GRATiS portie vlees vlees etenis, verantMOonl eten 200 km- beurt AFLOSSING IN WASHINGTON Dan hebt u nog déze maand uw kleurentelevisie of ski-uitrusting of bontmantel of auto...of? persoonlijke lening Sleutel HANGERS BLIK DOOR HET WERELD Rijdt veilig met melk Gedeputeerde Staten verwachten minder belangstelling van het Rijk voor Zeeland STREEKNIEUWS Wat biedt de BEELDBUIS? Waarom zou u het niet lenen? Algemene Bank Nederland De grootmeester der tonen s BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK P" .Geforceerde" witlofteelt te Oosterland Advertentie Het nakaarten over het vertrek van Robert McNamara uit de rege ring van president Johnson krijgt nog een scherper tintje doordat kort na hem nog drie topfiguren uit het team stappen: onderminister Kohier en de staatssecretarissen Brzezinski en Fraenkel. Het lijkt er op of president John son zijn ploeg een beetje aan het aanpassen is om een scherpere koers te kunnen gaan varen djan hij tot dusver deed. Met name neemt men aan dat McNamara nog vrij wat ge remd heeft bij de pogingen der ge neraals om de Vietnamese strijd te intensiveren. Althans uit de kring der Kennedy's hoort men dit soort geluiden plus de beschuldiging dat Johnson McNamara eenvoudig heeft weggewerkt, tegen zijn zin Advertentie Niet voor de auto, maar voor de rijder. Gebruikt materiaal: melk. Want wie 1 glas melk op de 200 kilometer neemt, tankt het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel reaktievermogen. Mee eens Vraag dan het gratis embleem aan het N.Z.B., Postbus 4530, Rijswijk (Z-H). Voor 55 jaar. BRUINISSE. De afdeling Brui- nisse van het Groene Kruis verkeert in bloeiende toestand. Door de le- denwervingsaktie is het ledental verdubbeld, zodat het thans 400 be draagt. WESTENSCHOUWEN. Door de lichtwachters is op het strand een 90 kg wegende dode maanvis ge vonden. Het dier is naar Haamste de gebracht waar het enkele dagen is te bezichtigen. SCHARENDIJKE. Een verzoek schrift, getekend door vele into oners om een straat door dit dorp aan te leggen is aan de gemeenteraad aan geboden. NOORDGOUWE. Op het empla cement van de tram zijn 4.969.331 kg suikerbieten aangevoerd. OOSTERLAND. „Oosterland's Fanfare" gaf haar eerste wintercon- certHet programma omvatte voor drachten, een gemengd koor en een strijkorkest. ZIERIKZEE. (Adv.). Flinke gevul de twee-persoonsbedden liggen steeds in voorraad bij ons en kos ten slechts f 12,-. ZIERIKZEE. De gemeenteraad be sloot de visserij in de Verse Gracht weer te verpachten aan de Zierik- zeesche IJsvereniging a 35,per jaar. HAAMSTEDE. Deze week werd begonnen met de bouw van een ho- oe stenen fabrieksschoorsteen bij de stoom-, was_ en machinale strijk- inrichting. SCHOUWEN. Door het voortdu rende natte weer komt men ver met het landwerk achterop. Veel aard appelen laat men eenvoudig in de grond zitten en er liggen nog heel wat uien op het land. RENESSE. Door bijdragen van in gezetenen en de Ambachtsheer van Renesse konden de onderwijzers de kinderen op Sint. Nicolaasavond een goed geslaagd schoolfeestje berei den. Hierbij moet men niet vergeten dat de familie Kennedy niet op erg goede voet staat met de Johnsons en bovendien zeker niet gespeend is van politieke ambities die goed ge diend kunnen zijn met dit soort ver klaringen. Op verzoek? Tot dusver lijkt het er op dat Johnson - zij het op een nogal on handige manier McNamara het plezier wilde doen hem de functie van president der wereldbank te ge ven, een baan waarop McNamara gesteld was, hoewel hij zelf wellicht er de voorkeur aan had gegeven te blijven op de post waar hij kon we ten dat Johnson hem nodig had, ook at begon h\j de last van zeven jaar zo'n ministerschap drukkend te voe len. Wat niet wegneemt dat McNamara ook door zijn uitlatingen dat de bombardementen op het noorden weinig zin hadden inderdaad vele generaals te duifachtig was ten aan zien van Vietnam. En de kans be staat dat de generaals nu gemakke lijker hun zin krijgen omdat McNa- mara's opvolger zeker minder sterk zal zijn. Het vertrek van Kohier lijkt zon der politieke bijbedoelingen. De man vindt het welletjes en verlangt naar zijn professoraat. Anders is het met de opvolging. Daarvoor is Bohlen gekozen, als Kohier een Rusland kenner tot en met de taal. Verkoeling Deze verlaat daarvoor de ambas sade in Parijs en dat kan heel ge makkelijk betekenen dat Johnson daar gewoon geen eersterangs diplo maat meer nodig acht omdat er met generaal De Gaulle toch niet te pra ten valt. Tot dusver heeft Washing ton zijn uiterste best gedaan de ver koeling in de betrekkingen tussen Frankrijk en de V.S. zo veel moge lijk te voorkomen, zulks in tegen stelling tot Parijs. Die moeite acht men nu wel zinloos geworden. Dat kan overigens ook inhouden dat de Amerikaanse belangstelling voor Europa nog verder afneemt. En ook dat de verhouding met Rusland wat harder wordtBrzezinski is de man die er steeds voor heeft gepleit dat de Ver. Staten aan Rusland rondweg de vriendenhand moest bieden - iets wat ook doorsijpelde in de redevoeringen van de presi dent. Het verwachte effect was dat het tot een algehele ontspanning zou kunnen komen. Tot op zekere hoog te is die er ook gekomen, maar de Russen lieten zich toch steeds van geval tot geval zuiver door hun ei gen belangen leiden, zodat de gecon stateerde ontspanning net zo goed toevallig geweest kan zijn als een vrucht van Amerikaanse diploma tie. In het geval Vietnam heeft Brze- zinski's theorie in ieder geval wei nig bevestiging gevonden. V erkiezingspolitiek De vrees bestaat dat Johnson een beetje af wil van de denkers in zijn team, de mensen die op lange ter mijn plannen maken met zekere hu manitaire verlangens als leidraad. Hij heeft nu meer behoefte aan handige politici die er vooral aan denken dat er volgend jaar ook nog een verkiezing moet worden gewon nen. En die daarom bij al wat ze doen wel degelijk in het oog houden welk effect het op de gewone Ame rikaanse t.v.-kijker kan hebben, want dat is de man die volgend jaar zijn stern uitbrengt. Nieuwe Amerikaanse versterkingen naar Zuid-Vietnam SAIGON, 13-12. Eind deze week zal de Amerikaanse troepensterkte in Zuid-Vietnam zijn uitgebreid met 10.000 parachutisten die op het ogen blik met zestig grote transportvlieg tuigen worden overgebracht. Ameri ka zal daar dan over 475.000 militai ren beschikken. De 10.000 man die nu wordt aan gevoerd, vormt de kern van de 50.000 militairen die in augustus j.L aan ge neraal Westmoreland, de Ameri kaanse opperbevelhebber in Zuid- Vietnam, zijn beloofd. President Johnson heeft machtiging verleend om de troepensterkte daar tegen juni van het volgend jaar op 525.000 man te brengen. Daar bent u vóór, want met 'n goede portie vlees kunt u er tegen I Vlee9 Ie rijk aan waardevolle eiwitten. Vleea Is uitstekend voor de lijn. Enhet hele gezin houdt ervan, van lekker vleea en lekkere jusl OOSTERLAND, 13-12. Met het bouwen van een witlofloods aan de Van den Abeelestraat alhier is een nieuwe „industrie" in het leven ge roepen, zU het dan in de agrarische sector. De eigenaars, de heren Van Trierum en Otte, hebben het gebouw, dat een afmeting heeft van 15 x 24 meter en dus 360 m- groot is, zelf gebouwd. De muren zijn opgetrokken van betonsteen, het dak belegd met asbest golfplaten. Onder de grond, op een diepte van 50 cm ligt een netwerk van verwar- mingspijpen, ongeveer 50 cm uit el kaar. Ook dit is uitgevoerd onder ei gen beheer. De centrale verwarming staat afgesteld op 45 graden Celsius, en iedere pijpenrij is afzonderlijk open te stellen of af te sluiten naar gelang van het werk. Wanneer de loods vol gereden wordt kan er on geveer 1 Vz ha aan wortels in worden geplaatst. Men zet de wortels over eind en brengt er een laag grond op van ongeveer 8 cm dik. Wanneer men nu begint te stoken, en dat zal in de onderhavige loods vermoedelijk vol gende week zijn, worden eerst de eerste rijen buizen aangesloten op de verwarming, dit om arbeidsspreiding te verkrijgen. Want was de gehele loods tegelijk voor levering gereed, dan zou er een leger mensen nodig zijn om de witlof te rooien en lever- baai- te maken. Zijn de eerste pro- dukten groot genoeg, dan worden zij gerooid en kunnen er weer nieuwe wortels hun plaats innemen. Inmid dels is de volgende catagorie weer al een eind op stap, en dit gaat zo door van omstreeks oktober tot april, in het klein dus een continu-bedrijf. In tegenstelling met de teelt op de kou de grond, die ongeveer de hele win ter duurt, is dit proces in een tijd van 6 a 7 weken voor elkaar. Ook mogen hier, en ook dat in tegenstel ling met koude teelt, het loof boven de grond uitgroeien omdat de loods tijdens het rijpingsproces, donker ge houden wordt. Nu de witlof meer en meer in de belangstelling komt van het publiek hebben de ondernemers een goede kans van slagen. Overigens is dit niet de enige wit lofloods in deze gemeente. Ook de heer J. Schoof heeft op de boerderij ,,'t Is niet anders" een soorgelijk be drijf gebouwd. ZIERIKZEE, 13-12. In antwoord op vragen van de afdelingen van Prov. Staten in verband met de ge- leidebrief bü de begroting van de provincie voor 1968 hebben Ged. Sta ten van Zeeland uiteengezet waarom zij veronderstellen dat de belangstel ling van de regering voor Zeeland zal verminderen. Het college wijst er daarbij opnieuw op dat zonder be langrijke financiële steun van bet rijk de volgens de zeehavennota en de tweede nota ruimtelijke ordening aan de provincie toebedachte taken niet vervuld zullen kunnen worden. Ged. Staten schrijven dat deze overwegingen zijn gegrond op het volgende: a: bepaalde maatregelen ter bevordering van de ontwikkeling van probleemgebieden gelden, alleen voor het noorden van het land en-of Limburg {rentesubsidies, bijzondere financiering via de nationale inves teringsbank met staatsgarantie voor betaling van hoofdsom en rente); b: het opstellen van een regionaal ont wikkelingsprogramma voor het noor den van het land; c: de passage in de memorie van toelichting op de begroting van economische zaken dat Zeeland duidelijk op Weg is de ach terstand ten opzichte van het wes ten in te lopen; d: enkele recente voorbeelden, waaruit duidelijk ge bleken is, dat met betrekking tot de vestiging van belangrijke industrieën in Zeeland niet die medewerking door de rijksoverheid verleend is, welke verwacht mocht worden. Welke middelen? De afdelingen vragen verder of Ged. Staten kunnen mededelen Wel ke middelen zij beramen om een aandeel in de nationale middelen te verkrijgen voor de uitvoering van werken, die, nationaal economisch gezien, een zeer hoog rendement op leveren. Ged. Staten delen mee hier bij bijv. te denken aan infrastruc tuurverbeteringen van formaat, ba sissteun voor de aanzet van grote in- OOSTERLAND De collecten in de Ned. Herv. kerk alhier bedroegen in de maand november voor de Kerkvoogdij f 563,11; voor de Zending f 256,40; voor de Diaconie f 207,26 en voor de centrale verwarming f 131,02. dustriële bedrijven. Daarnaast gaat het college er van uit dat de rege ring, in het kader van haar zeeha- venbeleid. voor de ontwikkeling van zeehavenindustrieterreinnen extra bedragen beschikbaar zal stellen. Het optreden van het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling zuid-west- Nederland kan hierbij van groot be lang zijn. VRIJDAG 15 DECEMBER NED. I.: Het avondprogramma van de AVRO bestaat uit twee se ries, „Luipaard op schoot" en „De Vliegende Non". Na het journaal voor de derde maal een nationale rijtest van de AVRO. Rijden in ei gen land en daarbuiten waarbij plot seling opduikende nare situaties worden bekekenDe kijkers kunnen door het beantwoorden van allerlei vragen, hun rijvaardigheid testen. Vervolgens „Ave Maria". In samen werking met de Vlaamse en Waalse televisie maakte Jef de Groot in de kathedraal van Antwerpen opna men van een speciaal voor deze ge legenheid gegeven concert. Voor de uitvoering daarvan zorgen Vera Lynn, Jenny Veeninga, Arjan Blan ken, het Hulster Gemengd Koor en een orkest onder leiding van Jos Cleber. Tot slot van de avond een „Voor de Vuist weg", natuurlijk met de onvermoeibare Willem Duys. NED. II.: Uit de NTS-pot eerst Pipo, het journaal en „Die van Hier- naast'\ Gerald en Harry zullen sa men optreden als leden van een ju ry. „Open Oog" geeft tips voor het weekeinde en dan is na het journaal de beurt aan de TROS om de week af te sluiten. De eerste twintig mi nuten is voor Stevie Wonder, die onlangs ons land bezocht. Ook van avond is de „Seaview', paraat voor zijn „Voyage to the bottom of the sea". In een kort muzikaal inter mezzo speelt het ensemble Syntagma Musicum onder leiding van Kees Otten muziek door de eeuwen heen. Als afsluiting van de TROS-avond dient de serie „Honey West". Ho ney en West krijgen opdracht een collectie haute couture van een mo dehuis naar San Fancisco te bren gen. Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van f 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) Iedere gewenste inlichting geven. U bent welkom bij de ZATERDAG 16 DECEMBER NED. I.: De VPRO brengt een uit gebreid kinderprogramma op de za terdagmiddag. We beginnen met „Beestjes Kijken" in de Londense dierentuin en gaan dan verder met het stuk „Sdhilderijenoondog". De hoofdpersoon is het elfjarige meis je Jannie Koperslager. Zij woont in bij twee tantes, van wie de ene een winkeltje drijft en de ander ver woed schilderes is. Kabouter Kan delaar', sluit het middagprogramma af. De avond begint na Pipo, het journaal en de reclame - met een verkorte versie van de bekende film „De Dief van Bagdad". Tot acht uur tenslotte de rubriek „Wereld op Wielen" waarin weer een autotest. Na het journaal het amusements programma met veel muziek „Uit en toch Thuis". Vervolgens een af levering van de Amerikaanse serie „Chantage" getiteld „Een Leegstaand Huis". Daarna een intro duktie-af - levering van de komende maanden uit te zenden programma's „Jazz uit de States". Tot slot van de avond dan nog een stukje informatie. Dick Verkijk is naar Berlijn getrokken om het westelijke stadsdeel eens door te lichten NED. II.: De NTS begint met een folkloristisch programmaatje waar in het Tsjechische ensemble „Sluk" optreedt. De VARA vervolgt het programma na het journaal met „Achter het Nieuws" en een afleve ring van „Dorus op Schoot". Dorus ontvangt in zijn cabaret in Rotter dam weer kinderen. Het volgende halfuurtje zijn de belevenissen van „Een Zekere Jozefien" te zien. Daar na is er nog juist lijd voor een stuk „Rawhide". De mannen van Gill Pa- Feuilleton (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg De vorst hield woord. Hij kocht voor Haydn in Eisenstadt, waar hij veel en gaarne was, een eenzaam staand klein huis, door seringen be schaduwd. Daar heeft Haydn's genie rijke en schone vruchten gedragen, en als het dankbare nageslacht met steeds dezelfde begeestering naar de muziek van onze meester luistert, dan mag en moet daarbij niet dat stille hoekje van onze aarde verge ten worden, dat een edele vorst aan een groot man heeft gegeven tot ze gen van ontelbare anderen. Vorst Nicolaas was een virtuoos op de bariton; Haydn componeerde voor dit instrument alleen 163 stuk ken, waarbij vele divertissemento's, concerten, kwartetten, 82 in getal. Dan een menigte sonaten, liederen, canons en dergelijke. Z'n vrucht baarheid scheen met de jaren te groeien, en ieder succes dreef zijn gaarne scheppend, overrijk genie tot steeds nieuwe werken aan. Haydn vonid het een eer, al zijn composities eerst door de kapel van de vorst te laten uitvoeren. Zonder dat de be scheiden meester het ooit gewaagd had daarom te vragen, werd zijn sa laris steeds verhoogd, tot het de toenmaals beslist aanzienlijke som van. f 1000 bereikt had. Op 11 januari 1763 vierde vorst Nicolaas Esterhazy zijn bruiloft met Therese, gravin Erdödy, en Haydn luisterde deze dag op met de eerste uitvoering van zijn opera: „Alcide en Galatea". Vijf jaar later gaf hij de opera „Lo Speciale", in 1770 de opera „Le Pexcatrici". Deze werken, evenals talrijke andere, ook gees telijke werken, verbreidden Hay "n's reputatie nog meer. Toen in septem ber 1773 keizerin Maria Theresia in Esterhazy kwam en bij de vorst gast vrijheid genoot, voerde Haydn een nieuwe Burletta „L'Infedeltè delu- sa" op, voor welk stuk vooral de ge malin van de vorst zeer erkente lijk was. Nog in hetzelfde jaar schreef hij de marionettenopera „Philemon en Baucis", wat een lie velingsstuk van de keizerin werd; daarbij kwam nog het marionetten- stuk „De Heksensabbat". Hoe gaarne ook Haydn aan de wil van zijn heer voldeed en zich hoofd zakelijk met zijn opera's vruchtbaar toonde, zo helde hij zelf toch meer naar het lyrische over. De opera- teksten, welker holheid en woord spellingen hem vaak tot vertwij feling brachten, stonden hem tegen. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK De afscheidssymphonie Haydn's huis in Eisenstadt was een stil, rustig plekje, terzijde van de drukke markt gelegen. De muren en vensters waren aan de zuidzij de begroeid1 met wijnranken en men had er vrij uitzicht op de velden, heuvels en het Leithagebergte. Vre dig en stil was het in alle hoekjes van het huis. In dit kleine paradijs heeft Haydn. zijn gelukkigste en vruchtbaarste dagen doorgebracht. De eenzaamheid was hem zijn lief ste vriendin geworden. Een bediende deelde deze een zaamheid met hem. Deze was een trouw, beproefd man, eenvoudig en zeer aan zijn meester gehecht. Hij beschouwde Haydn als een wezen van hogere orde. Haydn placht dikwijls vóór het ontbijt, een korte wandeling te ma ken. In die tijd moest de bediende alle kamers schoonmaken. Als hij vor hebben het weer aan de stok met de Indianen, die een flink aan tal koeien van de kudde tot de hun ne hebben gemaakt. VRIJDAG 15 DECEMBER NEDI.: schooltelevisie 10.20 woorden zeggen meer dan je denkt; 10.45 grote Europeanen; 11.10 beeld verhaal van de kerk; 11.35 Walter en Connie: 12.00 einde; 18.55 pipo; 19.00 nieuws; 19.03 ster; 19.07 lui paard op schoot (kleur); 19.35 de vliegende non (kleur); 19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 na tionale rijtest; 21.15 Ave Maria; 21.50 voor de vuist weg; 22.50 ster; 22.55 journaal. NED. II.: 18.55 pipo; 19.00 nieuws; 19.03 die van hiernaast; 19.33 open oog; 20.00 journaal; 20.16 ster. 20.20 20 minuten in wonderland; 20.40 voyage to the bottom of the sea; 21.30 muziek door de eeuwen heen; 21.55 Honey West; 22.20 ster; 22.25 journaal. ZATERDAG 16 DECEMBER NED. I.: Teleac 13.30 automatise ring; 14.00 polemologie; 14.30 Rus sische les; 15.00 einde; 15.00 einde; 15.30 nieuws; 15.31 ster; 15.34 week- journaal; 15.57 ster; 16.00 beestje kijken; 16.30 schilderijenoorlog17.20 Kabouter Kandelaar; 18.55 pipo; 19.00 nieuws; 19.03 ster; 19.07 de dief van Bagdad; 19.30 wereld op wielen; 19.56 ster: 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 uit en toch thuis; 21.05 chan tage; 21.50 jazz uit de States; 22.10 speciale berichtgeving; 22.40 jour naal. NED. II.: 18.55 pipo; 19.00 nieuws; 19.03 muziek, zang en dans uit Tsje- choslowakije; 20.00 journaal20.16 ster; 20.20 achter het nieuws; 20.50 bij Dorus op schoot; 21.05 een zekere Jozefien; 21.35 Rawhide; 22.26 ster; 22.30 journaal. Advertentie nu in Haydn's werkkamer kwam, waar boven het spinet Haydn's por tret hing, dan maakte hij trouw een diepe buiging voor het portret. Hij vereerde het als een heilige re- liquie. Haydn was eens met een compo sitie bezig, waaraan hem veel ge legen was. De meester beveelt zijn bediende, niemand toe te laten. De morgen is zonder stoornis verlopen en de klok wijst het middaguur aan. Daar wordt hevig gebeld. De be diende opent de deur. Twee heren wensen Haydn te spreken. Dat gaat niet! Dat kan beslist niet! Wij zijn vrienden en hebben samen een verre reis gemaakt om de beroemde meester te zien: daar zal toch wel rekening mee gehou den worden! Mijn heer heeft me gezegd, van daag moet ik rust hebben. Je mag dus niemand toelaten! Ik mag de heren niet aanmelden. Haydn's werkkamer was dicht bij de deur. Men kon elke toon, die de meester op zijn instrument speelde, duidelijk horen. De vreemdelingen zagen er vanaf, verder met de be diende te onderhandelen daar zij wel begrepen, dat deze zich niet liet omkopen: zij stelden zich ermede tevreden in de voorkamer naar de welluidende melodiën te luisteren. Dat hinderde de oude George niet, daar hij zich gevleid voelde, dat de vreemdgingen zo aandachtig naar zijn meester luisterden. Luisteren heeft mijn meester niet verboden, fluisterde hij, en daarvan hebt u nog meer genot, dan wanneer u hem ziet en spreekt. (Wordt vervolgd) 3 verschillende Plak hier 6 vlaggetje» zandt mij sleutelhanger® Naam Adres Woonplaats KNIP UIT en stuur naar: California Soepen Harderwijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9