DE ZIERIKZEESCHE COURANT In Athene worden de symbolen van de monarchie verwijderd costuum of jas j „DE MAGNEET" j Twee doden bij frontale botsing TUINMAN ZN. Bemanning liberiaans schip sloot gewapende kapitein op Heftige oppositie in Zeeland tegen verhoging veertarieven Westerschelde NIEUWJAARSWENSEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 december 1967 124ste jaargang Nr. 19915 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Fruitteeltkansen door de „vrije snoer Griekenland na de mislukte staatsgreep ATHENE, 14-12. De militaire leiders in Griekenland, die hun greep op het land na de nederlaag van ko ning Constantijn versterkten zijn donderdag begonnen de symbolen van de monarchie in Athene te ver wijderen. De koninklijke standaard pp het paleis werd opgeborgen en in over- hoidskantoren en openbare gebouwen haalde men portretten van het ko ninklijke paar van de muur. De poorten van het paleis en van het vorstelijk buitenverblijf in Tatoi Advertentie Als een heer j gekleed.... met een van Nieuwerkerk Poststraat 12, tel. (01114)265 gingen op slot toen vernomen werd dat de koninklijke familie naar het buitenland was uitgeweken. De be roemde lijfwachten van de koning, de rokdragende Evzones, kregen be vel in te rukken en zich aan de ka zerne te melden, waar zij hun kleur rijke uniformen voor het veldgrijs verwisselden. In Griekenland vragen voor- en tegenstanders van Constantijn zich verbijsterd af waarom de zevenen- twintigjarige vorst zich zo gemakke lijk door de krachtige figuur in de militaire regering, kolonel Papado- poulus, schaakmat liet zetten. De ge beurtenissen van woensdag zijn ove rigens langs de gemiddelde Griek ge gaan. Zijn dagelijkse bezigheden gin gen gewoon door en slechts de be drijvigheid der militairen, die dag groter dan ooit, trok de aandacht. Ook buiten de hoofdstad was het rustig en de marineschepen, die vol gens eerdere berichten steun aan de koning zouden verlenen, lagen on beweeglijk aanr de kaden van hun bases. Op de persconferentie zei een grapjes makende Papadopoulos dat hij de stap van de koning niet be greep. Als we van zijn plannen op de hoogte waren geweest zouden wij tot het laatste moment getracht heb ben hem ervan te overtuigen dat hij misleid werd, aldus de nieuwe pre mier. Scmmige waarnemers geloven, dat de koning door de goed kloppende plannen van Papadopoulos is versla gen. De kolonel heeft sinds hjj aan de macht kwam, ongeveer 1.500 het militaire regiem getrouwe officieren op sleutelposities in het gehele land gezet. Mogelijk hebben zij de ppgin- gen van Constantijn om de strijd krachten achter zich te krijgen ge saboteerd. ADVERTENTIE elkö woning kunnen wij cowfonfabef InnïcWren TETERINGEN, 14-12. De 34-jari- ge mevr. E. Koenraad-Buys en haar 6-jarig dochtertje uit Teteringen zijn donderdagmiddag bü een autoonge luk in hun woonplaats om het le ven gekomen. De auto, die mevrouw Koenraad zelf bestuurde, werd totaal vernield. Haar zoontje werd zwaar gewond. Auto ree<l kanaal iu: twee doden NIEUW WEERDINGE. 14-12. In Nieuw Weerdinge is tegen het mid daguur een grote vrachtauto in het Weerdingerkanaal gereden. De twee inzittenden zijn verdronken. Direct na het gebeurde sprongen enkele mensen in het water om te trachten de inzittenden uit de cabine te ha len, maar zij werden door de koude bevangen en konden niets uitrich ten. De politie takelde de wagen uit het kanaal. Een der inzittenden is inmiddels uit de cabine verwijderd, doch ondanks kunstmatige ademha ling heeft men de levensgeesten niet kunnen opwekken. Het ongeluk gebeurde tijdens een inhaalmanoeuvre. De auto van me vrouw Koenraad werd door een pas serende auto aangereden en op de linker weghelft geduwd. Een botsing met een tegenligger was toen niet meer te voorkomen. Mevr. Koenraad en haar dochtertje waren op slag dood. Het zoontje werd in een zie kenhuis in Breda opgenomen. De chauffeur van de vrachtauto* bleef ongedeerd, terwijl de bestuurder van de andere personenauto lichte verwondingen opliep. De materiële schade was zeer groot. Het verkeer werd geruime tijd gestagneerd. Het ongeluk gebeurde op de Oosterhout- seweg (de rijksweg door Teteringen). Hanoi gebombardeerd SAIGON, 15-12. Verscheidene be langrijke doelen in Hanoi, waaron der de Paul Doumerbrug, zijn don derdag door Amerikaanse vliegtui gen gebombardeerd, heeft een Ame rikaanse woordvoerder bekend ge maakt. Donderdag was het voor het eerst 9inds 20 november weer mooi weer. Woninginrichters Mol 1 9 - Zierikzee Telefoon 2887 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's 0900309305050950005000509 Een werkelijk groot mens in q een toonbeeld van hoffelijk heid en geduld. tsoosccoccoscoccososososooc ROME. De Griekse koninklijke familie is in de nacht van woensdag op don derdag naar Italië gevlogen. Hier de aankomst van het vorstenpaar met zijn kihdéren en koningin Frederika op het vliegveld Ciampino, Mariniers aan boord na berichten over muiterij Veel wind Verwachting tot zaterdagavond Aanvankelijk zwaar bewolkt met tij delijk enige regen, later vanuit het noordwesten enkele opklaringen, af gewisseld door regen- of natte sneeuwbuien; matige tot krachtige, aan de kust af en toe stormachtige, naar noordwest ruimende wind; in het algemeen iets lagere tempera turen dan vandaag. 16 dec. Zon op 8.42, onder 16.29. Maan op 15.34, onder 8.41. 17 dec. Zon op 8.43. onder 16.29. Maan op 16.19, onder 9.46. 18 dec. Zon op 8.44, onder 16.29. Maan op 17.19, onder 10.39. Volle maan: 17 dec. te 0.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 dec. 2.51 v.m. 17 dec. 3.27 v.m. 18 dec. 4.03 v.m. BROUWERSHAVEN 16 dec. 17 dec. 18 dec. 2.34 v.m. 3.09 v.m. 3.46 v.m. 15.03 n.m. 15.42 n.m. 16.20 n.m. 14.45 rj.m. 15.21 n.m. 15.58 n.m. Jt? ROTTERDAM, 14-12. Van een werkelijke muiterij is geen sprake, zo verklaarde donderdagavond de honorair-consul van Liberia in Rot terdam, de heer E. L. M. Schul. Eer der kan men spreken van moeilijk heden tussen de kapitein enerzijds en de officier plus de bemanning an derzijds. De kapitein heeft zich te recht of ten onrechte bedreigd ge voeld, aldus de heer Schul. Hij wil de zich niet over de schuldvraag uit laten; mede omdat hiernaar nog een onderzoek ingesteld wordt. Uit de verschillende verklaringen, o.m. van politiefunctionarissen, blijkt dat de kapitein op een gegeven mo ment met een cilinderrevolver over het schip rondliep. De bemanning heeft hem vervolgens weten op te sluiten in een gedeelte van het schip vanwaar hij o.m. het vertrek van de marconist kon bereiken. Daar heeft hij zijn alarmerende telegram de wereld ingestuurd. Namens de marine voerde de lui tenant ter zee eerste klasse F. Ber- tijn het woord in de kantine van de scheepswerf. Hij bemerkte ziöh tot een feitelijk verslag. Hij vertelde dat hij 'donderdagmorgen om elf uur van de chef van de marinestaf opdracht had gekregen naar Hoek van Hol land te gaan in verband met een ge rapporteerd geval van muiterij. Plusminus één uur was uitgevaren op het marineschip „Rhenen", ver gezeld van een tiental mariniers on der leiding van twee officieren en tevens ide consul van Liberia, de heer Schul. „Door de radar van Hoek van Holland zijn wij feilloos naar het schip geleid. We hebben eerst de be manning gepraaid", aldus de heer Bertijn. Dit gebeurde in (het Engels, maar had weinig resultaat, doordat de bemanning dit niet bleek te ver staan. Vervolgens is een sloep uit gezet met een majoor der mariniers, twee mariniers, de consul en de heer Bertijn. Andere mariniers volgden in een rubberboot. De bemanning gooide een touwladder uit en wij beschouwden dit als een uitnodiging om maar aan boord te komen, aldus NEW ORLEANS. Districts-aanklager Jim Garrison heeft deze vergroting gepubliceerd: een uitvergroting van een bestaande foto, die een man naar Garrison beweert een agent van de F.B.I. - die een kogel van het kaliber 45 opraapt uit het gras langs de weg waar president Kennedy werd ver moord. Garrison gelooft nl. dat de president door een 45 wapen gedood werd. Dc foto werd tien minuten na de moordaanslag gemaakt. MIDDELBURG, 14-12. Er is in Zeeland heftige oppositie gerezen te gen het voorstel van Gedeputeerde Staten tot verhoging van de tarieven vcor de veren over de Westerschel de. Het voorstel voor deze tariefver hoging is gedaan, nadat vanuit Den Haag was meegedeeld, dat de rijks bijdrage in de exploitatie van de ve ren verminderd zal worden met 30 procent van de opbrengsten over 1967. Tij ends de donderdag gehouden vergadering van Provinciale Staten Tien kalveren gedood bij ongeluk SOESTEREERG, 14-12. Het vee- keer op de rijksweg Utrecht-Amers foort is ter hoogte van Soesterberg zes uren lang gestremd geweest als gevolg van een botsing tussen twee vrachtauto's. Een met 60 kalveren geladen vrachtauto botste omstreeks vier uur 's morgens met grote snel heid tegen een op een parkeerplaats staande vrachtauto, die beiaden was met 200 gasflessen. De cabine van de veewagen werd volkomen uit el kaar gerukt en spatte naar alle kan ten uiteen. De bestuurder kreeg slechts lichte verwoningen. Bij het ongeluk werden tien kalveren ge dood. is door alle fracties tegen de tariefs verhoging geopponeerd. Men stelde zich op het standpunt, dat de veren in feite een stuk rijksweg zijn, dat het vervoer in Zeeland door het op onthoud bij de veren toch al duur der is dan elders in Nederland en dat men zich achtergesteld voelt bij overig Nederland. Men verwacht, dat Provinciale Staten het voorstel tot tariefsverhoging zullen verwerpen en een motie zullen aannemen waarbij Gedeputeerden wordt opgedragen Den Haag ervan te overtuigen, dat het rijk het tekort in de exploitatie van de veerdiensten moet opbrengen. Net zoals het rijk aanleg en onder houd van wegen ön overig Nederland bekostigt. Straks ook een levertransplantatie KAAPSTAD, 14-12. Begin volgend jaar zal in Zuid-Afrika de eerste le vertransplantatie op een mens wor den verricht in het ziekenhuis „Groote Schuur", waar ook de eer ste harttransplantatie, 11 dagen gele den, is verricht. Een levertransplanitatie op een varken is reeds met succes in „Groo te Schuur" verricht, aldus heeft een woordvoerder van 'het ziekenhuis meegedeeld. de heer Bertijn. Eerst gingen een korporaal der mariniers plus een andere marinier naar boven met de bedoeling de toegang tot de touw ladder te beveiligen. Dit bleek niet nodig te zijn. De consul is vervol gens een onderzoek gaan instellen. De bemanning kreeg van de mari niers het verzoek naar het achter dek te gaan. Dit met de bedoeling om een oogje op hen te houden. Br hebben zich daarbij gen moeilijkhe den voorgedaan. Kort na deze offi cials en hun gewapende escorte is een loods aan boord gekomen. „De mariniers hebben niets bijzonders te dóen gehad", aldus de luitenant ter zee eerste klasse Bertijn. r/////////////////z///////////#'////^ 5 Aan de leden van de 5 5 watersportvereniging 5 5 „Zierikzee" S s Op maandag 18 december a.s. 5 houdt de heer W. Kesteloo in „Auberge Maritime" een lezing over: „Navigatie en navigatiehulp- middelen" Aanvang: 's avonds 8.00 uur V/W///////A////W//////////#'///il Springtij: 19 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste dagen werd het weer in ons land beheerst door een hogedrukgebied nabij En geland, zaterdag zal echter een de pressie nabij IJsland het weerbeeld bepalen. Deze depressie verplaatst zich in 'de richting van Scandinavië en doet op de Noordzee de wind tot hard of stormachtig toenemen. Een koufront van deze depressie trekt thans over de Britse eilanden naar ons land. Uit de bij dit front beho rende 'bewolking zal tijdelijk enige regen vallen. Aan de achterzijde van het front zullen zaterdag overdag enkele opklaringen voorkomen, maar aangezien de dan aangevoerde lucht onstabiel is, kunnen deze worden afgewisseld door enkele regen- of natte sneeuwbuien. Met de naar noordwest tot noord ruimende wind wordt wat koudere lucht aangevoerd waarin de temperaturen over het algemeen iets lager zullen zijn dan vandaag. HEERLEN. Donderdagmorgen is op de terreinen van de cokesfabriek „Emma" te Beek de 50-jarige kraan machinist P. H. Theeuwen uit Wylre verongelukt. De heer Theeuwen werd door de hijsboom van zijn kraan getroffen. V.N.-resolutie tegen Portugal en Zuid-Afrika NEW YORK, 14-12. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft donderdag een Afrikaans-Azia tische resolutie aangenomen, waarin op V.N. en andere internationale hulporganisaties een beroep wordt gedaan alle steun aan Portugal en Zuid-Afrika te staken, vanwege de rassenpolitiek van deze staten. Ook wordt de organisaties verzocht „de onderdrukte volkeren van Zuid- Rhodesië en de door Portugal over heerste gebieden alle noodzakelijke hulp te verstrekken". De resolutie werd aanvaard met 81 togen 2 stemmen, bij achttien ont houdingen, van westelijke landen. Zuidafrikaanse en Portugese afge vaardigden protesteerden tegen de resolutie, die zij „politiek gemoti veerd" noemden. Volgens hen zou uitvoering hiervan juist degenen troffen, die de resolutie beoogt te helpen. Afrikaanse, Aziatische en communistische afgevaardigden toonden zich vooral sceptisch tegen over de steun van de Wereldbank aan Portugal en Zuid-Afrika. Advertentie In ons Oudcjaarsnummer van 29 december a.s. kunnen weer nieuwjaarswensen worden geplaatst tegen een speciaal tarief. Opgaven hiervoor dienen uiterlijk 20 december a.s. in ons bezit te zijn. Dc administratie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1