EH 3 331 zif.rikzeesche nieuwsbode maalldae 18 detember 1967 nr. im6 Leden „Non Sordent in Indus" hadden een origineel dagje Utrechtenaar bekent drietal moorden Australische premier Holt verdronken Militaire staatsgreep in Dahomey dodelijke ongelukken Verkouden? 1 TWEEDE KERSTDAG 1 f I 3<Cerótdiner 1 1 „MONDRAGON" Zeeuwse Staten tegen voorgestelde verhoging veertarieven (Westerschelde) Leid-, bezoek aan Zierikzee ZIERIKZEE, 16-12. Een groep studenten van het „collegium illustre" ..Non Sordent in Indus", een gezelschap van hoofdzakelijk uit Zeeland af komstige leden van het Leidsch Studenten Corps, heeft zaterdag Zierikzee „gedaan". De Leidse Zeeuwen kwamen met auto's - rijk voorzien van ty pische bij de traditie van hun „collegium" behorende attributen - naar Schiu- wen-Duiveland. De markantste daarvan was „Dove Ko", een imitatie Wal- cherse boer, uitmuntend door zijn immobiliteit en door ^ijn zilveren broek- knopen, die in de plaats zijn gekomen van gouden, lang geleden verdonkere maand, misschien door een studentikoze bastaard of een kwaadaardige „outsider". In en rond het „collegium" we melt het van tradities, die stoelen op de eerbiedwaardige leeftijd van meer dan 150 jaar, gx*ond voor een bevoor rechte positie die het gezelschap in de Leidse studentenwereld inneemt. Eén der tradities is het in organiek verband hanteren van het Zeeuws, dat uit de monden van deze jonge in- tellektuelen bijzondei- grappig klinkt. Ge-adopteerde Zeeuwse kreet door allen is het „baal, baal" (op Schou- wen-Duiveland spreekt men van „afü, aól". Ruim twintig studenten - drup pelsgewijs arriverend - troffen el kaar in de „Auberge Gildehuys" in de Lange Nobelstraat. Topper van een smakelijke koffiemaaltijd was voor de ontheemde Zeeuwen de bo lus, die werd bekeken, gekeurd en in orde bevonden. Lunch in „Gildehuys" De voorzitter van het „collegium", de heer J. D. de Kater (heeft nog familie te Brouwershaven), bleek een charmant en geïnteresseerd causeur, maar schakelde in zijn tafelspeech (traditie) onmiddellijk over op een soort oubollig Zeeuws, waarvan de vokalen enige tijd onder de antieke zoldering van het „Gildehuys" ble ven" hangen. Tevoren waren enkele goede flessen sherry soldaat gemaakt, hetgeen het studentikoze publiek los- tongig maakte, waardoor tijdens de lunch een lichtvoetige sfeer ontstond, die zijn climax bereikte toen de groep voor het restaurant, onder het oog van het passerend Zierikzeese zaterdagmiddagpubliek werd gefoto grafeerd. De volle aandacht viel daarbij op „Dove Ko", wiens hpofd door chronische slapte overigens het poseren van betrokkene compliceer de. De groep Leidse studenten voor „Auberge Gildehuys". JSJffl Yts'J SW®-aggHj Een foto van Dove Ko", het „immobiele" lid van „Non sordent in indus". UTRECHT, 17-12. De 25-jarige Utrechter J. M. van Z. heeft drie moorden cp zijn geweten. Zondag avond bekende hij in het Utrechtse politiebureau, waar hij sinds de roof overval op een Utrechtse weduwe vorige week woensdag wordt vastge houden, ook de roofmoord op de 47- jarige alleenwonende landbouwer Keycr de Bruin uit Heeswyk bij Mcntfocrt. Op zaterdag 12 augustus j.l. werd deze in zijn boerderij aan de pro vinciale weg met een ijzeren staaf neergeslagen, met een mes bewerkt en beroofd van naar schatting 2.000 gulden spaarcentjes. Het lijk werd de volgende ochtend gevonden. Ook deze roofmoord pleegde Van Z. in opdracht van de woensdag gearres teerde 75-jarige Utrechtse onderwe reldfiguur R. alias Ouwe (Arnhemse) Nol. die Van Z. ook aanzette tot de moord op de Utrechtse feestartike lenwinkelier Donse. Nadat Van Z. de afgelopen nacht had bekend de 80-jarige alleenwo nende feestartikelenwinkelier J. J. A. Donse op 31 mei van het leven te hebben beroofd om in het bezit te komen van zijn naar schutting 20.000 gulden spaarcentjes, is hij de hele dag onder Verhoor gebleven. Met rustpauzen van enkele uren bleven rechercheurs van de Utrechtse poli tie hem aan de tand voelen. Men had een voorgevoel dat hij meer op zijn kerfstok had dan de roofmoord op Donse, de roofoverval op de wedu we en de reeks inbraken. Aanslag in voorstad van Parijs Biljartwedstrijd Na een korte wandeling door Zie rikzee namen leden van het gezel schap in het café J. L. de Hooge aan het Beddeweeg de queue op tegen Zierikzeese biljarters. Een fris biert je en aanmoedigingen van de non- battanten, verhinderden niet dat De Leids-Zeeuwse studenten het tegen de stedelijke spelers moesten afleg gen. Een pikant gebeuren vormde de uitstalling van de attributenkist van het „collegium", waarin een keur van zaken, die aan fetichisme zouden kunnen doen denken, ware het niet dat ook ten aanzien daarvan de tra ditie heiligend heeft gewerkt. Wij noemen de uit 1815 stammen de „Wetten", het Procantorboek (1923), waarin vrolijke liederen staan neergeschreven en de hoed van de procantor, de - zo staat beschreven - „vijfkop van Keesje van Domburg, in 1920 door oud-praesisdes mr. J. A. Duman Tak aangekocht en geschon ken". Lijflied van het „collegium" is de beginstrophe van Bellamy's „Roosje": „In Zeeland woonde eens een Kind". Ook de notulenboeken, fotoboeken en andere snuisterijen zijn in deze kist te vinden. Wat de biljartwedstrijden betreft traden van Zierikzeese zijde o.m. „in het veld" de heren Kramer, Ha- gesteijn, Klippel, Van Tiggelhoven en Wilbrink. Na de biljarterij keken de studen ten nog wat rond op Schouwen-Dui- veland en gebruikten tot slot de maaltijd in hotel „Vliegveld Haam stede". Daarna keerden zij terug óf naar Leiden, óf naar hun thuis in Zeeland. Bombestanden in Vietnam Advertentie De eerste, stoot op het groene laken was voor dhr. J. D. de Kater, voorzitter van het gezelschap. Tijdens plechtigheden tooien de leden zich met een Zeeuwse boerènpet. (Foto's: Zierilkzeesche Nieuwsbode). Vice-premier opvolger CANBERRA, 17-12. Premier Ha rold Holt (59) van Australië is zon dag vermoedelijk verdronken toen hij met enkele vrienden in de baai van Port Philip aan het onderwater- zwemmen was. Nadat bekend was geworden dat de premier na een duik niet meer was bovengekomen, werd een grootscheepse opsporingsactie op touw gezet. Tegen de avond was Holt nog niet gevonden en een poli/tie-officier zei dat verder zoeken nutteloos was, maar militaire autoriteiten zeiden dat de sbrijdikrachten in de nacht bij schijnwerpers verder zouden speu ren. De bewoners van het gebied waar de premier wordt vermist, meenden dat Holt het slachtoffer is geworden van gevaarlijke stromingen die voor al bij laag tij een gevaar voor zwem mers vormen. Om deze „rips" zijn de kusten van Victoria berucht. Vooral de afgelopen dagen zou het er gevaarlijk zijn geweest. Vice-premier John McEwen is met een vliegtuig in de hoofdstad Can berra aangekomen. Bij de dood van de premier neemt hij automatisch diens plaats in. Premier Harold Holt, advocaat, werd in januari 1966 premier als op volger van sir Robert Menzies. Holt was sedert 1935 parlementslid en bekleedde van 1939 tot 1941 een re geringsfunctie. In 1949 werd hij op nieuw minister toen zijn liberale partij te zamen met de „Coutry Par tij" een coalitie vormde. Sedert dien heeft hij deel uitgemaakt van de Australische regering. Van 1958 tot hij premier werd, was Holt minister van financiën. Zweedse kerstboom in Den Haag DEN HAAG, 15-14. De ambas- sadeur van Zweden in ons land, de heer Jens Malling, heeft in de resi dentie de grote, uit de Zweedse bos sen uitgekozen, kerstboom in zijn volle glorie laten schitteren door de lampjes ervan aan te doen. De boom, die de ereplaats op de Kapelsbrug in de Hofweg bij het Spui heeft gekregen, is de gemeen te Den Haag door de gemeente Stockholm geschonken. De kapel van het Leger des Heils droeg luister bij toen tijdens het spitsuur de plechtig heid van het ontsteken van de ver lichting plaats had. Getuigd werd van de banden tussen Stockholm en Den Haag, tussen Zweden en Neder land, en van de symboliek, die rond een spar en een opgetuigde kerst boom bestaat. Roerig Afrika PARIJS, 16-12. Twee mannen, naar men aanneemt Corsicanen, heb ben donderdagnacht een bomaanslag gepleegd op de woning van Marcel Francissi, Gaullistisch lid van de de partementsraad van Ajacco in de Parijse voorstad Bougival. De beide mannen kwamen hierbij om het le ven. Francissi was op het moment van de bomaanslag niet thuis. COTONOU, 17-12. In de West- afrikaanse republiek Dahomey heeft een groep jonge officieren zondag een staatsgreep uitgevoerd en de president, generaal Christophe Sog- lo, afgezet. Er is een „revolutionair militair comité ingesteld en radio-Cotonou heeft de vorming binnen 24 uur van een voorlopige regering aangekon digd. Deze zal zich met de lopende zaken bezig houden en er zal een grondwetscommissie in het leven worden geroepen. Ala een nieuwe grondwet is opgesteld zal deze aan1 een referendum worden onderwor pen en zal het volk op democratische en vrije wijze zijn overheid kiezen. Daarna zal het leger naar de barak ken terugkeren, aldus bekendmaking gen. Volgens radio-Cotonou hadden de militairen naar de macht gegrepen omdat de regering van Soglo zich had onttrokken aan haar vcrant- OTTAWA. De Canadese Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de doodstraf wordt beperkt tot gevallen van moord op politie mannen of cipiers. Het wetsontwerp is al door de Canadese Tweede Ka mer goedgekeurd. WUPPERTAL. De 21-jarige sla- gersleerling Jürgen Bartsch is in Wuppertal tot levenslange dwang arbeid veroordeeld wegens moord op vier jongens. FISHGUARD (Wales). Twee „Hun_ ter" straaljagers van de Britse ma rine zijn ter hoogte van Fishguard met elkaar in botsing gekomen en in zee gestort. Er zijn twee vermisten. WASHINGTON, 16-12. Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bevestigd dat de lucht aanvallen op Noord-Vietnam de ko mende feestdagen vier maal vieren twintig uur zullen worden gestaakt. Met de Kerstdagen en het Gregori aanse nieuwjaar zal dat in beide ge vallen vierentwintig uur zijn en met het Vietnamese nieuwjaar, het „Tet" achtenveertig uur. De genoemde perioden vallen sa men met de door Zuid-Vietram aan gekondigde bestanden. De Vietcong heeft bestanden van tezamen dertien dagen aangekondigd. ROTTERDAM. De 61-jarige Rot terdamse grondwerker F. van Buu- ren uit de Maasstad is in het Dijk- zigtziekenhuis overleden aan de ver wondingen die hij op 18 augustus van dit jaar 'bij een verkeersongeluk in Rotterdam had opgelopen. De man botste die dag in de Maastunnel met zijn motor tegen een personenauto. De grondwerker liep daarbij een schedelbasisfractuur op. DORDRECHT. De 54-jarige rij schoolhouder J. Porsius uit Dor drecht wiens auto tijdens een rijles op de rijksweg 16 ter hoogte van Zwijndrecht slipte, waardoor hij te gen een bermbeveiliging opbotste, is aan zijn daarbij opgelopen verwon dingen overleden. SIJBERKARSPEL. De heer J. van Oostveen uit Amsterdam is bij een verkeersongeval op de E 10 onder Sijberkarspel om het leven gekomen. Hij zat naast de bestuurder van een personenauto, die door onbekende oorzaak tegen een op een parkeer plaats geparkeerde dieplader met dragline reed. De bestuurder werd gewond. AMSTERDAM. De 42-jarige auto mobilist J. van der Velden uit Naar- den, die op het Galileïplantsoen in Amsterdam bij een aanrijding ern stig werd gewond, is in het Wilhel- minagasthuis overleden. Het slacht offer kwam doordat hij geen voor rang verleende in botsing met een andere wagen. VLIJMEN. Op de Bosscheweg on der Vlijmen is de 27-jarige C. J. J. A. M. Hijgens uit Den Bosch bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. SAS VANGENT. De rijkspolitie te water heeft het lijk opgedregd van de 58-jarige heer P. Brouwer, uit Sas van Gent, die werd vermist. Hij was werkzaam aan een in aan bouw zijnde nieuwe brugpijler. Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPR0'. 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. UeifooUtS ef> DJAKARTA. Adjang Ponsen, die de koning van de tinsmokkelaars op het eiland Bangka werd genoemd, is volgens een bericht van het Indone sische persbureau Antara gedood bij een vuurgevecht met Indonesische treepen in de buurt van zijn schuil plaats. MARKTBERICHTEN Bloembollen en bloemen LISSE. Op de gladiolenveilingen van H.B.G. te Lisse stijgen de prijzen ondanks de grote aanvoer. De gemid delde prijs per geveilde mand be droeg in de voorafgaande week f 48,50, deze week f 52,80, wat neer komt op een stijging van plm. 10 Dit vindt, behalve in prima kwaliteit en een zeer gevarieerd sortiment, zijn oorzaak in de levendige belang stelling van de handel en de steeds meer gekoesterde mening, dat het grootste deel van de gladiolenvoor- raad nu wel geruimd is. Behoudens soorten als Sneeuwprinses en Elan gingen vrijwel alle gladiolen duur der van de hand. Vorige week is de gelegenheid tot vrije aanvoer van zomergoed afge sloten en daarbij bleek dat tulpen en narcissen praktisch geen rol speel den. Het ging vrijwel alleen om hya cinten. Op de laatste veiling van zo- merartikelen van dit seizoen gingen de tulpen nog boven de minimum prijs weg. Vooral de particuliere handel heeft tot het eind aan toé in teresse getoond. In de week tussen Kerstfeest en Nieuwjaar wordt traditie getrouw niet geveild. De bloemenveilingen worden voortaan weer zaterdags morgens gehouden, ook op 2e Kerst dag en Nieuwjaarsdag. Advertentie 2 bij flonkerend kaarslicht. Vanaf 18.00 uur Piet Daalhuisen aan 4 de vleugel. Kerstmenu op aan- w vraag. Gaarne tafelreservering. jjj b Hotel - Café Restaurant J Oude Haven 13 - Zierikzee - Telef. 2670 woordelijkheid. Het nieuwe bewind zal alle internationale verplichtingen eerbiedigen. In Parijs verluidde dat een zekere luitenant-kolonel Alphone „Para trooper" Alley, chef van de legerstaf en Soglo's rechterhand toen deze in 1965 naar de macht greep, achter de staatsgreep van vandaag zit. De ra dioboodschappen van verdaag wer den voorgelezen door majoor Kere- koe, die zich woordvoerder noemt. LAND- EN TUINBOUW Appelras Golden Delicious wordt internationaal probleem DEN HAAG, 16-12. Een aanzien lijke overproduktie van appelen, vooral van „Golden Delicious", zal tot ernstige afzetproblemcn in Euro pa leiden, voorspelt de werkgroep voor groenten en fruit van de O.E.- S.O. in een rapport. De werkgroep twijfelt er niet aan dat er die komende jaren een inten sieve concurrentiestrijd zal worden gestreden om de beperkte afzetmoge lijkheden op de Europese appelmarkt en dat de telers voor «ernstige moei lijkheden zullen komen te staan. In de Europese O.E.S.O.^anden is de gemiddeld© jaarlijkse appelpro- duktie gestegen van 6,4 miljoen ton in de jaren 1957-1960 tot 7,5 miljoen in 1961-1964. In 1970 zal ze op 9,5 miljoen ton komen, verwacht de werkgroep - de gemiddelde con sumptie per hoofd zal raar schatting stijgen van 17 kilo in de afgelopen jaren tot 19 kilo Sn 1970. MIDDELBURG, 16-12. De Pro vinciale Staten van Zeeland hebben met algemene stemmen een motie aangenomen inzake de door Gedepu teerde Staten van Zeeland voorge stelde verhoging van de veertarie ven voor de Westerschelde. Naar aanleiding van' de nota van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 6 december Waarin als enige uit weg om tegemoet te komen aan de eis van de minister van verkeer en waterstaat een verhoging van de veertarieven voor de Westerschelde- veren met 30 procent wordt aange kondigd per 1 maart 1968, zeggen de staten van mening te zijn dat een dergelijke verhoging een te zware belasting van de toch al moeilijke positie van het Zeeuwse bedrijfsle ven zal betekenen. Ook zijn zij van mening dat deze verzwaring van de barrière, die de Westerschelde met veerdiensten vormt niet aanvaard baar is. De staten delen de veront waardiging, die de gehele Zeeuwse samenleving heeft geuit en menen, dat deze tariefsverhoging volkomen in strijd zou zijn met het ook door de regering gevoerde beleid ten aan zien van de economische ontwikke ling van Zeeland. De staten vertrouwen, dat in het komende overleg tussen de Tweede Kamer der Staten Generaal en de regering begrip voor het Zeeuwse standpunt zal leiden tot een voor Zeeland aanvaardbare oplossing en verzoeken het college van Gedepu teerde Staten die standpunt in ken nis te brengen van de minister van verkeer en waterstaat en van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Brand in rijwielenfabriek DIEREN, 16-12. Brand is uitge broken in de kleurenafdeling van de N.V. Gazelle rijwielfabriek te Die ren. De kostbare apparatuur ging voor een groot gedeelte verloren of werd ernstig beschadigd. De be drijfsbrandweer en de drie brand weerkorpsen uit de gemeente Rhe- den konden het vuur na een uur lo- caliseren. Het is waarschijnlijk dat in de produktie van gekleurde fiet sen enige stagnatie zal ontstaan, hoe wel men nog wel een tussenvoorraad heeft. De brand is vermoedelijk ont staan door het overspringen van een vonk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3