Herkent u ons...? PREMIE SPAARPLAN De Meelstraat kreeg een wat vlottere en zakelijke „make-up" DAF 55 - Nieuw type personenwagen Basis voor persoonlijk bezit Nieuwe zaak te Zierikzee Hypotbeekaflossing Een dankwoord aan de heer Kaste lein. de architect en alle medewer kers vormde het sluitstuk van deze zoveelste plechtigheid in de stede lijke middenstandssfeer. De burge meester kreeg een schilderij aange boden van de Zierikzeese schilder J. P. Jongschaap, wiens werk de muren van de toonzalen op artistieke wijze siert. De zaakvoerder, de heer C. W. Deurloo, sprak bij het begin een welkoms tv-oord tot de talrijke aan wezigen. Vermelden wij nog dat het werk werd uitgevoerd door F. J. van Aken (metsel- en (timmerwerk); firma Chr. C. Timmerman (natuursteen); M. Kouwenberg Zn. (loodgieterswerk) W. H. Everaarts (elektriciteit), L. Verloo (binnenmuunverk). land- en tuinbouw Praatje „Boerenleenbanken" voor landbouwjongeren BRUINISSE, 13-12. De landbouw jongeren te Bruinisse en Oosterland hebben op een vergadering gehou den In hotel Storm te Bruinisse aan dachtig geluisterd naar de mogelijk heden, die hen in hun bedrijf straks geboden worden door de Coöp. Raif- feisenbanken. De vergadering werd geopend door de heer Jac. de Jonge, voorzitter van de Coöp. Raiffeisenbamk te Bi*uinis- se, die na een kort welkomstwoord, het woord gaf aan de heer H. J. van de Zande, voorzitter van de Coöp. Raiffeisenbank Oosterland. De heer Van de Zande ging het ontstaan na, van de Raiffeisenb an ken. Een burgemeester, Raiffeisen geheten kreeg een idee om met het geld in zijn gemeente bij kapitaal krachtigen aanwezig, minder draag- krachtigen te helpen, toen een <ie- pressie in de landbouwprijzen, daar toe aanleiding gaf, want tijden dat de boeren door misgewas, of lage prijzen, crediet nodig hadden om het volgende jaar hun bedrijf weer te kunnen financieren kwamen vroe ger regelmatig voor. Uit dit simpele begin, kwamen in Duitsland de Raiffeisenkassen voort» en toen men in Nederland zag, dat dit uitstekend werkte, nam men1 het over en werden de eerste Boeren leenbanken opgericht. Deze Boeren leenbanken stonden in het begin ge heel apart, maar allengs werd de be hoefte om samen een organisatie op te richten gevoeld. Deze organisatie kwam er in de negentiger jaren, juist voor de eeuwwisseling. Na de eerste wereldoorlog groeide het Boerenleenbankwezen tot een steeds sterker samengestelde eenheid, overal werden banken opgericht, die ook overal goed werk deden. door het borgstellingsfonds voor de langbouw gewaarborgd, het mest kal - verencrediet, het oogstcrediet, Tiet werfetuigencrediet en andere moge lijkheden. De heer Ottens ging op al dezer vormen van crediet nader in en voor de jongeren werd wel duidelijk, dat de Boerenleenbank niet alleen een spaarbank is, maar dat men op ver schillende maniei-en geholpen kan worden, als men crediet nodig heeft en dat feit zal zich bij veel jongeren in de toekomst zeker voordoen. Appels genoeg in Europa DEN HAAG, 12-12. Aan appels heeft het Europa van de zes geen gebrek. Er is 6,6 miljoen ton geplukt, weet het bureau voor de statistiek der Europese Gemeenschappen op grond van per 1 december jl. be schikbare gegevens te melden, en dat betekent een buitengewoon ho ge produktie. De perenopbrengst lag met 1,9 miljoen ton boven het ge middelde, de oogst van citrusfruit was met 2 miljoen ton zeer groot. De totale EEG-fruitoogst is met 16,4 miljoen ton even groot als de re- kord oogst 1966 en 2,1 miljoen ton of vijftien procent groter dan het gemiddelde van de jaren 1961-1965. Levensverzekering Spaarkas Sparen in effecten Spaarbewijzen De Belgische driejaarlijkse staatsprijs voor toneel is toegekend aan Hugo Claus. 37. IJl en luchtig zweefden de zachtjes getokkelde klanken door de grote eetzaal van het kasteel, waar Aram zijn luit stemde. Nieuwsgierig en vol verwachting staarden de bedienden, die de zaal tot in de hoeken vulden, hem aan. De dikke poortwachter, die zijn norsheid had laten varen, stelde hem met luider stem voor. „Luistert allen goed!" schi-eeuwde hij. „Deze man heeft vele landen bereisd en in zijn liederen zal hij u verhalen van zijn stoutmoedige en romantische avonturen!" Toen hij zweeg kon men een speld horen vallen en direct zette Aram met forse slem een oude ballade in. Het geluid drong door tot het binnenplein, waar Tybalt en zijn schurkachtige rentmeester druk bezig wa ren de nog steeds niet bij kennis gekomen Jolande in een reiskoets te tillen. „Die zangvogel kwam net van pas", grinnikte Ochron, die in de koets stond en het slappe lichaam van het meisje bij de armen om hoog trok. „Nu zijn we er zeker van, dat we niet gestoord worden!" Tybalt, die de benen vasthield, gromde iets onverstaan baars en wendde zich toen dc de stal knecht - één van zijn handlangers - die een paard aan de teugel leidde. „Schiet een beetje op, jij daar! Span als de bliksem dat paard in! Hoe eerder we hier weg zijn, hoe beter!" En terwijl Aram onder hel zingen zijn hersens pijnigde met de vraag hoe hij zo vlug mogelijk tol de gravin zou kunnen doordringen, i'eed, door niemand opge merkt, een reiskoets met gesloten gordij nen de poort van Rovanna uit en de slot brug af. spiekend voor een goed rendement van deze nieuwe stedelijke aanwinst. Optimistisch geluid Van een nog altijd niet getaand op timisme getuigde de toespraak van de heer J. K. Deurloo, die wees op de wijzigingen in het zakenleven in de loop der jaren. Hij geloofde nog altijd dat kennis van zaken en goede kwaliteiten het goed zaken doen mo gelijk maken. In de crisisjaren had hij eens een huis compleet ingericht voor f 80,-. In deze tijd is met name opvallend dat het kopend publiek zelf een bewustere keuze doet. „Fei telijk weet de klant wat hij wil gaan kopen, maar dan moeit het ook voor handen zijn". Hij meende dat in het algemeen de Zierikzeese zakeristand - vergeleken met andere steden van vergelijkbare grootte - een goed fi guur slaat. De architect, de heer J. H. van Pagee te Middelburg, was ook zijner zijds content over de samenwerking. Hij bracht dank aan de opdrachtge ver en aan het gemeentebestuur voor de ondervonden medewerking, al VISSERIJBERICHTEN Vergadering „Zevibel" UTRECHT. In het eerste kwar taal van 1968 lopen de collectieve ar beidsovereenkomsten af voor 746.700 Nederlandse werknemers. Ze zijn be trokken bij 56 CAO's. Zierikzee Burgerlijke stand Geboren: 6. Marjo Karen, d. v. Pieter Cas per Boon en Anna Adriana Klaas- se (Zierikzee); Jan Pieter, z. v. Jan van den Hoek en Neeltje Adriana Sturm (Westerschouwen). Gehuwd: 8. Antonis van Mourik, 23 j. (Zie rikzee) en Elizabeth Pieternella van de Zande, 21 j. (Zierikzee); Jan Vijf- vinkel, 22 j. (Poortugaal) en Johan na Huberdina Maria Berrevoets, 19 j. (Zierikzee). Overleden: 2. Jacob Albert Bienefelt, 66 j. (Zie rikzee) echtgenoot van Cornelia Post; 4. Marinus Cornelis Wielaard, 80 j. (Zierikzee), echtgenoot van Ja- comina Suurland; Nicolaas Krijger, 82 j. (Zierikzee), gehuwd geweest met Neeltje Pieternella Jopse. Advertentie De vereniging „Zevibel" heeft in een gehouden vergadering te Yerse- ke besprekingen gevoerd, om ook onder de Yersekese kwekers te ko men tot een binding, waardoor de aanvoer van mosselen zou kunnen worden geregeld. Eigenlijk wil „Zevibel", naar het voorbeeld van de kwekersvereni ging te Bruinisse-Zierikzee-Tholen, de gehele mosselkwekerswereld ver enigen. De kwekers te Yerseke voe len wel wat voor een regeling waar bij op toerbeurt wordt geleverd, maar men wil geen boetebepalingen en geen vast contract. De besprekingen hadden echter nog slechts een oriënterend karak ter. Besloten werd dat het dagelijks ibesluur van „Zevibel'' het onder werp verder in studie zal nemen. ZIERIKZEE, 13-12. De Meelstraat, niet direct dé stedelijke winkelstraat, heeft een wat vlottere make up gekregen door de inrichting van een royale zaak van Deurloo Intermeubel, een langzamerhand markant gestem pelde familie N.V., die in het Zierikzeese zakenleven een interessante gespe cialiseerde rol speelt. De nieuwe zaak is ingericht in het voor het doel geheel verbouwde ex-magazijn van landbouwwerktuigen van de voormalige firma heeft een wat vlottere make up gekregen door de inrichtingen van een herbouw en nieuwe inrichting, een voorbeeld van hetgeen met zo'n typisch bcuwsel kan worden gedaan. De zaak heeft een drietal verdiepingen, die als toonzalen zijn ingericht. De verkoop vindt hier plaats, evenals in de moeder- zaak aan de Appelmarkt, maar de Meelstraat-zaak (ruime trappen en een meubeilift) krijgt verder alles met de expeditie te maken. Woensdagmiddag heeft burgemeester D. W. Kastelein de nieuwe zaak officieel in gebruik gesteld. Eertijds pakhuizen Oorspronkelijk bestond het huis uit drie pakhuizen, die werden gebruikt voor de meekrap. Eén dei- pakhuizen werd destijds ingericht als kerkge bouw van de Chr. Ger. kerk, een groeiende gemeente, die nadien ook do andere twee ruimten nodig had. In het begin van de twintiger jaren werd een nieuw kerkgebouw ge-, bouwd op de hoek Minnebroeder- straat-Zevengetijstraat (een kerk, die inmiddels alweer door een andere is vervangen). De „pakhuizen-kerk" Wam vrij en werd bestemd tot ma gazijn. Thans heeft het dan weer een nieuwe bestemming gevonden. De nieuwe zaak zal worden geleid door de heer C. W. Deurloo, jongste zoon van de stichter van het bedrijf, de heer J. K. Deurloo. Burgemeester Kastelein verrichtte de opening door het wegnemen van een doek, die tot dan een door de Middelburgse beeldhouwer Peter de Jong vervaardigd muurreliëf bedekte voorstellend de stichter van de zaak. Het was voor het gemeentebestuur geen probleem geweest, blijkens me dedeling van de eerste burger, gevolg te geven aan de uitnodiging tot ope-> ning van deze zaak, gelet op de be langrijkheid van de zaak Deurloo op Schouwen-Duiveland in het alge meen en Zierikzee in het bijzonder. „Als een zaak met enthousiasme uit gebreid wordt, is een blijk van be langstelling van de zijde van het ge meentebestuur op zijn plaats. Boven dien is het in dit geval een kwestie van „burenplicht" aanwezig te zijn", aldus de burgemeester. Ontwikkeling Meelstraat Hij hoopte dat een verder gaande ontwikkeling van de Meelstraat met de opening van de zaak in gang zal blijken te zijn gezet, zodat het pu bliek in de toekomst ook deze straat gaarne zal betrekken in de te nemen stadsroute. Wat uitvoeriger stond de heer Kas telein stil bij de prettige samenwer king die er geweest is tussen de eige naar en de gemeente, de Diénst Ge meentewerken en de Welstandscom missie. „Er is op deze dienst wel eens kritiek, maar na onderzoek blijkt er van de gemelde feiten weinig of niets over te blij ven", zo merkte hij op. In ieder geval is ook deze verbouwing in goede onderlinge samenwerking tot stand gekomen en na - op ver zoek aangebrachte kleine correcties op het oorspronkelijke plan - is het gemeentebestuur zeer content over het eindresultaat. De architeot heeft het zo gemaakt dat het geheel „trekt" en ieder het gevoel heeft; „zo moet het". Tot slot bood de burgemeester zijn gelukwensen aan, de hoop uit kwam het in het begin allemaal een beetje moeilijk op gang. ..De typi sche eisen in een oude stad als Zie rikzee en de wensen van de winke lier-s lopen nu eenmaal wel eens uit een", zo merkte hij op. Namens allen betrokken bij de bouw dankte de heer F. J. van Aken voor de opdi-acht tot de verbouwing, die zeer vlot verliep. De heer P. Verbeek gaf een over zicht van de geschiedenis van het pand. Tot slot sprak een broer van de heer J. K. Deurloo. De heer H. J. Deurloo richtte zich tot zijn vader, van wie hij 'n karak teristiek schetste. „Diens werken was feitelijk zijn hobby. Hij heeft het altijd met veel plezier gedaan en was een stimulerend voorbeeld voor de zoons". Hij bood daarop het muurreliëf aan, dat de burgemeester even tevoren had onthuld. Dankwoorden Grote vlucht BRUSSEL. Jean Rey, de voorzitter van de Europese Commissie, heeft de Europese Ministeri'aad in Brussel met klem gewaarschuwd voor het gevaar van een ernstige crisis in de gemeenschap naar aanleiding van de Britse toetreding. HET RAADSEL VAN ROVANNA (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). EINDHOVEN, 13-12. Van Door- ne's Automobielfabrieken komen met een nieuwe personenauto (DAF-55) op de markt. Bovendien zal de fa briek een stationcarmodel van het type DAF-44 gaan produceren. Beide nieuwe typen zullen ge bouwd worden in de nieuwe fabriek in Bom. De DAF-55 is de eerste per sonenwagen die door het bedrijf wordt uitgerust met een vier cylin der watergekoelde motor. Die motor wordt betrokken van het Franse be drijf Renault. DAF heeft de licentie rechten voor de bouw ervan verwor ven. Dit jaar zal de personenautopro- duktie van het bedrijf 52.000 stuks bereiken, dat is een stijging van zes tig procent vergeleken met vorig jaar. Voor volgend jaar wordt een produktie van 65.000 verwacht. Het bedrijf zal dan in twee jaar tijd zijn produktie van personenauto's ver dubbeld hebben. Het bedrijf ziet voor zichzelf een goede toekomst, zo is meegedeeld op een persbijeenkomst, ook al omdat de Nederlandse „autohonger" nog aller minst verzadigd is. Het spaargeld van een bepaald dorp, stad of streek, kwam op de Boerenleenbank terecht, waar het werd uitgeleend, aan hen die er be hoefte aan hadden en kredietwaar- waardig waren, een en ander zonder winstoogmerk. De grote vlucht van de Boerenleenbanken kwam echter na de tweede wereldoorlog, toen men het principe van bank voor de boeren of voor het platteland ging loslaten en men alle werkzaamheden ging doen, die tot het bankwezen beho- ren. De organisatie overvleugelde toen alle andere commerciële ban ken, die door fusie op hun beurt weer probeerden het terrein dat ver loren dreigde te gaan, weer probeer den te hei-winnen. Nu is de Raiffeisenorganisatie (men koos de naam van de oprichter) niet meer de grootste in Nederland, maar zij blijft wel een van de groot ste en op de lijst van de voornaam ste bankinstellingen in de wereld neemt zij de 75e plaats in. De heer L. Cttens, directeur van de Coöp. Raiffeisenbank Bruinisse, hield daarna een causerie over de verschillende vormen van krediet, die men bij de Raiffeisenbamken kent Begonnen werd met het hypothecair crediet, hét crediet tegen borgstel ling, het blanco crediet, het ci-ediet Wij doen mee aan het Premie Spaarplan. Wij krijgen straks elk jaar 100 gulden. Belastingvrij! Geïnteresseerd? Als u snel bent kunt u dit jaar ook nog gaan deelnemen. Des te eerder hebt u recht op uw belastingvrije premie. (Maximaal f 50,- per persoon of f 100,- per echtpaar per jaar). Alle inlichtingen: Postbus 51, Den Haag I I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4