ONZE SINT NICOLAAS PUZZLE De grootmeester der tonen Gasunie nog steeds niet bereid tot aanleg van aardgastransportleiding Meisje gedood bij autobotsing Z1EIUKZEE, 2-12. „Ook wy be treuren het dat het nog steeds niet mogeiyk is gebleken om Schouwen- Duiveland op het aardgasnet aan te sluiten. De N.V. Gasunie is n.l. nog steeds niet bereid een transportlei ding naar Schouwen-Duiveland te leggen. De mogelijkheden om tot ont sluiting te komen blijven echter bij de ZEGAM in studie". Dit schrijven Ged. Staten van Zee land naar aanleiding van een opmer king in het verslag van de afdelingen van de Prov. Staten van Zeeland in zake de begroting van inkomsten en uitgaven voor 1968. Ged. Staten delen verder mee dat de N.V. Gasunie in de eerste helft van 1968 een transportleiding zal leg gen cp het eiland Tholen, vermoede lijk tot Scherpenisse. De ZEGAM zal daarna de verdere ontsluiting ter hand nemen, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan Scherpe nisse en St. Maartensdijk. Castarievcn In een vraag van de afdelingen of Ged. Staten kunnen mededelen wan neer de gastarieven voor Schouwen- Duiveland opnieuw zullen worden bezien in verband met het gereed komen van het aardgasnet voor de rest van Zeeland, schrijft het col lege dat de tarieven voor de levering van prcpaangas in studie zijn. De ZEGAM hoopt half 1968 tot een ta riefswijziging te komen. Waterleiding Ged. Staten delen verder mee dat de inleidende besprekingen met be trekking tot de consequenties van een fusie tussen de N.V. Waterlei- Hier is hij weer: onze jaarlijkse Sint Nicolaaspuzzel waaraan onze puzzelaarsters en puzzelaars hun hart kunnen ophalen. Het is een samengesteld raadsel, waarvoor de omschrijvingen hieronder volgen. De oplossing dient UITERLIJK VRIJDAG 15 DE CEMBER a.s. in ons bezit te zijn. Denkt u eraan uilsluitend de ingevulde figuur uit ons blad te stu ren! Adresseer aan: REDACTIE ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE, JANNEWEKKEN 11, ZIERIKZEE Op de enveloppe in de rechterbovenhoek vermelden: „Sint Nicolaaspuzzel". Bij uw oplossing ook duide- Lijk uw naam, voornamen en volledig adres inzen den. Als u uw oplossing per post inzendt gelieve u te frankeren met Kinderpostzegels. Als prijzen voor de goede oplossers stellen wij be schikbaar: 1 waardebon a f 25,— 1 waardebon a f 10,— 1 waardebon a f 5,— 4 waardebonnen a f 2,50 alle vóór 25 DECEMBER a.s. te besteden bij onze adverteerders. En na allen aan de slag! Wij verwachten een berg inzendingen en wensen U allen succes toe. DE REDAKTIE. Kruiswoordpuzzel (1) Horizontaal: 1. niet even; 3. hoog bouwwerk, dat meestal bij een kerk staat; 7. vader; 9. schreven ze vroeger met een griffel op; 11. cadeautjes die in pa pier gepakt zijn; 14. er binnen; 16. afkorting van United States of America; 17. linnen huisje; 19. zwemt in het water; 21. een laat deel van de dag; 23. slee, waar een paard voor loopt; 24. harde loop van een paard; 25. daar begint een sprookje mee. Verticaal: 1. er boven; 2. kommetje zonder oor; 3. hondenras met korte pootjes; 4. straft Zwarte Piet stoute kinderen mee; 5. afkorting van Nederland (het staat vaak op auto's); 6. heilige; 8. hoofd van de Rooms-katholieke kerk; 10. slot; 12. twaalf maan den; 13. kleine deeltjes vuil; 15. de vrouw van Adam; 18. Hans Grietje; 20. afkorting van ingenieur; 22. vader. Bij de goede invulling lees je op 11 en 21 horizon taal een ander woord voor Sinterklaasfeest. Rebus (2) In deze rebus staat een versje van twee regels te lezen. In de bovenste twee vakjes staat de eerste regel, in de onderste twee de tweede regel. Schrijffouten opzoeken (3) In het Sinterklaasversje staan een heleboel fouten. Zoek ze op en sc.hrijf ze achter elkaar op een blaadje papier. Als je het goed doet, lees je iets dat je echt moet proberen. Fouten zoeken (4) Zoek in de twee bijna gelijke tekeningen de acht verschillen op. Sterrenraadsel (5) Welk woord staat in de sterren? Begin bij de klein ste ster en zo vervolgens tot dc grootste ster. Volle maan-puzzel (6) In de volle maan in de linker bovenhoek kun je woordjes vormen van buiten naar binnen. Hel moeten allemaal verschillende woordjes worden en je hoeft maar een a, een e of een o in te vullen in dc lege hokjes. Poppenraadsel (7) Zoek eerst de pop op die het meest bovenin de tekening te vinden is. Er staan twee letters in, een s en een m. Dat zijn de beginletters van twee lek kernijen die met Sinterklaas veel gegeten worden. Om te weten welke lekkernijen het zijn, moet je de pop opzoeken die daarna het meest bovenin de tekening staat, enzovoort, tot de laatste onderin. In al deze poppen staan twee letters. Plaats ze steeds achter de vorige. Doe liet dus zo: S-P M-A enzovoort. ding Maatschappij ..Schouwen-Dui veland" en de N.V. Waterleiding My. „Midden-Zeeland", zijn begonnen. Het college w(jst er verder op dat de N.V. Waterleiding My. „Midden- Zeeland" aan een studie is begonnen om van Tholen uit, via een zinker in het Keeten, Schouwen-Duivland in de toekomst van aanvullend water te voorzien. „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. Twaalf Ameri kaanse veeartsen zullen naar Enge land gaan om mee te helpen bij het bestrijden van de daar heersende mond_ en 'klauwzeerepidemie. PARIJS. Er is geen belangrijke wijziging in de militaire politiek van Frankrijk gekomen. Dit heeft de Franse minister van voorlichting, Georges Gorse, vrijdag tijdens een lunch van de Franse diplomatieke pers verklaard naar aanleiding van een artikel over de Franse defensie politiek van de hand van generaal Charles Ailleret, chef van de gene rale staf. DJAKARTA. Groot-Brittannië heeft aan Indonesië een krediet ver leend van 500.000 pond sterling ter verlichting van de huidige econo mische moeilijkheden van het land. Een hiertoe strekkende overeen komst werd in Djakarta onderte kend door de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Ma- lik, en de Britse ambassadeur in In donesië, Horace Phillips. DETROIT. In de Amerikaanse stad Detroit hebben twee jonge negers een auto met twee blanken bescho ten, die in het centrum van de ne gerwij k voor een stoplicht wachtte. Een van de inzittenden, de 21-jarige Coy Jones, werd gedood, de andere ernstig gewond. De daders zijn voortvluchtig. JERUZALEM. Een Israëlische mi litaire woordvoerder heeft het ver lies van een vliegtuig van een niet nader genoemd type toegegeven, maar ontkent dat de Egyptenaren drie Mirages hebben neergeschoten zoals Cairo beweert. BILBAO. De Spaanse politie heeft drie jonge Basken gearresteerd die er van worden verdacht vorige maand een monument ter herden king van de burgeroorlog te heb ben vernield, zo is vernomen. Het monument, een marmeren gedenk plaat, stond op een heuvel bij Guer nica. BEIROET. Volgens radia-Cairo zijn boven ide Golf van Suez drie Israëlische vliegtuigen neergescho ten die het Egyptische luchtruim ge schonden hadden. NEW YORK. Secretaris-generaal Oe Thant heeft gezegd dat er nog niet veel voortgang is gemaakt in de riohting van beëindiging van de atoombewapeningswedloop en het afschaffen van atoomwapens. Een blyde middag Sint Nicojaas vond tijd voor bezoek aan Schiiddebeurs en Noordgouwe BROUWERSHAVEN, 2-12. Dank zy de samenwerking tussen enige middenstanders te Noordgouwe en Schuddebeurs heeft Sint Nikolaas met zijn knecht een glorieuze intocht gemaakt in deze plaatsen. Daar het gebruikelijke festijn ieder jaar ge organiseerd dcor de middenstands- vereniging „De Corridor" dit maal geen plaats had. hebben de betrok ken middenstanders de hoofden bij elkaar gestoken en de jeugd een blij de middag bezorgd. Ongeveer twee uur kwamen de muziekverenigingen Con Amore uit Noordgouwe en Apollo uit Brou wershaven, welke vorig jaar ook eendrachtelijk samenwerkten bij V.V. V.-evenementen onder leiding van de heer E. A. de Looff aangemar- cheerd gevolgd door de auto, waarin de goedheiligman met zijn knecht waren gezeten. Met een pittige mars werd koers gezet naar bakkerij de Regt waar de jeugd en vele oude ren de komst afwachtten. Hier sprak de Sint de aanwezigen toe en bleek goed op de hoogte met het doen en laten van de jeugd. Sinaasappel en snoep Alle kinderen mochten een sinaas appel en een zak snoep ia ontvangst nemen. De muziekkorpsen bliezen Sint Nicolaasliedjes die door de jeugd naar hartelust werden meege zongen. Het jeugdige lid Pannekoek gaf oen voortreffelijke solo ten beste op zijn bugle. Na enige consumpties te hebben genoten in hotel Romija vertrok het gezelschap naar Noord gouwe waar bij het vakantiehuis van V.O. de stoet zich weer vormde om Noordgouwe binnen te trekken. Bij bakkerij Wagemaker werd hetzelfde Di egramma afgewerkt met muziek en traktaties. Des morgens was Sint reeds"op bezoek geweest bij super markt Quist. Ook hier bliezen de korpsen nog enige marsen waarna in café v. d. Weijde deze geslaagde mid dag een feestelijk slot vond. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Britse telescoop onthuld HASTINGS, 2-12. Koningin Elisabeth heeft vrijdag in de buurt van de Engelse plaats Hastings een telescoop ont huld met een diameter van 249 cm., die de grootste in natuurkundige Isaac Newton, telescoop, zo genoemd naar de natuurkundige Issac Newton, heeft ruim acht en een half miljoen gulden gekost. Het in strument kan hemellichamen vijfhonderd maal vergroten. Nederland en de wereldtentoonstelling in Osaka (1970) DEN HAAG, 2-12. Minister-pre sident P. J. S. de Jong heeft de Tweede Kamer voorgesteld de be- groting-1968 van het departement van algemene zaken voor wat be treft de gewone dienst met 3 miljoen gulden te verhogen met het oog op de kosten, verband houdende met de Nederlandse inzending op de wereld -tentoonstelling te Osaka, in 1970. De damdoorbraak op Java DJAKARTA, 2-12. Het aantal do den bij de damdoorbraak in midden- Ja va is tot 138 gestegen. Er wordt nog naar slachtoffers gezocht. 600 mensen werden gewond. De dam, die nog niet af was, bezweek als ge volg van veel regen. Het water over_ viel bewoners van enkele dorpen in hun slaap. Driehonderd huizen wer den vernield en eenzelfde aantal beschadigd. De gouverneur van middenJava, generaal-majoor Moenadi, acht het niet uitgesloten dat de doorbraak het gevolg van sabotoge 'is. De over loop in de dam blijkt niet te zijn geopend, zoals bij hoog water had moeten gebeuren. HEESCH, 4-12. Op re rijksweg Nymegen-Den Bosch, ter hoogte van de gemeeente Hecsch, heeft een bot sing tussen twee auto's het leven van één persoon geëist, terwyl drie per sonen gewond raakten. Een personenauto, komende uit de richting Nijmegen, geraakte in een slip en botste op een auto komende uit de richting Den Bosch. Een inzittende van de eerste auto, een meisje, werd op slag gedood. De andere inzittende van de auto, als mede de twee inzittenden van de auto uit de richting Den Bosch, wer den met verwondingen naar het zie kenhuis van Oss overgebracht. Later werd bekend dat de inzitten den van de auto uit de richting Nij megen de 22-jarige M. B. en de 20- jarige mej. D. Kramer uit Rotterdam waren; die van de auto uit de rich ting Den Bosch de 20-jarige J. van L. uit Sint Michielsgestel en mej. A. v. d. H. uit Oss. De drie gewonden lie pen zwaar letsel op. Feuilleton (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg De bediende had de vreemden Haydn's antwoord zo scherp moge lijk overgebracht. Mijnheer 'de kapelmeester is een zeer trots iemand, voegde hij er minachtend bij. En wat is hij eigen lijk? Een muzikant, zoals ze bij ons in Bohemen nog bij duizenden aan de bomen groeien! Het gezicht der jonge vrouw gloeide. Trots is mijn Josef niet! flapte zij er onbezonnen uit. De ogen van de bediende keken haar vragend aan. Ah, pardon! sprak hij op de neerbuigende manier van de bedien den. Mijnheer Haydn schijnt bij me juffrouw of mevrouw een streepje voor te hebben. Uit de herberg komend, kwam hij de graaf tegen. Heb ik niet op Straffe van ont slag verboden, 's morgens een her berg bin-nen te gaan? sprak deze hem toornig aan. De aangesprokene boog diep. Mijnheer, mijn maag heeft heden slechts water gekregen. Ik haat wijn en bier. Maar er zijn vreemdelingen gekomen en hebben naar mijnheer de kapelmeester gevraagd en dit heeft mij voor een ogenblik in die verwenste 'herberg doen vertoeven. Een oude man en een jonge vrouw? vroeg Morzin. Juist! Wat willen zij? Ik weet het niet. Het is opval lend, dat de vrouw zeer vertrouwd over uw kapelmeester sprak. Mis schien is zij z'n zuster wie zal het zeggen? Graaf Morzin keek de bediende kwaad aan. Zwijg! snauwde hij en ging naar hét slot. Haydn dacht na de repétitie slechts aan het genot, dat zijn sym phonic hem gegeven had en die in zijn ziel naklonk, maar niet meer aan de vreemdelingen, die naar hem gevraagd hadden. Gelukkig kwam hij de bediende tegen, toen hij een eindje wilde gaan wandelen. Bent u al 'bij uw gasten ge weest? riep de jongen brutaal en wees mét zijn duim naar de herberg. De vrouw vergaat van onge duld om u te zien. Is het misschien uw zuster of zo? De graaf interes seert zich ook reeds voor deze ver wantschap. Haydn had de brutale bediende wel 'n klap willen geven. Toch ver vulde het verwijzen naar Morzin, 'de vrouwenhater hem met angst en bange vermoedens. De gedachte, 'dat zijn eigen vrouw de vreemdelinge kon zijn, sdhoot door zijn hoofd. Zonder verder op de bediende te let ten, haastte hij zich naar de herberg en een ogenblik latei' viel Lina hem om de hals. Haydn begroette zijn vrouw en schoonvader met hartelijke kussen. —r Dat 'is troüwe liefde! riep hij, beiden de hand schuddend, en ze zal beloond worden. Vanavond is het laatste concert, dan gaan we naar Wenen terug. Wij reizen natuurlijk samen en kunnen dan, na lange scheiding, weer eens van harte ge lukkig zijn. Goed, goed. prees de kapper, kom mee, Josef! Ik dacht, dat ik niet meer in mijn gemoedelijk We nen woonde, sinds jij er niet meer was. Heb je vlijtig gecomponeerd? vroeg Lina. Zeker, een symphonic! Eén maar? zuchtte zij teleurge steld; ma^r snel voegde zij erbij: En hoeveel geld heb je daarvoor gekre gen? Niets! Maar Josef, vermaande de jon ge vrouw, ik begrijp je niet. Je denkt helemaal niet aan wat je ver dient ik heb het recht je aan je plicht te herinneren! Haydn's gezicht betrok. Laat dat! Ik doe wat ik kan. Verlangt men meer van mij, dan 'gaat mijn talent op de vlucht. Het genie meet zijn produücten niet met de el, zoals de koopman. Je bent goed en lief, Lina, maar van zulke dingen heb je geen verstand. Zijn vrouw beet zich op de lippen en mopperde wat. Keiler en Haydn praatten enige uren samen, toen riep de onverbiddelijke plicht de kapelmeester van de zijnen weg. Ik wil het concert bijwonen! riep Linó ongeduldig. De graaf duldt geen ongenode gasten! Wordt jouw symplionie uitge voerd? Ja. Goed! Ik zal het concert bijwo nen, trots jouw graaf! Dc concertzaal was schitterend verlicht, maar in de hoge zaal stond slechts een enkele fauteuil. De ka pel wachtte feestelijk gekleed en zwijgend op de komst van Morzin, die eindelijk de zaal binnenkwam. Ook de graaf was feestelijk uitge dost. Op zijn borst fonkelden met briljanten bezette ordetekenen. Een kleine buiging makend, nam hij in de fauteuil plaats, gaf het teken om te beginnen en bedekte zijn gezicht met zijn rechterhand. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5