DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUW FRANS PLAN VOOR BRITSE TOETREDING E.E.G. Verkeersongelukken in dichte mist costuum of jas „DE MAGNEET" Nederland wil Griekenland asyl voor politieke gevangenen aanbieden f Grieks-Turks akkoord over handhaving vrede rond Cyprus Zuidslavisch plaatsje is voor tachtig procent door aardschokhen verwoest ft ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 december 1967 124ste jaargang Nr. 19907 WAARIN OPGENOMEN REOAK7IE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (OHIO) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6c Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. m au nummer: Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland niet probleemloos Voorstellen in Europees parlement „De zes" moeten Engeland helpen met herstel van de betalingsbalans STKAATSBURG, 30-11. De Franse Gaullistische afgevaardigde Jean de Lipkowski, heeft donderdag in het Europees parlement in Straatsburg, de weg aangeduid volgens welke Groot-Brittannië lid van de Euro pese gemeenschappen kan worden. Hij legde daartoe een plan op tafel met de volgende hoofdlijnen: „De zes" moeten de Britten onmid dellijk helpen met het herstel van hun betalingsbalans door een han delsakkoord met Engeland te sluiten. Zo'n handelsakkoord zal Groot-Brit tannië in staat stellen zijn industrie- produkten op de Europese markt af te zetten. Tegelijkertijd dient er een han delsakkoord te komen voor land- bouwprodukten, waarbij Groot-Brit tannië verplicht wordt in steeds gro tere mate deze produkten uit de E.E. G. te betrekken. Dit levert het voor deel op dat Engeland zijn landbouw beleid geleidelijk kan harmoniseren met dat van de gemeenschappelijke markt. Frankrijk, aldus De Lipkowski, is van mening dat premier "Wilson's aanbod voor een technologische ge meenschap onverwijld onderzocht moet worden. Zo'n technologische ge meenschap kan uitgroeien tot een in dustriële gemeenschappelijke markt. De Fransman heeft buiten de par- lementszaal desgevraagd bevestigd dat dit de officiële zienswijze van zijn regering is en dat de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, ermee heeft ingestemd DELFT, 30-11. In, de vooravond heeft het verkeer op de weg tussen Den Haag en Rotterdam volkomen vastgezeten dooor kettingbotsingen, die in de dichte mist waren ontstaan. Omstreeks half acht deed zich bij Overschie nog filevorming voor. Onder Delft begon het verkeer toen weer op gang te komen. Personeel van het Wegenwachtstation van de A.N.W.B. bij de Pairwmolen in Delft heeft de ziekenauto's over het ge stremde weggedeelte geleid. Ongeveer 30 a 40 auto's werden bij de kettingbotsingen beschadigd. Eni ge auto's wei-den geheel vernield. Twee personen moesten ernstig ge wond naar het Gasthuis in Delft overgebracht worden. Het verkeer werd tijdelijk omgeleid over de rijksweg 12 (Den Haag-Utreoht) en Zoetermeer. UTRECHT. 30-11. Een 61-jarige inwoner van Geersdij.k, de heer H. van A., is in de dichte mist tussen Rilland Bath cn Krabbendijke met zijn auto dwars door de gesloten boom van een AHOB-instailatie ge reden. Hij miste op een haartje na de sneltrein Roosendaal-Vlissingen. De spoorlijn kruist ter plaatse de rijksweg 58. Volgens de spoorwegen werkte de automatische overwegin stallaties normaal. Evenals de gele waarschuwingslachten op enige af stand voor de overweg. De trein kreeg 27 minuten vertra ging door de bijna-botsing. DELFT, 30-11. Bij de kettingbot singen op de weg Den Haag-Rotter dam werden zes personen zodanig gewond, dat zij in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. Uit Grieks-Cyprische bron is ver nomen dat Turkse Cyprioten don derdagmiddag bij het dorp Yeralo- kos ten westen van Nicosia hebben geschoten op een vijftien Grieks-Cy prische boeren die op het land werk ten. Er vielen geen slachtoffers. Politie en studenten slaags in Madrid MADRID. 30-11. In Madrid heb ben donderdag honderden demon strerende studenten stenen naar de politie gegooid .leuzen tegen Franco en republikeinse liederen uit de bur geroorlog gezongen uit protest te gen vernielingen aan het gebouw van de studentenvereniging woens dag. Op één plaats trok een groep politiemannen de pistolen. Naar 'het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam werden overgebracht het echtpaar Van den Oever en de heer Pruim uit Rotterdam, naar het Gast huis te Delft de heren Den Imgel'se uit Schiedam, Westphal uit Rotter dam, en Terstege uit Barendreoht. Als een heer gekleed.... met een Nieuwerkerk Poststraat 12, tel. (01114) 265 In de V.S. voorlopig geen belastingverhoging WASHINGTON, 30-11. Het Ame rikaanse congres heeft donderdag de hoop van president Johnson dat nog dit jaar zijn voorstel voor een belastingtoeslag van tien procent zal worden aanvaard de bodem ingesla gen. De voorzitter van de begro tingscommissie van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, Wilbur Mills, verklaarde tegenover de pers dat de 'kwestie voor deze zitting van het congres van de baan is ondanks de dru'k die de Amerikaanse rege ring herhaaldelijk op het congres heeft uitgeoefend voor een spoedige aanvaarding van het voorstel. Wilde knokpartij geallieerde militairen a ISERLOHN (West-Duitsland), 30- 11. Negen Canadese miltairen zijn donderdag in hechtenis genomen na een wilde knokpartij die woensdag avond voor het stadhuis van de Westduitse plaats Iserlohn was ont staan onder ongeveer vijftig Britse en Canadese soldaten. Ook een aan tal Britse soldaten zal zich moeten verantwoorden, aldus militaire auto riteiten. dat dit nieuwe plan in het Europees parlement gebracht werd. De Fransman analyseerde het hui dige verschil van mening als volgt: „De vijf" willen onmiddellijk met onderhandelingen beginnen, in het vertrouwen dat tijdens die onder handelingen de bestaande moeilijk heden opgelost kunnen worden. Frankrijk ziet dit als een gok die kan lukken, maar die ook kan leiden tot een lidmaatschap van Engeland, dat - door de huidige staat waarin dit land verkeert - een verlamming van de gemeenschap tot gevolg kan heb ben. Wordt het Franse plan gevolgd dan blijft men Groot-Britannië aan moedigen orde op zaken te stellen en tegelijkertijd kan een verlam mende crisis in de gemeenschap worden voorkomen. De Lipkowski zei verder dat Frankrijk meent dat de Franse visie ook de instemming van de Britten kan hebben. De Nederlander Sassen, lid van de Europese Commissie, zei dat de rede van de Lipkowski „ons met nog gro tere belangstelling doet uitzien naar de komende vergadering van de mi nisterraad". Hij wees erop dat de Fransman gezegd heeft dat het ge sprek met Engeland niet mag wor den afgebroken. Maar daarbij is ver geten te vertellen dat dit gesprek nog niet is begonnen. De Lipkowski legde er de nadruk op dat de Britse toetreding uiterst waardevol kan zijn voor de gemeen schap. Het probleem ligt niet in de principes, maar in de modaliteiten. We moeten niet kijken naar de te genstellingen, maar naar de punten van overeenkomst om oplossingen te vinden die zowel voor Groot-Brit tannië als voor de gemeenschap aanvaardbaar zijn. De Britten zijn welkom, maar niet tegen de prijs van het in gevaar brengen van de gemeenschap van de zes. Hij zei ook dat er geen enkel belang gediend is met een verdere devaluatie van het Britse pond en dat tot iedere prijs voorkomen moet worden dat Enge land in de armen van Amerika ge dreven wordt. Griekse minster: „Wendt U tot het Rode Kruis" ATHENE,1-12. Een land dat Griekse politieke gevangenen wil op nemen moet zich via het Rode Kruis tot de regering van Griekenland wenden. Dit heeft de minister van openbare orde, Paul Totomis, don derdagavond gezegd in commentaar op de verklaring van premier de Jong, dat Nederland bereid is Griek se politieke gevangenen asyl te ver lenen. Brand door straatverlichting DEN HAAG, 30-11. De woonwa gen van een 52-jarige bloemenkoop- man is op de Jupiterkade in Den Haag uitgebrand. De brand ontstond doordat de straatverlichting werd ontstoken, waarvan de koopman elektriciteit betrok. Hierop was een kacheltje aange sloten. Dit kacheltje stond onder het bed. Niemand was nog thuis, toen op de vroeg invallende duisternis 's avonds de straatverlichting werd ontstoken, terwijl per abuis het ka cheltje aan was blijven staan. UTRECHT. Twee Utrechtse Wis jes van tien jaar hebben bekend, dat ze meer 'dan duizend gulden hebben gestolen .in kerken, scholen en win kels. Ze werden door de politie aan gehouden nadat uit de kassa van het museum „Van speeldoos tot piere ment" 'in Utrecht geld was verdwe nen. DEN HAAG. 30-11. Premier De Jong heeft in de Eerste Kamer mee gedeeld dat de Nederlandse ambas sadeur in Athene opdracht heeft ge kregen het Griekse bewind te bena deren over de mogelijkheid van het aanbieden van asyl aan politieke ge vangenen. De P.v.d.A.-fractieleider ir. H. Vos had er eerder voor gepleit dat Ne derland in overleg mot Roemenië en Tsjechoslowakije ingaat op de ver klaring van de Griekse machtheb bers. dat circa 2.500 politieke gevan genen zullen worden uitgewezen naar een communistisch land. Ne derland zou die gevangenen die er dc voorkeur aan geven naar het wes ten tc gaan. hiertoe in staat moeten stellen. De regering heeft over deze kwestie reeds contact opgenomen mot het internationale Rode Kruis, aldus cle premier. Ten aanzien van de oorlog in Viet nam verklaarde de premier, dat de regering „tot op zeer grote hoogte" kan meegaan met de indieners van de motie Schuyt. waarin de Ameri kaanse regering wordt verzocht de bombardementen op Noord-Vietnam te staken. De verklaring die presi dent De Gaulle heeft afgelegd over de toetreding van Engeland tot de E.E.G. heeft de regering „zeer teleur gesteld". Ontwikkelingshulp De ontwikkelingshulp is voor het kabinet geen sluitpost: \de bij voort during te verhogen inspanning vormt een zelfstandig element in de meer jarige programmering. Internationaal dringt de regering aan op een alom vattend plan. dat gericht is op het sociaal-economisch evenwicht in dc wereld. RATTENINVASIE IN NAPELS NAPELS, 29-11. Napolitaanse winkeliers en restauranthou ders hebben woensdag de lui ken voor hun zaken gesloten om de ratten buiten de deur te houden die in horden dege lijk uit de riolen zijn gekropen en de stad zijn binnengedron gen. De Napolitanen gingen de ratten met stokken en ste nen te lijf. Een jongen zei dat hij met stenen had moeten gooien om een vijftigtal rat ten te verjagen die voor de deur van zijn huis zaten. De invasie is al verscheidene da gen geleden begonnen, maar er kruipen steeds meer ratten uit de riolen daar het maar blijft regenen, waardoor de knaagdieren gedwongen wor den elders voedsel te zoeken. Dit nummer bestaat uit 16 paginas. O999&09Q00OP90CO0CO5SCC00 De overdaad richt meer j mensen te gronde dan de honger. De Amerikaanse minister van defensie Robert McNamara, die zeven jaar lang een grote medeverantwoordelijkheid droeg voor de gang van zaken in Vietnam, heeft deze week een aanbod van de raad van commissarissen van de Wereldbank voor het presidentschap van deze bank geaccepteerd. Mc Namara deelde zijn besluit mee op een persconferentie. Ontploffing in groenvoerdrogerij te Dinteloord DINTELOORD, 30-11. Donder dagavond omstreeks half vijf werd de omgeving van de Dinteloordseweg opgeschrikt door een hevige ontplof fing die zich voordeed in de machi nekamer van de groendrogerij van de heer K. J. Janse, gelegen aan de verkeersweg van Steenbergen naar Dinteloord. dóór de geweldige luchtdruk weril zowel het dak als een dikke mum- van het bedrijf weggedrukt. Direct na de ontploffing ontstond er een be gin van brand. De eigenaar van het bedrijf, de heer Janse (55 jaar) en de machinist, de 22-jarige P. Brocades, die in d'e machinekamer aan het werk waren, liepen ernstige brandwonden op. Zij verkeren niet in levensgevaar. Het andere personeel van deze groendro gerij was op het fabrieksterrein be zig. De heer Janse had nog de tegen woordigheid van geest om snel de brandinstaLlatie van de fabriek in- te schakelen. De brandweer uit Steen- Neger ter dood veroordeeld in V.S. ATLANTA, 30-11. De 20-jarige ne ger Alfred Dennis Lackey is don derdagavond in Atlanta in de Ame rikaanse staat Georgia ter dood ver oordeeld wegens verkrachting van een 29-jarige moeder van drie kin deren, De irechter maakte bekend dat hij op 12 januari door middel van de elektrische stoel terechtge steld zal worden. bergen bestreed hot vuur met groot materieel. De schade in de fabriek wordt ge schat op anderhalf a twee ton. Het bedrijf is verzekerd. Vandaag (vrijdag)morgen zullen de rijksrecherche uit Den Bosch en de arbeidsinspectie uit Breda een on derzoek instellen. Op één van de grote pleinen van Athene is -donderdagavond een zelf gemaakte bom tot ontploffing ge komen waardoor een vrouw werd gedood en verscheidene andere voor bijgangers verwondingen opliepen. Senator McCarthy mededinger Johnson WASHINGTON, 30-11. De Ameri- kaanse democratische senator Euge ne McCarthy, een tegenstander van de Amerikaanse Vietnam-politiek. heeft zich donderdag als kandidaat voor het presidentschap aangemeld. Hij deelde mee het tegen president Johnson te zullen opnemen bij de voorverkiezingen (primary's) voor de democratische kandidaatstelling in Wisconsin, Oregon, Californie en Nebraska. De 51-jarige katholieke senator uit Minnesota, die zich steeds ster ker voor een zachte lijn inzake Viet nam heeft uitgesproken, zal naar verwachting -een groeiende groep ontevreden democraten aantrekken. Hij is de eerste democraat die John son officieel uitdaagt. Iets hogere temperaturen Verwachting tot zaterdagavond: vooral aanvankelijk nog zwaar be wolkt met plaatselijk mist en moge lijk wat motregen, maar morgen ook hier en daar opklaringen; zwakke lol matige wind, ruimend naar wes telijke richting; in het algemeen iets hogere temperaturen. 2 dec. Zon op 8.26, onder 16.32. Maan op 9.55, onder 16.38. 3 dec. Zon op 8.27, onder 16.32. Maan op 11.10, onder 17.39. 4 dec. Zon op 8.29, onder 16.31. Maan op 12.03, onder 18.56. Nieuwe maan: 1 dec. te 17.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 dec. 3.12-v.m. 15.37 n.m. 3 dec. 4.00 v.m. 16.25 n.m. 4 dec. 4.45 v.m. 17.11 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 dec. 2.54 v.m. 15.16 n.m. 3 dec. 3.43 v.m. 16.03 n.m. 4 dec. 4.31 v.m. 16.50 n.m. Spi'ingtij: 3 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook -in ons land staat het weer geheel onder invloed van een bijzonder krachtig en omvangrijk gebied van hoge barometerstanden, dat zich van het zeegebied ten wes ten van Ierland via de Britse eilan den en wesit-Europa tot over de Bal kan uitstrekt. Hierdoor worden de depressies op grote afstand gehou den en valt er binnen de invloeds sfeer van dit hogedrukgebied nage noeg nergens regen. Bij weinig wind en aanvankelijk nog heldere hemel vormde zich de afgelopen nacht op uitgebreide schaal mist, zowel in ons land als in België, noord-Frankrijk en west-Duitsland. Daarbij daalde de temperatuur in het algemeen tot dicht bij of Iets beneden het vries punt. Langs de noordflank van ge noemd hogedrukgebied stroomde zachte en vochtige oceaaniucht over Schotland en de Noordzee naar ons land. De voorste begrenzing ervan bereikte met wat motregen in de ochtend het Waddengebied. Het laat zich aanzien dat het omvangrijke hogedrukgebied de komende dagen het weer zal blijven beheersen. ATHENE, 30-11. Griekenland en Turkije hebben dankzij de bemidde ling van de speciale Amerikaanse ge zant Cyprus Vance een akkooord be reikt over handhaving van de vrede rond Cyprus, aldus welingelichte zegslieden in Athene. Griekenland zou hebben beloofd de 10.000 troepen, die het boven het toegestane contingent van 950 man illegaal op Cyprus heeft gelegerd, binnen twee maanden terug te trekken, waartegenover Turkije te rugtrekking van de in het zuiden des lands gelegerde invasiemacht voor Cyprus zal stellen, aldus de zegslie den. Om een akkoord mogelijk te ma ken heeft president Makarios van Cyprus zijn eis tot terugtrekking van het Griekse contingent van 950 en het Turkse contingent van 650 man, die krachtens het akkoord van Zu rich van 1960 op Cyprus zijn gele gerd, laten vervallen. Deze zullen op den duur van het eiland moeten ver dwijnen, maar deze kwestie zou moe ten worden geregeld iini een algehele demilitarisatie van Cyprus. Dan kan volgens de Griekse zegsfliieden ook'de ontbinding van de 10.000 man ster- WASHINGTON. Een Boeing-707- 321 van de „Panam" zal 3 december een proefvlucht maken naar Moskou vooruitlopend op de nieuwe verbin ding tussen de V.S. en de Sowjet- Unie, die zal worden verzorgd 'door de Pan American World Airways en de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot samen, aldus een medede ling van de Panam. ke Griekse-Cyprische nationale gar de worden geregeld. Makarios zou hebben geweigerd de bevoegdheden van de V.N.-vredes- macht op Cyprus uit te breiden. Wel heeft hij voorgesteld aan de Veilig heidsraad een garantie voor de ter ritoriale onschendbaarheid en soeve reiniteit van Cyprus te vragen, aldus de zegslieden. Blyvende spanning? Waarnemers maken uit de ver klaringen der zegslieden op, dat wel iswaar de oorlogsdreiging is wegge nomen, maar dat weinig is onderno men om een eind te maken aan de spanning tussen de Griekse en Turk se gemeenschap op Cyprus, die al bijna drie jaar zo goed als geïsoleerd van elkaar leven. BELGRADO, 30-11. In het Zuid- siavische plaatsje Debar, dat don derdagmorgen - zoals gemeld - door een aardbeving voor tachtig procent werd verwoest, zijn tot nu toe dc lij ken van zeven kinderen en een vol wassene uit het puin gehaald. On geveer 7000 van de ruim 800 inwo ners werden dakloos, terwijl veertig personen verwondingen opliepen. In de puinhopen van het getroffen stad je wordt nog gezocht naar slacht offers. Volgens het Albanese persbureau zijn de schokken in heel Albanië ge voeld. Elf personen in dat land zijn omgekomen en 134 gewond, terwijl meer dan 2000 huizen werden ver- wooest. De Oostenrijkse radio meldt dat Debar opnieuw door een lich tere beving is getroffen. Debar ligt vlak bij de grens met Albanië, en 120 kilometer ten zuid westen van Skopje, de stad die in 1963 door een rampzalige aardbeving werd getroffen, waarbij meer dan duizend mensen het leven verloren. Ook in Skopje en andere plaatsen in het westen van Macedonië werden de aardbeving dag vermoedelijk in de voeld. De bevolking' rende in paniek de straat op. Het epicentrum van de aardbeving lag vermooeodelijk in de buurt van Debar. De universiteit van Straatsburg registreerde een intensi teit van zeven op de schaal van Richter. Alle telefoonverbindingen met De- bar waren vanmorgen verbroken terwijl de stad ook zonder water en elektriciteit zat. Eenheden van het Zuidslavische leger in Skopje kun nen het rampgebied niet met hef- schrosfvliegtuigen bereiken, door de hevige regenval. Het vervoer van tenten wordt belemmerd doordat de wegen naar Debar ernstig zijn be schadigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 17