Schouwen - Duivelandse mannen werden ondergebracht in renbaan te Hamburg DE GOUDKOORTS Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel Drie en twintig jaar geleden BLIK DOOR HET WERELD VENSTER De goudpool verkocht reeds voor anderhalf miljard Snoep verstandig eet 'n appel HET RAADSEL VAN ROVANNA i Penningmeester J. Mast nam afscheid Ledenvergadering Zierikzeese IJsvereniging Advertentie ZIERIKZEE, 2-12. In de op za terdagmorgen in het „Huis van Nas sau" gehouden algemene ledenverga dering van de Zierikzeese IJsvereni ging richtte de voorzitter, de heer J. Pomper, woorden ten afscheid aan het adres van de heer J. Mast we gens zijn vertrek naar Assen. „Veel, zeer veel werk heeft u gedurende een kleine tiental jaren op de meest se cure wüze voor de vereniging ge daan. Onze vereniging en ook vele andere instellingen waarin u zitting heeft zullen u door uw activiteit en plichtsbetrachting node zien vertrek ken. Namens de vereniging mocht de heer Mast uit handen van de voor zitter een ets van Zierikzee in ont vangst nemen ter herinnering aan zijn verblijf te Zierikzee alsmede uit erkentelijkheid voor zijn verdiensten voor de ijssport en die van de Zie rikzeese IJsvereniging in het bijzon der. De heer Mast dankte de voor zitter voor de gesproken woorden en het ontvangen cadeau en zei zijn werkzaamheden steeds met veel ge noegen en in goede harmonie met de bestuursleden verricht te hebben. Voor de laatste keer bracht de heer Mast hierna zijn financieel verslag uit over het afgelopen seizoen. Uit diens verslag kwam naar voren dat dit verenigingsjaar met een negatief saldo van f 17,83 werd afgesloten. De inkomsten waren minder dan het jaar daarvoor daar de ijsbaan maar 1 dag open is geweest, terwijl daar tegenover bij de uitgaven be dragen waren opgenomen voor aan schaf van een nieuwe bezem voor de veegmachine en een vrij grote post aan onderhoud licht installatie. Bij advies van de kaskommissie bestaan de uit mevr. Root-Gorten en de heer L. de Hooge verleende de vergade ring de penningmeester decharge voor zijn gevoerde beheer. Aan het eind van het verenigings jaar bedroeg het aantal leden 507. Bij de hierna gehouden bestuursver kiezing kon nog niet in de functie van een nieuwe penningmeester wor den voorzien. De herkiesbaar gestel de heer L. A. Verdoorn werd bij ak- klamatie herkozen. Baan onder water Namens de baancommissie deelde de heer L. Ver doorn de vergadering mede dat de baan inmiddels onder water staat, de pompinstallatie werd Weer sabotage in Israël TEL AVIV, 5-12. Vier personen zijn maandagavond gewond door het ontploffen van een bom die was aan. gebracht op een spoorlijninspectie- wagen die reed tussen de Israëlische plaatsen Kirjath en Beersjeba, heeft een Israëlische militaire woordvoer der meegedeeld. Deze sabotagedaad is volgens hem verricht door terro risten die in Israël waren geïnfil treerd. De schade aan de spoorlijn die hierbij is ontstaan heeft de lijn Tel Aviv-Beersjeba voorlopig uitgescha keld. In de Arabische dorpen in de omgeving is een uitgaansverbod in gesteld. Scheepvaartberichten Camitia, 2-12 van Stanlow naar Curasao. Kelletia, 2-12 te Thameshaven. Korenia, 2-12 dw. Kaapstad naar Singapore. Zafra, 3-12 Pto Miranda. nagezien en dat de verlichting nage noeg in orde is. De voorzitter dankte de heren Verdoorn en Root voor de hieraan verbonden werkzaamheden. Daar de lichtinstallatie minder deugdelijk gaat worden, veel onder houd vergt, steeds vele nieuwe lam pen nodig heeft om kleding van schaatsliefhebbers te bergen en geen accomodatie heeft voor het verstrek ken van consumpties, zal het bestuur zich nader beramen om zo mogelijk voor het seizoen '68-'69 verbetering hierin aan te brengen. Voor het seizoen dat nu voor de deur staat zijn nog geen gegevens be kend of er wedstrijden aan de ver eniging zijn toegewezen. De voorzit ter van de wedstrijdcommissie, de heer L. de Jager, zal plannen uitwer ken voor wedstrijden welke bij open- steLling van de baan verreden zou den kunnen worden. Nieuwe leden Tot slot werd op deze vergadering besloten om voor dit jaar de aan melding van nieuwe leden te verlen gen tot 15 december. De contributie bleef ongewijzigd en wel op f 3,50 voor het eerste lid, f 2,50 voor het tweede lid en f 1,50 voor volgende leden uit een gezin. Na genoemde da tum zal de contributie verdubbeld worden. Bij openstelling van de ijsbaan zal de eerste dag en eventueel de tweede dag alleen toegankelijk zijn voor le den. Nadat nog enkele punten van interne aard in behandeling werden genomen sloot de voorzitter hierna de vergadering. Advertentie 1 De heer Mast heeft zijn funktie van penningmeester neergelegd, in ver band met zijn vertrek naar Assen. Noodzakelijkerwijs komt ook aan zijn andere activiteiten te Zierikzee een eindeVooral als secretaris- competitieleider van de Zomer avondvoetbal heeft de heer Mast vele verdiensten gehad. Betrokkene was ook secretaris van het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw en bestuurslid van „St. Nobel". Hij was verder diaken van de NedHerv. Ge meente. De heer Mast kent ,het noorden", want hij is er van afkom stig. Na zijn opleiding bekleedde hij funkties in Den Haag, Eindhoven en Groningen als tekenaar bij het ka daster. In 1950 kwam hij als land meetkundig ambtenaar in dienst van de Herverkaveling. In 1960 kwam hij in dienst van het Water schap Schouwen-Duiveland. Hij ver laat deze werkkring in de funktie van commies A. Te Assen komt de heer Mast in dienst van de Ruilver kaveling in Drente. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). RODE KRUIS FILMAVOND Afdeling Oosterland wacht op jonge leden OOSTERLAND, 1-12. De onderaf deling Oosterland van de afdeling Duiveland van het Ned. Rode Kruis hield een propaganda-filmavond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdjjk, die zeer druk was bezocht. De voorzitter, de heer S. W. A. Laurense, sprak een wel komstwoord tot de aanwezigen, waaronder de secretaris, de heer D. Istha. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de vele activiteiten van het Rode Kruis, zoals b.v. bij ver keersongelukken, rampen enz. Inzon derheid werd de grote waarde on derstreept van de Bloedtransfusie dienst, die menigeen het leven red de. Dat de jaarlijkse collecte hier ter plaatse altijd aan de hoge kant is, stemt tot voldoening. Er zijn hier momenteel rond 400 leden, doch dit getal zou nog hoger kunnen worden wanneer vele jongeren, hoewel nog niet getrouwd, zich opgaven als POLITIE LUISTERDE. PORTO ALEGRE (Brazilië), 2-12. Edson Ribeiro de Olivei- ra in de Braziliaanse plaats Porto Alegre liep het politie bureau binnen om veront- waardigd te klagen dat men hem van vijf kilo marihuana had beroofd. De politie luis terde meelevend en beleefd toe, vatte hem daarna in de kraag en zette hem in de cel wegens handel in verdovende middelen. 1 jeugdlid. Voor een luttel bedrag, nog niet eens de waarde van een pakje sigaretten, is men voor een heel jaar jeugdlid van deze nuttige instelling. De voorzitter hoopte dat veel jon geren hieraan gehoor zullen geven, temeer omdat het Rode Kruis het hoofdzakelijk van giften en gaven hebben moet. Na dit openingswoord werd overgegaan tot de vertoning van de film, die werd voorafgegaan door enige documentaires. Vooral de hoofdfilm: .Fanny" viel zeer in de smaak. In de pauze sprak ook de filmoperateur een kort propaganda- woord en ook hij wees op de vele facetten van het Rode Kruiswerk. In de pauze werd nog een verloting gehouden die het mooie bedrag van f 105,- opbracht. Na afloop dankte de voorzitter allen die tot het wel slagen van deze mooie avond' had den meegewerkt. SPORTBERICHTEN Mooie successen voor All-Ready In de vorige week te Oude Tonge gestarte micro-korfbalcompetitie is do korfbalvereniging „All Ready" uit Zierikzee in de eerste klasse met goede resultaten uit de bus gekomen. De rood-zwarten hebben hun debuut gemaakt met twee kleine doch mooie overwinningen. In het eerste treffen werd ZSC uit Scharendijke met 2-1 verslagen, waarna later op de avond ook Delta I uit Ooltgensplaat met 3-2 aan de zegekar werd gebonden. Op dinsdag 19 december wordt de competitie voortgezet met o.a. de wedstrijden DFS-A11 Ready en All Ready-SKNWK op het programma. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De ontwerpbegro ting van Amsterdam voor 1968 ver toont een tekort van 94.100.000 gul den, welk bedrag ongetwijfeld de honderd miljoen zal overschrijden, daar de loonsverhoging van 1968 - een nog onbekende factor - niet in het ontwerp is opgenomen. ASSEN. De gemeentepolitie van Assen heeft vijf jongens in de leef tijd van zeven tot negen jaar aan gehouden. De vijf knaapjes beken den vlot in diverse scholen vernie lingen te hebben aangericht en in een bioscoop te hebben ingebroken. HOENSBROEK. Het spoorweg- en expeditiebedrijf van de staatsmijnen -D.S.M. in Hoensbroek heeft als eerste in Europa een radiografische treinbesturings-installatie in gebruik genomen, die kan worden bediend met een draagbare zender die een bereik heeft van maximaal 700 me ter. Dit systeem (dat in totaal 15.000 gulden heeft gekost) biedt niet al leen een aanzienlijke besparing van mankracht, maar maakt ook het manoeuvreren veiliger. UTRECHT. De opbrengsten van reizigers, en goederenvervoer door de N.S. komen slechter uit de bus, dan nog maar enkele maanden gele den werd voorzien. Dat het geschat te verlies van ongeveer f 140 mil joen waarschijnlijk niet groter wordt komt doordat ook de kosten beneden de raming zijn gebleven. DEN HAAG. Bij een uitslaande brand in de Haagse binnenstad is een zolderetage van een winkel woonhuis uitgebrand. OLST. De begrafenis van de 71- jarige molenaar A .Boks, die het slachtoffer werd van gruwelijke mishandeling en daarbij de dood vond, is te Dep Nul gemeente Olst plaats gehad. SCHIPHOL. Een studie-commissie bestaande uit een 25-tal afgevaar digden van het 620 leden tellende Italiaanse parlement is per Alitalia- lijnvliegtuig uit Rome op Schiphol aangekomen voor een informeel drie daags bezoek aan ons land. AMSTERDAM. Wethouder G. K. J. M. Hamm heeft de secties -04 en 105 afgefakkeld en daarmee ook de laatste gasaansluitingen van stads- gas van Amsterdam op aardgas ge bracht. DEN HAAG. De Madurodam-ma- nege voor gehandicapten, die in de bosjes van Pex in Den Haag ligt, is maandagmiddag door H.K.H. Prinses Beatrix en Z.K.H. Prins Claus officieel geopend. Het prinse lijk paar opende deuren naar een piste, en leidden het eerste paard aan het hoofdstel de piste in, waar' even later demonstraties werden gegeven door gehandicapten. UTRECHT. De minister van de fensie heeft de militaire belangen- vereningen geschreven, dat hij het militair belangenreglement zal in trekken. Dit reglement werd in 1934 ingesteld door minister Colijn. Na de muiterij op „De Zeven Provin ciën". AMSTERDAM. Amsterdam krijgt een verkeerscirculatieplan, wat be tekent ide „herverkaveling" van het verkeer in de binnenstad. Het voet gangersarsenaal zal worden uitge breid, wat kan betekenen dat bij voorbeeld winkelstraten als de Leid- sestraat of de Utrechtsestraat voor autoverkeer gesloten moeten worden AMSTERDAM. De technische proefvaart di^ het bijna 30 jaar oude s.s. „Nieuw Amsterdam" van de Hol_ lan Amerika Lijn op de Noordzee heeft gemaakt kan als bijzonder ge- worden beschouwd. SCHOUWEN-DUIVELAND, 2-12. Zo op het oog heeft deze foto al bij zonder weinig met Schouwen-Duive land te maken. Maar na een verkla ring wordt het duidelijk. De foto werd gestuurd door een ex-bewoner van Schouwen-Duiveland, thans woonachtig te Haarlem. Het gebouw op deze prent is bekend aan vele Schouwen-Duivelander, die het twij felachtig genoegen hadden er mee kennis te maken in de oorlogstijd. Het is de tribune van de renbaan te Hamburg, waar velen destijds in huisden, tijdens het gedwongen ver blijf in Duitsland. Op 20 december zal het precies 23 jaar geleden zijn dat in 1944 vele werkers van Schou wen-Duiveland naar deze plaats wer den gedeporteerd, want daar kwam het op neer. Het gebouw staat be kend als het „Lager" „De Renbaan". Het stond letterlijk volgepropt met bedden en voor „woon"-ruimte bleef dus maar weinig plaats over. Maai de „Auslander" waren niet in trek en zo moest het dus maar. Het be tekende ook dat er voor de Schou wen-Duiveland mannen geen plaats was in de schuilkelder. Bij het zien van het open veld - zo schrijft onze Haarlemse lezer - zullen zich velen de nachtelijke uren herinneren, 'die (tijdens de bombardementen) buiten werden doorgebracht. Andere herinneringen betreffen de barre reis naar Hamburg, die maar liefst tien dagen duurde, het ver blijf in „De Renbaan" en de bevrij ding. Voor velen zal het weerzien van „De Renbaan" een verrassing zijn, zij het misschien niet precies een aangename. Maar bij het Schou- wen-Duivelandse verleden hoort het ook, zo merkt de Haarlemse brief schrijver op. die destijds de foto wist te bemachtigen en mee naar huis nam. AMSTERDAM. De 62-jarige heer O. Netel uit Amsterdam is op de Prins Hendrikkade in zijn woon plaats met zijn bromfiets in botsing gekomen met een stistaande vracht wagen. De man werd met een sche- delbasisfractuur overgebracht naar het Wilhelminagasthuis, waar hij kort na aankomst overleed. AMSTERDAM. Maandagmiddag heeft de burgemeester van Amster dam, dr. I. Samkalden, de beeldhou wer Mari Andriessen in diens wo ning aan de Wagenweg in Haarlem de zilveren ere-medaille van de stad Amsterdam uitgereikt. Van een correspondent). WASHINGTON. Na de devaluatie van het pond ivas de eerste Ameri kaanse reactie dat nu de dollar in de frontlijn was gekomen. Die front lijn is dan de actie van speculanten die hun dollars voor goud inwisselen tegen de sinds 1934 geldende prijs van 35 dollar per ounce. Dit in de hoop dat de goudprijs omhoog gaat én ze dus een vet winstje kunnen boeken. Vijf dagen na de devaluatie van het pond - toen er in het geheel geen reden was tegen het pond te specu leren was het zover: op de Londen- se goudmarkt werden 125 miljoen dollars ingewisseld voor een kleine honderd ton goud. Dat is twintig tot dertig keer de normale handel en zelfs een vier tot vijf keer grotere omzet dan op de spannendste dag van de Cubacrisis toen een wereld oorlog dreigde. Bij de speculanten leefde dit keer de hoop dat de goudprijs wel eens kon stijgen, bijvoorbeeld tot 41 dol lar zoals die ook in 1960 even is ge weest. Dan kan men een forse winst in de wacht slepen. En wat de gok des te comfortabeler maakt: verlie zen kun je er haast nooit mee. De goudpcol Wanneer er niet steeds een ruim aanbod is om goud te verkopen voor de vastgestelde prijs, dan zou de goudprijs inderdaad stijgen. Van daar dat een club van landen, de „goud-pool", steeds in de bres springt om de prijs vast te houden. Dat kost nogal wat. De zesdaagse oorlog van Israël bracht de goudaankopen sterk op gang. Dat doen oorlogen doorgaans. Sindsdien is met de verse goud koorts erbij gerekend, door de goud- pool zeker voor een miljard dollar aan goud verkocht. Uiteraard is dat een bezigheid die zelfs de rijkste bankencombinatie niet vol kan hou den op de lange duur. De jaar pro- duktie aan goud is rond anderhalf miljard dollar waard tegen de vaste prijs. Het zou inderdaad bijzonder naar ivorden, wanneer Washington op een bepaald moment mee zou moeten verkopen. Of wanneer de leden van de goud-pool de dollars die ze voor hun goud incasseren, allemaal ter inwisseling naar Washington zouden sturen. Fort Knox ligt wel vol, de Amerikaanse t.v.-kijkers hébbenhet mogen zien, maar een deel van dat goud mag de kluis niet uit omdat het dient als dekking van de dollar Renteloos! Nu flauwt een goudkoorts altijd weer snel af. Goud mag dan zijn waarde nooit verliezen en misschien wel meer waard worden, maar het brengt ook geen rente op. Dollars wel. En die dollars zijn zelfs brood nodig omdat daarmee de wereld handel wordt gedreven. Vandaar dat de centrale banken - ook die buiten de goud-pool er niet voor voelen om zelf ook te proberen profijt te slaan uit zo'n goudkoorts. Boven dien denken ze nog even verder. Wanneer de Amerikaanse schat kist inderdaad in het nauw gedreven zou worden, wat nog lang niet auto matisch een devaluatie behoeft in te houden, dan kan een eerste reactie van Washington zijn de export van dollars tegen te houden teneinde zo een tekort op de betalingsbalans weg te werken. En dat is helemaal geen aangenaam vooruitzicht omdat op die manier de groei van de interna tionale handel wordt geremd, die nu toch al sukkelt met veel te krappe middelen (likwiditeitsprobleem). Blauwe plekken Aangezien wat de een niet koopt de ander niet kan verkopen, slaat zo'n teruggang van de handel pijn lijke blauwe plekken in menige na tionale economie. Die bedwingt men dan weer de deflatoire maatregelen bestedingsbeperking is er de be ruchte Nederlandse term voor - en dat alles is voor niemand aange naam.. Integendeel. Vandaar dus dat de speculatie te gen de dollar weinig kans maakt te slagen. Tenzij Frankrijk weer iets verzint. De Gaulle ontkent wel dat hij aanleiding is geweest tot de re cente goudkoorts, maar die is wel degelijk in het leven geroepen door twee berichten uit Parijs, tactisch van bovenaf geïnspireerd en op het ongelukkigste moment verspreid. Het ene was een bespiegeling over. het beperkte Amerikaanse vermogen om dollars voor goud in te wisselen. Het andere was het bericht dat Frank rijk uit de goud-pool was getreden en dus niet langer meewerkte aan het handhaven van de goxidprijs. Het bleek genoeg. De Franse Nationale Bank zelf is niet zo verrukt van deze tactiek. De Gaulle, zijn adviseur Rueff, zijn mi- nisier Couve de Murville ijveren voor het herstel van de oude gou den standaard gebaseerd op een ho gere goudprijs. Maar in financiële kringen ook in Parijs is men daar over een andere mening toegedaan. b Voor de bibliotheken van de Westduitse strijdkrachten zijn de af gelopen 11 jaar talloze werken van nationaal-sooialistisch gezinde schrij vers aangekocht, die tot de meest- gelezen boeken behoren, zo meldt het Westduitse weekblad „Der Spie gel". De Canadese minister van bui tenlandse zaken Paul Martin heeft maandag op de universiteit van Ot tawa opnieuw opgeroepen tot be ëindiging van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam. Transplantatie van hart KAAPSTAD3-12. Voor het eerst in de geschiedenis leeft in Zuid-Afrïka een mens met het hart van een dode. Chi rurgen van het Groote-Schuur -ziekenhuis in Kaapstad plaat sten zondag het hart van een 25-jarige vrouw, die bij een verkeersongeluk was gedood, in de borstkas van een hart patiënt. De man, de 56-jarige groothandelaar Louis Wasj- kansky, maakte het zondag avond goed. Hij was een maand geleden met een hart kwaal in het ziekenhuis opge nomen en zijn levenskansen werden toen dermate gering geacht, dat men besloot op een gunstige gelegenheid te wachten om een harttrans plantatie te verrichten. Deze kans kwam toen in de nacht van zaterdag op zondag het lijk van een jonge vrouw, slachtoffer van een verkeers ongeluk, werd binnengebracht. De operatie begon om 1 uur 's. nachts en duurde vijf uur. Advertentie 33. Steeds verder week Jolanda ach teruit. In haar ogen wisselden af schuw en vertwijfeling elkaar af. Ochron stond op het punt haar te grijpen, toen de gravin plotseling een kreet slaakte en met een snelle beweging opzij sprong. Het vol gende ogenblik stond zij in het open ven ster, waaronder het donkere water van het meer spiegelde. „Ik heb genoeg van uw schurkenstreken!" gilde zij, terwijl zij zich voorover boog om naar beneden te sprin gen. „Liever verkies ik de dood!" Tybalt was lijkbleek geworden. „Grijp haar!" schreeuwde hij woest, doch Ochron was reeds op het ongelukkige meisje toege sprongen. Het rumoer en de kreten werden gehoord door een krijger die door de gang liep, op weg om de wacht af te lossen. Zonder zich een ogenblik te bedenken, snelde hij het vertrek van de gravin binnen. „Wat ge- beurt hier!" riep hij uit, terwijl hij een vlugge blik om zich heen wierp. In het venster worstelde Johanna als een wan hopige met de rentmeester, die haar naar binnen trachtte te trekken. De krijger wilde er op af snellen, maar nu trad heer Tybalt, die inmiddels zijn kalmte had te ruggekregen, hem in de weg. „Een ogen blik, vriend", sprak hij dreigend. „Dit zijn zaken die u niet aangaan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 10