Aanvaring Bestuur stelde enquête in naar wenselijkheid van een wasserette 0p (je \tyesterschelde St. Nicolaas-puzzelwinnaars en -oplossing Israëlische militairen Pleidooi voor vettere melk „Het Landbouwwerktuig 1968" in de R.A.I. Nog aardtrillingen in India LAATSTE NIEUWS b»j Griekse generaal vlucht naar Turkije Goed voor de hok het gehete Jaar door HET RAADSEL VAN ROVANNA Vergadering Nutsdepartement Zierikzee ZIERIKZEE, 15-2. De ledenver gadering van het departement Zie rikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is donderdagavond in het Ned. Herv. verenigingsgebouw gehouden. Eén van de belangrijkste punten op de agenda vormde de be spreking over de levensvatbaarheid van een eventueel in Zierikzee te stichten wasserette. Het accountants rapport hierover uitgebracht bood, volgens het bestuur, niet veel hou vast en het Nut zal de plannen voor lopig aanhouden en de mogelijkhe den nog nader bekijken. Om entgzins een overzicht te kun nen krijgen over de standpunten van de huisvrouwen aangaande deze kwestie had het bestuur zich gewend tot een tiental vrouwenorganisaties, met het verzoek de meningen van hun leden hierover te vragen. De in middels verkregen resultaten zijn uiteenlopend: 10 tot 50 u/o spraken zich uit voor de stichting van een wasserette. Het bestuur is echter van mening dat iln de zomer ook de toe risten zeker wel gebruik zouden ma ken van de wasserette. Het accoun tantsrapport wees uit dat bij een om zet van 30.000 wassingen per jaar een wasserette rendabel is. Jaarverslagen Het jaarverslag werd uitgebracht door de tweede sekretaris de heer ir. G. L. Nieuwendijk, waarin opgeno men de verslagen van de spaarbank, de kleuterschool', ,de commissie tuin- grondverhuring en van de biblio theek. Het ledenaantal is in het ver lopen verslagjaar teruggelopen met 26 en bedroeg per 1 juli 1967 301, t.w. 212 gezinsleden en 89 persoonlijke leden. Ook op het jaarverslag van de penningmeester, de heer C. Koop man, bleek niets aan te merken. De kascommissie bestaande uit de he ren L. Korstanje en J. van den Ou den, had de stukken nagezien en in orde bevonden. De kascommissiie zag echter in het vervolg gaarne de boe ken, voor een eenvoudiger werkwij ze, direkt na het sluiten van het jaar Advertentie Voor de kou: Fijne Hollandse konjak gecontroleerd. Het bestuur zegde toe zulks uit te laten voeren. Aan de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten werd besloten een sub sidie te verlenen in het benodigde bedrag voor de aankoop van het Deelerwoud. Cultureel Centrum Een drietal Nutsbestuursleden had de tweede vergadering van het Cul tureel Centrum bezocht. Ir. G. L. Nieuwendijk bracht hierover verslag uit. Het Nut zal bij de volgende ver gadering weer vertegenwoordigd zijn. De afvaardiging wilde echter dan ook als Nutsvertegenwoordigers aan wezig zijn en niet, zoals de vorige maail, „ieder voor zich". Gp het programma voor dit sei zoen staat op 22 december een uit nodiging van het Hulster Gemengd koor. De op 2 december vastgestelde excursie naar de opera van Antwer pen is. op verzoek van de leden, uit gesteld tot 20 januari. Men zal dan een voorstelling bij wonen van de opera „Tannhaiiser" en de belangstelling is zo groot dat men waarschijnlijk de reis met twee bussen zal maken. Op 31 januari zal, in samenwer king met de Z.V.U., prof. dr. W. J. Scholte Nordholt een lezing houden over Amerika, verlevendigd met films. Het „Amstel Toneel" zal op 16 februari het stuk „Niet van Gisteren" voor de Nutsleden opvoeren. De films Na het huihoudelijk gedeelte ver toonde ir. G. L. Nieuwendijk een tweetal films over de Deltawerken. Het eerste betrof een door de RVD ter beschikking gesteld instruktief filmpje over Nederland en de strijd tegen het water, hetgeen een passen de inleiding was voor de hoofd film „Delta Phase I" van Bert Haan stra over de sluiting van het Veerse Gat. De voorzitter, mr. J. Ligthart, dankte de heer Nieuwendijk voor de interessante vertoningen en sloot daarna de, van de zijde van de leden, zeen* schaars bezochte vergadering. YERSEKE, 14-12. Tijdens dichte mist is donderdagmiddag op de Westerschelde, op de rede van Vlis- singen, de Engelse supertanker „Lord Sratheona (41.980 brt.), in aan varing gekomen met de Noorse m.s. „Balblom" (1420 brt.). De Noor liep vrij ernstige schade op even boven de waterlijn. Beide schepen liggen momenteel op de rede van Vüssin- gen voor anker en zullen indien mo gelijk, hun reis naar Antwerpen voortzetten. Garantie voor gebruikte automobielen DEN HAAG, 14-12. In Den Haag is opgericht de Stichting Automo bielgarantie, met het doel het publiek een zo groot mogelijke garantie te verlenen bij het kopen van gebruik te auto's. Daarvoor werd een 10.000 'km.-garantiepolis ontworpen, die via de bonafide handel in gebruikte auto's aan de koper wordt verstrekt. De garantiepolis zal, naar de stich ting meent, de algehele verkeers veiligheid bevorderen. Een en ander is donderdag door de stichting mee gedeeld. LEEUWARDEN. 14-12. Op de al gemene vergadering van de Bond; van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland, heeft de voorzitter de heer A. G. Algera, donderdag ge pleit voor afschaffing van een dei- laatst overgebleven maatregelen uit de bezettingstijd, namelijk de afro ming van de drinkmelk tot drie pro cent vet. In andere landen wordt het allang niet meer gedaan, maar in ons land nog wel. Nu er hoe lan ger hoe minder steekhoudende argu- mensen zijn aan te voeren om het vetpercentage in de consumptiemelk op drie procent te handhaven, is het gewenst aldus de heer Algera, om deze melk te brengen in een samen stelling dei de oorspronkelijke meer benadert. Bij elkaar bleek de oplossing van onze St. Nicolaaspuzzel een gecompli ceerde. Zeer talrijk waren ook nu weer de inzendingen, maar vele op- lossingen vertoonden kleine onnauw keurigheden. Men zie de oplossing er maar eens op na, om te controleren of men heeft gefaald en hoe. En hier zijn dan de gelukkige prijswinnaars en -winnaressen De waardebon van f 25,- werd ge wonnen door: mevr. E. v. d. Linde-Timmers, Arkeliveg 1, Kerkwerve De waardebon van f 10,- gaat naar: mevr. K. M. Ornee-Linders, Djjkstraat 4, Kerkwerve. De waardebon van f 5,- won: Hanneke Bin, Hofferstraat 42, Zierikzee Waardebonnen van f 2,50 ontvangen: de heer S. Duinhouwer, Grachtweg 7, Zierikzee mevr. H. Bouwman-Kristelün, Lange Reke 18, Renesse de heer C. M. Padmos, Heshuü zenstraat 20, Dreischor de heer I. de Wee, Marisstraat 5, Zierikzee De oplossing van de puzzel tenslotte is de volgende: Kruiswoordpuzzel (1) Horizontaal: 1. on; 3. toren; 7. pa pa; 9. lei; 11. pakjes; 14. in; 16. U.S. A.; 17. tent; 19. vis; 21. avond; 23. ar; 24. draf; 25. er. Vertikaal: 1. op; 2. nap; 3. taks; 4. roe; 5. N.L.; 6. sint; 8. Paus; 10. einde; 12. jaar; 13. stof; 15. Eva; 18. en; 20. ir; 22. va. In de dik omlijnde vakjes staat Pakjes-avond. Rebus (2) Kinderen, weest niet bang Sint komt, het duurt niet lang. Schrijffouten opzoeken (3) Doe je best ook na Sinterklaas. AMSTERDAM, 14-12. Van maan dag 15 tot en met zaterdag 20 janua ri a.s. zal in het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam de vijfde internatio nale tentoonstelling „Het Landbouw werktuig 1968" worden gehouden. Hieraan zal worden deelgenomen door 212 exposanten uit 20 landen. Behalve Nederland en een aantal andere Europese landen, zijn verte genwoordigd Japan, de Verenigde Staten en enkele landen achter het IJzeren Gordijn. Ter gelegenheid van de tentoon stelling werd de prijsvraag „Land en tuinbouwmechanisatie" uitge schreven. De bekroonde ontwerpen worden op de tentoonstelling geëxpo seerd. De prijsuitreiking vindt plaats op dinsdag 16 januari in het RAI- gebouw. De expositie wordt officieel ge opend door ir. P. J. Lardinois, minis ter van landbouw en visserij. Tijdens een persbijeenkomst don derdagmiddag in het RAI-congres- cervtrum ging dr. ir. A. Maris, direc teur van het landbouw-economisch KOYNANAGAR, 14-12. In het westen van India, waar sinds maan dag grote gebieden door aardbevin gen zijn geteisterd, werden opnieuw trillingen gevoeld. Het officiële do dencijfer Is in de omgeving van Koy- nanagar, waar het epicentrum van de bevingen ligt, thans gestegen tot 179. Meer dan 2.000 personen zijn ge wond. In de 611 derpen, die men tot dusver heeft kunnen bereiken zijn meer dan 10.000 huizen verwoest of beschadigd. Volgens de eerste offi ciële schattingen is voor vijftien mil joen gulden schade aangericht. Ver wacht wordt dat deze cijfers nog aanzienlijk zullen stijgen, aangezien het reddingswerk in de verder ver wijderde dorpen nog maar net op gang is gekomen. Koynanagar, een nieuw stadje bij een waterkrachtproject, is volledig verwoest. Alleen de bomen staan nog overeind. 87 lijken zijn onder het puin vandaan gehaald. instituut, nader in, op de invloed van de mechanisatie op de agrarische structuur en de produktiekosten. In dit verband wees hij op de sterk ab solute daling van de agrarische be roepsbevolking en de sterk toegeno men bewerkingscapaciteit per man. In de E.E.G.danden is de agrarische beroepsbevolking thans minder dan 15 procent van de totale beroepsbe volking. Nederland en België bevin den zich hierin met minder dan 8 procent aan de top. In de Verenigde Staten nadert dit percentage de 6 procent en in Engeland is het reeds onder de 4 procent. Advertentie Fouten zoeken (4) 1. snor en mond Sinterklaas; 2. plooi 4n de mouw van Sinterklaas; 3. gesp van schoen van Sint; 4. hand van de Sint; 5. veren op de muts van Piet; 6. ruimte tussen hand van Piet en de zak; 7. enkel van Piet; 8. on derkant van de zak. Sterrenraadsel (5) Snoep N Volle-maanpiizzcl (6) Er zijn verschillende oplossingen mogelijk. Wij geven er één: maan, laan, gaan, baan, teen, been, peen, veen, toon, koon, loon, zoon, deen, geen, heen, neen. Poppenraadsel (7) Speculaas, marsepein. (En de pop met de i stond werkelijk lager dan die met de e!). SCHIPHOL. Opneuw is er een groep van 30 doe- de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers opgeleide jeugdige landgenoten en een assis tent-teamleidster van Schiphol via Parijs met een UTA-vliegtuig naar Lusaka vertrokken om in Zambia de handen uit de mouwen te steken. Enorme brand in Guatemala GUATEMALA-STAD, 15-12. In de stad Guatemala wordt sinds van morgen een grote brand, die een deel van de stad verduistert en de meeste verbindingen met de buiten wereld heeft afgesneden. Volgens onbevestigde berichten zou de brand, die uitbrak in een groot warenhuis en snel oversloeg naar vier belendende gebouwen, door terroristen zijn gesticht. Offici eel is nog niets meegedeeld. Volgens de eerste berichten be draagt de schade, in Nederlands geld uitgedrukt, reeds 3 ¥2 miljoen gulden. De Griekse koninklijke familie ROME, 15-12. Midden in de nacht heeft koning Konstantijn van Grie kenland de villa van de prins van Hessen in Rome verlaten om terug te keren naar de Griekse ambassade. De soeverein, koning Anne-Marie en hun twee kinderen Alexia en Paul waren donderdagavond laat met prinses Irene van Griekenland1 naar villa Polissena gegaan, het Romein se verblijf van de prins van Hessen. Kort na 'twee uur vanmorgen is ko ning Konstantijn en prinses Irene in de Griekse ambassade teruggekeerd. De kinderen van de koning zijn in de villa achtergebleven. In villa Polissena heeft de Griek se 'koning de Amerikaanse ambas sadeur Frederick Reinhart ontvan gen. De terugkeer van de koning naar de ambassade heeft de geruchten doen toenemen volgens welke een „verzoening" tussen de soeverein en de „kolonels" mogelijk zou zijn. aanval gedood? CAIRO, 14-12. Het commando van de „Revolutionaire Raad voor de Bevrijding van Palestina" heeft 'don derdag meegedeeld dat bij een aan val op de luchthaven van Lod acht tien Israëlische militairen zijn ge dood en drie hefschroefvliegtuigen verwoest. Volgens het communiqué had de aanslag dinsdagavond plaats gevonden en was gebruik gemaakt van mortieren en automatische wa pens. Aan Palestijnse zijde waren drie doden gevallen en drie man vermist. ISTANBUL, 14-12. De Griekse luitenant-generaal Apostopoelos, een aanhanger van koning Constan- tijn, heeft 'donderdag politiek asyl gevraagd aan de Turkse grenspost Ipsala. Het verzoek is ingewilligd, waarop de generaal naar Kesan ge bracht werd, zo wordt uit welinge lichte bron vernomen. De generaal was met een groep lagere officieren in een jeep naar de grenspost geko men. Hij was commandant van de negende militaire zone, bij de Grieks-Turkse 'grens. DEN HAAG. Het ligt in de bedoe ling 'het koninklijk paleis op de Dam zoals voor de restauratie te doen •gebruikelijk was, in het vakantie seizoen open te stellen voor het pu bliek. Of dit al in 1968 zal kunnen geschieden hangt af van enkele factoren, o.a. de afsluiting van de restauratie. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dussen en Hank: A. van Wijngaarden, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Hardenberg (vac. R. J. Ybema) (toez.): A. van der Beek, Joure. Bedankt voor Rijssen (wijk Zuid) (toez.): J. den Besten, Huizen (N.H.). Ger. Kerken Benoemd tot evangelist-voorgan- ger te Hoogersmilde: S. B. van der Molen, Vlaardingen. Aangenomen naar Kamerik: kand. H. G. Warner, Utrecht, die bedankte voor Lewedorp, Rockanje en voor Slootdorp. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Brunssum-Treebeek dr. J. Douma, Rijnsburg. Bedankt voor Berkum: B. de Vos, Ten Boer. Chr. Ger. Kerken' Beroepen te Urk: D. Slagboom, Dordreoht, vh. pred. te Urk. Ger. Gemeenten Beroepen te Rotterdam (Zuidwijk, Fendrecht, en Lombardijen): J. van Haaren, Amersfoort; te Rijssen (2e pred.pl.): P. Blok, Dirksland, die be dankte voor Vlissingen. Bedankt voor Beekbergen: W. C. Lamain, Grand Rapids (Mich.) U.S. A.). ZIERIKZEE, 15-12. Door de fa. Saman-Deurloo alhier is bijzonder snel een technisch karwei geleverd, waardoor het mogelijk was dat het mosselvaar tuig, de Z.Z. 3, van de firma Schot alhier, zonder al te veel onderbreking het mosselseizoen heeft kunnen voortzetten. Juist in de voor de mossel kwekers drukke tijd raakte de onmisbare losinstallatie aan boord van de Z.Z. 3 onklaar, maar de fa. Saman-Deurloo slaagde er in binnen drie weken tijd een geheel nieuwe losinstallatie te makendie inmiddels ook werd ge. monteerd in het ruim van het schip en waarmee een geslaagde proefvaart werd gemaakt. Normaal vraagt de constructie van een volledig nieuwe los installatie zeker vijf weken, maar door veel avond, en nachtwerk kon dit. karwei in drie weken worden geklaard. - Foto: een blik van de kade af in het ruim van een mosselkotter, die zonder losinstallatie in het seizoen als „vleugellam" kan worden beschouwd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Betere verhouding natuurbescherming en landbouw AMSTERDAM, 14-12. De contact commissie natuur- en landschapsbe scherming is in principe zeer ver heugd over het contact dat de com missie grondgebruik van het Land bouwschap met haar heeft gezocht teneinde samen te trachten de an tithese tussen landbouw en natuur- en landschapsbescherming om te bui gen tot e.en synthese. Dit is de eerste reactie van de con tactcommissie op de desbetreffende brief van de commissie van het Ontdekking van Nienw-Zeeland herdacht ROTTERDAM, 14-12. Tijdens een bijeenkomst in de Koninklijke Roei en Zeilvereniging „De Maas" in Rot terdam is het feit herdacht dat de Nederlandse zeevaarder Abel Tas man 325 jaar geleden (op 13 decem ber 1642) Nieuw Zeeland ontdekte. Tijdens de ontvangst las de ambas sadeur van Nieuw Zeeland in Ne derland, de heer R. R. Cunninghame een brief voor die de burgemeester van Auckland, dr. Mc. Elroy, voor deze gelegenheid aan zijn Rotter damse collega Thomassen had toege zonden. In de brief wees dr. Mc. El roy o.a. op de historische verwant schap die steede tussen beide landen heeft bestaan. Scheepvaartberichten Abida, 28-12 te Durban verwacht. Ampenan, 14-12 650 m. n.w. Cochin •naar Penang. Attis, 14-12 300 m. o.n.o. Pto. Rico. Acmea, 13-12 235 m. n.n.o. Bermuda naar Curagao. Calamares, 14-12 Almirante naar Galvers ton. Camitia, 14-12 45 m. w. St. Maarten naar Curagao. Esso Rotterdam, 14-12 120 m. n.w. St. Maarten naar Slagen. Gulf Swede, 14-12 320 m. z.o. Ras Alhadi naar Manilla. Kenia, 14-12 160 m. z.w. Sabang naar Singapore. Koratia, 14-12 30 m. n.w. Calicut naar Bombay. Landbouwschap, waarvan vanoch tend de voorzitter van deze commis sie, de heer E.J. M. Kolfschoten tij dens een vergadering in Schevenin- gen melding maakte. De brief zal op een dezer dagen te houden vergade ring van het dagelijks bestmir van de contactcommissie natuurbescher ming worden behandeld en men zal er, aldus werd van de zijde van de contactcommissie meegedeeld, onge twijfeld op zeer korte -termijn op te rugkomen. De universiteit van Kaapstad gaat een gouden medaille ter her innering aan de eerste geslaagde harttransplantatie schenken aan pro fessor Chris Barnard, onder wiens leiding de operatie werd verricht. RIDDERKERK. Met een vervalst paspoort en andere vervalste be scheiden heeft een Turkse, arbeider, die tijdelijk in Dordrecht woonde, de 34-jarige F. K., maandenlang kans gezien kinderbijslag te innen voor verzonnen 'kinderen. HERKINGEN. Donderdagavond heeft in dé hofstee „De Landweg" van de landbouwer C. Poortvliet aan de West'dijk nabij Herkingen brand gewoed. De grote landbouwschuur met enkele landbouwwerktuigen gin gen verloren. BRUSSEL. De Nederlandse staats secretaris van verkeer en waterstaat, Keyzer, is er donderdag in Brussel in geslaagd van de Duitse minister van verkeer, Leber, belangrijke ga ranties voor het Nederlandse weg vervoer te krijgen. AMSTERDAM. De hoofdstedelijke verkeerspolitie gaat proberen door een -gerichter optreden een halt toe te roepen aan het groeiende aantal ve r keer so ver t redi n ge n De ministers van defensie van België en Duitsland hebben donder dag in Brussel het officiële contract ondertekend voor levering van 334 Duitse Luipaard-tanks aan België. Jan van Schaffelaar sprong weer van toren BARNEVELD. 14-12. Met veel vuurwerk werd Jan van Schaffe laar donderdagmiddag de eeuwen oude toren ingedreven, op zijn hie len gezeten door een groep niets ontziende vijanden. Eenmaal op de trans van de toren werd hij voor de keus gesteld met zijn kameraden te sterven of zich alleen over te geven en daarmee het leven van zijn mak kers te redden. Voor de koene held was dit geen moeilijke keus. Met onfeilbare zekerheid en ware doods- verachtig stortte Jan van Schaffe laar het volgende moment in huive ringwekkende vaart naar de begane grond, zij het met behulp van een touw. Het tot leven brengen van de ze historische daad was het hoogte punt van de feestelijkheden die de Jan van Schaffelaar-kazerne te Er- melo ter gelegenheid van het afslui ten van de 100ste cursus had geor ganiseerd. Later werd het gezel schap, voorafgegaan door muziek en oude boerenwagens, door het ge meentebestuur van Barneveld ont vangen. 38. Nadat Aram enige liederen gezongen had, die telkens met luide bijvalsbetuigin gen beloond werden, zetten de bedienden zich aan de maaltijd. Aram kreeg een beker wijn en nadat hij die geledigd had, wachtte op een op geschikt ogenblik om de zaal te verlaten. Zijn oorspronkelijke plan om te trachten tot de gravin door te dringen, had hij laten varen. Voor alles wilde hij ont dekken waar de geheimzinnige vreemde ling gebleven was. Het was duidelijk, dat Tybalt dit voor hem herborgen had willen houden. Voorzichtig keek Aram cm zich heen, doch iedereen was verdiept in de maaltijd en niemand lette meer op hem. Ongezien sloop hij de zaal uit en liep op goed geluk dcor de lange gangen, zonder iemand tegen te komen. Plotseling zag hij een smalle, stenen trap, die raar beneden voerde. Met een was zijn besluit genomen. „Het is hele maal niet onmogelijk, dat die zwerver be neden gevangen wordt gehouden", mom pelde hij in zichzelf. „In ieder geval kan het geen kwaad om eens te onderzoeken waar en hoe de kerkers hier zijn!" Behoed zaam daalde hij de trap af, die uitkwam in een smalle gang, waarvan de muren sporen van vocht vertoonden. Het rook er duf en een rat vluchtte rakelings langs hem heen. Nog steeds was hij niemand te gengekomen, doch plotseling, voor hij erop verdacht was, trad uit de nis een schild wacht naar voren. De man versperde hem met zijn lans de weg en vroeg op barse toon: „Wie zijt gij en wat zoekt ge hier?"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5