Tentoonstelling van duiven, kanaries en bijen bezing van ir. M. de Vink voor Z.V.U./Nu S AWE MA NV. Geen devaluatie Amerikaanse dollar Veroordelingen in Griekenland Sint (en zes Pieten) maakten „joyeuse entree" te Zierikzee Gevleugelde» in Graanbeurs ZIERIKZEE, 24-11. De vogels had den het vrijdagavond en zaterdag driekwart van de dag te zeggen op de grote tentoonstelling van duiven en kanaries, georganiseerd door de postduivenhoudersvereniging „Zie rikzee" en de vogelhoudersvereni- ging „Vogelvreugd", gehouden in de Graanbeurs, waar heel wat publiek oog in (kraal) oog heeft gestaan met de kleine en grotere gevederden, die hun eigenaars dag in dag uit niet alleen de nodige zorg, maar ook heel wat vreugde bezorgen. Wat de postduiven betreft was het puik van de kooien present. Fraaie duiven en doffers, die stuk voor stuk aan de controle van de jury wei-den onderworpen. Wie iets weet van de duivenwereld, zal begrijpen dat het vaak om een enkel puntje of zelfs een half puntje ging bij de beoorde ling. Schommelde de notering van de duiven vaak rond het cijfer 90, daar waren waarderingen van 91 en 92 aluitschieters. Daarna werd het eenzaam. Met een half puntje meer (&2%) bijvoorbeeld, werd de oude De heer H. Slagboom met zijn prijswinnende oude doffer. ZIERIKZEE, 25-11. Een gezamen lijke avond van Nut en ZVTJ bracht vrijdagavond in de foyer van de Zie- rikzeese Concertzaal een groot aantal belangstellenden bijeen voor een le zing door de directeur van de Zeeuwse Provinciale Planologische Dienst, ir. M. de Vink, die - zoals hij zelf aan het slot van zijn betoog con cludeerde - een mcmentopname be lichtte uit de „boeiende film van Zeeland's ruimtelijke ordening". De belangstelling van de aanwezigen ging vooral uit naar de verwachte ontwikkeling van Schouwen-Duive- land dat - naar de mening van ir. De yink gebaseerd op de „rijkspla nologie" - als zogenaamd uitloopge bied en „groene ruimte" in de toe komstige ontwikkeling zal werden bewaard en veilig gesteld. Met andere woorden: Schouwen- Duiveland is en blijft in het totale ruimtelijke beeld van Nederland van groot belang als „groene recreatie vlakte" en daarmee krijgt dit gebied een duidelijk andere functie ten op zichte van overig Zeeland waarvan het zuiden en midden worden aange merkt als industriegebied. Als Zie rikzee zou gaan groeien tot een stad van 50.000 inwoners, dan betekent dat volgens ir De Vink zeker geen aantasting van het geschetste „groe ne" toekomstbeeld, ook niet in aan merking genomen het feit dat een stad van 50.000 inwoners bepaald een eigen industrie moet hebben. Na de afsluiting van het Brouwers- havense Gat, in 1972, zijn er op één dag al recreatiemogelijkheden voor een kwart miljoen mensen op de - aan te kleden - schorren voor de kust van Gceree, op Schouwen en op de zandplaten. Deze recreatie kan een grote welvaartsbron gaan vor men. Langs de Schouwse noordkust komen overigens vrijwel geen schor ren voor, zoals dat voor Goeree wel in grote mate het geval is. Zandpla ten bij Schouwen kunnen echter wellicht wel voor recreatie geschikt worden gemaakt, maar ir De Vink wees in dit verband op de belang stelling van de zijde van de natuur bescherming voor deze platen. Tot nu toe is dan ook nog geen beslis sing over de bestemming van de zandplaten genomen. Samenvattend meende ir De Vink dat Schouwen-Duiveland een be langrijke ontwikkeling tegemoet gaat als centrum voor recreatie en wa tersport met daarnaast aüs belang rijkste bestaansbronnen de landbouw en enige industrie. De directeur van de PPD in Zeeland benadrukte in dit verband de betrekkelijkheid van het Advertentie Centrale verwarming Mealstraat 20, Zlarlkzaa, Tel. 01110-3211 KERKNIEUWS Vierde Bijbeluitgave voor geestelijk gehandicapten AMSTERDAM, 25-11. Het vierde boekje in de reeks uitgaven „Wat de Bijbel ons vertelt", voor geestelijk gehandicapten voorbereid door een groep protestantse en katholieke des kundigen, is uitgekomen onöeide ti tel „Bruiloft in Kana". De bijbeho rende grammofoonplaat is samenge steld door de audiovisuele dienst in Hilversum. Deze reeks zal een Bijbel vormen in een taal die dc geestelijk gehan dicapten aanspreekt. Ook in het bui tenland ondervinden deze uitgaven volgens het N.B.G. grote belangstel ling en waardering. geschetste toekomstbeeld dat immers gemeten is naar hedendaagse schaal. Niettemin is „planning" een onmis bare zaak. Ir De Vink was - na een enkel in leidend woord door drs. J. J. Mot- tier - zijn lezing begonnen met een projectie van het totale Delta-gebied in het grote geheel, waarbij hij dui delijk stelde dat Zeeland ook in de toekomst naar verwachting een van doffer van de heer Slagboom kampi oen. Ook bij de andere rubrieken ontliepen de cijfers elkaar niet veel. Kanaries Alleen kenners kunnen iets zinnigs zeggen en afzien aan kanaries, als het gaat om goed, beter, best. Maai er zijn veel kenners te Zierikzee. Zeer talrijk waren de kooitjes waar in de gele vogeltjes, wat onwennig bij al dat rumoer, de zaal inblikten. In het midden van de zaal was een ruime kooi opgesteld, waarin ander soortige vogels, w.o. goudfazanten, waren ondergebracht. Stand bijenhouders Het podium was tijdens de ten toonstellingsuren het terrein van de imkers. Zoals bleek uit het instruc tieve tentoongestelde materiaal, is het van de „holle boom" tot de Mom- mers' bijenkast een hele ontwikke ling geweest, met als duidelijk doel het verkrijgen van de honing. Zo waren daar specimen van de bis- schopskorf en de boogkorf als tus senvormen in een ontwikkeling naar de kast, die voor een efficiënt bijen- houden het non plus ultra mag heten. Zo'n kast kan per seizoen wel 40 pond honing opleveren, maar de im ker moet dan ook wel goed voor zijn bijtjes zorgen en weten hoe te han delen. Ook waren op de expositie levendige bijen (achter glas) te zien. Interessant was het vervaardigen van waskaarsen tijdens de expositie, waarmede het bestuurslid van de af deling Schouwen-Duiveland van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland, de heer D. Fluijt, zich belastte. Kenner bij uit- steje bleek de heer C. van Sluijs, die al heel wat imker jaren op zijn naam heeft staan. Bij elkaar was de expositie een be zoek aan de Graanbeurs zeker waard, als fraai voorbeeld van een uiterst zinvolle vrijetijdsbesteding; de belangrijkste 'landbouwgebieden van het land zal blijven al zaïl de landbouw uiteraard voor industrie en recreatie in opmars offers moe ten brengen. In antwoord op een vraag van de heer A. M. Geluk bevestigde ir De Vink dat de landbouw zijn belang rijke plaats zeker zal behouden. Ver wacht wordt daarnaast een over schakeling op tuinbouw. Naar aan leiding van een opmerking gemaakt door mr J. P. Boersma wees ir De Vink op het belang van de juiste landschappelijke aankleding van het gebied langs de Schouwse noordkust. SPORT MEVO I speelde gelijk (2—2) tegen Kloetinge I Vóór de aanvang van deze wed strijd werd K. de Oude in de kleed kamer namens alle spelers van het le elftal dcor aanvoerder T. de Jong gehuldigd voor het feit dat hij niet minder dan 500 maal de oranje-witte kleuren heeft verdedigd. Na een bij zonder leuk en spontaan speechje, waaruit duidelijk bleek dat de geest in het le elftal momenteel prima is, mocht K. de Oude een fraaie ruiker bloemen in ontvangst nemen. Het heeft Mevo, vooral in de le helft, in de ontmoeting tegen Kloe tinge zeker niet meegezeten. Het be gin was voor de Zierikzeeënaars hoopvol toen Jan van Dijke' er in slaagde zijn club de leiding te geven 1-0. Kloetinge bleek evenwel niet van plan te zijn zich zonder meer bij deze achterstand neer te leggen. Vooral' de rechter vleugel, welke be stond uit een tweetal oudspeTers van VOETBAL Beter voetballend Zierikzee wan van ODIO (3—0) Zierikzee dat op 17 september te gen Hontenisse zijn laatste overwin ning boekte, haalde in deze wed strijd een ruimschoots verdiende ze ge. Tegen het pover spelende Odio, onbegrijpelijk dat dit elftal vorige week met 3-0 van HVV'24 won, had het technisch vooral veel beter voet ballende Zierikzee vooral in dc eer ste helft een groot veldoverwicht. Duidelijk trad hierbij weer eens aan het licht dat het in de rood zwarte aanvalslinie aan een afwer- 'ker ontbreekt. Had men hierover de beschikking gehad, dan was er reeds in de le speelhelft in geslaagd een beslissende voorsprong te nemen. Nu kwam de magere 1-0 voorsprong in het le kwartier van de 2e helft, toen ODIO Zierikzee geheel in de verdediging wist te drukken, zelfs nog in gevaar. Direct na de aftrap nam Zierikzee het spel in handen. Op het middenveld werd er uitste kend gecombineerd, maar voor het doel ontbrak het in de meeste ge vallen weer aan voldoende man kracht om de uit zes man bestaande ODIO-verdediging op de knieën te brengen. ODIO, dat klaarblijkelijk op een gelijk spel gokte, kwam er met zijn vaak maar uit twee spelers bestaande aanvalslinie tegen de Zie rikzee verdediging niet aan te pas. Een uitstekend schot van Hooger- heide. die op verdienstelijke wijze debuteerde, ging rakelings over de lat. A. Klink, die deze maal achter de 3 mans voorhoede van de thuis club opereerde, kwam tot een aan tal goede akties. Hij wist hierben tot tot ver in de ODIO defensie door te breken, maar op het beslissende moment misten zijn schoten de no dige kracht om de ODIO doelman te kunnen verschatken. Uit een pass van aanvoerder Willemse kwam Th. Klink geheel vrij voor de ODIO- doelman. Daar Klink recht op de doelman afschoot ging deze prach tige kans evenwel verloren. In de 26e min. gaf Willemse weer een prachtige pass in do vrije ruimte waarop A. Klink uitstekend door- sprintte. Keurig kwam hij hierbij voorbij de ODIO verdedigers, waar na zijn schot via de binnenkant van de paal de ODIO-doelman geen schijn van kans gaf (1-0). Geduren de het verdere verloop van de le helft bleef Zierikzee domineren zonder er hierbij in te slagen de voorsprong nog op te voeren. Direct na de hervatting ging ODIO druk op de verdediging uitoefenen, waar bij de thuisclub er niet in slaagde het spel te verplaatsen. Doelman Stoutjesdijk moest al zijn capaci teiten tonen om een gevaarlijke schuiver onschadelijk te maken. On danks de druk die bijna een kwar tier duurde, bleek achteraf dit de enige gevaarlijke aktie welke de voorhoede van ODIO nam. Duidelijk werd hierdoor de machteloosheid van deze aanvalslinie nog eens on derstreept. In de 24e minuut viel praktisch de beslissing toen de deze middag bijzonder hard werkende Th. Klink na een voortreffelijke ak tie het leder naar de vrij staande Willemse plaatste, die laag en on houdbaar dnschoot (2-0). In de 29e minuut werd de voorsprong zelfs opgevoerd tot 3-0, nadat Willemse zich handig van enige verdedigers wist te ontdoen, waarna hij het leder in de doelmond plaatste, waar Th. Klink op tijd arriveerde om het be slissende tikje te geven (3-0). De overwinning kwam hierna geen mo ment meer in gevaar. SAN ANTONIO (Texas), 24-11. - President Johnson heeft ondanks dc grote aankopen van goud op Euro pese markten niet het plan om de dollar te devalueren. Het Witte Huis heeft dat vrijdag laten weten op een persconferentiei van de perssecretaris van de presi dent, George Christian, in San An tonio (Texas). „Wij zijn van oordeel dat het wereldaanbod van goud in de huidige situatie voldoende is", zei Christian. Nederlandse soldaat aangehouden bij Oostduitse grens LAUENBURG, 26-11. De 21-jarige Nederlandse dienstplichtig soldaat Petrus Sch. is in de nacht van za terdag op zondag bij Lauenburg (Slees wij k-Holstein) door grensbe- wakingspersoneel aangehouden. Hij zou getracht hebben bij Lauenburg de zonegrens met Oostduitsland te overschrijden. Sch., die zijn dienst plicht vervult bij het ver bindings- opleidingscentrum in de Elias Beeck- mankazerne in Ede, was met week end-verlof. Bij zijn aanhouding was hij gekleed in zijn militaire uniform, waarover hij een (burger) windjek- ker droeg. Tegen de politie heeft Sch. alleen willen zeggen, dat hij in Horst bij Lauenburg was om een correspondentievriend te ontmoeten. In 1972 een artsenoverscliot UTRECHT, 25-11. Gezien de grote aantallen studenten die in de ko mende jaren hun arts-examen zul len afleggen, moet voor 1972 en de daarop volgende periode een over schot aan huisartsen worden ver wacht. Dit heeft prof. R. Hornstra van het instituut voor sociale geneeskunde van de rijksuniversiteit in Utrecht, gezegd in1 een onderhoud met het A.N.P. Prof. Hornstra volgt al vijf tien jaar het verloop van het stu denten- en artsenbestand in Neder land en op grond van het door hem verzamelde cijfermateriaal1 as hij1 tot de conclusie gekomen, dat het hui dige tekort aan hulsartsen maar een tijdelijke zaak is. Mr. A. J. d'AiUy overleden AMSTERDAM, 24-11. In de zie- kenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam is vrijdagmiddag over leden mr. Arnold J. d'Ailly, die van 1 oktober 1946 tot 1 januari 1957 bur gemeester was van Amsterdam. Mr. d'Ailly leed aan een ziekte aan het lymph vatenstelsel en is geruime tijd ernstig ziek geweest. Op verzoek van de familie zal de begrafenis in stilte plaatsvinden. Nijdige wijnboeren BEZIERS (Zd. Frankrijk), 26-11. Meer dan 200 nijdige wijnboeren hebben zaterdagavond het kantoor van een wijnhandelaar in Beziers vernield, omdat de handelaar naar hun zeggen Algerijnse wijn wil in voeren om 'deze met Franse wijn te vermengen. Uittreksel preek van Augustinus gevonden VATICAANSTAD, 26-11. De Duit se professor H. Heffner heeft in een elfde eeuws manuscript, dat zich in de bibliotheek van het Vaticaan be vindt, een uittreksel gevonden van een preek van de kerkvader Augus tinus, di eals zoekgeraakt werd be schouwd. De tekst, die een uiteen zetting bevat van de waarde van de aalmoes, zal gepubliceerd worden in het tijdschrift van de Belgische Be nedictijnen. Prof. Lambot, een van de beste kenners van het werk van Augusti nus, heeft verklaard dat de gevon den tekst authentiek is. Het bestuur van de afdeling van de Bijenhoudersvereniging was aanwe- zig en keek toe hoe de heer Fluijt zijn waskaarsen maakte. (Foto: Zieri'kzeesche Nieuwsbode). SALONIKI, 26-11. Het proces in Saloniki tegen 41 van subversieve activiteiten beschuldigde personen is zaterdag geëindigd met de veroor deling van twee verdachten, Chris- tosmosjos en Constantin Verros, 'tot levenslange gevangenisstraf. Advertentie Goes, toonde zich herhaaldelijk zeer gevaarlijk. De bezoekers kwamen weer op gelijke voet door een doel punt van A. Koole 1-1, waarna F. Robben er met een kopbal in slaag de de stand op 1-2 te brengen. Scho ten van Verwijs en Lupgens vonden op hun weg paal en lat, terwijl een fraaie kopbal van F. de Oude, welke rakelings over iging, een beter lot had verdiend. De zeker verdiende gelijk maker kwam na de hervatting van de voet van linksbuiten Co Verwijs 2-2. Hoewel Mevo hierna nog ver schillende pogingen in het werk stel de om de volle winst te bemachtigen slaagde men hier niet'dm. Oök doel man Bij de Vaate die nog enige ma len aan de tand werd gevoeld wist zijn doel voor verdere doorboringen te behoeden, zodat met gelijke stand het eind aanbrak, wat de verhouding in het veld vrij goed weergaf. Hartverwarmfend, ondanks koude ZIERIKZEE, 25-11. Sint Nicolaas is weer te Zierikzee gearriveerd. Rijk voorzien van assistentie - niet minder dan zes Zwarte Pieten bracht hij mee - kwam hjj zaterdagmiddag naar Zierikzee gevaren. Om half twee meerde de boot, die met intense spanning, vooral van de kleintjes, was tegemoet gezien, af aan het Luitje, waar jong en oud reeds iets voelde tintelen van de heerlijke pret die op Sints jaardag - 5 december - zijn hoogtepunt zal vinden. Geniepig koud weer was de bevestiging van de bijna klimatologische traditie op de dag der „blijde inkomst", extra kil gemaakt door een drenze- lend motregentje, dat de lenzen van velé fototoestellen deed beslaan. Maar wat hinderde het op deze feestelijke dag? Toen Sint met gevolg debarkeerde van „De Valk" van dc visserij politie, stond burgemeester D. W. Kastelein zijn hoge gast cp te wachten. Hij ver welkomde hem hartelijk op Zierikzees' grondgebied. Er was plaats voor Sint en de bur gemeester in een fraaie Chevrolet, bestuurd door de heer A. D. van den Berge, maar voordat het tot instap pen kwam, had de goedheilig man het al bar druk met zijn joviale be groetingen en handjes geven. Tien tallen kleuterhandjes (ze waren pre sent met de onderwijzeressen) wer den naar hem opgestoken. De Pieten maakte dolle sprongen, maar daar mee is de entourage van Sints' aan komst nog niet volledig geschetst. Charmante majorettes van de gym nastiekvereniging „Rust Roest" ston den aan weerszijden van de ponton geflankeerd. Ook het tamboerkorps van deze vereniging was present, evenals de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" (wat was het koud om te bla zen) en last not least een groep ama zones en ruiters van „De Schouwse Ruiters". bouwen de verbouw van de Con certzaal. „Ik hoop dat het allemaal voor elkaar komt". Lekkere keten „Kunst en Eer" zette daarop het „O, kom er eens kijken" in 'en toen- was het woord aan Sint, die opval lend goed bleek geïnformeerd te zijn over Zierikzee. Het was hem opge- Sint Nicolaas nodigde daarop de burgemeester uit een maandje in Madrid te komen logeren, om Sint's ambtswoning te bekijken. Tot slot wenste hij de eerste burger alle sterkte bij de uit te voeren taken. Vrolijke optocht Gerangschikt in een optocht met Sint in de (open) auto als middel punt, zette eindelijk de stoet zich in beweging over de Nieuwe Haven. Halzen rekten zich, kinderwangen begonnen te gloeien van opwinding, opwekkende flarden muziek vloeiden weg in de leigrijze lucht. Langs Oude Haven (zuidzijde), Kraanplein en Oude Haven (noordzijde) bereikte de stoet het Havenplein, waar de zetel voor Sint al gereed stond op het platform aan de zijde van de Gast- huiskerk. De Pieten hadden toen al heel wat pepernoten verstrooid. Toen Sint eindelijk was gezeten, verwelkomde de burgemeester de bisschop van Myra, verwijzend naai de grote schare kinderen die bij zijn komst aanwezig was. Aan het „goed heilig" verbond de burgemeester de noodzaak dat ook de mensen - klei nen en groten - goed voor elkaar zijn. Natuurlijk wees hij Sint op de schoonheid van Zierikzee, waar het goed toeven is. Wensen had de bur gemeester ook. Een merkwaardige was die m.b.t. de winkelsluiting. „Ik hoop dat de middenstand het nog eens voor elkaar krijgt dat alle win kels op een bepaalde morgen of mid dag sluiten. Dat is vooral ook in het belang van de huisvrouwen". Ver dere punten op het wenslijstje van de burgemeester golden de woning- Blijde jeugd Sint prees de jeugd gelukkig die school gaat in nieuwe gebouwen, vallen dat de burgemeester geen ambtsketen dx*oeg bij zijn verwelko ming, maar geen noodSint had een fraaie (en lekkere) keten meeger bracht, die één der Pieten de heer Kastelein om de hals hing. Sint had ook weet van de reizen naar Hatfield en St. Hilaire en hij meende dat zon der twijfel juist de Fransen hun best zullen hebben gedaan, „daar zij een Kastelein op bezoek kregen". „Wat zullen jullie blij zijn en ge- - leerd worden". Geschenken had Sint zozeer nu niet meegebracht. De in kopen wenste hij te Zierikzee te doen, om dan op 5 december tot uit reiking over te gaan. In die tussen tijd kunnen de bij de schoorstenen geplaatste schoentjes worden gevuld. De jeugd vond het allemaal best en riep hartelijk „ja" tot Sint. Daarna zongen de kleintjes het „Sinterklaas is jarig" en de stemming werd hele maal mooi toen verschillende kinde ren bij Sint op het plafond klauter den, om een solo-5-december-num- mer ten beste te geven. Vooral het eerste jongetje bleek op zijn vokale bijdrage te hebben gestudeerd. Na afloop brachten Sint en de Pie ten bezoeken aan de zieken- en rusthuizen. Vooral in de rusthuizen bleken de Pieten - tot groot ver maak van de bewoners - heel wat dolle streken in petto te hebben. In de ziekenhuizen ontkwam menige verpleegster niet aan een roetzwart kusje. Sint vertoonde zich tenslotte nog - na bezoek aan een aan huis ge- bondene - nog in de Concertzaal, waar de jeugd dolle pret beleefde met een poppentheater, de clown Fako, Japino en de vrolijke matro zen. Bij elkaar was het voor jong en oud een verrukkelijke middag. Sint in gezelschap van burgemeester majorettes bij zijn aankomst aan het D. W. Kastelein passeert de haag van Luitje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5