DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Hoogoven 6" werd vanmorgen te IJ muiden in gebruik gesteld Amerikaans-Russische topconferentie in voorjaar 1968? mantel of japon j „DE MAGNEET" Overwinning Maoïsten een kwestie van tijd Amsterdamse missie terug uit Japan Spoorwegen moeten het nog zuiniger doen Franse staatshoofd wenst thans Engeland niet in de E.E.G. Zal McNamara aftreden? J k 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 november 1967 124ste jaargang Nr. 19905 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Westerschouiven wijst plan streek-instructiebad af Grootsle in E.G.K.S. IJMUIDEN, 28-11. Op traditione le wüze, door het ontsteken van een fakkel, is heden (dinsdag)-morgen „Hoogoven 6", de eerste produktie- eenheid van het zg. 4 miljoen ton staalplan van de N.V. Koninklijke Nederlandsehe Hoogovens en Staal fabrieken, in bedrijf gesteld. De bouw van hoogoven 6, die met '4jn haarddiameter van 10 m en zijn ovcninhoud van caa 2100 m1 thans de grootste hoogoven in de E.G.K.S. is, heeft een investering van 110 mil joen gulden gevergd. De produktiecapacitelt is aanzien lijk groter dein die van. de hoogovens 4 en 5 en zal voorlopig ca. 3000 ton ruwijzer per dag bedragen. Verwacht wordt echter, zo zei de voorzitter van de raad van bestuur van hoog ovens ir. A. Drijver in een rede voor afgaand aan de ingebruikstelling, dat de capaciteit na 1970 nog zal oplopen naar gemiddeld 4000 ton pea- etmaal, wanneer hoogoven 6 na het gereed komen van de pelletfabriek met een ertsmengsel van pellets en sinter zal worden geladen. Ir. Drijver wees er daarbij echter op dat het kooksverbruik sindsdien ook gunstig is beïnvloed door de sinds enkele jaren toegepaste olie-in jectie in de hoogovens. Grotere produktie Starl in sei)telnber 1965 Door de grote haarddiameter en oveninhoud zal de produktie van hoogoven 6 niet alleen aanzienlijk groter zijn dan die van de huidige hoogovens, maar ook economischer. Zo zal het gemiddelde kooksverbruik per ton ruwijzer door de ingebruik neming van hoogoven 6, naar ver wacht, dalen van ruim 500 tot ca. 480 kg per ton ruwijzer. In 1963 bedroeg dit cüfer nog 600 kg en in de periode voor op het ge bruik van gesinterde ertsen werd overgegaan, lag het gemiddelde kooksverbruik zelfs op ruim 900 kg per ton. Brief van Kosygin? gevangen genomen U2-piloot Fran cis Gary Power op een tijdstip in vrijheid stelde dat gunstig was voor John F. Kennedy. Johnson zou in het bijzonder graag willen praten met partijleider Brezjnev, die „in de Sow- j et-hiërarchie de eerste onder zijns gelijken wordt geacht". NEW YORK. 27-11. Het Ameri kaanse tijdschrift „Newsweek", meldt dat president Johnson onlangs een geheime, verzoeningsgezinde brief van premier Kosygin van de Sow jet-Unie heeft ontvangen en dat dit een aanmoediging voor Johnson be tekent om te pogen het volgend voor jaar tot een Amerikaans-Russische topconferentie te komen. Kosygin zou in de brief gezegd hebben dat hij zich zorgen maakt over de huidige betrekkingen tussen de V.S. en de Sowjet-Unie en dat hij graag verbetering daarin zou bren gen. Kosygin zou inzake het Midden- Oosten Israël niet als „agressor" ge brandmerkt hebben wat de Russen doorgaans wel plegen te doen. Verder zou de Russische premier in zijn brief zijn steun hebben betuigd aan een van Johnsons vredesvoorstellen voor het Midden-Oosten, namelijk het streven naar een akkoord tus sen de grote mogendheden om het wapenvervoer aan hun bondgenoten in dit gebied te beperken. „Newsweek" meent dat Johnson in het jaar van de Amerikaanse presi dentsverkiezingen veel profijt zal kunnen trekken van een topconfe rentie met daarenboven nog een „zuivering van de internationale at mosfeer". Het blad wijst erop dat de Russen al eens eerder een rol hebben gespeeld in de binnenlandse politiek van de V.S. en wel in I960 toen Chroesjtsjov de in de Sowjet-Unie Mail dood na ongeluk AMSTERDAM, 27-11. De 27-jarige slager E. D. Goldsteen uit Amster dam is in het Wilhelmina Gasthuis overleden aan de verwondingen die hij eerder opliep toen hij op de West -havenweg in zijn woonplaats met een even tevoren gestolen auto te gen een lichtmast botste en over de kop sloeg. Volgens de politie ver keerde de man onder invloed van sterke drank. 5 I Als een dame gekleed... met een j van Nieuwerkerk Kerkstraat 10, tel. (01114)265 5 vmMMMMMMMmMMMMMmMMMMMMMMMMMMMMMMMIMMM Nieuwe naam genoemd voor NAVO-bevelhebber BONN, 27-11. Westduitse functio narissen hebben maandag geen com mentaar willen geven op een bericht in de Frankfurtur Aligemeine, waar, in werd gezegd dat de bondsregering de 54-jarige luitenant-generaal Jür- gen B'ennecke heeft uitgekozen voor de functie van NAVO-bevelhebber in Midden-Europa. Een woordvoer der van het ministerie van defensie zei dat men nog doende was nieuwe kandidaten te selecteren nadat lui tenant-generaal Schnez zioh op 3 no vember terugtrok in verband met de bezwaren van Nederland tegen zijn oorlogsverleden. Generaal Sohnez zou generaal von Kielmannsegg op volgen, die volgend jaar maart zijn NAVO-functie neerlegt. De toestand in China PEKING, 27-11. Na 20 maanden „culturele revolutie" bestaan in acht provincies en zelfstandige steden „re. volutionaire comité's" en in zes an dere voorbereidende revolutionaire comité's, waarmee de helft van China onder vaste controle van de Maoïsten staat. Dit meldt de correspondent van het Westduitse persbureau DPA in Peking. Hoewel weinig nieuws binnenkomt van de overige 14 provincies en au tonome gebieden, geloven waarne mers dat de meeste daarvan onder controle van het „volksbevrijdings leger" en - indirect - van de „com mandocentrale van het proletarische hoofdkwartier" van Mao staan. Er is nog geen eind gekomen aan de strijd Geen Russische Jotlen meer naar Israël JERUZALEM, 28-11. Premier Levi Esjkol van Israël heeft maandag in het Israëlische parlement meege deeld dat de Sowjetrussische rege ring na de oorlog van juni in het midden-oosten Joden in de Sowjet- Unie geen toestemming meer heeft verleend om naar Israël te emigre ren. Voor de oorlog werd die toe stemming echter ook maar „drup pelsgewijs" gegeven, aldus premier Esjkol. der Maoïsten tegen de „burgerlijk revisionisten" van rechts en de „anarchisten" van links, maar waar nemers achten de overwinning van de Maoïsten nog slechts een kwestie van tijd. Het grondwerk voor de nieuwe hoogoven begon in september 1965 en de mechanische montage in mei 1966. Op 26 april van dit jaar werd het hoogste punt bereikt. Een tragisch ongeval bij de bouw, dat aan één man het leven heeft gekost, heeft he laas, zo zei ir. Drijver-, een schaduw geworpen over de omstandigheid dait het totaal aantal ongevallen bij de douw bijzonder klein is geweest. Hoe wel dit ongeval door geen veilig heidsmaatregel had kunnen worden voorkomen, blijft de grootste aan dacht voor mogelijke verbeteringen van veiligheid op het werk geboden, zo zei de voorzitter van de raad van bestuur. Hoogoven 6 is gebouwd op een terrein van 1000 bij 300 m ten noord westen van de bestaande rij hoog ovens, die was afgesloten met de bouw van de sinterfabriek. Dit nieu we terrein biedt ruimte voor nog een rij van in totaal 5 hoogovens van het formaat van hoogoven 6. SCHIPHOL, 27-11. Enkele uren la ter dan de officiële schemata d is de Amsterdamse delegatie, die drie we ken lang een goodwill-reis door Ja pan heeft gemaakt, met het lijn vlieg tuig van de Japanse luchtvaartmaat schappij J.A.L. op Schiphol terugge keerd. Ongeduldig maar blij stonden vele familieleden hun. respectieve echtge noten en vaders op de pier op te wachten. Blij was ook de missie die terugkeerde, niet alleen bij het weer zien van hun familieleden, maar ook over de resultaten die zij tijdens hun reis hebben behaald. Namens alle le den voerde de voorzitter van de Ka mer van Koophandel in Amsterdam, de heer W. Rehbock, die de leiding van het gezelschap na de voortijdige terugkeer van de burgemeester van Amsterdam, dr I. Samkalden, op zich genomen had, het woord tijdens de persconferentie op de luchthaven. Burgemeester Samkalden, die ter be groeting aanwezig was, nam plaats tussen de schrijvende pers. De voor waarde, die d'e journalisten aan deze „ereplaats" bij wijze van grap ver bonden, was dat hij hun geen con currentie mocht aandoen. Reünie oud-gevangenen kamp Amersfoort AMERSFOORT, 27-11. Ruim 400 voormalige gevangenen van het Po- lizeiliches Durchgangslager Amers- foort, béter bekend als het Amers- foortse concentratiekamp, zijn in dit voormalige kamp, dat momenteel nog in gebruik is als militair kampement Boskamp, bijeengeweest voor een reünie. Uit alle windstreken waren de vroegere 'gevangenen bijeengeko men, gealarmeerd door de publika- ties dat de restanten van het kamp zouden gaan verdwijnen. Naar schat ting 1500 mensen lieten hier het le ven tussen augustus '41 en april '45. DOETINCHEM. Op een onbe waakte overweg nabij Doetinchem is maandagavond een-man door de trein Arnhem-Winterswijk overre den en op slag gedood. De identiteit van het slachtoffer heeft men tot dusverre niet kunnen vaststellen. Grote tekorten UTRECHT, 27-11. De tekorten van de Nederlandse Spoorwegen zul len in de komende jaren groter zijn dan nog kortgeleden werd verwacht. 'het nèdelig-sludo^over dit jaar zal ook iets groter zjjn dan werd voor speld. De financiële armslag, die de spoorwegen krijgen als de Tweede Kamer zijn. fiat geeft aan de garan- tiewet voor de N.S. (tot 1970 een maximumbedrag van f 315 miljoen), is naar verluidt zelfs ontoereikend. De spoorwegen zullen verder moe ten bezuinigen. Ontslagen zijn even wel niet te verwachten. De N.S.-di- rectie zoekt de oplossing in de vorm van.' een versnelling van het natuur lijke verloop. Ook wordt gedacht aan een wachtgeldregeling. Dit hebben de .personeelraad en Dubloen van Washington te terecht MIAMI, 28-11. Een met de hand gemaakte Amerikaanse Dubloen (ou de gouden munt), die eens het eigen dom is geweest van George Was hington en beschouwd wordt als de kostbaarste munt van de wereld, is maandag in Miami te voorschijn ge komen. De dubloen, waarvan de waarde geschat wordt op 100.000 dollar, was 2Vz jaar geleden met mag een aantal zeldzame oude munten gestolen uit de universiteit van Yale in Connec ticut. De verzekeringsdeskundige die de dubloen heeft opgespoord, zei op een persconferentie, dat er druk was uitgeoefend op d'e mensen die de du bloen in hun bezit hadden „omdat wij op het punt staan de dieven te ontmaskeren". De diefstal is nooit opgehelderd. Wel is een man aangehouden die ge tracht zou hebben een deel van de buit, die in totaal 1 miljoen dollar waard is, te verkopen. Uitspraak van De Gaulle PARIJS, 27-11. Engeland tot de E.E.G. toegelaten of daarvoor gaan onderhandelen zou betekenen dat men bij voorbaat instemt met ver nietiging van het gebouw van de ge meenschappelijke markt, heeft gene raal de Gaulle maandag op zijn pers conferentie gezegd. Frankrijk is ech ter bereid een regeling te treffen, zo als associatie of anderszins, om de handel tussen de E.E.G. en de landen van de vrijhandelszone te vergemak kelijken. Frankrijk ziet onbevreesd het ver dwijnen van de tolmuren tegemoet, zei de president, waarbij hij een overzicht gaf van het economisch gebeuren in Frankrijk in de laatste acht jaar. De stormen waaraan het pond en de dollar bloot staan, zijn niet door Frankrijk veroorzaakt, maar zull'en mogelijk ledden tot herstel van het op goud gebaseerde internationale monetaire stelsel. De Franse president ontvouwde een vredesplan voor het Midden oosten gebaseerd op terugtrekking van de Israëlische troepen uit de be zette gebieden, beëindiging van de staat van oorlog en wederzijdse er kenning door de betrokken landen. Er moeten grenzen worden vast gesteld, het vluchtelingenvraagstuk moet worden opgelost en vrye scheepvaart in de Golf van Akaba en het Suezkanaal moet worden ge waarborgd. President de Gaulle beschuldigd de Canadese regering van „partijdig heid" ten aanzien van de Franse Ca nadezen. Deze zijn blootgesteld aan druk van do leant van de Angeflsak- sisohe economie, zei hij. Quebec zou een soevereine staat moeten worden en de solidariteit van de Franse ge- meenschap aan beide kanten van de Atlantische Oceaan zou moeten wor den georganiseerd. Engelse teleurstelling LONDEN, 27-11. De eerste reac tie in Londen op de passage in de persconferentie van1 de Gaulle over Britse toetreding tot de E.E.G. is er een van diepe 'teleurstelling. De Franse president heeft deze keer ronduit een veto uitgesproken, niet alleen over toetreding maai- zelfs over het aangaan van besprekingen, meent men in politieke kringen. Het staat zelfs te bezien of de Gaulle's opmerking over eventuele associatie wel ernstig genomen moet worden, zei men. daarna de topfunctionarissen van het spoorwegbedrijf maandag vernomen van de N.S.-directie. In twee verga deringen werd de top (300 man) in K en W in Utrecht op de hoogte ge— steld vamj de jongste sombere balans, die de N.S.-directie heeft opgemaakt. Het beraad vond plaats achter geslo ten deuren, waarvoor functionaris sen van de spoorwegrecherche en een N.S.-bode in uniform de wacht hielden. Tr actementen van predikanten achtergebleven? DEN HAAG, 27-11. De Bond van Nederlandse Predikanten is van me ning, dat stijging van de traktemen ten der predikanten dit jaar is ach tergebleven bij die van de ambtena rensalarissen en vindt dat daarom een nabetaling over 1967 op haar plaats is. De bond, die dit zegt in haar blad „Het Orgaan" constateert, dat de sa larissen van de ambtenaren met in begrip van de nabetaling vain 1,7 pro cent per 1 december a.s. thans bijna 11 procent hoger liggen dan een jaar geleden. De bond memoreert, dat de ambtenarensalarissen op 1 janua ri 1967 met 7,30 procent omhoog gin gen. Op 1 juli 1967 kreeg „meneer de ambtenaar" er 1,5 procent bij en „tot zijn blijde verwondering krijgt de goede man 'er over het gehele jaar nog eens 1,7 procent bovenop", het geen betekent, dat het salaris van de ambtenaar nu 10,65 procent hoger is dan een jaar geleden. Het traktement van de predikant is 3,5 procent hierbij ten achter ge bleven .De bond vindt daarom een nabetaling over 1967 redelijk en meent, dat, als deze nabetaling uit blijft in 1968 sterk met de achter stand over 1967 rekening gehouden moet worden. WASHINGTON, 28-11. President Johnson heeft de Amerikaanse mi nister van defensie, Robert McNa mara, aangewezen voor de functie van president van de Wereldbank, zo meldt de „Washington Post". McNa- mara's kandidatuur zou de vorige week ingediend zijn bü de 20 direc teuren van de bank. Volgens de „Washington Post" loopt de ambtstermijn van de huidige president van de bank, George Woods, op 1 januari af. De Londen- se „Financial Times" had al eerder gezinspeeld op de benoeming van MoNamara. Het blad had van een van de directeuren van de Wereld bank vernomen dat men McNamara kandidaat gesteld had voor deze functie. Maandagvond meldde ook de „New York Times" dat de kandida tuur van McNamara is voorgelegd aan de directeuren van de bank. Vol gens dit blad zullen dezen zich woensdag hierover uitspreken. In het afgelopen jaar hebben hardnekkige geruchten de ronde gedaan dat Mc Namara het niet geheel met Johnson eens is over diens politiek tegenover Vietnam en dat hij als minister zou willen aftreden. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's vy. N Wanneer men niet heeft waarvan men houdt, houdt X 0 men van wat men heeft. X socccccooccoscososccoseooc Enkele buien Aanvankelijk zwaar bewolkt met tij delijk regen, later verspreide opkla ringen maar ook enkele buien; ma tige tot krachtige wind, ruimend van zuidwest naar west tot noordwest; dezelfde temperaturen ais vandaag of iets hogere. 29 nov. Zon op 8.22, onder 16.34. Maan op 5.13, onder 15.07, 30 nov. Zon op 8.23, onder 16.23. Maan op 6.48, onder 15.27. Nieuwe maan: 1 dec. te 17.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 nov. 0.44 v.m. 13.01 n.m. 30 nov. 1.36 v.m. 13.51 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 nov. 0.29 v.m. 12.54 n.m. 30 nov, 1.17 v.m. 13.39 n.m. Springtij: 3 dec. Duizend balen meel aangespoeld op strand TERHEIJDE, 27-11. Op het strand van Terheijde zijn ongeveer duizend balen tarwebloem aangespoeld, af komstig van het Oostduitse vracht schip „Stubbenkammer", dat zater dagochtend enkele kilometers voor de monding van de Nieuwe Water weg is gezonken. Het zijn balen van 50 en van 20 'kg. Van bijna alle ba len is de inhoud droog gebleven. Personeel van de gemeente Monster, waartoe Terheijde behoort, was maandag druk in de weer om de ba len te vergaren en op te slaan. Oud-minister Beerman f ROTTERDAM, 28-11. Mr. A. C. W. Beerman, minister van justitie in het kabinet De Quay 1959-1963, is zondag na een langdurige ziekte, 66 jaar oud overleden. Mr. Beerman, die tevens lid is ge weest van de gemeenteraad van Rotterdam voor de Christelijk His torische Unie en voorzitter van de Rotterdamse Stichting Havenbelan- gen, heeft tal van artikelen over de Rotterdamse haven gepubliceerd, en trad op als praeadvaseur voor de Nederlandse juristenvereniging en de Nederlandse vereniging voor in ternationaal recht. Hij is tevens raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Den Haag geweest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1