GRANDEUR Algemene beschouwingen begroting gemeenteraad Bruinisse LAATSTE NIEUWS STREEKNIEUWS De najaarszendingscollecte De te Bruinisse gehouden najaars zendingscollecte bracht op f 935,-, na melijk f 71,- op de zondagsschool, f 15.- aan giften en f 849,- in de Her vormde kerkcollecte. Begrotingswijzigingen Nadat vrijdagavond in de gemeen teraad van Bruinisse de begroting 1968 was aangenomen, met een batig saldo aan onvoorziene uitgaven van f 27.167,52, volgden direct daarop een drieal begrotingswijzigingen die het goede slot nogal drastisch ver minderden. In de eerste begrotingswijziging wordt de post rente van belegde kasgeldleningen opgevoerd, dit geeft een beter effect aan de begroting van f 12.370,57. Daartegenover staan dan de volgende uitgaven, rente en provisie f 12.370,57 aan kasgeldle ningen, de gemeente is dan weer even vei-, diverse kapitaalslasten van nog uit te voeren werken doen het batig saldo dan met f 14.540,57 dalen. De tweede begrotingswijzi ging betreft: de afschrijving van het nadelige slot 1967 groot f 12.000 is voor 1968 f 3.000, de reconstructie [havenwegen f 700, de oliestook cen trale verwarming ch. school f 700 en de kapitaalslasten en rente voor elektrificatie van het industrieter rein, de tweede verlaging van on voorzien bedraagt totaal f 7.963, de derde wijziging heeft alleen betrek king op de kapitaaldienst. Op de weg van Eikerzee naar Re- nesse is het te zien geweest. Zeer kort geleden nog maarDe mens- dier-verhouding optimaal goed. Een situatie waarhij alle dierenvrienden (al of niet georganiseerd) zich in de handen konden wrijven. Er reed een auto over de weg. Eén van ons op Schouwen-Duiveland zat achter het stuur. Dat is dus mooi normaal. Maar naast hem, op het gevaarlijk ste plekje in de auto, zateen keu. Ziezo, dat is er uit. Het beest zat op zijn breed achterwerk en keek rus tig, maar nieuwsgierig naar het voorbijglijdende landschap. Een kij kende keu naast een sturende man. De tegenliggers hadden het kenne lijk moeilijker dan dit tweetal. Ze voelden aan de arm om te constate ren of ze wel goed wakker waren. Dat waren ze en ze hadden goed gezien. Een keu op de voorbank van een auto. En hoe dal nu kan en waarom dat moet, wilden zij - en mogelijk ook anderen wel weten. Nu, een slager te Renesse kocht van een collega ergens in Schouwen een varken. Laatstgenoemde had beloofd voor het transport te zullen zorgen en dat deed hij met het ontwapenend ge mak, waarmee slagers zo iets kun nen doenHet beest werd opgepakt en op de voorbank neergezet en de slager-chauffeur startte de auto en reed weg. Dit verhaal zou helemaal zonnig kunnen zijn, maar er is een spijtig kantje aan. Onze (goede) zit- keu had nogal stevig rheumatiek en had dus geen grote behoefte lol te trappen daar voor in de auto. Het einddoel werd voorspoedig bereikt. De deur werd geopend en keu werd uitgelaten. Tegenover de stijfheid van haar spieren, staat dun weer het enorme pluspunt dat het dier zich al rij dende geheel zindelijk had gedra gen. Dus toch een bijzonder beest. Het stak de poot op ten groet en waggelde toen behoedzaam naar de laatste stal, die haar wachtte. Want zelfs zo'n uitzonderlijk beest ont komt niet aan de verdovingsklap op de hersenen en het schietmasker. Wij mensen, zijn in die dingen hard geworden en weten nooit eens keu- elijke grandeur te honoreren, bij voorbeeld met nog een jaar leven. Het is altijd - los van het gedrags patroon van het betrokken beest - net teugelloos begeren naar spek, karbonade en worst dat ons drijft. Tenzij men gaat vegetarieën. SCHIERE1LANDMAN. De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield de maan delijkse vergadering, die dit keer te vens jaarvergadering was. Nadat ge zongen was Psalm 97 vers 1 en 7, las de presidente Matth. 3 vers 1-12. Over dit schriftgedeelte hield zij ver volgens een meditatie. Na de pauze sprak de heer Schoen maker uit Zoutelande over het leven n Marokko, waar hij enige tijd werk zaam is geweest. De heer Schoenma- maker bleek een gezellig causeur. Ernst en luim wisselden elkaar af, in zijn vertellingen. Het eerste onder scheid dat opvalt is wel het grote verschil in. godsdienst, tussen Noord- Af rika en West-Euorpa. Daar de Mohammedanen met hun god Allah, een onbewogen God, te vergelijken met een brok graniet, die zich niet met de mensen bemoeit. Hier de Christelijke Godsdienst die ons leert dat we een God hebben die met ontferming bewogen is over zijn kinderen, die uitkomst geeft op het gebed. Dit heeft niet nagelaten zijn stempel zelf op de mensen te druk ken, daar aanvaardt men alles gela ten, omdat het toch niet te veran deren is, hier probeert men tegensla gen te overwinnen, opnieuw te be ginnen als iets is mislukt. Een welgesteld Arabier heeft drie of vier vrouwen. Dat geeft met de samenwoning in veel te beperkte ruimten, aanleiding tot veel conflic ten. Reeds in de bijbel kunnen we lezen hoe vrouwen jaloers op elkaar waren. De hygiënische toestanden lijden er uiteraard ook onder als te veel mensen en vooral kinderen bij elkaar wonen in slechts enkele ver trekken of tenten. De vrouw is er alleen om het zwaarste werk te doen en kinderen voort te brengen. Allerlei ziekten zijn het gevolg van het bij elkaar hokken en het niet in acht nemen van de elementairste beginselen op hygië nisch gebied. Maar ook hier begint iets te veranderen. Niet altijd zal de ze toestand voortduren. Prachtige dia's gaven een goede indruk van het gesprokene. Na de causerie volgde het huishou- SCHIPHOL. Terug van een nacht merrie, die achttien dagen heeft ge duurd, zijn de zeven bemanningsle den van de. kustvaarder „Jozina" per K.L.M. uit Lagos op Schiphol aange komen, waar ze door een menigte van uitgelaten familieleden als ver loren gewaande zonen werden bin nengehaald. Gelijk bekend werden de mannen veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf in Nigeria, maar hun straf werd plotseling kwijt geschol den. BRUINISSE, 17-11. Tijdens de ge houden vergadering van de gemeen teraad, onder voorzitterschap van burgemeester C. H. van de Linde, kreeg de heer M. J. v. d. Velde (PvdA) het woord voor het houden van een algemene beschouwing, zulks nog mede in verband met de inge diende gemeentebegroting. Hij zei het optimisme, dat uit de begeleidingsbrief blijkt niet te* delen. Dit blijkt ook wel uit het wegsmel ten van het saldo onvoorzien. Aan vankelijk was het f 27000. Nu enkele weken na de afsluiting van de be groting, terwijl het jaar 1968 nog lang niet is aangebroken is het al ge slonken tot f 4000. Hij verwachtte in het begin van 1S68 al een tekort, immers door het getalm van b. en w. met de aanbesteding van de ver bouwing van de noodwoningen, zal een aanmerkelijke inkomstenbron vooreerst niet vloeien. Geschat op f 1000 per week kan men een min dere inkomst van f 13000 verwachten. Als gevolg ontwrichting van de slui tende begroting. Hij verklaarde zich tegen de ver hoging van de Reinigingsrechten van f 18 tot f 24, vooral nu hij heeft ge lezen dat men in Amsterdam voor zijn vuilnisemmer maar f 9,- gaat betalen. Dat is een aanmerkelijk ver schil. Rioolbelasting ken.de men er tot op heden ook nog niet, dat gaat men nu pas invoeren. Schouwen- Duiveland is dus wel in het nadeel. Wel gaat de melkprijs met 2 cent per Liter naar boven, als 's zomers de toe risten komen. Dat is nu de politiek van het kabinet De Jong. Het kabinet gaat grote last op gemeenten leggen. Hij drong aan op spoedige realise ring van een instructiezwembad, ter wijl ook het bejaardentehuis nodig moet worden gebouwd. Waarom wel een kracht erbij op de secretarie (binnendienst) waarom niet bij de buitendienst? Terwijl geheel Zeeland aardgas heeft, moet Schouwen-Dpi- veland nog jaren wachten. Met het uitspreken van zijn spijt dat de fi nanciële positie van de gemeente remmend werkt, waardoor verschil lende noodzakelijke werken niet kunnen uitgevoerd en met zijn dank uit te spreken aan de secretaris en zijn personeel voor het uitvoeren en opstellen van de begroting eindigde de heer Van de Velde zijn algemene beschouwingen. De heer Becu (WD) had een ver hoging' aan inkomsten geconstateerd van f 165.000 waarvoor hij dankbaar was, omdat daardoor enkele uitgaven konden worden verhoogd. Straten, pleinen en plantsoenen moeten vol gens hem terecht delen in een verho ging van de uitgaven. V.V.V. en het gemeentemuseum kregen tot genoegen van de heer Be cu ook iets. De heer C. Kik drong aan op een zuinig beheer, niet meer uit geven dan men ontvangt, maar de heer De Koning (WD) zei dat dit niet altijd kan, we leven in een tijd van grote behoeften, waardoor men als overheid wel eens meer moet uit geven dan men zou willen. De voorzitter beantwoordde de sprekers, er op wijzend, dat zoals de heer Van de Velde stelde, het batig saldo van de begroting hard terug loopt, maar dat dit komt omdat een aantal kapitaailwerken kan worden uitgevoerd. Hij gaf daarop een over zicht van wat Bruinisse zoal heeft. Een sportveld, een haven, een sport hal, een tamelijk goed functioneren de riolering, plantsoenen enz. Al de wensen die de heer Van de Velde heeft hebben ook b. en w.: bejaar dentehuis, zwembad, aardgas. Men meet evenwel met beide benen op de grond blijven, al deze zaken zul len gerealiseerd worden, maar op wat langere termijn. Bij de rondvraag attendeerde de heer De Koning op een put voor af voer van fecalieën, achter machine fabriek Padmos, die niet goed zou zijn nagezien, de heer C. Kik drong aan op opruiming van palen achter het terrein van de C.B.T.B. achter de woning van de heer C. A. Hanse. Een kijkje in de met moderne apparatuur uitgeruste salon. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). delijk gedeelte, het jaarverslag van de penningmeesteresse en de secreta resse. Reglementair was de vice-pre- sidente mevrouw A. de Waal-van Engelsen niet meer herkiesbaar. In haar plaats weid gekozen mevrouw M. van der Spek-de Waal. Een bloemstuk je en veel hartelijke woor den vertolkten de waardering, die men had voor het werk door me vrouw De Waal-van Engelsen ver richt. Met het zingen van Gezang 135 vers 1 en gebed werd de vergadering gesloten. BURGH, 21-11. Gisteren (maandag) vond aan de W. G. Bootlaan te Burgh de bouw of misschien beter gezegd „samenstelling" - plaats van een zg. „prefab"-bungalow. De benodigde elementen werden aangevoerd door vijf grote opleggers; de betonnen fundatie was reeds gestort. Via een vernuftig liersysteem werden de bungalowgedeelten geplaatst en gemonteerd door fabriekspersoneel en intussen klom de schilder al naar boven voor het wa terdicht maken en schilderen van het dak. Vrijdagavond a.s. zal de bunga low kunnen worden opgeleverdDe kosten bedragen iets meer dan een halve ton, inbegrepen de centrale verwarming. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). A. van der Weel, assistent bij de R. T.V.D. te Haamstede. De demonstra tie begint 's morgens om half 10. BRUINISSE Trampoline op slot In verband met de aandrang, die van bepaalde zijde in de gemeente raad van Bruinisse werd uitgeoefend om een trampoline toestel aan te schaffen heeft burgemeester Van de Linde enkele maanden geleden ge waarschuwd, dat een trampoline ge vaarlijk is, zodat dit toestel niet zon der deskundig toezicht mocht worden gebruikt. In de raadsvergadering van vrijdag j.l. deelde hij mede dat een leerlinge van een der scholen bij het oefenen ongelukkig terecht is gekomen en een pols heeft gekneusd, maar dat ook door ondeskundige behandeling het toestel zelf kapot is gemaakt. Een bepaalde stang werd verbogen. Besloten werd de trampoline op slot te zetten. Een sleuteltje is ver strekt aan de heer Koster, voortur ner van Kwiek en een tweede sleu teltje berust op het gemeentehuis. De raad keurde deze handelwijze goed. AGENDA Dinsdag 21 november Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur, Ver. van Vrijz. Herv. Huis van Nassau, 7.30 uur, Ver. voor Bedrijfsvoorlichting „Schouwen-Dui veland". Idem, 8 uur: verg. Watersportvereni ging. Burgh Hotel „Het Wapen van Burgh", 3 uur publieke verkoping landhuis en bun galow. Haamstede Gereformeerde kerk, 7.45 uur: ver gadering N.C.V.B. Serooskerke Dorpshuis, 8 uur, film Rode Kruis; 3.30 uur kindervoorstelling. Woensdag 22 november Zierikzee Huis van Nassau, 7.30 uur: jaarver gadering Vrouwenbond PvdA, afd. Zierikzee. Idem, 7.30 uur filmavond Massey- Ferguson. Herv. verenigingsgebouw, bejaarden- bijeenkomst N.C.V.B. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, verg. Platte landsvrouwen Bond. Scharendijke Geref. jeugdgebouw, 8 uur film Rode Kruis, 3.45 uur kindervoorstelling. Donderdag 23 november Zierikzee Beatrixschool, 3.30 uur, verg. alge meen bestuur. Mondragon, 8 uur, „Stad en Lande". Huis van Nassau, 7.30 uur prijsuitr. centr. fokveedag. Brouwershaven Hotel Ringelberg, verg. „Veilig Ver keer". Ncordwelle Zaal Lokker, 8 uur film Rode Kruis, 4.15 uur kindervoorstelling. RENESSE. Dezer dagen werd door burgemeester H. P. Everwijn de nieuwe dames-kapsalon „Janny'i van de heer J. M. Moerland te Renesse officieel geopend. De nieuwe kapsalon is gevestigd in een daartoe verbouwd pand gelegen aan de kruising Hoogeweg-Jan van Renesseweg. Felle strijd aan grens van Israël en Jordanië AMMAN-TEL AVIV. 21-11. Aan de grens tussen Israël en Jordanië werdt sedert vanochtend een felle strijd geleverd waarbü tanks en vliegtuigen zijn betrokken. In Amman is officieel bekendge maakt dat de Israëlische luchtmacht het Palestijnse vluchtelingenkamp „Al-Karama" met bommen en boord- wapens bestookte, terwijl Tel Aviv meedeelde dat de Israëlische lucht macht was ingeschakeld om Jordaan se tanks tot zwijgen te brengen die Israëlisch gebied beschieten. Tot nog tce is één Israëlische soldaat gedood en één gewond. Eerder deelde, een Jordaanse mili taire woordvoerder mee dat de Is raëliërs het vuur hadden geopend op Jordaanse strijdkrachten in de om geving van de Al-Moendassa-brug en bij Oem AI-Sjoerat. De brug ligt 4,5 kilometer ten noorden van de Ko ning Abdoella-brug over de Jordaan, Oem Al-Sjcerat ligt nog 7,5 kilome ter noordelijker. Volgens de woord- voerder schieten de Israëliërs met 106 mm geschut, tankkanonnen en veld artillerie. De strijd duurt nog voort. Vliegtuig verongelukt: 62 doden CINCINNATI, 21-11. Een passa giersvliegtuig van de Transworld Airlines met 79 personen aan boord as maandagavond bij het vliegveld van Cincinnati verongelukt. Het toestel - een Convair 880 -7 kwam uit Los Angeles. Toen het wilde gaan landen, vloog het tegen een heuvel ten noorden van het vlieg veld en viel brandend neer. In hetzelfde heuvelachtige gebied verongelukte op 8 november 1965 een straalvliegtuig van de T.W.A. Van de inzittenden zijn 62 mensen omgekomen. gen dienden bewandeld te worden, om tot een bevredigend resultaat te komen. Met een dankwoord van de voorzitter, de heer M. C. Verheijen, werd vervolgens deze bijeenkomst 'besloten. Collecte voor het geestelijk gehandicapte kind De collecte voor het geestelijk ge handicapte kind, welke werd ver zorgd door leerlingen van de land- bouwhuishoudschool en lagere tech nische school heeft in totaal opge bracht f 579,50. HAAMSTEDE Filmvoorstelling van het Rode Kruis Het Rode Kruis hoofdbestuur heeft dit jaar met het in roulatie brengen van de film „Fanny", die maandag avond in hotel Bom voor een volle zaal' haar debuut op Schouwen maak te, de roos getroffen. Deze kleuren film' is een aaneenschakeling van geestige situaties, van. humorvolle zinspelingen en een verantwoorde in houd. Van begin tot aan het eind blijft het spannend en iedereen waagt zich af hoe of het af zal lopen. Het ligt er duimen dik op, doch men ziet er rijkhalzend naar uit. Het stuk speelt in een Franse ha venstad waai- de dochter van een vis vrouw verliefd is op een nog wat bleue jongeman. Hij ziet zijn toe komst echter op de zee en vertrekt. Fijne rollen worden vertolkt door Horst Buchholz, Leslie Caron en niet te vergeten Maurice Chevalier die het uitstekend doet. De naam Ep stein als producer zegt' verder ge noeg. In de dagelijkse sleur van zwart witte televisie beelden brengt deze film een welkome verandering en we kunnen het publiek uit Serooskerke, Scharendijke, Noordwelle en Renesse aanraden om er heen te gaan. Nie mand zal er spijt van hebben. OUWERKERK ZIERIKZEE De verschietende „ster" Op het momënt van waarnemingen van een verschietende „ster" in de nacht van 16 op 17 november is - zo wordt ons medegedeeld - een veel groter, lichtgevend rond voorwerp waargenomen. Maar deze melding staat op zichzelf. Prijsuitreiking fokveedag De prijsuitreiking aan de eigena ren-veetelers van dieren, die wer den bekroond op de in de zomer ge houden Centrale Fokveedag vindt plaats op donderdag 23 november a.s. in het „Huis van Nassau". Op deze bijeenkomst zal een film worden vertoond over New-Forest paarden. N.V.V.-bijeenkomst gewijd aan sociale verzekering Vorige week hield de B'estuurders- bond Schouwen-Duiveland van het N.V.V. in het „Huis van Nassau" een vergadering die was gewijd aan de bestaande sociale wetten ten dien ste van hen die in loondienst werk zaam zijn. Inleider was de distriots- bestuurder van het N.V.V. voor Zee land, de heer C. Hoek. Wat de A.O.W. betreft kon de heer Hoek zich verenigen met de gedach te van vele 65-jarigen om alsnog in aanmerking te komen voor een va kantie-toeslag. De 'heer Hoek gaf een overzicht van de geleidelijke totstandkoming na de tweede wereldoorlog van de sociale voorzieningswetten. Daar voor bestond reeds de ouderdoms- en invaliditeitswet en de ongeval lenwet. Het eerste op dit terrein na 1945 was de noodwet Drees, later gevolgd door de alg. ouderdoms voorziening en de weduwen- en we zenwet. De heer Hoek onderwierp speciaal de werkloosheidswet aan een bespreking, daar deze - jammer genoeg - in deze tijd actueel is en die een uitkering verstrekt van 80 procent. Aangezien echter deze uit kering aan een bepaalde termijn is gebonden, werd daarna de wet wer keloosheidsvoorziening in het leven geroepen, als vervolg op de werk loosheidswet, en geeft een uitkering van 75 procent. Tenslotte noemde spreker nog de Bijstandswet, waarop iedere Neder lander in moeilijke financiële om standigheden een beroep kan doen. De2e wet loopt via de gemeentebe sturen, waar de eventuele aanvraag moet worden ingediend. Naar aanleiding van een beslis sing die plaats heeft gehad inzake een ziektegeval vond na de inleiding een uitvoerige discussie plaats, waar bij de heer Hoek aangaf welke we Vergadering Culturele Vereniging De Culturele Vereniging hield in café Vijverberg een algemene leden vergadering, onder leiding van wet houder Kuijper. Mevr. Smits-Boo- gerd gaf een 'overzicht over de reke ning. Deze bedraagt in ontvangsten f 486,19 en in uitgaven f 604,69, al zo eer. nadeli gslot van f 118,50. De kascommissie adviseerde tot goed keuring. Vervolgens werden de af tredende bestuursleden (beiden her kiesbaar), mevr. Smits-B oogerd en de heer L. de Later, in hun functie herkozen. Voor het komende winterseizoen staat op het volgende programma: dinsdagavond 28 november: de be kende cineast Simon de Waard over Italië; vrijdag 12 januari: toneelver eniging „Op Drift" uit Renesse. Verder zal getracht worden om streeks half februari een avond te organiseren, te verzorgen door Smits' Internationale Sleepdienst. NIEUWERKERK Snoeidemonstratie N.F.O., afdeling Duiveland De Nederlandse Fruittelers Orga nisatie, afdeling Duiveland, organi seert op vrijdag 24 november a.s. op het bedrijf van de heer C. van Po- pering aan de Oud-Nieuwlandseweg 10 te Nieuwerkerk een snoeidemon stratie, onder leiding van de heer J. Een foto uit 1919 van het toen nog onvoltooide Vrije. Alle huizen aan de andere zijde, zijn later gebouwd. Op de achtergrond de achterzijde van het rusthuis „Irene" en de Gast- huiskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2