DE ZIERIKZEESCHE COURANT JOHNSON VERDEDIGT BELEID V.S. INZAKE VIETNAM Jongen (7 jaar) in Versailles ontvoerd Man met nieuw hart maakt het goed Twee doden en vijf ernstig gewonden Debar nu ook door de koude geteisterd Het Suezkanaal uitgeteld? Storm op Noordzee - Grieks schip gestrand Groot deel Turkse en Griekse troepen gaan weg van Cyprus mantel of japon „DE MAGNEET" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 december 1967 124ste jaargang Nr. 19909 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesje*" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Sint had het (al) druk op Schouwen-Duiveland WASHINGTON, 5-12. President Johnson heeft maandag in een rede voering tot zakenlieden verklaard dat het Amerikaanse beleid inzake Vietnam de basis vormt voor vrede en vooruitgang in Azië en dat het in overeenstemming is met het buiten lands beleid, zoals dat 20 jaar lang onder vier presidenten is gevoerd. Hij vergeleek de tegenstanders van zijn beleid meit hen, die ten tijde van Mussolini en Hitier ook vrede tegen elke prijs wilden. „Vele mensen zoeken naai- een ge makkelijke ontsnapping", zo zei hij, „zij deden dat ook in Mussolini's en in Hitiers tijd. Zij dachten er niet aan dat het van belang was voor hun veiligheid totdat het bijna te laat was". Dooi- de Amerikaanse standvastig heid in Vietnam was volgens de pre sident een nieuw gevoel van saamho- VERSAILLES, 4-12. Dc Franse politie is maandag een grootscheepse jacht begonnen om een zevenjarige jongen uit Versailles op te sporen, die omstreeks het middaguur by het verlaten van zijn school moet zyn ontvoerd. KAAPSTAD, 4-12. Louis Wasjkans- ky, de 56-jarige grossier, die het hart van een bij een verkeersongeluk om gekomen jonge vrouw heeft gekre gen, sprak maandag voor het eerst sinds de operatie, die zondag in het Groote-Schuur ziekenhuis in Kaap stad werd uitgevoerd. „Ik voel me veel beter", zei hij tot de artsen die de wacht aan zijn bed hielden. De buisjes, die in zijn keel waren aangebracht om met hulp van een zuurstofapparaat de ademhaling te regelen, zijn inmiddels verwijderd. Volgens een maandag uitgegeven medisch bulletin maakt Wasjkansky het goed. Hij krijgt medicijnen om te voorkomen dat zijn lichaam het vreemde orgaan afstoot. Zijn bloed druk en lichaamstemperatuur waren normaal. Verkoop „pil" in Italië ROME, 4-11. Het Italiaanse r.k. persbureau „Relazioni Religiosi" be richtte maandag dat vorig jaar in Italië zes miljoen dozen anti-zwan- gerschapspillen zijn verkocht. Dat betekent dat minstens een half mil joen Italiaanse vrouwen de pil heb ben gebruikt ondanks het verbod van het Vaticaan, aldus het persbureau. Verkoop van contraceptieve pillen is in Italië verboden. Zij worden ver kocht als hormoonpreparaten of on der andere schuilnamen. Bennecke opvolger van Von Kielmansegg BRUSSEL, 3-12. De opperbevel hebber van de Navo, generaal Ly man Lemnitzer heeft officieel de be noeming van de Duitse luitenant- generaal Jürgen Bennecke tot opper bevelhebber van de Navo-strijd- kraehten in midden-Europa (Afcent) bekend gemaakt. De 55-jarige Bennecke zal voor dat hij op 1 april 1968 deze post overneemt van generaal Johann Adolf graf van Kielmannsegg, tot generaal bevorderd worden. BEESTERZWAAG, 4-12. Twee mannen zijn gedood en vijf mensen uit één gezin ernstig gewond bij een ongeluk op rijksweg 43 bij Beester- zwaag. Het ongeluk gebeurde, toen zich uit een file auto's die uit de richting Heerenveen kwam, een sportwagen losmaakte, die ging in halen. Een tegemoetkomende auto werd door de sportwagen geraakt en raakte uit de koers. De auto botste op een personenbusje en de twee in zittenden van de personenauto, de 39-jarige H. S. Sombuk uit Gronin gen en de 44-jarige M. Oenbekina uit Appingedam werden gedood. Het busje werd totaal vernield. De inzit tenden daarvan, een echtpaar met drie kinderen werden zeer ernstig gewond en moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. De sportwagen is doorgereden. Vreemde vangst BRUSSEL, 4-12. Verscheidene vis sersschepen uit Oostende zijn de af gelopen dagen in de thuishaven te ruggekeerd met enorme boomstam men, die zij voor de Belgische kust in zee hadden aangetroffen. Som mige stammen waren zo grootdat men ze niet aan dek kon hijsen, doch achter het schip moest laten aan slepen. De boomstammen zijn mo gelijk afkomstig van een schip dat in een noodsituatie zijn deklast overboord heeft moeten zetten. Als de eigenaar niet komt opdagen, zul len de boomstammen mogelijk ver kocht worden ten bate van de vis sers. Als ze waren aangespoeld, zouden ze aan de staat komen. De vader, een hoofdambtenaar van. het ^ministerie van defensie, heeft een anonieme brief ontvangen, waar in een losgeld van 20.000 frank (ruim 15.000 gulden) wordt geëist. Dit geld moet in coupures van 100 frank binnen vijf dagen bij een standbeeld in Versailles worden neergelegd. Zodra het kind, Emmanuel Mail- l'ard werd vermist, richtte de politie in het gebied rondom Parijs weg versperringen op, die later werden vervangen door intensieve patrouil lediensten. Enige maanden geleden werd een jongen uit dezeLfde wijk - de zoon van een kolonel - ernstig gewond te ruggevonden. Een paar weken terug verdween de zoon van een officier, verbonden aan het ministerie van defensie. Hij bleek het slachtoffer te zijn geworden van een zedenmisdrijf. Financiering geestelijke volksgezondheid Zeeland ZIERIKZEE, 4-12. „Zoals wjj reeds meerdere malen te kennen hebben gegeven staan wij op het standpunt, dat het ryk en de ge meenten de eerst-aangewezen licha men zyn om de Stichting Geestelijke Volksgezondheid in staat te stellen haar, op de individuele hulpverle ning gerichte, werk te verrichten. De provincie heeft hierbij slechts een aanvullende taak". Dit schrijven God. Staten van Zee land in antwoord op vragen van de commissie voor financiën uit de Prov. Staten, vragen naar aanleiding van het voorstel van G.S. inzake verhoging van het subsidie ten be hoeve van de geestelijke volksge zondheid voor 1967. Ged. Staten mer ken verder op dat „doordat de ge meentebesturen in hun totaliteit zich nog niet voldoende bewust waren van hun verantwoordelijkheid of om budgettaire redenen niet voldoende subsidieerdén, de provincie aitijd aanmerkelijk meer heeft gedaan dan van haar verlangd mocht worden. Aan deze situatie zal op de duur een eind moeten komen en wij zijn dan ook van mening dat f 100.000,- de maximumbij drage is die de provincie zal kunnen verlenen", aldus Ged. Staten. BELGRADO, 4-12. De bevolking van het in de afgelopen week door een krachtige aardbeving verwoeste Zuidslavische stadje Debar, wordt opnieuw geteisterd, nu door de kou de. In ide nacht van zondag op maan dag zijn twee kinderen doodge vroren, die samen met duizenden andere daklozen in tenten zijn on- dergebraoht. Sinds enige dagen wordt het verwoeste stadje door een sneeuwlaag van drie centimeter bedekt. Auto reed in op colonne militairen KIEL, 4-12. Drie militairen van het Westduitse leger hebben maan dagavond het leven verloren en zes tien «liepen verwondingen op toen bij Eutin in Sleeswijk-Holstein een personenauto in een marcherende colonne reed. Van de gewonden moesten er zeven met ernstig letsel naar een ziekenhuis gebracht wor den. De bestuurder van de auto was aanvankelijk gevlucht, maar meld de zich later bij de politie. De co lonne zou geen verlichting gevoerd hebben. Ontwapeningsresolutie van Rusland aangenomen NEW YORK, (Verenigde Naties), 5-12. De politieke commissie van de algemene vergadering der Verenig de Naties heeft maandag een Russi sche resolutie aangenomen waarin wordt opgeroepen tot een verbod op het gebruik van a lie kernwapens. De stemmenverhouding was 56 voor, geen tegen en 33 onthoudin gen - waaronder de kernmogendhe- den de Verenigde Staten, Engeland cn Frankrijk. righeid onder de Aziatische volkeren ontstaan. „Nog maar enkele jaren geleden was zuidoost-Azië niet meer dan een geografisch begrip. De verschillende staten konden zich niet met elkaar identificeren. Al deze staten werden overweldigd door de omvang van hun binnenlandse problemen. Bo vendien werden zij gehypnotiseerd door de dreiging van China. Onder de Aziaten heerste het hopeloze ge voel dat zij eerder het slachtoffer dan de maker van hun lot waren. Dit aHes is in enkele jaren tijds veran^ derd en het belangrijkste instrument der verandering was onze standvas tigheid in Vietnam", aldus Johnson. „Een niéuw Azië is reeds in op bouw en men mag hopen dat naar mate dit nieuwe Azië gestalte aan neemt, het volk van het continent (communistisch China) zich ook aan zijni taken op het gebied van econo mische en sociale ontwikkeling zal gaan wijden". PARIJS, 4-12. Een vooraanstaan de Franse autoriteit op het gebied van de scheepvaart heeft vrijdag in Parijs gezegd dat de na de sluiting van het Suezkanaal in juni jl. ge troffen regelingen ter voorziening in andere transportmogelijkheden voor ruwe olie wellicht voorgoed een ein de hebben gemaakt aan de rol die het Suezkanaal voorheen speelde als vitale route voor de tankscheep vaart. De heer Antoine Veil, alge meen gedelegeerde van de commis sie van Franse reders, zei op een persconferentie in Parijs dat de hoofdroutes voor het vervoer van ruwe olie over zee nooit meer door het Suezkanaal zullen lopen. Veil zei dat het tonnage van olietankers die sedert de sluiting van het kanaal bij scheepsbouwers zijn besteld met veertig procent is toegenomen. Botsingen studenten en politie in Madrid MADRID, 4-12. Maandagmiddag hebben zich herhaaldelijk botsingen voorgedaan tussen bereden politie en een duizendtal studenten in Madrid die de vrijlating eisen van 15 leiders van het (clandestiene) democrati sche \jerbond van studenten en van een zeventigtal studenten die dezer dagen werden gearresteerd. Martin Luther King organiseert „armenniars" ATLANTA (Georgia), 5-12. Domi nee Martin Luther King heeft maan dag in Atlanta aangekondigd in het voorjaar een mars van armen en werklozen op Washington te zullen organiseren. De mars zal volgens dr. King geen eendagsaangelegenheid worden maar „een trektocht naar de hoofdstad van noodlijdende en wanhopige mensen, die daar zullen blijven tot dat definitieve en positieve stappen zijn ondernomen om de armen aan werk en inkomsten te helpen". Kerstmis in Bethlehem BETHLEHEM, 4-12. Joden en mo hammedanen zullen voor het eerst sinds 2000 jaar tijdens het kerstfeest geen toegang hebben tot Bethlehem. „Wij zullen Bethlehem voor de christenen reserveren", aldus heeft de Israëlische commandant van het gebied van Jeruzalem, kolonel Elië- zer Amiti, op een persconferentie gezegd. De Arabische christenen in de door Israël ibezette gebieden kunnen in Bethlehem komen als zij speciale vergunningen hebben. Ook Israëli sche christenen worden toegelaten. DEN HAAG. De 34-jarige C. Riet veld uit Den Haag, die aan een be drijfspand in de le Van der Kunst straat in Den Haag op een ladder ruiten stond te wassen is door nog onbekende oorzaak van een hoogte van twaalf meter omlaag gestort. Een arts 'kon slechts de dood con stateren. In een Lutherse ker.k in de New- Yorkse wijk Brooklyn is maandag een bijeenkomst gehouden, waarop ongeveer 400 mensen van verschil lende geloofsrichtingen protesteer den tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam. Scheepsramp in India NEW DELHI, 5-12. Op een meer bij Bhoesaval in de Indische staat Maharasjtra is maandag een boot gezonken die een dertigtal studenten en hun leraren vervoerde. Volgens de eerste berichten zijn zeker 23 personen verdronken. Dit nuuimer bestaat uit 6 pagina's oooecooaooacososcooooooso N Tussen de grote dingen, die 0 wij niet kunnen doen en de X X kleine dingen, die wij nalaten, n ligt het gevaar dat wij niets x doen! LONDEN. De kangoeroebal belooft een nieuwe rage te worden onder de Britse jeugd. De bal is gemaakt van rode vinyl, kan gemakkelijk worden opgeblazen en wordt voortbewogendoor afwisselend op te springen en neer te vallen. Geschikt voor zowel binnens- als buitenshuis. Ook aanbe volen voor atleten en voor gebruik bij fysiotherapie. HAMBURG, 4-12. Hefschroef- vliegtuigen hebben maandag 2 51e- den van de bemanning en de kapi tein- van- de Griekse vrachtvaarder Emmanuel-M. gehaald, die zondag tijdens stormachtig weer in de mon ding van de Elbe was gestrand. De kapitein keerde later met vier hel pers op het 4.636 ton metende schip Duurste impressionist NEW YORK, 5-12. Het schilderij „Het terras te Sainte-Adresse" van Claude Monnet, dat vorige week vrijdag in Londen voor het (voor impressionisten) record-bedrag van 5,08 miljoen gulden werd geveild, is maandag door het Metropolitan museum van New York aangekocht. Kalf met nieuw hart dood BRUSSEL, 4-12. In Leuven is dit weekeinde een kalf overleden, dat op 5 oktober met goed gevolg een harttransplantatie had ondergaan. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het kalf - „Rebecca" - aan een maag- en darmstoomis is overleden en niet tengevolge van het experi ment. Het nieuwe hart h'eeft tot op het laatste ogenblik gewerkt, zo is maandag in Leuven bekendgemaakt. terug, dat nog steeds aan de grond zit. De rederij heeft de hoop op ber ging nog niet opgegeven, maar ber gers waren van mening dat de vrachtboot niet meer te redden is. De Emmanuel-M. zit op de beruchte Grote-Vogelplaat, waar in de afge lopen jaren verscheidene schepen hun eind vonden. Internationale handel in verdovende middelen BRUSSEL, 4-12. De arrestatie van enkele handelaars in verdovende middelen, in september j.l. te De Bilt, heeft tot een drietal arrestaties en veroordelingen in België geleid. Voortwerkend met gegevens van de Nederlandse politie, ontdekte de Belgische recherche in september 33 kg Indische hennep in een garage te Brussel Er werden drie personen ge arresteerd, een Spaanse monteur, een Spaanse dienster en een Griekse bar- houder. Zij zijn maandag in Brussel veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf elk. Het drietal zou deel uitmaken van een belangrijke bende die Indische hennep uit Noord-Afrika naar Bel gië, Nederland en Frankrijk smok kelt. Af en toe buien Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met af en toe buien, later mogelijk met hagel; matige, af en toe krachtige, langs de kust harde tot stormachtige wind, ruimend naar west tot noordwest; kouder. 6 dec. Zon op 8.31, onder 16.30. Maan op 13.01, onder 21.43. 7 dec. Zon op 8.33, onder 16.30. Maan op 13.17, onder 23.02. Eerste kwartier: 8 dec. te 18.57. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 dec. 6.15 v.m. 7 dec. 7.04 v.m. 18.46 n.m. 19.39 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 dec. 6.10 v.m. 18.31 n.m. 7 dec. 7.03 v.m. 19.25 n.m. Doodtij: 10 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-12. Het KJtf.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur kwa men belangrijke wijzigingen in de luchtdrukverdeling tot stand. Een in activiteit toegenomen lagedruk gebied voor de Noorse kust en ver dere drukstijgingen boven Groen land gaven aanleiding tot een fikse kou-uitval in het zeegebied rond IJsland en Schotland. Zo kwam dinsdagmorgen op IJsland 5 tot 10 graden vorst voor. De begrenzing van de koude lucht had toen Noord- Ierland en midden-Denemarken be reikt en was bij zijn toch over water tot 5 a 6 graden opgewarmd. Verwacht mag worden, dat de in vloedssfeer van genoemd lagedruk gebied zich naar het zuidoosten uit breidt en dat de koudere lucht met af en toe stormachtige noordweste lijke winden in het komende etmaal ons gehele land zal overspoelen. Hierin kunnen buien ontstaan die plaatselijk in de vorm van hagel zullen vallen. ATHENE, 4-12. Alle Griekse en Turkse troepen op Cyprus, met uit zondering van de daar krachtens de o nafhankely kheids verdragen van 1960 gelegerde, zullen binnen 45 da gen worden teruggetrokken, zo heeft de Griekse, regering maandag be kendgemaakt. Advertentie KMMMMMmMMMMmMMMMMMMMMMMMMMmMMMMma. Als een dame gekleed met een van Nieuwerkerk Kerkstraat 10, tel. (01114)265 Australiër in Den Haag in hongerstaking DEN HAAG. 3-12. De 39-jarige Australiër Reinhold Obdeyn is zon dagavond voor bet ministerie van justitie aan het Plein in Den Haag neergestreken. Hij is in hongersta king «gegaan en houdt een sit-down- demonstratie tegen een gerechtelij ke uitspraak, die de Arnhemse rechtbank vorige week deed in een echtscheidingsprocedure die zijn Ne derlandse vrouw heeft aangespan nen. Krachtens een door Turkije en Griekenland bereikte overeenkomst zal Turkije de plannen voor een in val op Cyprus laten varen, zo werd in de bekendmaking gezegd. De Cyprische onafhankelijkheids- verdragen beperkten 'het aantal Griekse militairen op het eiland of ficieel tot 950 en het aantal Turkse tot 650. In de loop van de tijd zijn deze eenheden echter uitgegroeid tot resp. 10.000 en 1.100 man. De Griekse minister van buiten landse zaken, Pipinelis, verklaarde dat de plaatselijke troepen op Cy prus (de nationale garde) ontwapend zullen worden wanneer de troepen macht van de Verenigde Naties op het eiland grotere bevoegdheden heeft 'gekregen. Griekenland had al lang voor de huidige crisis uitbrak in principe geen bezwaar gehad te gen de terugtrekking van de Griekse troepen. „De aanwezigheid van de Griekse troepen werd noodzakelijk geacht voor de eerste fase van de op bouw van de Cyprische republiek, maar werd geleidelijk aan niet no dig meer", zei Pipinelis. Enkele uren voor deze bekendma king had ook Cyprus ingestemd met Oe Thants oproep tot bylegging van het conflict. In een boodschap aan de secreta ris-generaal verklaarde president Makarios zich akkoord met de door Oe Thant voorgestelde terugtrekking van de Griekse en Turkse troepen van het eiland, maar sprak hij te vens de hoop uit dat daarmlee de eerste stap wordt gezet naar volle dige terugtrekking van alle niet-Cy- prische strijdkrachten van het eiland, behalve die van de V.N. Een totale domilitarisering zou, zo verklaarde Makarios. de zaak van de vrede die nen. Over de door Turkije geëiste ontbinding van de nationale garde sprak hij niet. Wel eiste hij doeltref fende waarborgen tegen elke mili taire interventie. De onschendbaar heid van Cyprus moest door de Vei ligheidsraad gegarandeerd worden. Dit orgaan moest ook over uitbrei ding van de bevoegdheden van de V.N.-troepenmacht beslissen. Cypri sche kringen in New York zeiden te verwachten dat de Veiligheidsraad binnenkort over deze kwestie gaat beraadslagen. Een goede suggestie AMSTERDAM, 4-12. De heer C. Wamawawerkzaam in de schrijfmachinefabriek van I. B.M. Nederland N.V. in Am sterdam, ontving f 14.350 voor een door hem ingediende sug gestie. Dit is de hoogste belo ning, die tot dusver in het Nederlandse bedrijfsleven voor één idee werd verleend. De suggestie heeft betrekking op een tweetal onderdelen in de koppeling van schrijfmachine rollen. De door de heer War- nawa voorgestelde onderdelen zijn aanzienlijk goedkoper te fabriceren dan de oude, die door middel van arbeidsinten, sieve bewerkingen werden vervaardigd. De 45-jarige chef van de afdeling rollenslijperij werd reeds acht maal voor een suggestie beloond. In 1965 ont ving hij het Certificate of Leadership voor het hoogste aantal beloonde suggesties in een jaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7