Bemanning van de Bru 11 beleefde de vreemdste avonturen Brug ingestort - 60 doden? heeft huisarrest STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 december 1967 Nr. 19909 ,Een ongeluk komt zelden alleen" SoekamO Neg zeven mesters BRUINISSE. 2-12. De wekelijkse vaart die de Zeeuwse mosselschepen maken naar en van de Waddenzee verloopt bijna iedere week vlak en gelijkmatig zij het dan dat mist of harde wind kunnen zorgen voor wat afwisseling. Maar soms is er een aaneenschakeling van gebeurtenis sen, die plotseling voor een „bericht je" in de krant zorgen. Dit over kwam vorige week de Bru 11 van de firma J. en D. de Kening die samen met het zusterschip de Bru 62, van dezelfde firma de Lek in de buurt van Schoonhoven bevoer. Schipper A. de Koning zag plotse ling. in de donkere nacht een schijn werper, die probeerde de aandacht van voorbij varende schepen te trek ken. Een schipper uit Hoogeveen bleek bij nader onderzoek met zijn kLipperschip op een strekdam te zijn gevaren en men besloot assistentie te verlenen en de klipper vlot te trek ken. Dat gelukte wonderwel. De Bru 62 behoefde niet eens te assisteren. Het schip werd vlot getrokken en de Bru 11 besloot zijn reis te vervolgen. Maar de schipper had de beman ning van de Bru 11 opnieuw nodig, want bij 't vlot trekken van 't schip, was het stuurrad als een razende gaan draaien (dat komt bij zulke ge vallen meer voor) en de vrouw van de schipper had een klap daarvan gekregen. Een gebroken arm en die pe vleeswonden aan de andere arm waren daarvan het gevolg. Men be sloot om een dokter te gaan halen; waarmee schipper S. de Koning zich belastte. In Schoonhoven werd een arts opgezocht die met zijn auto naar de Lek kwam gereden. „Kopje ender" Voor schipper S. de Koning, had het aan boord stappen van het aan legsteiger op het klipperschip geen geheimen, maar ofschoon de schip per de dokter nog waarschuwde even te wachten, dan zou hij een plank uitleggen, wachtte de dokter daar niet op, stapte mis en ging kopje on der het koude water van de Lek in. LANDBOUW EN VEETEELT Het melkjaar 1967 DEN HAAG. 4-12. Voor 1968 valt te verwachten dat de totale melk- aflevering aan zuivelfabrieken in ons land de zeven miljoen ton zal over schrijden. Het secretariaat van het Produiktschap voor Zuivel heeft dit uitgerekend. De gemiddelde melkproduktïe per koe, zo verwacht het, zal volgend jaar iets minder zijn dan in 1967 met zijn gunstige weers omstandigheden, maar het aantal melkkoeien zal één a twee procent hoger zijn. De gemiddelde melkproduktie per koe in 1967 wordt op 4.250 kg. ge schat, een cijfer dat alleen in 1960 is overtroffen (4.275 kg.). In 1966 was het 4.180 kg. Het aantal melkkoeien lag dit jaar tussen 1.760.000 en 1.770.000. Volgens de schattingen produceerden ze samen 7.500.000 ton melk, waarvan 6.920.000 aan zuivel fabrieken is afgeleverd. In 1966 be droeg die aflevering 6.606.000 ton. LAND- EN TUINBOUW Tóp-kadercursus zuidwesten gaat van start De commissie top-kadervorming zuidwesten heeft na het succes van de vorige top-kadercursussen voor bereidingen getroffen voor de derde cursus. Uit een groot aantal voorge dragen kandidaten heeft de com missie 24 jonge boeren en tuinders geselecteerd. Zoals bekend worden kandidaten voorgedragen door agra rische organisaties, waaronder jon geren- en standsorganisaties, alsme de coöperaties in het zuidwesten. Tot de derde top-kadercursus wer den van Schouwen-Duiveland toe gelaten de heren P. Flikweert te Nieuwerkerk en C. J. van Westen te Zierikzee. Het top-kaderwerk is gericht op de voorziening in een behoefte aan jongere bestuursleden van diverse organisaties. Om een versnelde door stroming naar de organisaties moge lijk te maken is een doelgerichte vorming en scholing nodig. Hij kwam in de meest letterlijke zin tussen de wal en het schip terecht. Aan schipper A. de Koning was het toen weer de beurt de dokter te red den. Hij dook het diepe donkere wa ter in om de luid schreeuwende dok ter te grijpen. Dat gelukte wel, maar toen was men nog niet aan boord, de dokter was groot van postuur, in tegenstelling met zijn redder en Si mon de Koning moest zijn broer weer te hulp komen, met de pikhaak om de drenkeling, die bij het ongeval zijn bril verspeelde, op te takelen. KERKWERVE, 1-12. Een Sint- Nikclaasfeest werd gehouden in het verenigingsgebouw te Kerkwerve voor de leerlingen van de openbare lagere school „Prinses Irene". De voorzitter van de oudercommis sie, de heer S. A. van Kooten kon een volle zaal welkom heten, onder wie burgemeester Francke en echt genote. Bijzonder veel dank werd ge bracht voor de grote.opbrengst van de gehouden lijstcollecte. Hierna was het woord aan de leerlingen zelf, die het toneelstukje „Het geheim van de bosbank", geschreven door de heer Soesman, op vlotte en keurige wijze voor het voetlicht brachten. Aan dit toneelstukje namen alle leerlingen van de school deel. Een luid applaus viel de kinderen aan het slot ten deel. In de pauze, die hierop volgde, werd door de oudercommissie een kop koffie aangeboden. Voorts wer- GEMEENTE BRUINISSE Burgerlijke Stand en loop der bevolking over november 1967 Geboren: 22. Nancy, d. van Aart Timmer en Maria Dina Dorst; 23. Pieter, z. van Marinus Haeck en Cornelia de Kuiper. Overleden: 5. Leendert van den Berge, 69 j. (overl, te Goes); 15. Leendert Elenbaas, 84 jr., wedn. van Lena Vane (overl. te Rotterdam). Gehuwd: Pieter Johannes van Dij- ke, 25 jr. en Leendrina Janna de Koning, 24 jr. Ingekomen: Jannetje Flohil (wed. T. Okkerse) uit 's-Gravenhage; Eli zabeth van Duivendijk uit Zierikzee; Dingenus A. Feijtel uit Kerkwerve. (Middenschouwen); M. K. W. van Dijke en gezin uit Apeldoorn; L. A. van Hoof en Robert en Ingrid Ber- man uit Schiedam; Geert A. P. Geertse en echtg. uit Duiveland. Vertrokken: Pieternella J. Wes- dorp naar 's-Gravenhage; Alida Schot naar Noordwijk; Willem van der Weele naar Arnhem; Leendert Aarnoudse en echtg. naar Rilland Bath; Willem Meindert de Korte en gezin naar Woerden; Leendrina J. de Koning naar Den Helder; Willem Zondervan naar Zierikzee. GEMEENTE MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking ever november 1967 Gehuwd: 3. Mattheus Kalis, 23 jr. (Numansdorp) en Wilhelmina Johan na Elenbaas, 20 jr. (Ellemeet). Overleden: 2. Maatje bij de Vaate, echtg. van Kornelis Anthonie van den Hoek, 88 jr. (Kerkwerve); 17. Leendert Nicolaas den Boer, 76 jr. (Kerkwerve). Vertrokken: D. A. Feijtel, van Kerkwerve naar Bruinisse; W. J. Kalis-Elenbaas, van Ellemeet naar Numansdarp; J. P. Boot en gezin van Ellemeet naar Westerschouwen (Noordwelle)mej. T. C. Francke van Kerkwerve naar Amstelveen; mej. E. C. Bolier van Kerkwerve naar Goes. Ingekomen; J. M. W. Smid en ge zin van Kerkrade naar Scharendijke; J. H. Snaphaan van Tilburg naar Duivendijke; mej. P. J. van der Vel de van Rotterdam naar Ellemeet. Aan boord wilde de dokter zich niet verkleden, hij verleende samen met de gebroeders De Koning, nu wel geassisteerd door de knecht Jan Bal en L. van Strien en de beman ning van de Bru 62 eerste hulp en in zijn natte plunje reed de dokter met zijn auto via zijn huis, naar het ziekenhuis te Gouda waar de gewon de schippersvrouw werd opgenomen. Hier geldt dus het spreekwoord dat vroeger wel op sigarenzakjes als re bus vermeld stond: „Een ongeluk komt zelden alleen". den er loten verkocht, ter bestrijding van de kosten van deze avond. Vele prijzen waren beschikbaar gesteld door ouders en belangstellenden. „Minder snoep Onder leiding van mej. Visser werden door de kinderen enkele liedjes gezongen in afwachting van de komst van Sint en Piet. Spoedig kon het hoofd der school een harte lijk welkom toeroepen aan de goed heilig man en zijn knecht. Hij maak te tevens van de gelegenheid gebruik enkele wensen uit te spreken, zoals minder snoep maar meer fruit in de schoenen. Door Sint Nikolaas werden o.m. bedankt de burgemeester voor de goede zorgen voor het onderwijs en de schoonhoudster der school, m'evr. De Wit. Gedurende lange tijd onder hield Sinterklaas zich met vele van de kinderen op een bijzonder pretti ge wijze. Nadat alle kinderen aan de beurt waren geweest was het tijd om te vertrekken. Na de trekking van de verloting werd door de voorzitter van de oudercommissie een slot woord gesproken, waarin o.a. de heer Soesman en mej., Visser dank werden gebracht voor het vele werk, dat aan deze avond voorafging. Tot sl'ot werd aan de kinderen een cadeautje uit gereikt. MEXICO, 5-12. Naar schatting zes tig arbeiders hebben maandag het leven verloren toen in Mexico een brug in aanbouw instortte. Velen werden onder tonnen cement en aarde bedolven. De „Lomas Del Negro" brug (300 meter lang) overspande een 150 m diep ravijn. Het bouwwerk was na genoeg voltooid toen het middenstuk met krakend geweld over een lengte van zestig meter omlaag stortte, een tiental arbeiders meesleurend. De brokstukken kwamen terecht op on geveer vijftig anderen, die in het ra vijn bij de pijlers werkten. Hulpgoederen Japanse Rode Kruis naar Vietnam TOKIO, 4-12. Het Japanse Rode Kruis zendt voor het eerst hulpgoe deren naar Noord-Vietnam. Het zijn een ton gedroogde melk en 21000 an tibiotische tabletten. Zij zijn maan dag uit Jokohama verzonden met het Russische schip Baikal. In de Siberische haven Nachodka zullen zij overgeslagen worden -in een an der Russisch schip met bestemming Hanoi. BRUINISSE, 4-12. De oudste vere niging te Bruinisse is de Varkens houders vereniging „Onderlinge Hulp". De militante voorzitter de heer L. Stoel, heeft nu absolute ze kerheid over de oprichtingsdatum, want de secretaris penningmeester, de heer M. Beekman heeft in zyn archief een stuk gevonden, dat de oprichtingsdatum aangaf, n.l. de re de van de voorzitter in 1929 gehou den by het 35 jarig bestaan. De op richtingsdatum is 12 november 1894. Lange tijd verkeerde mien in het onzekere. Aangenomen werd wel dat DJAKARTA, 4-12. President Soe- karno is nu onder huisarrest ge plaatst in zijn buitenverblijf in Bo- gor, zo is zondag uit militaire krin gen in Djakarta vernomen. De 66- jarige Soekarno mag zijn paleis al leen verlaten met een speciale ver gunning van het militaire districts commando van Bogor. Vorig week einde mocht hij naar Djakarta voor medische behandeling, zo werd ge zegd. Ver. van Oud-Leerlingen R.M.L. T. School Op vrijdag 15 december wordt in hotel „De Oesterbeurs" te Yerseke de (65ste) algemene jaarvergadering gehouden van de Vereniging van Oud-Leerlingen der Rijks Middel bare Land- en Tuinbouwschool te Goes. ZIERIKZEE Filmvertoning in „De Lichtboei" Donderdag 7 december a.s. worden weer fraaie films voor de jeugd ver toond in „De Lichtboei". Ditmaal een fraaie film over Willem Tell. In de middaguren gaat de film voor de kleintjes en 's avonds voor de oudere jeugd. OOSTERLAND St. Nicolaasfeest bejaarden Het Sinterklaasfeest van de be jaarden-sociëteit zal hier ter plaatse worden gehouden op de vergadering van donderdag 7 december a.s. in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk. Ledenvergadering D.E.S. Op donderdagavond 7 december a.s. hoopt de Coöp. Landbouwver- eniging D.E.S. haar jaarlijkse leden vergadering te houden in het café „Even Buiten" van de heer Bouma. Zulks onder voorzitterschap van de heer H. J. van de Zande. Na het ope ningswoord en notulenlezing volgt het jaarverslag en de rekening en verantwoording van het afgelopen boekjaar. Er vinden ook bestuurs verkiezingen plaats. Het lid L. de Jonge, zal een serie lichtbeelden uit eigen omgeving vertonen. BRUINISSE Historische plaat vissersschepen Met de in het vrijdagnummer ge publiceerde historische foto van de vissersschepen op de wal, zitten we fout. Hoewel wij daaraan hebben ge twijfeld, blijkt nu toch dat de sche pen omhoog werden geworpen tijdens de verschrikkelijke storm in de nacht van 30 september op 1 oktober 1911. Gelijk bekend maakte deze storm een einde aan een onvooi-stelbaar hete en droge zomer. „De zomer van 1911" is nog altijd een begrip, evenals de winter van '90. Tijdens bedoelde storm werd een groot deel van de Bruse vissersvloot op de zeedijk ge worpen. Verkeerscursus Voor de te Bruinisse door het Ver toond voor Veilig Verkeer georgani seerde verkeerscursus, om de nieu we verkeerssleutel te behandelen, hebben zich 51 deelnemers opgege ven. De cursus begint vrijdag 9 de cember. NOORDGOUWE Gunning Namens het gemeentebestuur van Wolphaartsdijk werd het verbeteren van een gedeelte van de Bijsterweg te Wolphaartsdijk gegund aan de laagste inschrijver, t.w. de firma J. de Ruiter Zoon te Noordgouwe. de vereniging in 1894 was opgericht, maar de officiële stukken, diie daar van zijn opgemaakt, zijn in de oorlog of in de ramp zoek igeraakt. Door het vinden van genoemd stuk door de secretaris weet men het nu weer zeker. De heer Stoel diie 15 van de 38 nog overgebleven leden op de jaarverga dering welkom heette noemde de vereniging nog springlevend, al be antwoordt zij nog slechts ten dele aan het doel waarvoor zij in 1894 werd opgericht. Toen had iedereen een varken, ook of voorail de minder kapitaalkrach tigen, voor wie het door een of an dere ooi-zaak ontijdig sterven van het varken, niets minder dan een ramp betekende. „Onderlinge Hulp" werd opgericht 'als een der eerste vereni gingen, van onderlinge verzekering. Wie lid was van de „Varkensbond" kreeg vergoeding, wanneer zijn var ken ontijdig stierf. Dit is mix nog zo, maar de situatie is grondig gewijzigd. HAAMSTEDE, 4-12. Bij gelegenheid van Sinterklaas werd in restaurant „De Zeemeermin" een gecostumeerd hal gehouden, dat door de grote deelname en gezellige stemming een groot succes is geworden. De muziek werd ver zorgd door Summer Season '67 uit Middelburg. De avond werd besloten met een algemene ontmaskering en bekendmaking van de uitslag. De heer A. v. d. Zandeeigenaar van ,De Zeemeerminmaakte de prijzen bekend. Geslaagd Sint Nicolaasfeest voor en door de jeugd van de openbare lagere school te Kerkwerve De oudste te Bruinisse Vax-kenshoudersvereniging „Onderlinge Hulp" Van de 38 leden rijn er nog zeven varkensmesters, waarvan vier mes ters voor eigen gebruik. Niet minder dan 31 leden zijn niet-mesters. Zij betalen alleen hun jaarlijkse contri butie. Het boekjaar 1966/'67 was gunstig voor de vereniging. Er wei-den geen verliezen geleden. Van de 46 aange geven varkens werd er maar één ziek gemeld en die kon door ingrij pen van de veearts weer worden ge nezen. Aan contributie en inleggeld werd ge-ind f 451,50, de uitgaven waren f 319,40. Het batig saldo werd weer aan de reserve toegevoegd. Voor het komende boekjaar wer den de vergoedingen als volgt vast gesteld,. Voor het big tot 30 kg 90 procent van de aankoopprijs. Voor een varken 90 procent van de hoog ste noteringen in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Er waren dit jaar geen moeilijkhe den zodat de heer Stoel met de wens dat in 1969 met luister het 75 jarig bestaan zou kunnen worden gevierd, de vergadering sloot. St. Nicolaas bezocht jeugd en bejaarden te Sirjansland Herv. Verenigingsgebouw was vol Sint bezorgde Zierikzeese bejaarden een lijne middag Bij de bejaarden ZIERIKZEE, 4-12. De bejaarden van Zierikzee hebben maandag een plezierige en gezellige middag be leefd. De afdeling Zierikzee van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, die zich intensief met het bejaarden- werk bezig houdt, bood leden van de bejaardensociëteit en andere oudere dames en heren een St. Nikolaasmid- dag aan, waarop een leuk en gevari eerd programma werd afgewerkt. De Sint en zwarte Piet waren zelf aanwezig om het feest op te luiste ren. De Sinterklaasmiddag wordt be schouwd als één van de hoogtepunten uit het sociëteitsseizoen en wordt al tijd druk bezocht. Ook nu was er geen lege stoel in het Ned. Herv. verenigingsgebouw meer over. In afwachting van het hoge bezoek werd de tijd gekort met het zingen van Sinterklaasliedjes nadat de voor ritster van de UW, mevrouw L. E. Heering-Middelberg, allen welkom had geheten. Sint Nikolaas bleek in rijn grote boek veel aantekeningen te hebben gemaakt over de goede en minder goede eigenschappen van rijn bejaarde kinderen. Bij enkelen vond hij het nodig dat ze het hoe en waarom van him daden eens per soonlijk toelichtten. Zo kreeg o.a. mevrouw Jonker de gelegenheid het een eu ander te ver tellen over het breiwerk dat de da mes maken voor een ziekenhuis in Lambarene. Vanzelfsprekend had de goedhei ligman iiier waarderende woorden voor. Bijzonder tevreden was hij ook over het volijverige bestuur van UW. Toen zwarte Piet zijn zak met pe- perbollen en andere lekkernijen had leeggestrooid werd het programma verdei- afgewerkt. Mevrouw C. Kort- van Mem-s bracht, zichzelf op de gi taar begeleidend, een liedjespro gramma. De heer W. P. L. Bakker uit Arnhem. oud-Zierikzeeënaar, haalde herinneringen uit het oude Zierikzee op. Hij gaf rijn voordracht in het Zeeuws. De oud-onderwijzer aan de plaatselijke Christelijke La gere School wist veel van het vroe gere Zierikzeese leven te vertellen en noemde daarbij de namen en bij namen van mensen die zijn gehoor aanspraken. Sint Nikolaas met het „grote boekonder de arm temidden van de bejaarden. Mevrouio Jonker vertelde over het breiwerk dat door de dames-leden van de U.V.V.-bejaardensociëteit wordt gemaakt. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). SIRJANSLAND, 4-12. Gedurende zijn rondreis door Nederland heeft Sinterklaas ook een bezoek gebracht aan de o.l. school van Sirjansland. Leerlingen, kleuters en vele belang stellenden waren reeds geruime tijd aanwezig om de komst van de heilige bisschop af te wachten. Nadat de Sint gearriveerd was sprak de heer Heule, hoofd van de school woorden van welkom tot de bejaarde hoge gast. Tolt zijn vreugde kon Sint Nicolaas opmerken dat de jeugd van Sirjansland over het alge meen erg braaf is geweest. Hij had dan' ook opdracht gegeven aan zijn knechts om 's nachts dozen'met ca deautjes te verstoppen in de school. Terwijl de jeugd vol enthousi sme de sinterklaasversjes zon.g mochten enkele sterke jongens de dozen zoe ken. Op speciaal verzoek van de be jaarde kindervriend zongen de moe ders „Zie ginds komit de stoomboot". Alle kinderen kregen hierna een ca deautje, 'een chocoladeletter, grote zak snoep, appel, banaan en manda rijn. Sint Nicolaas riep vervolgens de kinderen, na nog een woord van ver maan, een tot weerziens toe. De heer Heule dankte de Sint voor zijn komst, waarna de kinderen nog en kele afscheidsliedjes zongen. In het verenigingsgebouw stonden de bejaarden reeds gereed om de Sint een welkom toe te zingen. Me vrouw De Romde-Boüjn leidde Sin terklaas naar zijn stool en sprak een PUTTEN. In de Gelderse gemeen te Putten is de 74-jarige heer J. van Steeg uit deze plaats om het leven gekomen, toen bij bij het oversteken per fiets van de Voorthuizerstraat dpor een auto werd aangereden. f woord van welkom tot de vriendelij ke heer. Als hoog-bej aarde vond Sinterklaas het erg prettig om bij de bejaarden op bezoek te zijn. „Ik kom graag op Sirjansland", aldus de Sint, „en ik heb voor u allen, alsmede be stuur en serveersters een presentje meegebracht". Dat de Sint ook goed op de hoogte was met de belevenis sen van de bejaarden bleek uit de gedichten die bij de cadeautjes ver pakt waren. Sinterklaas mocht zelf ook een presentje in ontvangst ne men. Hij vond het erg gezellig in dit opgewekte gezelschap, maar moest wegens een verder bezoek al spoedig afscheid nemen. Mevrouw De Ronde- Bolijn dankte hem voor zijn bezoek aan de sociëteit en sprak de hoop uit dat alle aanwezigen Sinterklaas vol gend jaar weer in goede welstand kunnen begroeten. Nagewuifd door allen verliet Sinterklaas tenslotte Sirjansland. ZO SLAGEN UW FLITSOPNAMEN Neem een film van bijv. 21 DIN. Vermijdt spiegelende vlakken in de achtergrond van uw opnamo. De beste opname-afsland is ca. -?V? meter voor opnamen in de huiskamer. Hebt u een losse flitser'' Richt uw flitser dan eens noar het witte plafond Stel uw lens opening dan tenmm-.te 2 dialragma's vorder opon dan anders

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9