OLGA weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT In Panama gearresteerde Keith is niet ex-Gestapo-chef Müuller Proces in Athene Belgische artsenstaking Britse resolutie inzake het Midden-Oosten Russische boten voor blokkade van Biafra Veertig doden bij auto-ongeluk Experimenteel vliegtuig is verongelukt De positie van de blanke huurlingen Duitse industrieën gaan afvalstoffen lozen in de Noordzee costuum of jas „DE MAGNEET" Vestiging van een dok- en werfbedrijf in liet Europoortgebied MATRASSEN i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 november 1967 124ste jaargang Nr. 19899 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. 8ij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Om een instructiezwembad op Schonwen-Duiveland Politie heeft vingerafdrukbewijs PANAMA, 16-11. Uit een vinger afdruk op een Panamees immigratie- formulier uit 1941 kan worden afge leid dat de gearresteerde Kejth de ex-Gestapochef Müller niet kan zijn, heeft het hoofd van de Panamese re cherche, luitenant-kolonel Valdez, donderdag meegedeeld. De vingeraf druk is van Francis William Keith, Miiller was in 1942 in Duitsland. Keith heeft inmiddels gesproken, in volgens verslaggevers vlekkeloos En gels met een Noordamerikaans ac cent zei hij: „Ik ben Francis William Keith, en ben al jaren in Panama". Valdez had eerder gezegd dat Keith een beetje Engels of Spaans sprak met een Duits accent. Hij deelde nu mee dat in de woning van Keith in de stad Panama dagboeken zijn ge- Nederlands record kinderbijslag BONN, 16-11. Bij de buitenlandse arbeiders die in we9t-Duitsland kin derbijslag krijgen, staat een Neder lander aan de top. Hij krijgt elke maand voor zijn veertien kinderen 905 mark. Dit blijkt uit het ant woord dat de Westduitse minister voor gezinszaken, Bruno Heck, don derdag heeft gegeven op een vraag van een sociaal-democratische afge vaardigde in de Bondsdag. Zeehonden (met pels) worden verkocht voor varkensvoer MOSKOU, 16-11. Jagers in het Russische verre oosten slachten de Siberische zeehonden met hun kost bare zilverpels bij tienduizenden af om ze als varkensvoer te verkopen, zo schreef het blad Komsomolskaya Prawda donderdag. Dat kost de staat heel wat deviezen. De reden voor deze „barbaarsheid" is dat de jagers de pelzen niet weten te be handelen zoals de bontfabrikanten dat wensen. Zij vinden het gemak kelijker de zeehonden als veevoer aan plaatselijke hoeren te verkopen. De pels laten ze eraan zitten om het gewicht, aldus het blad. vonden waarin Keith zijn handel en wandel in de jaren veertig heeft op geschreven. Voor de Oostenrijkse televisie zei dr. Simon Wiesenthal, de directeur van het documentatiecentrum van Joodse nazi-slachtoffers, sceptisch te staan tegenover de geruchten dat Müller in Panama zou zijn gearres teerd. „Ik geloof dat hij nooit in Panama geweest is", zei Wiesenthal. „Volgens ontvangen inlichtingen heeft Hein- rich Müller twee en een half jaar ge leden een voormalige hoge nazi functionaris in Egypte bezocht. Hij kwam uit Zuid-Amerika. Dat zou bewijzen dat Gestapo-Müller nog in leven is. Ik zet mijn onderzoek in die richting voort". De laatste twee dagen heeft Wie senthal constant in contact gestaan met de Duitse en Panamese autori teiten, hü heeft zijn dossiers over Müller naar Panama gezonden. ATHENE, 16-11. Voor een krijgs raad in Athene is het proces begon nen tegen eenendertig mensen, die als leden van de verzetsbeweging het „Patriottische Front'' worden be schuldigd van ondermijnende acti viteit om het huidige bewind omver 'te werpen. De 42-jarige componist en linkse politicus Mikis Theodorakis bevond zich niet onder de verdachten. Vol gens de openbare aanklager is Theo dorakis, die wordt beschouwd als oprichter en leider van het genoem de front, „tamelijk ernstig ziek" en zal hij in een tweede proces voor de rechter worden gebracht. Een ver zoek van de verdediging om het proces te verdagen totdat Theodora- is zal zijn 'hersteld, werd afgewezen. Wei ging de krijgsraad ermee ak koord, dat de verdedigers inzage kregen van de verklaringen, die de componist tijdens het vooronderzoek heeft afgelegd. NEW YORK, 16-11. Engeland heeft donderdag bij de veiligheids raad een resolutie ingediend met een oplossing voor de crisis in het midden-oosten. De Israëlische troe pen zouden uit de bezette gebieden moeten worden teruggetrokken, de oorlogstoestand zou moeten worden beëindigd en de territoriale integri teit en politieke onafhankelijkheid van alle landen in het midden-oos ten zouden moeten worden geres pecteerd. LAGOS, 16-11. Drie in de Sowjet- Unie gebouwde marinepatrouillebo ten zjjn donderdag in de haven van Lagos aangekomen aan boord van een Russisch vrachtschip. De pa trouilleboten worden ingezet bij de blokkade van Biafra, om wapen smokkel naar de afgescheiden pro vincie te voorkomen. De drie boten vallen onder de klas se „P-3" van „Jane's Fighting Ships", zij wegen elk 60 ton, zijn 28 meter lang en varen 40 zeemijlen per uur. Nigeria heeft vermoedelijk 50 mil joen pond sterling uitgegeven aan wapenaankopen. De Nigeriaanse schepen komen uit Engeland, de Sowjet-Unie en Nederland, de vlieg tuigen uit Engeland, West-Duitsland, Italië, de Sowjet-Unie en Tsjecho- Slowakije. De legeruitrusting is af komstig uit Frankrijk, de Sowjet- Unie en verscheidene andere landen. BRUSSEL, 16-11. De staking die de Belgische artsenfederaitie-Hen- rard 'heeft uitgeroepen uit protest tegen nieuwe wetten op de uitoefe ning der geneeskunst, is donderdag in het gebied van Luik begonnen. In andere delen van het land, en met name in Vlaanderen, Antwerpen en Limburg, zal de staking vrijdagoch tend beginnen. BELGRADO, 16-11. Minstens veertig mensen zijn donderdagavond omgekomen bij een ongeluk met een autobus bij Belgrado. De bus raakte van de weg en kwam in de twintig meter dieper stromende Save terecht. Zeven mensen wisten zich te redden, ei- waren ongeveer 30 inzittenden. Hoog klusje voor Sint DELFT, 16-11. St. Nicolaas was donderdagmorgen met drie zwarte Pieten aanwezig op het hoogste dak der daken in ons land om daar een plechtige handeling te helpen ver richten. Deze overigens korte en een voudige plechtigheid was belegd door de technische hogeilschool te Delft omdat het hoogste punt was bereikt van het nieuwe gebouw voor elektro techniek dat met zijn 90 meter het hoogste utiliteitsgebouw van Neder land wordt. Italië en Chili, waarbij zich ook waarschijnlijk België zal voegen, hebben het voornemen de algemene vergadering der Verenigde Naties de vorming voor te stellen van een commissie, die de toelating van Chi na tot de volkerenorganisatie moet bestuderen. Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten Piloot X-15 kwain 0111 BASIS EDWARDS, Californië, 16-U. Eén van de drie experimen tele X-15-vliegtuigen van de NASA is woensdag tijdens een proefvlucht verongelukt, de piloot is omgekomen. De X-15 wordt door een raket aan gedreven en op zeer grote hoogte be proefd. De nu omgekomen piloot. Michael J. Adams, heeft al elf vluch ten met de X-15 gemaakt. Een woordvoerder van de NASA ver klaarde dat het toestel een hoogte van 79 kilometer had bereikt en dat tijdens de daling moeilijkheden wa ren ontstaan. De piloot heeft om on bekende redenen geen gebruik van zijn schietstoel kunnen maken. Het vliegtuig kwam ten noorden van de basis in de Mojave-woestijn neer. Met de X-15 is het snelheids- en hoogterecord behaald, met 7.925 km per uur en 107.900 meter hoogte. De vliegtuigen worden door een B-52 bommenwerper losgelaten, waarna zij met een zeer scherpe hoek opstij gen. Wanneer de raketmotor uitge werkt is beschrijft de X-15 een boog door de op die hoogte zeer ijle lucht laag. bij terugkeer in de dichter luchtlagen wordt de romp soms rood gloeiend van de wrijving. Tijdens deze periode moet het nu veronge lukte exemplaar in moeilijkheden zijn gekomen. De piloot, de 37-jarige Adams, was een van de vijf die met het verwe zenlijken van het X-15-programma zijn belast. Advertentie KIGALI, 16-U. De blanke huur lingen, die aan de opstand tegen de regering van Kongo hebben deelge nomen, zullen naar Europa mogen terugkeren als er een vingerafdruk van hen is genomen en zij schrifte lijk hebben toegezegd dat zij nooit meer in Afrika zullen vechten. Dit heeft Diallo Telli. secretaris generaal van de organisatie van Afrikaanse eenheid, woensdag te Ki gali in Roeanda verklaard nadat hij overleg had gepleegd over de kwes tie van de huurlingen met de rege ring van Roeanda. In Roeanda bevin den zich ongeveer 100 Europese huurlingen en circa 2.500 Katangezen 1.000 mannen en de rest vrouwen cn kinderen. De hele strijdmacht vlucht te tien dagen geleden naar Roeanda na door Kongolese troepen uit Boe- kavoe in Oost-Kongo te zijn verdre ven. President Moboetoe van Kongo heeft de vorige week nog de uitle vering va i de blanke huurlingen ge- eist. De Katangezen mogen naar Kongo terugkeren. Zij hebben van Moboetoe amnestie gekregen. Zij, die in Roeanda willen blijven, zuilen ais politieke vluchtelingen worden be schouwd. HAVERFORD. Dr. Josiah Thompson aan zijn bureau met foto's van de aan sla g op president Kennedy. Hij heeft het boek „Zes seconden in Dallas" ge schreven, waarmee hij wil aantonen, dat bij de aanslag drie schutters waren betrokken in plaats van één. Het laatste is de opinie van de commissie Warren. HAMBURG, 16-U. Drie West duitse industriële ondernemingen zullen in de toekomst hun afvalzuren in verdunde samenstelling voor de Nederlandse kust in zee gaan lozen, in plaats van in de Rijn zoals tot nog toe he4 geval was. Het zijn de chemische industrieën Bayer en Titan - beiden in Leverku- sen - en pigmentchemie in Hornberg- Nederrijn. Volgens schattingen kan begin 1969 met- de lozing in de Noordzee van jaarlij les 450.000 ton verdunde zuren rekening worden gehouden. De zuren Dr. W. Drees over de loonvorming AMSTERDAM, 16-11. In bedrijven waar de mogelijkheid bestaat tot uitbetaling van hogere lonen zou het wenselijk zijn een goed deel daarvan te besteden voor verbete ring van pensioenregelingen of voor spaar- en investeringsloon. Dat zou economisch gunstig zijn en vooral minder prikkelend werken op de ar beiders in financieel minder sterke bedrijven dan grote verschillen in direct voor consumptie beschikbaar komende geldlonen. Dit schrijft dr. W. Drees sr. onder de kop „Vrijheid of gelijkheid, hoe zal de vrije loon politiek worden?" In het laatste nummer van Economisch Statisti sche Berichten (E.S.B.), waarin hij zijn visie geeft op de door werkne mers- en werkgevers-organisaties voorgestane vrije loonvorming. WILBERFORCE. De centrale staatsuniversiteit te Wilberforce. in de Amerikaanse staat Ohio, is geslo ten naar aanleiding van herhaalde ongeregeldheden, waaraan 600 leden van de nationale garde een einde hebben gemaakt. Dil nummer bestaat uit 14 pagina's «osccoccososo&cco I Vele mensen achten zich bekwaam genoeg om raad te geven en wijs genoeg om geen raad nodig te hebben. Rustig weer Verwachting tot zaterdagavond: Rustig en vrij zonnig; in de nacht en ochtend lichte vorst en hier en daar mist; dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets lagere. 18 nov. Zon op 8.04, onder 16.45. Maan op 16.59, onder 9.42. 19 nov. Zon op 8.06, onder 16.44. Maan op 17.34, onder 10.52. 20 nov. Zon op 8.07, onder 16.43. Maan op 18.23, onder 11.53. Volle maan: 17 nov. te 5.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 nov. 19 nov. 20 nov. 3.53 v.m. 4.25 v.m. 4.56 v.m. 16.02 n.m. 16.34 n.m. 17.05 n.m. worden met schepen van een Duis- burgse rederij naar Rotterdam ge bracht vanwaar ze met twee zeesche pen van 1000 en 500 ton naar zee worden vervoerd. De Nederlandse, autoriteiten heb ben voorlopig voor een jaar toestem ming gegeven. Naar 'een woordvoer der van het ministerie van verkeer ep waterstaat meedeelt, is de over eenkomst enige tijd geleden gesloten met Noordrijn-Westfalen. De rege ring van deze "Westduitse deelstaat heeft de genoemde industrieën een verbod opgelegd hun afvalstoffen nog langer in de Rijn te lozen. Als een heer gekleed met een van Nieuwerkerk Poststraat 12, tel. (01114) 265 Meisje verongelukt BERGEIJK, 16-U. Donderdag avond omstreeks half zeven is de 15- jarige Frieda Bax vlak voor haar ou derlijke woning in Bergeijk door een personenauto aangereden en gedood. Het meisje was uit een bus gestapt, en stak achter de bus de rijweg over, waarop zij door een auto werd gegre pen. BROUWERSHAVEN 18 nov. 3.31 v.m. 15.45 n.m. 19 nov. 4.05 v.m. 16.15 n.m. 20 nov. 4.38 v.m. 16.47 n.m. Springtij: 19 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wegtrekken van een trogvormige storing kwam het weer in ons land onder invloed van een gebied van hoge luchtdruk waarvan die kern vanochtend boven Engeland lag. Tijdens opklaringen in de vroe ge ochtend daalde de temperatuur op vele plaatsen in het binnenland tot waarden tussen min 1 en min 3 graden. Het komende etmaal trekt de kern van het gebied van hoge luchtdruk naar ons land zodat het rustige weer aanhoudt. Opnieuw kunnen de temperaturen in de nacht bij windstil weer dalen, waarbij waarden tot min 5 graden kunnen worden bereikt. Plaatselijk is hierbij mistvorming mogelijk. Depressies op de oceaan die momenteel een vrij noordelijke baan volgen, zullen het weer in ons land voorlopig nog niet kunnen beïnvloeden. Doden bij sneeuwstorm in Nieuw-Engeland (V.S.) BOSTON, 17-11. Een sneeuwstorm heeft donderdag in Nieuw-Engeland aan dertien mensen het leven gekost. Alleen al in Boston vielen zes doden. Het verkeer is er verlamd en brandweer en politie moesten bijna vierhonderd automobilisten te hulp komen, die op wegen buiten Boston in de sneeuw waren gestrand. b Van welingelichte zijde in Athe ne is meegedeeld dat in diverse de len van Griekenland troepenbewe gingen plaats vinden. ROTTERDAM, 16-U. De recente samenwerking van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij V.O.F., de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V., N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" en de Dok- en Werf-Maatschappij Wilton- Fjjenoord N.V. heeft er toe geleid, dat hedenmiddag op het ministerie van economische zaken is aangebo den een samenvatting van overwe gingen en daaruit voortvloeiende Noorse oproep tot staking bombardementen OSLO, 17-11. Het parlement van Noorwegen heeft heden vrijdag een regeringsvoorstel goedgekeurd waar in een beroep wordt gedaan op de Vefenigdc Staten een einde te ma ken aan de bombardementen op Noord-Vietnam ook als er geen aan wijzingen zijn dat Hanoi bereid is vredesonderhandelingen te beginnen. Er waren 79 voor- en 71 tegenstem mers. conclusies betreffende dc vestiging van een nieuw dok- en werfbedrijf in het Europoortgebied. De samenwerkende werven achten het, aldus een communiqué der vier samenwerkende werven, van het grootste belang, dat dit project zo spoedig mogelijk zal worden gereali seerd. Het nieuwe bedrijf zou in de eerste phase moeten worden uitge rust met een gegraven drainage re paratiedok, waarvan de capaciteit 300.000 ton bedraagt met de moge lijkheid dit dök in een latere phase uit te bouwen tot een dok met een capaciteit van 500.000 ton. Tevens is er rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat t.z.t. een tweede ge graven drainage reparatiedok met tenminste een zelfde capaciteit ge bouwd zal moeten worden. De wer ven achten een moderne walinstalla- tie voor tankerdleaning onafscheide lijk verbonden aan het hier bedoelde dok- en werfbedrijf. Deelneming aan het project door andere bedrijven, die belang hebben bij het repareren en bouwen van zeer grote schepen, wordt door de samen werkende werven toegejuioht Overleg Gezien het belang van 's lands eco nomie in het algemeen en het belang van de handhaving van de interna tionale positie van Rotterdam als we reldhaven in het bijzonder, hebben de samenwerkende werven gemeend contact te moeten opnemen met het ministerie van economische zaken teneinde over de wijze van realise ring van het project ovei'leg te ple gen. Over de resultaten van dit over leg zullen, zodra dit in een verder gevorderd stadium is gekomen, na dere bijzonderheden kunnen worden verstrekt, aldus het communiqué. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1