Voor I januari 1969 met zuive ringsinstallatie (en persleiding) bel. opbrengst tot en met f 60,- een ver schuldigde belasting van f 50,- per jaar, van f 61,- tot en met f 125,- een bedrag van f 75,_ en van f 126,- en meer f 100,-. De belastingtarieven voor gebouwde eigendommen zonder zuiveringsinstallatie bedragen resp. 1' 35,-, 1' 52,50 en f 70,-. Per 1 janua ri 1970 worden voornoemde bedragen met zuiv. installatie en persleiding resp. f 70,-, 1' 100,- en f 130,- per pand per jaar. Zonder z.i. resp. f 35,-, f 52.50 en f 70.-. Bezwaarschrift De heer L. C. Braber komt met het bezwaarschrift van de heer v. d. Ha mer te Brouwershaven dat in de vo rige vergadering werd afgewezen ter tafel en zegt dat dit betrekking had op 1967. Hij vraagt de voorzitter of het hem bekend is, dat in Brouwers haven een bedrijf met 5 panden slechts één aanslag rioolbelasting krijgt en de heer v. d. Hamer voor een apart schuurtje, dat geen afvoer heeft 2 aanslagen .De voorzitter zegt dat er inderdaad onbillijkheden in zitten maar er is een plan in studie voor billijker tarieven welke echter wel dezelfde opbrengst moeten leve ren. De heer Braber zegt dat met het oog op de volksgezondheid de riole ring een noodzakelijke zaak is maar we moeten toch de onbillijkheden tot het minimum beperken. Mr. Gast zegt het met de heer Braber eens te zijn en vindt het onbillijk dat niet aangesloten panden ook moeten beta len. De voorzitter repliceert dat het ook geldt voor panden die aangesloten kunnen worden. Wanneer we ont heffing gaan verlenen zullen er gaten in de begroting vallen en is het ein de er van zoek. De heer A. D. Dalebout bevreemdt het dat het onderhoud der riolering voor de partikulieren is. De voorzit ter. antwoordt dat hij niet van plan is de tarieven op de helling te zet ten of de raad moet een mander aan de hand doen om de gaten in de be groting te stoppen. De raad gaat daarop z.h.s. akkoord met de verho ging der tarieven. Te Zonnemaire word van de erven L. de Jonge een krotwoning aangekocht voor de som van f 600,-. Stencilmachine De 36e wijziging der begroting 1967 behelst de aankoop van een nieuwe stencilmachine. waarmede naast typewerk eveneens illustraties, kran tenknipsels, grafieken e.d. verwerkt kunnen worden. De kosten bedragen ruim f 500,.. De heer J. A. v. d. Bijl vindt het vreemd dat thans alle kan- toormachines versleten zijn en vraagt zich af of dit „een ziekte" is? De voorzitter zegt dat een handmachine zeer primitief werkt met veel sten- cilwerk en dat de nieuwe elektrische machine kostenbesparend werkt. Het is een economisch beleid op tijd de machines in té ruilen. Op de 37e be grotingswijziging prijkt een post van ruim f 3600,- voor de aanschaf van een rekenmachine. De oude is versle ten en zeer onhandig. De heer v. d. Bijl vindt dat een kleine gemeente van even 3000 zielen geen hypermo derne machines aan moet gaan schaf fen, want dit gaat ons de nek bre ken. De burgemeester: „Wanneer we wachten tot alles tot de draad ver sleten is we er dan wel een kracht bij kunnen nemen wat dan pas echt duur gaat worden". Begroting 1968 Hierna komt de begroting 1968 in behandeling waar eerst de algemene beschouwingen door de fractievoor zitters aan voorafgaan. De fractievoorzitter van de PvdA de heer M. Matthijsse zegt dat de begroting een werkzaam stuk is dat van durf getuigt. Hij hoopt dat het college in zijn opzet zal slagen. Wat de straatverlichting betreft zag spre ker graag dat kern voor kern goed werd aangepakt. Te Zonnemaire zou na aanleg douches in de w.w.-wo- ningen het badhuis in 1968 gesloten moeten worden daar dit onrendabel is. De realisering van de riolering in Ncordgouwe en Zonnemaire zal een lange procedure werden nu er plan nen bestaan cm dit door eventuele werkelozen te doen uitvoeren. Wat het enderwijs betreft juicht de frac tie het toe dat in Zonnemaire en Dreischor de gymnastiekzalen wor den verbeterd. In Noordgouwe is er geen gymzaal. Zou dit niet te verwe zenlijken zijn. in het derde lokaal der school? Stem VVD Namens de VVD-fractie spreekt mr. A. Gast zijn waardering uit aan de gemeentesecretaris met zijn staf voor dc keurige verzorging van dit st.uk. De begroting heeft een ander karakter dan zijn voorganger en er is in cle achterstand der voorgaande jaren een duidelijke kentering geko men. De grote plannen zullen de no dige financiële konsekwenties met zich meebrengen voor de gemeente en de inwoners in het bijzonder. Er zal toch wel ééns een grens komen aan dc belastingverhogingen aldus spreker. Do fractievoorzitter der PCG, dc heer J. A. v. d. Bijl spreekt zijn er kentelijkheid uit voor de samenstel lers van dit lijvige boekdeel. De con clusie van zijn fractie is evenals vo rig jaar dat het een werkbegroüng is zonder veel nieuws. Hot zou o.i. als hamei-stuk kunnen worden afgedaan. Spreker vraagt zich af of er m.b.t. de straatverlichting klachten der in woners zijn binnengekomen. Zo niet, dan moeten we op het punt van de straatverlichting soberheid betrach ten. We moeten pretenderen een plattelandsgemeente te zijn. Het heeft onze fractie gefrappeerd, aldus de heer v. d. Bijl, dat de aanleg van riolering te Noordgouwe en Zonne maire al jarenlang op het lijstje staan maar dat de persleiding te Brouwershaven er tussen wordt ge schoven en nu voorrang krijgt. Destijds is meegedeeld dat'de to ren te Zonnemaire een opknapbeurt zou krijgen maar tot op heden is er nog niets gebeurd. Het ligt ons zwaar op de maag dat meer dan de helft der erfpachtcanons beneden de f 1,- ligt, waarvan de heffing meer kost dan de inkomsten bedragen. Wordt het geen tijd deze erfpacht of af t'e kopen of te verhogen? De heer v. d. Bijl geeft het college in overweging de leefbaarheid dei- gemeente te bevorderen en de neven bestanddelen op de 2e plaats te laten- komen. „De riolering schreeuwt om een aanpak en dan moeten we geen grote bedragen gaan investeren in de recreatie, we moeten eerst voor onzq eigen mensen zorgen". Als slotop merking deelt spreker mede dat voor zijn fractie de begroting niet „geo pend" hoeft te worden daar ze als hamerstuk behandeld kan worden. De hogere belasting In zijn beantwoording brengt de voorzitter dank aan de fractievoor zitters voor de waarderende woorden gesproken tot de samenstellers. De raad heeft de durf getoond de belas tingen te verhogen zodat het college de urgente zaken in de begroting kon opnemen. Aandacht zal worden be steed aan de badinrichtingen en de openbare verlichting, waarvoor reeds een plan van de PZEM binnen is waarin het college diverse wijzigin gen heeft aangebracht. Wat de op merking betreft inzake de persleiding te Brouwershaven zei de voorzitter dat volgens het Waterschap de kern Brouwershaven het meest vervuild is. In de andere kernen moet beslist een zuiveringsinstallatie komen. Te Brou wershaven kan het met een perslei ding, wat zeer kosten besparend is. „Ik onderstreep het", aldus mr. Boersma, „dat het een kwalijke zaak is dat de riolering nog niet gereali seerd is". Wat de leefbaarheid be treft merkte de raadsvoorzitter op dat deze ook bevorderd wordt als de recreatie wordt gestimuleerd waar vooral de middenstand haar profijt van trekt, wat indirect leidt tot gro tere leefbaarheid. Wat de gymzaal te Noordgouwe betreft merkte de voorzitter op dat dit een moeizame zaak is. „We zijn dan het lokaal voor handenarbeid kwijt". Na de replie ken en de behandeling werd de be groting zonder hoofdelijke stemmen aangenomen. ZIERIKZEE Kerstviering Centrale Werkplaats Op vrijdag 22 december a.s. viert het personeel van de Centrale Werk plaats het Kerstfeest, dat wordt ver zorgd door het Leger des Hei ls. De gemeenteraadsvergadering Op de donderdag a.s. te houden vergadering van de gemeenteraad komt aanvullend aan de orde een voorstel tot ontslag van de heer H, H. van der Wolf, als onderwijzer aan de o.l.-school aan de Nieuwe Boo- gerdstraat, i.v.m. diens benoeming tot leraar Voortgezet Algemeen Vor mend onderwijs aan de Landbouw- huishoudschool „Prinses Juliana". Het hoofd van de o.l.-school (Nieuwe Boogerdstraat) verzocht om mede werking tot deelname door het on derwijzend personeel van de beide lagere scholen, tot het volgen van een vernieuwingscursus van het Al gemeen Pedagogisch Centrum te Amsterdam. Met deze zaak is een geldbedrag van totaal f 405 gemoeid. Scheepvaartberichten Ameland, 18-12 550 m. w.n.w. Kaap Villano naar Rotterdam. Esso Amsterdam, 17-12 t.a. rede Bougie. Esso Rotterdam, 18-12 700 m. o.z.o. Azoren naar Slagen. Gulf Swede, 18-12 255 m. o.z.o. Co lombo naar Manilla. Korenia, 18-12 te Singapore. Maasdam, 18-12 Kingston naar Southampton. Nutsdepartement Zierikz.ee ZIERIKZEE, 19-12. Het kerstcon cert dat het Hulster Gemengd Koor onder auspiciën van het departement Zierikzce van het Nut vrijdag a.s. in de Grote Kerk te Zierikzee zal hou den, kan, beoordeeld naar de behaal de successen van het koor, met hoge verwachtingen tegemoet worden ge- Sinds de oprichting in 1957 staat het koor, bestaande uit 75 dames- en herenleden, onder leiding van de Hulster musicus Jo Ivens. Reeds in 1958 deed het mee aan een koorfes tival. In de voorronde te Breda wist het een eerste prijs in de eerste af deling te behalen' en ook bij de fi nale in Haarlem wist het een eerste prijs te bemachtigen. Aan dit festi val namen 68 koren deel. Verschei dene jaren verleent het zijn mede werking aan radioprogramma's, w.o. kerstprogramma's. Van het koor zijn ook enkele grammofoonplaten opge nomen. In 1965 kreeg het de eer 'deel te nemen aan het Grand Gala du Disque Classique. In dat jaar trad het ook op in een exclusief kerst- avondprogramma voor de Neder landse televisie. Het volgende jaar be leefde het zijn tweede optreden voor de Nederlandse televisie met een programma van polyfone werken. Op Hemelvaartsdag 1966 trad het op voor de Duitse televisie in een pro gramma van de Westdeutsc'ne Rund funk. Op verzoek van de Belgische omroep verzorgde het twee radio concerten. deed hij staatsexamen voor piano. Behalve het Hulster Gemengd Koor leidt hij ook het Oratoriumkoor in Middelburg. Hij is dirigent organist van de basiliek in Hulst en adjunct- directeur van de Zeeuwse Muziek school. Het programma voor aanstaande vrijdag zal voor -de pauze bestaan uit middeleeuwse liederen met or- gelintermezzi van J. Nieuwenhuyse. Na de pauze zullen twee groepen kerstliederen worden uitgevoerd, waarbij hele oude. Ook de Nutsleden van de andere departementen genieten gereduceer de toegangsprijzen. Er zjjn géén betere! W oningin richting H. DE VLIEGER Zierikzee - Telefoon 2305 SPORTBERICHTEN HENGELEN De dirigent De dirigent, die dit koor al direct naar een zo grote hoogte wist te brengen, werd in 1927 te Hulst gebo ren. Aan het conservatorium te Til burg behaalde hij in 1948 'het diplo ma orgel_ en kerkmuziek. Het eind diploma schoolmuziek en koordirec tie behaalde hij in 1953 aan het con servatorium in Rotterdam. Voor zijn pianostudie heeft hij lessen gevolgd bij Eugène Traey. In 1954 en 1959 Pa snurkte DORKING, 18-12. Mevrouw Cooper die met ha ar man lo geerde in een hotel te Dorking in Engeland kon zaterdagnacht niet slapen omdat haar echt genoot zo verschrikkelijk snurkteTen einde raad gaf ze hem een por in zijn ribben. Mijnheer werd wakker en bleef dat. Op een gegeven ogenblik rook hij brandlucht. Hij sprong uit zijn bed, rende de kamer uit en wist net op tijd 15 gasten te wekken wier kamers volledig uitbrandden. H.S.V. Oosterschelde Zaterdag 23 december a.s. vindt de laatste seizoen wedstrijd van de H.S.V. Oosterschelde plaats bij „Le vensstrijd". Aanvang 9.30 uur. In deze wedstrijd kan men behalve een maaltje schar ook een kerstboutje aan de haak slaain. DUIVENSPORT ZIERIKZEE, 16-12. Hieronder vol gen aanvullend op de reeds gepubli ceerde, de slotuitslagen van de prij zen .gewennen op de bier ter stede gehouden duivententoonstelling. Klasse 1 a, oude duiven: Feleus- Westenbrugge 1; J. C. Wesdorp 2; H. Merle 3; F. D. Hillebrand, Renes- se 4, 6, 13; C, Kristalijn 5; Gebr. Wesdorp 7; L. Fonteine 8; L. Krijger 9; W. den Boer 10; J. Wiltenburg 11; J. A. ten Haaf 12. Klasse 2a, jarige doffers: J. Dek ker 1; J. C. Wesdorp 2; L. Fonteine, Dreischor 3;' F. D. Hillebrand, Re- nesse 4, 12; J. A. ten Haaf 5; J. Krij ger 6; Feleus-Westenbrugge 7; K. Bauman 8, 11; C. Berrevoets 9; L. Heijboer 10. Klasse 3a, jonge duivenGebr. Wesdorp 1, 4, 11; M. Gieskes 2, 12, 13; C. Berrevoets 3; L. Fonteine, Dreischor 5; Hagesteijn-Hoek 6; J. A. ten Haaf 7, 16; W. Blom, Schud- debeurs 8, 9; K. Bauman. 10; J. Dek ker 14; A. Ra via 15; Joop Berre voets. Klasse 4, late doffers: L. Fonteine, Dreischor 1; A. Verwest 2. Kampioen geheel: Feleus-Westen- brugge met oude duif; res. kampioen geheel: F. D. Hillebrand, met oude doffer. Duif Vitesse: 1. Hagesteijn-Hoek 868 pnt.; 2. W. den Boer, 828 pnt.; 3. H. Merle, 734 pnt. Duif Midfond: 1. H. Merle, 991 pnt.; 2. Feleus- Westenbrugge 950 pnt.; 3. Hagesteijn -Hoek, 884 pnt.; Duif Fond: 1. K. Baumah, 511 pnt.; 2. J. Kaai steker, 454 pnt.; 3. J. C. Wesdorp, 418 pnt. Jonge duiven: 1. J. C. Wesdorp, 843 pnt.; 2. C. Verwest, 835 pnt.; 3. T. Gieskes, 802 pnt. Vitesse Hok: 1. Feleus-Westenibrugge, 2075 pnt.; 2. Hagesteijn-Hoek, 1983 pnt.; 3. J. Krijger, 1695 pnt. Midfond Hok: 1. Feleus-Westenbrugge, 2054 pnt.; 2. Hagesteijn-Hoèk, 2042 pnt.; 3. H. Merle, 1604 .pnt. Fond Hok: 1. Feleus-Westenbrugge, 975 pnt.; 2. C. Bauman, 889 pnt.; 3. J. C. Wes dorp, 729 pnt. Jong Hok: 1. C. Bauman, 2722 pnt.; 2. Gebr. Wesdorp, 2478 pnt.; 3. A. Stoutjes- dijk, 2357 pnt. Prestatieprijs alle vluchten: 1. Feleus-Westenbrugge, 67 pnt.; 2. J. Kaaisteker, 37 pnt.; 3. Hage steijn-Hoek, 36 pnt. Kampioen 2 eerst getekende: 1. Feleus-Westenbrugge, 4633 pnt.; 2. J. Kaaisteker, 2776 pnt.; 3. Hage steijn-Hoek, 2421 pnt. Generaal Kampioen: 1. Feleus-Westenbrugge, 7420 pnt.; 2. Hagesteijn-Hoek, 6352 pnt.; 3. Gebr. Wesdorp, 5348 pnt. BERGEN OP ZOOM. Op de Roo- seveltlaan in Bergen op Zoom is bij het Gagelbos een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 54-jarige heer Th. van der Stap uit Bergen op Zoom op slag werd gedood. DETROIT. 18-12. De Verenigde Staten zijn bereid de eerste stap te zetten door de bombardementen op Noord -Vietnam te staken. Maar er moet dan wel enige reden zijn te ge loven, dat Hanoi de tweede stap op weg naar vrede doet. Dit heeft gene raal Wheeler, hoofd van de geza menlijke chefs van stavenin de Ver. Staten maandag in een rede voor de „Economic Club" in Detroit gezegd. Wheeler verzocht de Noord- vietnamezen een of andere aanwij zing te geven die er op duidt dat zij vrede willen. WASHINGTON, 18-12. President Johnson heeft meegedeeld dat hij vandaag (dinsdag) naar Melbourne vertrekt om de rouwdienst bij te wo_ nen voor de Australische premier Harold Holt, die dit weekeinde is omgekomen, waarschijnlijk door verdrinking. De presidentiële woordvoerder, George Christian, maakte bekend dat Johnson om 18 uur Ned. tijd uit Washington zal vertrekken. Bijzon derheden over de reis kon hij niet verstrekken. VERENIGDE NATIES (New York), 19-12. De politieke commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties heeft maandag in een resolu tie de kernmogendheden opgeroe pen kernproeven „in elke omgeving" en ondergronds te staken. De resolutie werd met 92 stemmen voor, één tegen en geen onthoudin gen aangenomen. De Geneefse ontwapeningsconfe rentie werd vei^zocht met spoed be sprekingen ite beginnen over een verdrag voor een verbod op alle on dergrondse kernproeven en de se cretaris-generaal hierover verslag uit te brengen in het volgende zit tingsjaar van de algemene vergade ring. Domaiiiale mijn te Kerkrade gaat dicht KERKRADE, 18.12. Met de slui- ting van de dcminiale m|jn in Kerk rade zal thans een aanvang worden gemaakt. De directie van de Domaniale Mijnmaatschappij N.V. te Kerkrade deelde mede, dat zij op grond van de thans aanwezige vooruitzichten in zake de vervangende werkgelegen heid voor het bij sluiting van de Do maniale mijn te herplaatsen perso neel tot de conclusie was gekomten dat het verantwoord is een aanvang te maken met de geleidelijke slui ting. Met instemming van de raad van commissarissen en na overleg met de ondernemingsraad' en de werknemersorganisaties, had de di rectie daarom een verzoek tot de minister van economische zaken ge richt om goed te keuren dat thans met de geleidelijke sluiting wordt begonnen. Nadat de minister dit voorstel van de directie met het da gelijks bestuur van de mijnindus- trieraad ihad besproken, heeft hij daaromtrent conform de eerder ge dane toezegging, overleg gepleegd met de vaste commissie voor eco nomische zaken zijn goedkeuring aan het voorstel van de directie gehecht. Eenzame zeilreis MELBOURNE, 18-12. De 60- jarige Engelsman Alex Rose is met zijn tien meter lange zeilschip „Lively Lady" de baai van Port Phillip bij Melbourne binnengevaren, na op 5 juli uit de Britse haven plaats Portsmouth te zijn ver trokken. Rose heeft de tocht naar Australië in zijn eentje gemaakt. Doordat hij enkele uren te vroeg arriveerde vond hij de organisatoren van een welkomstvloot nog in diepe rust. Rose wil een manad bij zijn zoon blijven, die in Mel bourne woont, en daarna de terugreis naar Engeland via Kaap Hoorn maken. Hij volgt dan dezelfde route als - sir Francis Chicester, die in het begin van dit jaar een reis om de wereld maakte. aSis II f.ZL: 40. Met een grimmig lachje knielde Aram naast zijn verslagen vijand neer. „Zie zo, vrind", mompelde hij, jij hebt voorlopig je portie. Ik zal zo vrij zijn voor een poosje je zwaard te lenen, het kon wel eens te pas komen". Hij trok het wapen uit de schede, stapte over de bewusteloze heen en duwde de zware deur open. Voor hem lag een don kere ruimte; een smalle stenen trap voerde omlaag. Zonder zich verder te bedenken, het zwaard in de vuist geklemd, daalde Aram af in de kerkers van Rovanna. Een hevige spanning had zich van hem meester gemaakt. Zou het hem lukken de myste rieuze zwerver hier te vinden en zou daar mee het raadsel van Róvanna opgelost zijn?. Had die vreemdeling wellicht iets te maken met de macht die Tybalt over gra vin Jolande scheen te hebben? En had zij werkelijk haar broeder vergiftigd of was deze man misschien Plotseling werden zijn gedachten afge broken en bleef Aram als aan de grond genageld staan. Hij stond halverwege een brede trap. Onder hem lag een ruim, laag gewelf. Het flakkerende schijnsel van een toorts toverde grillige schaduwen op de vochtige muren. En daar, nauwelijks zicht baar in een donkere hoek van dc kelder, schemerden de tralies van een cel. Een schok van ontroering ging door Aram heen, want tussen de spijlen verscheen langzaam een arm, waarvan de hand zich in kramp achtige smeking naar hem uitstrekte AGENDA Dinsdag 19 december Zierikzee Concordia, 7.30 uur Kerstavond afd. Schouwen Plattelandsvrouwbond. Huis van Nassau, 8 uur, verg. van de C.P.J., afd. Schouwen-Duiveland. Idem. 7.30 uur, verg. schoenmakers. Kerkgeb. Ger. Gem.. 7.30 uur: tijd- rede S.G.P. Ouwerkerk Dorpshuis. 7.30 uur kerstbij eenkomst Plattelandsvrouwen, afd. Duiveland. Woensdag 20 december Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur N.C.V.B.-kerstmiddag voor de bejaarden. Idem, 8 uur kerstavond afd. N.C.V.B. Mondragon, 8 uur, „Philatelica". Kerkwerve Verenigingsgebouw, 2.30 uur, kerst middag voor de bejaarden. Idem, kerstavond N.C.V.B. met de vrouwenverenigingen. Haamstede Hotel Bom, 3 uur, openb. verkoping woonhuis met opstallen. Idem, 7.30 uur, vergad. „C. et C.". Brouwershaven Jeugdgebouw, 2.30 uur, kerstviering Bejaardensociëteit. Oosterland De Blauwe Keet. 9.30 uur, Ver. voor Bedrijfsvoorl. Sch.-Duiveland. Zonnemaire Verenigingsgebouw, Kerstavond Plat- telandsvr. Bond, afd. Noordgouwe. Donderdag 21 december Zierikzee Mondragon; 1.30 uur, verg. Water- leidingmij Schouwen-Duiveland. Ned. Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur kerstmiddag Chr. Plattelandsw vrouwen Bond. Bruinisse Ned. Herv. verenigingsgebouw, kerst viering N.C.V.B. Gemeentehuis, 7 uur vergadering v. d. gemeenteraad. KAAPSTAD, 18-12. De toestand van Louis Washkansky, 's werelds eerste mens met een hart van een ander, is verslechterd. Professor Chris Barnard, die de transplantatie verrichtte, verklaar de dat de longontsteking waaraan Washkansky lijdt, verergerd is en mogelijk een 'teken kan zijn dat het lichaam van de patiënt het inge plante hart weigert op te nemen. Noch het woord „sneeuw", noch de woorden „bronzen klanken', durf ik te gebruiken in deze dagen voor kerstmis, want deze taalkundige pas- muntjes zijn zo afgesleten, dat het niet meer te harden is. Maar het gaat dan doodgewoon over de klok ken. Er is een serieus artikel aan te wijden, maar het kan ook lichtvoe tig worden aangesneden, in overeen- stemming met hetgeen 'klokken in dit geval die van het stadhuiscaril lon - plegen voort te brengen. Menselijke genialiteit is er aan te pas gekomen, want wat nimmer ge beurd is, gebeurde dit jaar. In de Sint Nicolaastijd daalde de (ver klankte) stoomboot af van de toren en nu zo tegen het Kerstfeest, ver klinken gewijde klanken. Dit „nie Dagewesene" verdient de hoogste lof, maar van de hoogte der bewon dering storten we neer in de put van het troosteloze klankenverdriet. Een goed carillonbeluisteraar zal onze smart delen. De wijsjes, die de kwartieren, halve en hele uren om spelen „verspringen"zo dat heet, zodat bij geen enkele tijdsaandui ding meer een vast wijsje behoort. Het behoort nu eens bij het kwar tier, dan weer bij het half, dan weer bij het hele uur. Muzikaal is er dus geen wijs te worden uit de tijd en dat is heel jammer, nu het alweer gaat om de laatste stuip trekkingen van het bijna vervlogen jaar. Vroeger was dat niet. Speelde het carillon bijvoorbeeld bij de halve uren: „Er was een wuuf die spon", dat bleef „wuuf" bij haar eigen(ste) half uur. Maar nu verspringt het allemaal en er zijn lieden - we be horen tot hen - die hier diep onder gebukt gaan. Heeft men immers niet tien lieve klokjes aan het carillon toege voegd? Heeft men niet een louter moderne speelapparatuur aange schaft, die ingenieus werkt, zo on geveer als de geponste boeken van een straatorgel? Dat heeft men ge gaan. Welnu dan moeten de ver schillende tijdsindikaties ook hun „vaste wijsjes', hebben, xvant an ders is er niets meer vast in deze tijd. Gisteren nog gehoord dat er reeds 2400 kunstmanen en aanver wante artikelen door de stratosfeer wentelen. En hoe kort is het nog maar geleden, dat: de eerste sinaas- 'appel omhoog werd geschoten. Als dat alles mogelijk is, moet er met de wijsjes ook iets goeds, iets blij vends, iets standvastigs te „ver sieren" zijn, slechte gemeentebegro tingen, ingewikkelde apparatuur ten spijt. Want - dat moet ook nog even gezegd onze sonore brom beer", de fraaie bourdonklok, die zich vroeger bij de hele uren liet horen, is ook gedwongen verhuist. Daarom is het een tis, dal het rem- placante spul voor een adequate troost zorgt. En als dat niet kan, valt er van de hele muzikaal-tech- nische-carillonfunktie niets meer tc snappen En we wilden, wel alles snappen! SCHIERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2