ANGST VOOR NEO NAZI'S ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 november 1967 Nr. 19904 BLIK DOOR HET WERELD nieuwe frisse energie ELBEO smTilegange Snoep verstandig eet 'n appel Vergadering Landbouwvereniging „Landbouwbelang" Bruinisse Voor 25 jaar.... Snoep verstandig eet 'n appel Minimum- en maximum- Snoep verstandig eet 'n appel HET RAADSEL VAN ROVANNA Advertentie Het huwelijk van christen-demo- craten en socialisten in de „grote coalitie" van Bonn is niet zo heel harmonieus meer. Bij de S.P.D. be merkt men enigszins bitter dat ook van de goede daden der socialisti sche ministers de lof der kiezers gaat naar de christen-democraat Kiesin- ger, die als kanselier tenslotte het gfzicht van het kabinet is. Mogelijk zijn de socialisten de sterkste minis ters, maar in de stembus is dat niet beloond. Omgekeerd klinken uit de eigen rijen verwijten dat men af en toe ook instemt met christen-demo cratische ideeën hoewel dergelijke compromissen over en weer nu een maal de prgs van een coalitie vor men. Bij de S.P.D. zou men wel graag zien dat er in Duitsland een twee partijenstelsel kwam en dat zit er ook wel in: S.P.D. en C.D.U. zijn het bij het aangaan van hun regerings- verbond eens geworden over de noodzaak het kiesstelsel te wijzigen, geleidelijk aan en bij etappen, tot een zuiver districtenstelsel, zoals ook de Britten hebben. Wraak Uit de top van de C.D.U. komen nu opeens stemmen om die kieswet toch maar wat sneller te herzien. In eerste aanleg lijkt dat een uiting die er op wijst dat men ook daar snakt naar een situatie waarin één van de twee partijen de regeringsverant woordelijkheid draagt. Of anders gezegd: de C.D.U. wil het liever al leen doen dan met de S.P.D. Dat zou een soort wraak zijn voor een socialistisch dreigement de coa litie te laten springen, als de C.D.U. bepaalde plannen bleef doorzetten. Zo'n dreigement houdt wat in, want dan zou de C.D.U. weer naar de F. D.P. terug moeten omdat ze zonder partner geen meerderheid haalt, of S.P.D. en F.D.P. zouden samen moe ten gaan. In beide gevallen kan dus de betrekkelijk kleine F.D.P. hoge eisen stellen, niet omdat ze zoveel kiezers vertegenwoordigt, maar om dat de groten haar nodig hebben. En dat is dan geen democratie, zeggen de twee groten, waar ze nog wel ge lijk in hebben ook. Nec-nazi's De haast van de C.D.U. is echter in wezen anders gebaseerd. De neo nazi's van Von Tadden, de N.P.D., boeken als maar successen die wel iswaar niet overweldigend zijn, maar die zeker maken dat de nationaal- democraten bij de volgende verkie zing hun intree doen in Bonn. En men ziet nu aan de F.D.P. hoe een kleine partij soms invloed kan laten gelden die boven haar getal uitgaat. Dat vindt de C.D.U. griezelig. En al weer niet ten onrechte Bij een districtenstelsel, waarbij dus de zetel gaat naar de man en de partij die de absolute meerderheid haalt in een district, zal vrijwel steeds of de S.P.p. of de C.D.P. win nen. Andere stemmen gaan verloren, met op zijn hoogst een enkel district dat een eenzame liberaal of neo-nazi afvaardigt. En die enkeling, daar voor behoeven noch S.P.D. noch C. D.U. bang te zijn. Tot de haast van de C.D.U. draagt bij dat dit alles maar beter geregeld kan zijn voor de grote coalitie springt. De F.P.D., die weet vrijwel uitgeroeid te worden door zo'n kies wet, zal er zeker niet aan meewer ken en dus als voorwaarde om coa litiegenoot te worden eisen dat die wet de ijskast ingaat. De C.D.U. ziet kennelijk de kansen op het springen van de coalitie steeds groter worden en dat maakt ook dat men zich de luxe van wachten niet meer kan veroorloven. Advertentie Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de hand. Want King pepermunt geeft in 'n wip LONDEN. In Engeland zijn tot nogtoe reeds 125.810 stuks vee afge slacht tengevolge van het mond- en klauwzeer. Vorige week werd de ziekte op nog 47 boerderijen vastge steld, waarmee het totaal op 660 kwam. TEL AVIV. Veertien Arabische inwoners van de stad Jenin in door Israël bezet Jordaans gebied zijn ge arresteerd op beschuldiging van het plegen van sabotage in een auto-as- semblage-fabriek te Nazareth. Advertentie kousen die het been als een tweede huid omsluiten. neem zelf de proef op de som. koop een paar prachtige elbeo kousen en draag ze, draag ze, draag ze Een kous voor U mevrouw, als U eisen aan uw kleding stelt Het domein voor de vrouw MARKTBERICHTEN De eierveiiingen BARNEVELD. '23-11. Coöperatieve Veluwse eierveiling Ede. Aanvoer 656.654 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 11,00-11,10; van 56-57 gram f 12,24-12,31; van 60-61 gram f 13,57-13,67; van 64-65 gram f 13,53- 13,71. Eiervieling Barneveld. Aanvoer 722.530. stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 42-48 gram f 8,25-10,94; van 52-59 gram f 10,86-12,83; van 62-66 gram f 14,08-14,28; van 66-72 gram f 14,55- 15,50. Kruishoutum (België). Aanvoer 441.360 stuks, stemming vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 10,51-10,84; van 57-58 gram f 11,63-11,90; van 62-63 gram f 13,46-13,72. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer plm. 2.250.000 stuks, handel redelijk. Prijzen: eieren van 49-58 gram f 10,50-13,00, kg. prijs f 2,14-2,24; eieren van 59-65 gram f 13,30-14,70, kg. prijs f 2,25-2,26. Scheepvaartberichten Acmaea. 22-11 480 m. z.w. Bermuda naar Baltimore. Alchiba, 22-11 900 m. w. Kp. Ver- dische eil. naar New York. Camitia, 23-11 640 m. w.z.w. Lands End naar Liverpool. Calamares, 22-11 360 m. n. Christo- bal naar Puerto Armuelles. Esso Rotterdam, 23-11 van Portland naar Lasalina. Echo, 23-11 20 m. z. Berlenga eil. naar Liverpool. Gulf Swede, 23-11 195 m. z.z.w. Ade laide naar Perz. Golf. Kenia, 23-11 340 m. z.w. Ascension naar Durban. Skadi, 22-11 225 m. n.w. Madeira naar Ceuta. (Oorlogsjaar). RENESSE. De plaatselijke man dolinevereniging „Goudklank" zal, ondanks de tijdsomstandigheden, de ze winter een uitvoering geven. HAAMSTEDE. Bij een bouwon derneming heeft een bedrijfsfeest plaats gehad waar door „Vreugde en Arbeid" de film „Trenk de Pandoer werd vertoond. ZIER1KZEE. Ten bate van de Ne derlandse soldaten die aan het Oost front tegen de Sowjets strijden, wordt een bazar gehouden in de Ko renbeurs, georganiseerd door N.S.V. O. en Jeugdstorm. BRUINISSE. Wegens gebrek aan motorbrandstof voor de ruwolie- motoren is het Centraal Verkoop kantoor voor Mosselen te Bergen op Zoom niet meer in staat orders te accepteren zodat de mosselvisserij en -hande,l momenteel geheel stil ligt. RENESSE. De landbouwers in de ze gemeente kregen aanzegging hun suikerbieten voortaan in de haven van de Schelphoek te leveren het geen voor hen een tijdrovend werk is. RENESSE. Een inwoonster werd door de duisternis, het gevolg van de verduistering, misleid en tuimel de in een vrij diepe sloot. ZIERIKZEE. Tegen een werkge ver werd proces-verbaal opgemaakt omdat hij een man beneden de leef tijd van 40 jaar in dienst had geno men, zonder de tegenwoordig ver eiste vergunning. ZIERIKZEE. Door ambtenaren van de Prjjsbeheersing werd een man gearresteerd, die een grote par tij Belgische shag bij zich (onderzijn kleren) droeg. ZIERIKZEE. In de Concertzaal gaf het Zierikzeesch Kinderkoor een opvoering van de operette „De Sneeuwkoningin". RENESSE. De korfbalvereniging Strandvogelsbereidt zich grondig voor op het nieuwe seizoen. In het Verenigingsgebouw oefenen de 12- tallen onder leiding van een trainer. Hoge opbrengsten, maar lage prijzen BRUINISSE. 25-11. In de dezer dagen in hotel Storm te Bruinisse gehouden vergadering van de land- bouwvereniging „Landbouwbelang", kon de voorzitter, de heer L. A. Jon ker-van de Zande, een groot aantal leden verwelkomen. In zijn openingswoord memoreerde hij het buitengewoon gunstige jaar 1967, waarin klimatologisch eigenlijk niets te wensen overbleef. Er was veel mooi weer, waarin de land- bouwwerkzaamheden naar behoren konden worden verricht. Er was ook regen op tijd, zodat de opbrengsten goed waren. Een domper op het ple zier over de hoge opbrengsten zijn de lage prijzen voor de landbouw- produkten, vooral de aardappelen. De devaluatie van het Pond komt de afzetmoeilijkheden nog vergroten, want ook Spanje en Marokko hebben hun munteenheid gedevalueerd en het zijn vooral ook deze landen die aardappelen afnemen, Denemarken heeft eveneens de waarde van zijn geld laten zakken en zal dus een nog groter concurrent van Nederland worden dan tot nu toe, vooral op het gebied van de zuivelproduktenexport. Groenten, uien, schokkers, het zijn allemaal produkten die prijsgevoelig zijn en die zullen reageren op de geldontwaarding in de wereld. Spreker betreurde het dat de plan nen voor opheffing van de Chr. Nij verheidsschool voor meisjes vaste vorm beginnen te krijgen. De school, onder de bekwame leiding van mej. Quant, is hier zo ingeburgerd, dat we kunnen zeggen: „ze hoort bij Bru". Aan de andere kant moeten we echter begrip kunnen opbrengen voor de veranderde situatie, die het in werking treden van de Mammoet wet meebrengt. De school zou hier dan een moeilijk bestaan krijgen en spreker was verheugd dat Z.L.M en C.B.T.B. elkaar op dit terrein heb ben gevonden, zodat stichting van een nieuwe school te Zierikzee mo gelijk zal zijn. Deze samenwerking op onderwijs gebied zag spreker gaarne door an dere vermen van samenwerking ge- vclgd. Nog slechts 10 procent van de Nederlandse bevolking is werkzaam in de agrarische sector; óók daarom zal samenwerking in de toekomst een nog gebiedender eis worden. Recreatie is het grote modewoord van onze tijd. Voor de recreatie moe ten veel belangen wijken, ook dik wijls boerenbelangen. De plannen makers trekken gemakkelijk rechte lijnen op een landkaart. Mochten er leden zijn die moeilijkheden krijgen met onteigening voor nieuwe wegen of anderszins, gaf spreker het advies de deskundigen van de eigen orga nisatie: de Z.L.M.daarvoor in te schakelen. Luisterend naar de radio had spre ker gehoord dat een vrouwelijk Ka merlid de minister had verzocht in te grijpen wanneer mocht blijken dat de aardappelprijzen in het a.s, voor jaar weer te hoog zouden stijgen. Spreker acht die kans niet groot, maar hij vond het wel symptoma tisch hoe over de landbouw wordt gedacht. „Er gebeurt niets nu we worstelen met lage prijzen; men staat direct op zijn achterste benen als men denkt dat het de landbouw te goed gaat". Tot bestuurslid van de C.A.V. te Zierikzee (vacature-P. L. Krepel) was door het bestuur benoemd de heer L. A. Jonker van de Zande, tot plv. vertegenwoordiger de heer M. K. Krepel. De vergadering hechtte zijn goedkeuring aan deze benoeming. Nadat een brief van het comité 500-jarig bestaan Bruinisse was af gehandeld, werd geattendeerd op de landbouwcursussen die in Schoon- dijke worden georganiseerd en waar men een week kan vertoeven om een bepaalde cursus te volgen. De rattenbestrijing De voorzitter had vernomen dat de gemeenten Middenschouwen en Dui- veland bezwaar hadden gemaakt te gen hun aandeel in de kosten van de voorgenomen eilandelij ke rattenbe strijding, waardoor deze op losse schroeven was komen te staan. Ge zien het grote aantal en de schade die deze bruine knagers aanbrengen, hoopte spreker dat alsnog een moge lijkheid zal worden gevonden om uit de impasse te geraken. De landbouw zal zeker meewerken om de aktie te doen slagen, door zich bijvoorbeeld te belasten met het neerleggen van de bestrijdingsmiddelen op plaatsen die vooral de landbouwer kent en weet dat er ratten huizen. De heer P. L. Krepel had voor de laatste keer een bestuursvergadering van de Coöperatieve Aankoop Vere niging meegemaakt. Het seizoen 1966/ 67 was ook voor de C.A.V. weer gun stig geweest, zij het dan dat de winst minder groot was dan vorig jaar. Door sommige afdelingen was aan gedrongen op een vastere binding van het persoonlijke lidmaatschap aan de coöperatieve organisatie. Oveiv de wenselijkheid daarvan waren de meningen verdeeld. Nu is een lid van de landbouwvereniging automa tisch lid van de C.A.V., omdat de af- cnpISlPir] deling is aangesloten. &UCUIC1U Bedrij f sverbetering Een vooroorlogse foto van de be kende villa „Oostkenshil" te Ooster- land, recentelijk in het nieuws ge komen door verkoop van het pand aan het A.R.-Tweede Kamerlid drs. R. Zijlstra, bondsvoorzitter van de landelijke C.B.T.B. Na de samen voeging werd de villa gelijk be kend gebruikt als gemeentehuis van Duiveland. Later werd de zetel overgeplaatst naar Nieuwerkerk. In de villa bevindt zich een fraaie wandschildering, destijds geschon ken in adopti ever band door Soest. Advertentie w Advertentie De heer Vaders van de Rijks Land bouw Voorlichtingsdienst wees op de mogelijkheden van het verkrijgen van subsidie wanneer men op zijn bedrijf verbeteringen aanbrengt. Een en ander heeft tot doel de werkloos heid onder de bouwvakarbeiders te verminderen; men mag de verbete ringen dan ook niet zelf doen. Vex'der stelde de heer Vaders de oprichting, van een Contract-Telers- Vereniging aan de orde. Op het na burige Flakkee hebben dergelijke verenigingen al nuttig gewerkt. Men is er daar door samenwerking in ge slaagd hogere prijzen voor de con tractteelt te bedingen dan op Schou- wen-Duiveland. Naast het finan ciële voordeel is er dan ook nog de voorlichting, die men in goede banen kan leiden. Men moet voorkomen dat bloemzaden die men elde2-s afstoot, niet allemaal op Schouwen-Duive- land komen. De teelt van bloemen- zaad is op Duiveland nog tamelijk onbekend. Wanneer men kon komen tot oprichting van een streekvereni- ging voor Duiveland, zou dit onge twijfeld nuttig zijn. De heer D. Kik, bestuurslid van de Bedrij fsverzorgingsvereniging, sprak een propagandistisch woord voor deze nieuwe loot aan de agrarische stam. Bruinisse is echter nog slecht ver tegenwoordigd. Deze stichting heeft in een half jaar tijd echter zijn be staansrechtten volle bewezen. BUENOS AIRES. In de kathedraal van Buenos Aires is een donderbus ontploft tijdens een dankmis, die werd bijgewoond door president Juan Carlos Ongania en regerings functionarissen. Er werd niemand gewond. De politie vond in de om geving vlugschriften, die afkomstig zouden zijn van Peronisten. op Belgische wegen BRUSSEL. 23-11. Op de Belgische autowegen zal in de eerste helft van volgend jaar een minimum-snelheid van 70 km. per uur worden inge voerd. Aan autobussen en zware vrachtwagens wordt een maximum snelheid van 90 km. per uur opge legd, zo heeft de Belgische minister van verkeer, Bertrand, in de senaat medegedeeld. In alle stedelijke ag glomeraties in België zal een snel-' heidsbeperking van 60 km. per uur gaan gelden. Britse mening over de regering-Wilson LONDEN, 24-11. Volgens een opi niepeiling die vrijdagochtend in de Britse Daily Mail is gepubliceerd Vindt de meerderheid van de Engel sen dat de regering Wilson moet af treden en nieuwe algemene verkie zingen moet uitschrijven, nu het Britse pond sterling gedevalueerd is. Van de ondervraagden sprak 54 pet. zich voor aftreden uit, 43 pet. wil dat de regering aanblijft en 3 pet. had geen mening. Een kleine meerderheid, 45 pet., meent dat de regering goede redenen had om te devalueren. 43 pet. vond het een slechte maatregel en 12 procent had geen oordeel. Advertentie W 28. „Ge zijt er dus zeker van, dat die vreemdeling het kasteel niet verlaten heeft?" vroeg Aram aan Presto, terwijl ze het kasteel verlieten. De knaap, die weer voor zijn nieuwe meester in het zadel zat, antwoordde: „In ieder geval niet te paard en niet over de binnenplaats. Of hij mis schien langs een achterpoortje is wegge slopen, zou ik u niet kunnen zeggen!" Aram haalde ongeduldig zijn schouders op. „Waarom zou hij dat doen?" merkte hij op. „Nee, die zonderling moet nog binnen de muren van Rovanna vertoeven en wan neer Tybalt niet juist in de stal was vér- schenen, toen ik de stalknecht wilde onder vragen, was ik waarschijnlijk wel meer te weten gekomen. Maar het staat voor mij vast dat die zonderling op de een of andere manier iets met het geheim van Rovanna te maken heeft, evenals de gravin! En daar ik die snaak van een Tybalt niet vertrouw, moet ik te weten zien te komen wat hij in zijn schild voert!" Plotseling beduidde Presto zijn heer met een handgebaar stil te zijn. „Ik hoor iets!" fluisterde hij. terwijl hij een hand aan zijn oor bracht. „Het lijkt wel een luit!" Aram zette zijn paard tot grotere spoed aan en even later zagen zijn dat dc knaap gelijk had gehad. Op een omgevallen boomstam zat een gezellige dikzak op zijn luit te tok kelen en daarbij luidkeels een lied te zin gen. Hij ging zó in zijn kunst op, dat hij de ruiter niet eens hoorde aankomen, voor dat Aram vlakbij hem was

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3