solidus-gas sêss?5 \^x***xXXXX spiralo Naar speciale bestuurs-en beheerseenheid in het Deltagebied? Droomscliot XXXX' Voor 35 jaar Wat biedl de BEELDBUIS? HET RAADSEL VAN ROVANNA ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE Vrjjdag 1 december 1967 Nr. 19907 Recreatiestutlicclu" A.N.W.B. DEN HAAG, 29-1 i. Op de gehou den A.N.W.B.-recreatie-!>tudiedag, is ook het woord gevoerd door de di recteur van het E.T.I. Zeeland. Ook drs. M. C. Verburg, directeur van het ecoriomisch-technologisch in stituut voor Zeeland, die op de re creatiestudiedag sprak over „recrea tie en verkeer in de delta", toonde zich voorstander van een speciale bestuurs- en beheerseenheid voor het deltagebied, dat naar verwach ting in 1980 3 ft miljoen en in 2000 vier miljoen inwoners zal teilen. Ol' van de verwachte 11,1 miljard gul den die onze bevolking in 2000 voor toerisme zal uitgeven, een aandeel in het binnenland zal terechtkomen, zal mede afhankelijk zijn van de acco modate, die in Nederland gecreëerd zal worden. Verkeer en vervoer Sprekende over het verkeer en vervoer, merkte drs. Verburg op dat dit jaar omstreeks twee miljoen au to's over de Westerschelde zullen worden gezet. De vaste verbinding over of onder de Westerschelde zal waarschijnlijk eerst tussen 1980 en 1985 verwezenlijkt worden. Indien men aanneemt, zo illustreerde spre ker zijn betoog, dat van de 250.000 recreanten die op een zondagmiddag Lm 1985 het Grevelingenbekken zul len verlaten. Len verlaten, -h dat zal doen per auto en dat er gemiddeld twee en een half persoon per auto zal reizen, zullen 66.000 auto's in enkele uren moeten worden afgevoerd. Zeker 80 pet. daarvan zal naar het noorden en oos ten trekken en dus van de dantmen- weg of de Haringvlietbrug gebruik maken. Ieder trace zou dus in een zeer beperkt aantal uren 25.000 au to's moeten kunnen verwerken. In dien van een zesstrooksweg slechts drie stroken - met een capaciteit van driemaal 2000 is gelijk 6000 auto's per uur - worden benut, is de af- voermogelijkheid te gering. Getijregeling Men zou evenwel op zulk een weg een zogenaamde getijregeling kun nen toepassen door 'b.v. 's morgens vijf stroken voor het zeewaartse en één 6trook voor het landwaartse ver keer open te stellen en in de namid dag het omgekeerde te doen. Een an dere oplossing zou zijn, in een vroeg stadium een zogenaamde centra In weg aan te leggen of ernaar te stre ven dat een zo groot mogelijk aantal der recreanten kan worden aan- en afgevoerd per openbaar vervoermid del. Er wordt reeds gedacht aan een spoorlijn naar Midden-Zeeland via Zierikzee. Om het dikwijls kwetsbare duin terrein niet teveel aan te tasten be veelt de A.N.W.B. aan, aldus drs. Ver burg, de parkeerterreinen voor auto's van strandgangers buiten het duinterrein aan te leggen en die par keerterreinen door middel van fre quent rüdende miniatuurtreintjes, zoals gebruikt op tentoonstellings terreinen, met het strand te verbin den. Ook openbare vervoersdiensten, zou men op die parkeerterreinen BREMEN, 30-11. De 61-jarige rechter in ruste te Bremen, Paul W., heeft de droom van zijn leven gehad: hij speelde in de Westduitse nationale voetbalploeg. Maar helaas brak Paul W. bij een mooie aanval op het vijandelijke doel zijn been en ontwaakte hij gillend van de pijn in zijn bed. De droom van zijn leven bleek werkelijk een droom te zijn en het magistrale schot dat hij had gelost, was in wer kelijkheid een enorme trap tegen een beddespijl geweest De nederlaag die West- Duitsland tegen Roemenië leed had de bejaarde jurist en hartstochtelijk voetballiefheb ber ziuaar teleurgesteld. Voor zijn tv-toestel bleef hij hoogst opgewonden met luider stem tegenover de andere aanwezi gen beweren zij spelen als slechte amateurs. Met mijn 61 jaar zou ik het betedoen". En in zijn slaap heeft hij in derdaad getoond xuaartoe hij in staat is kunnen laten eindigen. Vervoer door de lucht komt slechts in aanmerking op afstanden van 300 kin of meer. Het aantal toeristen dat zich dat kan veroorloven neemt toe. Het verdient volgens spreker aanbeveling zowel op Goeree als op Schouwen en Wal cheren een vliegveld aan te leggen. Het laatstegenoemde veld zou tevens het havengebied Vlissingen-oost kunnen bedienen. Zowel Hoek van Holland als Oost ende hebben een veerdienst op Enge land. Het is daarom de vraag of er aanleiding is de veerdienst van Vlis- singen op Engeland wederom in te voeren, aldus drs. Verburg. De Oostersehelde Tenslotte merkte de inleider nog op: Na de verzadiging van het Gre velingenbekken en de totale delta- kust, biedt de Oostersehelde nieuwe perspectieven. Bij het vaststellen van de bestemmingen moet hier reeds nu rekening mee worden ge houden. Het beleid dient niet ai te zeer op de regionale behoeften van vandaag te worden gebaseerd. Met name rijzen de vragen of het gebied niet vooral voor de Nederlandse be volking moet worden gereserveerd en of er niet overvloedig plaats moet worden ingeruimd voor meer per manente vormen van recreatie, zoals hotels en tweede woningen. De ver- keersfaetor, zo zei hij tenslotte, moet bij voorbaat in de opzet worden be trokken. AMSTERDAM. Dezer dagen is de Nederlandse Stichting voor Lepra bestrijding opgericht, die het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam als zetel heeft geko zen. Een van de initiatiefnemers is dr. D. L. Leiker, lepraspecialist van het instituut. UTRECHT. Na een tip van een reiziger heeft de spoorwegrecherche in Utrecht een man gearresteerd die een schouderholster met een revol ver droeg en die bovendien een zakje met twintig patronen, een dekzeil en twee kentekenbewijzen bij zich had* Solidus "liliput" dames model in chroom en goudkleur 15.- Solid us "ch room" 18.50 16.75 17.50 Solidus "liliput" leer, in pigskin, rood, bruin, groen, zwart 17.50 OOSTERLAND. Alhier is opge richt de damclub „O.D.C." (Ooster- land's Dam Club) met aanvankelijk 15 leden. HAAMSTEDE. Voor de betrek king van onderwijzeres aan de open bare lagere school hebben zich 49 sollicitanten aangemeld. ZIERIKZEE. Door het Crisiscomi té worden ontwikkelings_ en ont spanningsavonden georganiseerd, bestemd voor werklozen van 14-18 jaar. ZIERIKZEE. De R.K. Toneelver eniging „Kolpings Zonenbracht in de Concertzaal „De Eikeboom", een drama van het platteland. BROUWERSHAVEN. De geref. meisjesvereniging „Tabitha" hield een bazar om een orgel aan te schaf fen. ZIERIKZEE. Het motorschip „Koophandel" op terugreis van Rot terdam naar hier, is tegen een staal draad gevaren, waardoor de stuur hut overboord ging. Een 27-jarig lid van de bemanning verdronk. ZIERIKZEE. De ouders van de kinderen van de Christelijke Fröbel school in de Manhuisstraat werden in de gelegenheid gesteld een open bare les bij te wonen. BURGH. In deze gemeente is een Christelijke Vrouwenvereniging op gericht met het doel gezellige bij eenkomsten te houden tot het ver vaardigen van handwerken. BRUINISSE. De Christelijke Meis jesvereniging „Lydia" herdacht haar 40-jarig bestaan. In die jaren zijn 2441 kledingstukken uitgedeeld aan 2185 gezinnen. HAAMSTEDE. Door onbekende oorzaak brak brand uit in de houten woning „Duinplezier"Het huis brandde tot de grónd toe af. Boekhouder verduisterde 8.000,— ROTTERDAM, 30-11. De Rotter- damse recherche heeft de 29-jarige boekhouder W. F. van den B. uit de Maasstad gearresteerd omdat hij er van wordt verdacht de afgelopen maanden een bedrag van f 8.000 te hebben verduisterd ten nadele van zijn werkgever, de houthandel N.V. Holland Triplex Import. Volgens de politie heeft de boek houder geïnde gelden, die voor zijn werkgever bestemd waren, niet af gedragen. DEN HAAG. De Haagse politie heeft 'de 32-jarige vertegenwoordi ger S. B. uit de residentie aange houden, die er van verdacht wordt een internationale flessentrekker te zijn. VORMINGSCENTRUM OUD-POELGEEST (Ingezonden) Deze winter wordt op het vor mingscentrum Oud-Poelgeest te Oegstgeest in samenwerking met de Nederlandse Jeugd Gemeenschap een serie weekends ter „Internationale Preparatie" gehouden voor jongeren tussen 18 en 30 jaar. De weekends hebben achtereen volgens tot thema: Europa aan de binnenkant (16-17 december), het Nabije Oosten, de Ontwikkelings landen, China, Suriname en de Ne derlandse Antillen, en Europese sa menwerking, waarheen? en zij be ogen het geven en doordenken van informatie, vooral gericht op de po litieke vraagstukken. Inlichtingen en opgaven bij de Administratie van Kasteel Oud- Poelgeest, Oegstgeest. Telef.: 01710 - 50382, 50453 of 53662. 'Advertentie 'X met wereldgarantie "guillocha'1 "marmer" 12.50 Rookt koel, droog en zuiver... door Spiralo in kop. Zó te vervangen, altijd schone pijp.^ Set met extra kop en reserve spiralo's 18.50 pat. pend DE BILT. De seismografen van het KJN.M.I. tekenden donderdag morgen om 08.33 uur een zeer ster ke aardbeving op, waarvan de haard zich op een afstand van 1.900 km. bevond. DEN HAAG. De Nigeriaanse mi nister voor buitenlandse zaken, dr. Ono Arikpo, die de algemene ver gadering van de Verenigde Naties heeft bijgewoond en een bezoek zal brengen aan enkele Nigeriaanse missies, zal na 12 december a.s. ook Den Haag bezoeken. ZONDAG 3 DECEMBER. NED. I. Het gewone zondagmid dagprogramma, d.w.z. de Teleac- cursussen en Monitor. Na Pipo en „In die dagen" een discussiepro gramma van het Convent van Ker ken en het Ikor, nl. „Dat staat te be zien", waaraan wordt deelgenomen door voornamelijk jonge mensen. De AVRO komt aan de beurt als de sportliefhebbers in „NTS-sport', aan hun trekken zijn gekomen. Eerst de vrolijke geschiedenis van „De vlie gende non". Zuster Bertrille moet een klok op de bodem van de zee opsporen. De show van de zondag komt uit het RAI-congrescentrum in Amsterdam. Het is de laatste van de reeks Caiarina Valente-shows, die in samenwerking met de Duitse televisie zijn gemaakt. Gasten zijn: the Peanuts, Rudy Horn en Udo Jürgens. Na de vijf kwartier show met Caterina brengt Pierre Janssen nog zijn „Kunstgrepen" NED. II. Pipo krijgt op het twee de net als opvolger „Axel Nort" met zijn trouwe kameraad Dirk Talboom. Tot acht uur blijven we nog in de detective-sfeer via Mark Lissen. Hij is nog altijd met vakantie, maar krijgt nog altijd geen rust. Aan de Rivièra ontmoet hij „Tussen nul uur één en middernachteen oude be kende. Na het journaal 35 minuten met liedjes van Louis Davids. Ge- rad Cox zingt de liedjes en ontvangt als gast Wim Sonneveld, die zijn carrière bij Davids is begonnen. De hoofdschotel van deze zondag is on getwijfeld de dramatische produktie „Een dame uit de provincie". Het is het eerste TV-spel, dat in Nederland in kleur is gemaakt. Het stuk is van de Rus Iwan Toergenjew en het gaat over een dame uit de provincie Dar- ja Iwanowna, die in de grote stad is opgevoed door een adellijke dame, maar na haar huwelijk met een oudere man in een gezapig platte landsmilieu terecht komt, waar ze zich maar heel matig op haar gemak voelt. Kitty Janssen is het stedelijke provinciale vrouwtje, Luc Lutz is haar echtgenoot en Leo de Hartogh de man uit de stad. Na een kort in termezzo van pianomuziek volgt ten slotte nog „Gezond Gezin", een pro gramma over huwelijksen gezins moeilijkheden. MAANDAG 4 DECEMBER. NED. I. Na Pipo en het journaal eerst een uitzending van het Huma nistische Verbond. Actualiteiten uit deze knng: meningen en gebeurte nissen. De KRO gaat verder met de Flintstones. Onze Fred wordt plot seling gebombardeerd tot koning. Na het journaal de Ria Valk-show. Dat wil zeggen: net als vorige keer een soort mini-musical met Ria zelf in de hoofdrol en Jacco van Renesse als haar voornaamste tegenspeler. Om negen uur „Karamoja", een do cumentaire uit de BBC-reeks „Sur vival", die handelt over stammen- oorlogen in Afrika. Daarna krijgen we een werkstuk te zien van Hans Wortelboer, die een hoofdstuk ziit de Gebroeders Karamazow van Dosto ievsky bewerkte. Het betreft hier het hoofdstuk waarin Iwan zijn broer Aljosja vertelt van de groot inquisiteur, die Christus laat zoeten, dat zijn terugkeer naar de aarde niet meer nodig is, omdat de kerk zijn taak heeft overgenomen. Daar na komt nog een Teleacprogramma over studievoorlichting, gewijd aan problemen van het studeren in het algemeen. NED. II. Tussen zeven en acht richt de VARA op het tweede net de camera's op de doodgewone mensen van „Coronation street". Na het journaal gaat eerst Herman Wigbold „Achter het Nieuws" kijken. Een korte documentaire, getiteld „De vissers van Co-Sirih" (een interes sant filmpje van Franse makelij over een merkwaardig volkje op een eiland bij Malakka) gaat vooraf aan de maandagse hoofdfilm. Dat is dan „Paniek in de straten", een bijzonder spannende film die zich afspeelt in de schilderachtige Amerikaanse ha venstad New Orleans. Hier wordt een man vermoord, die juist met een schip uit Afrika is gekomen. De moordenaars, die het op z'n goed gevulde portefeuille hadden voor zien gooien het lijk in de rivier. De volgende dag blijkt de man de pest te hebben gehad. Iedereen, die in contact met hem is geweest, loopt levensgevaar, maar bovendien kun nen alle inwoners van de stad door het rivierwater worden besmet. De spanning is adembenemend en groot meester-regisseur Elia Kazan heeft de sfeer uitnemend weten te type ren. ZONDAG 3 DECEMBER. NED. I. Teleac: 14.00 Doorbouwen in de winter; 14.30 Polemologie; 15.00 Russiche les; 15.30 Nieuws; 15.31 Monitor; 17.00 Einde; 18.55 Pipo; 19.00 In die dagen (kleur); 19.05 Dat staat te bezien; 19.30 Sport; 20.25 Journaal; 20.30 De vliegende non (kleur); 20.55 Caterina Valente-show 22.13 Kunstgrepen; 22.38 Journaal. NED. II: 18.55 Pipo19.00 Axel Nort; 19.30 Van nul uur één tot mid dernacht; 19.55 Jeroen aan het woord 20.00 Journaal; 20.05 Davids '67; 20.40 Een dame uit de provincie (kleur); 21.40 Toetsen; 21.45 Gezond gezin; 22.10 Journaal. MAANDAG 4 DECEMBER. NED. I: 18.55 Pipo. 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Humanistisch Ver bond; 19.32 De Flintstones (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 Ria Valk; 21.00 Karamajo (kleur); 21.50 De groot-inquisiteur; 22.15 Teleac studievoorlichting; 22.35 Journaal. NED. II: 18.55 Pipo; 19.00 Nieuws; 19.03 Coronation street; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het nieuws- 20.45 De vissers van Co- Sirih; 21.00 Paniek in de straten; 22.31 Ster; 22.35 Journaal. RECHTZAKEN Ex-provo verborg minderjarig meisje AMSTERDAM, 30-11, Tegen do 25-jarige auteur Hans A. E. T. uit de hoofdstad, een bekende ex-provo voorman, heeft de officier van jus titie bij de Amsterdamse rechtbank bij verstek wegens het onttrekken van een minderjarig meisje aan na speuringen van de politie, zes weken gevangenisstraf geëist. Het was de 18-jarige hulpverpleegster Sonja S„ die onder voogdij stond en vorig jaar zomer uit de Joodse Invalide in Amsterdam waar ze werkte was weggelopen. Zij had in de toenmalige provo-kelder aan de O.Z. Voorburg wal geslapen. Hans T. zou. toen op 1 augustus de kinderpolitie kwam vragen of er minderjarige meisjes, o.w. Sonja, irt de kelder aanwezig waren gezegd hebben dat er geen meisjes waren, terwijl Sonja er wel was. T. had verklaard dat hij niet wist dat Son ja onder voogdij stond en was weg gelopen. De rechtbank doet op 14 de cember uitspraak. UTRECHT. De bisschoppen van Nederland hebben besloten om even als vorig jaar in de advent een actie te voeren voor de kerk in Latijns Amerika. Men hoopt in totaal een bedrag van een a anderhalf miljoen gulden bijeen te brengen. KERKNIEUWS Anglicaanse Kerk Communiedienst te Nieuwerkerk NIEUWERKERK: Zondag 3 de cember, 3 uur n.m. 'eerste zondag in Advent, Anglicaanse Kerk, Commu niedienst (in de Nederl. taal) in het voor dat doel ter beschikking gestel de kerkgebouw van de Kath. Apos tolische Gemeente te Nieuwerkerk, door G .A. van Kleef, oud-Katho liek Bisschop van Haarlem. Advertentie pure olo rnsni I&WRMI «JJöed lumt: BOW ST. ÖISTULEflY OUBUN %/WHIS^ door velen ontdekt in hun Irish Coffee! IMPORT: SCHAEFERS WORDEMANN N.V., A'DAM 31. „Ik heb misschien een idee!" riep Och- ron plotseling uit, terwijl er een slimme grijns op zijn gelaat verscheen. „Wanneer ik mij niet vergis, heeft deze Heer van Barranca een buitengewone belangstelling voor de gravin aan de dag gelegd! Op de eerste aanmoediging van haar kant, zou hij stellig direct hierheen komen!" Heer Tybalt schudde langzaam het hoofd. „Ik vrees, dat Jolande hem niet terug wil zien", merkte hij op, doch Ochron viel hem ongeduldig in de rede: „Wat be zielt u, heer Tybalt? Wanneer wij de gra vin bevelen heer Aram uit. te nodigen, kan zij toch niet weigeren? Zij zal zich zelf toch niet nodeloos in moeilijkheden willen brengen?" voegde hij er vals lachend aan toe. Langzaam stond Tybalt op. „Er valt iets te zeggen voor uw plan", meende hij. „Wij kunnen het in ieder geval proberen! Doch ik zou er niet tezeer van overtuigd zijn dat zij direct zal toestemmen!" Al pratend hadden de twee samenzweer ders het vertrek verlaten en daalden do smalle wenteltrap af die naar dc vertrek ken van dc gravin leidde. „Het hangt er van af, hoe wij haar aanpakken!" verze kerde Ochron. ..Wij moeten haar duidelijk maken, dat er slechts één mogelijkheid voor haar is. Gehoorzamen of anders Hij maakte de zin niet af. daar Tybalt, de voorhang reeds terzijde had geschoven en de kamer van Jolande binnentrad. Bij het horen van de bezoekers keek de gravin verschrikt op en een angstig voorgevoel bekroop haar, toen zij de uitdrukking op hun gezichten zag I.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1