de beste tabak is N D RTD N tabak NORTONFIT NORTON plain Ongekende mogelijkheden voor fruitteelt met „vrije snoer" bril stuk? niet in orde? „De Zoom" n.v. ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Vrgdag IS december 1967 Nr. 19915 Flitsen uit het buitenland PARAMARIBO. Voor de derde maal in vier weken is een lid van het Surinaamse parlement de Sta tenzaal uitgezet. Het was de heer Laighsingh (VHP), die het met de voorzitter de heer O. van Genderen aan de stok kreeg. BONN. De Duitse Bondsregering heeft besloten, met Zuid-Slavië on derhandelingen te beginnen over een hervatting van de diplomatieke be trekkingen, welke tien jaar geleden werden verbroken, toen de regering in Belgrado Oost-Duitsland erkende. TEL AVTV. In Gaza is een hand granaat gegooid temidden van een menigte op een markt. 36 mensen, allen inwoners van de stad, liepen verwondingen op. Dit heeft een Is raëlische militaire woordvoerder bekend gemaakt. PARIJS. De Franse pop-zanger Johnny Hallyday is door een Parijse rechter veroordeeld tot een boete van in totaal 960 fr. (ongeveer 700 gulden) wegens te hard rijden en andere verkeersovertredingen. De rechter noemde hem „een gevaar voor anderen en uzelf". PARIJS. Tienduizenden stakers hebben in Parijs gedemonstreerd te gen de verlaging van de sociale uit keringen. Er hebben zich geen inci denten voorgedaan. Politie was er weinig te zien. MEXICO. In verband met het on derzoek naar de toedracht van de bruginstorting op 4 december aan de rand van Mexico-stad, zijn gis teren vijf van de zeven ingenieurs, die de leiding hadden van de bouw werkzaamheden, op rechterlijk bevel gearresteerd NEW YORK. De 100.000 verslaaf den aan verdovende middelen, die New York telt, stelen volgens een officiële raming voor ongeveer 10 miljoen dollar per dag om aan geld voor verdovende middelen te komen. Dat is 100 dollar per hoofd per dag. BRUSSEL. Het Brusselse waren huis „Innovation", dat in mei jl. door brand werd verwoest, zal op dezelfde plaats aan de Nieuwstraat in Brussel herbouwd worden, zo melden de Brusselse kranten. MONTEVIDEO. De regering van Uruguay heeft de aanhouding ge last van negen linkse leiders. Zij worden beschuldigd van aanzetting tot revolutionaire activiteit. Boven dien zijn twee linkse bladen verbo den en zes linkse minderheidspartij en ontbonden. BRUSSEL. Sedert ibegin van deze week wordt onder de officiële tek sten in de Belgische Staatscourant - met links de Franse tekst en rechts de Nederlandse - niet meer uitslui tend de Franse naam van de Belgi sche koninig, „Baudouin", afgedrukt. Onder de Nederlandse kolom staat nu zijn Nederlandse naam „Boude- wijn". De Geneefse ontwapeningsconfe rentie is donderdag verdaagd voor een periode van vijf weken. Eerst op 18 januari worden de werkzaamhe den hervat. Advertentie NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering NORTON heeït het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NORTON - rijp, vitaal, echt Koop een pakje. Probeer er een, juist, dat is Norton! ƒ1.50 De succesvolle introduktie van NORTON bij het Nederlandse publiek, heeft er toe geleid, dat ook vele rokers van filtersigaretten vragen naar dit merk van ongekende kwaliteit. Daarom is er nu met dezelfde unieke tabakken, hetzelfde rijpe aroma en met het modernste filter Vergadering „Pomona" HAAMSTEDE, 13-12. De Ver. van Oud-Leerlingen „Pomona" vergader de in restaurant „De Zeemeermin" te Haamstede onder voorzitterschap van de heer J. C. de Feiter. De be langstelling was minder dan normaal en dat was wel heel jammer want de lezing die de heer P. Huissen, hoofd-assistent bfi de R.T.V.D. hield over het onderwerp „Nieuwe plant- systemen" was bijzonder belangrijk cn de grootste pessimist op fruitge- bied moest nu toegeven dat er in de nieuwe beplantingen veel zit. Alleen de afzet blijft het zorgenkind en de vraag is waar de massa's fruit, die van dergelijke beplantingen af ko men, heen moeten. De heer Huissen begon met een voorbeeld van de snelle veranderin gen die zich alom voordoen. Het uur loon in de fruitteelt was in 1953 f 1,30, nu in 1967 f 5,50. Door deze verhogingen is momenteel 50 procent der Nederlandse bedrijven de weg om verder te gaan afgesneden. Een aanplant van 1200 bomen per ha was normaal, doch de Voorlichting advi seert nu tot 3000. Deze nauwe aan plant, van 3 bij 1 meter komt vroe ger in produktie, kan vroeger afge schreven worden; de windschade is zeer beperkt door het breken van de Advertentie Bel (01110)2029! Wij komen! Nieuwste leesbrillen Prima verrekijkers Leesglazen Lecsloupes Pracht brilétui's Thermometers Televisiebrillen Vakopticiën Bergmans Havenpark 1 Zierikzee wind op de smalle hagen. Dan wordt de produktie veel hoger en er zijn al voorbeelden van 70.000 kg Golden Delicious per ha. De Voorlichting noemt dit overdreven en zou 40.000 kg als maatstaf willen nemen. De kwaliteit appels op dergelijke aan plantingen is veel beter doordat ze meer gelijkmatig van grootte zijn en de middelmaat wordt steeds het bes te betaald. Tot «lot kan veel goed koper gewerkt worden. De vrfie snoer De boom die deze revolutie op fruitteeltgebied te weeg brengt heet de vrije snoer. Het is slechts een harttak met wat licht kort vrucht- hout waarbij de verhoudingen goed gekozen moeten worden. De snoei is heel eenvoudig en vraagt bijna geen werk. De vrije spil heeft dus haar opvolgster gekregen in de vorm van de vrije snoer die de natuurlijke groeiwijze het meest benadert. Hoe blijft deze boom nu zo klein? De nieuwe wetenschap zegt dat door de zeer dichte plantafstand de wor telontwikkeling beperkt blijft en de vroege vruchtbaarheid werkt rem mend op de groei. De boom blijft zijn levenskracht behouden want er FINANCIËN EN ECONOMIE Het tekort op de Britse betalingsbalans LONDEN, 14-12. Naar het Britse ministerie van handel woensdag be kend gemaakt heeft, is het tekort op de Britse handelsbalans in novem ber gestegen tot 153 miljoen pond sterling. In oktober ontstond een tekort van 107 miljoen pond. De waarde van de uitvoer (bere kend op basis F.O.B.) bedroeg in no vember 340 miljoen pond vergele ken met het herziene cijfer voor ok tober van 338 miljoen pond. De waarde van de invoer bedroeg (be rekend op basis C.I.F. en zonder de aankopen van Amerikaanse vlieg tuigen) 570 miljoen pond vergeleken met 515 miljoen pond (herzien) in oktober. De waarde van de heruit voer bedroeg (basis F.O.B.) 14 mil joen pond vergeleken met 15 mil joen pond in oktober. zijn al aanplantingen van 10 jaar oud. (Groesbeek). Of ook andere ras sen op deze manier geteeld kunnen worden is nog een vraag die de heer Huissen nog niet volledig kon be antwoorden, doch er zitten moge lijkheden voor de Cox en de Winston in. Spreker zeide verder dat deze boomvorm de andere bestaande be plantingen in de volgende jaren gaat verdrijven en de kostprijs wordt er mee door verlaagd. Natuurlijk zijn er nadelen en dat zijn vooral de kosten van aanplan ten. Een 3000 bomen per ha en de grond en de palen financieren valt in deze dure tüd niet mee. De extra investeringskosten moe ten zo snel mogelijk terug komen en alles wijst er op dat dit gelukken zal. Na zijn lezing kon de heer Huis sen een groot aantal vragen voldoen de beantwoorden. De aanwezigen konden de mogelijkheden nog eens duidelijk zien op een uitgereikt sten cil. De voorzitter deelde mee dat er getracht zal worden een excursie naar Groesbeek te maken om de boomvormen van nabij te zien. Hij dankte tot slot de heer Huissen die veel fruitkwekers door zijni lezing aan het nadenken heeft gebracht. BEERTA. Op de rijksweg Gro- ningen-Nieuweschans in de gemeen te Beerta is een verkeersongeluk ge beurd, dat aan de 34-jarige heer K. van der Tuin uit Winschoten het le ven heeft gekost. Advertentie Onze wasserij levert een kraak heldere was in enkele dagen uit en thuis Wasserij Zierikzee - Telefoon 2673 Weekeinde ARTSENDIENSTEN Vrfidag 15 en zaterdag 16 december Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 280, neemt waai' voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Zr. W. C. Steutel, Haamstede, télef. (01115) 226, neemt waar voor zr. Van Beveren en zr. Werk man. Zuster J. Compngne, Oosterland, tel. (01114) 273, neemt waar voor zuster Castel. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re- nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om tien uur. NOORDGOUWE, 13-12. Ten gc- volge van de minder gunstige weers gesteldheid kon de strfid om de kam pioenstitel 3e klas libre van het dis trict Schouwen-Duiveland der KN BB, in hotel v. d. Wefide te Noord- gouwe, eerst dinsdagavond j.l. wor den afgesloten. Na aantrekkelijke en vaak ook spannende strijd slaagde A. Kirijnse Lokker van de biljartvereniging En- tre Nous te Zierikzee erin op de kampioenstitel beslag te leggen. Met zijn algemeen gemiddelde van 3.07 slaagde de kampioen er tevens Sn naar de 2e Idas te promoveren. L. de Munnik die het tot de hoogste partij gemiddelde (4,76) bracht scoorde met 26 caramboles tevens de Washkansky mag het bed uit KAAPSTAD, 14-12. Louis Washkansky, de eerste mens met het hart van een ander, in dit geval een vrouw, mag 11 dagen na zijn harttrans plantatie-operatie in zijn ka mer of op het balkon van zijn kamer gaan zitten. Dit is door 't ziekenhuis „Groote Schuur' in Kaapstad bekend gemaakt. Advertentie 'li Lange De Kuyper De Frans-Canadezen drinken hun De Kuyper Jenever op de volgende ma nier: 'n Flinke scheut De Kuyper Jenever in een groot glas, bijvullen met gewoon water, sodawater of to nic. Daarbij een paar stukjes ijs. Pro beer het ook eens! Misschien hebt U wel dezelfde smaak als de Frans- Canadezen. hoogste serie. Krijnse Lokker zal het district vertegenwoordigen op de ge westelijke kampioenschappen welke van 26 tot 28 januari a.s. te Tilburg zullen plaats vinden. Aan het slot, van dit door de biljartvereniging KVL voortreffelijk georganiseerde toernooi, overhandigde de secretaris van; het district de heer J. den Haan aan de overwinnaar de bondsmedail- le en de districtswisselbeker. Ook de overige deelnemers mochten al len een prijs in ontvangst nemen. Na mens de deelnemers sprak de heer J. L. Prummel woorden van dank tot allen die hadden bijgedragen om dit toernooi te doen slagen. De uitslag ziet er als volgt uit: 12 693 226 19 3.44 3.07 10 677 247 26 4.76 2.74 9 648 226 20 3.22 2.87 6 647 271 20 3.03 2.39 6 597 271 12 2.62 2.20 6 639 299 19 3.19 2.14 4 615 276 14 2.64 2.23 3 522 286 13 2.43 1.83 Nederland bereikt over 30 jaar verzadigingspunt omvang autoverkeer UTRECHT, 14-12. Ons land zal over ongeveer 30 jaar een verza digingspunt met betrekking tot de omvang van het autoverkeer heb ben bereikt dat niet ver afligt van de huidige Amerikaanse cfifers. In deze periode zal rekening moeten worden gehouden met een ver drievoudiging van het huidige autoverkeer. Dit zei de voorzitter van de Vereniging „Het Ncdcrlandsche We gen-Congres", de heer G. G. Loggers, oud-burgemeester van Aalsmeer op de jaarlijkse algemene vergadering van deze vereniging in Utrecht Toen in 1938 de eerste autosnelwegen in ons land in gebruik kwa men omvatte het autopark ongeveer 150.000 eenheden cn de ver keersintensiteit op die wegen was toen slechts enkele duizenden motorvoertuigen per dag, aldus de voorzitter. Degenen die toen voor spelden, dat het personenautoverkeer zich binnen 30 jaar zou vcr- twaalfvoudigcn, werden fantasten genoemd. A. Krijnse Lokker, Enstre Nous, Zierikzee L. de Munnik, KVL, Noordgouwe H. A. de Waay, De Carambole, Dreaschor F. de Groot, Scharendijke J. Goudswaard, OKK, Nieuwerkerk J. L. Prummei, B.V. Renesse K. Akkershoek, VOG, Zierikzee J. Everaerts, B.V. Renesse SPORT BILJARTEN" A. Krijnse Lokker kampioen 3e klasse district Sch.-D.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3