50 jaar geleden verdween de ,Dijkse kerk' Bfonchllelfen (Iedere dag een anderkostuum? Bent u rekeninghouder TAPIJT Voor 35 jaar Protest tegen de zeehonden jacht HET RAADSEL VAN ROVANNA Uit de Duiveiandse kerkhistorie Advertentie (I) OOSTERLAND, november. Dezer dagen is het 50 jaar geleden dat de voormalige Geref. kerk met pastorie, staande aan de dijk tussen Ooster- land en Nieuwerkerk, in de volks mond de „Dqkse kerk" van het to neel verdween, door afbraak. Ver schillende oudere personen van Schouwen-Duiveland zullen dit ge bouwencomplex zich nog wel herin neren, het schilderachtige kerkje met wingerdgroen bekleed en de pastorie er tegenover. Het stond op de plaats aan de dyk waar nu de woning staat van de heer A. Otte Mz. Vele jongeren zullen zich afvragen wat toch de reden zijn dat men deze kerk zo onmogelijk ver van een dorp heeft doen venijzen. En dat in een tijd dat auto en fiets nog zo goed als niet bekend waren, ofschoon de laat ste reeds in opkomst kwam. Niemand haalde het in die tijd echter in zijn hoofd om per fiets naai- de kerk te ijden. Men ging te voet, behalve dan de ver weg wonende boeren, die meest in de middagdienst met vrouw en kroost ter kerke togen per koets of „Gelders wagentje" zoals men de typische rijtuigjes, geel geschilderd, in die dagen placht te noemen. Er stond dan ook bij de kerk een paar denstal, van hout opgetrokken, waar bruin of bles tijdens de dienst ver bleven, kluivend aan het meege brachte hooi dat in een zak steevast aan het rijtuig was vastgebonden en bij aankomst in de voederbak werd gedeponeerd. Om te kunnen begrij pen waarom deze kerk daar zo een zaam tussen de landouwen gelegen was is het nodig de geschiedenis van de stichting onder de loupe te ne men en tevens kennis te maken met' de stichter, d9. Bastiaan Sterkenburg. Afscheid in 1834 De afscheiding van 1834 begon ook op Schouwen-Duiveland zijn scha duwen vooruit te werpen omdat ve len zich met de moderne theologie, die in de Herv. kerken werd gepre dikt in die dagen niet konden vere nigen. Voor wat Duiveland betreft, het dorp Nieuwerkerk 'kan wel als de bakermat van de afscheiding op dat eiland worden aangemerkt. Hier zette deze beweging vaste voet aan wal. Dirk van Farowê, een landbou wer, wonende in het Polderweegje te Nieuwerkerk, is als één der hoofd mannen aan te merken die zich gin gen verzetten tegen de moderne leer stellingen. Deze was met een viertal mede-bezwaarden in kennis geko men met de bekende ds. J. H. Bud ding, die een jaar Ned. Herv. predi kant was te Biggekerke op Walche ren, en in 1835 zich afscheidde van dit kerkgenootschap. Het vijftal wist deze predikant over te halen om te Nieuwerkerk te komen prediken, wat gebeurde in de schuur van Van Farowê en van heinde en ver kwamen hoorders om deze dien sten bjj te wonen. Men besloot na rijp beraad om in samenwerking met Oosterlandse en Bruinisser uitgetredenen, een Chris telijke Afgescheiden gemeente op te richten in Nieuwerkerk en er wer den de ambten ingesteld. Voor Nieu werkerk: als ouderling D. van Fa rowê en als diaken P. van Vessem. Voor Oosterland: als ouderling H. Kievit en als diaken Jac. Stoutjesdijk en voor Bruinisse: als ouderling Jac. de Waal en als diaken Mar. van' den Berge. Op 24 juni 1837 werden deze zes mannen onder enorme belangstel ling door ds. Budding in hun onder scheiden ambten bevestigd. Behalve ds. Budding trad ook wel verschil lende malen oefenaar J. W. Vijge boom uit Zierikzee voor de gemeente op en ook wel oefenaar P. van Dijke te Sint Philipsland. Het doen en la ten van de Afgescheidenen begon echter de Koning, landsregering en Herv. Synode te verdrieten en er mochten in het vervolg geen samen komsten van meer dan 20 personen meer plaats vinden. Bij overtreding volgden flinke straffen. Vandaar dat ds. Budding en Van Farowê vele ma len werden beboet, temeer omdat zij naar hun zeggen „Gode meer gehoor zamen moesten dan de mensen". Toch werkten deze strubbelingen niet be vorderlijk voor de nieuwbakken ge- Advertentie Hoestdrank in tabletvorm.95cT meente en trad er al spoedig een te ruggang in. Bovendien was het ver trek van ds. Budding naar Gronin gen ook hieraan niet vreemd. In 1845 ontbood de kerkeraad ds. Cornelis van den Oever uit Rotterdam om eens te komen praten en na rijp be raad werd het besluit genomen aan sluiting te zoeken bij de Gerefor meerde Gemeenten onder het Kruis, waar ds. Van den Oever wel de gees telijke vader van genoemd worden kan. De ambten werden weer op nieuw ingesteld en er kwam weer nieuw leven in de kwijnende ge meente, zo zelfs dat met het beroe- pingswerk aangevangen werd. Men bracht een beroep uit op ds. Bastiaan Sterkenburg te Giessendam, die dit beroep, zoals we later zullen zien, maar al te graag aannam. Op zon dagmorgen 14 december 1845 werd hij door ds. C. van den Oever in het ambt bevestigd. Deze ds. Sterkenburg die door dr. F. L. Bos in zijn boek „Kruisdominees" gekenschetst wordt als „de man van de derde mogelijk heid" was een merkwaardig man. Hij had theologie gestudeerd aan de ho gescholen te Leiden en Groningen, doch nergens enig examen afgelegd, omdat hij, naar zijn zeggen, zich niet kon verenigen met de leerstellingen die aan deze universiteiten werden onderwezen. Hoewel zijn familie bij hem aandrong met klem zijn studies voort te zetten, gaf hij hieraan geen gevolg. In het begin van 1840 gaat hij oefenen en treedt op als voorgan ger van een gezelschapskring te Gies sendam. En in samenwerking met een aantal personen uit Sliedrecht besloot men reeds in april van 1840 hier een gemeente te stichten onder de wonderlijk aandoende naam „Ver enigde Geref. Gemeente met de Sy node van Dordrecht 1618-1619" Ster kenburg wilde zich onder geen be ding samenvoegen met de Afgeschei denen. DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. De 59-jarige ha venarbeider S. van der Mei uit Rot terdam is maandag bij een ongeluk aan boord van het in de Rotterdam se IJsselhaven liggende Nederlandse m.s. „Oosterburg" om het leven ge komen. Bij het overladen van stuk ken profielijzer in een binnenschip was de man bekneld geraakt tussen een hijs en de reling van de „Oos terburg". RIDDERKERK. Op de splitsing van de rijkswegen Rotterdam-Dor drecht en Rotterdam-Gorinchem bij Ridderkerk is de 34-jarige Rotter dammer O. P. de Jong bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Hij reed met zijn motor vermoede lijk met hoge snelheid tegen de vangrail. HAARLEM. De 74-jarige H. van Leeuwen uit Haarlem-Noord stak op zijn fiets de westelijke randweg in Haarlem over. Hij werd aangereden door een auto, bestuurd door de 20- jarige militair J. van V. De fietser werd twintig meter op de motorkap meegesleurd. Ernstig gewond over leed hij anderhalf uur later in het ziekenhuis. ZUID W OLDE. De 52-jarige D. Runhard uit De Wijk is op slag ge dood' toen hij in Zuidwolde als fiet ser geschept werd door een perso nenauto. De wagen reed frontaal te gen een boom en werd geheel ver nield. De bestuurder kreeg enkele schaafwonden. Hij verklaarde later de fietser niet te hebben gezien. HAARLEM. Tijdens een felle bin nenbrand in de Soutimanstraat in Haarlem is een vrouw om het leven gekomen. Aangenomen wordt dat de bewoonster, die de afgelopen nacht alleen thuis is geweest, in de ach terkamer geprobeerd heeft de ka chel aan te maken en dat zij daarbij gestruikeld is. JUTPHAAS. Op de Vreeswijkse straatweg tussen Vreeswijk en Jut- phaas is een Volkswagen (kever) met acht inzittenden verongelukt. De 38-jarige P. J. E. Wijdenbosch uit Utrecht overleed zondag in het academisch ziekenhuis aan de opge lopen verwondingen. Alle inzitten den liepen verwondingen op. TILBURG. In het Mariaziekenhuis te Tilburg is de 39-jarige heer M. J. van de Bijl uit Tilburg overleden. De heer van de Bijl was betrokken bij een auto-ongeluk in de nacht van 16 op 17 november, toen hij met zijn auto in de berm geraakte en ten slotte tegen een boom terechtkwam. Wij leveren alle soorten en leggen het onberispelijk! W oniuginrichtiiig H. DE VLIEGER Meelstraat 21 - Zierikzee Telefoon 2305 Een Amerikaans hefschroefvlieg- tuig heeft bij ongeluk Zuidvietna- mese regeringstroepen met machi negeweervuur bestookt, waardoor elf Zuidvietnamezen om het leven kwamen en 33 werden gewond. SPORTBERICHTEN VOETBAL Dreischor II-SVOWK I 1-8 Enkele weken geleden heeft Drei- schor II het gepresteerd om het toen nog beter geplaatste SVOWK in Ouwerkerk een kleine nederlaag toe te brengen. Wie echter nu zondag middag de Dreischorreserves op hun eigen terrein tegen de Ouwerke.r- kers aan het werk zag, kan nog niet goed begrijpen, hoe dat destijds mo gelijk is geweest. De gasten waren de gehele wedstrijd ruim in de meer derheid en de uitslag is niet eens geflatteerd te noemen. Er waren 10 minuten gespeeld toen Piet van der Werf de score voor de gasten open de (0-1) en vijf minuten later maak te A. Pankow er 0-2 vna. Johan Doeleman had het in het Dreischor- se doel erg druk en na 22 minuten spelen leidde een vrije trap van Piet van der Werf tot 0-3. In de 40e mi nuut was het J. v. d. Zande die de stand tot 0-4 verhoogde en zo bleef het tot aan de rust. De tweede helft hielden de blauw-witten 20 minuten goed stand, doch daarna kwamen de gasten weer los. Eerst was het A. Pankow die de stand opvoerde tot 0-5, en'kort daarna maakte Fr. Hil- lebrand heb halve dozijn vol (0-6). Ouwerkerk bleef de toon aangeven en in de 35e minuut was het weer van der Werf 'die scoorde (0-7). Pas daarna slaagde Ad van der Linde er im om de eer te redden, door Hage te passeren (1-7). Verder lieten de gasten het echter evenwel niet ko men en Pankow bepaalde de eind stand op 1-8. BROUWERSHAVEN. De gehele week heeft een reizend circus al hier avondvoorstellingen gegeven. ZIERIKZEE. Door brigadier Beek huis uit Amsterdam is, in een inwij- dingsdienst, de inwendig gerestau reerde zaal van het Leger des Heils in de Krekelstraat in gebruik ge steld. BROUWERSHAVEN. De gehele gemeente kwam een dag zonder wa ter te zitten doordat een buis in de Poortdijksen dam was gebroken op de oude fundering van de poort die daar gestaan heeft. ZIERIKZEE .Alhier is de eerste Zeeuwsche Arbeidersavondschool opgerichtHet onderwijs is bedoeld voor volwassenen en omvat: Neder lands, admin. kennis en sociale ken nis. ZIERIKZEE. „Waarom Pottum niet opsteeg" is de titel van een uit eenzetting die de ballonvaarder zelf zal houden in Hotel Juliana over zijn mislukte ballontocht. NOORDWELLE. Een mannenver- eniging is opgericht met 11 leden met het doel op de wekelijkse sa menkomsten maatschappelijke en kerkelijke onderwerpen te bespre ken. NOORDGOUWE. In een onderge lopen zanderij ten zuiden van de Haanweg houdt zich sinds enkele dagen een ibis op, een zeldzame ver schijning in ons land. BRUINISSE. De aanleg van elek trische verlichting van de vluchtha- ven in de Stoof polder heeft f 1156 gekost. BRUINISSE. De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk heeft aan de pach ters van de diaconiegrond-en over 1932 van 15 tot 45 pet. korting ver leend naar verhouding van de pacht som. Vliegramp in Rusland MOSKOU, 20-11. Naar eerst maan dagavond in Moskou bekend is ge maakt, is enkele dagen geleden, ver moedelijk donderdag, een Iljoesjin- 18 bij Sverdlovsk in de Oeral neer gestort. Het aantal slachtoffers werd niet genoemd. Het gerucht gaat dat er 70 a 100 mensen bij de ramp om het leven zijn gekomen. Scherpe koersdaling op Newyorkse effectenbeurs NEW YORK, 20-11. Op de New- Yorkse effectenbeurs heeft zich maandag een van de scherpste koersdalingen sedert de jongste oor log in het midden-oosten voorge daan onder invloed van de deva luatie van hét pond sterling en de verhoging van het Amerikaanse bankdisconto. Na 'het eerste handels uur herstelde de markt zich echter, hoewel er toen al ongeveer acht mil jard dollar van de totale koers waarde was afgegaan. Omstreeks het middaguur lagen de koersen weer boven het beste peil van de dag. De dalingen waren evenwel nog ruim in de meerderheid. DEN HAAG, 20-11. Aan de Cana dese ambassade in Den Haag zijn ongeveer 20.000 getekende protest- kaarten aangeboden, die het resul taat zijn van een actie tegen het le vend villen van zeehondjes. Deze actie is georganiseerd door het actie comité Humanisering zeehonden vangsten. Dit richt zich vooral tegen het doden van zeehondjes die nog zogen bij de moeder, in de Golf van St. Lawrance (Canada). Man gedood door bouwlift ROTTERDAM, 20-11, Tijdens bouwwerkzaamheden aan de nieu we economische hogeschool in Rot terdam is maandag de 48-jarige stellingmaker C. D. Brouwer uit Krimpen aan den IJssel om het le ven gekomen. De man was op slag dood toen hij werd geraakt door een bouwlift die van twaalf meter hoog te naar beneden stortte. De arbei dersinspectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Generaal Franco heeft de hoog ste militaire onderscheiding voor dapperheid toegekend aan luitenant- kolonel Teodore Palacios, die in de tweede wereldoorlog als kapitein bij de Spaanse „blauwe divisie" aan de zijde van de Duitsers aan het front in Rusland heeft gestreden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Groot-Ammers: H. Talsma, 's-Gravenhage; te Rijssen (wijk Zuid) (toez.): J. den Besten, Huizen (N.H.). Bedankt voor Dordrecht (vac. wij len A. L. v. d. Smit): A. Noorde- graaf, Oldebroek; voor Melissant: J. Bogaard, Ernst (Gld.); voor Oud dorp: W. van Hennekeler, Zwarte- broek. Ger. Kerken Beroepen te Fontenay-le-Comte (Fr.) (Eglii.se Reformée): P. van Vliet, laatstelijk pred. te Algiers, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Rotterdam- Alexanderstad (2e pred.pl.): W. B. v. d. Meulen, Uithuizermeeden, die be dankte voor Roermond (vac. P. Boonstra). Ger. Gemeenten Beroepen te 'Scheveningen: H. Rijksen, Gouda; te Borssele: P. Blok, Dirksland. LAND- EN TUINBOUW Landbouwgarantiebedrag voor Nederland DEN HAAG, 20-11. Het Konink- rijk der Nederlanden kan voor nieuwjaar een cheque uit Brussel verwachten ten bedrage van 5.419.030 rekeneenheden ofwel 19.616.888 gulden. Het is een voor schot op de betaling uit de afdeling garantie van het Europees oriënta tie- en garantiefonds voor de land bouw, waarop Nederland voor het jaar 1964-65 recht heeft. 25. „Dat is hem!" riep Aram opgewonden uit. „De zwerver, die zijn ring ruilde voor een paard! Ik moet hem aan het spreken zien te krijgen!" Hij rende naar de deur en riep over zijn schouder tegen de knaap: „Blijf hier tot ik terugkom, Presto en houd het binnenplein in de gaten!" Zonder een antwoord af te wachten holde Aram de deur uit en de brede gang in. Er was niemand te zien. Een ogenblik aar zelde de jonge krijger Hoe moest hij de weg naar het binnenplein vinden? En ieder ogenblik was kostbaar! Plotseling ont waarde hij een trap die naar beneden voerde. Dat was in ieder geval de goede kant uit. Met twee treden tegelijk sprong hij naar beneden. Het geluk was met hem. Halverwege de trap zag hij ineens een dienstmeid, die hem wantrouwig bekeek en haar bezem wat steviger omklemde. „Vlug, meisje, vertel mij eens hoe ik zo gauw mogelijk op het binnenplein kan ko men!" riep Aram uit. De mond van het meisje zakte open van verbazing. „Het bin nenplein?" herhaalde ze dom, niet bevat tend waarom iemand op dit vroege uur van de morgen zoveel haast had om buiten te komen. „Ja, het binnenplein!" herhaalde Aram ongeduldig. „Ge weet toch wel, hoe ik daar moet komen?" Hakkelend begon het meisje hem omstan dig de weg te wijzen en zij was nog maar half uitgesproken toen Aram haar reeds begrepen had en verder holde. Het leek hem een eeuwigheid voor hij de poort naar het plein bereikt had. Opgewonden stormde hij naar buiten, doch bleef toen plotseling staan. Leeg en verlaten lag het binnen plein in de ochtendzon. Er was niemand te zien J Iedere dag een ander kostuum of iedere dag het kostuum anders. Pas de wisseltruc toe: verander dagelijks van das. Kies er eea pochette bij, wissel ook eens van manchetknopen en besteedt aan dacht aan een detail als een zakdoek. Dassen 5,90,7,90, 9.75,12,50 Pochettes, ook bijpassend. Manchetknopen 5,90, 9,75,12,90. 1 Zakdoeken per doosje van 3 stuks 3,95,5,90, 8,75. bij de postcheque- en girodienst? Geef ons dan een machtiging voor incassogiro-afschrijving uit uw tegoed voor het abonnementsgeld Inlichtingen bij de administratie Telefoon (01110) 2255 Bij een verkeersongeluk in An- naberg, bij Karl-Marx-stad, zijn maandagochtend 31 mensen gewond geraakt doordat een bus tegen een boom botste. SPORTBERICHTEN BADMINTON Badmintonclub Zierikzee De b.c. „Zierikzee" is de afgelo pen week weer tweemaal in het strijdperk getreden. Woensdag jl. •trad een volledig „Zierikzee I" thuis aan tegen „Avanti I" uit Middelburg en leed een zware 1-7 nederlaag. Zaterdagavond speelde „Zierikzee II" .te Vlissingen tegen „Jong Am- bon II" en verloor met dezelfde cij fers. „Avanti I" was in de wedstrijd tegen „Zierikzee I" op alle fronten sterker. Toch begon Zierikzee veel belovend. Het herendubbel (Wijs man/de Vos) won in 3 sets zijn par tij - na verlenging - zodat „Zierikzee" met 1-0 kwam voor te staan. Doch het was tevens het laatste wapen feit. In de resterende 7 partijen moest „Zierikzee" het loodje leggen, al was het verliezen van het le ge- mengd-dubbel (mevr. Nolet/v. Vos sen) eervol. De heer Tan (een ge weldige versterking voor de club uit Middelburg) was goed op dreef, terwijl de beide Middelburgse da mes veel te sterk waren voor hun Zierikzeese collega's. Ook „Zierikzee II" heeft het in Vttissingen tegen „Jong Ambon II' niet kunnen redden. Speciaal de he ren van „Jong Ambon" waren supe rieur. Voor het enige Zierikzeese punt zorgde mej. Simmers, die haar enkelspel won. De thuisclub wist zich hier gesteund door een grote schare van supporters, wat een ge weldige sfeer met zich meebracht. Deze week wordt gespeeld: „Zie rikzee II-Marathon I" a.s. woensdag met kans op winst voor „Zierikzee", terwijl „Zierikzee I" vrijdagavond naar Roosendaal trekt voor do uit wedstrijd tegen „P.S.V. Blauw-Wit I", welke strijd volkomen open is. VOETBAL Zierikzee A I-Goes AI 3-0 Zierikzee A I bepaalde door deze overwinning de achterstand tot de leider RCS A I op 1 punt. De wedstrijd zelf was gelijkop- gaand, de Zierikzee voorhoede wist de kansen goed te benutten, Krips, Pieters en Viergever bepaalden de eindstand op 3-0. De Zierikzee ach terhoede speelde uitermate betrouw baar, vandaar geen Goes-doelpun- ten. Over enkele weken vindt de be langrijke wedstrijd Zierikzee A I- RCS A I plaats. Scheepvaartberichten Attis, 20-11 40 m. z.w. Wight naar Amsterdam. Esso Rotterdam, 20-11 450 m. z.o. New York naar Portland. Gulf Swede, 20-11 430 m. o.z.o. Sydney naar Perzische Golf. Kcrenia, 20-11 300 m. n. Dakar naar Singapore. Mississippilloyd, 20-11 aank. rede Bandarshahpur. KERKNIEUWS Ned. Herv. Gemeente OUWERKERK. De opbrengst der oogstcollecte, in de Hervormde kerk gehouden, is tot nu toe f 611,50. De kinderen der zondagsschool hebben nog f 10,50 bijeengebracht. Huldiging wereldrecordhoudster DEN HAAG, 20-11. Mevr. L. Ch. H. Snel-Bastiaans uit Den Haag is maandagmiddag in de Euro-cinema aan de Leyweg in Den Haag gehul digd. Zij heeft wereldrecordhouder Anderson uit Avierika verslagen. Zag hij 75 keer dezelfde film in de zelfde bioscoop, mevr. Snel zag thans 76 keer „Sound of Musicin dezelfde bioscoop. De bedrijfsleider van Euro-cine ma bood de icereldrecordhoudster een gouden ketting aan met gouden hanger met een camee. Mevr. Snel had. toen ze de film voor de vijftig ste keer zag. al een vaas gehadZe vertelde de huldiging leuk te vinden, al heeft nooit en wereldrecord willen vestigen. Zij zal daarom ook gewoon doorgaan met elke week Sound of Music" te zien zolang de ze film in Euro-cinema draait en zolang zij er nog niet genoeg van heeft. Auto uit de bocht: moeder en dochter gedood MAASBRACHT, 20-11. Op de rijksweg Roermond-Maastricht, ter hoogte van Maasbracht, is een per sonenauto uit een flauwe bocht ge vlogen en tegen een boom gebotst. De 48-jarige mevrouw H. Golsteyn uit Pey en haar 18-jarige dochter werden op slag gedood. De 49-jarige echtgenoot van mevrouw Golsteyn, die achter het stuur zat, werd zwaar gewond opgenomen in het zieken huis in Roermond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4