Koning Constantijn en gezin nemen de vlucht naar Rome DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wat de cultuur kost Soldaat nam verhoor af Vuurwerk blijft gevaar opleveren 8 Auto-ongeluk met Nederlandse militairen in Duitsland - Eén dode en vier gewonden KAMERBREED j „DE MAGNEET" j Roofoverval op 66-jarige weduwe NIEUWJAARSWENSEN Eisen beëindigings-vergoedingsregeling in de landbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 december 1967 124ste jaargang Nr. 19914 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIÊ EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Op stap met neefje B.Bvan Tante Pos Poging regering omver te werpen mislukt ROME, 14-12. Koning Constantijn is met zijn gezin in Italië aangekomen, nadat zijn poging 0111 de revo lutionaire regering omver te werpen blijkbaar is mis lukt. Aldus een communiqué van de Griekse minister van het noorden, dat door radio-Athene vannacht 0111 tien voor vieren is uitgezonden. Ook de oud-premier, Kollias, en anderen hebben per vliegtuig het land verlaten. In het communiqué werd verder meegedeeld dat hel noorden van het land zich vast in handen van de Griekse regering bevindt. Het Atheense persbureau maakte voorts bekend dat generaal Perides, oud-bevelhebber van het derde le gerkorps, generaal Vidalis, zijn staf chef en generaal Esserman, comman dant van de 20ste pantserdivisie, die ziah wilden verzetten tegen de beve len van de stafchef van het leger, door hun officieren zijn gearresteerd. De commandant van het derde leger korps is aan de minister voor noord- Griekenland, generaal Patillis, in handen gegeven, aldus het Atheen se persbureau. Do toestand in Griekenland was woensdagavond volkomen verward. Koning Constantijn kwam in verzet tegen de zeven maanden oude mili taire junta en vormde in noord-Grie kenland zijn eigen regering. Als reactie hierop ontnamen de ge neraals de 27-jarige Constanten zijn koninklijke bevoegdheden en be noemden luitenant-generaal Yeoruios Zoitakis tot onder-koning Beide partijen beweren dat zij de strijdkrachten achter zich heb ben. ver was Kollias premier. Papadopou- los wordt beschouwd als de sterke man van het militaire bewind. Pantserwagens en tanks omsingel den woensdagmiddag het radiosta tion van Athene en militairen namen strategische posities in. De telefoon- en telegraafverbindingen waren ver broken en het vliegveld was geslo ten. Troon verspeeld De 27-jarige koning heeft zijn troon verspeeld in een poging de mi litaire regering die in april dit jaar de macht in handen kreeg, omver te werpen. Met hem kwamen in Rome aan zijn vrouw, de Deense Anne- Marie, hun twee kinderen, prinses Alexia en prins Paul, en koningin moeder Frederika. Met de koninklijke familie kwa men ook oud-premier Kollias en een aantal Griekse functionarissen op het vliegveld Ciampino bij Rome aan. De koning zag bleek, koningin Anne- Marie leek wanhopig. De politie moest voor hen een weg baden tus sen de journalisten, die op het vlieg veld de nacht doorbrachten in af wachting van een vliegtuig naar Athene. Koning Constantijn wilde geen commentaar geven op vragen over de toestand in zijn land. Het leger Uit Larissa kwam een radiobood schap waarin werd gezegd, dat ne gentig procent van het leger en de gehele marine en luchtmacht achter de koning staan. Een beroep werd gedaan op de strijdkrachten in het gebied van Athene om dit voorbeeld te volgen. De militaire regering in Athene maakte daarentegen woens dagavond bekend dat zij de toestand volkomen in de hand heeft, dat de contrarevolutie is neergeslagen en dat de koning en zijn medestanders op de vlucht zijn geslagen. De koning deed in de loop van de dag een beroep op het Griekse volk zijn pogingen tot herstel van de par lementaire democratie te steunen. In Athene werd 's avonds een nieu we regering beëdigd onder leiding van kolonel Papadopoulos. Tot dus- DEN HAAG, 13-12. In 1965 gaf de overheid voor cultuur 1' 527 miljoen uit, vergeleken met 1964 betekent dit een stijging vair f 123 miljoen of 30 procent. Het bedrag van 1965, omgerekend per hoofd van de be volking, komt neer op rond f42,-. Het merendeel van deze uitgaven, nl. f 306 miljoen (58 procent) werd door de gemeenten gefinancieerd: het rijk droeg f 195 miljoen (37 pro cent) bij, terwijl de rest voor reke ning van de provincies kwam. De sport was veruit de belang rijkste uitgavenpost: zij bedroeg f 130 miljoen, dat wil zeggen f 10,- per hoofd der bevolking. De over heidssteun voor de sport is vrijwel geheel een gemeentelijke aangele genheid. DEN HAAG, 13-12. Nog steeds gebeuren er vooral in de kersttijd en bij de jaarwisseling talrijke on gelukken ten gevolge van het af steken van vuurwerk door onbe voegden. Het zijn bij uitstek de ogen die hierbij letsel oplopen. De alge mene Nederlandse Vereniging ter voorkoming van blindheid die hierop de aandacht gevestigt, merkt op dat ieder soort vuurwerk - dus ook het rotje - onoordeelkundig afgestoken, gevaarlijk is en dat alle kinderen onbevoegd zijn, omdat zij het ge vaar niet zien of onderschatten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een schoonzoon en een varken behoeft men maar éénmaal k b de weg te wijzen. 80000080300800000000000036 Vrij zacht Dit is de buitenbesteller van het P.T.T.-kantoor te Zierikzee, de heer C. M. Knuist Hij doet dagelijks de Capelle-routeen tijdens die urenlange rit beleeft hij wat en ziet hij wat. We begeleidden deze „B.B."-er op zijn barre tocht Men zie elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). met brandende sigaret DEN HAAG, 12-12 De 22-jarige beroeps sergeant N. A. V. uit Rijs- wijk hoorde deze week de advocaat- fiscaal bij het Hoog Militair Ge rechtshof, mr. J. Zaaijer, een maand militaire detentie eisen, de sergeant trachtte in mei van dit jaar tijdens een oefening gevangen genomen militairen aan het praten te krijgen door een brandende sigaret op de blote rug van een van de gevange nen te duwen. Het hof zal volgende week uitspraak 'doen. Binnenvaartschip op Westerschelde gezonken Schipper verdronken HANSWEERT, 13-12 Het 340 ton metende binnenvaartschip „Corrie" is in Hansweert woensdagmorgen even na acht uur kort nadat het de haven van Hansweert verlaten had op de Westerschelde in aanvaring gekomen met het Poolse zeeschip „Zwidnica" (2365 ton) dat van Ant werpen op weg was naar zee. Het binnenvaartschip zonk vrij wel onmiddellijk. Van de drie op varenden werden er twee gered. Naar de derde wordt nog gezocht. Bij onderzoek is gebleken dat de schipper van de „Corrie b" de heer van Braber, met zijn schip is ten onder gegaan. Hij lag op het mo ment van de botsing ziek te kooi. Zijn vrouw en een tijdelijke schip per zijn veilig aan land gebracht in Hansweert. Indonesië bestelt Nederlandse fietsen HEERENVEEN. 13-12. Naar de directie van N.V. Batavus, rijwiel en motorenfabriek meedeelt, heeft zij een nieuwe order uit Indonesië ver kregen voor de levering van tien duizend fietsen. De uitvoering van deze opdracht, waarmee een bedrag is gemoeid van ruim één min. gl'd., zal ongeveer drie maanden vergen. De laatste maanden heeft Batavus reeds 7.500 rijwielen aan Indonesië geleverd. De verwachting is gewet tigd, volgens de directie, dat meer dere orders zullen volgen. Vóór de oorlog en ook in de na-oorlogse ja ren behoorde Batavus tot de belang rijkste Nederlandse rijwielleveran ciers van Indonesië. Rode Kruis-zending voor Midden-Oosten DEN HAAG, 12-12. Het Nedel'- landse Rode Kruis verzendt deze week een partij van ruim 7500 car tons baby- en kindervoeding ter waarde van f 50.000,- naar het Mid den Oosten. De goederen zijn be stemd voor de vluchtelingen op de westelijke oever van de Jordaan, de Jordaanse R.M.R.D. rode halve maan (Rode Kruis) en Syrië. Voor de slachtoffers van de over stroming in het Algerijnse departe ment Constantine worden ruim 1200 cartons kindervoeding, waarde F 6.000,- naar de Rode halve maan te Algiers verscheept. DUSSELDORP. 13-12. Als gevolg van de gladheid op de weg is tussen de- dorpen Nienborg en Epe, in Noordrijn-Westfalen, een auto met vijf Nederlandse militairen geslipt en tegen een boom gebotst. Van de inzittenden, allen dienst plichtigen eerste klas van de Konin klijke Luchtmacht, werd de bestuur der, de 19-jarige W. Castelein uit Bu'ssum, gedood. Zwaar gewond wer den de 20-jarige L. Otte uit Badhoe- naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT i Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113)470 vedorp en de 19-jairige A. Wiesehahn uit Amsterdam. Lichte verwondingen bekwamen de 20-jarige T. Nieuwenhuizen uit Voor schoten en de even oude D. van de Lagemaat uit Schoonhoven. De ge wonden zijn opgenomen in een zie kenhuis te Gronau, West-Düitsland. De militairen behoren allen tot het 220 squadron van de tweede groep geleide wapens, dat in Schöppingen is gelegerd. Alle stakingen in Spanje zijn onwettig MADRID, 12-12. Het Spaanse hooggerechtshof heeft bepaald dat alle stakingen „in principe onwet tig" zijn in Spanje. Hiermee zijn de mensen in het on gelijk gesteld, die stelden dat sta kingen, mits zij om economische en niet om politieke redenen worden gehouden, gewettigd zijn krachtens de herziening van het wetboek van strafrecht, in décember 1965 vol tooid. Het hooggerechtshof, dat uit spraak deed in een industrieel ge schil in de Baskische stad Bilbao, verklaarde idat stakingen zonder po litieke motieven op grond van de herziening niet meer als misdrijven worden beschouwd, maar daarmee nog niet gewettigd zijn. UTRECHT, 13-12. Woensdagoch tend is een 66-jarige weduwe uit Utrecht in haar woning aan de Ha- verstraat beroofd van een bedrag van ongeveer 10.000 gulden, nadat zij dcor een tot nu toe onbekende man was neergeslagen. Omstreeks tien over ha'lf tien bel de een ongeveer 30- a 40-jarige man aan bij de woning van mevrouw E. Woortmeijer-Nikkel aan de Haver - sfcraat 33 bis. Hij had een tas bij zich waarin zich waarschijnlijk een boek bevond. Hij liet weten van de belas tingdienst te zijn en vroeg de vrouw even boven te mogen komen. Me vrouw gaf te kennen dat haar man in januari was overleden en dat in middels alle financiële zaken waren afgewikkeld. De man ging evenwel toch naar bovenden vroeg om enige bescheiden. Toen mevrouw. Woort meij er zich bukte en uit een tas on der de bank een pensioenboekje wil de halen, kreeg zij een klap op het achterhoofd. Zij liep een bloedende wond op. Uit de tas roofde de in dringer ongeveer tienduizend gulden, waarna hij snel de benen nam. Vol gens de beroofde vrouw heeft de man een lang mager postuur, ziet er slun gelachtig uit, draagt een grijze mo hair overjas en een klein hoedje en blond haar. Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend droog weer met in het algemeen veel bewolking en plaatse lijk mist; zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest en weinig verandering in temperatuur. 15 dec. Zon op 8.41, onder 16.28. Maan op 15.01, onder 7.29. Volle maan: 17 dec. te 0.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 dec. 2.13 v.m. 14.27 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 dec. 1.57 v.m. 14.12 n.m. Springtij: 19 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Britse eilanden be vindt zich een hogedrukgebied, ter wijl nabij IJsland een depressie is gelegen. Onder invloed van deze beide systemen waait er in onze om geving een noordwestelijke wind, waarmee vochtige lucht van zee wordt aangevoerd. Boven ons land kwam in deze lucht op vele plaatsen mist voor. Het lagedrukgebied nabij IJsland trekt nu echter in de rich ting van Scandinavië, waardoor de wind iéts zal toenemen en zal krim pen naar zuidwest. Hierdoor, en door het geleidelijk verdwijnen van het sneeuwdek, nemen de mistkansen voor vrijdag af. Hoewel er over het algemeen veel bewolking zal zijn. wordt hieruit weinig of geen neer slag verwacht. In het temperatuur- verloop komt daarbij weinig veran dering. Nederlandse bevolking veroudert UTRECHT, 13-12. De sterke toe- neming van beddenbehoefte in de Nederlandse verpleegtehuizen wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door de veroudering binnen het be jaardenbestand. In 1900 behoorde zes procent van de Nederlandse bevolking tot de be jaarden (65 jaar en ouder), dit jaar is dat 10 procent en in 1980 zal dat 11 procent zijn. In ons Oudejaarsnummer van 29 december as. kunnen weer nieuwjaarswensen worden geplaatst tegen een speciaal tarief. Opgaven hiervoor dienen uiterlijk 20 december a.s. in ons bezit te zün. De administratie Minister zendt tekst aan Tweede Kamer DEN HAAG, 12-12. De minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, heeft de Tweede Kamer de tekst toegezonden van het door het bestuur van het ontwikkelings- cn saneringsfonds voor de landbouw gencmen besluit inzake een nieuwe becindigingsvcrgocdingsregcling. De bewindsman deelt mee dat hij zijn goedkeuring aan dit besluit heeft gegeven, aangezien het bestuur vóór januari 1968 nog de nodige maat regelen moet treffen om de nieuwe regeling op die datum te kunnen doen ingaan. Om voor een vergoeding in aan merking te kómen moet de onderne mer aan een aantal eisen voldoen. Zo moet hij o.m. sinds 1 januari 1960 ononderbroken een langbouwbedrijf hebben uitgeoefend en sinds die da tum de landbouw ononderbroken als hoofdberoep gehad hebben. Zijn totaal fiscaal zuiver inkomen mag in de laatste drie jaren, waar voor op het tijdstip van aanvrage een definitieve aanslag in de inkom stenbelasting is opgelegd, niet hoger zijn geweest dan gemiddeld f 10.000,- Vóór vjjftig jaar De vergoeding aan een ondernemer die zijn landbouwbedrijf beëindigt vóór het bereiken van de vijftigjarige leeftijd varieert, afhankelijk van de volgens een puntentoekenning vast te stellen gemiddelde bedrijfsom vang in de jaren 1965, 1966 en 1967 van f 5.000 tot f 20.000. Voor een on dernemer die zijn landbouwbedrijf beëindigt na het bereiken van de vijftigjarige leeftijd, doch voor het bereiken van de 65-jarige leeftijd, bestaat de vergoeding uit een uitke ring ineens, benevens een maande lijkse vergoeding tot en met de maandag, waarin de 65-iarige leef tijd wordt bereikt. De vergoeding ineens bedraagt een percentage van de vergoeding voor ondernemers die voor hun 50ste jaar het bedrijf beëindigen. Zij beloopt op 50-jarige leeftijd 100 procent en daalt jaarlijks met 5 procent, zodat bij be ëindiging op 64-jarige leeftijd 30 pro cent vergoed wordt. De maandelijk se vergoeding voor ondernemers die na hun 50ste maar voor hun 65ste levensjaar hel bedrijf beëindigen be draagt f 140,-, met dien verstande dat dit bedrag wordt verhoogd met f 7,- voor elk jaar boven de vijftig jarige leeftijd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1