DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ondanks tariefsverhoging: in 1967 bij PTT 50 miljoen tekort Motie gewest Zeeland P.v.d.A. tegen iing veertarieven Westerschelde verhogi Nederland schenkt mobiele drukkerij Vliegramp in Peru eist 65 doden Protest leraren salarisvoorstellen Koning Gustaaf reikte 8 Nobelprijzen uit KAMERBREED „DE MAGNEET" s I Ontvoerde Emmanuël Maillart door vijftienjarige jongen vermoord ZIERIKZEESCHE SPB NIEUWSBODE W Maumlag 11 december 1967 124ste jaargang Nr. 19912 WAARIN OPGENOMEN REDAKTË EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Bevredigend jaar voor C.A.V. Naar een stroomlijning van de bestelling AMSTERDAM, 7-12. De post als onderdeel van de P.T.T. zal over dit jaar, ondanks tariefsverhogingen 50 miljoen tekort komen. In 1966 was dat 69 miljoen. Aangezien verdere tariefsverhogingen voorlopig niet aan de orde zullen zijn zal er iets anders moeten gebeuren. Dit vertelde in Amsterdam de heer B. T. Harmsen, hoofdinspecteur van de posterijen. Dat andere, wat zal gaan gebeuren, betekent dat bin nen afzienbare tijd de minister van verkeer en waterstaat met een wets ontwerp zal komen waarin bepaalde wensen van de P.T.T. zijn vastge legd. Een van die wensen is bijvoor beeld een stroomlijning van de be stelling. Het bestellen van de post, een zeer arbeidsintensief bedrijf, ge beuld nog steeds geheel volgens de wensen en verlangens van het pu bliek. Dit betekent bijvoorbeeld dat iedere besteller vanuit zijn hoofdrou te veel zijpassen moet maken. Dit betekent voortuintjes doorlopen naar de voordeur waar de brievenbus is, oprijlaan afgaan naar afgelegen boerderijen, grote flatgebouwen van onder tot boven doorlopen en derge lijke zaken. Den Haag bijvoorbeeld heeft nog veel portieken waarbij de postbode soms voor een enkel brief je veertien tot achttien treden moet opklimmen om de brievenbus te kunnen bereiken. op den duur van de 1400 verzamel punten, die er in Nederland op het ogenblik zijn, terug te brengen tot ongeveer 250. Dat wil zeggen dat het aantal postagentschappen zal wor den ingekrompen. Integendeel, men zal het aantal verkooppunten waar men bijvoorbeeld geldzaken kan doen en postzegels kan kopen be langrijk uit gaan breiden. In totaal verstuurt de Nederlan der per jaar 2V£ miljard brieven en briefkaarten en 12!4 miljoen postpa- ketten. Vooral in Amsterdam is er een concentratie van dit verkeer. De postkantoren in Amsterdam behan- Het winterweer in Engeland, dat gepaard gaat met veel gladde we gen, heeft tot dusver aan acht men sen het leven gekost. Brutale roof uit juweliersétalage AMSTERDAM, 8-12. Drie jongens van naar schatting twintig jaar heb ben op brutale wijze ca. zestig gou den ringen en enkele gouden horlo gebanden uit de étalage van een ju welierszaak in de Kinkertstraat in Amsterdam geroofd. Praktisch onder de ogen van de in zijn zaak aanwe zige eigenaar werd een vuilnisemmer door de ruit gegooid en een greep in de etalage gedaan. De daders wisten te ontkomen. Minder verzamelpunten Overstromingsramp Ook worden op het ogenblik proe ven genomen met het concentreren van de expeditie en het concentreren van het bestellen. De expeditiecon centratie wordt in Nijmegen be proefd, de bestellingsconcentratie in Helmond. Men hoopt op deze manier Dubbele niertransplantatie JOHANNESBURG, 9-12, Een gro te groep artsen hebben vrijdagavond in Johannesburg de eerste dubbele niertransplantatie in Zuid-Afrika verricht, waarby een donor een nier aan twee patiënten heeft gegeven. De donor was een tiener, die bij een ongeluk hersenletsel opliep en tot zijn dood donderdagavond' bewust" teloos bleef. Op verzoek van zijn fa milie wordt de naam niet bekend ge maakt. Ook de genen bij wie nier transplantaties werden verricht (een man en een vrouw) hebben gevraagd hun namen niet mee,{.e.delen. De chirurgen die aan'de gezamen lijke operaties deelnamen, hebben meegedeeld, dat de patiënten het zo goed maken als verwacht kan wor den. Maar in dit stadium is het nog veel te vroeg om te kunnen zeggen of de getransplanteerde organen zou den gaan werken. in Portugal kostte 450 mensenlevens LISSABON, 10-12. De overstro mingsrampen van vorige maand in Portugal heeft volgens zaterdag be kendgemaakte officiële oijfers aan meer dan 450 mensen het leven ge kost. Ruim duizend huizen werden vernield en nog eens duizend bescha digd, terwijl belangrijke landbouw centra in de omgeving van Lissabon werden verwoest. De schade voor de landbouw was onberekenbaar. Het herstel van de produktivitedt van het geteisterde gebied zou verscheidene jaren vergen. Advertentie WIE VERHUURT jj 5 5 in de maand juni, juli of augus- 5 tus, in de omgeving van Haam- stede een luxe BUNGALOW J 5 geschikt voor zes personen? Aanbiedingen aan H. PORS Jr., Vondelweg 81 V, Rotterdam,tel. 010 - 115488. GOES, 9-12. Een zaterdag gehou den vergadering van het gewest Zee land van de Party van de Arbeid heeft een motie aangenomen, waar in wordt geprotesteerd tegen de door de minister van verkeer en water staat aangekondigde vermindering van de rijksbijdrage voor de veer diensten over de Westerschelde. In de motie wordt o.m. gezegd, dat de voorgenomen verhoging der ta rieven voor de veerdiensten met 30 procent de noodzakelijke industrië le ontwikkelingsaanzet in geheel Zeeland, en in Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder, ernstig zal afrem- Fulbriglit over Vietnam WASHINGTON, 9-12. Senator William Fulbright - voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen en be kend tegenstander van president Johnsons Vietnam-politiek - heeft vrydag het Amerikaanse optreden in Vietnam „een uiting genoemd van de Amerikaanse bereidheid een klein land in een knekelhuis te verande ren". „Alles wat we tot nog toe hebben bewezen is dat we zelfs met een. le ger van een hatf miljoen man en een jaarlijkse kosten van 30 miljard dol lar niet in staat zijn deze nationale bevrijdingsoorlog te onderdrukken. Alles wat we in Vietnam ten toon spreiden is Amerika's bereidheid en bekwaamheid zijn B-52's, zijn na palm en alle andere wapens voor „oproeibestrijding" te gebruiken om een klein land in een knekelhuis te veranderen", aldus de senator. delen ongeveer een miljoen stukken per dag. De post past zich aan aan de situa ties van het ogenblik. Zo zijn koop avonden ingevoerd en zijn er post kantoren op het ogenblik 220 punten in Nederland vrijdags 's avonds open. Ook de loketbediening probeert men efficiënter te maken om daardoor personeel uit te sparen en de servi ce te handhaven. ROTTERDAM, Volgens een opga ve van de koninklijke scheepsagen tuur Dirkzwager is op 7 december het 32.292ste schip de Waterweg bin nengelopen. Dit aantal komt overeen met de totale „score" over 1966. Dit jaar zal dus zeker gunstiger zijn dan 1966 voor wat het aantal schepen betreft, dat de Waterweg binnen is gekomen. Advertentie - QUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ÏSTA Oosterland Telefoon (01114)495 men. Voorts wordt daardoor bij de Zeeuwse bevolking het gevoel van achterstelling sterk bevorderd, aldus de motie. De Griekse politieke gevangenen ATHENE, 9-12. De Griekse mi- nister voor de staatsveiligheid, Paul Totomis, heeft donderdag tegenover buitenlandse persvertegenwoordigers verklaard, dat tot dusver geen enkel land officieel heeft aangeboden poli tieke gevangenen uit Griekenland op te nemen. De minister zei dit naar aanleiding van vragen over de houding van Ne derland in deze kwestie. Premier De Jong heeft vorige week woensdag in de Eerste Kamer meegedeeld, dat de Nederlandse am bassadeur in Athene opdracht had gekregen, de Griekse autoriteiten te benaderen over de mogelijkheid van het aanbieden van asiel aan politie ke gevangenen. De minister-presi dent voegde hieraan toe, dat reeds contact was opgenomen met het in ternationale Rode Kruis. Minister Totomis zei niets te weten van verzoeken van politieke gevan genen om Griekenland te mogen ver laten. PARIJS, 9-12. Nederland heeft vrijdag de Unesco een mobiele druk kerij aangeboden voor bestrijding van het. analfabetisme in ontwikke lingslanden. De mobiele drukkerij, die in Ne derland is ontworpen en gebouwd, zal naar Iran worden gezonden. Vier andere, die nog geleverd zullen worden, zullen worden ingeschakeld in Indonesië, Pakistan, Kenya en Colombia. De drukkerij is ingebouwd in een vrachtwagen van 9,5 mlengte, met een nuttig gewicht van zeven ton. De eenheid heeft eigen energievoor ziening. STOCKHOLM, 10-12. Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft zondag de acht Nobelprijswinnaars van dit jaar hun onderscheidingen overhandigd. De prijs voor natuurkunde werd overhandigd aan professor Hans Be- the uit de Verenigde Staten voor che mie aan de Westduitser Manfred Ei gen met dien verstande, dat hij de helft van het aan de prijs verbonden bedrag krijgt, terwijl de Britten pro fessor Ronald George Weyford Nor- rish en professor George Porter ie der een kwart van het bedrag krij gen. Voor geneeskunde is de prijs eveneens verdeeld en wel in drieën. De ontvangers zijn: de Zweed pro fessor Ragnar Granit, en de Ameri kanen Haidan Keffer Hartline en George Wald. De prijswinnaar voor literatuur is de diplomaat en schrij ver Miguel Angel Asturias uit Gua temala. Wervelstormen in de V.S. FORT WALTON BEACH, 11-12. Langs de kusten van Alabama en Florida hebben zondag twee wer velstormen een schade aangericht van enige miljoenen dollar. Een vrouw verloor het leven. 250 mensen werden gewond. Vanmorgen was het wereldje mistig, maar ook prachtig door de bevroren rijp, die alk boompje, takje en dingetje overtrok met een ijl, wit hoesje. De foto toont een stemmig fragment in het Havenpark. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode), LIMA, 9-12. Een vliegtuig van de Peruviaanse lucht va artma a tscha ppij Fawcett is vrijdag op een vlucht van Huanaco naar Tingo Maria veron gelukt. Alle 65 inzittenden - 60 pas sagiers en 5 bemanningsleden - kwamen om het leven. Het toestel stortte neer op de oostelijke hel'ling van de 3.000 meter hoge berg op nog geen 100 meter van de autoweg Lima-Tingo Maria. Au tomobilisten en politieagenten heb ben tevergeefs getracht overleven- denuit het wrak te bevrijden. Naai de oorzaak van de ramp wordt een onderzoek ingesteld, maar volgens sommige waarnemers heeft de piloot door het wolkendek de berg niet bij tijds gezien. De luchtvaartmaat schappij Fawcett heeft de lijst ge publiceerd van buitenlanders die de vlucht van Lima naar Tingo Ma ria meemaakten. Het waren drie Ita lianen en twee Belgen. De kans be staat dat sommige passagiers in Huananco zijn uitgestapt, ook dat anderen daar zijn ingestapt. De prijz'en worden jaarlijks op de sterfdag van Alfred Nobel uitge reikt. De plechtigheid vond plaats in het concertgebouw van de Zweedse hoofdstad. Uit handen van de Zweedse vorst ontvingen de prijswinnaars hun oor konde, een gouden medaille en een cheque. UTRECHT, 9-12. Ongeveer 5000 leraren by het voorbereidend hoger middelbaar onderwijs (VHMO) heb ben zaterdagmiddag in de Merwede- hal van het Utrechtse jaarbeurscom plex duidelijk hun afkeuring laten blijken over de jongste salarisvoor stellen van de rijksoverheid. Advertentie naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. Het overleg over salarissen en an dere arbeidsvoorwaarden is in volle gang. Afgelopen donderdag is er een vergadering van het georganiseerd overleg onderwijzend personeel ge weest. De volgende vergadering wordt aanstaande donderdag gehou den. De bijeenkomst in Utrecht was georganiseerd door de vijf organisa ties van leraren bij het V.H.M.O. de opkomst overtrof de stoutste ver wachtingen. De organisatoren ver wachtten er oorspronkelijk ruim 2000, maar ondanks de minder goe de conditie van de wegen werden het er 3000 meer. Aan het slot van de in Utrecht ge houden vergadering hebben de leden van de iin de raad van leraren sa menwerkende lerarenorganisaties een motie ingediend waarin zij una niem en nadrukkelijk verklaren dat de invoering van de wet op het voortgezet onderwijs niet tot taak verzwaring mag leiden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's O Blijmoedigheid en een gelijk- 0 N matig humeur zijn de twee x O beste doktoren. 9C09SOOSOSCOSCOSOOCOOOOSO: Invallende dooi Verwachting tot dinsdagavond: Vannacht in het midden en zuiden van het land lichte tot matige vorst; morgen geleidelijke stijging van de temperatuur tot boven het vries punt, voorafgegaan door neerslag in de vorm van sneeuw, ij zei en regen; matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest, later ruimend naar west of noordwest. 12 dec. Zon op 8.38, onder 16.28. Maan op 14.10, onder 3.50. Volle maan: 17 dec. te 0.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 dec. 12.04 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 12 dec. 12.04 n.m. n.m. Springtij: 19 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde trok een storing van de Duitse Bocht over ons land naar het zuiden weg en bracht in het gehele land flink wat sneeuw. Na het wegtrekken ruimde de wind naar het noordoosten en kwamen er flinke opklaringen voor, zodat de afgelopen nacht de tempe raturen daalden tot waarden tussen min 3 graden aan de kust tot min 14 graden plaatselijk in Brabant. Aan dit wintenveer zal morgen geleide lijk een einde komen. Om een gebied van hoge luchtdruk boven de oceaan trekt een storing vergezeld van sneeuw en regen over de Noordzee naar ons land. In de loop van de avond kan dit neerslag- gebied het noorden van ons land be reikt hebben. Plaatselijk kan de neerslag vergezeld gaan van ij zei bij naar westelijke richtingen draaiende wind wordt minder koude lucht over de Noordzee aangevoerd hetgeen een inval van de dooi betekent, die zich over het gehele land zal uitbreiden. Vonnissen in Athene ATHENE, 9-12. In Athene zijn za terdag 23 bouwvakarbeiders op be schuldiging van opruiing veroor deeld tot gevangenisstraffen varië rend van twee maanden tot twee en een half jaar. Zij waren in april jl. aangehouden na vechtpartijen met de politie, na afloop van een massa bijeenkomst waarop de bouwvakkers hogere lonen en betere arbeidsvoor waarden hadden geëist. 22 verdach ten werden vrijgesproken. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113) 470 De politie zou zaterdag na een ano niem telefoontje naar het huis van Jean Claude M. zijn gegaan om dat grondig te doorzoeken. Zij zou daar in de kamer van de jongen kranten hebben gevonden, waaruit letters ge knipt waren, die Jean Claude ge bruikt zou hebben om de anonieme brief met de eis tot losgeld op te stellen, die aan de vader van het vermoorde jongetje is gezonden. Jean Claude, die twee dagen gele den vijftien is geworden, heeft be kend de 7-jarige Emmanuël Malliart alleen ontvoerd en vermoord te heb ben. Jean Claude, is geestelijk niet helemaal normaal is, had al ver scheidene weken met het plan voor de ontvoering rondgelopen. Schippersknecht verdronken BUNDE. 9-12. De 17-jarige schip persknecht Wd'l Willems uit Maas tricht is in het Julianakanaal te Limburg overboord gevallen en ver dronken. De jongen gleed uit op het besneeuwde dek en sloeg achterover in het water. AMSTERDAM. In het theater Car ré in de hoofdstad heeft „Het Am sterdamse Volkstoneel" de 1250e voorstelling gegeven van „Rooie Sien". TER APELKANAAL. Zaterdag heeft in Ter Apelknaal een felle brand de kapschuur van de familie Schnieders in de as gelegd. Een grote partij stro, hooi en landbouwwerk tuigen gingen verloren. De schade wordt geraamd op ruim f 50.000. PARIJS, 10-12. Het lijkje van de 7-jarige Emmanuël Maillart, die sinds maandag 4 december vermist wordt, is zondag gevonden in het bos op rond 150 meter van het huis van zyn ouders in Versailles. De 15-jarige Jcan-Claude M„ een schoolkameraadje van Emmanuël, die in dezelfde straat woont als de Maillarts, heeft tegenover de politie bekend dat hy zyn vriendje maan dag met een stuk hout heeft dood geranseld, een kwartier nadat hij hem had meegenomen. Jean-Claude M. bracht de politie naar een plek in het bos waar kin deren een hol hadden gemaakt. Daar lag het lijkje op dode bladeren. Kernexplosie voor vreedzame doeleinden FARMINGTON (Nicuw-Mcxico), 10-12. De eerste ondergrondse kernontploffing voor industriële doeleinden is zondag op een diepte van 1300 meter tot stand gebracht op ongeveer 90 km van Farming- ton, in het noord-westen van Nieuw-Mcxico, De lading was te vergelijken met 26 kiloton TNT. De explosie had ten doel talrijke kleine „gasbellen" tc verenigen tot een reusachtige „bel", omdat de exploitatie van dc afzonderlijke hellen niet rendabel is. Als met dc explosie het beoogde doel is bereikt, zou hierdoor de Amerikaanse reserve aan aardgas aanzienlijk uitgebreid, zo niet ver dubbeld zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1