Algemene ledenvergadering Landbouwvereniging, Nieuwerkerk I TAPIJT EEN KOU KRIJGT GEEN KANS SAWEMA n.V. Gunstige financiële positie van de Nederlandse landbouw De grootmeester der tonen Advertentie Goede opbrengsten Matige prijzen NIEUWERKERK, 2-12. Donder dagavond vond in „Ons Dorpshuis" alhier de algemene ledenvergadering plaats van de Coöp. Landbouwvere niging „Eendracht Bindt". De verga dering werd geopend door de voor zitter, de heer J. v. d. Zande. De be- INGEZONDEN STUKKEN Geachte redacteur. Ik zou graag enkele opmerkingen maken over cle op 1 december ge houden Teach-in over Sex en gods dienst (religie). Zij zijn bedoeld als opbouwende kritiek en aansporing ermee door te gaan, zij het na een periode van bezinning. Ik heb alle waardering voor der gelijke pogingen om het veelzins ge stoorde gesprek van ouders en kin deren, met name over dit onderwerp, aan te moedigen. Hoe nodig dit is bewees het feit dat, naar schatting, slechts ongeveer 25 a 30 pet. van de aanwezige jongeren de vraag, of zij van hun ouders voorlichting op sex- ueel gebied hadden gehad, bevesti gend konden beantwoorden. Ik heb verder bewondering voor de rustige, eerlijke en ogenschijnlijk ernstige houding van do jongeren in de stampvolle zaal. Maar nu enkele kritische aanteke ningen. Om te beginnen vond ik de betiteling van het onderwerp niet bijster gelukkig. Wat sex is weet ieder, godsdienst is echter voor ve len (dat bleek ook op die avond) een onbekende grootheid, waarvan ze nog alleen op zondag onbegrepen sporen zien. Was de titel sex en levensbeschouwing, sex en moraal of sex en mens(beschouwing) niet een meer aansprekende koppeling ge weest, vooral in dit land der zuilen? De samenstelling van het forum vertoonde een mankement, de aan wezigheid van jongeren, dat wat te laat werd weggenomen. Ook miste ik een woordvoerder van meer be houdende opvattingen. De gespreksleider had onderwer pen en sprekers vrij goed in de hand, maar liet naar mijn smaak het forum te veel en de zaal te wei nig aan ibod komen. Daardoor ver slapte af en toe de aandacht, trad verveling in en verlieten een aantal jongeren de zaal. Dit alles zijn ech ter zeer vergeeflijke fouten. Zwaar der weegt mijn indruk dat de opzet van deze Teach-in is mislukt, door dat de aangekondigde koppeling van beide onderwerpen beslist niet uit de verf kwam: de koppeling van sex en religie - wat men daar dan ook onder wil verstaan: christelijk of humanistisch geloof. Levens, of mensbeschouwing, verbondenheid van mensen met elkaar en met de hele kosmos. Het was sex, wat de klok sloeg, de religie viel onder de tafel of verscheen met de bijbel en de kerk in caricatuur op het podium of in de zaal. En met de religie ver dween heel het arsenaal van daar mee verbonden begrippen als rein heid, kuisheid, schaamte etc. etc. Wel gingen weer heel wat taboe's voor de bijl, vaak terecht, maar soms werden die van onze ouders of onze vaderen wel wat ruw omvergegooid of zelfs omvergeschopt. Maar men kreeg de indruk dat nieuwe taboe's werden opgericht. Kreten als: „laat het Calvinisme erbuiten" en ook het Hooglied, waren daarvoor sympto matisch. De forumleden staken wel af en toe de kop op maar kwamen toch niet uit de mangaten van hun diverse levensbeschouwingen te voorschijn en demonstreerden het onvermogen in een gesprek over de ze dingen. De hele sexuele nood werd op deze Teach-in niet blootge legd als een desintegratie-probleem, een losgekoppeld-zijn van elkaar (van sex en religie) en van het (men selijk) leven als geheel. Sex is, dacht ik, al vóór en dan dóór het christen dom (niet door de bijbel!) ontkop peld van de religie, daarna van de erotiek (de problematiek van 20 ja ren geleden!), en tenslotte van zijn laatste binding (die aan het hu welijk) losgesneden. Maar het door snijden van deze navelstreng of zo u wilt - deze abortus provocatus le vert onherroepelijk een doodgebo ren kind of een monster op. Ontkoppeling en verabsolutisering leidt noodwendig tot „vervreem ding" en tot bederf van het beste en uiteindelijk tot dood en ontbinding. In onze door techniek en welvaart steeds meer ver-amerikaniseerde (wan)cultuur, waar sex en geld de meest spectaculaire goden zijn, zijn de desastreuze gevolgen van deze ontkoppeling en desintegratie met de handen te tasten. Het integrale (geestelijk - erotisch, sexueel - li chamelijk) spel der sexen verwordt tot een zinnelijk bedrijf, waarvan alleen nog de techniek interessant en zakt vervolgens tot het niveau van eten (oorspronkelijk ook een heilige handeling!) en niet te zeggen vreten of wateren. Ik beweer niet, dat deze opvatting van sex op deze Teach-in opgeld deed, maar ze kwam wel af en toe om de hoek kijken, vooral als de woordvoerders van de N.V.S.H. als een olifant door deze porceleinkast stapten, het is nu een maal zo; e'est le ton qui fait la mu- sique! En als bepaalde moppen ge tapt werden (die vroeger voor schuin doorgingen) had ik wel eens het lu gubere gevoel een vivisectie bij te wonen of nog erger sectie in het lijk sex. Zo hield ik, ondanks alle goede dingen die er gezegd zijn, van deze Teach-in toch een bittere nasmaak over, die ik nog niet kwijt ben, een nasmaak van verschaaldheid en ont luistering juist zoals na twee dagen de reuk van verschaalde rook nog in mijn kleren hangt. Men behoort op een feest (en dat zou de sex mits niet ontkoppeld, niet gedesintegreerd en verabsolutiseerd of geamputeerd zeker voor de jeugd zijn!) geen ver schaalde wijn te schenken. Ik doe er verder het zwijgen toe, hoop al leen dat ook jongeren op deze Teach -in nader zullen reageren. G. J. WOLDINGA. langstelling van de leden voor deze bijeenkomst was niet bijzonder groot hetgeen verband hield met de dikke mist. Het jaar heeft zich gekenmerkt door een vroeg voorjaar en een ook voor de Vier Bannen-potder wel zeer gunstige zomer, met als resultaat goede vruchten. Hierdoor moest de jaarvergadering ook wat Latei- ge houden worden; de volgende verga dering is vastgesteld op 11 januari, waarvoor als spreker zal komen de heer Markussen. Die voorzitter attendeerde verder op het feit dat de gemeente nieuwe grond koopt voor uitbreiding. Hij hoopte verder dat het in de toekomst tot een nauwe samenwerking zal mo gen komen tussen de Zeeuwse en Brabantse Maatschappij van Land bouw. De verbouwing van het Land- bouwhuis te Goes is gereedgekomen. Te Zierikzee bezoeken 65 leerlingen de landbouwscholen, in 1966 waren dat er 57. Als daarvoor de vereiste vergunning is afgekomen zal bij de landbouwschool een gymnastiekzaal worden gebouwd. Door de CBTB en de ZLM zal te Zierikzee een nieuwe chr. landbouwhuishoudschool worden gebouwd. De school te Bruinisse zal worden opgeheven. In verband met de stijgende kosten zullen de contri buties moeten worden verhoogd. Matige prijzen De opbrengsten waren door het mooie weer in de polder bijzonder gunstig maar de prijzen blijken aan de te lage kant te zijn. De devaluatie van het Engelse pond zal ongetwij feld moeilijkheden met zich bren gen. De pachtprijzen zijn op 15 no vember opnieuw verhoogd. Met de gemeenten is overeengekomen geza menlijk de rattenbestrijding aan te pakken. De voorzitter attendeerde de telers van fijne zaden op het feit dat de prijzen van contractteelt op Flakkee hoger liggen dan op Schouwen-Dui- veland. Op donderdag 8 december a.s. wordt in het Huis van Nassau te Zierikzee de algemene vergadering gehouden van de aankoopver. „Sch.- Duiveland". Na de mededelingen van de voor zitter volgden enige huishoudelijke zaken. De jaarrekening 1966 werd vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende he ren A. J. G. Doeleman en A. Boogert herkozen. Na de pauze vertoonde de heer J. Th. A-ndringa een aantal dia's van landbouwwerktuigen. De heer An- dninga gaf bij een en ander een toe lichting. er werden diverse vragen gesteld. Schouwen-Vuivelandse Sportspiegel Zierikzee wist tegen Hontenisse één (kostbaar) puntje te behalen Renesse won met 4-0 van slecht voetballend Luctor Drci- schcr behield na overwinning op hekkesiuiter Goes de leiding in de 2c klas B Zonnemaire won met 9-3 van Zierikzee III. VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee heeft, in de 3e klas D, de kans laten glippen om de volle buit, in de uit wedstrijd tegen Hontenisse, mee naar huis te brengen. Voornamelijk in de le helft heeft het technisch xoeer voortreffelijk voetballend Zie* rikzee ruimschoots de gelegenheid gehad een beslissende voorsprong te nemen. Door de poort echter geslo ten te houden (0-0) wist Zierikzee uiteindelijk nog op één kostbaar puntje beslag te leggen. Twee ern stige kandidaten voor de fatale twee laatste plaatsen op de ranglijst, MOC '17 en ODIO, slaagden er beide in winst te boeken. Te Bergen op Zoom bleef MOC '17 met 2-1 aan de win nende hand tegen Vogelwaarde, ter wijl ODIO te Ossendrecht zowaar kans zag om Steenbergen met de zelfde cijfers te kloppen .Alliance kwam door zelf met 1-0 van METO te xoinnen, en het 3-3 gelijke spel tussen NSV en Grenswachters, weer een stapje dichter bi) de bo venste plaats. Steen kon zich in de middenmoot handhaven door het bezoekende HVV '24 geen kans te geven (2-0). NSV Alliance Grenswachters Steenbergen Steen METO Hontenisse HVV '24 Zierikzee MOC '17 ODIO Vogelwaarde 12 7 11 8 12 8 12 5 12 5 13 4 12 4 12 5 12 3 13 3 12 2 11 1 4 1 28- 1 2 36- 1 3 24- 4 3 26- 2 5 18- 4 5 21- 3 5 18- 1 6 12- 4 5 17- 3 7 20- 3 7 17- 4 6 12- 15 18 13 17 23 17 ■21 14 ■17 12 ■21 12 ■17 11 ■18 11 ■18 10 ■30 9 ■33 7 ■23 6 DFS Renesse Wq leveren alle soorten en leggen het onberispelijk! Woninginrichting H. DE VLIEGER Mcelstraat 21 - Zierikzee Telefoon 2305 Leioed. Boys Domburg Noormannen Zeelandia Luctor Patrijzen Jong Ambon Hoofdplaat Robur Kruiningen Groede 9 6 2 1 24-14 14 9 6 12 27-12 13 10 6 0 4 29-25 12 9 4 2 3 27- 9 10 10 4 1 5 26-23 9 12 4 1 7 27-39 9 9 3 2 4 22-20 8 8 2 2 4 15-27 6 9 2 16 13-28 5 10 2 0 8 16-35 4 10 0 1 9 9-55 1 In de 2e klas B hield Dreischor door een 2-0 overwinning op hekke siuiter Goes III de leiding in han den. Renesse II toonde zich op het sportpark Van Zuijen met 3-0 de sterkste in de derby tegen DFS II, terwijl Zonnemaire met de korfbal- cijfers 9-3 van Zierikzee III won. Lewedorpse Boys 11 zag zich voor eigen publiek met 3-1 geklopt door Domburg 11, terwijl Jong Ambon 11 de puntjes moest afstaan aan het bezoekende Luctor II (0-4). Dreischor Renesse II Cortgene Zonnemaire Kwadendamme Luctor 11 Domburg II Jong Ambon II Zierikzee III DFS II Lewed. Boys II Goes III 12 10 11 9 11 12 10 9 10 11 11 1 7 28-41 0 8 37-59 3 6 15-26 0 8 12-48 0 9 16-46 In de reserve 3e klas C kwamen de Zierikzee reserves, met een 5-2 overwinning op Middelburg III, weer uitstekend, voor de dag. Een opmerkelijk feit is het dat Zierikzee II door haar speelwijze heel wat ge makkelijker doelpunten weet te scoren dan het eerste elftalRood Wit W II en Alliance II gaven el kaar :ok deze weer alweer niets toe. Alliance II wist met 2-1 bij METO II te wirvnen, terwijl Rood Wit W II met een 2-0 overwinning naar huii terugkeerde van het bezoek aan H- VV '24 II. Vlissingen III trok met 3-1 aan het langste eind bij Corn. Boys II. Rood Wit W II 11 10 1 0 31- 7 21 Alliance II 11 10 0 1 45- 8 20 Zierikzee II 9 6 1 2 24-19 13 Vlissingen III 11 4 2 5 14-24 10 Middelburg UI 11 4 1 6 21-25 9 METO II 12 3 2 7 20-27 8 Steenbergen II 9 2 3 4 18-19 7 RCS II 7 2 1 4 14-29 5 Com. Boys II 7 0 2 5 9-25 2 HVV '24 II 8 0 1 7 6-20 1 AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas bleken de vijf weken gedwongen rust Renesse allerminst goed te hebben gedaan. De duinbewoners hadden het geluk dat het bezoekende Luctor, dat de laatste jaren toch wel erg is afge zwakt, er totaal niets van terecht bracht. Renesse kou hierdoor nog een 4-0 overwinning behalen waar door zij DFS tot op één punt zijn genaderd. Patrijzen behaalde een verrassende 5-4 overwinning op Domburg dat de 3e plaats op de ranglijst moest afstaan aan Lewe dorpse Boys dat met 2-0 van Groe de wist te winnen. Hoofdplaat be haalde een kostbare 5-1 overwin ning op Robur dat hierdoor nog lang niet veilig is. Jong Ambon kwam te Vlissingen tot een verdien stelijk 1-1 gelijk spel tegen Zeelan dia, terwijl Noormannen met 3-0 de baas bleef over Kruiningen. 10 8 1 1 43-18 17 9 8 0 1 37- 7 16 Gedeputeerde Staten over subsidie van het Zeeuws consultatiebureau alcoholisme ZIERIKZEE, 4-12. In antwoord op vragen van de commissie voor soci ale zaken, volksgezondheid en maat schappelijk werk, naar aanleiding van een verzoek van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme om verhoging van het subsidie heb ben ged. staten meegedeeld dat de subsidiëring van de consultatiebu reaus voor alcoholisme geschiedt zo wel door de Rijksoverheid als door provincies en gemeenten in de ex ploitatie-tekorten van genoemde bu reaus. De consultatiebureaus zijn namelijk instellingen, die geen eigen kapitaal mogen vormen. Uit het ant woord van g.s. blijkt verder dat er slechts drie Zeeuwse gemeenten zijn die het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme geen bijdrage ver strekken. Dat zijn Bruinisse, Water- landkerkje en Westdorpe. In antwoord op een opmerking van de commissie voor financiën uit de provinciale staten naar aanlei ding van dit subsidieverzoek schrij ven ged. staten in alle duidelijkheid te willen stellen, dat de provincie niet voortdurend de tekorten van deze instelling kan opvangen, als de gemeentebesturen in gebreke blij ven. „Zou door het uitblijven van voldoende subsidiëring door de ge meenten, het werk, dat geheel in de sfeer van individuele hulpverlening ligt, ingekrompen moeten worden, dan dienen de betrokken gemeente besturen te beseffen, dat zij tot schade van de eigen bevolking, een stuk zeer belangrijk werk laten lig gen", aldus ged. staten. Advertentie Centrale verwarming Maelstraat2C. Zierikzet, Tel.01110-3211 1 1 40-22 21 1 1 53-16 19 2 1 63-26 18 1 5 45-32 13 1 4 40-29 11 2 3 25-30 10 2 4 23-22 10 MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 4-12. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: Eigenhei mers, 40 mm opw f 11,00-13,00; Bintje 35-40 mm opw. geen notering; Bintje 40 mm opw. f 8,75-10,25; Meerlander, 40 mm opw. geen notering; Furore, 40 mm opw. f 10,00-11,00. Klei-aardappelen voor de export: Bintje, 35 mm opw., in twee maten gesorteerd f 8,00-8,50; Bintje, 40 mni opw. geen notering; Bintje, 45 opw. f 8,50-9,00. Zandaardappelen voor het binnen land: Bintje, 40 mm opw. f 7,50-9,00; Bintje, 35 mm opw. f 7,25. Voeraardappelen f 2,00-3,75. Stemming: binnenland rustig; ex port flauw. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Voor 60 jaar.... NIEUWERKERK. In een vergade ring van het leesgezelschap „Oefe ning kweekt kennis" is het 60-jarig bestaan herdacht. RENESSE. De groep Renesse van de afdeling Schouwen van de Ned. Protestantenbond telt reeds meer dan 50 leden. Men treft voorberei dingen om aan de schoolkinderen een kerstfeest te geven. VIANEN. In de nabijheid van de Slakkenhoek van Ouwerkerk is een diepgeladen ijzeren kast met 200 last bieten gezonken. BRUINISSE. De jongelingsvereni ging „Obadja" vierde onder leiding van haar voorzitter, ds. Waarden burg, met opgewektheid haar eerste jaarfeest ZIERIKZEE (Adv.). Grammofoon naalden f 1 de duizend, in blik ver pakt f 1,20. Echte Odeovnaalden 1,80 de duizend. NOORDGOUWE. Gedurende de nu afgelopen bietencampagne zijn van hier per tram vervoerd 2.591.613 kg. suikerbieten. ZIERIKZEE. Het vroegere ver kooplokaal van de heer De Weerd is ten behoeve van de onlangs in het leven geroepen sociëteit gezellig in gericht. ZIERIKZEE. (Adv.). Wegens ziek te te koop: een hit met overdekte negoiiekar op veren. DUIVENDIJKE. De bietencampag ne op het Ossehaventje is weer voor by. Waarschijnlijk zullen volgend jaar hier geen geladen schepen meer kunnen komen omdat het haventje in een snel tempo opslikt. DEN HAAG, 4-12. Het Landbouw- Economisch Instituut heeft een pu- blikatie het licht doen zien, waarin de resultaten van een onderzoek naar de finainciële positie van küe Nederlandse landbouw in de jaren 1962-'63 en 1963-'64 zijn neergelegd. De publikatie bevat een „balans van de gehele Nederlandse land bouw" per begin 1963, Daaruit blijkt dalt er in de Nederlandse 'landbouw een bedrag van 19,7 miljard gulden in kapitaalgoederen was geïnves teerd, waarvan 75 °/o in grond en ge bouwen en 16 °/o ;in de veestapel. Het totaal geïnvesteerde kapitaal was voor 58 °/o afkomstig uit ei'gen vermogen, voor 29 °/o uit vermogen van verpachters* en voor 13 °/o uit vreemd vermogen (voornamelijk van kredietinstellingen en familie). Laat men het verpachtersverrniogen buiten beschouwing - dan blijkt dat 82 °/o van de bezittingen van de landbou wers (16.556 miljoen gulden) 'gefinan cierd werd met eigen vermogen (13.548 miljoen gulden). De vermogenspositie van de land bouw is dus gunstig, aldus' het LEI. Dit blijkt overigens ook uit het feit dat 40 °/o van de pachtbedrijven (gro ter dan vijf ha) en 20 °/o van de ei- gendomsbedrijven (groter dan vijf ha) -in de onderzochte jaren geheel geen schulden op lange termijn had den. SPORTBERICHTEN VOETBAL Zierikzee U-Middelburg III 5-2 Op het technisch -goed, maar niet produktief spelende Middelburg, heeft de thuisclub een verdiende 5-2 overwinning weten te behalen. Na een kopbal van Stoutjesdijk, welke maar gedeeltelijk werd weggewerkt schoot Jan Jonker in de 6e min. de thuisclub naar eer. 1-0 voorsprong. In de 15e min. stond de Zierikzee- defensie machteloos tegen een com binatie door het centrum van de be zoekers, welke de gelijkmaker op leverde (1-1). Zierikzee liet evenwel niet lang op haar antwoord wachten en het was weer Jan Jonker die zijn club voorsprong kon geven (2-1). Middelburg liet op het middenveld vaak aardige combinaties zien, maar Zierikzee dat het meer in open spel zocht bleef gevaarlijker. Henk Ver meulen schoot hard in wat 3-1 be tekende. Jan Jonker had hierna pech met een fraai schot op de lat. Voor Middelburg bleek het maar uitstel van executie te zijn, daar v. Aken in de 35e min. met een fraai schot de stand op 4-1 bracht. Na de rust heeft het er lange tijd naar uit gezien dat deze stand gehandhaafd zou blijven. Een botsing van doel man Kommer leverde een kwartier voor tijd de bezoekers hun tweede treffer op (4-2). Kommer werd hier bij zodanig geblesseerd dat hij naar het Rode Kruis ziekenhuis moest worden overgebracht. Maar gelukkig achteraf bleek, viel de blessure nog al mee. Vermeulen verving hem on der de lat, terwijl Verkaart, die ook uitviel door Timmer werd vervan gen. Het was invaller Timmer die na een solo de eindstand op 5-2 wist te brengen. MEVO III-Brouwcrshaven III 2-3 MEVO III heeft ook in het treffen tegen Brouwershaven III geen kans gezier. om de eerste punten binnen te halen en de dertiende achtereen volgende nederlaag werd geboekt. De gasten namen na tien minuten spelen via een strafschop van Bos de leiding (0-1) en dit werd ook de ruststand. De tweede helft vielen er wat meer doelpunten te noteren. Nadat J. van Bemden de stand met twee treffers op 2-1 voor MEVO had gebracht, leek het er even op dat de eerste overwinning binnengehaald zou worden. M. Kristalijn maakte echter weer 'gelijk en vlak voor het sinde bezorgde J. Slager de Brouwe- naren toch nog de overwinning (2-3) KORFBAL Delta II kwam niet opdagen In de wintercompetitie van de Flakkeese Korfbal Bond was voor zaterdagmiddag de wedstrijd Delta n-All Ready vastgesteld. Vanwege terreinmoeilijkheden op Flakkee zou deze wedstrijd in Zierikzee ge speeld worden. Alles was daartoe op het sportpark „Bannink'' al in orde gemaakt, doch Delta II liet ter elf der ure weten, dat men er niet in geslaagd was een twaalftal te for meren, zodat deze wedstrijd geen doorgang kon vinden. KORFBAL Goede start van Schouwen-Duivelandse clubs in micro-competitie te Oude Tonge In de microkcrfbalcompetitie in de nieuwe sporthal te Oude Tonge heb ben het Zierïkzeese All Ready en DFS uit Burgh-Haamstede een puike start gehad. All Ready opende het programma met de ontmoeting tegen ZSC, welke met 2-1 door de rood-zwarten werd gewonnen. WIK slaagde er hierna in met 4-2 van de enige vertegenwoor digster uit Goeree-Overflakkee, Del ta, te winnen. Het duel tussen DFS en het Nieuwerkerkse SKNWK ein digde met een 4-2 zege voor de clüb uit de Westhoek. ZSC won met de zelfde cijfers van SKNWK, dat twee maal achter elkaar moest spelen. Na dat WIK met 3-0 haar meerdere in DFS had moeten erkennen, eindigde All Ready deze avond met een 3-2 overwinning op Delta. DFS 2 2 0 0 7-2 4 All Ready 2 2 0 0 5-3 4 ZSC 2 10 15-42 WIK 2 10 14-52 Delta 2 0 0 2 4-7 0 SKNWK 2 0 0 2 4-8 0 Feuilleton wist, dat het bijzondere lievelings stukken van de graaf waren; en hoe vaak deze ook de hem al lang be kende melodieën hoorde, zo scfhoon, zo begeesterd hadden de tonen nog nooit tot zijn ziel gesproken. Nu kwam de beurt aan de symphonie. Haydn wierp een vrome, smekende blik naar boven, sloeg met de diri geerstok krachtig op de lessenaar en klaar en helder als een bergbeekje die tussen bloemen uit de hoogte neerstroomt, klonken de t-onen en weke wijzen, zingend, spelend, schet send en lachend. Morzin luisterde verwonderd toe. Onwillekeurig had hij de hand van het gezicht genomen en keek hij met zijn donkere ogen naar zijn kapel meester. Hoe helderder de melodie ën zich ontwikkelden en hoe verlok- kender zij in Morzin's ziel drongen, des 'te dichter trad hij op de diri- geerstoel 'toe, tot hij eindelijk vlak naast 'Haydn stond, onbeweeglijk, alsof een geheime macht hem ge bonden hield. Na bijna een «half uur legde Haydn de dirigeerstok op de lessenaar, ging een stap achteruit en boog diep voor de graaf. Deze keek hem lang aan, vragend en onderzoekend, en toch met geluk en weemoed tegelijk. Wonderlijk, superbe, mon cher Haydn. Bij deze woorden nam hij de partituur van 'de lessenaar, bla derde daarin, sloeg het titelblad op en las: Eerste symphonie, gecomponeerd door Josef Haydn, kapelmeester van de hooggeboren graaf Morzin. Zijn handen trilden, hij moest het dikke, zware deel op de lessenaar terugleggen. Wonderbaar, magnifique! her haalde hij en een grote traan kwam in zijn oog. Haydn, hot is onbescheiden, ik maar ik verzoek je, laat mij nog éénmaal je symphonie horen! Deze gehoorzaamde blij; het wa ren voor allen zalige ogenblikken, waarin ze maar de tonen luisterden, het meest wel voor de jonge vrouw, die zich met gloeiende wangen op de treden van de dirigentenlessenaar had neergezet en blij en trots naar boven keek. Morzin 'had, in zijn leunstoel ge doken, naar de symphonie geluis ter. Bij de laatste maten stond hij op, ij Me naar Haydn toe en zag, hoe de jonge vrouw de handen van zijn kapelmeester hartstochtelijk kuste. Als versteend bleef de graaf staan; de uitdrukking van zijn gezicht was hard, vijandig, 'toornig geworden. Uw vrouw? stiet hij met sid derende stem uit. Ja! Langzaam keerde Morzin zich om en ging de zaal uit. Vijf minuten later werd Haydn bij zijn gebieder in de schrijfkamer ontboden. De graaf ontving zijn kapelmees ter met ernstig gezicht. Haydn, ik lees het uit je ogen,' je wilt mij vergeving vragen, omdat je mijn verbod overtreden hebt. Laat dat maar - we spreken er niet meer over. Hier heb je een acte, die u en al mijn brave musici de uitbetaling van een kwartaal salaris garandeert. En hier een tweede, die - de stem van de graaf stokte - het. ontslag van mijn gehele kapel inhoudt. Haydn, ik ben een bedelaar gewor den. Alles zag ik mij met onver schilligheid ontvallen en ontnemen. Al sedert jaren was mijn rijkdom aan hot tanen. Ik vond het zo erg niet, als ik nog maar geld voor mijn kapel had - maar nu - nu is ook de laatste zonnestraal uit mijn duister leven verdwenen. Zeg allen van mij hartelijk vaarwel - en u, Haydn, als de wereld u toejuicht, zult u mij dan niet vergeten? Arm zoek ik nu de eenzaamheid op, om daarin stil heen (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg te gaanNooit zal ik vergeten, dat Josef Haydn mijn laatste kapel meester was. Veertiende hoofdstuk. Als er geen hoop bestond! De volkomen uitputting van zijn financiën iha'd graaf Morzin er toe gedwongen, zijn kapel te ontslaan. Dat de armoede hem ertoe zou dwin gen, het ideaal van zijn leven, de muziek, op te geven, brak hem bijna het hart. Haydn was nu weer zonder be trekking. 'Hij was naar Wenen terug gekeerd. Zijn moeite, om een hem passende betrekking te vinden, bleef zonder succes, omdat hij een Duitser, een landsman, en geen Italiaanse musicus was; in die tijd werd slechts een Romaans meester een kans ge geven. Net als vroeger moest Haydn ook nu weer op lcei'klkoren voor enkele kwartjes als een gewoon muzikant „werken". Geen geldelijke verdien ste was hem te gering of te klein. Karoline had nooit gedacht, dat in Wenen, van oudsher het centrum der muziek, een genie als haar Josef onopgemerkt zou blijven. Zij meen de, dat 'de rijken en groten om Haydn's bezit zouden vochten. In haar hoopvolle gedachten zag zij hem met eer en rijkdom overladen en zichzelf op de vleugelen van zijn roem verheven. Zij had zonder aar zelen de arme, nauwelijks opge merkte Josef Haydn haar hand ge schonken, om dan binnenkoi*t de ge vierde echtgenote van een groot man te zijn. Glanzend en kleurrijk had haar rijke fantasie haar dit beeld voor ogen geschilderd en zij had zich over die toekomst intens ver heugdEn nu (Wordt vervolgd) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 11