Het Zierikzeese (poppen)geschenk viel goed in St. Hilaire-du-Harcouët Dubbele „uitslag" vriendschapstrilling Rund uit Parigné won gemeente-beker gewacht op de jury-uitspraak, speciaal wat betreft de Zierikzeese wisselbeker die - voor de eerste maal - werd gewonnen door een nieuwe kandidaat, de heer Jeusselin uit het dorpje Parigné, die een fraai koebeest pousseerde, dat net nog het ietsje meer bleek te hebben om haar boven de niet weinige andere kanshebsters te verheffen. Een blij en dankbaar echtpaar Jeusselin (ook mevrouw en de zoon waren meegekomen) was het begrijpelijke resultaat. Een ander hoogtepunt in het kader van de Frans-Nederlandse ontmoeting was de aanbieding van het Zierikzeese geschenk aan de gemeente St. Hilaire, bestaande uit twee Zeeuwse poppen, een aantrekkelijk presentje, want de Fransen (poppenverzamelingen zijn er talrijk) zijn gevoelig voor zo'n typisch folkloristisch getint presentje. De overhandiging aan burgemeester Guinebault, fraai getooid met bandelier in de kleuren van de tricolore, vond plaats in de fraaie raadszaal van St. Hilaire, een prominente ruimte in het nog gloednieuwe gebouw, dat veel geld heeft gekost, maar waarop de burgerij niet zonder reden trots is. De uitpakkerij ging gepaard met sublieme staaltjes van Franse soherts en even latei- prijkten de poppen op de raadstafel. Ze keken blij en opgewekt de talrijke aanwezigen in het gezicht. Voortzetting „jumelage" Tevoren had het spraakwater al rijkelijk gevloeid. Talrijk waren de welkomstwoorden aan de verschillende autoriteiten (de Franse pers publiceert ze echt allemaal), inzonderheid de prefekt, een man van belang, die regionaal een grote invloed heeft. Burgemeester Guinebault vergat de Zierikzeese delegatie niet te betrekken in zijn toespraak. Hij herinnerde aan de verschillende fasen en hoogtepunten, die de „jumelage" reeds heeft gekend en die nog steeds met warmte en vriendschap wordt voortgezet en zal worden voortgezet. Hü sprak van een „élan du coeur", een niet zo gemakkelijk te vertalen Franse uitdrukking, die alleen (maar dat is al heel veel) wil bewijzen, dat het hart meespreekt in de verbintenissen tussen de beide steden. Twee burgemeesters bezig met het ontpakken van het Zierikzeese geschenk, geheel rechts de heer Roussel, loco-burgemeester van St. Hilaire, die later een onderscheiding ontving uit handen van de prefekt. Burgemeester Kastelein bleef niet achter in hoffelijkheid en dankbaarheid voor het vele, dat St. Hilaire reeds voor zijn gemeente heeft betekend en nog betekent. Hij was onder de indruk van de hartelijke woorden van zijn collega. „Levendige zaak" „Wij vinden hier weer de weerspiegeling van de vriendschappelijke banden, die onze steden zo innig verbinden, een echo waarvan ook vormt de bijzonder hartelijke ontvangst, die de leden van de Zierikzeese delegatie ten deel is gevallen", aldus de heer Kastelein, die er aan herinnerde dat de „jumelage" na twaalf jaar een nog zeer levendige zaak is. Hij achtte het een eer voor de leden van zijn gezelschap en hemzelf gasten van de Fransen te mogen zijn, gevoelens die gedeeld worden door de inwoners van Zierikzee. Na herinnerd te hebben aan de belangstelling uit St. Hilaire betoond bij zijn intrede als burgemeester van Zierikzee, beloofde de heer Kastelein op loyale wijze te zullen medewerken aan de typische verbintenis tussen de beide steden. Tenslotte sprak hij zijn beste wensen uit voor de stad St. Hilaire en de vrede en de samenwerking tussen de Europese naties. „Zorgjes" In de toespraak van de prefekt kwamen de fijne kneepjes ter sprake, verband houdend met de typische zorgjes en problemen, die ook Normandië kent, zij het dat het één der welvarendste departementen van Frankrijk is. Bij die toespraak werden heel veel Franse oortjes gespitst, want de Franse economie maakt in zijn totaal gezien wel geen crisis door, maar van een zekere kentering kan wel worden gesproken, vergelijkbaar met de ontwikkeling in Nederland, Geen officiële ontmoeting in Frankrijk intussen zonder een hors d'oeuvre op het complete menu van de manifestaties. Muzikaal werd deze gepresenteerd door de stafmuziek van het derde regionale militaire district, een pittig spelend orkest, dat stram en gedisciplineerd zich door de drukke straten van de stad bewoog. Halt en front werd De winnende koe van de familie Jeusselin, die goed bleek voor de beker van de gemeente Zierikzee. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Een typische stier van het ras Bovine; een prachtig beest, dat bewijst, hoe de runderfokkerij ginds serieus wordt genomen. De trotse veeboer, de heer Jeusselin uit het Normandische plaatsje Parigné werd met zijn bekroonde rund, winnaar van de Zierikzeese wisselbeker, die hij ontving uit handen van burgemeester D. W. Kastelein. (Van onze redakteur) ST. HIL AIRE-DU-HARCOUET, 14-11. Een trillende snaar (het staat in alk natuurkundeboek) heeft „knopen en buiken". Een „knoop" is een stilstand in de golfbeweging; een „buik" een dubbele uitslag in de trilling. Wil men de vriendschapsband tussen St. Hilaire-du-Harcouët en Zierikzee met een trillende snaar vergelijken, dan heeft de deze week gehouden Foire St. Martin een juweel van een uitslag opgeleverd, waarover in Normandië nog zal worden nagepraat. De Foire St. Martin (jaarmarkt) gaat ginds gepaard met - wat officieel heet - „Grand concours interdepertementai de la Race Bovine Normande", een zelfs interprovinciaal concours dus van het specifieke runderras Bovine, superieure vertegenwoordigers waarvan uiteraard ter markt aanwezig waren. Zo gezegd „het puik van kooi en stal". Een apart cachet kreeg het jaarlijks terugkerende feest door de aanwezig heid van de Zierikzeese delegatie onder leiding van burgemeester D. W. Kastelein, die het reeds intensieve contact met de Normandische stad extra heeft verstevigd. „C'est un vrai bourgemestre du jumelage", vertelde een Franse dame me; een burgemeester derhalve, die veel voelt voor de internationale contacten, zo die na de ramp van 1953 zijn gegroeid. Het was goed dat officieel Zierikzee zich ginds weer eens liet zien en op talloze momenten bleek de onverholen sympathie voor Nederland in het algemeen en Zierikzee in het by zonder. Voor de Fransen zelf werd opnieuw de belangrijkheid van deze traditionele markante dag nog onderstreept door de aanwezigheid van de prefekt van het departement Manche (St. Hilaire ligt in deze „provincie") d'e heer Bruneau en de sous-prefekt de heer Legrand. De Zierikzeese wisselbeker Terwijl het centrum van St. Hilaire - omkranst door een snoer van erg levendige kermistenten - langzamerhand werd besmeurd door een soms uit een leigrijze hemel neerdalend mistregentje en de koeien en wat der koeien is, hebben de Zierikzeese mensen - o.w. ook wethouder mr. K. A. Keuning en verschillende raadsleden, sommige met hun dames - niet zonder spanning (maar ook veel hilariteit) gemaakt op het platfonn voor het stadhuis, waar de autoriteiten zich hadden opgesteld. Het Wilhelmus, gevolgd door de Marseillaise werd de grijze lucht ingeblazen, nadat de Franse driekleur was ontrold. Na de officiële ontvangst begaven allen zich naar het dodenmonument, dat de herinnering levendig houdt aan de gesneuvelden in beide wereldoorlogen. Een krans werd neergelegd door de prefekt, terwijl de „Last Post" weerklonk. Vrolijk banket Zwaai-, speciaal voor Nederlandse magen, bleek nadien het banket, dat werd gehouden in het niet onvermaarde etablissement „Lion d'Or", een uren durend „etentje", met als hoofdwijntje (Chateau-la-Vignée), dat fonkelde en geurde in het glas en nadien alle beloften bleek waar te maken. Bij de champagne aan het slot was de vrolijkheid tot niet geringe hoogte gestegen en dat was zonder twijfel de bedoeling van deze zoveelste ontmoeting „Franco Hollandaise", die - naar wij ten zeerste hopen - in de toekomst nog door vele zal worden gevolgd. 's Morgens zes uur waren de Franse gastvrouwen en -heren al weer present, om - met frekwente omhelzingen - afscheid te nemen van de vrienden uit Zierikzee. Een lange rit, die duurde tot half negen 's avonds lag voor de boeg, maar de chauffeur de heer J. Wiilemse wist raad met de regen, de lichte mist en de drukte (vooral in België) en leverde de Zierikzeese mensen weer netjes af. Gelukkig, maar niet zo fit, zocht ieder daarop snel zijn huis op. Het was weer magnifiek geslaagd in Frankrijk, dat zelfs in dit getij nog pronkte met verrassende schoonheden, die in allerlei kleurige variaties langs de ramen van de bus vergleden. Commentaar van reisleider en (bijna) professionele „jumelist", de heer L. Dey: „Het blijft geweldig". De autoriteiten staande voor het raadhuis, tijdens het spelen van de volks liederen. In het midden burgemeester Guinebault. Tweede van links de prefect de heer Bruneau. Geheel links burgemeester D. W. Kastelein van Zierikzee. Twee Zeeuwse poppen sieren voortaan de raadstafel van St. Hilaire-du- Harcouët; een opgewekt boerinnetje en een serieuze boer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2