portie vlees vlees etmis-, verantwooixl eten feestje bouwen? schenkde slijter uw vertrouwen! Geld voor belangrijke winteraankopen: Kleurentelevisie Bontmantel Ski-uitrusting persoonlijke lening „Zierikzee, veranderend stadsbeeld" i Meisje werd gekruisigd Scheherezade over: „Belevenissen van 'n schrijvende huisvrouw" Waarom zou u het niet lenen? Algemene Bank Nederland Straks wintersport in Israël INGEZONDEN STUKKEN HET RAADSEL VAN ROVANNA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 november 1967 Nr. 19899 Vereniging „Stad en Lande" 'Advertentie ZIERIKZEE, November. In het mededelingenblad van „Stad en Lande" publiceert de gemeente-archivar ia de heer C. Postma een boeiend en sympathiek artikel over Zierikzee, dat waard is een zo breed mogelijke lezerskring te krijgenIn enkele afleve ringen zulten tvlj het artikel hier relayeren. (I) In het afgelopen zomerseizoen is Zierikzee opnieuw bewonderd door duizenden toeristen. Zij kwamen om te zien wat elders niet te zien is: veie huizen in verschillende oude bouw stijlen - al of niet verminkt - ver deeld over een verrassend straten- patroon. Volgens de mening van de „bui tenman", die zijn daagje hier binnen de wal komt doorbrengen, is Zierik zee een pittoresk stadje. Wandelend in shirt en korte broek staat hij stil bij ieder oud geveltje en prikt zijn fotoplaatje, zoals het musje zijn graantje. Des winters in de flat, dat misschien staat in een stad, die niet veel meer is dan een woonwagen kamp zonder wielen, beleeft de toe rist opnieuw zijn uitstapje naar het lieflijke Zierikzee, dat op 'n Zeeuws eiland ligt. Na het zien van de laat ste dia zegt hij, dat het er goed toe ven was. Omdat de straatwanden van Zie rikzee als decor waarvoor de vreem deling zich beweegt min of meer een object zijn geworden, waaraan ver dient wordt, kan het nuttig zijn eens in grove trekken kennis te nemen van hetgeen er vroeger mee i# ge daan en wat men er in de (naaste) toekomst mee zou kunnen doen. Het tijdvak, dat wij willen overzien, ein digt omstreeks 1940. Laten we zeg gen met de bouw van het postkan toor. Uiteraard is hier ter stede veel van de oude bouwwerken verloren ge gaan. De St. Lievens Monstertoren herinnert alleen nog aan het oudste deel van de stad. De heer Olivier Groeneyk, commies-griffier ter ge meente-secretarie van Zierikzee, schrijft in zijn Krondjk Van Zierikzee die in 1821 van de pers kwam, dat de ze toren „als een onmisbaar zeebaken moet worden beschouwd". Deze spits vondige formulering was voor het gemeentebestuur sterk genoeg om „volkomen herstel van dit gevaarte" bij het Gouvernement te bepleiten, hetgeen succes heeft gehad. Reeds in het begin van de 17e eeuw was het grafelijk hof tegenover de toren af gebroken. Het werd begrensd door de tegenwoordige Weststraat en Karne- melksvaart. De kerk verbrandde in 1832. Aan herstel van het gebouw werd niet gedacht. In het oudste stadsdeel ten westen van de Dam bleef het stadhuis bewaard. Het oudste deel daarvan diende eerst als vleesmarkthal. Tussen 1550 en 1554 werd ten oosten van deze hal een nieuw stadhuis gebouwd. In 1775 werd de voorgevel van het gebouw ingrijpend gewijzigd. Eeuwenlang hing in de toren het welluidend klok kenspel uit de gieterij van Peeter den Gheyn, dat enige jaren geleden naar de Zuidhavenpoorttoren werd overgebracht. De zuivere klank van dit carillon moest worden herontdekt om de klokken van het gemeentemu seum naar de poort over te brengen, waar ze bij dag hun stemmen weer laten horen. De Lutherse kerk in dit kwartier laten we buiten beschou wing. Het gebouw is een rest van het woonhuis c.a. van de heren van Kleef, dat lang het stadsbeeld in deze omgeving beheerste. Stadsuitleg Binnen de grote stadsuitleg, die in het begin van de 14e eeuw in oos telijke richting tot stand kwam, vin den we drie stadspoorten, de kloos terkapel van het voormalige St. Eli- sabethsgasthuis (Gasthuiskerk)met een koopmansbeurs uit het midden van de 17e eeuw al voorstuk, de gra felijke gevangenis van Zeeland Be- oosten-Schelde (1524/6) en een tot vismarkt verbouwd hofje in de St. Domusstraat. Vergelijken we de verschillende stadsplattegronden met elkaar dan zien we dat de afbraak van de kloos tercomplexen (Wevershoek, Minder broederstraat, Slabberswerf, Lange St. Janstraat, Driekoningenlaan en Karsteil) na de Reformatie open er ven in het stadspatroon ontstonden. In de loop der eeuwen werden deze opnieuw bebouwd .Slechts de kapel van het voornoemde St. Eiisabeths- gasthuis bleef bewaard en werd als kerk ingebruik genomen (Gasthuis- kerk). Een sieraad der stad. Een een voudig klokkenspelletje, dat in de westelijke toren op het kerkdak ge hangen heeft, was vóór het jaar 1795 reeds eruit gehaald. Ook werden ge sloopt, om dat het bouwwerk onno dig was geworden of wegens gevaar voor instorting, enige stadspoorten, het Oranjebolwerk bij de toegang van de Nieuwe Haven, een aantal walmolens, 't leprozenhuis, de stads muur, enz. Periode van welvaart De 17e en 18e eeuw (tot het laat ste kwart) was voor de stad een pe riode van welvaart. Zierikzee kreeg zijn patriciaat, dat zijn rijkdom toon de door de bouw van woonhuizen met indrukwekkende voorgevels. Aantrekkelijk waren vooral de bei de zijden van de haven en het plein rond de St. Lievens Monsterkerk. De woonbuurt der gildebroeders werd begrensd door de tegenwoordige Oude Haven, het Kraanplein, Haven park, Havenplein en Appelmarkt ten noorden en de Nieuwe Haven ten zuiden. Ook het kwartier tussen Pdststraat, Kerkhof z.z. en West straat, enerzijds, en de zuidelijke stadswal, anderzijds, was de woon plaats van de kleine burgerij. In de Weverhoek en de naaste omgeving Woonden reeds- in de middeleeuwen veel arbeiders van de lakennijver heid. De achteruitgang van handel en scheepvaart in het laatste kwart van de 18e eeuw - o.m. als gevolg van de Engelse oorlogen - en het daarop volgende verval in de Franse tijd, bracht ook hier ter stede grote ar moede. Als we ons slechts bepalen tot het stadsbeeld dan weten we, dat vrij spoedig een deel van de bezitten de klasse naar elders vertrok. Het nieuwe staatsbestel bood de leden van het oude regentendom weinig lucratieve ambten aan. Wat het Zie- rikzeese patriciaat bij zijn vertrek aan fraaie woonhuizen achterliet, verpauperde snel. Bekend is, dat reeds in de Franse tijd vele huizen rond de St. Lievens Monsterkerk leeg stonden. Bijna alle werden op den duur gesloopt. Gelukkig bleven de huizen langs de Gude Haven in trek. Toen ze in de 19e eeuw intensiever werden bewoond en vaak aan de achterzijde uitgebouwd, kwamen ook deze panden in verval. Daarbij werd door verkoop van vrijwel alle onder delen van interieurs, zoals deuren, trappen, e.d., de waarde in hoge ma te verminderd. Overigens moeten we mild in ons oordeel zijn ter zake van de verkoop van fragmenten van hui zen en gebouwen in de 19e eeuw. Be kend is, dat nog ongeveer veertig jaar geleden 'n inwoner van Zwijn- drecht door koop van een handelaar eigenaar was geworden van het ge schilderde plafond uit het pand Oude Haven 39 alhier. Een kleine opleving in de scheep vaart omstreeks het midden van de 19e eeuw heeft voor de huizen langs de Oude Haven tot gevolg gehad, dat vele als werkplaatsen of pakhuizen werden gebruikt. De ouderen onder ons kennen nog de panden waarin ook in later jaren sigarenfabriekjes e.d. waren ondergebracht. Grootste lidteken Was in de Franse tijd en in de vo rige eeuw in onze stad meer afge broken, dan zou het Zierikzeese stadsbeeld wellicht even erg ge schonden zijn geworden als dat van Brouwershaven, Veere, enz. Kerk, stadhuis, Gravensteen en enige woonhuizen voor ambtenaren zou den ook hier als povere resten van de oude stad zijn blijven staan. Het grootste lidteken in het aanzien van Zierikzee werd in 1832 veroorzaakt door het verbranden van de St. Lie vens Monsterkerk. Het reeds verval len „Kerkplein" verloor daardoor al le aantrekkelijkheid, temeer daar ht tot 1848 duurde aleer een nieuw kerkgebouw ter plaatse van het oude gereed kwam. We weten thans nog niet precies in hoeverre afbraak van de St. Lievens Monsterkerk noodza kelijk was, De prent, die door J. Kor sten van de kerkruïne werd getekend toont een zwaar gehavend gebouw zonder dak. Nadat het omvergehaald was, werd het puin verkocht, waar schijnlijk voor dijkversterking. Ook staan in Zierikzee nog enige stoeppa. len, die van grafzerken o.i.d. zijn ge maakt. Men gooide niets weg. Dat geschiedde nimmer. De Kanter ver meldt in zijn Chronijk, dat vóór 1795 een dekstuk van een windlade van het oude orgel van de kerk in de Zuidhavenpoort als deur dienst deed. Serum tegen zenuwziekte MOSKOU, 15-11 In het we- tenschappelijk onderzoekings instituut te Charkoiv is men er in geslaagd een serum te bereiden tegen de tot dusver als ongeneselijk geldende ze nuwziekte Multiple sclerosis, zo is van welingelichte zijde in Moskou vernomen. Er wordt nog gewerkt aan verbetering van het „Margoe- lis-schoebladze-vaccin", dat echter reeds enige jaren in kleine hoeveelheden vervaar digd wordt uit muizehersenen. Het preparaat kreeg be kendheid toen 12 ampullen ervan door bemiddeling van de Russische ambassade in Bonn werden gebruikt bij de behandeling van een aan mul tiple sclerosis lijdende patiënt in Hamburg. Naar medede ling van Russische medici zijn met het vaccin goede resul taten geboekt en bereikt men tenminste een stagnatie van het ziekteproces. MIAMI, 15-11. Twee leden van een bende Amerikaanse „motordui- vels" zijn gearresteerd omdat zij het achttienjarige meisje Christine Deese die deel van de bende uitmaakte, hebben „gekruisigd" omdat zy rich niet aan de „spelregels" had gehou den. De gearresteerden zijn de 25-jarige Frank Link en Norman Risinger, die even oud is. Zij behoren tot een ben de jongelui die op hun motoren de kleine plaatsen in Florida onveilig maken. Het meisje werd vrijdag ge kruisigd aan een boom in de omge ving van West Palm Beach. Haar „vriendjes" brachten haar zelf naar het ziekenhuis waar zij aanvankelijk verklaarde op een plank met spijkers te zijn gevallen. Toen Deese echter nader aan de tand gevoeld werd, bekende zij door het tweetal aan een boom te zijn gena geld. Haar voeten rustten echter op de grond waardoor het letsel van niet al te ernstige aard was. Advertentie En waarom? Omdat de eiwitten in viees eersteklas bouwstoffen voor het menselijk lichaam zijn. Omdat vlees goed is voor de lijn. En vanzelfsprekend, omdat u met vlees zo veel verrukkelijke culinaire mogelijkheden hebt. Daarom De krijgsraad te Camiri zal van daag (donderdag) uitspraak doen in het proces tegen de Franse marxis tische schrijver Regis Debray, en vijf anderen die worden beschul digd van steun aan de guerilla in Bolivia. Afdeling S.-D. Plattelands vrouwenbond ZIERIKZEE, 15-11. Scheherazade heeft dinsdagmiddag vele dames een plezierige middag bezorgd. De be kende schrijfster hield, zoals haar pennevruchten in de Cocktailrubriek van het damesblad Libelle al deden vermoeden, een rijk met humor bela den lezing getiteld: „Belevenissen van een schrijvende huismoeder". Mevrouw W. Racké-Noordijk, zo heet ze eigenlijk, wist haar publiek, be staande uit leden van de afdelingen Schouwen en Duiveland van de Bond van Plattelandsvrouwen, 'n hele mid dag te boeien met te vertellen over haar werk als schrijfster en journa liste en hoe zij dat kombineert met het werk als huismoeder van een zes leden tellend gezin. Ze vertelde hoe ze bij toeval tot schrijven is gekomen. „Ik was met schrijven nooit verder gekomen dan waslijsten en Sinterklaasversjes". Totdat op een gegeven moment een probleem haar dwars zat. Ze schreef het op en bemerkte toen dat het pro bleem hiermee al' minder schrijnend was geworden. Maanden later zag zij het schrijfsel terug, ze vond het ei genlijk wel een mooi verhaal, stuur de het op naar een damesblad en kreeg tot haar verbazing hierop ook nog een reaktie. Later kreeg zij de „Cocktails" te zerzorgen waarvoor ze zich de schuil naam Scheherazade koos. Eigenlijk vindt mevrouw Racké die naam wel een beetje vervelend gaan worden en ze zette duidelijk uiteen waarom. „Bij die naam verwacht men een lange donkere vrouw en als ze mij dan zien is het „Is ze dat nou?". Bo vendien is haar „sultan" niet de man bij wie een dergelijke aanduiding voor een echtgenoot past: „Dan moet je zo'n nuchtere Naaldwij kse boek houder hebben". Buitenlandse reportages Mevrouw Racké ziet zichzelf niet als een allround journaliste. „Ik zie Advertentie Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot f 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te beialen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) iedere gewenste inlichting geven. U bent welkom bij de alleen maar de mensen achter de fei ten en niet de feiten zelf'. De laat ste jaren maakt zij veel buitenlandse reportages. Zij was in Suriname om over het probleem van de onwetti ge kinderen te schrijven, in Grieken land voor het vluchtelingenvraag stuk, in Tunis, Marokko en haar laat ste reis betrof Vietnam waarover zij in haar blad roerende reportages schreef over oorlogsslachtoffertjes. Hierop zijn niet minder dan 1800 re- akties binnengekomen voor adoptie van Vietnamese kinderen. Het op reportage gaan is bijzonder zwaar werk, vooral als hét over zulk diep menselijke ellende gaat. „Het is meestal zo erg dat je niet alles kunt schrijven. De mensen zouden het niet geloven. Van dergelijke „uitstapjes" kom je dan ook geestelijk ziek te rug". Mevrouw Racké voelt zich toch wel erg gelukkig met dit „ontzaglijk boeiende vak". „Als je eenmaal met schrijven begint, wordt het een ziek te, je raakt het gewoon niet meer kwijt", aldus de schrijfster. „Blijven schrijven Ze vertelde verder nog over de brieven die ze naar aanleiding van haar wekelijkse rubriek ontvangt. Ze vindt het erg prettig reakties te ontvangen en put hieruit de nodige inspiratie. „Blijven schrijven meis jes", zo verzekerde ze de dames „want het is het kompas waarop ik vaar". De schrijfster ontving een hartelijk applaus vanuit de volle foyer van Mondragon, waarbij mevrouw J. M. Zeyler-de Vin, presidente van de af deling Duiveland nog een presentje voegde. De presidente van de afdeling Schouwen, mevrouw L. Berman- Steendijk had de bijeenkomst ge opend. Van het Nutsdepartement was een verzoek binnen gekomen om bij de dames van de Bond van opinie peiling te houden over de noodzaak van een te stichten wasserette of een dry-cleaner inrichting. Voor het 125- jarig jubileum dat de Z.L.M. aan staande zomer viert zal de afdeling Schouwen 100 felicitatiekaarten bor duren ter bestrijding van de kosten. De kerstavond, een hoogtepunt in het seizoen van de Plattelandsvrouwen bond, zal op 19 december worden gehouden. TEL AVIV, 15-11. Een der gevol gen van de Israëlisch-Arabische oorlog is dat onlangs in Israël de eerste ski-vereniging kon worden opgericht. In de zesdaagse oorlog wisten Is raëlische troepen hellingen van de berg Hermon aan de Syrisch-Liba- nese grens 'tot een hoogte van 2.200 meter te bezetten. De berg is het grootstedeel van het jaar met een sneeuwlaag be dekt. Er bestaan plannen om op de berghelling een skistation met ski liften te "bouwen. In benzinedampen gestikt EINDHOVEN, 15-11. De 60-jarige ge wezen magazijnchef J. van der Zan den in de Doelenstraat te Eindhoven is door verstikking in benzinedam pen om het leven gekomen. Hei slachtoffer had als liefhebberij hei onderhouden van auto's van familie en kennissen. Daartoe had hij in een schuur een soort garage inge richt. Toen hij zich onder de defecte auto in de primitieve smeerput had begeven om de benzine van de wa gen af te tappen, raakte hij vermoe delijk bedwelmd door de dampen. In zijn val heeft hij waarschijnlijk nog een jerrycan met opgevangen 'benzine omgegooid zodat zijn kle ding geheel doordrenkt werd. En kele uren later werd de man gevon den. In het Binnenziekenhuis waar heen hij ijlings werd overgebracht, werd vastgesteld dat hij door de benzinedampen was gestikt. Het pleizier-reisje van b. en w. e.a. De „Zierikzeesche Nieuwsbode" bracht ons het droevige bericht - voor ons, aan' ons lot overgelaten, inwoners van deze „benauwde ves te" althans droevig! - dat het Col lege van b. en w. van Zieriksee, plus enkele raadsleden (dit laatste is m.i. minder ernstig), een uitstap je zijn gaan maken naar St.-Hilai- re-du-Harcouët ergens in Norman- dië. Het „Regeeringlooze-tijdperk" schijnlt te zullen duren - zoo lees ik - tot woensdag 15 november e.k. - Wij gunnen de dames en heeren na tuurlijk van ganscher harte dit plei- zierreisje, en hopen vurig dat zij al len onbeschadigd en veilig mogen terugkeeren. Daar niet van. Maar wel heb ik mij ernstig be zorgd gemaakt over de „voorlich ting'* die het gezelschap onderweg zal krijgen aangaande de plaatsen die men op den heenweg zal pas- seeren. Ik lees namelijk dat de „roe- te" (is dat de nieuwe „odeklonje- spelling"?) zal loopen over Vlissin- gen, Sluis - Breskens lijkt mij ver geten te zijn Knokke, Ostende (sicl) Calais (is Duinkerke verge ten?), Boulogne (sur-mer), en Abbe ville. Ik hoop dat de „reisleider" het ge zelschap er onderweg op zal wijzen dat men niet over Ostende reist, maar wel over Oostende, zoals de ze fraaie badplaats aan de Vlaam- sche kust sedert vele, vele, jaren officiëel, ambtelijk, in België heet. In goed-Nederlandsch dus. Dit schijnt nog steeds onvoldoende te zijn doorgedrongen tot sommige on- ontwikkelden in het Noorden. Niet een iegelijk behoeft en kan weten, dat de oorspronkelijke naam van Calais Kales, van Boulogne s.mer Boonen (het oude Bononia uit den Romeinschen tijd), van Ab beville A'bbegemMaar als men in de krant schrijft dat de ge bruikelijke reisweg anders altoos over Rouaan placht te leiden, (in het Fransch: Rouen), dan kan men met evenveel - neen! méér recht schrijven: Kales, Boonen en Abbe- gem. Maar Ostende is beslist een „ana chronisme"; en dit moet steeds lui den Oostende. Zierikzee, dr. mr. H. P. SCHAAP Voorzitter van het genootschap „Zannekin" (We mogen het allemaal met de heer Schaap eens zijn; het „o"-tje is weg gevallen tijdens de telefonade. Via de draad contact zoeken van Nor- mandië uit met Zierikzee is een heel karwei. We hebben het vaak ge noeg meegemaakt om het (beschei- denlijk gezegd) te kunnen weten Red.). KERKNIEUWS „Kom over de brug" AMSTERDAM, 15-11. In februari volgend jaar start in Nederland de aotie Zending en Werelddiaconaat 1968, een actie die ten doel heeft on der de Nederlandse reformatorische christenen een bedrag van 20 mil joen gulden bijeen te brengen voor werk in onderontwikkelde gebieden. Niet minder dan 139 projecten i-i Azië en Afrika en Zuid- en Midden- Amerika zijn geselecteerd om door de eenmalige schenking van een flink bedrag op gang te worden ge bracht. Scheepvaartberichten Alchiba, 14-11, 660 m, ZO St, Hele- na naar New York. Calamares, 14-11, 360 m. O Belize naar Pto Barrios. Esso Amsterdam, 14-11, 425 m. ZW Abidjan naar Augusta. Esso Rotterdam, 14-11, vertr. van San Nicolas naar Puerto, la Cruz. Gulf Swede, 14--11, 360 m. ZO Syd ney naar Whangarei. Korenia, 14-11 vertr. Hoek van Hol land naar Singapore. Koratin, 14-11, to Vungro, 22. De jonge gravin van Rovanna zat in haar stoel voorovergebogen met dc hand voor de ogen. Hevig te snikken. Aram was opgestaan cn keek peinzend op dé schok kende vrouwengestalte neer. Zat hier wer kelijk een tot wanhoop gedreven vrouw of was dit alles slechts een geraffineerde co- medie? Was dit jonge, ogenschijnlijk zo zachtaardige meisje werkelijk verantwoor delijk voor het wanbeheer van haar grond gebied of handelde zij onder invloed van anderen, Tybalt wellicht, ol de rentmees ter? Maar waarom zou ze zich deze dwang laten welgevallen, ze Was immers wette lijke meesteres van Rovanna? Al deze vragen schoten in de jonge krij ger door het hoofd, terwijl hij afwachtte tot zijn raadselachtige gastvrouw tot be daren kwam. Eindelijk scheen zij zich enigszins hersteld te hebben. Ze richtte zich op en veegde nerveus de tranen van haar gezicht. „Ik weet dal. er verschrikkelijke dingen gebeuren op mijn gebied", sprak zo met gesmoorde stem. „Maar allies geschiedt volgens mijn opdracht. Ik alleen ben ver antwoordelijk voor deze wandaden. Het is een afschuwelijke situatie, maar ik kan hel u niet uitleggen. Ik smeek u. mij niet meer met uw verwijten lastig te vallen. Ik mag niet spreken. Plotseling slokte haar stem en ze wendde zich verschrikt naar een der ingangen van de slotzaal. Aram hoorde het doffe geluid van naderende voetstappen, het gordijn werd opzijgeschoven cn voor hen stond do rijzige figuur van Tybalt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 11