Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! 9 „Zierikzee, veranderend stadsbeeld" Snoep verstandig eet 'n appel De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. nieuwe frisse energie BLIK DOOR HET WERELD Vredeskansen in Jemen Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel De grootmeester der tonen Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 november 1%7 Nr. 19901 Vereuigiug „Sta<l en Lande" (Slot) Niet onbelangrijk waren ook de uitgave van enige goed gedocumen teerde WV-gidsen en de beschrij ving van de monumenten alhier in het Oudheidkundig Jaarboek van 1821 door mr. dr. J. C. Overvoorde. Daarbij kan een ieder in de gedrukte Voorlopige Monumentenlijst nazien wat ter plaatse aan gebouwen of on derdelen daarvan was bewaard ge bleven. Deze publicaties hebben on getwijfeld ertoe bijgedragen, dat men uit de ban geraakte van de simpele mondelinge overlevering, die op den duur meestal haar waarde verliest. Verordening 1924 Een belangrijke stap op het pad naar een goed gericht monumenten beleid was de vaststelling door de gemeenteraad van de „verordening op de monumenten in de gemeente Zierikzee" op 23 mei 1924. Ingevol ge deze verordening zou b. en w. een monumentenlijst samenstellen en voor het plaatsen op of het afvoeren van gebouwen of onderdelen daar van tevoren advies inwinnen bij een commissie, bestaande uit drie leden. De eigenaar van het monument mocht daaraan ruiets veranderen en kon voor beslissingen van het college van b. en w. in beroep gaan bij de gemeenteraad. De uitspraak van de raad was tenslotte bindend. Ingeval de monumentenverordening werd overtreden, kon worden gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste 25 gulden. De. raadsnotulen geven ons enig in zicht omtrent de meningen van enige leden ter zake van deze monumen tenverordening, waarvan het concept was ingezonden door de Prov. Zeeuw Schoonheids- en Archaeolo- gische Commissie. Een" der leden was legen de veror dening, omdat hij de dwingende maatregel Ln deze verkeerd vond. Ie mand straffen ,die zijn huis niet ver bouwd had volgens een bepaald sys teem, dat voor hem wel te kostbaar kon zijn, was volgens dit raadslid niet gewenst. Nadat de voorzitter er op had gewezen, dat de lijst onno dige afbraak van oude gebouwen zou voorkomen, merkte hetzelfde lid op, dat in Goes een dergelijke verorde ning was verworpen, omdat de per celen die op de lijst waren vermeld in waarde daalden. Een ander raads lid maakte van de gelegenheid ge- oruik om kritiek te geven op de bouw van vier nieuwe huisjes in het Vrije. Hij pleitte daarbij voor een verorde ning voor nieuwbouw in de zin van die voor de monumenten. Voor ons wat wazig werd hierbij gewezen „op een verbeterde toestand op het Rem- brandtsplein te Amsterdam". De toe gevoegde opmerking, dat een straat 10 m. breed moest zijn en dat het Vrije daaraan niet voldeed, werd door de voorzitter bèantwoord met de mededeling, dat het Vrije geen straat was. Ingekomen stukken In 1927 bleek uit ingezonden stuk- ken in de Zierikzeesche Nieuwsbode, dat de nieuwbouw in het Vrije nog altijd in de aandacht der burgerij stond. De heer E. Hamburger schreef in februari van dat jaar over de bouw van „een aantal landhuizen" aldaar, waarvan hij de architectuur van „twijfelachtige waarde" vond. Ook voor de reeds gebouwde lagere school (1922) had hij geen goed woord over. De Ambachtsschool (1804) werd daarentegen niet genoemd. Volgens de heer Hamburger diende het be sluit tot bebouwing van het Vrije aan de Kroon ter vernietiging te worden voorgedragen, als zijnde in strijd met het algemeen belang. De toegevoegde opmerking, dat de vereniging voor vreemdelingenverkeer zich hiervoor maar moest inspannen, verzwakt on ze waardering voor het ingezonden stuk in hoge mate. Wellicht meer grond had de opmerking over het verlies aan uitzicht op het stadscen trum vanaf de Touwbaan, die niet meer is dan „een triest, naargeestig laantje". Zeker was dat waar. Het fraaie Slingerbos, dat na afbraak van de wallen omstreeks 1829 zo smaak vol was aangelegd, had in het begin van de 20e eeuw al veel van zijn charme door de bebouwing verloren. Daarna was de Touwbaan aan de beurt. Op de klachten van de heer Ham burger werd door de Prov. Zeeuw- sche Schoonheids- en Archaeologi- sche Commissie gereageerd met een adres aan de raad waarin werd aan gedrongen op een open bebouwing voor het Vrije. B.ovendien schreef de heer J. A. C. Tillema, cand. bouwk. ing., wonende te Rotterdam, een ingezonden stuk. Hij prees het huis van de directeur van de ambachtsschool in het Vrije (nr. 42) en laakte de bouwstijl van de nieuwe woningen bij de ingang van het Slingerbos (thans Wande ling tot en met 11). evenals die op de Driekoningenlaan. Zijn voor de hand liggend advies luidde, dat er te Zierikzee beter moest worden ge bouwd. Het Vrije met zijn gesloten en open bebouwing kan thans als eenvoudig schoolvoorbeeld dienen. Het gedeelte van deze straat tegen de Hoge Mo lenstraat heeft een gesloten bebou wing en dat aan de zijde van het Jannewekken een open bebouwing. Het begin van het Vrije met het ho ge gebouw „Irene", gebouwd in 1878 en vergroot in 1940 met „Ons Huis" dp de westhoek en het verenigings gebouw annex Zierikzeese therme (1933) op de Oosthoek, is niet fraai. Wellicht heeft men de rc-eds bestaan de hoge bebouwing van het rusthuis een gelijke pendant willen geven. Niet veel gehoor De kreten, die hier en daar werden uitgestoten ten voordele van betere nieuwbouw, hebben waarschijnlijk niet veel gehoor gevonden. We her inneren slechts aan de afbraak in 1928 van de gevel, versierd met beel den, in het Havenpark, waarvoor de tegenwoordige gevel van nr. 36 in de plaats kwam. Zusjes van deze medio criteit zijn nog te zien: Oude Haven 16, Havenpark 18 en Havenplein 1. Te fel mag onze kritiek niet zijn. Kij ken we eens naar de reeds genoemde gevel van Mol 15, die werd gebouwd na 1953 dan durven we ook niets meer ten nadele te zeggen van Dam 4. Het laatste is een fraai winkelpand van 1930, dat echter niet op die plaats had moeten worden gebouwd, maar in een Amsterdamse buitenwijk. Ook de schreden op het pad naar verbetering van het straatbeeld van Zierikzee werden dikwijls scheef ge zet. Een brave borst stelde in maart 1927 in de krant voor de omgeving van de Grote kerk een opknappertje te geven. Met middel daartoe was de „Verreput" herscheppen in een vij ver, „waarin aanstonds bij het ge reedkomen van de waterleiding een fontein ontspringt". Gelukkig kon in later jaren, een fraaie fontein in het Havenpark worden geplaatst. Daarentegen zyn soms bewyzen geleverd van liefde voor de schoon heid van de oude stad en het behoud daarvan. Zo legateerde mr. J. E. Cau, president van de arrondissements rechtbank alhier, voor de Tweede ^Wereldoorlog een groot bedrag aan geld om de Noordhavenpoort te res taureren. Ongetwijfeld is het straatbeeld, dat overigens buiten het gestelde onder werp valt, het meest veranderd. We denken slechts aan het plaveisel (oudtijds van Vilvooi'dse steen), de straatverlichting enz. Tevens blijft hier buiten beschouwing het stads beeld, dat door een watertoren en een kerk (Minderbroederstraat) lang geschonden was en door de contou ren van een fabriek in het centrum der stad nog is. Advertentie Meer dan de vervanging van oude bouwvallige gevels door nieuwe, waarbij de oude maten worden ge respecteerd, schaden deze grote ge bouwen het totale beeld van Zierik zee. De reeds genoemde scholen in het Vrije en het schoolgebouw in de Nieuwe Bogerdstraat sieren eveneens de omliggende buurt weinig. Alleen resauratie en nieuwbouw in passen de stijl kan binnen de stadswal ge wenst zijn. In dit verband is het ook jammer, dat de Godskamertjes inge volge raadsbesluit van 26 augustus 1953 schielijk zijn afgebroken. „Stad en Lande" De toenemende belangstelling voor de Zierikzeese monumenten en de behoefte voor het behoud daarvan de nodige maatregelen te nemen, is o.m. aanleiding geweest tot het oprichten van Stad en Lande in 1939. Óndanks de vele slechte jaren die volgden, heeft deze vereniging op het terrein van de conservatie van het stads- en straatbeeld van Zierikzee, evenals het behoud van de monumenten in de overige gemeenten op Schouwen- Duiveland, naar vermogen bijgedra gen. Status van Zierikzee Als we ons ervan bewust zijn, dat Zierikzee in de middeleeuwen een belangrijke vesting- en handelsstad is geweest en na het Spaanse beleg erin slaagde opnieuw zijn plaats on der de bloeiende havensteden van de Republiek te bezetten, dan moet de huidige status van de gemeente ons treurig stemmen. Wat de oorzaken zijn geweest, dat het inwonersaantal van 10 a 11 duizend in het midden van de 18e eeuw terugliep tot bijna 8000 op heden blijft hier buiten be schouwing. Van bloeiende handels stad is Zierikzee toeristencentrum geworden. Bevrijding uit het isolement, in dustrievestiging en nog andere fac toren zyn daarbij in de laatste de cennia gunstig geweest voor de ont wikkeling van de gemeente. Naast de vluchtige roem uit het verleden is zichtbaar een schat van oude bouwwerken bewaard geble ven, die nonchalant over een opval lend stratenpatroon staan uitgestald. We noemen deze oude bouwwerken thans monumenten en Monumenten zorg waakt met leeuwemoed erover. De vreemdeling komt ernaar kijken en de burger van Zierikzee is er trots op. Men weet zo langzamer hand wel waar het sex-appeal van het stadje aan de Oosterschelde te vinden is. Als de lezer van dit artikel goed begrepen heeft, dat in het verleden voortdurend ten nadele van dit stadsbeeld is „geknoeid" en als hij daarbij beseft, dat zulks thans nog wel eens gebeurt, dan zal hij tot de conclusie komen, dat de waarde van het monumentale Zierikzee meer ge respecteerd moet worden. Was oud tijds de koophandel en alles wat daaraan vast zat de bron van ver dienste voor iedere burger, nu zal het toerisme misschiende eerste plaats gaan innemen. Het is evident dat daarvoor het stadsbeeld in tact moet worden gehouden en zo moge lijk verbeterd, opdat „de buitenman" Zierikzee zal blijven bezoeken. C. POSTMA. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Uit het voorlopig verslag van de commissie van rap porteurs omtrent het ontwerp van wet houdende nieuwe regelen ter be vordering van het maatschappelijk welzijn van de woonwagenbevolking - de woonwagenwet - blijkt, dat de Eerste Kamer in meerderheid met dit wetsontwerp akkoord kan gaan. TIEL. De veertienjarige M. R. Septer uit Tiel, die op haar kamer zat te leren is via een lamp die zij vastpakte in aanraking gekomen met de elektrische stroom. Zij was op slag dood. Een zusje vond het meis je met de lamp in de hand in een stoel. DEN HAAG. Een recente frau de op de Amsterdamse effectenbeurs is ten dele te wijten aan „de misda dige werkwijze van de betrokken commissionair en ten dele aan de slordigheid van de betrokken cliën ten". Aldus minister Witteveen (fi nanciën) in de openbare vergadering van de vaste commissie voor finan ciën uit de Tweede Kamex\ HAARLEM. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland vragen de Provinciale Staten twee miljoen gul den beschikbaar te stellen voor de bouw van een tijdelijke hooggele gen brug, onmiddellijk ten noorden van de bestaande basculebrug over de Amstel bij Ouderkerk. UTRECHT. De Nederlandse bak kers zijn ongerust over het feit, dat na 1 januari 1968 de verkoop van brood niet meer tot het privilege van de bakker zal behoren. Zij zijn voor al bevreesd dat super-markets het brood als lok- en stuntartikel zullen gebruiken door met afbraakprijzen te werken. EINDHOVEN. In Eindhoven op de Boschdijk ter hoogte van de rijks- psychiatrische inrichting geraakte een personenauto door onbekende oorzaak in een slip. De wagen sloeg over de kop. De enige inzittende de 35-jarige K. Bosman uit Eindhoven overleed tijdens zijn overbrenging naar het binnenziekenhuis. De man was gehuwd. DEN HAAG. Minister Luns en zijn Tsjechische ambtgenoot Vaclav David zijn van mening dat de be trekkingen tussen Nederland en Tsjecho-Slowakije op economisch, technisch en wetenschappelijk ge bied geïntensiveerd en uitgebreid kunnen worden. ROTTERDAM. In het Bergweg ziekenhuis te Rotterdam is de 81-ja- rige M. Herman uit de Maasstad overleden aan de verwondingen die hij op 8 november bij een verkeers ongeluk had opgelopen. Op die dag werd hij op de Wilgenlei aangereden door een personenauto' DEN HAAG. Voor het eerst zul len de ministers van onderwijs uit de Oost- en Westeuropese landen bijeenkomen. Het iniatief voor deze conferentie, die van 20 tot en met 25 november in Wenen wordt gehou den, is uitgegaan van de Unesco. De Nederlandse delegatie wordt geleid door de minister van onderwijs en wetenschappen, dr. G. H. Veringa. KOOTWIJKERBROEK. In een kliniek te Utrecht is de 51-jarige heer L. Koeyer uit Kootwijkerbroek overleden. De heer Koeyer kwam met zijn bromfiets in botsing met een kalf dat bij het inladen van een vracht kalveren was ontsnapt en op de rijweg dwaalde. Advertentie V/er middelen in één tablet waaronder bet betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen! Zij zagen iets bewegen AMSTERDAM, 20-11. Tot hun verbazing zagen bewoners aan de Herengracht te Amsterdam zondagavond een aan de gracht geparkeerde bestelwa gen heen en weer bewegen. Omdat zij het niet vertrouw den waarschuwden zij de po litie, die een onderzoek kwam instellen. Het bleek toen, dat de bewegende auto een twee tal flink uit de kluiten gewas sen leeuwen bevatte, die in een nachtclub zouden optre den. De onbeheerde achterge laten auto werd door de politie overgebracht naar het hoofd bureau, waar de eigenaar zich later op de avond kwam mel den. De man was kleurenblind DEN HAAG, 18-11. De 55-ja- rige vertegenwoordiger B. N. uit Den Haag is er met behulp van de politie achter gekomen, dat hij kleurenblind is. N. had een nieuwe auto gekregen. Om half negen 's avonds wil de hij wegrijden. Nauwelijks zat hij in de auto, of hij werd door een burger vastgepakt verdacht van diefstal. De po litie nam N. mee naar het po litiebureau. Het verhaal van de juist afgeleverde auto bleek te kloppen. Hij had ge dacht in zijn eigen auto te zijn gestapt. Op zoek naar zijn splinternieuwe wagen mis leidde N. de politie door een auto met een rood dak als zijn eigendom aan te wijzen, ter wijl hij juist verteld had, dat zijn nieuwe auto groen moest wezenAnderhalf uur is de politie bezig geweest om de wagen op te sporen. Ze kwam er tevens achter, dat N. kleu renblind is, wat hij zelf nooit tevoren had vermoed Nederlands schip redde schipbreukelingen ROTTERDAM, 20-11. Het Ne derlandse motorschip „Wonogiri" (10.640 dwt.) van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd heeft vannacht in de Indische Oceaan de gehele uit 27 koppen bestaande bemanning van het Liberiaanse schip „California Sun" (8586 dwt.) uit zee opgepikt, zo heeft de kapitein van de Wonogiri de heer J. J. Risseeuw in een tele gram aan zijn rederij meegedeeld. Onder hen waren een dode en een zwaar gewonde. Het Liberiaanse schip leed schipbreuk na een ont ploffing in de machinekamer, die tot gevolg had dat het schip geheel uit brandde. Het m.s. Wonogiri is op weg van Australië naar Aden, waar het zondag wordt verwacht. Advertentie Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de hand. Want King pepermunt geeft in 'n wip Advertentie Scheepvaartberichten Kenia, 18-11 620 m. n.o. Belem. Kettingbotsing door varken TERNEUZEN, 20-11. Een varken dat plotseling de weg overstak heeft zaterdagmiddag op Absdale (gem. St. Jansteen) een kettingbotsing ver oorzaakt. Het 'dier werd door een personenauto doodgereden. Het ge volg vam deze aanrijding was echter een 'kettingbotsing, waarbij zes per sonenauto's vrij zware schade op liepen. Hert ongelufk gebeurde om ongeveer vier uur, toen plotseling een dicht mist kwam opzetten. Verloving Deense prins KOPENHAGEN, 120-11. De 27-ja- rige Deense prins Ingolf, die op de lijst der troonopvolgers op de vijfde plaats staat, heeft zich verloofd met de dochter van een ijzerwarenhande- laar in Kopenhagen, Inge Terney. Kadi (rechter) Abdel Racliman Iryani is door een staatsgreep presi dent geworden van de republiek Je men, die daardoor de vrede dichter bij ziet dan ooit gedxLrende de vijf jaar dat een burgeroorlog woedt. Eigenlijk woedde er meer dan een burgeroorlog. Toen de militair Sal- lal zijn functie van commandant der lijfwacht gebruikte om de imam af te zetten in 1962, wist de vorst te ontkomen. Sallal riep de republiek uit en zijn troepen streden verwoed met de bergstammen die trouw wa ren gebleven aan de imam en het koningschap dat al elf eeuwen hier gevestigd was. Toen het met de re publikeinen niet zo vlot liep, stuur de president Nasser Egyptische hulptroepen geleidelijk aan zoveel dat de kersverse republiek wel on der Egyptische bezetting leek te le ven. Als gevolg hiervan voelde Saoedi- Arabië's vorst koning Feisal zich geroepen om de imam te helpen, voornamelijk met aan de olie ver diende dollars wat in Jemen zo goed is als soldaten, want trouw moet wel gehonoreerd worden. Fei sal deed dit niet zozeer uit liefde voor zijn collega de imam, dan wel om zijn tegenstander Nasser de voet dwars te zetten en hem in ieder ge val te beletten een nasseriaans brug- gehoofd te vormen op het Arabisch schiereiland dat vrijwel geheel tot Saoedi-Arabië behoort. Gefaald De Jemenieten waren er de dupe van dat Nasser en Feisal op hun ruggen een strijd uitvochten van wat grote allure dan alleen maar de staatsvorm van hun land. Het falen van Sallal om zelfs met Nassers hulp Jemen geheel te beheersen, was al onaangenaam voor de Egyptenaren, maar de nederlaag tegen Israël maakte het hem zelfs militair en fi nancieel onmogelijk door te gaan met steun. Er waren al een paar keer con tacten geweest tussen Nasser en Feisal om wederzijds de hulp te sta ken, maar volgens Arabische tradi tie was dit steeds op niets uitgelo pen. De laatste keer in Khartoem echter werden Nasser en Feisal het weer eens, echter zonder er Sallal in te kennen. En dus kwam er weer geen eind aan de strijd, niet alleen tot woede van Nasser (en misschien ook Feisal, al lijdt die nooit aan dol largebrek), maar vooral van vele Je. menieten, zelfs oude makkers van Sallai. En dat leidde tot de staats greep Intussen heeft ook de imam wel ingezien dat de elfhonderd jaar oude staatsvorm nooit in oudex glorie her steld kan worden, zeker niet nu het land zo bitter met de twintigste eeuw kennis heeft gemaakt Aden Er zijn al plannen geopperd om de republiek te behouden en de imam slechts het geestelijk gezag te her geven. In ieder geval is men van beide zijden tot enige inschikkelijk heid bereid en een oplossing is dus in zicht. Zelfs als Jemen een republiek blijft is dit bitter voor Nasser, die met Jemen ook zijn beste kansen verliest om ook het naburige Aden tot zijn invloedssfeer te maken. In deze Britse kolonie met aanverwan te protectoraten vechten dverse be te protectoraten vechten diverse be vrijdingsfronten tegen elkaar nu de eigen leger van de federatie lijkt amper bij machte om de orde te handhaven. Een mooi troebel water waarin de visvangst veelbelovend was. Maar nu kon het daar wel eens minder pro Nasseriaans uitpakken dan Cairo ooit meende te mogen verwachten. DORDRECHT. De N.V. Bouw en Montagebedrijf te Zwijndrecht heeft besloten haar activiteiten op het gebied van scheeps- en construc- tiebouw te beëindigen. UTRECHT. Op 1 december zal prof. dr. C. F. A. van Dam, hoogle raar in de Spaanse taal- en letter kunde aan de rijksuniversiteit in Utrecht 40 jaar hoogleraar zijn. GEVAARLIJKE HAREM ISTANBUL, 17-11. Werklie- den die bezig zijn met de res tauratie van de harem van het Topkapi paleis in Istanbul, dat thans als museum dienst doet hebben de onthoofde skeletten opgegraven van drie mannen en twee vrouwen en een gou den muntstuk met de datum van hun terechtstelling: 1816. Sinds het begin van de res tauratiewerkzaamheden, aan het einde van het vorige de cennium, zijn er in het geheel 18 skeletten gevonden. Feuilleton 26 De vleugeldeuren gingen open. Ditters had nog slechts tijd om zijn vriend als waarschuwing een stoot in de ribben te geven en trad toen met Haydn buigend de ontvangka mer binnen. De graaf nam beidien. van het hoof d t'ot voeten op, rook aan; zijn gepar fumeerde zalkdoek, ging naar een fauteuil waarin hij langzaam neer zonk, speelde een poosje met een lelijk mopshondje en hief eindelijk, alsof hij zidh nu pas herinnerde, dat aan de deur twee jongemannen stonden, zijn halfgesloten ogen naar hen op. Ah., monsieur Haydn? Niet waar? De aangesprokene boog. U bent mij aanbevolen als een flink musicus. Ik heb de muziek lief, ik, ik, enfin, ik heb voor mijn mu ziekkapel een kapelmeester nodig. Denkt u voor zo'n gewichtige post geschikt te zijn? Wat? Dititers bemerkte nauwelijks het angstige gezicht van zijn vriend, toen hij in diens plaats antwoorde: Josef Haydn dirigeert ieder orkest, ook de Grote Opera. Ik be veel slechts eerste klas talenten aan! Goed, goed! Laten we de zaak arrangeren. U krijgt twee honderd gulden jaar-salaris, eet met mijn be dienden, brengt de winter met mij in Wenen en de zomer op mijn land goed Ln Bohemen door. Bij deze woorden richtte hij zich op. U zult mijn kapel met eigen composities en de beste produkiten van de nieuwe tijd verbrouwd maken en ieder ogen blik, hetzij dag of nacht, tot mijn dienst zijn. Heeft u mij begrepen? Ik zal mijn best doen, mijn plicht steeds zo goed mogelijk te vol brengen. Goed, goed. Uw toilet is wel een beetje verwaarloosd, dat moet veranderen, begrepen? Ik ben ge wendde bloem van de adel bij mij thuis te zien. A propos! U bent on getrouwd, niet waar? Haydns gezicht gloeide. Ja, ik ben nog niet getrouwd! Mooi zo! Anders had ik u niet aangenomen. Hij luidde met een zilveren bel. De kamerdienaar verscheen. Jean, mijn nieuwe kapelmees ter! zei Morzin, naar Haydn wijzend. Van morgen af, dek je voor hem bij de bedienden. Mijn kapel moet zich vanavond gereed houden, ik ver wacht iets bijzonders. Hij stond op, knikte alleen tegen Ditters, omdat Haydn nu zijn be diende was en vertrok. Buiten, op de trap, bleef Haydn vertwijfeld staan. Wat is er? vroeg Ditters. Vraag je dat nog? De graaf verwacht vanavond iets bijzonders en ik ken nog niet eens de krachten van de kapel! Josef, je hebt gelijk! Ditters greep de kamerdienaar bij de schou der. Luister sprak hij bars. „De graaf heeft voor hedenavond een concert bevolen. U moet direct de musici voor een repetitie hier bij elkaar roepen". De bediende werd kwaad. Dat doe ik niet. U heeft mij niet te bevelen! Goed! Ga dan naar de graaf, vlegel, en zeg hem, dat er vanavond géén concert is! iDtferis ruwheid imponeerde de bediende. Binnen een uur zal de kapel in de muziekzaal zijn, zei hij onwillig en ging hen voor de trap af. Een half uur later was Haydn in de muziekzaal van het slot Morzin. Enige leden van de kapel waren er al. De anderen kwamen langzamer hand, meest mannen van middelba- (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg re leeftijd of tamelijk oude mensen, die de jonge kapelmeester niet vriendelijk aanzagen. Deze ontging noch het geheimzinnige gefluister, noch de bijna vijandige blik der mu sici. Hij 'trachtte er echter niet op te letten ofschoon er een bang ver moeden bij hem opikwam. Hij had een van zijn composities meegeno men en verdeelde nu de partijen op de lessenaars; de anderen fluister den en glimlachten. Haydn was nu zenuwachtig. Hij zag, dat men hem als kapelmeester niet wilde hebben. Men hoonde, ja, men haatte hem. Willen de heren hun instru menten stemmen? Zij gehoorzaamden zo langzaam mogelijk. Eindelijk kon hij het teken tot beginnen geven. In het begin ging het samenspel zeer goed, spoe dig echter wankelde de maatvast heid van de eerste viool en na wei nige ogenblikken ging alles hopeloos door elkaar. Nog eens! riep Haydn, terwijl hij alle moeite deed zijn kalmte te bewaren. Het vervolg was nog treuriger. En nu nog eens! riep Haydn weei*. Hij greep een viool en speel de krachtig mee. Nieuwe verwarring. Haydn wiste zich het zWeet van het voorhoofd. Mijne heren! Of u Wilt niet. of u kunt niet spelen. In beide ge vallen echter zet u uw betrekking op het spel! De musioi verbaasden zich. Haydn's optreden imponeerde hen. Nu, dan zullen wij dat ding nog eens proberen! bromde een oude man met waterige ogen. Als het gaan moet dan zal het. ook gaan. En het ging werkelijk prachtig! (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7