wn je g een stok kaas uit het vuistje Geslaagde Himalaya-trektocht Het overleg van de »vijf' De uien werden weer wat goedkoper Het gaat niet goed met de ooievaars Johnson en de publieke opinie „De Zoom" n.v. OVERBEVOLKING EN OORLOGSKANS N SUPER-SINT Terug uit Nepal SCHIPHOL, 2-12. Buitengewoon voldaan over de trektocht door het Himalaya-ge berg te in Nepal, die niet alleen uit wetenschappelijk, doch evenzeer uit sportief en alpinistisch oogpunt volledig aan de verwachtin gen heeft beantwoord, is per Air In dia via Londen de vierde Nederland se Himalaya-expeditie op Schiphol teruggekeerd. Alleen de 24-jarige student in de chemie A. J. Driesseri, die eind sep tember vlak voor het vertrek met mej. Ieneke van der Lely uit Ensche de in het huwelijk trad, is in Nepal voor zijn uitgestelde huwelijksreis achter gebleven en maakt met haar - hoe kan het anders - een voettocht door het Everest gebied. Zij reisde op 27 september met de 7 mannen mee naar Nepal en gaf Engelse les sen in Katmandu gedurende de 2 maanden, die de expeditie heeft ge duurd. Leider was de 49-jarige chi rurg dr. J. A. Noordijk uit Warmond. De overige leden waren de 52-jarige bankier O. El H. Baron Bentinck ais nestor en dan verder J. F. de Beau fort, F. C. Dufour, mr. M. C. van Mourik Broekman en J. R. Woeters. Begeleid door 4 Sherpa-gidsen, 12 sherpa-dragers en nog 19 gewone dragers, die naar mate de voedsel voorraad slonk geleidelijk terug keerden naar haard en huis, maakten onze landgenoten in 52 dagen een trektocht van ruim 1000 km, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van bijna 20 km per dag. Dr. Noordijk is dan ook 20 pond afgevallen. De expeditie heeft circa 50.000 tot 60.000 gulden gekost, die voorname lijk uit eigen middelen bijeen zijn BRUSSEL, 5-12. In Brussel is ver nomen, dat Italië in beginsel instemt met het Benelux-initiatief voor een conferentie van de „vijf" op 12 de cember in Brussel - over de recente verklaringen van president de Gaul le inzake de Britse toetreding tot de Europese Gemeenschap. De Italiaanse minister Fanfani zou echter nog enige voorbehoud hebben t.a.v. de te volgen procedu re. Uit Bonn is nog geen antwoord op het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken ontvangen. SPECIALE FRUITVEILINGEN DEIN HAAG, 5-12. In de komende week gaan verschillende Nederland se fruitveilingen speciale verkopin gen organiseren van verpakt fruit van een prima kwaliteitsklasse. Dat gebeurt om de handel tijdens de komende feestdagen volop te voorzien van kwaliteitsfruit in een aantrekkelijke verpakking. Het zijn de zg. kerstveilingen die overigens reeds vele jaren worden gehouden in enkele fruitcentra. Met name ge beurt dat in Utrecht en Gelderland. De eerste veiling van die aard is op 6 december in Tiel en omstreken. Op 12 december is er een grote kerstfruitveiling in Utrecht en op 14 december in Nijmegen bij de fruitveiling. Daarnaast worden ze nog in verschillende andere plaatsen gehouden. De telers brengen hier dikwijls hun beste partijen fruit wat dan bovendien aantrekkelijk wordt opgesteld, waarna het publiek gelegenheid krijgt de kerstveiling te bezichtigen. Vast staat dat het in de komende tijd de handel niet zal ont breken aan Nederlandse appels en peren van zeer goede kwaliteit. gebracht en verder uit subsidies en de opbrengst van lezingen over vroe gere expedities. Bal>y verbrand DEURNE, 4-12. Bij een felle brand in een textielmagazijn aan de Kruis straat in Deurne is de zes maanden oude Josette van de Weyer maan dagavond omgekomen. Zij lag in een kinderwagen in het magazijn waar ook een oliekachel brandde. Toen de brand werd ontdekt was redding niet meer mogelijk. Het gehele ma gazijn, dat toebehoorde aan de firma Boerkamps, brandde uit. Premier Wilson heeft maandag tijdens besprekingen met de voorzit ter van de E.E.G.-commissie, Jean Rey, nogmaals zijn bezwaren onder streept tegen elke oplossing die geen volledig Brits lidmaatschap van de E.E.G. betekent. De politie van de Britse plaats Madistone in het graafschap Kent heeft de hulp van het publiek inge roepen bij het opsporen van een in breker die verdacht wordt "van zes tig inbraken. Als bijzonder kenmerk wordt vermeld, dat de man op de plaats van het misdrijf steeds een banaan nuttigt. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, belast met zaken betreffende het Verre Oosten, William Bundy, heeft verklaard de mogelijkheid niet uit te sluiten, dat er met Kerstmis een pauze in de bombardementen op Noord-Vietnam in acht zal worden genomen. LAND- EN TUINBOUW Een vlieg-in-bioscoop DES MOINES, 4-12. De Ame rikaanse staat Iowa, die meer dan 200 luchthavens rijk is, kan er zich op beroemen de enige vlieg-in-bioscoop en vlieg-in-supermarkt ter we reld te bezittenDe openlucht bioscoop bevindt zich bij St. Aangsar, in het uiterste noor den van Iowa. Behalve voor auto's zijn er ook acht plaat sen voor kleine vliegtuigen ge. reserveerd. Zij kunnen landen op een bijna 500 meter lange strook gras, di ezich uitstrekt in de richting van het scherm. Van het voorjaar tot in de herfst wordt er elke avond een filmprogramma gegeven. Vol gens de eigenaar, Harlan An derson, zijn er zelfs vliegtui gen uit Canada gekomen. An derson vraagt de bezoekers voor donker te landen om on gelukken te voorkomen. De landingsbaan is wel verlicht, maar velen overschatten hun vliegkunst in het donker, zegt hij. BEN HAAG, 5-12. Nadat in de eerste helft van november de situa tie op de Nederlandse uienmarkt wat vriendelijker was geworden en de prijzen iets waren gestegen, is in de tweede helft van deze maand de si tuatie weer in ongunstige zin veran derd en zijn de prijzen op een lager peil gekomen. Op het ogenblik is er op de buiten landse markten weinig vraag naar dit Nederlandse tuinbouwprodukt. Vooral de situatie op de Engelse markt is voor de Nederlandse uien erg slecht en dit land is altijd een van de belangrijkste afnemers, de devaluatie van het Engelse pond heeft onmiskenbaar invloed gehad op de afzetkansen van onze uien in dit land. Export geschikte uien middel kwaliteit deden in het begin vatn deze week rond l2Vz cent per kg en voor de grove uien werd rond 14% cent per kg" betaald. In vergelijking met de eerste helft van november bete kent dit een prijsdaling van ongeveer 3 cent per kg. De wekelijkse uitvoer heeft geruime tijd rond en zelfs bo ven 5 miljoen kg per week gelegen maar ih de week van 20-25 noveml- Verbetering zeewering MIDDELBURG, 4-12. Ged. Staten1 van Zeeland hebben meegedeeld in antwoord op vragen vaar de commissie voor de financiën, in verband met de 9e wijziging van de prov. begroting 1966, dat -de verbetering van de zee wering van de Hoofdplaatpalder een bedrag zal vergen van f 1.350.000. Hiervan komt 40 of f 540.000 ten laste van het Rijk. Het ten laste van de provincie blijvende bedrag, groot f 810.000 zal in 10 jaar worden af geschreven. DEN HAAG, 5-12. Nimmer tevo ren hebben de Nederlalndse ooievaars een zó slecht broedseizoen gehad. Er waren in 1967 slechts 18 door paren bewoonde nesten, waarop 28 jongen zijn grootgebracht. Dit blijkt uit de gegevens, diie het RIVON, (Rijksinsti tuut voor veldbioTogisch onderzoek SPORT BADMINTON Zierikzee I—Happy Smashers I 3—5 Zierikzee II—Avanti IH 5—3 iC H De badmintonclub Zierikzee heeft vorige week weer wisselende resul taten bereikt. Woensdag verloor Zie rikzee I met 5-3 van een nonchalant spelend Happy Smashers uit Bergen op Zoom. De Zierikzeese dames me vrouw Nolet en mej. Berrevoets ver toonden echter verrassend goed spel en wonnen beiden haar enkelspel. Jammer was het dat ze in het dub belspel net iets tekort schoten om te zegevieren. De beide heren van Bergen op Zoom waren bijzonder sterk, vooral Advertentie VOEDZAAM MAKtf^ Sint i 2*2 P W ten behoeve van het natuurbehoud) heeft verzameld. Zelfs verleden jaar, toen reeds van een dieptepunt moest worden gesproken, waren er nog 42 nesten met in totaal 28 jongen. In 1950 waren deze aantallen resp. 197 en 83, in 1939 zelfs 823 en 316! In het laatstgenoemd jaar werden alleen al in Drente 185 jongen groot gebracht. In 1967 leverden Zuid- Holland (met 11 jongen) en Noord- Brabant (met 9 jongen) de beste re sultaten op. In Drente waren maar twee bewoonde nesten en slechts op één daarvan (te Nijeveen bij Meppel) groeiden twee jongen op. Het is opmerkelijk dat van de elf nesten, waarop met meer succes werd gebroed, er zeven zijn die op initiatief of met medewerking van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels zijn gebouwd of gerestaureerd. ber bedroog deze volgens de cijfers van het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouwproducten slechts 3811 ton. Hiervan ging' 1494 ton naar West-Duitsland, terwijl Frankrijk met 886 ton de tweede plaats bezette. Naar Engeland werden die wéék 682 ton Nederlandse uien verladen en naar Afrika 481 ton. Bèlgië en Luxumburg hamen 134 ton van dit produkt af en voorts gingen ze 'nog naar vele andere landen maar dan in kleinere hoeveelheden. Rusland levert graan aan Egypte CAIRO, 4-12, De Sowjet-Unie gaat Egypte 100.000 ton graan leve ren. Een overeenkomst hierover is maandag in Cairo getekend door de Russische ambassadeur Winogradow en de Egyptische minister van eco nomische zaken en buitenlandse han del, Hassan Abaas Zaki. Krachtens een reeds bestaand verdrag kan Egypte de betaling over een lange tijd uitsmeren. WASHINGTON, 4-12. De popu lariteit van president Johnson', die de laatste maanden sterk- was ge daald, is nu weer stijgende. Volgens de resultaten van een onderzoek naar de openbare mening door het bureau Louis Harris ds het percenta ge ondervraagden, dat het algemeen optreden van het staatshoofd goed vindt, van 39 - een in augustus ge constateerd dieptepunt - nu gestegen tot 43. De wijze waarop de kwestie Vietnam wordt aangepakt vindt nu de instemming van 34 pet. van de ondervraagden, tegen 23 pet. begin november. Onze wasserij levert een kraak heldere was in enkele dagen uit en thuis Wasserij Zierikzee - Telefoon 2673 Visie prof. Röling 3 2*2 2*2 w cU 2*2 tr* w wvvzaaoA de heer Van Meer was een klasse apart. Het Zierikzeese herendubbel faalde echter volkomen. Winstpun ten voor Zierikzee in deze wedstrijd kwamen dus van de dames en het tweede gemengd dubbel. Met dat al heeft Zierikzee nog geen enkel punt. Voor een fraaie 5-3 zege zorgde Zierikzee II j.l. vrijdagavond in de ingelaste thuiswedstiijd tegen het Middelburgse Avanti. Bijzonder spannende partijen waren erbij. Zo verloor de heer W. Wijsman slechts met één punt verschil in de beslis sende set (17-16!) - na verlenging - zijn enkelpartij. Hiertegenover stond de krappe winst van het gemengd dubbel mevr. De Hooge/Wijsman met 17-15, 17-16! Mej. Uden van Middel burg was een heel sterke dame en zij won twee "partijen, n.l. haar en kelspel en het damesdubbel. Ver dienstelijk was ook de zege van mej. C. Koper in haar enkelspel. Een prachtig resultaat voor het steeds beter spelend tweede team van Zierikzee. Van de vijf gespeelde wedstrijden heeft zij er nu één ge wonnen, twee gelijk en twee verlo ren. Er resten nog zeven wedstrijden. Zaterdagavond 9 december wordt te Vlissingen Jong Ambon I-Zierik- zee I gespeeld, waarbij de gasten wel hel loodje zullen leggen. Kloosterzuster in januari a.s. 106 jaar DEN BOSCH, 4-12, De volgende maand, en wel 5 januari 1968, hoopt zuster Basilissa Heister in het St. Ignatiusklooster aan de Postelstraat in Den Bosch haar 106e verjaardag te vieren. Zuster Basilissa, die ge boren werd in Netterden (G.), heeft zestig jaar onafgebroken in de missie gewerkt. Tot 1958 werkte zij op Noord-Celobes, Ditmaal een ouwetjeuit Schudde- beurs, met links het bekende huis Welgelegen". Vooral merkwaardig is de foto door de tramrails. Zo lie pen ze dus; er zijn er wellicht al velen die het niet meer weten. De halte te Schuddebeurs (niet op deze plaats) behoorde tot de mooiste in het Schouw en-Duiv el andse trajekt ,van den tram". AMSTERDAM, 4-12. Tijdens een in Amsterdam gehouden symposium bracht prof. dr. B. V. A. Röling, di recteur van het Polemologisch insti tuut van de Rijksuniversiteit in Gro ningen, in een inleiding de overbe volking in de wereld in verband met de oorlog. „De overbevolking verhardt het gemoed, doet de (geprikkeldheid toe nemen, brengt frustratie met zich, leidt tot massale agressie, bevordert de vijandigheid en brengt zo de oor log dichter bij", .aldus prof. Röling. Volgens hem zal de mensheid moe ten kiezen tussen het voorkomen van de disharmonie in de wereld door ge boortebeperking en het opheffen van AGENDA Woensdag 6 december Zierikzee Herv. verenigingsgebouw: bejaar denmiddag N.C.V.B. Huis van Nassau. 7 uur Chr. Slagers vereniging. Donderdag 7 december Zierikzee Concertzaal. 8 uur concert door de „I-nst rumenta le" „De Lichtboei", 4 en 8 uur films voor de jeugd. Huis van Nassau, 2 uur Z.L.M. Idem. 8 uur: A.N.B. Oosterland Ned. Herv. verenigingsgebouw, 2 uur Sinterklaasfeest voor de bejaarden. Café „Even Builen", ledenvergade ring Coöp. Landbouwvereniging D. E.S. Er was heel wat zon i?. de afgelopen zomer en het lijkt er dan ook op dat 1967 een goed wijnjaar gaat worden. Mei vreugde gingen de wijnboeren en boerinnen de bergen in voor de druivenoogst. De foto toont een zon nige herfstdag aan de bovenloop'van de Main. Alles en iedereen was in de weer met de druiven. a Engeland heeft zich, in navolging van de Verenigde Staten, bereid ver klaard zijn kerncentrales voor bur gerlijk gebruik open te stellen voor internationale controle, indien de andere landen akkoord gaan met de garantiebepal'ingen van het verdrag tegen verdere verspreiding van kern wapens. De Britse minister van staat voor buitenlandse zaken Fred Mul- ley maakte dit in het Lagerhuis be kend. Twee Duitsers, die zich in de na zi-periode voor de redding van Jo den hebben ingezet en vele duizen den uit de gaskamers hielden, zijn maandag in Londen met de voor het eerst uitgereikte vredesprijs van het Internationale Martin-Buber-Ge- nootschap in Londen onderscheiden. Advertentie deze disharmonie door catastrofen als de oorlog. Behalve de bevolkingsexplosie noemde de prof. ook de groeiende af stand tussen rijke en arme landen en de toenemende bewapening van de werel'd als directe oorzaken van het uitbreken van een eventuele nucle aire oorlog. Dit 'kan volgens hem verholpen worden door een sterke uitbreiding van de ontwikkelingshulp en door wapenbevriezing en ontwa pening. Het symposium werd gehouden naar aanleiding van een enquête, die het weekblad Revu heeft laten houden naar de visie van de Neder lander op het jaar 2000. Alle vakbonden in Italië hebben voor 15 december opgeroepen tot een algemene staking om kracht bij te zetten aan eisen voor een herziening van het stelsel van sociale voorzie ningen en de pensioenen. UTRECHT, 5-12. Op een met au tomatische knipperlichten beveilig de overweg in Dordrecht is vanmor gen omstreeks kwart over negen de negenjarige Rudy de Koff uit Dor drecht met zijn fiets onder de D- trein Amsterdam-Parijs gekomen. Hij is later aan zijn verwondingen overleden. De trein kreeg 24 minu ten vertraging. DONGEN, 5-12. Gisteravond is dn Dongen een verkeersongeluk gebeurd dat aan de 55-jarige heer J. Brou wers uit Gilze-Rijen het leven heeft gekost. Op de gemeenteweg waren twee autobussen met elkaar in botsing ge komen. Terwijl de buschauffeurs be zig waren onderling de schade te re gelen, stapten ook enkele passagiers uit om het ongeval nader te bekijken De heer Brouwers, die ook een kijkje wilde nemen, werd aangereden door een uit de richting Dongen komende personenauto. Hij werd enkele me ters meegesleurd en was op slag dood. Schotwond in borst DEN HAAG, 5-12. De 45-jarige caféhouder J. K. is vanmorgen vroeg opgenomen in het Rode Kruis zie kenhuis in Den Haag met een schot wond in de borst, waarschijnlijk in de leng. Verder is hij het topje van een vinger kwijt. Over de oorzaak van deze verwondingen is nog 'niets bekend. De politie heeft de zaak in onderzoek. Mogelijk is er iets ge beurd in de chauffeurssociëteit aan de Korte Molenstraat waarvan K. de eigenaar is. De recherche trof daar drie mannen aan, die echter ver klaarden van niets te weten. Vandaag worden de kranten slecht gelezen. Jammer, want er staat nog best wat in. De cursivisten vallen helemaal tussen wal en schip. Wat willen ze ook. Er moet gepalet en gedicht, want Sint worden wel, al lerlei positieve hoogwaardige eigen schappen toegeschreven, als absolu te mededeelzaamheid, subliem on derscheidingsvermogen, mildheid, goedheid, poëtische bekwaamheid en beheersing van de paktechniek, maar U en ik moeten het doen. Al uit de rijmproblemen? Op Sint Nicolaas valt het nog niet zö mee. „Geraas" is al gebruikt in het rijm over de rakkers en „gedaas', klinkt gauw xoat besmuikt en kan terugslaan op onze eigen rijmpogingen. Maar ge lukkig is er ook nogkaas, helaas, maas, vaas, soulaas (bruikbaar woord op 5 december). Enfin U komt er wel uit. Nog wel even snel hier het ver haal van de grote Sint Nicolaas. De oudste kinderen zouden het heerlijk avondje verzorgen en de familie zal - met nog enkele gelovigen" en am bulante kindertjes te wachten op zijn komst. Ach, wat duurde het lang. Pa en ma werden er nerveus van. Maar eindelijk kwamen de accoustische voorboden. Hevig gebel en een dexir op een kier, met een zwarte hand, die welig strooide. Daarna ging de deur helemaal open en trad waardig en zwaar gebaard, 'n enorme Sinterklaas binnen. Hij kon helemaal niet door de deur, maar moest diep bukken. Toen richtte hij zich. op als de reus uit het sprookje. „Koud boven Sint?" grapte pa, die de sfeer wel wat wilde ontspannen, want de jeugd keek verbijsterd op naar deze verpersoonlijkte Madri- leense kerktoren. Sint's gestalte do mineerde de gehele kamer en een klein kriel-Pietje maakte het ef- fekt nog indrukwekkender. Sint heeft zijn relaas gedaan, maar halverwege is er in zijn lange li chaam blijkbaar iéts fout gegaan. Ter borsthoogte kwamen er aanzien lijke zwellingen en zuchten stegen op uit het ingewand, van deze tfiraf- fe-Sint. Hij maakte snelle excuses en versmaadde zelfs de eigengebak ken borstplaat en 't gevuld". Toen Sint afdroop leek zijn figuur veel op dat van een drommedaris, maar de jeugd klapte blij in de han den, loant (letterlijk) dit was wel het einde op Sint-gebied, Liep de goedheiligman op stelten? Nee, maar wel hadden de twee oud ste, flink uit de kluiten gewassen broers een kolossaal Sintenpak ont worpen. De een was toen bij de an der op de schouders gaan zitten en zo kreeg men een lengte-effekt, dat in de historie van het Klazendojn nog altijd .„eenmalig', is. Alleen vandaar de vormveranderingen en de snelle eclips, de „onderste" broer heeft het wel benauwd gehad. Ove rigens geloof van kleintjes valt niet te schokken. Zelfs niet door een super-Sint, schiereilandman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 8