1 I r DE ZIERIKZEESCHE COURANT Toetreding tot E. E. C. van Groot-Brittannië scherp gesteld De overstromingen in Algerië De ontvoerde 7-jarige Franse jongen Spaanse maaltijd a I 6,00 4 Hotel-Restaurant .MONDRAGON' Om goede hygiëne op kampeerplaatsen L*V- 8Mëf. Rusk zou willen praten over „nieuwe Europese defensiegemeenschap" &ILT Filmgrootheden bij De Gaulle Asfalt onder water Tuinman Zoon costuum of jas „DE MAGNEET" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 december 1967 124ste jaargang Nr. 19911 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 1376 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Begroting 1968 gemeente Brouwershaven Bijeenkomst van „de vijf" Laatste meesterstuk PARIJS, 7-12. Minister Luns heeft donderdag in Parijs verklaard nog niet met zekerheid te kunnen zeggen of er ook vóór de komende E.E.G. ministerraadsvergadering een bijeen komst van Duitsland, Italië en de Beneluxlanden gehouden zal worden. Een van de vtff landen (bedoeld werd Duitsland) aarzelt nog, aldus de mi nister, omdat het bang is dat zijn re laties met Frankrijk door zo'n con sultatie nadelig beïnvloed zullen worden. De minister sprak in het parlement van de YVesteuropese Unie en antwoordde op een desbetreffen de vraag van de Belgische christen democraat Leijnen. Minister Luns zei zelf geen bezwaren in zo'n consulta tie te zien, ook al niet „omdat een lid van de E.E.G. geen bezwaren heeft gehad zelfstandig verklaringen af te leggen". De assemblee debatteerde donder dag over de Britse toetreding aan de hand van de rapport van de Neder landse socialist Van der Stoel. In dit debat zei de Nederlandse socialist Vos dat de vijf niet langer kunnen accepteren dat Frankrijk „ons ge schiedenis dicteert". Als Frankrijk alleen wil gaan, laat het daar dan de consequenties uit trekken en zich te rugtrekken uit de Gemeenschap voordat de vijf tot Frankrijks ver trek moeten besluiten. Dan zjjn de vjjf in de gelegenheid om met Engeland een nieuwe ge meenschap te stichten. Miljoenen mensen in Europa kunnen dan langs andere lijnen hun Ideële doel berei ken. Niet alleen Frankrijk heeft de macht om de gemeenschap tot stil stand te brengen of te laten explo deren. ook de vijf hebben die. Ik hoop dat we die weg niet behoeven te gaan. Ik hoop dat Frankrijk op dit laatste uur terug zal keren en de de mocratische regels zal accepteren ALGIERS, 7-12. In Algiers is don derdag bekendgemaakt dat er bjj de overstromingen die de vorige maand Oost-Algerije hebben geteisterd, min stens 20 mensen om het leven zijn gekomen. Hele dorpen waren wegge spoeld en 20.000 mensen hadden geen dak meer boven hun hoofd. Dmoeloed Belahoeane, de voorzit ter van de Algerijnse rode halve Onveranderd dividend (6 Philips EINDHOVEN, 7-12. De raad van commissarissen en de raad van be stuur van de N.V. Philips Gloeilam penfabrieken hebben besloten over het boekjaar 1967 een onveranderd interimdividend uit te keren van zes pet. op de preferente aandelen en zes pet. op de gewone aandelen. De N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloeilam penfabrieken zal tot een geldelijke uitkering overgaan. De betaalbaar stelling is vastgesteld op 5 januari 1968. maan, gaf deze cijfers op een pers conferentie. Hij verzocht de organi saties in het buitenland dringend om steun omdat de voorraden medicij nen en andere hulpmiddelen van de Algerijnse rode halve maan uitgeput waren als gevolg van de natuurram pen die Algerije de afgelopen jaren hebben getroffen. MOSKOU. Tass meldt dat er in de Chinese kustprovincie Foekien bloedige gevechten zijn uitgebroken en dat er in de straten van Peking weer militaire vrachtauto's met sol daten en rode gardisten zijn ver sohenen. maar. als het dat niet doet. moeten de vijf niet aarzelen aldus ir. Vos. De Franse houding Even daarvoor had de Franse Gaullist de Grailly de verantwoorde lijkheid voor een eventueel uiteen vallen van de gemeenschappen vol ledig afgeschoven op de Britten. „Als u er op uit bent de gemeenschappen te laten uiteenspatten, dan hebt u een goede kans van slagen", zo zei hij tol de Britse leden van het parle ment, verder merkte hij op dat het van de vijf verstandig zou zijn om op de eerstkomende ministerraads vergadering van de E.E.G. het Fran se standpunt te aanvaarden. De houding van de Duitsers in het debat kan erop duiden dat West- Duitsland nog bepaalde twijfels heeft. Wel verklaarde bijvoorbeeld de Duitse christen-democraat von Merkatz dat het Duitse standpunt kan worden samengevat met: uit breiding van de E.E.G. Ook zei hjj dat er verschil gemaaktj dient te worden tussen eenvoudige toetreding en werkelijke opname in de gemeenschappen, hetwelk een langdurig proces is. Hij sprak over een tussenweg die er zou zijn tussen enerzijds onder handelingen en anderzijds zich neer leggen bij het Franse standpunt. De assemblee nam met 43 tegen zeven stemmen (de Franse Gaullis ten en een Italiaanse christen-demo craat stemden tegen) een aanbeveling aan waarin de ministerraad ge vraagd wordt te bewerkstelligen dat de zes regeringen besluiten tot on middellijke onderhandelingen. Verder moeten de betrokken rege ringen alles doen wat in hun macht ligt om die onderhandelingen tot. een succes te maken. PARIJS, 8-12. De Franse minister van binnenlandse zaken, Christian Fcuchet, heeft donderdagavond de jacht op de ontvoerder(s) van de 7- jarigc Emmanuel Malliart voor 24 uur laten onderbreken, om het kind weer bjj zjjn ouders te laten be zorgen. Advertentie 3 3 Nu eens geen speculaas of marsepein maar een Ar Aanstaande zaterdag- en zondagavond op speciaal recept van St.-Nicolaas GAARNE TAFELRESERVERING OUDE HAVEN 13 - ZIERIKZEE - TELEFOON 01110-2670 TWEEDE KAMER DEN HAAG, 7-12. Een wetsont werp, dat beoogt regels te geven voor de hygiëne en veiligheid in zwemin richtingen. heeft algemene instem ming gevonden bij de leden van een bijzondere commissie van de Tweede Kamer die zich met dit ontwerp be zighoudt. Uit het donderdagavond gepubli ceerde verslag van de commissie blijkt dat vele leden van de commis sie op het grote tekort aan goede zweminrichtingen hebben gewezen. Zij zouden graag vernemen hoe lang het zal duren eer de achterstand is ingelopen. Veel leden hadden eveneens waar dering voor een wetsontwerp dat be oogt regels te geven voor de hygiëne op en in kampeerplaatsen. Vele an deren echter informeerden of de par ticuliere exploitanten financieel in staat zijn de verbeteringen die bij inwerkingtreding van de wet nood zakelijk zouden worden, aan fo bren gen. Sommige leden merkten in dit verband op dat 80 a 85 procent van de kampeerplaatsen waarover de wet zich zal uitstrekken, bedrijfsmatig wordt geëxploiteerd. Men zou. ge zien het klimaat, voor een zeer korte periode zeer zware investeringen moeten doen indien de eisen, die bij uitvoeringsbesluiten worden gere geld, te hoog zouden worden gesteld. Taalrelletjes in India NIEUW DELHI. 7-12. Ruim een uur lang is er donderdag herrie ge weest in het Indische parlement toen de regering het omstreden wetsont werp had ingediend om het Engels naast het Hindi als officiële taal te handhaven. Er werd zoveel kabaal gemaakt dat de woorden van minis ter van binnenlandse zaken, Tsjavan die probeerde duidelijk te maken wat de regering met het wetsont werp wil bereiken, onverstaanbaar bleven. In een voor de televisie afgelegde verklaring zei Fouchet: „Ik geef u tot vrijdag acht december, midder nacht, de tijd de jongen gezond en wel bij zijn ouders terug te bezor gen. De politie heeft opdracht ge kregen 24 uur lang geen jacht op u te maken". De minister zei op te treden met toestemming van de vader van de sinds maandag vermiste Emmanuel, voor wie een losprijs van 20.000 frank is gevraagd. Minister Fouchet voegde de ont- voerder(s) nog toe: „U weet heel goed dat heel Frankrijk samenwerkt met de Franse politiemacht - een dei- beste ter wereld - om u aan te hou den. Gebeurt dit niet, dan zullen wij u achtervolgen, arresteren en straf fen. Luister naar de stem van uw eigen belang, tevens de stem van menslievendheid", aldus de minister. De goudvoorraad van Y.S. WASHINGTON, 7-12. Het Ameri kaanse ministerie van financiën heeft medegedeeld dat het 475 miljoen dol lar aan goud heeft overgedragen aan het Valutastabilisatiefonds als afre kening van het aandeel der Verenigde Staten in de transacties van novem ber op de Londense goudmarkt. Het ministerie zei dat de overdracht te vens is geschied om te voorzien in de gebruikelijke aanvulling van het Valutastabilisatiefonds. De minister heeft geen bijzonder heden verstrekt over het bedrag aan goud dat bestemd was voor de Lon dense „goudpool" en over de hoe veelheid voor het inwisselen van dollars tegen goud door centrale banken. Onderzeeboot had aanvaring met vissersboot KOPENHAGEN, 7-12. De Deense onderzeeboot „Dclfinen" is in de nacht van woensdag op donderdag met een vissersboot in aanvaring ge weest op ongeveer dezelfde plaats, in de buurt van Skagcn, waar don derdagmiddag een vlot met de lij ken van vier zeelieden ontdekt werd. De Deense marine heeft donderdag bekendgemaakt, dat onmiddellijk na de aankomst van de onderzeeboot in Kopenhagen opgehelderd moet wor den of er verband bestaat tussen de botsing en het zinken van de Zweed se vissersboot „Maelarde", waarvan de bemanning uit onder meer de vier genoemde zeelieden bestond. De „Delfinen" voer tijdens de bot sing onder water. Het schip, waarvan de periscoop werd beschadigd, kwam onmiddellijk na de aanvaring boven water. De bemanning zag in de verte een vissersboot, die zij echter door sneeuwval niet kon identificeren. 16 1 - WASHINGTON. Clement Maggia, internationaal befaamd banketbakker, laat Lynda Jonhson, dochter van de Amerikaanse president, de bruidstaart zien, welke hij voor haar huwelijk op 9 december heeft gecreëerd. Het is het laatste meesterstuk van Clement Maggia geworden, want hij is op 74- jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's «soscccccoscooocoscoccccoo X g De omgang met vrouwen is voor velen de basis der goede k sooccccccooscoooocoeoocosc V/AT w Dl WASHINGTON, 8-12. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Dean Rusk zou bereid zijn op de komende NAVO-ministersconferentie in Brussel plannen te bespreken over herziening van de Noordatlantische Verdragscrganisatie, waarin een nieuwe vorm zou worden gegeven aan de samenwerking tussen de Eu ropese NAVO-leden. Dit melden wel ingelichte zegslieden in Washington. In het plan, dat nog slechts in het stadium van „hardop denken" ver keert, zou een grote rol worden toe bedeeld aan Engeland, terwijl de Eu ropese leden van de NAVO meer zeggenschap in het bondgenootschap zouden krijgen. Rusk verklaarde vorige week zater dag in New York dat Amerika wel willend zou staan tegenover de op richting van een „Europese groep in de NAVO, zoiets al's een Europese defensiegemeenschap, als volledig PARIJS, 7-12. Een schitterend geüniformeerde Brigitte Bardot en haar echtgenoot Günther Sachs z\jn donderdagavond in het Elysee door president de Gaulle van Frankrijk ontvangen, alsmede andere Franse figuren op literair en kunstzinnig ge bied zoals generaal de Gaulle dat elk jaar pleegt 'te doen. o Tot de Franse komiek Fernandel, die zeer bewogen scheen te zijn, zei de Gaulle: „Gij hebt het zeldzame voorrecht steeds de belangstelling te kunnen wekken, niet alileen maar omdat gij zo diep menselijk zijt. Gij hebt mij vaak laten lachen, maar ook laten huilen". Met elk der genodigden, onder wie o.a. ook Maurice Chevalier en de schrijfster Francoise Sagan, onder hield de Franse president zich en wenste hen geluk hetzij met hun laatste boek, .toneelstuk, film, chan son, of wat dies meer zij. BRUSSEL, 7-12. Een raffinaderij te Antwerpen heeft in Londen patent gevraagd op een nieuw procédé voor het leggen van asfalt onder water, waarmee de afgelopen maanden reeds geslaagde proeven in de Schel de zijn genomen, zo wordt uit Ant werpen gemeld. Het waterbouwkundig laborato rium te Borgerhout bij Antwerpen onderzoekt nu de mogelijkheden om met het nieuwe procédé zandbanken in de Schelde die steeds van plaats veranderen, vast te leggen en ook dc aanslibbing van zand te regelen, al dus dit bericht. Een en ander zou de bevaarbaarheid van de Schelde op langere termijn aanzienlijk kunnen verbeteren. Advertentie partner in een herzien bondgenoot schap". „De Europese landen moeten niet overgevoelig zijn wat betreft de op richting van een eigen Europese de fensiegemeenschap, want het waren niet de Verenigde Staten die vroe gere pogingen in deze richting tegen hielden". aldus Rusk. Hij herinnerde hiermee aan het Franse veto over de plannen tot oprichting van een Eu ropese defensiegemeenschap in 1954. Frankrijk heeft zich sindsdien uit de miiMah-e organisatie van de NAVO teruggetrokken. w////////////////////////////////J 5 NAADLOOS TAPUT S 5 zoals: Bergoss, K.V.T., Parade voor uw kamers NYLON TAPIJT voor uw slaapkamers TAPIFLEX BALATRED voor uw trap, hall en keuken Alles vlug, vakkundig en voordelig gelegd door KOUD Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak noorde lijk. In het binnenland in de nacht en ochtend lichte en plaatselijk ma tige vorst, morgen overdag tempe raturen oplopend tot om het vries punt. 9 dec. Zon op 8.35, onder 16.29. Maan op 13.40, onder 0.17. 10 dec. Zon op 8.36, onder 16.29. Maan op 13.49, onder 1.29. 11 dec. Zon op 8.37, onder 16.29. Maan op 13.59, onder 2.39. Eerste kwartier: 8 dec. te 18.57. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 dec. 8.46 v.m. 10 dec. 9.48 v.m., 11 dec. 10.59 v.m. BROUWERSHAVEN: 9 dec. 8.50 v.m. 10 dec. 9.53 v.m. 11 dec. 11.02 v.m. 21.33 n.m. 22.36 n.m. 23.43 n.m. 21.24 n.m. 22.29 n.m. 23.34 n.m. Mol 19 Zierikzee Telefoon (01110) 28 87 J t/////////////////////////////////#) Doodtij: 10 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl boven het oostelijke deel van de Noordzee de luchtdruk laag bleef, handhaafde zich ten wes ten van de Britse eilanden een ge bied van hoge luchtdruk. Bij deze luchtdrukverdeling bleef de wind in onze omgeving noordwestelijk en dreven boven de Noordzee gevormde buien landinwaarts. In smid-Neder land brachten deze meer dan 10 cm. sneelw. In de polaire lucht daalde vannacht de temperatuur in het bin nen land plaatselijk tot drie graden onder nul. In de noordwestelijke luchtstroming is een kleine depres sie met buien over de Ierse zee naar zuidwest-Engeland getrokken. Deze vervolgt nu haar weg in zuidooste lijke richting over Frankrijk en laat het weer bij ons ongemoeid. Er komt dan ook niet veel verandering in het huidige weertype, zodat nog steeds op enkele buien moet worden gere kend. Tijdens opklaringen zal het de komende nacht en ochtend met uitzondering van de 'kustgebieden weer licht gaan vriezen, België en de ratten in Noord-Brabant en Zeeland BRUSSEL, 7-12. Niet de Belgen, maar de Polen treft schuld voor de invasie van musketratten in Zeeland cn Noord-Brabant, zo schrijft don derdag het Brusselse blad „Het laat ste nieuws". In een commentaar op Nederland se verklaringen, waarin werd ge sproken van onvoldoende bestrijding in de Scheldestreek, schrijft het Brusselse blad, dat de ratten jaren geleden uit Frankrijk België zijn binnengedrongen en dat de plaag Frankrijk via Duitsland had bereikt. Men zou dus evengoed de Fransen, Duitsers en Polen kunnen verwijten dat ze de plaag geen halt hadden toegeroepen. „Het laatste nieuwe" verklaart overigens ook, dat de officiële rat tenvangers van het Belgische minis terie van landbouw voor de onmo gelijke taak stonden „de zee leeg te scheppen met een kinderemmertje". België telt 24 officiële rattenvangers en men kan zich afvragen, waarom dit aantal niet werd verhoogd, aldus het blad. Het antwoord zou luiden. dat de inspecteurs van financiën de hand houden aan strikte richtlijnen inzake bezuinigingen. Elke ratten vanger kost de Belgische staat oirca 15.000 gulden per jaar. Als een heer gekleed met een van Nicuwerkerk Poststraat 12, tel. (01114)265 Melkdetailhandel wil minder omzetbelasting betalen UTRECHT, 7-12. Het bestuur van het Bedrijfschap voor de Detailhan del in Melk en Melk- en Zuivelpro- dukten heeft op zijn openbare ver gadering in Utrecht besloten, de Tweede Kamer een brief te schrij ven. Hierin zal het de Kamerleden voorstellen, alle artikelen in deze branche te laten vallen in de cate gorie produkten waarvoor volgens het ontwerp van wet op de omzet belasting 1968 vier procent belasting zal moeten worden betaald. Zoals bekend regelt deze wet de overgang naar het stelsel van heffing over de bruto toegevoegde waarde (b.t.w.). Het tarief voor goederen en dien sten die tot de eerste levensbehoef ten worden gerekend is 4 procent, dat voor alle andere goederen 12 procent. Op de bij het wetsontwerp gevoegde 4 procent-tabel komen room, koffiemelk, vla, chocolade melk, bier en limonade niet voor. Deze artikelen maken ongeveer 25 procent van het totale assortiment van de melkdetailhandel uit. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1