wil Je f tea stok kaas uit het vuistje Rook'm óók zwaarder is er niet 9 s Wim DE ROOS IN DE WINTER Ét* T-" In januari weer „Schipper Express" naar Amsterdamse R.A.I. Bedrijfsleven zou meer kunnen bijdragen aan prov. en plaatselijke V.V.V. De ontdekking van vitaminen A Jew imzaaoA v* De grootmeester der tonen Aandacht voor de tuin Advertentie Tot een volledige verzorging van onze rezen behoort ook het aan brengen van een beschutting tegen strenge vorst. In ons land kan zacht weer plotseling omslaan in echt win terweer en al behoort de roos nu tot de winterharde plant, zodat nacht vorst nog niet veel kwaad doet, een lang aanhoudende vorst kan ernstige schade aanrichten. Nu moet er mest of compost op Voor struikrozen is de eenvoudig ste beschutting, het aanheuvelen, hetzij met grond, hetzij met ruige- of paardemest of wel met goede kwaliteit compost. Grond graaft men uit de bedden, doch de kans bestaat dat men daar door de wortels kwetst en wanneer het zware grond is, kan deze bevrie zen tot een harde klomp. Ruige mest is uitstekend, tijdens de wintermaanden loogt deze uit, waardoor er gelijktijdig planten- voedsel in de bodem komt. Deze be schutting staat echter wat slordig doch dit kan worden verholpen door er sparretakken over te leggen. Niet beter, maar wel eenvoudiger is het gebruik van compostt mits van goe de kwaliteit. Deze is droog bij aan schaffing en laat zich gemakkelijk verwerken. Als dit strooisel in het voorjaar wordt ondergespit, maakt het de grond goed luchtig. Het gebruik van opgeharkte bla deren uit de tuin is af te raden, in verband met mogelijke aanwezig heid van schimmels of eitjes en lar ven van insecten kunnen overwinte ren, zodat dit een kweekplaats kan worden van allerlei narigheid. De stamrozen Stamrozen kunnen zolang zij nog buigzaam zijn, naar de grond wor den gebogen, de kroon kan met een vorkvormige tak vastgezet worden en gemakkelijk geheel worden afge dekt, daarmede is dan de gevoelig ste plaats beveiligd. Oudere stammen kan men niet meer buigen, zodat deze moeten worden ingepakt met sparretakken, eerst enige in het hart van de kroon met de naaldstand naar beneden om het hemelwater af te voeren en daarna de gehele kroon. Dit werkje moet plaats hebben bij niet-vriezend weer, teneinde takbreuk te voorkomen. De leirozen Leirozen zijn vrij winterhard, en kele uitzonderingen daargelaten. Toch verdient het aanbeveling een bedekking aan de voet van de stam aan te brengen en bovendien kunt u enige sparretakken tegen de plant aanbrengen, meer ter bescherming van eventuele vroeg ontluikende knoppen tegen schrale wind. Het is verstandig nu deze voor zorgen te nemen, want u dient re kening te houden met eventuele vroeg invallende vorst. Het controleren tijdens de winter Advertentie van de genomen voorzorgen is nood zakelijk, want vogels en katten e.d. kunnen de verpakking in wanorde gebracht hebben, mogelijk kan ook harde wind oorzaak zijn van vernie ling van uw werk, de harde wind kan ook oorzaak zijn, dat van een stamroos de stok breekt en dan dient deze spoedig vernieuwd te worden. Besteed ook eens aandacht aan de ijzeren gestellen voor treurrozen, ro- ?enpiramiden, het hekwerk voor lei rozen e.d. Herstelling van gebreken dient met zorg te geschieden, even als eventueel verven van steunen e.d. beter in de rusttijd kan geschie den dan in de groeitijd, zodat be schadiging der plant kan worden voorkomen. Het gebruik van witte verf voldoet hei beste. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kralingen (7e pred. pl.) (toez.): W. Janssen, Goes; te Rijssen (vac. J. van 't Ende) (toez.): J. Bogaard, Ernst (Gld).; te Joure (vac. R. Bijl) (toez.): B. Zoodsma, Wemeldinge; te Schoonhoven (vac. H. Jongerden): L. Roetman, Gouda; te Arnemuiden (toez.): W. van Hen- nekeler, Zwartebroek; te Wijk bij Heusden: J. Bogaard, Ernst (Gld.). Bedankt voor Zalk en Veecaten: M .Ravenhorst, Nes en Wierum; voor Ten Post (toez.): G. A. Zuidam, Nieuweroord; voor Huizen (N.H.) (vac. J. H. Cirkely): J. van den Vel den, Amersfoort. Evang. Lutherse Kerk Examens. Aan het Luthers se minarium slaagde voor het kandi daatsexamen theologie de heer D. Th. Strasser te Amsterdam; voor het proponentsexamen slaagde de heer M. Ruppert te Zeist. Als eerstejaars werden ingeschre ven de heren H. C. Donga te Stads kanaal, K. van der Horst en J. C. Vink, beiden te Amsterdam. Ger, Kerken Beroepen te Tweede Exloërmond: kand. R. S. Elgersma, Grijpskerk. Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Nigtevecht: J. Fa- ber, v.h. pred. bij de Christ. Ref. Church te Pembroke (Ont.) (Cana da). Bedankt voor Uithoorn (2e pred. pl.): G. Assies, IJmuiden; voor Ger- kesklooster-StroobosC. Kamper, Garijp. Benoemd tot luchtmachtpredikant te Nijmegen: J. A. de Waard, 't Harde, die deze benoeming heeft aangeno men. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen en aangenomen naar Hui- zum: kand. H. Kiezebrink, Wapen veld. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Zaandam: H. W. Eer- land, Amersfoort en J. Plantinga, Rozenburg. Beroepen te 's-Gravenhage-West: J. H. Velema, Apeldoorn (2e maal); te Deventer: H. W. Eerland, Amers foort; te Hilversum-Oost: H. W. Eerland, Amersfoort. Ger. Gemeenten Beroepen te 's-Gravenhage-zuid: A. W. Verhoef, Barneveld. Bedankt voor Veen: D. Hakken berg, Dordrecht. Baptisten Gemeenften Bedankt voor Veendam (2e maal): Ph. Lindeman, Utrecht. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te IJmuiden: E. H. Boer, Koog aan de Zaan, die dit beroep ook aannam. Oud-Geref. Gemeenten in Ned, Bedankt voor Vlaardingen: J. van der Poel, Ede. J^?WaRE sh Landbouwvereniging Bruinisse KOEALA LOEMPOER. Op het proviliciülc schiereiland Maleisië zjjn ernstige J I Praatje (met dia's) over de landbouw in Denemarken Tn «iïiïi BRUINISSE, 24-11. In hotel Storm heeft voor een aandachtig gehoor de heer F. de Ronde van de voorlich tingsdienst van de Z.L.M., een lezing met dia's gehouden over de land bouw in Denemarken. De heer De Ronde bracht met en kele collega's in 1966 een bezoek aan dit land. Door de devaluatie van het pond sterling en de Deense kroon kwam dit land de laatste week bij zonder in de belangstelling, vooral als agrarisch land. Dit is het dan ook. Het is een geduchte concurrent voor ons land op de exportmarkten en vooral op Engeland is Denemar ken georiënteerd. De devaluatie van de Deense kroon; toen het pond ster ling dat eerst had gedaan, was dan ook beslist noodzakelijk. Voor een Nederlandse boer valt in Denemarken eigenlijk weinig te leren want de Deense landbouw is zeker niet voor op de Nederlandse. De var kenshouderij is dat wel, want merk waardig is dat bijna idere boer, naast de bewerking van het land, zich be zig houdt met de varkensteelt, de varkenshouderij of de kippenfok kerij. In het algemeen kan worden gezegd dat de Deense boer meer werk moet doen voor minder geld dan zijn Nederlandse collega. De Deense boer leeft daarbij ook so berder. Hij eet minder aardappelen, maar wie over margarine praat wordt de deur gewezen. De Deen en zeker de Deense boer eet roomboter en dat smeert hij dik op de twee broodjes (niet meer) die hij 's morgens consu meert. Van een verdere meubilering is geen sprake, soms een beetje jam, maar zeker geen kaas, ham of an dere vleeswaren. Wel eet hij dan weer om plm. elf uur. De Deense boer met zijn vele var kens mengt zijn eigen veevoer, hij maalt zijn graan in de op ieder be drijf aanwezige hamermolen en be stelt zijn kernvoeders bij coöperatie of handel, om ze zelf dooreen te mixen met het gemalen gerstemeel. Ook de graansilo wordt meestal zelf gebouwd (veel houtbouw, naast het onontbeerlijke beton). De stallen zijn meestal loopstallen, het vee is dan ook praktisch overal onthoornd. De meest voorkomende rassen zijn de Deense rode koeien en verder het Yersy vee, die, naar de boer gelooft, beter tegen het wat koudere klimaat bestand zijn dan het Fries-Hollandse veebeslag. Prachtige dia's lieten alles zien wat de heer De Ronde vertelde van het leven op het Deense platteland, waar men de vlag hijst als er offi cieel bezoek komt, maar waar men soms ook de zee maar zijn gang laat gaan. Zo werd een plaatje vertoond ZIERIKZEE, 25-11. Er zal in janu ari weer massaal bezoek uit Zeeland komen voor de internationale ten toonstelling op het gebied van de landbouwmechanisatie, die in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. Twee jaar geleden bezochten op één dag duizend Zeeuwse boeren de ten toonstelling „Het Landbouwwerk tuig" met de „Schipper Expres": een speciale trein ,die via de Zeeuwse lijn naar Amsterdam spoorde, onder auspiciën en organisatie van het Zeeuwse Iandbouwmechanisatiebe- dr(jf W. Schipper Zoon n.v. Dit maal zal er in samenwerking met Fiat importrlce J. Leonard Lang n.v. en Kon. Kweekbcdrüf en Zaadhan- del D. J. van der Have n.v. (Polyra- ve), van Vlissingen uit, vier dagen lang een „Schipper Expres" langs de Zeeuwse stations rijden op weg naar Amsterdam: op maandag 15, dinsdag 16, woensdag 17, en donderdag 18 ja nuari. Was er vorige keer sprake van een „Zeeuwse Dag" op de tentoonstelling, het ziet er tiu naar uit, dat het in de RAI - wat de bezoekers betreft - dit maal zal lijken op een „Zeeuwse Week" De organisatoren - promotor van het geheel is de heer A. G. Verhulst - hebben met het oog op de belang stelling van twee jaar geleden en de animo, die nu al bestaat om in janu ari „mee te gaan", besloten de „Schipper-Expres" meer dan één keer in te zetten. Men is daarbij uit gegaan van „regionale reizen". Die opzet is gekozen in verband met markten en landbouwbeurzen op verschillende dagen en ook in ver band met de inleg van extra veer boten uit ZeeuWsch Vlaanderen. Voor Schouwen-DuiVeland, Tholen en Sint Philipsland is de woensdag gekozen. Ook de dames Nieuw bij de trip naar de RAI is, 'dat ditmaal ook de dames kunnen meereizen. Als attnaktie is er voor hen in de middaguren een bezoek aan het centrum van Amsterdam - ondermeer de Bijenkorf - op het pro gramma gezet. Bij de RAI staan bus sen klaar, die de dames ini het begin van de middag en de heren om onge veer vier uur een „sight-seeing-trip" door Amsterdam bezorgen, op weg naar het centrum. Einddoel is hotel Krasnapolsky, waar dames en heren elkaar om vijf uur weer zullen ont moeten. Voor de ontvangst, die daar is gepland en voor het diner. Tijdens de treinreis naar de RAI worden de bezoekers vergast op on dermeer koffie, een rokertje, een aperitief, een achtergrondmuziekje. Verder hebben de organisatoren nog diverse afetrakties voor de deelne mers aan de trip dn petto. Ged. Staten van Zeeland: ZIERIKZEE, 25-11. „Wjj menen, dat het bedrijfsleven zowel voor de plaatselijke V.V.V.'s als voor de pro vinciale V.V.V. meer kan bijdragen dan tot dusverre het geval is. De be tekenis van het werk van deze or ganisaties voor de middenstand komt thans onvoldoende tot uitdrukking in zijn bijdragen". Aldus luidt het antwoord van ge deputeerde staten van Zeeland naar aanleiding van enige vragen gesteld naar aanleiding van hot voorstel van g.s. inzake subsidiëring van de Prov. Zeeuwse Vereniging voor vreemde lingenverkeer. Ged. Staten delen op een tweede vraag van de rappor teurs, W. C. A. M. van Dongen, C. J. Buurman en A. K. de Priester-Gub- bels, verder mee het juist te achten dat de omvang van het provinciaal subsidie wordt afgestemd èn op de financiële inbreng van het bedrijfs leven èn op de personeelslasten en de kosten van huisvesting van de pro vinciale V.V.V. van een boerderij aan de Kleine Belt, waarvan het woonhuis als in de zee was verdwenen, doodeenvoudig om dat het water niet door dijken werd gekeerd maar vrij spel had op een enige meters boven de zeespiegel op rijzende kust. Zonder silo's kan natuurlijk een bedrijf met een zo intensieve veebe zetting als het Deense niet bestaan. Silo's vindt men er dan ook in aller lei vorm en maat. DEN HAAG, 25-11. Op 21 novem ber verspreidde het ANP een Reuter- bericht over het overlijden van de Amerikaanse geleerde dr. Casimir Funk, waarin gezegd wordt, dat aan hem de ontdekking van vitaminen wordt toegeschreven. Naar aanleiding daarvan vestigt men van deskundige zijde de aan dacht op het volgende: Reeds in 1896 wees. de latere Utrechtse hooglera'ar Christiaan Èyk- man (1858-1930), die toén officier van gezondheid in Nederlands-Indië was, er op, dat bij het ontbreken van be paalde voedingscomponenten ziek ten bij hoenders konden optreden. Over deze ontdekking wisselde hij van .gedachten met zijn medewerker dr Grijns (1865-1944) die later hoog leraar aan de landbouwhogeschool in Wageningen is geworden en die Eykmans inzichten volkomen deelde. Eykmans geniale inzicht deed hem hierbij verband leggen met de men selijke bferi-beri. De onderzoekingen van Eykmans legden de grondslag voor het inzicht in het wezen van deze ziekte en zij wiaren de eerste stap op de weg naar de kennis der vitaminen. Het is vooral op grond hiervan dat hem in 1929 de nobel - prijs voor fysiologie en geneeskunde werd toegekend. Wat Funk betreft, deze deed éérst in 1912 een publikati'e, waarin hij meedeelde de anti-beri-beri in zui vere vorm te hebben afgezonderd. mensen worden bedreigd en de rege ring is genoodzaakt centra in te rich ten voor de tallcze daklozen. Het wa ter stügt nog steeds. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 3e 'klas D: Zierikzee-ODIO 3-0; Steenbergen-Vogelwaarde 1-1; HW '24-Hontenisse 3-2; METO-Steen 3-1 GrenswachtersAlliance 0-2; NSV- MOC '17 3-0. Res. 3e klas C: Steenbergen II- Zierikzee II 2-3; Alliance li-Mid delburg III 7-0; Rood Wit W II- METO II 4-0. Afdeling Zeeland Zondagcom peti tie le 'klas: DFS-Groede 7-0; Kruinin. gen-Patrijzen 0-4. 2e klas B: Renesse II-Zierikzee III 7-2; Zonnemaire-Dreischor 1-2; Cortgene-Jong Ambon II 10-0. Zaterdagcompetitie le klas: MEVO-Kloetinge 2-2; Be- vQlanders-Arnemuiden II 0-1; Beren -'s Heer Arendskerke 0-3; Hoek- VCK 5-1; Zaamslag-Kats 1-1. 2e klas A: Duiveland-Serooskerke 6-2; WIK-Oostkapelle 4-2; SKNWK- Colpl. Boys 1-3; Kloetinge III-Br. haven 3-6; Middelburg VI-Bruse Boys 3-2; Veere-Nieuwdorp II 4-3. 3e 'klas A: Brouwershaven III- DFS III 1-8; Bruse Boys III-MEVO II 3-5; DFS IV-Duiveland II 4-0; MEVO III-"Brouwershaven II 1-3; ZSC-Bruse Boys II 5-1. Junioren Groep A I: Middelburg A I-Zie- rikzee A I 3-0; RCS A I-Zeelandia A I 6-0; Arnemuiden A I-Zeeland Sport A I 2-2; Goes A I-Walcheren A I 4-1. Groep A IV: Zierikzee A II-Robur A I 3-1; Colpl. Boys A I-WIK A I 2-3. Groep B X: Bruse Boys B I-MEVO B II 10-0; SKNWK B I-Zierikzee B II 13-0; Zierikzee B I-Duiveland B I 2-2. begroting 1967 MIDDELBURG, 25-11. Ged. Sta ten hebben aan provinciale staten ter vaststelling aangeboden een ont werp besluit tot wijziging van de provinciale begroting van inkom sten en uitgaven voor het jaar 1967. Dit betreft de zesde wijziging. Uit de memorie van toelichting blijkt dat de post „uitgaven in verband met de wet bescherming water staatswerken in oorlogstijd" moet worden verhoogd met een bedrag van f 62.961,60. Van deze kosten komt echter 75 pet. ten laste van het Rijk. Deze wijziging houdt verder verband met verhoging van de post voor de geestelijke volksgezondheid (f 85.714,49), waarvoor - na wijzi ging - een bedrag groot f 152.714,49 wordt geraamd. Advertentie VOEDZAAM MAKfy ie M >4 M e N ft» 3 w w M 5 5 w W Feuilleton Vorstelijk was de nieuwe woning van Haydn lang niet. Hij sliep in een bediendenkamer, die heel beschei den gemeubileerd was. Het beviel hem de eerste tijd zo slecht als iemand die een nieuw pak aan heeft, dat hem overal te nauw en te kort is. Haydn dacht evenwel aan zijn plicht en aan zijn liefde voor de mu ziek, die hij nu meer dan ooit kon dienen en was toch weer gelukkig. De prestaties van de kapel gingen vooruit. Graaf Morzin was zeer te vreden. Eenmaal drukte hij zelfs Haydn's hand en fluisterde hem toe: Mon cher Haydn, het is buitenge woon! Ik wou dat ik u voldoende kon belonen, maar ik kan het niet! Het werd carnaval. De oude kapper Keller had in deze tijd veel te doen. Niet alleen moest hij, zoals hij schertsend placht te zeggen, alle gekken het haar kap pen, maar men wilde bij ieder feest de geestige kapper als gast hebben. Uit ij delheid en geno tzucht voldeed deze gaarne aan dergelijke verzoe ken en als hij Haydn er toe kon be wegen med^ te gaan, dan was hij zó uitgelaten vrolijk, dat hij iedereen meetrok. Ook Haydn kon zich daar niet aan onttrekken. Op een woensdag legde Keiler kam, borstel, schaar en krultang neer en zei: Kinderen, vanavond moet jullie alle drie met me mee gaan, Lina, Anna en ook jij Josef! Anna weigerde echter en ging stil de kamer uit. Lina en Haydn echter stemden vrolijk toe. De oude had voor costumes gezorgd, hijzelf ver genoegde zich met een oude uitbeel ding van zijn vak, Karoline werd herderin, Haydn bedelmuzikant, die viool en strijkstok onder de arm droeg. Zo gingen ze naar de zaal, waarin een der bekendste verenigin gen Vastenavond vierde. Het wemelde in de zaal van pra tende en schertsende mensen en spoedig was de vrolijke kapper het middelpunt en de ziel van het gehele gezelschap, terwijl Haydn met zijn viool eenzaam in een hoek geleund stond en met stil genoegen naar het wilde gedoe keek. Het teken om de dans te beginnen was gegeven. Lina trad op de denkende bedelmuzikant toe. Josef, dans je? Waarom niet? Goed, maar je mag alléén met mij dansen! Maar kind, dat zal opvallen, men zal Stil, óf je geeft mij iedere dans, óf je mag helemaal niet dansen! Het meisje was zo opgewonden, dat Haydn haar verwonderd aan keek. Kom, fluisterde Lina half sme kend en half bevelend en draaide zich met haar danseur walsend in de kring. Josef! Wat is er? Wil je aan mijn verzoek vol doen? Ja. Enigszins ontstemd trok Haydn zich terug. Hij vond het vreemde verzoek van zijn 'bruid niet prettig. Zou dit verzoek uit haar liefde voor hem voortvloeien, of lag er ook het begin van jaloezie in? De laatste ge dachte ergerde hem, maar hij kon er toch niet van af komen. Een an dere gemaskerde stoorde hem in zijn overpeinzingen. Het was een magei'e gestalte, gekleed als astronoom. Waarom zo ernstig, bedelmuzi kant? Wel, als je een goed sterrekun- dige bent, kan je zelf wel het ant woord geven. Is dat meisje je bruid? (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg Haydn keek de spreker scherp aan; die stem kwam hem bekend voor. Hij nam zich voor, zeer voor zichtig te zijn. Sterrekijker, waar is dan uw bruid? I'k heb er geen! Ah! Bent u dan misschien ka pelmeester bij graaf Morzin? De ander lachte en ging verder. Er werd een boerenbruiloft ge ïmproviseerd, waarbij kapper Keiler als dorpsbarbier zijn beste grappen kon debiteren. Haydn was bij de spelende muzikan'ten en toen zag hij, hoe mooie meisjes en jongens met vrolijke gezichten hem dansend voorbijvlogen, lachte zijn gezicht en zijn ziel er. zijn viool lachte en ju belde mee. Plotseling legde een meisje in boerinnecostuum de hand op Haydn's arm; hij legde de viool neer en danste met de ónbekende de Schotse wals. Hij wist niet, wat hem overkwam en onderzoekend keek hij in de ogen van de danseuse die hij niat herkende. Nu trok het meisje een donkerro de roos uit haar kleed en gaf ze aan hem. Toen hij haar aannam, meende hij een zachte druk der gevende hand te voelen. Op hetzelfde ogen blik stond Lina naast hem, gloeiend van toorn en met brandende ogen. Josef, wat heb je gedaan? Wees toch verstandig, verzocht hij. Ik kon niet weigeren? Ken je dat meisje? Nee! Geef mij de roos! Haydn weifelde; zijn .rechterhand beefde. Hier neem ze! Lina wierp de bloem op de grond cn vertrapte haar. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4