iwr^^ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stijging (teruggang) van geldomzetten in diverse branches Kindernoodfonds der V.N. Niet uit NAVO treden voor het iaar 1970 Paramaribo, 11-12. Premier mantel of japon „DE MAGNEET" j Reeds bijna honderd doden geborgen tengevolge van aardbeving in India Scheiding van ouders bracht hem tot daad Naar politieke crisis in Italië? De „strijd" om Gibraltar NIEUWJAARSWENSEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 december 1967 124ste jaargang Nr. 19913 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierlkzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtmen, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Conclusies op landbouwvergadering D.E.S. Cijfers over negen maanden DEN HAAG. 11-12. In de deelne mende midden- en kleinbedrijven van de branches, waarvoor door het E.I.M. (Economisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf) omzet- statistieken worden samengesteld, werden in de periode januari t/m september 1967 geldomzetten be haald, welke dooreengenomen hoger waren dan die in het overeenkom stige tijdvak van 1966. Een uitzonde ring wordt slechts gevormd door het schoenherstellersbedrijf, waar de reeds enige tijd waarneembare om zetdaling verder doorzette. Wordt de in de verschenen periode van 1967 behaalde procentuele stij ging van de geldomzet vergeleken met die in de laatste jaren, dan blijkt veelal een duidelijke teruggang in de omvang van deze stijging te zijn op getreden. Dit houdt onder meer ver band met een wat rustiger situatie op het loon- en prijzenfront, al moet hieraan onmiddellijk worden toege voegd dat er nog geenszins kan wor den gesproken van een algemene sta bilisering van het prijsniveau. Prijsstijging Hierop wijst ook het verloop van het prijsindexcijfer voor het levens onderhoud (januari 1967: 124, sep tember 1967: 128). Ook de gunstige weersomstandig heden in de zomer van 1967 beïn vloedden het omzetverloop in ver scheidene branches. Bij de onderzochte branches in voedingsmiddelen varieerde de om zetstijging tussen 2 en 20 procent. Het naar verhouding geringe stij gingspercentage voor de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit, houdt verband met de omstandig heid, dat de prijzen in deze branche dooreengenomen op een wat lager niveau lagen dan in de periode ja nuari t/m september 1966. In de andere onderscheiden bran ches van deze sector was daarentegen NE WYORK, 11-12. Het kin dernoodfonds van de V.N. (Unicef) bestond maandag 21 jaar. De herdenking van het feit dat het fonds in 1946 be gon met het verstrekken van schoenen en truien aan verla ten kinderen in het door de oorlog geteisterde Europa, wordt overschaduwd door het trieste besef dat vandaag al- 'een al 30.000 kinderen op de wereld zullen sterven, hetzij van honger, hetzij als gevolg van ziekten. Het voornaamste doel van het fonds is het dras tisch omlaag brengen van wat het noemt „het verschrikkelij ke sterftecijfer" van 11 mil joen kinderen per jaar. Het moet dit trachten te doen met een budget van maar 40 mil joen dollar per jaar. Een func tionaris van het Unicef zei: De taak waarvoor wij staan is enorm. Maar weinig men sen beseffen dat 60 percent van de kinderen op de we reld ondervoed zij of verkeer de voeding krijgen. Het Uni cef werkt op het ogenblik mee aan 500 projecten in 117 landen. (Men zie voor de activiteiten van U.N.I.C.E.F. op Schou- wen-Duiveland elders in dit nummer. sprake van enige prijsstijging. De grootste omzettoeneming werd ge boekt in de deelnemende zelfbedie ningszaken, waartoe assortimentsuit breiding mede heeft bijgedragen. Zo wel in de bedienings- als in de zelf bedieningszaken van het kruideniers- bedrijf werd in het tijdvak januari t m september 1967 eenzelfde stij gingspercentage genoteerd als in het gehele jaar 1966 t.o.v. 1965: in andere branches was de stijging in de eerst genoemde periode kleiner. Binnen de sector van de duurzame consumptiegoederen werd de groot ste omzetvermeerdering geboekt in de boekhandel. Hel befaamde artikel 13 BRUSSEL. 11-12. NAVO-secreta- ris-generaal Malio Brosio zei maan dagavond cp z(jn persconferentie, dat onder de leden van de NAVO de op vatting kan worden gehoord, dat op- zeggging van het NAVO-verdrag in gevolge art. 13 niet voor 24 augustus 1969 mogelijk is, hoewel de leden niet unaniem dit standpunt delen. Gezien de opzegtermijn van een jaar houdt dit volgens hem in dat de leden pas op 24 augustus 1970 de NAVO zou den kunnen verlaten. In antwoord op schriftelijke vra gen over art. 13 van het Noord-At lantisch Verdrag, had minister Luns op 11 oktober jl. meegedeeld dat de tekst van het verdrag noch de wijze waarop het verdrag tot stand is ge komen, gronden bevatte, waarop de mogelijkheid kan worden betwist in augustus 1969. uit te treden, nadat het voornemen hiertoe in augustus 1968 kenbaar is gemaakt. Artikel 13 houdt, volgens minister Luns, even eens in dot uittreding op elk tijdstip na 24 augustus 1969 mogelijk is, uiteraard met een opzegtermijn van één jaar. De tekst van art. 13 van het-ver- Premier Pengel contra de oppositie Pengel heeft maandag in het Suri naamse parlement verklaard dat het kabinet niet meer aanwezig zal zijn wanneer leden van de oppositie het woord voeren. Hij zei zeer gegriefd te zijn over het feit dat de gehele oppositie de vergaderzaal verliet toen hij bezig was met een repliek op haar redevoeringen. De premier laakte voorts het „elke beschrijving tartende" optreden van de oppositie tegenover enkele ministers. Russisch vliegtuig boven Jemen neergeschoten CAIRO, 12-12. Eer. Sowjet-Rus- sisch Antonov-transportvliegtuig is donderdag boven Jemen neergescho ten, de bemanning zou in, handen van de Jemenietische koningsgezin - den zijn gevallen, zo is maandag in Cairo vernomen. Het vliegtuig moest het Jemenitische staatshoofd Iriani halen, maar deze was al vertrokken. Bij de nadering van het vliegveld van Sana'a werd het neergeschoten. drag, dat op 24 augustus 1949 van kracht werd, luidt als volgt: „Nadat het verdrag gedurende twintig jaar van kracht, is geweest, kan elke partij ophouden partij te zijn een jaar nadat zij van deze opzegging kennis heeft gegeven aan de regering van de Verenigde Staten, die de re geringen van de andere partijen in kennis zal stellen met het nederleg- gen van elke kennisgeving van op zegging". Bromfietser verongelukt VEGHEL. 11-12. De 26-jarige M. Sanders uit Heeswijk, is bij een ver keersongeval in Veghel op de rijks weg om het leven gekomen. Hij bot ste op zijn bromfiets tegen een an dere bromfietser, die met zijn voer tuig aan de hand aan de rechterbant van de weg liep. Beiden Werden ge wond; de heer Sanders oVerleed en kele ogenblikken na het Qngeval. De andere bromfietser, de heer A. Pee- ters uitDinther, is overgebracht naar het R.K. ziekenhuis in Veghel. Gestikt in garage - DEN HAAG, 11-12. De 39-jarige Rotterdamse machinist J. H. "Wit- senburg is in een garage in Den Haag gestikt. De politie vond het lijk on der een auto, waarvan de motor liep. De deuren van de garage waren ge sloten. de ventilatie functioneerde niet voldoende. De man stierf door koolmonoxydevergiftiging. De hond van de machinist lag versuft onder- de voorbank van de auto. Advertentie i Als een dame gekleed j met een van Nieuwerkerk Kerkstraat 10, tel. (01114) 265 J VERSAILLES, 11-12. De vijftien jarige Francois M„ die heeft bekend het jongetje Emmanuel Mailiard te hebben ontvoerd en vermoord, heeft tegen zijn ondervragers gezegd, dat hij nooit tot zijn daad gekomen zou zijn, als zijn ouders niet gescheiden Chaos op Dit nummer bestaat uit 10 pagina's >1 BRIGHTON (Engeland). Chaos op de weg langs de Engelse zuidkust tenge volge van sneeuwstormen: honderden auto's moesten de strijd tegen de ele menten opgeven. Met man en macht werd zondag begonnen met het uitgra ven van de ingesneeuwde wagens. Bekentenis van jonge moordenaar Een afbeelding van één der kaarten, die UNICEF (Kindernoodfonds der V.N.) heeft uitgebrachtde opbrengst is bestemd voor hulp aan kinderen overal ter wereld. Op Schouwen-Duiveland belast zich hiermede een nieuw opge richt comité. Men zie ook elders in dit nummer. Ik bewonderde mijn vader, hoewel hij autoritair en koel tegen ons was. Toen hij ons zeven jaar geleden ver liet, voelde ik een grote leegte. Sinds dien deed ik thuis wat ik wilde. Ik was in feite de enige man in huis, aldus Francois. De jongen heeft tijdens de verho ren blijk gegeven van een verbazing wekkende helderheid en koelbloedig heid. Hij heeft het losgeld geïnd op de dag dat de politie de jacht op hem staakte, om hem in de gelegen heid te stellen met Emmanuël voor de dag te komen. Francois werd twee jaar geleden van school gestuurd, naar het schijnt om een ernstige reden. Hij zou in die periode een psychiatrisch onderzoek hebben ondergaan. Dood 11a mishandeling AMSTERDAM, 11-12. De Amster damse recherche hééft in verband met de dood van de 56-jarige G. J. de Kok aangehouden de 28-jarige los-arbeider A. van S. Het. slachtof fer, dat in een logement aan de Oudezij ds Achterburgwal woonde, werd enkele dagen geleden in het Binnengasthuis opgenomen, waar hij zondag overleed. Voor zijn opname zou de man, die overmatig dronk en een slechte li chamelijke conditie had, bij 'een ru zie op de slaapzaal van het logement door de los-arbeider zijn mishan deld. Sectie op het stoffelijk over schot heeft aangetoond, dat de ver wondingen die het slachtoffer hier bij opliep mede tot zijn dood hebben geleid. NIEUW DELHI, 11-12. Enkele zware aardschokken hebben maan dag grote gebieden aan de westkust van India getroffen. Tegen het inval len van de duisternis waren by na honderd doden geborgen. Sommige berichten spreken van tweeduizend gewonden. ROME, 11-12. De Italiaanse re gering krijgt wellicht te maken met een politieke crisis in verband met de bewering dat het land in juli 1964 maar ternauwernood is ontsnapt aan een militaire staatsgreep. De generaal van de Carabinieri Co- simo Zinza heeft zaterdag voor de rechtbank die de zaak behandeld te gen de hoofdredacteur en een andere journalist van het Italiaanse tijd schrift „l'Espresso", verklaard dat hij een lijst met de namen vam 44 men sen had gekregen die kort voor de staatsgreep gearresteerd hadden moeten worden. De beide journalisten staan terecht op beschuldiging van laster. Ze zijn aangeklaagd door generaal Giovanni de Lorenzo, de voormalige stafchef van het Italiaanse leger, omdat zij verklaard hadden dat hij de staats greep had voorbereid. Gemaskerde mannen overvielen banklopers FRANKFORT, 11-12. Vier of vyf gemaskerde mannen hebben maan dag in de parkeergarage van een wa renhuis in Frankfort drie banklopers avervallcn en zich op een geraffi neerde manier uit de voeten gemaakt met 270.000 gulden. Twee banklopers werden neerge slagen, waarbij een van hen ernstige verwondingen opliep. De derde liet het koffertje met geld vallen en ren de weg om de portier te waarschu wen. De overvallers reden mót een gereedstaand busje naar de eerste verdieping van de garage, waar ze de wagen in brand staken. Een ver stikkende rook vulde het gebouw, terwijl het personeel van het waren huis naar de brandende auto rende en de brandweer alarmeerde. Do overvallers maakten van de verwar ring gebruik om onopgemerkt de be nen te nemen. Wij zijn niet op de wereld om gelukkig te worden, maar om onze plicht te vervullen. Langzaam verder stijgende temperaturen Verwachting tot woensdagavond: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen of motregen en hiel en daar mist; zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen; lichte dooi. maar van nacht in het binnenland temperatu ren om het vriespunt. 13 dec. Zon op 8.39, onder 16.28. Maan op 14.22, onder 5.01. 14 dec. Zon op 3.40, onder 16.28. Maan op 14.39, onder 6.15. Volle maan: 17 dec. te 0.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 dec. 0.41 v.m. 12.59 n.m. 14 dec. 1.30 v.m. 13.44 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 dec. 14 dec. 0.31 v.m. 1.17 v.m. 12.55 n.m. 13.35 n.m. Het centrum van de eerste en he vigste schokken lag bij de Westkidia- se stad Koyna Nagar, ten zuiden van Bombay. Meer dan negentig procent van alle gebouwen ging hier tegen de grond. Bijna alle vijfduizend in woners zijn daardoor dakloos gewor den. Het reddingswerk concentreert zich vooral op Koyna en omgeving. Men ondervindt daarbij moeilijkhe den doordat de verbindingen met de stad grotendeels verbroken zijn. De stad ligt aan een reusachtige stuw dam in de Koyna. Het kunstwerk heeft de aardschokken goed door staan en is volledig intakt gebleven. Ook in Bombay stortten enkele huizen in. De stad, die door de krachtcentrale in Koyna van elektri citeit wordt voorzien, zat maandag zonder stroom. Het was de derde zware aardbeving binnen 17 jaar in India. In 1950 verloren in de India se staat Assam 1526 mensen bij een aardbeving het leven. Ongeveer 100 slachtoffers vielen bij aardschokken die zich in 1963 in het Kasjmier-dal voordeden. MADRID, 11-12. De Spaanse rege ring heeft maandag haar offensief voor de terugwinning van de Britse vesting Gibraltar voortgezet met machtsvertoon van haar marine en de uitgifte van een nieuw „rood boek". Sinds maandagochtend lig gen acht Spaanse marineschepen in de bocht van Algeciras voor anker. Aanleiding hiertoe is het incident van vorige week, toen een Brits vaartuig, beschermd door een torpe dojager, op korte afstand van de Spaanse kust munitie voor de bezet ting van Gibraltar loste, hetgeen een scherp protest van het ministerie van buitenlandse zaken in Madrid uitlokte. Springtij: 19 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing trok de afgelopen nacht langs de kus van Noorwegen naar Denemarken en zal het komen de etmaal verder in zuidoostelijke richting Duitsland in trekken. Het warmtefront ervan bereikte van ochtend onze kust en verplaatst zich geleidelijk verder in zuidelijke richting. Met naar west tot noord west ruimende wind wordt hierbij iets minder koude lucht aangevoerd. Intussen is ten noorden van IJsland een nieuwe storing aangekomen, die boven Sohotland en de Noordzee een westelijke stroming tot stand brengt. De aanvoer van oceanische lucht blijft hierdoor voortgaan, zodat aan de vorstperiode voorlopig een eind is gekomen. Vannacht kan de tem peratuur echter in het oosten en noordoosten van het land tijdelijk tijdens opklaringen windstilte dalen tot om het vriespunt, waarbij plaat selijk mist gevormd kan worden. Morgen zal door een vernieuwde aanvoer van oceanische lucht de temperatuur weer stijgen tot enkele graden boven nul. In deze lucht komt veel bewolking voor, waaruit plaatselijk wat regen of motregen kan vallen. Proces in Moskou uitgesteld MOSKOU, 11-12. Een proces te gen vier jonge Russische intellectu elen, dat vandaag in Moskou zou be ginnen, is op het laatste moment voor circa een week uitgesteld, zo hebben welingelichte kringen meegedeeld. De vier verdachten worden be schuldigd van samenstelling van il legale publikaties die kritiek bevat ten op de Russische samenleving. Zij hebben elf maanden in voorarrest gezeten en kunnen veroordeeld wor den tot gevangenisstraffen van wel zeven jaar. Het zijn Alexander Gins- burg, Alexei Dobrovolsky, Yoeri Ga- lanskow en Vera Lasjkova. De driemannen hebben in het ver leden fel geprotesteerd tegen de be rechting en veroordeling van de schrijvers Andrei Sinjavsky en Yoe- li Daniel. Ginsbürg (32) en Galans- kow (28) zullen waarschijnlijk toe geven dat ze een „witboek" over het proces hebben samengesteld, maar ontkennen dat dit werk anti-Rus sisch was. In ons Oudejaarsnummer van 29 december a.s. kunnen weer nieuwjaarswensen worden geplaatst tegen een speciaal tarief. Opgaven hiervoor dienen uiterlijk 20 december a.s. in ons bezit te zijn. De administratie I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1