BREDA BIER DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opstand in Algerije werd neergeslagen MORBIS Nederlandse winnaar: NIEUWJAARSWENSEN Felle aardgasbrand veroorzaakte elektriciteitsstoring 1 achter houding KAMERBREED „DEMAGNEEr „In Verre-Oosten vallen de beslissingen" Fokker neemt aandelen Aviolanda over Ds. King neger-atleten i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 december 1967 124ste jaargang Nr. 19916 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Leidse studenten „deden" Zierikzee ALGIERS, 16-12. In Algerije is een beperkte gewapende opstand uitgebroken, die neergeslagen is, zo heeft premier Hoeari Boemmedienne Nederlander in Polen omgekomen DEN HAAG, 16-12. Ir. F. C. de Graaff uit Rijswijk is in het zieken huis in Lodz, Polen, overleden aan de gevolgen van een verkeersonge luk, dat woensdag plaats had op de hoofdweg van Lodz naar Waraw. Ir. de Graaff is 44 jaar geworden. Ir. De Graaff was in Wenen gede tacheerd voor International Business Machine (IBM) world-tra de voor marktonderzoek en verkoop in lan den achter het IJzeren Gordijn. In zijn personenauto was hij op weg van Lodz naar Warchau, toen hij woensdagavond in botsing kwam met een vrachtauto. vrijdagavond meegedeeld in een toe spraak die voor radio en televisie werd uitgezonden. De premier zei dat een „groep avonturiers" de opstand had ontke tend om wanorde en anarchie te weeg te brengen. Hij zei niet wie er bij betrokken waren. Eerder op de dag had Boemme dienne in een dagorder aan de strijd krachten verklaard dat hij besloten had de leiding van het Algereinse leger in eigen hand te nemen. Advertentie QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 „World Press Photo 1967" In ons Oudcjaarsnummer van 29 december a.s. kunnen weer nieuwjaarswensen worden geplaatst tegen een speciaal tarief. Opgaven hiervoor dienen uiterlijk 20 december a.s. in ons bezit te zijn. De administratie Vuurzee in Den Haag Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Ook de telefoon viel uit DEN HAAG, 16-12. Ten gevolge van een felle aardgasbrand kon een deel van Den Haag zaterdag niet over elejktriciteit of telefoon beschik ken. De brand brak aan het begin van de avond uit op de kruising Monstersestraat-Delftselaan. De oor zaak is nog onbekend volgens niet bevestigde geruchten ontstond de storing in de energievoorziening kort voordat het uit een lek wegstromen de gas vlam vatte. geroepen dat de bewoners van Den Haag-west hun gasapparaten moes ten afsluiten. Dit is echter niet no dig geweest. Het vuur ontstond na melijk in een persleiding van het Haagse energiebedrijf, waarop geen enkele verbruiker is aangesloten. Niemand is afgesloten geweest en men kan gewoon doorgaan met afne men. Technici van het G.E.B. waren van oordeel dat de druk - zij het in min dere mate dan voorheen - gehand haafd kan blijven. De vlam blijft branden, om explosiegevaar te voor komen. Met herstelwerkzaamheden is men begonnen. Om vijf minuten voor half tien kwam het sein „brand meester". Al le gevaar was toen geweken. De meeste brandweerwagens zijn weg gereden van de plaats van de brand. In de nacht werd bij de vlam gepost door mensen van het G.E.B. Het tramverkeer was ernstig ge stagneerd. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft de begroting 1968 van het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Joods schrijver huwt kleindochter van Nazi-veldmaarschalk PARIJS, 16-12. De Joodse schrij ver Jean-Francois Steiner - schrijver van het bock „Treblinka" en wiens vader in het concentratiekamp Auschwitz omkwam - is in het hu welijk getreden met de kleindochter van de nazi-veldmaarschalk Walter von Brauchitsch Grit. Naar de uitgever van Steiner zei. werd het huwelijk twee maanden geleden gesloten. Tot. verslaggevers, zei Steiner: „Als ons huwelijk iets te beteken heeft, dan is het niet van vergeven en vergeten". Wij gijn slachtoffers van het verleden. Het boek „Treblinka" is de ge schiedenis van de moord op 70.000 joden door de nazi's in het kamp Treblinka. Grits grootvader, veldmaarschalk von Brauchitsch, leide in 1941 het Duitse offensief tegen Rusland. Voor het einde van het jaar werd hij door Hitler echter van zijn post ontheven. 0 Wanneer een volk voor zijn X vrijheid strijdt brengt de over- n winning het zelden iets anders V dan nieuwe meesters. X Plaatselijk enkele buien Verwachting tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; overwegend matige wind uit westelijke richtingen en weinig verandering in temperatuur. 19 dec. Zon op 8.44, onder 16.29. Maan op 18.32, onder 11.18. Laatste kwartier: 24 dec. te 11.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 dec. 4.37 v.m. 16.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 dec. 4.23 v.m. 16.35 n.m. Springtij: 19 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde w\rd het weer in onze omgeving beheerst door een noordwestelijke luchtstro ming. Deze stroming werd in stand gehouden door een hogedrukgebied boven de Britse eilanden en een 'komplex lagedruksysteem boven Scandinavië en west-Rusland. Over het relatief nog warme Noordzee water kwamen verschillende buien tot ontwikkeling, terwijl een kleine storing die over Denemarken zuid waarts trok de buienaktiviteit bij ons tijdelijk deed toenemen. Tijdens opklaringen daalde in de nacht van zondag op maandag de temperatuur in het binnenland tot om het vries punt. Ook het komende etmaal wordt een aanhouden van het heer sende weertype verwacht. Naast op klaringen zuilen plaatselijk enkele buien voorkomen, waarvan sommige met hagel of natte sneeuw. In het temperatuurverloop wordt weinig verandering verwacht. De laaiende vuurzee was letterlijk huizenhoog. De vlammen, die uit het gat omhoog spoten veroorzaakten een intense hitte, waardoor onder andere een lantaarnpaal kromtrok en vele straatstenen sprongen. De brandweer hield de woningen in de omgeving kletsnat. De vlam men kwamen midden op het kruis punt uit de grond, vlak naast de rails van lijn 11. Duizenden mensen sloegen de brand van een veilige af stand gade. Omstreeks acht uur werd de druk op de gasleiding verminderd, zodat de vlam kleiner werd, niet hoger dan enkele meters. Het donderende ge luid, waarmee de vlammen tot dan- toe geraasd hadden, nam af. In het televisiejournaal werd om- a Vrijwel de gehele Australische uitvoer van vlees naar Engeland en het Europese vasteland ligt stil door een verschil van mening over de vrachttarieven tussen exporteurs en reders, zo heeft de Australische Vleesraad vrijdag bekendgemaakt. a Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft vrjjdag een wets ontwerp aanvaard waarin de ont wikkelingshulp van de Verenigde Staten voor het komende begrotings jaar wordt vastgesteld op 2.295 mil joen dollar. Praten over minimuminkomen DEN HAAG, 16-12. Een delegatie uit het bestuur van de Stichting yan de Arbeid heeft zich, in het overleg dat vanmiddag op verzoek van en met de minister van sociale zaken en volksgezondheid is gevoerd over het minimuminkomen, bereid ver klaard in eigen kringen en in het bestuur van de Stichting nog eens de kwestie te bezien van het minimum inkomen per 1 juli a.s. Dit heeft minister Roolvink na af loop van dit gesprek meegedeeld. Boom der muzen In de nieuwe schouwburg van Dus- seldorf staat deze ,Boom der Muzen'. Slechts één enkele pilaar draagt als een boomstam met wijduitgespreide takken de schuin oplopende toe schouwersruimte van het theater foyer. HOLLYWOOD. De Amerikaanse filmacteur Mickey Rooney (45) is na een huwelijk van drie maanden ge scheiden van de 45-jarige Margie Lane. Rooney moet zijn ex-echtge note het komende jaar 42(10 d<3S»» alimentatie betalen. Voor naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113) 470 Verkiezingen in Denemarken KOPENHAGEN, 16-12. De rege ring in Denemarken heeft bij een stemming in het parlement het on derspit gedolven. Premier Krag had de vertrouwens kwestie verbonden aan de goedkeu ring van de voorgestelde maatrege len in verband met de devaluatie van de Deense kroon. De premier verklaarde nadat de uitslag bekend was, dat hij buitengewone verkiezin gen zal uitschrijven, die waarschijn lijk op 23 januari van het komende jaar zullen plaatsvinden. Financiën en economie SCHIPHOL, 16-12. De winnaar van World Press Photo 1967, de 31- jarige Cc Rentmeester, is uit Viet nam via Parijs op Schiphol aangeko men. Zaterdag ontving hij in Den Haag uit handen van minister mej. dr. M. A. M. Klompé de eerste prijs voor zjjn winnende foto, een close- up van een door een periscoop kij kende kannonnier op een Ameri kaanse tank in Vietnam. Advertentie Hoe een Utrechtse bouwvakker het zuiden ziet. Het zuiden da's voor mij gezelligheid. Daar werk ik graag. En 's avonds drink ik een fijn Breda biertje. Nou ja, een of twee of Bij ons thuis vraag ik d'r speciaal naar. Meestal neem ik beugelbier. Co Rentmeester, fotograaf in vas te dienst van het Amerikaanse blad „Life", is van Nederlandse afkomst, zijn vader'woont nog in Arnhem. Bij zijn aankomst op Schiphol zei hij dat hij zal proberen tot na Kerstmis in ons land te blijven. Voordat hij naar Amerika vertrok was hij hier niet geheel onbekend, Co Rentmeester werd nl. in 1959 en 1960 roeikam- pioen van Nederland. De winnaar van „World Press Pho to" werd in januari 1961 door een goede kennis overgehaald om naar de Verenigde Staten te emigreren. Daar werkte hij eerst een jaar als fabrieksarbeider in Redding bij San Francisco, voordat hij zich ging in teresseren voor fotografie als beroep. Hij volgde een cursus in Los An geles en begon als free-lance foto graaf te werken, o.a. voor het Life- conceVn. Na enige opdrachten voor dit blad, o.a. een verslag van de ras- senrellen in 1965 in Watts, ontving hij het aanbod om 3 maanden lang in Vietnam te gaan werken. Bij zijn terugkeer uit het Verre Oosten kon hij bij „Life" in vaste dienst komen. Zijn standplaats werd Hong Kong, van waaruit hij nu reeds 2 jaar- in Vietnam werkt. Co Rentmeester zei, dat hij op het punt stond om uit Saigon te ver trekken, toen hij er, dank zij een snelle actie van de Life-medewerker in Nederland, Friso Endt, het nieuws van de bekroning van zijn werk ver nam. „Ik was van plan naar het vliegveld Da Nang in het noorden van Zuid-Vietnam te gaan", en over zijn werk in Vietnam vervolgde hij: „Voor een journalist is het Verre Oosten op het ogenblik het belang rijkst, omdat daar alle belangrijke ontwikkelingen plaatsvinden en er beslissingen vallen. Op de tweede plaats komt het Midden-Oosten en daarna volgen pas Europa en Ame rika". AMSTERDAM, 16-12. De direc tie van de N.V. Koninklijke Neder landse Vliegtuigenfabriek Fokker maakt bekend, dat met de aandeel houders van de Maatschappij voor Vliegtuigbouw Aviolanda N.V. te Pa- pendrecht, overeenstemming is be reikt aangaande overneming door Fokker van alle aandelen Aviolanda, zulks tegen afgifte aan genoemde aandeelhouders van gewone aande len Fokker ex dividend 1967. Uiteraard is daarbij het voorbe houd gemaakt, dat houders van aan delen Fokker overeenkomstig het bepaalde in artikel 5 lid 3 der statu ten bereid zullen worden gevonden mede te werken tot ophefing van het in artikel 5 lid 1 dier statuten be- Dubbele niertransplantatie mislukte JOHANNESBURG, 16-12. De dubbele niertransplantatie, die vori ge week zaterdag in het algemeen ziekenhuis in Johannesburg werd uitgevoerd, is mislukt. De artsen hebben bekendgemaakt dat de nier die in het lichaam van mevrouw Patsy Clarke was overgeplant, ver wijderd is, nadat het orgaan had op gehouden te functioneren. De ande re nier van dezelfde donor, die in het lichaam van Ivan Roscoe was aangebracht, werd reeds kort na de operatie afgestoten. De toestand van beide patiënten is bevredigend. Roscou leeft nu op een kunstma tige nier in afwachting van een vol gende poging wanneer weer een nier ter beschikking komt. De Olympische Spelen Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628 2KVP175-1 NEW YORK, 16-12. Ds. Martin Luther King en Floyd McKissick, di recteur van het congres voor rassen- gelijkheid, hebben donderdagavond tijdens een persconferentie in New- York verklaard de actie van enkele neger-atleten de Olympische Spelen in Mexico te boycotten, te steunen. „Een atleet is slechts enkere uren cp het sport terrein, daarna wordt hij weer een neger en ondervindt dezelf de discriminatie als zijn broeders", zei Floyd McKissick. Ds. King voeg de hieraan toe dat de boycot was gericht tegen „het racisme en de on rechtvaardigheid die ook wij' willen doen verdwijnen". Beide negerleiders doelde recht van voorkeur* terwijl tevens maatregelen zjjn getroffen om koersdruk te voorkomen,, indien de vroegere aandeelhouders van Avio landa tot verkoop van aandelen Fok ker zouden willen overgaan. Advertentie achten het wenselijk dat Avery Brundage - door een van de organi satoren van de boycot reeds als anti semiet en racist bestempeld - als president van het internationaal olympisch comité wordt vervangen. Martin Luther wees er verder op dat de organisatoren van de actie enkele voorwaarden hadden gesteld voor de deelname van negeratleten aan de Olympische Spelen, zoals de opheffing van discriminatie tegen Jo den en negers in de „New; York Ath letic Club", de reïntegratie van Cas- sius Clay en de weigering van de Amerikaanse ploeg aan de spelen deel te nemen met Zuid-AfrLka en Rhodesië. P.T.T. tijdens de Kerst en Nieuwjaarsperiode Voor de uitvoering van de PTT- diensten gedurende de Kerst- en Nieuwjaarsperiode zijn enkele rege lingen getroffen. Gp 25 en 26 december, alsmede op 1 januari a.s. zijn alle postkantoren gesloten. In de periode van 24 de cember tot en met 1 januari zullen zonodig extra buslichtingen worden uitgevoerd. Evenals andere jaren zullen rond Kerstmis extra vervoersmaatregelen worden genomen. Beide Kerstdagen en op Nieuw jaarsdag wordt de dienst uitgevoerd als op zondag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1