BREDA BIER DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE CRISIS MOGELIJK ROND DE KWESTIE-CYPRUS De toestand in west Nieuw-Guinea Luns: Keus maken KAMERBREED „DE MAGNEET" Overstromingen in Algerije MORRIS Om een verbod van gebruik kernwapens ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4- december 1967 124ste jaargang Nr. 19908 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110)2938Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman fit Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit Dammer: Veel belangstelling voor sex-„teach■in'' Makarios doet moeilijk NEW YORK, 3-12. De secretaris generaal der Verenigde Naties, Thant, heeft zondag een poging ge daan de impasse in de kwestie Cy prus te doorbreken. Hij richtte een oproep tot president Makarios van Cyprus en de regeringsleiders van Turkije en Griekenland waarin hij hun verzoekt onmiddellijk stappen te doen die een einde maken aan de be dreiging van de veiligheid hunner landen. Thant richtte zich tot Turkye en Griekenland met het verzoek hun contingenten op Cyprus te verminde ren tot de bij verdrag vastgestelde sterkte. De secretaris-generaal bood voor de oplossing van het geschil zijn goede diensten aan. Het was zijn derde oproep tot de partijen in het conflict. Thant stelde voor de Veilig heidsraad te laten besluiten over een eventuele uitbreiding van het man daat van de V.N.-vredesmacht op Cyprus. Volgens waarnemers zou hij hiermee tegemoet willen komen aan de bezwaren van president Makarios. In zijn oproep zegt Thant dat hel overleg dat sinds zijn vorige oproep is gevoerd hem reden geven te gelo ven, dat het mogelijk is op zijn minijt de huidige crisis op te lossen. Verzet van Cyprus Intussen bleef Cyprus zijn verzet tegen de tussen Turkije en Grieken land bereikte overeenkomst handha- Een „nationale «lag" DEN HAAG, 2-12. Front Natio nal Papoea heeft op zijn nationale dag voor West Nieuw Guinea, een herdenkingsbijeenkomst gehouden in de Haagse dierentuin. Daar werd een brief van Marcus x\.asiepo, leider van de hoge raad va», afgevaardigden van West Nieuw Guinea, voorgelezen, nadat een mi nuut stilte in acht was genomen ter nagedachtenis van de „slachtoffers van bruut wapengeweld". De heei* Kasiepo schreef uit be richten uit Nieuw Guinea te hebben vernomen, dat er weer minder toe- De hulp aan de ontwikkelingslanden PARIJS, 2-12. De een en twintig leden van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwik keling (OESO) hebben in 1966 in to taal 9,9 miljard dollar (netto) aan de ontwikkelingslanden gegeven voor allerlei doeleinden, of ongeveer vier honderd miljoen dollar minder dan in 1965. Dit werd medegedeeld door de se cretaris-generaal van de OESO, Thorkil Kristensen, in de bijeen komst van de ministerrraad der OE SO alhier. Hij voegde hieraan toe dat voor dit jaar een aanzienlijke stijging valt te verwachten. Kristensen be oordeelde de vooruitzichten voor de komende jaren echter minder gun stig, aangezien enkele grote landen, zoals de Verenigde Staten en Groot Brittannië moeilijkheden hebben met hun betalingsbalans. gankelijke wegen zijn en dat er geen trein meer rijdt. De papoea's stagen er, volgens hem, in de afgesloten ge bieden te betreden en te beheersen. Hij toonde zich tevreden met het feit dat de V.N.-delegatie voor de ont wikkeling van West Nieuw Guinea er sedert 1 mei van dit jaar reeds 23 posten heeft gevestigd. Kraandrijver viel van 10 nieter hoogte AMSTERDAM, 2-12, Op de Bol'- neokade in Amsterdam is de 55- jarige kraandrijver Jacob Linke de Roos door tot nog toe onbekende oorzaak van het bordes van zijn kraan van 10 meter hoogte gevallen. Hij kreeg zeer ernstig hoofdletsel en werd in ihet O.L.V.-gasthuis opge nomen. Men vreest voor zijn leven. De heer de Roos droeg geen helm. PARIJS, 3-12. We zullen al het mogelijke doen een aanvaardbare oplossing voor zowel Frankrijk als Engeland te vinden. Het is echter niet uitgesloten dat een keus zal moeten worden gemaakt, dat zal een zwarte dag voor Europa betekenen. Dit heeft minister Luns verklaard in een zondag gepubliceerd vraag gesprek met het Franse tijdschrift .Express". Volgens de minister zal de Nederlandse regering alles doen om een keuze te vermijden tussen het behoud van de gemeenschappe lijke markt door aan Engeland het lidmaatschap te weigeren, of de E. E.G. te laten varen. Advertentie Die mensen benijd ik wel. Ze zijn gezellig, plezierig, ze weten te leven. En overal hebben ze dat betere biertje. Breda Bier bedoel ik. Bij ons let ik op dat ze 't me ook geven: Breda Royal of dat lekkere Beugelbier. ven. De Amerikaanse bemiddelaar Cyrus Vance verliet zondagmiddag na meer dan tien uur onderhandelen met president Makarios het eiland, blijkbaar zonder een definitieve op lossing te hebben bereikt. Hij vloog naar Athene terug. Goed- ingeliehte Cyprische kringen ver klaarden, dat Makarios zich blüft kanten tegen de door Turkije ge- eiste verkleining van de Grieks-Cy prische nationale garde. De Griekse regering maakte zater dagavond bij monde van minister van buitenlandse zaken Pipinelis be kend, dat Turkije en Griekenland een akkoord over Cyprus hadden be reikt. Bijzonderheden konden echter nog niet bekend worden gemaakt omdat president Makarios blijkbaar niet wil meewerken. Waarnemers venvachten nu een nieuwe crisis. fn Ankara is officieel meegedeeld dat de Turkse regering positief staat tegenover de oproep van secretaris generaal Thant. Volgens goedinge- lichte kringen in Athene zal ook de Griekse regering positief antwoor den. Vance zei voor zijn vertrek naar Athene, dat zijn missie voltooid is en dat hij de terugreis naar de Verenig de Staten zal aanvaarden. In Athene aangekomen zei Vance tegenover verslaggevers hoopvol te zijn dat de vrede kan worden bewaard. Advertentie naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT J Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113) 470 HENLEY (Engeland). De strijd tegen de -mond. en klauwzeerepidemie in Engeland duurt onverminderd voort. Op vele plaatsen is op de wegen een „ontsmettingsdrempel" aangebracht, van zeildoek of stro, dat voortdurend besproeid wordt met een desinfectiemiddel. Auto's moeten dan langzaam door deze „mat" heenrijden. Dode en zwaar gewonde bij botsing tussen vrachtauto en tankauto Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628 Zwendel met benzine te Antwerpen BRUSSEL, 2-12. De Belgische pers maakte melding van een groot scheepse zwendel met benzine te Antwerpen. Volgens de berichten zijn een drietal schippers van tank- lichters en-twee leden van het pomp -personeel van de Essoraffinaderij gearresteerd, die geknoeid zouden hebben met benzineladingen. Zij zouden in de loop van maanden mil joenen liters benzine hebben ont vreemd en doorverkocht via de bo nafide groothandel. ALGIERS, 1-12.' Meer dan 20.000 mensen zijn dakloos geworden door grote overstromingen in het oosten en zuiden van Algerije, heeft het Algerijnse Rode Kruis (de Rode Hal ve Maan) officieel meegedeeld. Ver scheidene dorpen zijn geïsoleerd, de schade «is aanzienlijk. Het is nog niet bekend of er slachtoffers zijn, de overstromingen zijn veroorzaakt door langdurige regenval. Het Internationale Rode Kruis heeft tenten en dekens uit Genève naar Algerije gezonden. Nederlandse economische missie in Indonesië DJAKARTA, 3-12. De Nederland- se economische missie, die in Indo nesië is om de economische betrek kingen tussen de twee landen te ver beteren, heeft besprekingen ge voerd met de minister van staat voor economie, financiën en indus trie, sultan Hamengkoe Boewono, minister voor maritieme zaken, Ja- Malik, minister van financiën Seda, minister van handel Joesoei en de minister voor mariteme zaken, Ja- tidjan. Zij bracht ook een bezoek aan de gouverneur van de Centrale Bank, Prawiro, en voerde bespre kingen met functionarissen van de ministeries van koopvaardij en van handel. De directeur voor handel en ontwikkeling, professor Soebroto sprak daarbij de hoop uit datNe derland zijn invoer van maniokmeel uit Indonesië zal vergroten. Tot dus ver is het Indonesische aandeel van dit produkt bij de Nederlandse in voer slechts een fractie van het to taal. UDEN, 2-12. Een frontale bot sing tussen een vrachtwagen met aanhanger en een tankauto op de au toweg in Uden heeft het leven ge kost aan de bijrijder van de vracht wagen ,de 19-jarige Albert Busch uit Oostzaan. De bestuurder van de tankauto werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Den Bosch ge bracht. Het ongeluk gebeurde, toen de Vrachtwagen, komende uit de rich ting Venray, moest afremmen voor een voor hem rijdende tractor, slipte en op het linkerweggedeelte op een tegemoetkomende tankauto, geladen met ruwe olie, reed. Beide wagens Verdachte van gif moord blijft in arrest AMSTERDAM, 2-12. De 55-jari- ge Amsterdamse dakbedekker C. M., verdacht van poging tot moord - door vergiftiging - op zijn 45-jarige echt genote C. M.-W., die in een zieken huis overleed, blijft in arrest. De rechter-commissaris, mr. G. H. Nomes, heeft vanmiddag op vorde ring van de officier van justitie, mr. J. H. Bengsma, een bevel tot bewa ring tegen de dakbedekker afgege ven, dat zes dagen van kracht is. Het kan een keer met eenzelfde termijn worden verlengd. Mocht het dan nog nodig worden geacht M., die ontkent, vast te houden dan moet de raadka mer van de rechtbank over zijn lan gere gevangenhouding (termijnen van 30 dagen) beslissingen. M. wordt ervan verdacht zijn echtgenote, van wie hij al vier maanden, gescheiden leefde met thallium, dat als ratten- verdelgingsmiddel wordt gebruikt, te hebben vergiftigd. Pleidooi voor aaneensluiting van kleinere bedrijven MOOK, 2-12. Staatssecretaris drs. L. J. M. van Son van economische zaken heeft in een rede, uitgesproken ter gelegenheid van .de ingebruik stelling van een verzinkstraat van de verzinkerij Mook N.V. te Mook als zijn mening te kennen gegeven, dat aaneensluiting van kleinere be drijven meer dan tot dusverre in gang dient te vinden. Hij zei het van belang te vinden, dat in het bijzon der in takken van industrie, waar het middelgrote en het kleinere be drijf prevaleren, de ondernemers zich gezamenlijk beraden over een onderzoek naar de mogelijkheden van structurele verbeteringen. Transplantatie van organen DEN HAAG, 3-12. Terwijl er over de gehele wereld al ongeveer 1500 niertransplantaties hebben plaats gevonden is ongeveer vier maanden geleden een levertransplantatie ge lukt aan een Amerikaanse chirurg, dr. Tom Starzei uit Denver, Colo rado. De patiënt, een kind, is nog steeds in leven. Daarna heeft dr. Starzei nog bij drie kinderen met succes een levertransplantatie ver richt. Dit waren de eerste geslaagde levertransplantaties. De anti-honger-actie, die van 23 tot 29 oktober 1967 werd gehouden, noteerde op 1 december jl. een stand van f 1.225.000. QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's jppoooacoso» Gelukkig is hij, die in staaf x is zich met zijn lot te ver ft zoenen. kwamen dwars over de weg te staan. De tankauto vloog bij de botsing in brand. Het verkeer terplaatse moest worden omgeleid via Odiiliapeel en Volkel. De brandweer van Uden had druk werk met het blussen van de brand en het opruimen van de struif van de eieren, waarmee de vracht wagen geladen was. Man beroofd bij Haagse Bos DEN HAAG, 3-12. In de nacht van zaterdag op zondag hebben vier jon gelui bij 'het Haagse bos een man overvallen. Zij eisten zijn geld. De man gaf de jongens die naar schat ting tussen de 20 en 25 jaar waren, een bedrag van f 70. De overvallers namen bovendien het slachtoffer zijn bril af. Man bekneld tussen muur en vrachtauto IJZENDIJKE, 1-12. Op het land- bouwbedrijf van de heer D. in de Grote Jonkvrouwpolder bij IJzen- dijke is de 19-jarige R. van Hijfte uit Kaprijke (België) vermoedelijk door de duisternis misleid, tussen een beladen vrachtauto en een muur terecht gekomen. Tijdens het ver voer naar een ziekenhuis in Eekloo in België is van Hijfte aan zijn ver wondingen bezweken. Aantal landarbeiders blijft afnemen DEN HAAG, 2-12. Het aantal landarbeiders blijft afnemen, zo blijkt ook nu weer uit het jaarver slag van het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw. Het aantal door dit fonds verzekerde werknemers is gedaald van 85.826 in 1964 tot 81.361 in 1965. Het toedroeg toen nog 83 pet. van het aantal in 1962. Het sterkst was het verloop in de groep van hen die minder dan de helft van het jaar in de landbouw plachten te werken. Deze liep in 1965 met 5.63 pet. terug, de groep van hen die het halve jaar of langer in de landbouw werken met 5.04 pot. In manjaren uitgedrukt aws er een teruggang van 70.020 in 1962 tot 62.161 in 1964 en 58.876 in 1965. Veel wind Verwachting tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met morgen lijdelijk regen; tot krachtig en aan de kust tot hard of stormachtig toenemende wind tussen zuidwest en west; wei nig verandering in temperatuur. 5 dec. Zon op 8.30, onder 16.30. Maan op 12.38, onder 20.20. Eerste kwartier: 8 dec. te 18.57. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 dec. 5.29 v.m. 18.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 dec. 5.19 v.m. 17.40 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde stond het weer in een groot deel van west- Europa onder invloed van een krach tig hogedrukgebied, waarvan de kern boven zuid-Engeland was gelegen. De drukwaarde bedroeg er ongeveer 1040 mb. Het hogedrukgebied gaf bij ons aanleiding tot rustig weer, waar bij op veel plaatsen laaghangende be wolking en mist voorkwamen. Even ten noorden van ons land kwamen flinke opklaringen voor, die zaterdag al tot het noordoosten van het land doordrongen. Zondag evenwel breid den de opklaringen zich ook over de rest van het land uit, achter een sto ring die over Scandinavië naar het zuidoosten trok. Inmiddels heerst op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan grote depressie-activiteit. Komende 24 uur komt het weer bij ons geleidelijk meer onder invloed hiervan. De zuid westelijke wind zal dan ook nog wat aanwakkeren. Over het algemeen zal het zwaar bewolkt zijn met tijdelijk regen. In het temperatuurverioop komt ten opzichte van maandag maar weinig verandering. FRANKFORT. De chemische fa briek Hoechst in Frankfort heeft de zer dagen een installatie voor de zuivering van afvalwater in gebruik genomen, die met een vermogen van 24.000 m:{. geconcentreerd afvalwa ter per dag de grootste in Europa is. Deze hoeveelheid wordt ontdaan van vuil en biologisch schadelijke sub stanties. Ontsnapping van Rajokowitsch kost politiemannen baan BELGRADO, 2-12. Verscheidene Zuidslavische politiebeambten zijn ,in verband met hun onverantwoor delijke houding bij de uitvoering van aan hen verstrekte opdrachten" in de affaire-Rajakowitsch van hun functie ontheven. Door hun nalatig heid was het de voormalige SS.-of- ficier en medewei-ker van Eichmann gelukt, begin oktober in zijn Slo- weense vakantie-oord Piran aan ar restatie te ontsnappen, zo heet het in een vrijdag gepubliceerde verkla ring van het Zuidslavische ministe rie van binnenlandse zaken. Raja- kawitsch was met een vervalst pas poort onopgemerkt naar Oostenrijk teruggekeerd. NEW YORK, 2-12. Tien landen, waaronder de Sowjet-Unic en Egyp te, hebben in de eerste politieke commissie van de Verenigde Naties aangedrongen op een conventie waarin liet gebruik van alle kernwa pens wordt verboden. De commissie heeft enige tijd ge leden een door Rusland voorgestelde ontwerp-conventie in behandeling genomen waarin een beroep op de staten wordt gedaan zich te onthou den van het gebruik van kernwa pens. van het dreigen ermee en van het aansporen van andere landen ze te gebruiken. Dit Russische voorstel is op tegenstand gestuit van ver scheidene grote landen, waaronder de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, die het irreëel en onprak tisch vonden. De tien landen, die hun voorstel in een ontwerp-resolutie ter tafel brachten, zijn behalve de twee ge noemde Ethiopië, Irak, Mongolië. Ni geria, Roemenië, Soedan, Tsjecho- Slowakije en Zuid-Slavië. Men acht het zeker, dat het voorstel maandag met een groot aantal onthoudingen zal worden aangenomen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1