BELANGRIJK BERICHT woensdag 27 december a.s. I 1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Staat Europese Gemeenschap aan vooravond van een crisis? Lading mosselen te Yerseke afgekeurd Het plan-Leber Moeilijk jaar voor de Ver. Naties mantel of japon „DE MAGNEET" Midden-Zeeuwse problemen aan de orde op Z.LJVL-vergadering Onderzoek ten behoeve van natuurbehoud NIEUWJAARSWENSEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 december 1967 124ste jaargang Nr. 19917 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janrtewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 1 Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand 1 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Verbetering en herstel wegen op Sch.-Duiveland Parijs houdt been strak BRUSSEL, 18-12. Het front van de Benelux, Duitsland en Italië, die spoedige onderhandelingen verlangen met Groot-Brittannië, heeft maandag in de beslissende Europese Minister raad in Brussel over het Britse toc- tredings verzoek stand gehouden. Ook de Franse minister Couve de Mur- ville bleef echter bü zijn aperte af wijzing van onderhandelingen. Als bij de voortzetting van de dis cussie vandaag (dinsdag) in een be perkte vergadering, geen wijziging in deze standpunten komt, zal dat bete kenen dat de E.E.G. zich in een crisis bevindt, zo verklaarde minister Luns maandagavond. Op de vraag wat dit crisis in feite zou betekenen, verwees hij naar verklaringen van zijn Duitse collega Brandt van eind vorige week. Deze waarschuwde toen in de Bonds dag, dat de Europese Gemeenschap het gevaar van een ernstige stagna tie liep, als de ministers deze week niet tot een akkoord over onderhan delingen met Engeland zouden ko men. De Franse minister is van de ernst van de toestand door zijn partners op de hoogte gebracht, zo voegde mi nister Luns hieraan toe. Vau bel ïnosselfronl ZIERIKZEE.YERSEKE, 16-12. Het meest cpmerkeiüke in de afgelopen week aan het mosselfront was de af keuring van de lading mosselen, van twee kustvaartuigen die in Yerseke (Wemeldingc) werden aangevoerd. Topsucces voor Julie Andrews NEW YORK, 18-12. De Britse ae- trice Julie Andrews (35) is volgens een telling door een Amerikaans filmtijdschrift degene geweest die het afgelopen jaar in Amerika en Canada de meeste bezoekers naar de bioscoop heeft gelokt. Vorig jaar was zij dat ook al. Haar film „The Sound of Music'' trekt meer publiek clan welke andere film ook. Na haar ko men Lee Marvin, Paul Newman, Dean Martin, Sean Connery en Eli zabeth Taylor. Voor het eerst is er bij de eerste tien ook een neger, Sid ney Poitier, die de zevende plaats bezet. Vliegtuig viel op supermarkt TUCSON (Arizona), 18-12. Maan dagavond is een militair straalvlieg tuig neergestort op een supermarkt in Tucson, Arizona. Enkele gebou wen raakten in brand, zeven mensen hebben het leven verloren. De brand was men in drie kwartier meester. De twee inzittenden hebben het vliegtuig verlaten voordat het neer stortte. BONN, 16-12. Het plan-Leber tot sanering van het Westduitse verkeer in de jaren 1968.1972 heeft vandaag zün eerste belangrijke parlementaire horde genomen. De Bondsraad (senaat) nam het plan met slechts weinig ingrijpende amendementen aan. Hoofdpunten van het plan vormen een zwaardere belasting van het goe derenvervoer over de weg, verbod voor wegvervoer van. bepaalde goe deren over langere afstand, vermin dering van het personeelsbestand bij de Westduitse spoorwegen met 82.000 man en inkrimping van het spoor wegnet met 6.500 km. Het debat in de Bondsraad werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de Nederlandse regering, die grote bezwaren tegen het plan-Leber heeft. Aftreden Sjoekeiry geëist BEIROET (Libanon), 19-12. Zes bestuursleden van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie hebben het af treden van de voorzitter, Ahmed Sjoekeiry, geëist, zo is maandag in Damascus meegedeeld. Sjoekeiry werd er van beschul digd, verantwoordelijk te zijn voor de ineffectiviteit cn gebrek aan ac- tiviiteit van de organisatie. Ook zou hij nauwere samenwerking tussen de verschillende Palestijnse bevrij dingsorganisaties in de weg staan. Zij bleken niet te voldoen aan de kwaliteitseisen en daarom werden ze door het Mosselkantoor niet accepta bel voor de handel geacht. Dit is te opmerkelijker omdat bij het begin van de aanvoer uit Duitsland en De nemarken de kwaliteit zeer goed was. Indien de mindere kwaliteits- aanvoer zou betekenen, dat de beste mossels ook in Duitsland: en Dene marken uitverkocht raken dan bete kende dit een nieuwe kans voor de Nederlandse mosselen, speciaal die uit de Waddenzee, omdat de Zeeuw se kwaliteit over het algemeen wel tegen goede prijzen wordt verkocht. Overigens was ook vorige week de aanvoer beslist te groot zodat voor een doorsnee kwaliteit mosselen, lage prijzen warden betaald. Ongeluk op T.H. te Delft DELFT, 19-12. In de „ureumfa- briek'' in het gebouw voor chemi sche technologie van de technische hogeschool in Delft is maandag avond omstreeks half tien een lei ding van een compressor gespron gen, waaruit olie met een tempera tuur van 250 graden spoot. De 25- jarige student H. J. van der Kooi uit Utrecht en de technisch ambtenaar A. A. M. Pruisken - 29 jaar - uit Pijnacker werden door de olie getroffen. Zij zijn met ernstige brandwonden in een ziekenhuis op genomen. Hun toestand is niet le vensgevaarlijk. VERENIGDE NATIES, 18-12. Se cretaris-generaal Thant heeft ver klaard in de afgelopen 12 maanden meer crises en grotere internationale spanning te hebben meegemaakt dan in alle andere 11 jaren die hij aan de volkerenorganisatie verbonden is geweest. Thant, die dit verklaarde in een boodschap tot de V-N.-staf aan het eind van het jaar, noemde met name de „toenemende escalatie in Viet nam", de oorlog in het. midden-oos ten en het conflict rond Cyprus. Hoewel de volkerenorganisatie wat betreft handhaving van vrede en veiligheid niet aan de verwach tingen had beantwoord, had zij toch getoond dat zij een vitale rol kan spelen in vermindering van de span ning aldus Thant. Advertentie Als een dame gekleed... met een van Nicuwerkerk Kerkstraat 10, tel. (01114) 265 ZEIST, 18-12. In dc „jubileum uitgave" van het Rivon - uitgegeven bij het tienjarig bestaan dezer instel ling - is dcor de heer D. Kruisinga een beschouwing gcw(jd aan het en tomologisch onderzoek ten behoeve van het natuurbehoud. De auteur wijst er 'iaarin op, dat het wetenschappelijk speurwerk van dit Rijksinstituut voor veldbiologisch onderzoek ten behoeve van het na tuurbehoud op entomologisch terrein als volgt te omschrijven is: 1. de bestudering van oecologie en verspreiding van zeldzame inscctcn- Couve de Murville heeft maandag bjj de .voortzetting van de discus sies over het Britse toetredingsver- zoek met nadruk gesteld, dat Groot- Brittannië gezien zyn economische en financiële positie niet tot de ge meenschap kan worden toegelaten. Engeland zou op dit ogenblik zelfs een groot gevaar voor de gemeen schap zijn, zo meende hij. Sanering Engelse economie De ministers van de vijf stelden echter, dat de Britse economie welis waar gesaneerd moest worden, doch dat dit tijdens de toetredingsonder handelingen en in overleg met de E. E.G. zou kunnen geschieden. Geen van de vijf wilde van een sanering der Britse economie een voorwaarde vooraf maken voor het openen van de besprekingen met de Britten. Minister Luns ging op een bepaald ogenblik van de discussie zo ver, dat hij Couve de Murville vroeg of deze kon instemmen met het openen van onderhandelingen, als men de af spraak zou maken dat de Britse eco nomie gesaneerd zou moeten zijn op het ogenblik van de uiteindelijke toe treding. Hij kreeg echter geen ant woord op deze vraag. Pseudo-arts gearresteerd AMERSFOORT, 18-12. De Amers- foortse politie heeft de 21-jarige fa brieksarbeider J. D. uit Putten aangehouden, die ervan wordt ver dacht zich enkele malen als arts te hebben uitgegeven. Verscheidene mensen heeft hij ook onderzocht. Bij zijn arrestatie bleek D. in het bezit te zijn van een tas met niet-betaalde medische instrumenten. Bovendien heeft de jongeman een paar keer auto's gehuurd, zonder deze terug te brengen of te betalen. Twee daar van raakten bij aanrijdingen zwaar beschadigd.' D. reed 'in twee weken tijds ongeveer 4500 kilometer op eveneens onbetaalde benzine. De Gaulle-straat (Ottawa) kreeg andere naam OTTAWA, 18-12. De gemeente raad van Ottawa heeft op verzoek van 'bewoners besloten een naar pre sident de Gaulle genoemde straat een andere naam te geven. Het ver- •"letè is gedaan als protest tegen, uit latingen die de Gaulle dit jaar in Montreal heeft gedaan ter onder steuning van de aanspraken van een deel van de Frans-Canadezen, dat onafhankelijkheid wil. De straat is in 1960 naar de Gaulle genoemd, die toen ook een bezoek aan Canada bracht. De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE verschijnt ook op Uw advertenties voor deze krant gaarne vrijdag 22 december voor 12 uur in ons bezit. DE DIREKTEUR. Caravans, auto's, fietsen, bromfietsen AMSTERDAM, 18-12. De caravan wordt in ons land steeds populairder en auto's zijn er dit jaar ruim 260 duizend verkocht. Dat de fietsen- markt met drie procent terugliep is weinig schokkend. We zullen dit jaar weer niet ver van de 600.000 verwijderd blijven. De fiets blijft ons meest verkochte vervoermiddel. Verheugend is voorts dat de rijwiel export weer wat toeneemt. Dit schrijft de algemeen voorzitter van de RAI, de heer S. Schootstra, in het decembernummer van het officiële orgaan van de RAI. Wat 1968 be treft, het jaar dat voor de RAI het 75ste zal zijn, ziet de heer Schootstra het zo: Nederland motoriseert op vier en op twee wielen stug door. En wat die tweewielers betreft noemt hij het z.i. indrukwekkende verkoopsucces bij de bromfietsen, waarvan er in 1967 meer dan 300.000 verkocht werden. m Met algemene stemmen heeft de algemene vergadering van de Ver enigde Naties besloten tot instelling van een commissie, die het vreed zaam gebruik van de zeebodem ten behoeve van de gehele mensheid zal bestuderen. Probleem van overvoerde markten soorten; 2. de inventarisatie van de entomo- fauna van natuurterreinen; 3. de bestudering van het effect van interne beheersmaatregelen op het insectenleven; en 4. de bestudering van het effect van externe invloeden op de ento- mofauna van een reservaat. Al dit onderzoek, aldus de heer Kruisinga, is gericht op het behoud van de na tuurlijke rijkdom en het moet mede de basis vormen voor een doelgericht aankoopbeleid en van een adequaat beheer van natuurterreinen. MIDDELBURG, 18-12. Een aan tal Franse bezwaren tegen Engelands toetreding tot de E.E.G. vindt in landbouwkringen weerklank. De gro te verschillen in landbouwbeleid tus sen de E.E.G. en Engeland en Dene marken doen bü een snelle toetre ding een concurrentievervalsing vre zen. Een ruime overgangsperiode zou op zün plaats geweest zyn. Deze as pecten zouden bü onderhandelingen zeker naar voren zün gekomen. Doordat de Franse president echter anders beschikte kwam er een ve to inplaats van onderhandelingen. Dit zei de algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappü. ir. J. Prins, tijdens de openingsrede van de algemene vergadering van de Z.L.M. te Middelburg. Over ontwikkelingshulp zei hij, dat het geen betoog hoeft wat het voor dc suikerbietenproducenten zou be tekenen wanneer het voorstel van prof. Linneman om de suikerpro- duktie aan de ontwikkelingslanden over te\.laten, aangenomen werd. ..Het niet aangeven van enig alter natief voor de groepering die direct in het geding is en die men treffen w.il, vinden wij een gemis". De voorzitter zei verder, betekenis te hechten aan een samenwerking van landbouwzijde met de ontwikke lingslanden, bestaande uit hulp in natura door middel van een z.g. voedselbank. Oogstjaar 1967 Over het oogsljaar-1967 zei ir. Prins, dat het teleurstellend is om na een uitstekende oogst geconfronteerd te moeten worden met overvoerde markten. Hij zei verder niet te be grijpen hoe minister Bakker over de Oosterschelde kan spreken voor vliegvelddoeleinden en vroeg zich af of het Zeeuwse Meer nu plotseling niet meer nodig is voor zoet water. Hoewel ir. Prins waardering had voor de regeling in Zeeland in ver band met de luchtvervuiling wees hij erop dat de schadevergoedingen aan de landbouw een zwak punt blijven op plaatsen waar zich meerdere in dustrieën vestigen speciaal in de grensstreek bij Sas van Gent. Het in stellen van een schadevergoedings fonds is volgens hem een gedachte waarvan de uitwerking de raad voor de verontreiniging tot haar taak mag rekenen. Ir. Prins wees er in zün rede nog maals op, dat het Verdronken Land van Saeftinge een duidelijk alterna tief is voor het Reimcrswaalplan cn eventuele uitbreidingen van de indu striegebieden bü het Sloc en bü Ter- neuzen. Zoals bekend vindt de Zeeuwse landbouw het grote voordeel van 'n In ons Oudejaarsnummcr van 29 december a.s. kunnen weer nieuwjaarswensen worden geplaatst tegen een speciaal tarief. Opgaven hiervoor dienen uiterlijk 20 december a.s. in ons bezit te zün. Dc administratie LICHT KIJKT OM DE HOEK Lichtreflexen noch schaduwen sto ren op deze foto. Duidelijk tekent de vlinder zich af tegen de achter grond, terwijl de korenaren donker blijven in het tegenlicht. Dit onge wone belichtingseffekt wordt bereikt met een nieuw soort apparaat, dat de weidse naam „Zwanenhals-licht- geleidingskabel" kreeg. Het appa raat bestaat uit 1500 glasvezels, die het mogelijk maken „om de hoek" te flitsen en bij opnamen van dicht bij gericht kleine beeldpartijen op te helderen. Dit nummer bestaat uit 16 paginas. iscosooseooaoogosaoopsooso q Wanhoop schenkt een lafaard O moed. 500005000SOOOS00000020500C industriegebied in het Verdronken Land van Saeftinge het feit dat hier bij geen bestaande landbouwgrond verloren gaat. Het Verdronken Land van Saeftinge zou namelijk nog inge polderd moeten worden. Contra streekplan Spreker keerde zich fel tegen het onjtwerps treekplan Midden-Zeeland van de Provinciale Planologische Dienst. Volgens hem wordt het agra risch bedrijf bevroren door de in het streekplan ontworpen landschappe lijke waardevolle agrarischeen park- gebieden. Zijn bezwaren golden met name de in het streekplan/ opgenomen be perkende bepalingen en verboden voor het bouwen van broeikassen en andere gebouwen voor de landbouw. Hij vergeleek de situatie met een schoenfabriek die het verbod krijgt in de toekomst ooit laarzen, pan-tof- fels of sandalen te maken omdat de nieuwe fabriekshal hiervoor het aan zien van het industrieterrein zou schaden. Opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen, maar ook enkele hagel- of sneeuwbuien; matige, langs de kust tijdelijk krachtige noordweste lijke wind; vannacht in het binnen land lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. 20 dec. Zon op 8.45, onder 16.30. Maan op 19.52, onder 11.46. 21 dec. Zon op 8.45, onder 16.30. Maan op 21.14, onder 12.06. Laatste kwartier: 24 dec. te 11.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 dec. 5.10 v.m. 17.36 n.m. 21 dec. 5.48 v.m. 18.16 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 dec. 21 dec. 4.59 v.m. 5.38 v.m. 17.15 n.m. 17.57 n.m. Springtij: 19 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-12. Het K.N.M.I. deeit mede: Boven Spanje ligt een hoge- drukgebied dat een uitloper heeft in de richting van de Alpen. Boven Scandinavië, ons land en boven het Kanaal vinden we een vore van lage luchtdruk waarin enkele storingen naar het zuidoosten trekken. Eén van deze storingen heeft via iuid-Enge- land een 'hoeveelheid zachte lucht met zich meegevoerd in onze rich ting. Langs de frontale zone kwam vannacht sneeuw voor in het midden en zuiden van het land welke in de ochtend overging in regen. Vandaag blijft ons land nog in deze over gangszone van wanne en koude lucht. Na het wegtrekken van bo vengenoemde storing zal de koudere lucht opnieuw over west-Europa doordringen. Van de Far-Oër eiland den trekt namelijk een hogedrukge- bied naar Engeland en op de flank van dit hogedrukgebied zal de noor delijke wind bij ons terugkeren met buien in de vorm van hagel en sneeuw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1