4*^*4 L">\ O DE ZIERIKZEESCHE COURANT Honderden doden bij ernstige overstromingsramp in Portugal Aanslag op prostituée in Den Haag Hongerstaking om Vietnam MORRIS Zeven en twintig mensen gestorven na het eten van brood met parathion Nederlandse voetballers woensdag tegen Rusland met vijf debutanten MINDER GEVAAR VOOR MIIITAIR CONFLICT OM CYPRUS KAMERBREED „DE MAGNEET" I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 november 1967 124ste jaargang Nr. 19904 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. m au oommer: Sint maakte zijn entree te Zierikzee Na storm gepaard met wolkbreuken Sint te Zierikzee LISSABON, 26-11. Het Portugese blad „Diario de Noticias" meldt dat 270 mensen zijn omgekomen by de overstromingen die de Portugese hoofdstad en omgeving teisteren. De overstromingen zijn het gevolg van een storm, gepaard gaande met wolk breuken. In vier uur tijds viel zater dag 92 mm regen. Via de radio wordt de bevolking van Lissabon aangeraden de stad niet te verlaten, daar bijna aLle we gen en spoorlijnen rond de Portugese hoofdstad zijn versperd of bescha digd door grondverschuivingen. Ook do rivier de Taag is ten noor den van Lissabon buiten haar oevers getreden, waardoor de overstromin gen nog groter zijn geworden. Vooral de dorpen en gehuchten die vrij ver van Lissabon liiggen, zoals Carregado, dat op rond 40 km van de Portugese hoofdstad ligt en Ar- ruda dos Virthas dat nog verder ligt, hebben van de overstromingen te lij den gehad. Lissabon zelf schijnt er tamelijk goed vanaf te zijn gekomen. Het dorpje Quintas dat bij Carrega do ligt, is vrijwel van die kaart ge veegd: 70 k 90 dorpelingen zijn om het leven gekomen. Quintas, waar voor het grootste deel landarbeiders wonen, ligt in een vlakte die door sneden wordt door bevloeiiingskana- len. Deze kanalen zijn in woeste stro men veranderd. De weinige overle venden zoeken wanhopig naar hun familieleden. „Mijn zoon, ik wil mijn zoon terug", riep een vrouw, volko men uitgeput na urenlang zoeken. Een ander zei dat hij nu alleen op de wereld was. De rest van zijn gezin en familie was omgekomen. De do den worden op geïmproviseerde arancards gebracht naar wat eens het centrum van het dorpje was. Quintas werd zondagmorgen tegen twee uur door het woedende water verrast. De dorpsbewoners die door het ruisen van de regen gewekt wa ren, hebben voor het merendeel tij dig de wijk kunnen nemen naar vei liger oorden. Een vrouw was met haar kind naar het dak van haar huis gevlucht. De twee konden ge red worden. In Odivelas, dat dichter bij Lissabon ligt, zijn al 52 doden ge teld. Reddingsploegen hebben hier van rubberboten gebruik gemaakt om de mensen, die op de daken za ten, in veiligheid te kunnen bren gen, Toen het water terukweek, kon men half weggezakt in de modder lijken van mensen en dierenkadavers naast elkaar zien liggen. In alle rich tingen lopen mensen op zoek naar verwanten. In Alhandra, een kleine industrie stad op 21 km van Lissabon, zijn 19 mensen omgekomen. De straten lig gen vol sitenen en puin. De winkels zijn zwaar beschadigd. Men heeft de nodige voorzieningen getroffen voor de 300 slachtoffers van Urmeira, dat vl'ak bij Lissabon ligt. Een aantal van hen is naar het ziekenhuis ge bracht. Wegen en spoorlijnen in de omge ving van Lissabon zijn zwaar be schadigd. De water- en elektriciteits voorziening is gestagneerd geweest. Lissabon zelf was verscheidene uren van de buitenwereld afgesneden. In de rampgebieden zijn troepen inge zet. In Loures op 15 km van Lissa bon zouden 21 mensen om het leven zijn gekomen en in Vila Franca de Xira, dat 30 km van de Portugese hoofdstad ligt, zouden ook doden zijn gevallen. Jongetje overleefde val van veertien meter ROTTERDAM, 26-11. De zevenja- rige Cornells Houkamp uit Rotter dam heeft zondagmiddag een val van 14 meter gemaakt van de zolder op de vierde etage van de woning van zijn ouders in de Bonaventura- straat in Rotterdam-Zuid. De jon gen, die in het Dijkzigtziekenhuis werd opgenomen, vertoont ogen schijnlijk geen letsel. Hij blijft ech ter in observatie. De jongen was met vriendjes op de zolder aan het spelen en kwam daarbij te vallen door een tuimel raam. Hij kwam op het trottoir voor de woning terecht. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's x Als je je haast wanneer je tijd hebt, heb je tijd wanneer je haast hebt. SCO&90COCOOCOSCCCCCCOSOQCC Sint Nicolaas - in gezelschap van zes zwarte Pieten bracht zaterdag een bezoek aan Zierikzee. Per boot arriveerde Sint aan het Luitje. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Bejaarde vrouw onder bus Zadkilie OVerledeil DEN HAAG, 26-11. In de Roze- marjjnstr&at in Den Haag is zater dagnacht omstreeks half een een zes tigjarige prostituee in de hals gesto ken. Zij is in vrü ernstige toestand in het ziekenhuis Zuid wal opgeno men, waar zij is geopereerd. De dader, de 19-jarige L. de B. uit Voorburg, kon in de loop van de nacht worden aangehouden dank zij het feit dat hij zijn bromfiets in de Rozemarijnstraat had geparkeerd. Hij vluchtte toen de steek - met een der tig centimeter lange sierdolk - niet gelijk dodelijk .bleek. De politie, die AMSTERDAM, 26-11. Doordat zij onvoorzichtig overstak is zondag avond de 88-jarige mevr. Zwaartman op de Ranonkelkade in Amsterdam- Noord gegrepen door een bus van het gemeente vervoer bedrijf. Zij werd naar een ziekenhuis overge bracht, waar ide dood werd geconsta teerd. Italiaanse vissersboot nog in het duister tast omtrent de motieven van de daad, meent dat sprake is van een poging om de vrouw van het leven te beroven. Het geld waarover de vrouw be schikte was niet aangeroerd. Haar toestand is van dien aard dat zij tot rlp lucht ill ffCVlOffCIl nu toe nog niet door de politie kon o worden gehoord. De aanslag heeft in de Rozema rijnstra at grote opschudding veroor zaakt. PARIJS, 25-11. De beeldhouwer Ossip Zadkine is in een kliniek in de Parijse voorstad Neuilly overle den. Hij is 78 jaar geworden. Zad- kine had een maagoperatie onder gaan. Advertentie Overeenkomst tussen Franse en Iriaakse oliemaatschappijen BAGDAD, 25-1.1. Volgens het Franse persbureau A.F.P. hebben de Franse oliemmaatschappijen en de Iraakse oliemaatschappij in Bag dad een overeenkomst gesloten voor de exploitatie van bepaalde delen van concessies die van Iraq Petro leum Company (I.P.C.) zijn afgeno men. Einde F.A.O.-conferentie ROME, 23-11. In Rome is een con ferentie van de voedsel- en land bouworganisatie (F.A.O.) van de Ver enigde Naties geëindigd. De conferentie heeft drie weken geduurd. Er werden plannen aan vaard voor "^reorganisatie van de bu reaucratisch en topzwaar genoemde organisatie en voor een betere aan pak van het voedselvraagstuk. Zoals bekend, is vorige week maan dag de Nederlander A. H. Boerma, gekozen tot directeur-generaal van de F.A.O. voor de komende vier jaar. In januari zal hij zijn functie aan vaarden. Op de conferentie is men er niet in geslaagd een gedetailleerd plan voor de reorganisatie van de raad van de F.A.O. op te stellen. De raad zal pas volgend jaar opnieuw bij eenkomen. ABVA wil minister Beemink weg hebben UTRECHT, 25-11. Dc minister van binenlandse zaken kan toch niet al te lange tjjd doorgaan met niets doen of als hü wel wat doet, het overleg opzij schuiven, de rechtspositie van de ambtenaren ondergraven, de ar beidsvoorwaarden verslechteren. Dat moet - gelukkig - een keer spaak lo pen. Dirt is de mening van de voorzit ter van de Algemene Bond van Amb tenaren (A.B.V.A.). de heer A. van Rossen, naar aanleiding van voorbe reidende besprekingen voor de ko mende salaris-onderhandelingen. Hij uit die mening in „de ambtenaar", het orgaan van de A.B.V.A, Hij vindt dat de regering duidelijk heeft laten blijken dat ze aan een werkelijk overleg niet de minste behoefte heeft. Zijn bond onderschrijft de uit spraak dat het maar het beste zou zijn. wanneer de huidige ministers van binnenlandse zaken maar zo spoedig mogelijk van het toneel zou verdwijnen. D'66 winnaar bij proefverkiezing BUSSUM, 26-11. Blijkens een on derzoek naar de inzichten in de Ne derlandse politieke geledingen zou, wanneer in oktober jl. verkiezingen waren gehouden, de politieke groe pering D '66 als de grote overwin naar uit de stembus zijn gekomen. Het aantal zetels van deze groepe ring in de Tweede Kamer zou, aldus de resultaten van dit onderzoek, stijgen van 7 naar 24. Een stijging dus met 17 zetels. Daarmee zou D '66 in grootte de derde politieke partij in de Tweede Kamer zijn na, zo blijkt uit het onderzoek, de Partij van de Arbeid met 25 en de K.V.P. met 32 zetels. CHICAGO, 25-11. De Amerikaans- se negerartiest Dick Gregory is be gonnen met een hongerstaking ut protest tegen de oorlog in Vietnam en het beleid van de Amerikaanse regering in deze kwestie. Hij is van plan tot Kerstmis niet te eten, maar alleen gedestilleerd water te gebrui ken. Britse piloten willen meer salaris LONDEN, 25-11. De duizend pilo ten van de Britse Overseas Airways Corporation zullen op 9 december een 48-uursstaking beginnen om ho ger loon. Na Kerstmis willen zij nog eens twee dagen staken. De piloten verdienen nu 5.900 pond per jaar en willen dit bedrag tot 10.000 pond verhoogd zien. Sinds begin van de maand voeren zij een stiptheidsactie om de directie tot besprekingen te dwingen, maar de directie heeft deze eis tot nu toe afgewezen. Amerikanen vonden Vietcong-veldhospitaal SAIGON, 25-11. Amerikaansetroe pen hebben in het dichte oerwoud van 'de Que Son- en Hiep Duc-vallei een volledig veldhospitaal van de Vietcong aangetroffen met 20 ge wonden nog in hun bedden. Veron dersteld wordt dat de staf van 50 artsen, verpleegsters en bewakings personeel enkele ogenblikken voor de aankomst van de Amerikanen was gevlucht. De gewone tegenstan ders behoorden tot regimenten die< deel uitmaken van de tweede Noord- Vietnamese legerdivisie. ANZIO, 25-11. Bij Anzio (Italië) is vrijdag een vissersboot in de lucht gevlogen. Vier mensen verloren het leven en één werd gewond. Vermoed wordt dat de boot op een mijn uit de tweede wereldoorlog is gelopen. Vijftien jaar voor Westduitse „jenevermoord" MÜNCHEN, 25-11. De 25-jarige Christel Müller en haar voormalige geliefde Wilhelm Leinauer (27 jaar), die in februari van dit jaar de echt genoot van Christel, de 26-jarige Manfred Müller per post een fles vergiftigde jenever hadden gestuurd, zijn in München beiden veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Zij werden beschuldigd van poging tot moord in gemeenschap gepleegd en doodslag. Niet Müller namelijk, maar diens 23-jarige kamergenoot Alfred Blumoser, werd slachtoffer van het vergif. Arnhemse mannequin werd miss Bril 1967 AMSTERDAM, 25-11. De 21-jarige Arnhemse mannequin Cecil van der Lilie is tot miss Bril 1967 gekozen op de landelijke finale, die werd ge houden in de westhal van het RAI- gebouw te Amsterdam. Tweede werd mevrouw P. Nelissen (28) uit Haarlem en derde mevrouw I. Bruyn (23) uit den Haag. QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Oarage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Dode en twee ernstig gewonden bij botsing GIESBEEK, 25-11. Bij een ver- keersongeval op de provinciale weg Doesburg-Westervoort (de Rivier- weg) te iGesbeek (gemeente Angerlo) verloor de 66-jarige advocaat H. P. van Heijst uit Doetinchem het leven. De heer Van Heijst botste met zijn auto na een inhaalmanoeuvre fron taal tegen een tegemoetkomende auto. De echtgenote van de heer Van Heijst werd zwaar gewond overge bracht naar het St. Jozef ziekenhuis in Doetinchem. De bestuurder van de tegemoetkomende auto, de 38-ja rige heer B. Heijink uit Doesburg, werd eveneens zwaar gewond over gebracht naar het gemeentezieken huis in Arnhem. Dreigende massavergiftiging in noord-Columbia BOGOTA, 27-11. Ploegen medici hebben de slag gewonnen tegen de dreigende massavergiftiging in de NoordcGlumbiaanse plaats Chiquin- quira, waar niettemin 77 mensen ge storven zijn na het eten van brood met het giftige insektenverdelgings- middel Parathion. Er liggen nog 147 mensen met ver giftigingsverschijnselen in het zie kenhuis, maar minister van gezond heid Antonio Ordonez Playa heeft verklaard dat men de toestand nu onder controle heeft. Het parathion was bij toeval op een vrachtauto, die meel bracht naar een plaatselijke bakker, vermengd geraakt met het meel. In allerijl wer den groepen medici zaterdag van Bo gota naar Chiquinquira gebracht, waar mensen op straat waren dood gebleven. Volgens onofficiële berichten zijn wel 500 mensen ziiek geworden na het eten van brood met parathion. De chauffeur van de vrachtauto en de bakker, die het brood verkocht, zijn gearresteerd. Middelen met tegengif zijn uit de Verenigde Staten, Panama, Venezu ela en West-Duitsland per vliegtuig naar Columbia gebracht. Regen of motregen Verwachting tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met enige regen of motregen en iets hogere temperatu ren, maar vanavond in het oosten van het land nog enkele opklaringen met temperaturen om het vriespunt; matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. 28 nov. Zon op 8.20, onder 16.35. Maan op 3.42, onder 14.52. Nieuwe maan: 1 dec. te 17.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 nov. 12.04 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 28 nov. 12.02 n.m. n.m. Doodtij: 27 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Langs de westflank van een hogedrukgebied boven Rusland werd zaterdag met zuidelijke winden lucht naar ons land gevoerd, die in de onderste lagen zeer vochtig was. In deze lucht kwam veel laaghan gende 'bewolking met wat motregen en plaatselijk mist voor. De mid- dagtemperaturen werden niet hoger dan omstreeks 2 graden. In de loop van zondag drong warmere lucht ons land binnen, vergezeld van re gen, terwijl de wind naar noord west ruimde. De middagtemperatu- ren varieerden van 8 graden aan de kust tot 5 graden in het binnenland. Inmiddels breidde een rug van hoge druk, die voor enkele opklaringen zorgt, zich in oostelijke richting over onze omgeving uit. Een front, dat de voorste begrenzing van vochtiger lucht vormt, lag echter maandag morgen boven de Britse eilanden en trekt nu in onze richting. Voor dins dag wordt dan ook veel bewolking met af en toe regen en motregen verwacht. De wind krimpt naar zuidwest en de middagtemperatu- ren zullen iets hoger zijn dan maan dag. ZEIST, 26-11. In het Nederlands Elftal, dat woensdag a.s. in het Feq- enoord stadion te Rotterdam tegen Rusland speelt, zullen vijf spelers hun debuut maken, nl. doelman Jan van Beveren, de achterspelers Piet Romeyn en Henk Warnas en de voor- Spanning verminderd ATHENE/ANKARA, 26-11. De NA VO, de V.N. en de Ver. Staten heb ben zich in het afgelopen weekeinde ingespannen om een gewapend con flict tussen de twee NAVO-bondge noten Turkije en Griekenland om Cyprus te voorkomen en het schijnt dat zij daarin tamelijk goed zijn ge slaagd. De diplomatieke heelmeesters richtten hun aandacht voornamelijk op het zo dicht mogelijk bij elkaar brengen van de Turkse eisen en de Griekse bereidheid. Nadat Athene zich in principe bereid had verklaard zijn tienduizend man troepen van Cyprus terug te roepen en daarmee aan de eisen van Turkije tegemoet kwam, ging het alleen nog om de tijdsduur van deze terugtrekking. Athene zei ei' zeven maanden over te wiil'len doen1, maar Ankara wil de Griekse militairen binnen enkele da gen zien verdwijnen. Cyrus Vance, de persoonlijke af gezant van president Johnson, tele grafeerde zondagavond het jongste standpunt van de Griekse regering naar Ankara, waar premier Demiirel zei, dat de toestand nog steeds kri tiek was en dat een nieuwe bespre king met Vance niet op het program ma stond. Ingewijden hielden vol, dat v/ance maandagochtend opnieuw naar Ankara zou komen. Ook de secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, en de specia le vertegenwoordiger van V.N.-se- cretaris-generaal Thant, Jose Rolz- Bennett, zijn zaterdag en zondag druk in de weer geweest om een oor log te voorkomen. Brosio vloog zon dag van Athene, waar hij door ko ning Konstantijn werd ontvangen, naar Ankara om met de Turkse re gering te overleggen. Hij zei dat er wekere vorderingen zijn bereikt. Rolz- Bennett vertrok zondag eveneens uit Athene. Zijn bestemming,was Nico sia waar hij zijn vredespogingen voortzette. Vance was zaterdag naar Athene gereisd met op zak de tegenvoorstel len van Turkije, dat het Griekse aan bod had verworpen om de troepen binnen zeven maanden van Cyprus terug te trekken. De Turken hadden een tijdslimiet tot elf uur zondag ochtend gesteld voor het antwoord op hun voorstellen, maar premier Dommel verklaarde in de loop van zondag dat deze limiet geen pro bleem vormde. Turkse tegenvoorstellen spelers Henk Wery en Theo Pahl- platz. Dit betekent, dat Georg Kessler sinds hij op 1 december 1965 tot bondscoach werd aangesteld negen tien „nieuwe krachten" heeft inge zet. De opstelling luidt: doel: Jan van Beveren (Sparta); achter: Piet Ro meyn (Feijenoord), Rinus Israël Feijenoord), Hans Eykenbroek (Spar ta) (aanvoerder), en Henk Wamas (Go Ahead); midden: Piet de Zoete (ADO) en Wim Jansen (Feijenoord); voor: Henk Wery (DOS). Theo Pahl- platz (FC Twente), Willy v. d. Kuy- len (PSV) en Coen Moulijn (Feije noord); uitwisselspalers'zijn: Pim Doesburg (PSV), Peter Kemper (PSV). Henk Houwaart (ADO), Miel Pijs (Sparta) en Lambert Maassen (ADO). Volgens gewoonlijk goedingelichte bron komen de jongste voorstellen van Turkije op het volgende neer: 1. Griekenland en Turkije bevesti gen de onafhankelijkheid en de territoriale onschendbaarheid van de republiek Cyprus, zoals is neer gelegd in de akkoorden yan 1960. 2. Griekenland en Turkije trekken snel de op Cyprus gestationeerde niiet Cyprische eenheden terug met uitzondering vat) de in de geldende verdragen voorziene contingenten (950 Grieken en 650 Turken). 3. Deze terugtrekking zal geschieden ander toezicht van de op het ei land gestationeerde V.N.-troepen macht, die voor deze gelegenheid moet worden versterkt. 4. In aansluiting op deze terugtrek king zal Turkije de militaire maatregelen opheffen die het noodzakelijkerwijs heeft genomen. Advertentie naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinissc - tel. (01113) 470 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1