GRATIS l neem het op voor het Nederlands Astma Fonds DE ZIERIKZEESCHE COURANT De voormalige Gestapo-leider Heinrich Mtiller ge-arresteerd Ellende onder Chinese vluchtelingen in Singkawang (Borneo) Natuurbeschermingswet werd aanvaard j KAMERBREED „DE MAGNEET" Bezorgdheid over protectionisme in V.S. NUBers KNIP UIT Zuidvietnamees regeringsprogram S AWE MA N.V Ontwerp-belastingwetten Tweede Kamer Turkse strijdkrachten en vloot in staat van alarm gebracht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 november 1967 124ste jaargang Nr. 19898 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Bril 8 redde opvarenden gezonken boot Zeer waarschijnlijk goede vangst OEFENING BIJ SCHOTSE KUST PANAMA, 15-11. De voormalige Gestapoleider onder Hitler, Heinrich Miiller, is vermoedelijk enige dagen geleden in de stad Panama gearres teerd, zo heeft de Westberlijnse jus titiefunctionaris Hoppe woensdag avond meegedeeld. De met het on derzoek tegen Müller belaste West berlijnse instantie had van een Belg vernomen dat in de stad Panama een man verbleef die Heinrich Müller moest zijn. De niet met name ge noemde Belg had ook enige foto's van deze persoon meegebracht. Via het ministerie van justitie in Bonn werd daarom om voorlopige inhech tenisneming van de betrokkene ver zocht. Volgens do Belgische zegsman had een Belgische handschriftkundige een geschrift van de gearresteerde man vergeleken met het handschrift van Müller en vastgesteld dat beide van een en dezelfde persoon af komstig moesten zijn. Müller was het laatst gezien op 29 april 1945 in de bunker van de „Führer" in west-Berlijn. In de herfst van 1963 liet de Westberlijn se justitie een graf openen waarin Müller zou zijn begraven, het bleek dat daar niet de resten van Müller maar van een ander lagen. De man, die de voormalige Ge- stapa leider zou zijn, is woensdag in Panama aan de pers getoond. Het hoofd van de Panamese recherche, kolonel Valdes, verklaarde daarbij dat west-Duitsland zestig dagen tijd heeft om te bewijzen dat de arres tant, die volgens hem weinig Spaans en Engels, maar inderdaad Duits spreekt, Heinrich Müller is. Volgens Valdes heeft hij de man maandag persoonlijk in een restau rant in de stad Panama gearres teerd. Hij leurde daar met cosmetica, kammen, pennen en wijn. Hij had een identiteitsbewijs op naam van F. W. Keith uit Webb City in Mis souri. Zijn leeftijd was 65. Müller zou thans 67 jaar zijn. De man was in 1959 Panama binnengekomen. Ko lonel Valdes zei dat de arrestatie op verzoek van de Westduitse regering was verricht. Sprekende foto-gelykenis De gearresteerde venter sprak tij dens zijn confrontatie met de pers geen woord. Panamese functionaris sen zeiden dat hij sprekend leek op foto's van Müller. Een eventuele be slissing over zijn uitlevering moet door de minister van buitenlandse zaken van Panama worden geno men. Verscheidene landen willen Mül ler wegens oorlogsmisdaden berech ten. Enige dagen geleden hadden functionarissen van het Westduitse centrale bureau voor onderzoek van nazi-misdaden bekend gemaakt dat de directeur van het Joodse docu mentatiecentrum voor oorlogsmis daden, dr. Simon Wiesenthal, een nieuwe impuls had gegeven aan de jacht op Müller, die nu 67 jaar is. Begin deze maand werden in de woning van mevrouw Müller in München twee Israëliërs gearres teerd die probeerden vast te stellen of Müller nog in leven is. Zij wer den beschuldigd van huisvredebreuk en vorige week in München ver hoord. DJAKARTA, 15-11. Volgens het Rooms-Katholiekc dagblad Kompas leven vele van de 15.000 Chinezen die uit dorpen in West-Borneo naar de stad Singkawang zyn gevlucht, on der ellendige omstandigheden. De vluchtelingen wonen dicht op eengepakt in kl'eine onderkomens met vaak niet meer dan een strozak als bezit .Velen zijn ziek en er zijn geen medische faciliteiten beschik baar, terwijl volgens sommige be richten gevallen van pokken zouden zijn waargenomen. Sommige Chi- neen zouden hebben getracht zich het leven te benemen en anderen zouden in slechte geestelijke toe stand verkeren, aldus het blad. De Chinezen werden van hun woonplaatsen verdreven na acties van dorpelingen ter vergelding van wandaden van communistisch-Chine- se guerrillastrijders. Volgens Kompas zit er echter een positieve kant aan de uittocht der Chinezen: de guerrilla's zullen het nu zonder de hulp van de Chinese handelaren moeten stellen. Advertentie EERSTE KAMER DEN HAAG, 15-11. De Eerste Ka mer heeft vanmiddag met 55 tegen 8 stemmen de natuurbeschermingswet goedgekeurd. De liberale fractie, met uitzonde ring van S. J. van den Bergh, en de Boerenpartij stemden tegen het ontwerp. De liberale fractievoorzit ter, mr. H. van Riel, verklaarde te gen te zullen stemmen omdat de standsorganisaties in de landbouw niet in het allereerste stadium reeds worden ingeschakeld, en omdat z.i. onoverkomelijke bezwaren bestaan tegen de wijze waarop de schadever goeding is geregeld. De belangen van zowel grondgebruikers als grondei genaren kunnen onherstelbaar wor den geschaad. De natuurbeschermingswet maakt het mogelijk dat belangrijke natuur terreinen een wettelijke bescherming verkrijgen en dat zeldzame plant- en diersoorten worden gevrijwaard van uitroeiing. De wet geeft de minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk de bevoegdheid natuurgebieden aan te wijzen als „beschermd natuur monument". Daardoor wordt ten aanzien van een dergelijk terrein een beheer mogelijk dat in het bijzonder op natuurbehoud is gericht. De rijks planologische commissie adviseert omtrent het aanwijzen van be schermde natuurmonumenten. Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113) 470 Tweede Kamer allebe,Ü CALIFORNIA SOEPEN IN BLIK Plak hier de 6 BLIKSOEP-vlagge- tjes. Op elke California blikwikkel vindt U een vlaggetje. zendt mij 3 sleutelhangers Naam Adres Woonpfaafs Plak die vlaggetjes! Opsturen aan: California Soepen Harderwijk DEN HAAG, 15-11. In de begro tingsvergadering van de Tweede Ka mercommissie voor landbouw en vis serij hebben de heren Schlingemann (VVD), Vredeling (PvdA), Brouwer (KVP) en Zylstra (AR) woensdag avond hun bezorgdheid uitgesproken over nieuwe protectionistische ten- denzen in de Verenigde Staten en met nam over de door 45 Amerikaan se senatoren uitgeoefende aandrang om een extra-heffing te leggen op de invoer van ham in blik uit de E.E.G. Minister Lardinois bleek die be zorgdheid te delen. De E.E.G.-export van ham in blik komt voor negentig procent uit Nederland, en de Neder landse export van dit produkt, ter waarde van ongeveer 160 miljoen gulden, maakt vijftien procent uit van onze totale agrarische en indu striële export naar de Verenigde Sta ten. De vleeswarenindustrie, die on der meer deze ham levert, geeft juist in onze conjunctuurgevoelige gebie den: Noord-Brabant, Gelderland, Overijssel, werk aan vijftienduizend mensen. SAIGON, 15-11. Premier Ngoeyen van Loc van Zuid-Vietnam heeft op een persconferentie een uiteenzet ting gegeven van de grote lijnen van zijn regeringsbeleid. Hij kondigde aan dat het militair en bestuursapparaat georganiseerd zullen worden, teneinde beter tege moet te kunnen komen aan de eisen van de oorlog het publiek beter van dienst te kunnen zijn. Er zal land onder de boeren wor den verdeeld, oprichting van land bouwcoöperaties zal aangemoedigd worden en de regering zelf zal de oprichting vak modellandbouwcen tra ter hand nemen. Nederland doet informeel wel stappen om Amerikaanse maatrege len te voorkomen, maar formeel is het de E.E.G. die hier stappen moet doen. Nederland alleen heeft geen macht meer over de restituties die bij uit voer worden gegeven. Centrale verwarming Meelstraat20, Zierikzee, Tel. 01110-3211 Drama in 1943 Joodse kinderen levend begraven HILDESHEIM, 15-11. In de Pool se stad Hrubieszow hebben in het voorjaar van 3943 mannen van de Duitse grenspolitie een aantal Joodse kinderen levend begraven in een massagraf. Dit heeft woensdag een inwoonster van Tel Aviv, Ruth Tatarko, ver klaard voor de rechtbank in Hildes- heim (Nedersaksen), waar vijf vroe gere leiders van de Duitse grenspoli tie en het districtscommando in Hru bieszow terecht staan. De beschuldigingen van de getuige, die destijds elf jaar oud was, golden vooral de vroegere politiefunctiona ris Johann Demant, die niet bij het proces aanwezig is omdat hij in een ziekenhuis ligt. Ruth Tatarko ver telde dat zij, als lid van een begra feniscommando, Demant had ge smeekt de kinderen, die na een be schieting van een groep nog leefden, een genadeschot te geven. Demant zou daarop hebben gezegd dat elke kogel zeventien pfennig kostte, wat voor joden te duur was. Nabij de Schotse kust. Oefening van Hr. Ms. Warspite, de derde atoom-on derzeeboot van de Britse marine, in de territoriale wateren. Op geringe hoogte boven de Warspite, welke nu operationeel is, een helikopter van de marine luchtvaartdienst DEN HAAG, 15-11. De Tweede Kamer heeft deze week een begin gemaakt met de openbare behande ling van vier ontwerpen van wet in zake de belastingwetgeving. Aller eerst valt daaronder het voorstel tot verlenging van de tijdelijke verho ging van de accijns op benzine met 4 cent per liter. De opbrengst van deze verlengingsmaatregel wordt ge schat op f 120 miljoen. Tijdens de behandeling en reeds daaraan voorafgaand werd een groot aanl.'l amendementen ingediend. De heer De Goede (D '66) kwam met het voorstel om de bestaande tijdelijke verhoging van de accijns op benzine slechts met één jaar te verlengen. Aan de orde komt voorts het voor stel tot verhoging van de omzetbe lasting voor enige goederen, te we ten een verhoging met twintig op centen van de omzetbelasting op cho colade en chocoladewerken, bier, wijn en frisdranken, bromfietsen, suikerwerken en suikergoed. Ten slotte is nog aan de orde het voorstel om de aanslaggrens voor de inkom stenbelasting met ingang van 1 jan. 1968 te verhogen van f 12000,- tot f 15.000,-, waarbij het loonbelasting- tarief voor bijzondere beloningen zal worden aangepast. Voorts voorziet het ontwerp van wet in een verho ging van de grens van de voor eigen rekening te nemen ziektekosten e.d. voor aftrek wegens buitengewone lasten van 2Vz van het inkomen c.q. f 500 tot f 5 c.q. f 1.000,-. De afgevaardigden van de PvdA, P.S.P. en D'66, dienden een amende ment in, waarin wordt voorgesteld de bromfietsen uit te zonderen van de heffing van 20 opcenten bij de verhoging van de omzetbelasting voor enige goederen. Ook andere woordvoerders ontwikkelden bezwa ren tegen dit voornemen van de re gering. Veel reserve bestond er bij de woordvoerders tegen de voorgeno men wijziging van de inkomsten- en loonbelasting, vooral werd bezwaar gemaakt tegen de, wat genoemd werd aanzienlijke verslechtering daardoor van de positie van de middengroepen en bejaarden en invaliden. Aange drongen werd op een zekere afzwak king van de buitengewone lastenre- geling door o.m. een vergroting van de bejaardenaftrek en door een lage re verhoging van de grens voor ziek tekostenaftrek, opdat de midden groep wat minder sterk wordt afge houden van de mogelijkheid werke lijk buitengewone lasten in het ge ding te brengen. Japan krijgt eilanden terug WASHINGTON, 15-11. Japan krijgt de Bonineilanden terug, die in de tweede wereldoorlog door Ameri kaanse mariniers werden bezet. Ook zullen stappen worden ondernomen om te komen tot teruggave door de Verenigde Staten van de Rioe-Kioe- eilandengroep, waar zich op het eiland Okinawa een belangrijk Ame rikaans militair _steunpunt bevindt. President Johnson en de Japanse minister-president Sato hebben dit in een gezamenlijke verklaring be kend gemaakt. Premier Salto is voor officiële besprekingen in Washing ton. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's «CCCCCÖCCOCCCCCOOCCÖOCOCO S Een vervelend mens Q iemand, die praat als O dat hij luistert. Geruchten over grote Engelse lening LONDEN, 15-11. De B.B.C. heeft woensdagavond bekend gemaakt dat Engeland met buitenlandse banken onderhandelt over een lening van een miljard dollar. De economisehe medewerker van de omroep, Gra ham Turner, zei uit een Parijse bron die hij niet noemde vernomen te hebben dat over deze lening aan staande vrijdag in Parijs een besluit zal worden genomen. De woningbehoefte van alleenstaanden UTRECHT, 15-11. Nederland telt op het ogenblik 125.000 alleenstaan den tussen de 25 en 65 jaar die nog bij anderen inwonen. Het aantal al leenstaande woningbehoevenden wordt voor 1970 geschat op 421.000 en voor 1980 op 631.000. Dit laatste getal kan worden onderverdeeld in 155.000 mannen en 476.000 vrou wen. Samen maken zij in 1980 naar schatting zestien procent van alle Nederlandse huishoudens uit. Prins Claus bij Grontniij. op bezoek DE BILT, 14-11. Prins Claus heeft dinsdag een bezoek gebracht aan het hoofdkantoor van de Maat schappij tot Grondverbetering en -Ontginning n.v. Grontmij in de Bilt. Tijdens dit werkbezoek toonde de prins vooral belangstelling voor werkzaamheden op het gebied van ruilverkaveling, ruimtelijke orde ning en de activiteiten in de ont wikkelingslanden. Dynamietontploffing in Noord-Italië UDINE, 15-11. In het centrum van de plaats Udine in noordoost-Italië is woensdag een opslagplaats van dynamiet ontploft. Vier mensen kwamen om het leven en 110 werden gewond. Een honderdtal personen werd dakloos. Tegen de eigenaar van het magazijn en zijn zoon is een arrestatiebevel uitgevaardigd we gens onzorgvuldigdheid en het we derrechtelijk in bezit hebben van explosieven. Het eerste onderzoek heeft uitge wezen dat de explosie is veroorzaakt door een brand in een huisje dat tegen het magazijn aangebouwd was. Binnen een straal van 500 meter rondom de plaats van de ramp zijn alle gebouwen beschadigd. Een der tigtal woningen werd opengescheurd Ongeveer veertig auto's zijn ver nield. Weer spanning oin Cyprus NICOSIA, 15-11. Gevechten die woensdag plaatsvonden tussen Grieks-Cyprische militairen en de Turkse bevolking van twee dorpen op Cyprus hebben er toe geleid, dat binnen enkele uren de Turkse strijd krachten in aJarmtoestand werden gebracht en eenheden van de in Is- kenderun gestationeerde Turkse vloot met onbekende bestemming het ruime sop kozen. Een Turkse pers bureau sprak van een grote concen tratie van jachtvliegtuigen op de ba sis Incirlik (Turkije). Oude meesters gestolen uit Aerdenhoutse villa AERDENHOUT, 15-11. Uit de villa van de heer J. T. M. Schultz van Haegen aan de Leeuweriken laan in Aerdenhout zijn twee oude meesters gestolen. Het zijn een win terlandschap van 41 bij 64 centime ter van Aert van der Neer, dat op f 200.000,- wordt getaxeerd. Het schilderij werd uit de lijst gewipt. Tevens werd een op f 300.000,- ge taxeerd vrouweportret van Grard Terborgh ontvreemd. Dit schilderij is gestolen met de zwarte lijst die een breedte heeft van tien centime ter. De omvang van het schilderij is 29 bij 25 centimeter. Het stelt een vrouw voor met een zwarte ja pon en een witte kraag. De beide schilderijen hingen naast elkaar in de eetkamer aan de voorzijde van de villa, waar men zich toegang heeft verschaft door een ruit met een tuinharkje stuk te slaan De regering van Cyprus kondigde woensdagavond een bestand af na dat zware gevechten waren uitge broken tussen Grieks-Cyprische mi litairen en poliitie-agenten van de Turkse bevolking van het dorp Ayios Theodoros. Hier wonen zowel Grieken als Turkse Cyprioten. Vol gens een woordvoerder van de re- gex'ing in Nicosia hadden Turkse Cyprioten het vuur geopend op een aantal politiemannen, die op een normale patrouille waren. Later breidden de ongeregeldheden zich uit naar het Turks Cyprische dorp Kophinou. Het plaatselijke garnizoen kreeg versterking van de nationale garde. De Grieks-Cyprische patrouilles in Ayios Theodoros en Kophinou waren dinsdag na een pauze van vier maanden hervat. Tot dusver is geen melding ge maakt van slachtoffers. Wel zijn en kele medische teams van de Ver enigde Naties naar het betrokken gebied gezonden. Volgens goed ingelichte kringen is bij de gevechten gebruik gemaakt van mortieren en automatische wa pens. Dorpen bezet In Ankara deelde men officieel mede, dat Grieks-Cyprische troepen de Turks-Cyprische dorpen Bogazici en Gecitkale hadden bezet. Het Turkse kabinet kwam woensdag avond in spoedvergadering bijeen. Daarbij 'waren de militaire bevel hebbers aanwezig. Het hoofdkwartier van het V.N.- leger op Cyprus heeft geprotesteerd tegen het ontwapenen van V.N.- functionarissen en tegen het aan leggen van militaire versterkingen in de onmiddellijke nabijheid van V.N.-waarnemingsposten. Het pro test heeft vermoedelijk betrekking op recente incidenten, waarbij Brit se V.N.-militairen op waarnemings posten in de buurt van Ayios Theo doros hun wapens moesten afgeven. Op het hoofdkwartier der Ver enigde Naties in New York voerden vertegenwoordigers van Cyprus, Turkije en Griekenland afzonderlij ke besprekingen met secretaris-ge neraal Thant. Steun de collecte of help per giro 55055 t.n.v. het N.A.F. - Utrecht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1