Begroting 1968 kon sluitend worden gemaakt Tuinman Zoon SAWEMA nv STREEKNIEUWS Spit,Spierpijn I »7,1 X Is!»* Films op Rode Kruis-avond te Zierikzee SCHRIKA VOND JE Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland Reorganisatie ophaaldienst? NIEUWERKERK, 30-11. In de donderdagmorgen op het gemeente huis van Nieuwerkerk gehouden ver gadering van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland (Raad van Be stuur) deelde de voorzitter, burge meester A. A. van Eeten mee, dat de administratie van de dienst sedert 1 juli 1067 te Bruinisse wordt ge voerd, waarvoor een vergoeding wordt gegeven van t 2000,-. Nu is niet meer één bepaald persoon voor de gang van zaken verantwoordelijk, maar de gemeente Bruinisse. Het door drie personen voeren van deze administratie, zoals tot dusver op het gemeentehuis van Ouiveland gebeur de, stuitte op bezwaren, terwijl het voor de administratie van de ge meente Duiveland bezwaarlijk was één persoon daarmee te belasten. Voor het eerst in de geschiedenis van de gemeenschappelijke dienst was nu ook een ambtenares aanwezig voor de stenografische notulering van het gesprokene. Advertentie Sint adviseert: Sint Nicolaascadeaux kopen. bij TUINMAN binnenlopen Kleinmeubelen Kunstnijverheid Losse dames- en heren- fauteuils Rotanmeubelen en nog véél meer bij Mol 19 Zierikzee De toepassing van de nacalculatie „trend", voor het personeel van de dienst ontmoette geen bezwaar. Evenmin de verhoging van het kof fiegeld voor de ambtenaren van de buitendienst. In verband met een revisiebuurt van de vuilnisauto en verschillende loonsverhogingen van het personeel gedurende de jaren 1963-1966 (er was een achterstand in de admini stratie waardoor niet jaarlijks de re keningen van de desbetreffende dienstjaren in het volgend dienstjaar werd aangeboden) was een wijziging van de begroting 1967. nodig. Deze werd opgevangen in de 3e begro tingswijziging 1967, die werd goed gekeurd. De emmerprijs In deze begrotingswijziging werd de emmerprijs voor de gemeente ge steld op f 22,65. De administratie is thans weer bijgewerkt, zodat in de begroting 1968, de post bijdragen aan een voorafgaande dienst tot dekking van het nadelig saldo (laatst vastge stelde rekening f 31.426.98, vorige be groting f 14.238,20) thans pro memo rie kan worden geraamd. In de begroting 1968 bedraagt de vergoeding per emmer door de ge meenten te betalen f 23,-. Het aantal emmers is vastgesteld als volgt: Brouwershaven 1150, Bruinisse 840, Duiveland 1100, Westerschouwen 2200, Middenschouwen 525. Totaal 5815. Totaal bedrag f 113.745,-. Containcrdienst Gebruik stortplaats particulieren komt onder de ontvangstzijde voor met 1' 2100,-. De heer Rademaker te Burgh heeft een particuliere z.g. con- tainerdienst ingesteld, waarbij hij per container vuil ophaalt bij veel vuil producerende bedrijven. Voor het daarvoor storten van vuil op de vuil nisbelt te Serooskerke is een bedrag verschuldigd. De begroting 1968 sluit in ont vangst en uitgaaf met een bedrag van f 147.424,08, met een saldo van f 5628,75 voor onvoorzien. Burgemeester Everwijn van Wes terschouwen vroeg zich af of een be- Filmvoorstelling besloot ouderavond te Ouwerkerk OUWERKERK, 30-11. Op de ge houden ouderavond van de openba re lagere school verwelkomde de voorzitter van de oudercommissie, de heer M. K. Romeijn, in het bij zonder de heer Visser, voorzitter van de schoolraad, wethouder Kuijper en mej. M. L. v. d'. Tonnekreek, hoofd leidster van de kleuterschool. Hij memoreerde, dat het echtpaar Koster-Bazen deze avond het 12%- jarig huwelijksfeest vierde en bood hen een ruiker aan. De plannen voor het instructiebad zijn bijzon der aardig; de voorzitter acht dit zeer belangrijk en deed een beroep op aller medewerking in deze. De rekening 1966-1967 geeft aan inkomsten f 159,87 en aan uitgaven f 173,77, aldus een nadelig slot van f 13,90. Vervolgens werd het aftredend bestuurslid, de heer M. K. Romeijn, herkozen. Het hoofd der school, de heer J. Berrevoets, gaf een overzicht van het afgelopen schooljaar. Uit dit uit gebreid verslag stippen wij aan: de schoolarts heeft bezoeken gebracht op 10 maart en 22 augustus. Alle leerlingen nemen deel aan de school tandartsendienst. Na de kennisma king met en het onderzoek door de nieuwe schoolarts is gebleken, dat de lichamelijke toestand van allen goed is. Op 11 januari vond de voor stelling plaats van de opgenomen film van de Ned. Blindenbond. 6 van de 7 leerlingen zijn geslaagd voor het verkeersexamen. Allen namen deel aan de schoolspaarregeling; er is f 1200 gespaard. Op 16 juni heeft de hoogste afdeling een schoolreis gemaakt naar de Efteling, op 21 juni de jongsten een duinreisje. Voor f 283 is verkocht aan kinderzegels. De schoolfotograaf heeft op 17 no vember de school bezocht. Er is een nieuwe projector in gebruik geno men. Aan de wettelijk gestelde eis van 1040 schooluren is voldaan. Tenslotte besprak het hoofd der school de mammoetwet, die per 1 augustus 1968 in werking treedt. Hij hoopte dat het schoolzwemmen spoe dig gerealiseerd zal kunnen worden. Het verheugde wethouder Kuijper dat er zeer veel goede dingen naar voren zijn gekomen. Het schilder werk aan de school zal dit jaar nog worden opgeknapt. De samenwer king met de kleuterschool is goed. Gelet op een professorale uitspraak, dat het met het lager onderwijs ho peloos is, vroeg hij zich af, wat er dan nu wel zo hopeloos is. Hij dank te namens het gemeentebestuur voor de goede gang van zaken op de school. Hierop ingaande zei het hoofd, dat de kern van alle onderwijs is; rust en regelmaat, daar alleen krijgt men goede prestaties. De heer Visser, voorzitter van de schoolraad, dankte voor de uitnodi ging en hoopte voor de toekomst op vruchtbare samenwerking. Na de pauze, waarin gelegenheid bestond het werk der leerlingen te bezichtigen, heeft de heer J. v. d. Berge uit Haamstede zijn film: „De bewoners van de inlagen" vertoond, die duurde tot het middernachtelijk uur. Advertentie Centrale verwarming Meelstraat 20° Zierikzee, Tel. 01110-3211 drag van f 1100,- dat geraamd is voor onderhoud van de vuilnisbelten wel voldoende is. Hij wees in dit verband op een artikel in het tijd schrift „Rat en Muis", waarin wordt aangedrongen om de vuilnisbelten regelmatig met grond af te dekken, dit ter bevordering van de rattenbe strijding c.q. de bevordering van de volksgezondheid. Verder komt het regelmatig voor dat de belt in brand staat. Dit is hinderlijk voor recreanten, het in de nabijheid staande hotel Schelphoek en voor de inwoners uit de kom Se rooskerke, want vuur verwerkt rookoverlast. Dit probleem aldus de voorzitter heeft de aandacht van het bestuur. Er is in overleg met de heer Rade maker al een begin gemaakt, met afdekking, c.q. een andere indeling van de belt. In de kiing Brouwershaven wor den enkele woningen aan de be staande kring toegevoegd. Dat was voor wethouder Jumelet aanleiding om te wijzen op een geval in de ge meente Bruinisse, waarvan de be woner graag gebruik zou willen ma ken van de ophaaldienst, maar die daarvoor niet in aanmerking komt, terwijl het een bedrijf betreft, dat een goede „klant" voor de dienst zou zijn geworden. De voorzitter zei dat wie buiten de ophaalkring woont niet kan wor den bediend. Het komt wel voor, dat bewoners van huizen, waar de vuil nisauto langs komt, niet worden be diend, omdat zij toch buiten de kring wonen. Ongewenste toestand Ofschoon dit laatste feit wel be kend was, gaf het aanleiding aan de burgemeesters Everwijn en Boersma, om nog eens te wijzen op het ongewenste van deze toestand en wethouder L. van der Klooster (Wes terschouwen) vertelt van enkele ge zinnen die jarenlang de vuilnis aan de dienst meegaven en die dit nu niet meer mogen doen, omdat ze niet binnen de kring liggen. De heer Rademaker (Burgh) zou zeker geneigd zijn een grotere vuil nisauto aan te schaffen als hij de zekerheid had, dat hij straks kan re kenen op een verlengd contract, al dus de heer Van der Klooster, waar na door burgemeester Everwijn nog eens werd gewezen op de moeilijk heden in zijn gemeente met de zo merhuisjes en de kampeerterreinen, die nu wel enigszins opgelost zijn, door de containerdienst. Maar deze containerdienst is een particuliere instelling en hoe meer men aan particulieren over laat, hoe meer de dienst wordt uitgehold. Men komt tot de conclusie, dat het noodzakelijk wordt, of reeds is, dat de dienst op een andere leest wordt geschoeid, (Westerschouwen heeft al pens gedreigd met uittreding). v Besloten werd een deskundige op dit gebied uit te nodigen, om met hem, eventuele andere mogelijkhe den en reorganisatie van de ophaal dienst te bespreken. Te Kampen werd de grootste Nederlandse fabriek van vruchtenwijnen en verkoophuis van buitenlandse wijnen en champagne in gebruik gesteld. We drukken de foto hier af om tweeërlei redenen: in de eerste plaats „oogt" de kelder met de rijpingsvaten zo goed en tweedens werd de opening verricht door journalisten, die op de persontvangst tegenwoordig waren. Zij draaiden het eerste vat van het bedrijf - afkomstig van de in 1920 bij Terschelling gezonken West Aleta" open en dronken een glas port uit 1921. In de rijpingshal liggen in twee lagen honderd grote houten vaten. Deze vaten hebben een inhoud van 8.000 tot 10.000 liter per stuk. Sint Nicolaas: „Ja Piet, men moet tenslotte met zijn tijd weten mee te gaan" ZIERIKZEE Z.V.U. Fons Jansen'; éénmanscabaret Op vrijdag 15 december komt - on der auspiciën van de Z.V.U. - Fons Jansen's éénmanscabaret over oecu mene en psychologie: „Hoe meer zielen" in de Concertzaal. Bijeenkomst „Delta-Foto" Op vrijdag 8 december a.s. houdt de amateur fotografen vereniging „Delta-Foto" weer een dia-avond in de Mondragon-foyer. De te ver tonen dia's zijn gemaakt door de le den. Uitleg bij het materiaal zal ge geven worden en ook vragen kun nen worden gesteld. BROUWERSHAVEN Sint Nicolaasfeest bejaarden Maandagmiddag 4 december a.s. zullen de bejaarden van Brouwers haven in het Verenigingsgebouw het Sint Nicolaasfeest vieren. Op deze middag zullen diverse attracties ge boden worden, zoals het raden naar de naam van een pop, een grote (gratis) verloting. Alle inwoners van 65 jaar en ouder worden op deze feestmiddag, die weer een groot succes belooft 'te worden, verwacht. T.B.C.-bevolkingsonderzoek Namens de Stichting voor het be volkingsonderzoek op tuberculose heeft de gemeente de inwoners op geroepen voor het zg. bevolkingson derzoek op longtuberculose, hetwelk zal plaats hebben in de oude kleu terschool aan de Nieuwstraat. De kosten van het doorlichten bedragen f 2 per persoon. Sint niet officieel op bezoek In tegenstelling tot andere jaren zal Sint Nicolaas dit jaar door de plaatselijke middenstand niet wor den uitgenodigd een bezoek te bren gen aan de Smalstad. De aankomst, wélke jaarlijks per boot in de haven geschiedde zoals te Zierikzee en Westerschouwen trok steeds veel belangstelling. Diverse middenstanders hebben gemeend hun cliëntèle toch niet geheel van de feestvreugde verstoken te laten en bieden bij aankoop van de artikelen een zeker percentage korting aan, of een boterletter. Het is echter jammer dat de jeugd dit jaarlijks festijn thans moet missen. De goedheilig man brengt wel een bezoek aan de scholen en wel op maandagmiddag aan de kleuterschool „De Blokken doos" en dinsdag -aan de openbare lagere school. DUIVELAND Politie betrapte stropers Leden van het korps rijkspolitie en reumatische pijnen wr(jft U eveneens weg met van de groep Bruinisse, die in de nacht van dinsdag op woensdag met de surveillancewagen de ronde de den, zagen dat in de polder Vier Bannen, in het donker, gestroopt werd met de lichtbak. De stropers wisten ite ontkomen, maar dé elf ha zen die ze hadd engeschoten, wer den in het jachtveld achter gelaten. OUWERKERK Vergadering landbouwvereniging De algemene vergadering van de Z.L.M.-afdeling alhier zal worden gehouden op maandag 4 december a.s. in hét Dorpshuis. De heer J. T. Andringa zal spreken over het on derwerp „Grondbewerkingswerktui- gen e.d.". Simon de Waard vertelde over Italië De eerste avond in het nieuwe seizoen van de Culturele Vereniging Ouwerkerk in het dorpshuis, werd geopend door de voorzitter, wethou der Kuijper, met een welkomstgroet aan de spreker, de bekende cineast Simon de Waard. De heer de Waard nam zijn ge hoor mee op reis door Italië, en ver telde achtereenvolgens over de na- Samentreffen met koopavond ZIERIKZEE, 1-12. De film „Fan ny", waarmee het Rode Kruis dit jaar op Schouwen-Duiveland haar propaganda-filmavonden verzorgt, was donderdagavond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierik zee te zien. De publieke belangstel ling had groter kunnen zjjn maar misschien waren het mistige weer en de „koopavond" faktoren die zich lieten gelden. De film liet het leven zien aan de haven van Marseille, waar een zoon van een café-baas tegen de zin van zijn vader zijn eigen wil en weg volgt en aanmonstert op een boot. Hij laat niet alleen een bedroefde vader achter maar ook het meisje waarvan hij houdt Fanny. Later blijkt dat zij een kindje verwacht maar de toekomstige vader is op zee en zal voor vijf jaar wegblijven. De ze problemen van de jonge mensen vormen het onderwerp van deze film, die overigens in een luchtige AGENDA Vrijdag 1 december Zierikzee Graanbeur.s (Huis van Nassau), 7.30 uur. teach-in „sex en religie", aid. Schouwen-Duiveland N.V.S.H Burgh Cafétaria „De Westh k", 7.30 uur jaa i-vergadering hengelsport veren i - ging „De Krabbe". Zaterdag 2 december Haamstede Rest. „De Zeemeermin", gecostu- meerd bal. Maandag 4 december Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 2 uur, Sinterklaasbijeenkomst voor bejaar den (U.V.V.). Woensdag 6 december Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, be jaardenmiddag N.C.V.B. Donderdag 7 december Zierikzee Concertzaal, 8 uur, concert door „De Instrumentale". Vrijdag 8 december Mandragon, 8 uur, openb. dia-avond aip.atéurfoitografenver. „Delta-Foto". volgende steden met bijzonderhe den: Milaan, de tweede stad met lVz miljoen inwoners, zeer welvarend; de havenstad Genua; de Italiaanse Rivièra met zijn vele badplaatsen; Pisa met de hellende toren; de mar mergroeven van Carrara; Rome, de eeuwige stad; Napels met de Vesu vius; Pompeji, in het jaar 79 onder as bedolven en Herculanum onder lava. Vervolgens ging de reis naar de toeristenplaats Sorrento en de eilanden Capri en Ischia. Langs de Thyreense zee zijn vele kilometers strand. In het binnenland gaapt de verveling je tegemoet. Aan de Adri- atische zee ligt Bari (vismarkt, graf St. Nicolaas). Dé badplaats hier is Cattolica. Via" Ravenna (graf van Dante) werd het beroemde Venetië bereikt (bijzonderheden; vaart over het Canal Grande, mooiste barok kerk Santa Maria, paleis van de Do ge, San Marco-kerk, Brug der zuch ten). Via Bolzano en de Brenner pas reisde de iheer de Waard weer huis toe, Hij besloot zijn met veel humor gekruide reisbeschrijving met een „tot weerziens". De voorzitter bedankte hem ten slotte voor de geboden genotvolle avond. BRUINISSE Man schopte kabaal Een zekere S. uit Zierikzee. die te diep in het glaasje had gekeken, maar wiens naam vermeld staat op de zg. zwarte lijst, die aan caféhou ders op Schouwen-Duiveland bekend is, schopte nogal wat kabaal, toen de caféhouder IJzelenberg hem de toe gang tot het café „Het Veerhuis" weigerde. De gewaarschuwde politie heeft de man mee naar het bureau genomen en ter ontnuchtering in de cel gesloten. sfeer is gehouden en rijk is voorzien van zuidelijke vrolijkheid Goede inzameling De secretaris van de afdeling Zie rikzee van het Rode Kruis, de heer H Uyl, had in het begin van de avond de aanwezigen verwelkomd. Hij sprak zijn voldoening uit over het mooie resultaat van de inzame ling. Het ledental was ook gestegen. In Zierikzee ziet het werk van het Rode Kruis zich gesteund door de bevolking en de heer Uyl hoopte dat die steun en belangstelling zal blij ven bestaan. Daarna werd een filmpje vertoond dat de werkzaamheden van het Ro de Kruis in beeld bracht. De taken waarvoor het Rode Kruis zich ge steld heeft zijn er vele op allerlei ge bied. In de pauze werd een verlo ting gehouden die f 96,75 opbracht. In de middag vond in het Vereni gingsgebouw een kindervoorstelling plaats. Advertentie Langspeelfles De Knyper A] spelende met een fles Citroen- brandewijn De Kuyper en de fris dranken naar uw keuze, maakt U ettelijke heerlijke longdrinks. En... let wel: Citroenbrandewijn De Kuy per wordt nog steeds verkocht in de héleliterfles. U doet er dus lekker lang mee! ZALTBOMMEL. Aan de rand van de oude Joodse begraafplaats te Zaltbommel is onder grote belang stelling een gedenkteken onthuld ter nagedachtenis van de Joodse inwo ners van Zaltbommel, Rossum en Herwijnen. SCHIPHOL. Een uit zes personen bestaande ambtelijke delegatie on der leiding van dr. W. P. H. van Oorschot, directeur-generaal van de buitenlandse economische betrek kingen is naar Djakarta vertrokken om aldaar overleg met de Indonesi sche autoriteiten te plegen over de verdere ontwikkeling van de econo mische betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland. UTRECHT. De 69-jarige W. F. Ypma uit Utrecht is in het acade misch ziekenhuis overleden aan de verwondingen, die hij op 14 novem ber bij een verkeersongeluk in Utrecht had opgelopen. De bejaarde stak op de bewuste dag de Adelaar straat over en werd aangereden door een bestelauto. Hij werd zwaar ge wond in het ziekenhuis opgenomen. Nog herinnering heb ik aan een heerlijk anvondje, dat tenminste als zodanig was bedoeld, maar veran derde in een schrikavondje, alles als gevolg van de heer des huizes, die 5 december nu eens heel bizar wilde kleuren en „versieren". Sintzelf kwam niet op bezoek. Die struikelde over zijn eigen dakwerk, maar iets anders was ook goed. Het „iets an ders" ging bestaan uit een pop, in welker ingewand zich enkele ca deautjes zouden dienen te bevinden. Maar waar haalt men zo snel een pop vandaan. Zo moeilijk was dat nieter hing nog een compleet uniform uit de eerste wereldoorlog mobilisatie-tijd in de kast en het moest dus maar soldatesk worden. Het uniform werd opgevuld met stro en lappen en het begon al aardig op een menselijk wezen te lijken, zij het van een volstrekte immobiliteit. Het hoofd werd „even" gemaakt. Een soort lappenbal. overtrokken met een wit-grijze doek, waarin los jesweg een gezicht ivas getekend. Het hoofd kreeg een sergeantspet op en het geheel moest toen nog een plaatsje vinden. Dat lukte ook. Het was in de tijd van de „sioomfieisen" en zo'n exemplaar stond geparkeerd in de gang. Wat was nu een logi scher en een mooier plekje dan deze 5-december-pseudo-pop-militair op de duo van het voertuig te plaatsen. Zo is het allemaal ook gegaan, maar loei met gevolgen, die voorheen niet te voorzien loaren. De vrouio des huizes had nog enkele St. Nikolaas- inkopen te doen en van haar afwe zigheid werd gebruik gemaakt, om de pop op de motor te zetten. Terugkerende zon dan de span ning van het heerlijk avondje van zelf komen. Het origineelste attri buut stond daar borg voor. Maar het „pakte" anders uit. De vrouw des huizes keerde weliswaar beladen en wel terug, maar het huis be tredende klonk er een gil, zoals al leen geschrokken dames die aueten te produceren. Witbestoven kwam mevrouw de kamer ingerend. „Er zit een vent op de duo" wist ze te vertellen en liet viel vtoeilijk te ontkennen. Het duurde een poos voordat de rust was weergekeerd en het enige middel tras een toelichting op de situatie. „Het is een pop en er zit wat in", verleide de maker van het militair wangedrocht be smuikt. Ma kon het maar weinig waarde ren, maar toen de buik van de sol daat zijn geheimen prijs gaf, werd de stemming in een entourage van stro en lappen toch wat milder. Ik weel me nog te herinneren dat uit het diepste ingewand een ver zoenend geschenkje ie voorschijn kwam. Een gezangenboekje. Het. is vast nooit vaak gebruikt. Het was 1e nieuw en het rook teveel naar het schrikavondje van 5 december. SCHIERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 18