Ljmr BREDA BIER DE ZIERIKZEESCHE COURANT Overeenkomst tussen Griekenland en Turkije schijnt haalbaar Treinverkeer ontwricht door woedende wijnboeren in zuid-Frankrijk KAMERBREED „DE MAGNEET" Zeehavenontwikkeling in het Deltagebied Israël betreurt uitlating De Gaulle I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 november 1967 124ste jaargang Nr. 19906 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzee krijgt een jachthaven Minder spanning om Cyprus DEN HAAG, 29-11. Een overeen komst tussen Griekenland en Turkije over Cyprus waardoor een ejnde zou komen aan de oorlogsdreiging schijnt binnen het bereik te zijn gekomen, maar is nog niet afgesloten. NAVO- secretaris-generaal Manlio Brosio die na z(jn terugkeer uit Ankara weer met de Griekse minister van buiten landse zaken had onderhandeld,- zei na afloop: „De inspanningen tot nog toe voor het bewaren van de vrede hebben een zekere mate van succes gehad en ik vertrouw er op dat we geen oorlog zullen krijgen". Hij voeg de er echter aan toe dat een uitein delijk akkoord nog niet is bereikt. Brosio hoopt vandaag (donderdag) naar Brussel terug te keren. Waarnemers in de Grieks1? hoofd stad waren van oordeel dat een uit eindelijk akkoord afhangt van het amtwoord van de Cyprische regering aan president Johnsons vertegen woordiger Cyrus Vance, die met voorstellen uit Athene kwam. Zij achtten de kans aanwezig dat Tur kije en Griekenland nu in principe overeenstemming zouden hebben be reikt over terugtrekking van Griekse en Turkse strijdkrachten van Cy prus met gelijktijdige beëindiging van de Turkse invasievoorbereidin- gen. De contingenten Omtrent vraagstukken zoals de bij de overeenkomsten van 1960 vastge stelde Griekse en Turkse contingen ten (950 en 650 man) zou men op het oordeel van president 1 Makarios wachten. Na zijn besprekingen met Vance, poseerde een breed glimlachende Makarios voor de fotografen. Andera was het na het onderhoud dat Vance met de Turkse Cyprische vice-pre sident Kutchuk had. Deze keek zeer somber. Terwijl Johnsons vertegen woordiger met de Cyprische presi dent sprak, daverden Turkse straal vliegtuigen over Nicosia. A.N.O.F. pleit voor kosteloos kleuteronderwijs UTRECHT, 29-11. De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (ANOF) het overkoepelend orgaan van de drie grote onderwijzers orga nisaties (80.000 leden), heeft in een adres aan de Tweede Kamer kritiek geuit op de voorgestelde verhoging van het schoolgeld voor het kleuter onderwijs met 300 procent. De ANOF meent, dat dit onderwijs voor de ge hele Nederlandse jeugd kosteloos be hoort te zijn. Gevraagd wordt de verhoging te voorkomen. Voor kosten van de invoer van de wet op het voorgezet onderwijs is volgend jaar een bedrag van 23 mil joen geraamd, waarvan anderhalf miljoen voor landbouwonderwijs en één miljoen voor de uitbreiding van Vechtpartij in parlement van West-Bengalen CALCUTTA, 29-11. In het parle ment van de Indische deelstaat West-Bengalen is het woensdag tot vechtpartijen gekomen toen de nieuw benoemde regering een vertrou wensvotum vroeg. De voorzitter van het parlement verklaarde dat het ontslag, vorige week, van de oude, linksgerichte regering, door de gou verneur van 'de staat onwettig was. Vervolgens verdaagde hij de zit ting waarna een tumult los barstte. De nieuwe premier, dr. Ghosh, kreeg een houten voorwerp in het gezicht geworpen en werd gestompt, terwijl links en rechts afgevaardigden el kaar te lijf gingen. personeel op het departement. De ANOF vindt dat bedrag veel te laag. Zij verzoekt de kamerleden dringend dit bedrag aanzienlijk te verhogen. De ANOF vindt het voorts „ont stellend", dat de regering wel plan nen aankondigt om de opleiding tot kleuterleidster af te remmen, maar niet het voornemen heeft om een einde te maken aan de veel te ho ge klassebezetting (40 kleuters per leidster) bij het kleuteronderwijs. Vietcong verovert regeringskamp SAIGON, 29-11. Eenheden van de Vietcong hebben in de nacht na een mortier beschieting het kamp van de speciale strijdkrachten van het Zuid- Vietnamese leger te Bu Dop, 140km. ten noorden van Saigon en 5 kilo meter van de Cambodjaanse grens veroverd, zo blijkt uit berichten die de Zuidvietnamese hoofdstad heb ben bereikt. Amerikaanse en Zuid vietnamese versterkingen zijn op weg naar het strijdgewoel. Uiteenlopende standpunten Naar verluidt, is de regering in Athene (en vermoedelijk ook die van Cyprus) voorstander van algehe le terugtrekking van de Griekse en Turkse troepen op Cyprus. Turkije echter wil terugkeren tot de overeenkomsten van 1960 waarbij Griekenland S50 en Turkije 650 man op het eiland mogen legeren. Turkije wilde dat de Griekse troepen bin nen tien dagen verdwijnen, maar Althene vraagt daarvoor een periode van zeven maanden. Turkije eiste voorts dat generaal Grivas - al eerder naar Athene te ruggeroepen - niet meer naar Cy prus zal terugkeren als bevelhebber van de (Griekse) Cyprische nationale garde en dat voorts een aantal offi cieren (de meeste zijn Griekse Cy prioten) verdwijnen. Tenslotte wilde Turkije, naar ver luidde, een nieuwe garantie voor het eiland en de Turkse minderheid en schadeloosstelling voor nabestaanden van de Turkse slachtoffers van de schietpartij eerder, de oorzaak van de huidige crisis. Eén, van de meest omstreden punten zou echter zijn dat Turkije het recht eist tussenbeide te komen als de toestand weer ver slechtert. Straatmakers beroofden „koppelbaas" ZEVENAAR, 29-11. In Heteren heeft de politie, naar eerst thans bekend is geworden, in de nacht van zaterdag op zondag acht straatma kers aangehouden die zaterdagavond in Babberich (gem. Zevenaar) de woning waren binnengedrongen van de heer W. Besselink, daar het meu bilair hadden vernield en vervol gens 's mans portemonnaie en por tefeuille, met een totale inhoud van f 1300 hadden afgenomen. Ook mis handelden de acht mannen de echt genote en de dochter van de heer Besselink. De straatmakers werkten in Duits land. De heer Besselink bemiddelde daarbij. De mannen waren van me ning, dat de heer Besselink hun loon had ingehouden. I>eze bleek echter met deze zaak niets te maken te hebben. Commerciële concentratie in de dagbladwereld DEN HAAG, 29-11. De directies van de Nederlandse Dagbladunie (Algemeen Dagbladgroep, Algemeen Handelsblad, Nieuwe Rotterdamse Courant en het Vaderland) en van het Telegraafconcern (De Telegraaf en de Courant Het Nieuws van de Advertentie yJ^Wl61attepefahrj, Dag) hebben overeenstemming be reikt over de oprichting van een naamloze vennootschap, uitsluitend om, in het belang van beide onder nemingen, een technische en com merciële samenwerking te verwe zenlijken. Samenwerking op redac tioneel gebied wordt uitdrukkelijk uitgesloten. De beide directies zijn van me ning dat in de itoekomst zeer grote investeringen verricht moeten wor den in technische en administratie ve apparatuur. Samenwerking, on der meer op dit terrein, wordt ge wenst geacht mede ter handhaving van de vooraanstaande positie die beide dagbladconcerns innemen. Het Rode Kruis en de ramp in Portugal DEN HAAG, 29-11. Het Neder- landsche Roode Kruis heeft medege deeld dat het direct nadat de over stromingsramp in Lissabon bekend was geworden, hulp o.a. in de vorm van dekens, heeft aangeboden. Mo menteel is echter nog niet bekend of het Portugese Rode Kruis via de Liga van Rode Kruis verenigingen om hulp aan zijn zusterorganisaties zal verzoeken. Degenen die hun bijdragen reeds nu willen storten kunnen dit doen op het gironummer 22000 ten name van het hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis onder ver melding „Hulp aan Portugal". PARIJS, 29-11. Woedende Franse wijnbouwers hebben woensdag in zuid-Frankrijk schade toegebracht aan spoorwegverbindingen, uit pro test tegen een regeringsbesluit om Algerijnse wijnen in het land toe te laten. Het treinverkeer zal in ver- jh ei dene delen van zuid-Frankrijk enige dagen ontwricht zijn. De meeste schade werd veroor zaakt op de lijn Toulouse-Marseille. Duizenden betogers vormden op ver scheidene lijnen een menselijke bar ricade. Elders werden de treinen te gengehouden door losgewrikte dwars liggers en stapels in brand gestoken banden. Nabij Narbonne werden rails losgemaakt. Ook werd seinappara- tuur vernield. De voornaamste verkeersweg tus sen Parijs en de Rivièra was geruime tijd geblokkeerd door zesduizend de monstranten en op de hoofdweg tus sen Marseille en Cannes ontstonden Twee kinderen gedood op overweg UTRECHT, 28-11. Twee kinderen zijn op een met automatische halve overwegbomen beveiligde overweg op het station Geleen-Lutterade on der de trein Maastricht-Amsterdam gekomen en op slag gedood. De po litie stelt een uitgebreid onderzoek in. De slachtoffertjes zijn de negen jarige Harry Geurts en de tienjarige Johnny de Koning, beiden uit Ge leen. Zij waren na schooltijd met een groepje kinderen op weg naar huis en moesten bij de overweg wachten op de sneltrein Maastricht- Amsterdam. De jongetjes waren aan de linkerzijde van de overweg het voetpad opgelopen. Zij werden dooi de sneltrein enkele honderden me ters meegesleurd. geweldige opstoppingen. In een aan tal gevallen gingen verbolgen auto mobilisten met de wijnbouwers op de vuist. Het gewraakte regeringsbesluit houdt in dat jaarlijks een miljoen hectoliter Algerijnse wijn mag wor den ingevoerd. Deens bezoek aan Drakensteyn DEN HAAG, 29-11. De Deense prinses Benedikte komt op 7 decem ber naar ons land voor een drie daagse vakantie. Zij zal met haar verloofde, prins Richard zu Sayn Wittgenstein-Berleburg, die hier voor uit Duitsland overkomt, bij prinses Beatrix en prins Claus op kasteel Drakensteyn logeren, zo meldt het Deense persbureau Ritzau. Advertentie naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113) 470 MIDDELBURG, 29-11. Het alge meen bestuur van het overlegorgaan zeehavenontwikkeling Zuidwest-Ne derland heeft tijdens een bijeen komst in het Provinciehuis te Den Haag een bespreking gewijd aan het door een kleine werkgroep opgestel de rapport getiteld „Zeehavens in het Deltagebied". Het dagelijks be stuur had het rapport, vergezeld van een pre-advies, het algemeen be- We wonen er niet en komen er niet vandaan. Maar „beneden de rivieren" voelen we ons altijd thuis. Waar dat door komt? Die mensen weten te leven. Op z'n tijd een fijn biertje. Breda bier waar je ook komt. Dat hebben wij óók in huis. M'n man weet er van mee te praten (en onze vrienden ook). Leergang Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628 MIDDELBURG, 29-11. Iivsnel tem po voltrekken zich de laatste veran deringen in de structuur van onze provincie op chemisch, sociaal en landschappelijk gebied. Mede hier door is de historische, landschappe lijke en industriële ontwikkeling van Zeeland in het centrum van de be langstelling komen te staan en is er een groeiende behoefte de kennis hieromtrent te verdiepen en uit te breiden. Om hieraan tegemoet te komen stelt de Stiohting Zeeuwse Volksuni versiteit zich voor, in samenwerking met het Zeeuwsch Genootschap dei- Wetenschappen in de komende jaren cursussen te organiseren, die teza men zullen vormen de „Leergang Ontwikkeling van Zeeland". De werkgroep Historie en Archeo logie, die zich namens het Zeeuwsch Genootschap belast met de samen stelling van het cursusprogramma, zal bij de keuze van de onderwer pen rekening houden met alle as pecten die voor deze ontwikkeling van belang zijn. Onder andere zullen worden gedo ceerd: Wordings- en Waterstaatsge schiedenis; Archeologie; Bodemkun de; Planologie; Economie; 'Flora en Fauna; Geschiedenis van de land bouw en Cultuurgeschiedenis, waar bij de Zeeuwse bouwkunst, beelden de kunst, letterkunde, volkskunde en religie uitgebreid zullen worden be handeld. Een van de doelstellingen van de leergang is het eigen onderzoek te stimuleren en in verantwoorde ba nen te ileiden. Het wintert al FRANKFURT. Winter in Duitsland. In de buurt van Frankjurt is de eerste sneeuw gevallen en waren de wegen bedekt met een dikke laag ijs. Het verkeer ondervond van deze eerste winterse dag veel hinder. Dit nummer bestaat uit 16 paginas. Deugden en meisjes zijn het mooist voor ze weten dat ze mooi zijn. SP9gOOggOPgPSCCOSOSOgOOOSC René Levesque, een vooraan staande politicus in Quebec, heeft een nieuwe politieke beweging ge sticht met de bedoeling van de Frans-Canadese provincie Quebec een soevereine staat te maken. stuur aangeboden, nadat op 9 okto ber jl. de centrale werkgroep van het overleg-orgaan er beschouwin gen aan had gewijd. Het algemeen bestuur heeft nu besloten de gege vens van het rapport te gebruiken voor het samenstellen van een nota, die in een vergadering 5 januari a.s. zal worden behandeld en vastge steld. Daarna zal de nota worden aangeboden aan de regering, aan de besturen der partners in het zeeha- venoverleg, te weten de provinciale besturen van Noord-Brabant, Zee land en Zuid-Holland, alsmede het gemeentebestuur van Rotterdam en de Raad van Rijnmond. Tegelijk daarmee zal de nota worden gepu bliceerd. JERUZALEM, 28-11. De Israëli sche regering heeft dinsdag haar „diep leedwezen" uitgesproken over de opmerkingen die president de Gaulile maandag in zijn persconfe rentie maakte. In een na urenlang beraad uitgegeven verklaring zegt de regering dat zij deze uitlatingen als een ernstige belediging van Israël en het Joodse volk beschouwt.. Lichte vorst Verwachting tot vrijdagavond: Op vele plaatsen mist en tempera turen om het vriespunt tot lichte vorst; in het noorden van het 'land later stijging van de temperatuur met motregen of wat regen; weinig wind. 1 dec. Zon op 8.25, onder 16.33. Maan op 8.25, onder 15.56. Nieuwe maan: 1 dec. te 17.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 dec. 2.21 v.m. 14.45 n.m. BROUWERSHAVEN 1 dec. 2.04 v.m. 14.27 n.m. Springtij: 3 dec. HET WEEROVERZICHT DB BILT, 30-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie boven Dene marken die ook in ons land slecht weer bracht, waarbij in verscheide ne delen van het land meer dan 40 mm. regen is gevallen, is over de Oostzee naar het oosten getrokken. Achter de depressie kwam een rug van hoge luchtdruk tot ontwikke ling. die flinke opklaringen mee bracht. De afgelopen nacht daalde de temperatuur voornamelijk in het midden en zuidoosten van het land tot iets beneden het vriespunt. Hier bij vormde zich plaatselijk dichte mist. De luchtdrukverdeling wordt beheerst door een krachtig gebied van hoge luchtdruk tussen de Golf van Biscaje en de Azoren en door een diepe depressie die over IJsland naar het noordoosten trekt. Samen hangend hiermee dringt zachte en vochtige oceaanlucht tussen beide luchtdruksystemen over dè Britse eilanden langzaam naar het oosten. Het laat zich aanzien dat de voorste begrenzing hiervan vrijdag ons land nadert en later mogelijk passeert. Hierbij wordt veel bewolking ver wacht waaruit het opnieuw geruime vtijd kan regenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1