DE ZIERIKZEESCHE COURANT Programmering soc. verzekering- Pensioen- en spaarfondsenwet „Onderwijs loopt ver achter" Amerikanen mogen weer naar Egypte Huurbijdrage woningwetwoningen volgens een ander systeem Vuurgevechten Israëliërs en Jordaniërs Gladde wegen eisten drie mensenlevens mantel of japon „DE MAGNEET" Zware Amerikaanse verliezen bij Dak To Meer wezenlijke taak gewenst voor de huuradviescommissies I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 november 1967 124ste jaargang Nr. 19901 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jarmewefcken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 225S, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Feestelijke jaardag vrouwenvereniging Oosterland Minister vraagt advies aan de S.E.R. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG, 20-11. De minister van sociale zaken en volksgezondheid B. Roolvink, heeft enige adviesaan vragen gericht aan de sociaal-econo mische raad. Deze adviesaanvragen betreffen: programmering sociale verzekering en wijziging van de pen sioen- en spaarfondsenwet. Reeds eerder, ni. op 27 september jl. heeft de minister aan de S.E.R. advies gevraagd inzake wettelijke maatregelen, die in het kader van de werkloosheidswet genomen zou den kunnen worden om de oorzaken van het niet-aanvaarden van werk zoveel mogelijk weg te nemen. Omtrent het vraagstuk van de meest wenselijke structuur van de verzekeringen tegen kosten van ge neeskundige verzorging is een af zonderlijke adviesaanvrage in het vooruitzicht gesteld. In de eerstgenoemde adviesaan vraag wordt de aandacht gevestigd op de belangrijke lastenstijging, die met de ontwikkeling van ons soci ale verzekeringsstelsel gepaard is gegaan. De premie van de sociale verzekering, uitgedrukt in een per centage van het premieplichtige in komen, is van 1957 tot en met 1967 gestegen van 23,1 naar 34,0 procent. Per 1 januari 1968 zal daarop nog een stijging komen met 1,3 procent. Deze stijging van de sociale ver zekeringspremies is in belangrijke mate het gevolg van een utibreiding van de uitkeringen der sociale ver zekering. AMSTERDAM, 20-11. „Ons onder wijs loopt ver achter. Er wordt te weinig rekening gehouden met de razendsnelle ontwikkeling in onze huidige maatschappij waardoor de achterstand zelfs nog groter wordt". Aldus prof. dr. C. J. F. Böttcher uit Leiden, tijdens een inleiding over „Tijdschrift en informatieversprei ding, nu en in de toekomst" voor de algemene jaarvergadering in Am sterdam van de Nederlandse organi satie van tijdschrift uitgevers. Prof. Böttcher was op het onder wijs gekomen toen hij zei, dat de grens tussen het schoolse onderwijs en het verder vergroten van de ken nis (bijvoorbeeld door middel van tijdschriften) snel vervaagt. Hij zei van mening te zijn, dat vooral bij het lager, en middelbaar onderwijs meer gebruik zou kunnen worden gemaakt van tijdschriften en cou ranten. „Maar dat wordt nog te veel als een luxe beschouwd". Maandagmiddag omstreeks vijf uur is de 200 miljoenste inwoner van de Verenigde Staten geboren. Premier Harold Holt van Austra lië heeft maandagmorgen bekend gemaakt dat de Australische rege ring heeft besloten niet tot deva luatie van de dollar over te gaan. Slechte muziekdidaktiek UTRECHT, 20-11. Nog geen 15 procent van de kwekelingen wordt in staat geacht de muzikale vorming van de leerlingen van de lagere scholen ter hand te nemen. Dit zei de heer Charles Delnooz, rijksinspec teur van het lager onderwijs, zater dag op een congres van de Stichting Centraal Beraad Amateuristische Muziekbeoefening in Utrecht. Hij klaagde over de slechte muziekdi daktiek bij het onderwijs. Als voor naamste bron van alle ellende noem. de hij het rationalisme bij het on derwijs, waardoor van de scholen instituten worden gemaakt waar het intellectualisme hoogtij viert. Er wordt een overdreven aandacht be steed aan het inpompen van kennis, maar aan expressie wordt weinig of niets gedaan. Ook het muziekonder wijs is in de greep van het intellec tualisme. Te veel wordt volgens de heer Delnooz het muziekonderwijs theoretisch benaderd. Muzikale aan- legkwaliteiten worden op de kweek school niet ontwikkeld. Er is een analyse gemaakt van de verschillende oorzaken die tot ver hoging van de uitkeringen hebben geleid. Deze analyse heeft betrek king op de periode 1953 t.m. 1966. In die periode namen de totale uitke ringen toe van f 916,9 tot f 8235,0 miljoen, een toeneming derhalve met f 7318 miljoen. Stelt men 1953 op 100, dan komt men in 1966 op 900. Ter vergelijking diene dat het nationale inkomen in diezelfde per- riode steeg van 100 tot 320. Ontwikkeling op langere termijn De regering heeft de S.E.R. ver zocht zich te willen beraden over de ontwikkeling van de sociale verze kering in ruime zin op langere ter mijn - gedacht wordt aan een peri ode van 4 tot 6 jaar - waarbij zowel de uitkeringskant en de verstrek kingenkant van de thans bestaande voorzieningen als de invoering van eventuele nieuwe maatregelen in ogenschouw waren te nemen. De regering acht het geen bezwaar indien behalve premieprognoses ook kritische kanttekeningen aan de uit- kerings- en verstrekkingenkant ge maakt zouden worden. Als voordeel van een zodanige planning kan ook worden gezien, dat het daardoor mogelijk zou wor den ibij de loononderhandelingen tijdig te beschikken over een zo groot mogelijke mate van zekerheid omtrent de hoogte van de sociale verzekeringspremies. WASHINGTON, 20-11. Het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft maandag bekendge maakt dat bezoeken van Amerika nen aan' Egypte weer zijn toege staan. Deze waren sinds de verbre king van de diplomatieke betrekkin gen met dat land verboden. De Egyptische regering heeft laten we ten dat alle Amerikaanse toeristen welkom zijn. Bijdrage aan het Rijk verschuldigd als jaarhuur minder is dan tien procent van het inkomen DEN HAAG, 20-11. In het ont- werp van wet, dat huurders van wo ningwetwoningen, die voldoende fi nanciële armslag hebben, betaling van een bijdrage oplegt is enige wij ziging aangebracht. Er is nu vastge steld, dat huurders van woningwet woningen met ingang van 1 januari 1968 een bijdrage aan het rijk ver schuldigd zijn als de jaarhuur van hun woning minder bedraagt dan tien percent van hun inkomen. Als inkomen wordt aangemerkt het voor de inkomstenbelasting be lastbare bedrag in het jaar, dat drie jaar voorafgaat aan het jaar van de bijdrageheffing. De grootte van de over 1968 te betalen huurbijdrage hangt dus af van de huurprijs op 1 januari 1968 enerzijds en anderzijds van het belastbare inkomen in 1965. De jaarlijks verschuldigde bijdra ge zal gelijk zijn aan het verschil tussen tien percent van het inkomen en de jaarhuur. Dat verschil zal evenwel worden verminderd met tien percent voor elk kind, waar voor aftrek is toegepast bij het vast stellen van de belastingaanslag. Evenals bij de inkomstenbelasting kan dus eventueel dubbele of drie dubbele aftrek plaatsvinden. Voor het bepalen van de jaarhuur zal worden uitgegaan van de huur prijs op 1 januari a.s. Voor het bepalen van de jaarhuur wordt uitgegaan van de huurprijs op 1 januari. Onder huurprijs moet worden verstaan het bedrag dat de huurder betaalt voor het enkele ge bruik van zijn woning, echter na af trek van vergoedingen voor centrale installaties zoals centrale verwar ming en lift. Vergoedingen voor levering van water, het gebruik van een geiser of boiler, het onderhoud van ge meenschappelijke tuinen, de leve ring van warmte hij centrale ver warming e.d. blijven eveneens bui ten beschouwing. Indien een bijdra - geplichtige huurder een gedeelte van zijn woningwetwoning heeft onder verhuurd, kan hij met zijn onder- AMMAN, 20-11. Veertien mensen zijn om het leven gekomen en acht entwintig gewond geraakt toen Is raëlische troepen maandagmiddag het vuur openden op een kamp voor Palestijnse vluchtelingen op de ooste lijke Jordaanoever. Kleinere wachtlijst voor fle telefoon DEN HAAG. 20-11. De produktie van telefoonaansluitingen was ook in het derde kwartaal van 1967 weer hoger dan de vraag, zodat de wacht lijst een verdere daling kon onder gaan. Het aantal ontvangen aanvragen bedroeg 57.697 d.i. ruim 2000 minder dan in het derde kwartaal van 1966. Bovendien werden 7004 aanvragen ingetrokken, 750 meer dan in 1966. Van juli tot er. met september kwa men 58.554 aansluitingen gereed, ruim 700 meer dan in de overeen komstige periode van 1966. Al deze omstandigheden werkten mee de wachtlijst terug te brengen van 145.438 op 1 juli jl. tot 137.577 uit. september. Dit is door een Jordaanse militai re woordvoerder in Amman meege deeld. Hij zei dat er ook nog mos keeën waren vernield en dat een distributiecentrum van de UNRWA - de V.N. organisatie voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen - zwaar be schadigd was. Dit centrum stond in het kamp dat op rond 50 km ten wes ten van Amman ligt. Eerder had een Israëlische woord voerder in Tel Aviv bekendgemaakt dat Israëlische en Jordaanse troepen elkaar maandag twee uur lang be schoten hebben over de Jordaan. Ook zaterdag en zondag hebben troe pen van beide landen elkaar bescho ten. Dr. A. H. Boenna directeur-generaal F.A.O. ROME, 20-11. De Nederlander dr. A. H. Boerma is maandag gekozen tot directeur-generaal van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. PARIJS. De Franse minister van financiën, Michel Debré (m.) tijdens een persconferentie na afloop van de speciale zitting van de ministers van fi- nanciën van de E.E.G.-landen naar aaleiding van de devaluatie van hei pond sterling op het Franse ministerie van financiën huurder overeenkomen, dat deze hem een deel van de heffing ver goedt. De heffing is echter geen on derdeel van de huurprijs. Door woningbouwverenigingen en gemeenten zijn naast woningwetwo ningen ook wel woningen gebouwd met toepassing van de voor particu lieren geldende subsidieregelingen. Huurders van deze woningen zulién uiteraard geen bijdrage verschul digd zijn. Centraal orgaan Het ligt in de bedoeling, dat het vaststellen en invorderen van de bijdrage zal geschieden door een centraal orgaan, ressorterend onder de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het hoofd van dit orgaan krijgt een taak welke overeenkomt met die van een be lastinginspecteur. Hij verzendt de aanslagbiljetten en behandelt de be zwaar- en .beroepschriften inzake de bijdrage. De gegevens voor het vast stellen van ide aanslag worden hem door de gemeentebesturen en de be lastingdienst verstrekt. Het opleggen van de heffing heeft ten doel, de doorstroming te bevor deren en de financiële last van de overheid te verminderen. In toene mende mate zullen de buiten de wo ningwetsector beschikbaar komende woningen met hogere huren dienen te worden betrokken door beter ge situeerde gezinnen die thans nog een woningwetwoning bewonen. Zij ma ken dan een woning vrij voor gezin nen die gezien hun omstandigheden op een woningwetwoning zijn aan gewezen. DEN HAAG, 20-11. De gladheid op de weg, veroorzaakt door de vorst van de vorige nacht, heeft drie men senlevens geëist. Om haifvier slipte een auto op het viaduct in de provinciale weg Roos- teren-Zusteren. De wagen kantelde enkele malen, waardoor drie van de vijf inzittenden naar buiten werden geslingerd. Een van hen overleed, de 37-jarige Engelsman Francis Roy Bartley uit Sintriston, Blackburg Lanes. Om kwart over zeven raakte op de provinciale weg te Vimkeveen-Wa- verveen een auto in een slip. De wa gen kwam via de linkerweghelft in i rater terecht. De bestuurder, de 46-jarige aannemer A. M. Borger uit Vleuten-De Meern, verdronk. Advertentie Als een dame gekleed... met een J van Nieuwerkerk Kerkstraat 10, tel, (01114) 265 De 53-jarige K. F. van Katenhoeve uit Sluis gleed even na acht uur op de provinciale weg te Souburg met zijn auto naar links. Tegen de zij kant van een schuur kwam de wagen tot stilstand. De man raakte bekneld en overleed. Jordanië beschuldigt Israël NEW YORK, 21-11. Jordanië heeft maandagavond Israël beschuldigd van ihet beschieten van een vluchte lingenkamp op de oostelijke oever van de Jordaan. Hierbij waren, vol gens de bij de veiligheidsraad gede poneerde klacht, twaalf doden ge vallen, onder wie drie kinderen on der de acht jaar, en 28 mensen ge wond. Nieuwe Russische raketten MOSKOU, 20-11. De Russische maarschalk Nikolai Krylow heeft zondag ter gelegenheid van de „dag der raketstrijdkrachten en artille rie" bevestigd dat de Sowjet-Unie „nieuwe, machtige raketten heeft ontwikkeld, die, uitgerust met een kernkop, in een lage baan om de aarde gebracht kunnen worden en vandaar met behulp van remraket- ten naar het doel geleid kunnen worden". Op deze wijze was het mogelijk het Amerikaanse waarschuwings systeem de „verschalken". Weinig wind Verwachting tot woensdagavond: Vanuit het noorden toenemende be wolking met plaatselijk mist en hier en daar motregen; dezelfde of iets hogere temperaturen, maar vanavond en vannacht in het zuiden van het land nog lichte vorst; zwakke wind. 22 nov. Zon op 8.11, onder 16.41. Maan op 20.42, onder 13.16. 23 nov. Zon op 8.12 onder 16.40. Maan op 22.03, onder 13.41. Laatste kwartier: 25 nov. te 1.23. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 nov. 23 nov. 5.57 v.m. 6.34 v.m. BROUWERSHAVEN: 22 nov. 23 nov. 5.50 v.m. 6.31 v.m. 18.17 n.m. 19.01 n.m. 18.03 n.m. 18.49 n.m. Dodelijke val van trap Veel blindheid in de V.S. UTRECHT, 20-11. De 44-jarige kunstnijverheidssmid M. J. van der Vleen uit Utrecht is zondag om het leven gekomen tengevolge van een val van de trap in een logement aan de Havenstraat. Hij werd daar tegen het middaguur gevonden door zijn overbuurman, bij wie hij elke zon dagochtend koffie kwam drinken. Toen de heer van der Veen niet was komen opdagen, ging de buurman een kijkje nemen in het logement. Agent bracht bewusteloos meisje bij DEN HAlAJG, 20-11. De 51-jarige hoofdagent J. Buskoop van de Haag se politie heeft een bewusteloos elf jarig meisje door mond-op-mond- beademing weer bij gebracht. Het meisje viel in zwijm toen zij een douche nam. De vermoedelijke oor zaak is zuurstofgebrek; in de dou checel stond namelijk een butagas kachel. Het kind ondervond geen schadelijke gevolgen van het ge beurde. NEW YORK, 20-11. Als de huidige omstandigheden voortduren, zullen in de komende tien jaar ongeveer een half miljoen Amerikanen door blindheid getroffen worden. Dit heeft de voorzitter van de organi satie voor onderzoek ter voorkoming van blindheid, dr. Jules Stein op een wetenschappelijk congres in New York meegedeeld. Hij zei dat de be volking van de V.S. van '40 tot '60 met 36 procent was toegenomen, maar dat het aantal blinden met 67 procent was gegroeid. Hij pleitte voor uitbreiding van het program voor onderzoek op het gebied van de wetenschap van de oogziekten. Doodtij: 27 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Over Ierland nadert een nog in betekenis toenemend gebied van hoge luchtdruk terwijl een hoge- drukgebied boven Oost-Europa zich langzaam verwijdert. Met noordelijke winden wordt minder koude lucht naar onze omgeving gevoerd die langzaam, het eerst in de noordelijke provincies, binnenstroomt, daardoor zal er vooral in deze gebieden mist of laaghangende bewolking zijn. met temperaturen om het vriespunt. El ders zal er bij heldere hemel aan vankelijk nog Lichte vorst optreden. De wind blijft overwegend zwak. Nieuwe voorzitter C.N.V. UTRECHT. 20-11. De maandag ochtend in Utrecht gehouden alge mene vergadering van het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft de 41-jarige J. Lanser tot bestuurslid van het verbond gekozen. Het is de bedoeling dat de heer Lanser uiter lijk op 1 juni 1968 deel zal uitmaken van het verbond9bestuur en in 1969 opvolger zal zijn van de tegenwoor dige voorzitter de heer J. van Eiber gen, die dan met pensioen gaat. De heer Lanser is thans voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond. BRUSSEL. Minister Luns heeft maandag in de Europese Minister raad in Brussel zijn teleurstelling uitgesproken over de minimale vor deringen, die gemaakt worden met de discussies van de zes E.E.G.-lan- den over het Britse toetredingsver- zoek. SAIGON, 21-11. Een bataljon Amerikaanse val scherm troepen, dat op 22 kilometer ten zuidwesten van Dak To meer dan een etmaal door Noordvietnamese troepen was om- SER-advies over Huurwet: DEN HAAG, 21-11. De sociaal- economische raad heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening desgevraagd in een spoed- advies o.a. aanbevolen in huurcon- flicten de huuradviescommissies een meer wezenlijke taak te geven. De raad meent dat de partijen bij een conflict dit in eerste instantie aan die commissie moeten voorleggen. Pas in tweede instantie zou de rechter kun nen worden ingeschakeld. De raad heeft dit advies in* zijn be sloten vergadering van vrijdag 17 november j.l. vastgesteld. De minis ter had de raad op 15 september H.I. dit spoedadvies gevraagd over een wijziging van de huurwet. In die wet is n.l. bepaald dat van 1 januari 1968 af voor woningen die op of na 5 mei 1945 met steun uit 's Rijks kas tot stand zijn gekomen een jaarlijkse verhoging van vier procent zal wor den toegepast totdat het steunbedrag is verdwenen. In zijn adviesaanvraag zei de minister te verwachten dat zo'n jaarlijkse huuraanpassing van gesubsidieerde na-oorlogse woningen een opwaartse druk op de huren van niet gesubsidieerde woningen zal uit oefenen. Om ook huuraanpassingen voor die huizen mogelijk te maken moet de huurwet woi'den gewijzigd. De minis ter denkt daarbij aan een stelsel van huurverhogingen voor niet-gesubsi dieerde woningen waarbij het mo gelijk is periodiek verhuurder en huurder een huurprijs te laten over eenkomen beneden een bij of krach tens de wet te bepalen plafonds. De minister acht het voor de hand lig gen dat plafond per 1 januari 1968 te bepalen op vier procent boven het huurniveau van 31 december 1967. Tot dusverre hebben de huurver hogingen van woningen altijd een verplicht karakter gehad; ze hadden een zgn, contractdoorbrekende wer king. singeld, heeft 72 man aan doden en 85 gewonden verloren, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder heden (dinsdag) in Saigon bekendge maakt. In het betrokken gebied zjjn de, lijken van zeventien Noordvietna- mezen gevonden. Het Amerikaanse bataljon bevond zicht op een heuvel, waarop de Noordvietnamezen zondag telkens weer in golven aanvielen. Tenslotte slaagden Amerikaanse versterkingen er in, door de aanvallende troepen heen te breken. De 200 tot 300 omsingelde Ameri kanen konden op de heuvel 875, die op ongeveer 3 kilometer van de Cam bodjaanse grens is gelegen, als ge volg van het intensieve vuur van sluipschutters niet meer met behulp van hefschroefvliegtuigen van muni tie worden voorzien. De ingesloten Amerikanen werden met mortieren en raketten bestookt, terwijl ook sluipschutters vanuit de bomen hen onder vuur namen. Tenslotte werden de weinige over levenden ontzet door Amerikaanse versterkingen die zich over drie kilo meter een weg gebaand hadden door een dicht bamboe- en struikgewas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1