Instructie-zwembad TAPIJT Aanleg van stuk transport-riolering naar de Oosterschelde Moeder en vijf kinderen in vuurzee om het leven gekomen Molenaar dood in woning aangetroffen STREEKNIEUWS HET RAADSEL VAN ROVANNA IN DE GREEP -y VAN DE GRIEP? WITTE KRUIS LAATSTE NIEUWS ROMANTICUS rftaagtabletten Advertentie Gemeenteraad Westerschouwen Wij leveren alle soorten en leggen het onberispelijk! Woninginrichting H. DE VLIEGER Meelstraat 21 - Zierikzee Telefoon 2305 Gezien de besprekingen in de gehouden raadsvergadering van Westerschouwen, moet men toege ven dat het college van b. en w. van die gemeente en de raad een opmerkelijke eensgezindheid aan de dag leggen ten aanzien van een te stichten instructie-zwembad. Het partikuliere Bruinisse-initiatief werd „lofwaardig" genoemd, maar - zo luidde het commentaar van het college een centraal bad te Zierikzee is zeer bezwaarlijk". De raad ging met deze zienswijze akkoord. Het is bijzonder jammer dat althans geen der raadsleden de opmerkingen ter sprake heeft ge bracht, die recentelijk over de on derhavige materie zijn gemaakt op een vergadering van het voorlopig Comité Cultureel Centrum Schou- wen-Duiveland. Uit welke hoek dan ook, zou moeten zijn doorge geven, dat primo een limiet van 40.000 inwoners op het punt van het zwembadenplan van de staats secretaris wordt gehanteerd en se- cundo dat een centraal bad hele maal niet exclusief is voorbestemd te Zierikzee te komen. Men ziet maar hoe moeilijk het streekdenken is op Schouwen-Dui- veland. Alleen een streekbad - men kan het geloven of niet - heeft een redelijk goede kans, maar met snipperbaden wordt het niets. In Duiveland niet, te Zierikzee niet en in de Westhoek niet. De jeugd zal - gesteld al dat dergelijke badjes er komen - wel wat nat worden, maar een goed geoutilleerd, aan alle ei sen voldoend en op de toekomst in gericht instructiebad kan alleen een streekbad zijn. Het Groene Kruis, afdeling Re- nesse, Noordwelle en Serooskerke meent zelfs dat in elke gemeente op Schouwen-Duiveland wel een bad kan komen. Het is een subliem voorbeeld van „wishfull thinking". Was het maar waar, maar het is niet waar. Een werkelijk goed bad op 40.000 inwoners heeft realise ringskansen en dan moeten er nog fikse argumenten aangevoerd, om voor de 24.000 inwoners van Schouwen-Duiveland, bij de reali sering van de plannen, de optima le subsidie binnen te krijgen. Wel niemand zal het een college kwalijk nemen als het strijdt voor het eigen plaatselijk belang, maar in het geval van het instructiebad is een gezamenlijke aanpak een zo voor de hand liggende (en ook dwingende) noodzaak dat wij het ergste vrezen als deze tendens tot versnippering zich doorzet. MEPPEL. In een sloot langs de autoweg Meppel-Assen onder de ge meente Ruinen is het stoffelijk over schot gevonden van de 76-jarige heer J. F. K. Kakebeke, een ver pleegde uit de psychiatrische inrich ting „Port Natal" te Assen, die in augustus van dit jaar spoorloos ver dween uit een vakantieoord te Dwingelo, waar hij met andere ver pleegden vertoefde. Een prachtig verzilverde kande laar geeft gezellige uurtjes extra glans. Maakt een gast vrouw een tikkeltje trots mis schien. Op hem die het gaf. Prijzen vanaf f 15.- Hovonplein 6 - Zierikzee - Tel. 2738 Kon. Jullanastraat 35 - Bruinisae Ruud niet achter plannen streekbad WESTERSCHOUWEN, 27-11. De voltallige raad van Westerschouwen schaarde zich maandagavond achter een voorstel van b. en w. om f 90.00G uit te trekken voor een aanleg van een klein stukje transport-riolering. Het komt te liggen ter hoogte van de aanvang van de Zuidweg bjj de Se- rooskerkseweg. Daar wordt binnen kort een rübaanverdubbeling aanbe steed en het college meende zeer te recht om tegelijk het stuk riolering dat hier deze dubbele rijbaan gaat kruisen te doen uitvoeren. De „prent" over deze recreatieriolering toont een gigantisch net van buizen die al len samen kernen in de Oosterschel de ter hoogte van de Plompetoren. Deze buisleidingen komen van o.a. Zeebad Nieuw Haamstede, van de Hogezoom, van Renesse die via de te verbreden Lagezoom naar Haamste de komt; van de Rotonde te Westen- schouwen tot de kom van Burgh. Dit plan is praktisch op papier klaar. Di verse plannen vragen nog om toe stemming doch de besprekingen zijn druk gaande. „Hoeveel meter diep?", vroeg de heer Padmos, „komt de leiding op die plaats?" Ongeveer 3Vz meter, was het antwoord en de leiding zal dan aldaar doorlopen tot aan de Dapperweg. Het verwonderde de heer Dalebout dat dit rioolwater zo maar in de Oosterschelde geloosd mag worden, als het een stilstaand meer blijft. De voorzitter, burge meester Everwijn, zeide dat bij een open-systeem afsluiting van de Oos terschelde geen voorzieningen moe ten worden getroffen. Indien het een afgesloten meer wordt zullen zuive ringsmaatregelen getroffen moeten worden. Bij de ingekomen stukken was een brief van de Stichting tot het onder zoeken der mogelijkheden om te ge raken tot een overdekt instructie zwembad op Schouwen-Duiveland. Het commentaar van b. en w. was: „Wij zijn voorstanders van een in structiebad doch de initiatiefnemers, hoe lofwaardig hun plannen ook zijn, zien het te eenvoudig. Eén cen traal zwembad in Zierikzee is zeer bezwaarlijk en het vervoer der kin deren naar dit bad kost veel te veel geld en tijd. Een classicaal gebruik in Zierikzee was al niet mogelijk en daarom, alles volgens b. en. \v., moe ten er meerdere zwembaden komen. Westerschouwen zoekt naar moge lijkheden om te komen tot een eigen bad doch zou in beginsel akkoord willen gaan met de mogelijkheid om een bad te stichten waar de school jeugd een geheel jaar door kan leren zwemmen. Het college heeft geen bezwaar tegen het aanstellen van een vertegenwoordiger in een te be noemen commissie die deze moge lijkheden voor Schouwen-Duiveland gaat onderzoeken. Doch de voorkeur geeft Westerschouwen aan een eigen bad. Raad achter b. en w. De heer Hoogerhuis schaarde zich achter dit voorstel. De heer Dale bout zou eerst het streekbad willen zien en dan pas Westerschouwen i. v.m. een kostenberekening. De heer Hendrikse huldigde het standpunt dat als je mee doet, je ook mee moet blijven doen. Het speet hem dat dit ingekomen stuk niet op de lijst stond want hij bezit waardevolle cijfers over andere zwembaden. Hij was wel van mening dat, gezien het aan tal schoolkinderen er drie zwem baden op Schouwen-Duiveland no dig zijn. De voorzitter meende dat spreker al verder ging dan wij mo menteel kunnen zien. „Wij binden ons niet met deze principe-uit spraak", zeide de voorzitter. De raad ging met hetgeen b. en w. hier over naar voren brachten akkoord en wees als vertegenwoordiger voor de commissie wethouder van Wa- veren aan met als plaatsvervanger de heer Steur. Brief Groene Kruis Van het Groene Kruis afd. Renes se, Noordwelle en Serooskerke was een brief gekomen waarin de zwem bad-pogingen van harte worden toegejuicht en men meende dat in elke gemeente op Schouwen-Duive land een zwembad praktisch uit voerbaar is. De heer Steur vroeg n.a.v. de jaar rekening van het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis of, indien een ze kere schenking niet had plaats ge had, dit ziekenhuis met een jaarte kort van f 200.000 gaat draaien. De voorzitter beaamde dit en noemde het een tekort van f 3,50 per inwo ner. Het gevolg hiervan is dat er nieuwe verhogingen op de tarieven zullen komen. Opnieuw was de heer Steur vra gensteller. Hij had geconstateerd dat na het niet meer gebruiken van een lokaal van het Dorpshuis te Renes se als schoollokaal na de totstand koming van de nieuwe lagere school dit Dorpshuis een inkomst van f 3000 per jaar gaat missen. De situatie zal dan voor het Dorpshuis bijzonder moeilijk worden. De voorzitter moest dit toegeven. Het Dorpshuis was bij zonder blij met deze ruggesteun. Er zullen plannen gezocht worden om het Dorpshuis nog meer dienstbaar te maken voor de recreatie. Aankoop grond Met de aankoop van de grond van de heer J. C. den Boer te Haamstede gelegen aan de Noordstraat en groot .1.62.35 ha. ging de raad akkoord. De aankoopprijs bedraagt' f 117.400 de massa. Het college achtte, het ge wenst deze grond in eigendom te krijgen ten behoeve van een uitbrei ding in noordelijke richting en te vens voor de op papier staande ver wezenlijking van een nieuw ge meentehuis. De vragensteller van deze avond, de heer Steur vroeg of de zich op het terrein bevindende kassen eveneens in de koop zijn be grepen, doch dit is niet zo. Tevens vroeg hij wanneer deze koop door ging en of de eigenaar er nog een tijdje zijn bedrijf bleef uitoefenen. De hoge rentekosten bij lange duur gaan een woordje meespreken in de ze dure tijd. Hoe lang de heer den Boer nog wil blijven tuinieren kon de voorzitter nog niet met zekerheid zeggen. Andere raadsleden meenden dat de uitbaning te smal is, doch de voorzitter noemde dit maar voorlo pig. Catastrofale brand in Aartswond (N.H.) AARTSWOUD, 28-11. Bij een fel le brand in Aartswoud (N.H.) zijn vannacht een vrouw en vijf kinde ren cm het leven gekomen. De vader en twaalf kinderen konden worden gered. Volgens de politie hebben de man en de vrouw en 12 van hun 17 kinderen zich uit het brandende huis weten te redden. Toen de vrouw hoorde dat nog vijf van haar kinde ren niet naar buiten waren gekomen, is zij het brandende huis weer bin nengegaan. Met haar vüf kinderen is de vrouw omgekomen. Van drie kin deren zijn inmiddels de stoffelijke overschotten gevonden. De slachtoffers zijn de 47-jarige mevrouw J. Schaafsma-de Haas en haar drie zoons en twee dochtertjes, de 24-jarige Auke, de 17-jarige Rink, de 13-jarige Simon, de 4-jarige Julia na en de 3-jarige Gerda. De 57-jarige havenarbeider P. J. Schaafsma en zijn twaalf andere kin deren zijn ondergebracht in een leeg staand motel in Aartswoud. Roofmoord te Olst OLST, 27-11. De 71-jarige mole naar Allerd Boks is maandag dood in zjjn woning te Olst aangetroffen. De man had verwendingen aan het achterhoofd, die door een hard voor werp mceten zijn toegebracht, als mede een gekneusde lever. De politie denkt aan een roof moord. De molenaar woond sinds kort al leen. Zijn huishoudster is >ni. de vo- SPÖRTBERICHTEN SCHAKEN Prof. Zeemanlyceum won van gymnasium Middelburg In de derde en laatste ronde van de schoolzestallencompetitie heeft het plaatselijk Professor-Zeemanly ceum op 25 november in een uitwed strijd te Middelburg tegen het Ste delijk Gymnasium geschaakt. De uitslagen zijn als volgt: W. Landheer-B. Wiebols 0-1; N. de Jong-J. den Boer 0-1; F. de Ree per-K. Steketee 0-1; K. Roegholt- M. Krijger 0-1; W. Swart-B. Leeuwe 1-0; A. M. v. d. Wel-H. Uil 0-1. To taal: Stedelijk Gymnasium 1, Profes sor Zeemanlyceum 5. Zoals reeds eerder vermeld, heeft het Zierikzees team twee overwin ningen behaald (bovenstaande 5-1 en 3V2-2% tegen de R.H.B.S. te Vlissingen en een kleine nederlaag (2%-3% tegen de Rijkskweekschool te Middelburg). DAMMEN Ouddorp I-Zierikzee I 9-11 Zierikzee behaalde maandagavond jl. een verrassende overwinning te Ouddorp. De persoonlijke uitslagen waren: J. Westhoeve-J. L. Smalheer 0-2; D. Sperling-C. Verton 0-2; P. van Dam-A. Wesdorp 1-1; J. Tanis-J. Huigens 0-2; KI. Tanis-C. P. Flik- weert 2-0; M. Aleman-J. M. Kosten- se 2-0; A. Meijer-J. Foimer Sz. 2-0; J. Visbeen-K. B. Hogerland 1-1; A. Koeze-M. C. de Wild 1-1; Kr. West- hoeve-J. van Burgh 0-2. Totaal 9-11. In de competitie is Zierikzee tot dusver nog niet verslagen. De eerste 2 wedstrijden tegen Goes II en Som- melsdijk II eindigden in een gelijk spel 10-10, waarop in de 3e wedstrijd een overwinning volgde. rige week overleden en zaterdag jl. begraven. De knecht van de molenaar vond de deur van de woning van zijn baas gesloten. Hij haalde hulp, waarna da toegang tot de woning kon worden geforceerd en men de molenaar, op de grond liggend, aantrof. Sectie is reeds verricht door dr. Voortman in het ziekenhuis te De venter. Echtpaar dood aangetroffen in woning AMSTERDAM, 27-11. In hun wo- ning achter een winkel van het bak kersbedrijf Bako op de Kastanje- weg in Amsterdam-Oost zijn maan dagochtend de stoffelijke overschot ten gevonden van de 57-jarige fili aalhoudster M. L. Laarman-Smit en haar 61-jarige echtgenoot J. A. Laar man. Ook de herdershond van het echtpaar werd dood aangetroffen. Voorlopig wordt aangenomen, dat de slachtoffers door koolmonoxyde- vergiftiging om het leven zijn geko men. In 'de woonkamer, waar een aardgaskachel volop brandde werd een temperatuur van 35 graden Cel sius gemeten. Het vermoeden be staat, dat door een defect aan de schoorsteen of de kachel afgewerkte gassen de kamer zijn binnenge stroomd. Verzending van St. Nicolaas-pakketten PTT kan een tijdige overkomst van briefpaikj'es en postpaketten met St. Nicolaasgeschenken alleen garanderen, indien ze uiterlijk op donderdag 30 november a.s. ter post zijn bezorgd. Bij latere aanbieding kan voor tij dige verzending en bestelling niet worden ingestaan. De komende dagen staat PTT op nieuw voor de opgave ruim twee miljoen briefpakjes en postpakket ten te bestellen. Normaal worden via PTT per week ongeveer een miiljoen pakjes en pakketten verzonden. Ook nu weer zijn een aantal extra maatregelen genomen om de grote hoeveelheden te vervoeren en te be stellen. KIEUWERKERK Middenstandsvereniging Te Nieuwerkerk is, onder voor zitterschap van de heer N. Lievense weer een middenstandsvereniging opgericht. BRUINISSE Verkeerscursus Verbond voor Veilig Verkeer De afd. Bruinisse van het Verbond voor Veilig Verkeer gaat weer een verkeerscursus organiseren. In zes lessen zal evenals twee jaar geleden weer de zg. Verkeerssleutel worden behandeld met dit verschil uiter aard dat de nieuwe verkeersregels zullen worden behandeld. De afdeling heeft veel nieuw ma teriaal aangeschaft, terwijl fraaie diaseries de verschillende verkeers situaties nog duidelijker zullen doen uitkomen. Hij die met vrucht de curus heeft gevolgd, krijgt weer een certificaat, met daarbij het ver- keerssleuteltje dat op dc revers van de jas kan worden gedragen. Naast deze activiteiten voor de ouderen gaat men echter ook aan dacht schenken aan de jongeren. Zo zullen ook op de kleuterschool ver- keerslessen worden gegeven. Dit is wel nodig want ook de kleuters zijn weggebruikers en men zal trachten hun ook enig inzicht in de elemen taire beginselen van de verkeersre gels bij te brengen. Natuurlijk worden ook de lagere scholen, waar reeds jaarlijks ver- keersexamens worden afgenomen, niet vergeten. Buitenlandse arbeiders gehuisvest in kamp Stoofpolder Naar wij vernemen vertoeven se dert gisteren (maandag) op Schou wen-Duiveland twintig buitenlandse arbeiders en wel 12 Spanjaarden en 8 Turken. Deze mensen verblijven in het kamp Stoofpolder te Bruinisse en zün afkomstig uit Zaandam. De gastarbeiders zijn in dienst van het Bruynzeel-concern en werken in de dependance van dit bedrijf te Ber gen op Zoom. De buitenlanders zul len voorlopig tot januari a.s. in het kamp Stoofpolder worden gehuisvest. OUWERKERK Feest bij huwelijk lid harmonie „Nieuw Leven" Vorige week had in de kring van de plaatselijke harmonie „Nieuw Leven" een feestelijke gebeurtenis plaats, naar aanleiding van het hu welijk van mej. R. Boot, lid van de harmonie, met de heer W. Zonder- van. Namens „de muziek" werd het jonge paar toegesproken door de heer Raamsdonk en daarbij werden ook geschenken overhandigd. Dat de grote trom-bespeler zich vergiste en reeds bij het eerste marsje „Lang zullen ze leven" inzette deed geen afbreuk aan de feestelijke stemming. Het echtpaar Zondervan-Boot, dat ook van de sportvereniging geluk wensen en geschenken ontving, gaat wonen te Zierikzee. BURGH Beenbreuk tijdens wandeling Tijdens een wandeling in de duin strook achter Burgh kwam mevr. E. F.-d. O. zodanig te vallen dat zij een been brak. Toevallige passanten brachten haar binnen in de woning van Jhr. A. v. C. vanwaar zij per ambulance naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee werd vervoerd. HAAMSTEDE Met brommer onderuit Maandagmorgen was het hier en daar vrij glad. De heer J. v. d. Z. uit Haamstéde werd dit noodlottig want op de kruising Serooskerkse weg - Kloosterweg - Noordstraat - Hogezoom ging hij met zijn brommer onderuit. Hij moest zich onder dok tersbehandeling stellen. Diverse hoofdwonden moesten met kram metjes gehecht worden. NOORDGOUWE Sint Nicolaas op bezoek Na vele inspannende dagen en be zoeken komt Sint Nicolaas a.s. za terdag ook naar Schuddebeurs en Noordgouwe. Om 2.00 uur zal hij een bezoek brengen aan bakkerij J. de Regt en om 3.15 uur aan bakkerij M. Wagemaker. Sint Nicolaas wordt af gehaald en begeleid door de muziek verenigingen „Con Amore" en „Apol lo". Voor de kinderen is er een leuke tractatie. Scheepvaartberichten Zafra, 27-11 900 m. n.o. Sombrero naar Curacao. 29. „Hé, goede vriend! Hebt ge een ogen blik? riep Aram, toen ze de zanger tot vlakbij genaderd waren. Verontwaardigd keek de man op. „Wie waagt het Bliondello te storen, wanneer hij toeft met zijn ge liefde muze?" vroeg hij fronsend. Presto barstte in een luid gelach los en joelde: „Bliondello! Wat een naam!" Doch Aram legde hem met een kort gebaar het zwijgen op, steeg af, maakte een hoffelijke buiging en sprak: „Vergeef mij als ik u gestoord heb, grote zanger, doch uw stralend geluid trof mijn oor en ik wilde graag kennis ma ken met zo'n voortreffelijk kunstenaar! Maar vertel me, zijt ge niet bevreesd slechts met. uw luit gewapend door de bos sen te trekken?" Bliondello begon te stralen van geluk bij deze hoffelijke woorden. Hij zette zijn dikke borst vooruit en antwoordde: „Mijn harte kent geen vrees, o heer! De Muze der mu ziek is mijn schutsvrouwe! Aan haar ver trouw ik mijn lot eerder toe dan aan het zwaard!" „Ge hebt daar anders een prachtig in strument!" viel Aram hem in de rede en terwijl hij een geldbuidel tevoorschijn haalde, vervolgde hij: „Ik zou het van u willen kopen. Ik zal er u goed voor be talen!" Doch nu betrok het gezicht van de zanger. Afwerend strekte hij de handen uit en verontwaardigd antwoordde hij: „Het liefste wat ik bezit zoudt ge me wil len ontnemen, heer! Wat zou mijn stem zijn zonder de lieflijke begeleiding van deze tonen! Neen, dit instrument is voor geen duizend goudstukken te koop!" AGENDA Dinsdag 28 november Zierikzee: Stadhuis, 9 uur, vergadering gemeen teraad. Kerkwerve: Verenigingsgebouw, 8 uur, filmvoor stelling Rode Kruis. Burgh: Hotel Bakker. 8 uur, algemene ver gadering VVV Burgh-Haamstede. Woensdag 29 november Zierikzee: Nederlands hervormd verenigings gebouw, 8 uur, A.R. Kiesvereniging. Donderdag 30 november Zierikzee: Nederlands hervormd verenigings gebouw, 4 uur (kindervoorstelling) en 8 uur, filmprogramma Rode Kruis. Burgli: Hotel Bakker. 8 uur, jaarverg. IJs club „Burgh-Haamstede". poeders helpen u eruit! Turkije: Toestand kriliek ISTANBOEL, 28-11. Het Turkse kabinet heeft vanmorgen vroeg na een vergadering van 11 uur het be raad over de crisis rond Cyprus af gesloten. Een regeringswoordvoerder zei dat men na bestudering van de Griekse positie besloten had de eigen koers niet te wijzigen. „Wü verkeren thans in een zeer kritieke toestand", aldus de woordvoerder. Jong vuur kan ook nog wel eens in zeer oude harten branden. Wie zal dat kwalijk nemen. Uitgaande van deze gegevenheid is het ver klaarbaar (maar origineel is het wel) dat de bewoner van één onzer Schouw en-Duivelandse rusthuizen een absolute bewondering opvatte voor ons aller Sjoukje Dijkstra, die de strenge wedstrijdbaan - naar be kend heeft opgegeven voor het glijdende en verrassende showwerk. De bejaarde droomde ervan dit soe pele en prachtige ijswerk eens van nabij te zien en zijn kans kwam, toen er een Zierikzeese bus reed naar de show „Holiday on Ice" in de Rotterdamse Ahoyhal. Daar ging onze bejaarde verder gestalte geven aan een mooi, roman tisch plannetje. Hij voorzag zich van fraai verpakt Schouws palingbrood en kocht aanvullend een doos bon bons. Hij vertelde niets aan zijn bus genoten. In de zaal zag hij gespierde Sjoukje in haar kort en strak ge sneden glinster-costuumpje over het ijs wervelen. De bejaarde wist toen dat hij zijn plan zou doorzetten. Na afloop van de (middag)show zocht hij niet de bus naar Schou wen-Duiveland, maar worstelde zich door een doolhof van gangen naar de kleedkamer van de befaamde ijsster. En wie deed er open op zijn bescheiden klopje? Sjoukje zelf. Ze was van dichtbij nog mooier en flin ker dan vanuit de zaal en de moe dige bejaarde heeft haar gefeliciteerd met haar succes en het palingbrood en de bonbons overhandigd. Juf frouw Dijkstra was er ontroerd van. De missie was gelukt, maar toen begon de terugtocht. Dai was een moeilijke uitzoekerij want staande in een grijze, kille Rotterdamse straal was onze roman tische bejaarde de bus kwijt. Hij is aan het zwerven en dolen gegaan, maar geen bus. Een goede chauffeur telt neuzen en dra bleek ook in de bus één man te ontbreken. Er zijn opsporingstochten georganiseerd en vooral de chauffeur weerde zich ge ducht. Maar het verloren schaap werd niet gevonden. Tot slot werd de Rotterdamse politie gebeld, die het Schouiven-Dnivelandse rusthuis even later telefonisch om een signa lement vroeg. Inmiddels was de bus vertrokken, maar de chauffeur had rust noch duur en is kort na aan komst weer naar Rotterdam ver trokken, om samen met de politie te zoeken naar de vermiste roman- ticxis. Tenslotte werd hij slapend in het Centraal Slation aangetroffen. Hij was willig genoeg om - na zijn opwindend avontuur weer naar Zeeland terug te gaan. 's Morgens zeven uur was hij weer thuis. In hel huis is hij de held van de dag. Zijn commentaar: ,,'k dur gun spiet van!" SCH1EREILANDMAN. Advertentie Do echte Amorfluranse, In het rode busjo met gele opdruk. 'n blijvende uitkomst 1 Importeur Rietborgen CX Rotterdam Tel. 010-231162

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2