Bemanning Bru 8 redde opvarenden gezonken vissersboot Met Velpon zie je er geen barst van. CEtBÈUBMT Velpon Hervormde Vrouwenvereniging Westhoek hielden contactdag STREEKNIEUWS Auto met veiligheidsglas DE NEDERLANDSE LANDBOUW EN DE ONTWIKKELINGSHULP De margarineprijs AGENDA L. A. Capelle kwart eeuw correspondent „Zierikzeesche Nieuwsbode" WA 7" 2EGT DE bilt CMC2? Snelle reddingsactie bij Terschelling Advertentie BRU1NISSE, 15-11. De beman ning van het motorschip Bru 8 uit Bruinisse is deze week getuige en ook medespeler geweest by een specta culaire reddingsactie, waarop de mannen met voldoening terug mo gen zien. De Bru 8 was op weg van een per ceel in de Waddenzee, waar op zee sterren was gevist, naar het con- sumptieperceel onder Terschelling. In de Noord Oost Meep was de HA 35 aan het garnalenvissen. Toen de Bru 8 op een afstand van ongeveer 500 meter passeerde zagen de Bruënaars de HA 35 plotseling omslaan. Ken nelijk was het net achter een on der water liggend obstakel vastgelo pen. De Bru 8 stoomde volle kracht naar de plaats van ongeluk, waar de knecht K. Broekstra uit Harlingen juist bezig was om op het omgesla gen schip te klauteren. De te hulp geschoten vissers lieten deze man verder begaan en zochten naar de schipper die op ongeveer 30 meter achter het scheepje boven water was gekomen. Het bleek schipper J. Terp stra uit Harlingen te zijn die een reddinsboei kreeg toegeworpen. De man liet echter de boei die hij eerst had vastgegrepen weer los. Het ge lukte echter om de schipper met be hulp van een pikhaak in z'n kleren boven water te houden tot Joh. Pad mos. broer van schipper C: Padmos hem in de kraag kon grijpen en aan boord kon hijsen. De schipper werd zo goed als bewusteloos op dek ge legd. Ondanks zijn redding was de schipper een verstikkingsdood nabij omdat hem het kunstgebit in de keel wtes geschoten, hetgeen gelukkig door Er zijn plannen om Marken, het laatste Zuiderzee-eiland, te verhinden met de vaste wal. Er is weliswaar reeds een damverbinding, maar Marken is toch nog helemaal eiland. Wanneer door bemaling van het omringende meer Marken zou komen droog te liggen, is het met zijn uitzonderings positie gebeurd. Op deze wijze zou eén belangrijk cultuurhistorisch monu ment verloren gaan en sterk zijn dan ook de tegenkrachten, die juist pleiten voor behoud van Marken als „schiereiland". „Priscilla" gastvrouwe HAAMSTEDE, 15-11. Een groot aantal dames uit de gehele Westhoek is dinsdag naar Haamstede getogen om daar de door de Herv. Vrouwen vereniging „Priscilla" uit Haamstede georganiseerde contactdag mee te maken. Omstreeks 10 uur betraden de dames de hiervoor feestelijk in gerichte Winterkerk waar ztf met or gelspel van mevr. Van Damme wer den ontvangen. De koffie met eigen gebakken cake liet zich uitstekend smaken. De presidente van „Priscilla" mevr. Beije-Crnee ging voor in gebed en las uit 11 Corinthe 8 vers 1-16, waar na zij een inleiding hield n.a.v. vers 9. Met het zingen van „Zusters komt ons ^amverbonden" werd de dag voor geopend verklaard. Mevr. Beije richtte zich in hartelijke bewoordin gen tot de 70 dames waarbij zij spe ciaal mevrouw Everwijn-v. d. Bout verwelkomde. Opnieuw werd een kopje koffie ge nuttigd. De loten voor de onkosten- dekking gingen vlot van de hand. En kele dames zorgden verder voor eni ge stukjes ontspanning in de vorm van enkele ernstige en soms luimige voordrachten. Ook de „kwis" werd met veel aandacht gevolgd en was zeer leerzaam. Toen de torenklok het middaguur aankondigde met het gebeier van de grote bel was het voor de dames tijd om het meegebrachte pakje boter hammen te nuttigen. Het kopje soep en het fruit vormde een welkome maagvulling. Na heropening om één uur werd de uitslag van de verloting bekend gemaakt en enkele gelukkige dames staken hun vreugde niet onder de banken. De middag werd voor een groot deel gevuld met een lezing over het onderwerp „Dieet in woord en beeld" gehouden door mej. A. Schilperoort uit Go-es. Er is met veel aandacht ge luisterd en de inhoud van deze met verve gebrachte lezing heeft veel dames tot nadenken gestemd. De wat oudere dames werd de raad gegeven niet al te veel vet te gebruiken en matig te eten. Verschillende adviezen werden gegeven voor hen die reeds op dieet staan. Met een korte film werd het gehoorde nog eens verdui delijkt. De ontvangende vereniging heeft er overigens zorg voor gedra gen dat de dames wel iets „gezon digd" hebben tegen de gegeven leef regels van mej. Schilperoort. Het volgende punt was: „Even tijd voor een vers kopje koffie met ge vuld". Na dit smakelijk intermezzo nam mevr. Everwijn-v. d. Bout het woord die namens allen de Haam- steedse vereniging dankte voor deze mooie dag. Het dankgebed werd uit gesproken door mevr. Van Liere uit Renesse. Aan deze contactdag namen de Herv. Vrouwenverenigingen uit Re- nesse, Burgh, Serooskerke, Scharen- dijke en Haamstede deel. Da's een glas melk. Want een glas melk op z'n tijd als u rijdt is het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel reaktievermogen. Mee eens Vraag dan het gratis embleem aan het N2.B., Postbus 4530Rijswijk (Z-H). ZIERIKZEE Stadgenote won f 1000,- In het kader van de z.g.n. knip- kaart-kerstactie van de N.V. P. de Gruyter Zn., heeft de Zierikzeese mevrouw W. J. Dalebout-Bouwman een prijs van f 1000 gewonnen. De bij aankopen in de zaak af te geven knipkaarten kunnen worden volge plakt en nadien ingeleverd', waarna zij met een „magische vloeistof" worden behandeld. Door deze be werking wordt een getal zichtbaar, dat het bedrag in geldwaarde aan geeft. waarop de eigenaresse van de kaart recht heeft. Geheel „ma gisch" kwam voor de gelukkige winnares het getal 1000 aan het licht en dat betekende uiteraard een prettige meevaller van duizend' gul den. Causerie voor N.C.V.B.-afdeling Onder leiding van de presidente, mevrouw Verheule-Hartemink, ver- gaderde woensdagavond de N.C.V.B. afdeling. Na opening van deze avond op de gebruikelijke wijze, was de kleurige noot ditmaal een causerie over „Kleur en fleur in uw woning met ploegstoffen" gebracht door me vrouw Smit-Goeman uit Vucht. Eerst werd behandeld „het begrip wonen" en daarna vertelde ze één en ander over „stoffen". Volgens spreekster moet men eerst het eigen huis ont dekken. „Ga gerust eens kritisch bij uzelf op visite; dan leert men de ei gen fouten zien. Alles moet met el kaar harmoniëren. Koop nooit over haast, wat bij de één past. kleurt vaak niet bij de ander. Heeft men kinderen, dan kijken zc niet of het thuis mooi is, maar wel of het plecsierig is. Er moet sfeer zijn. Liever een wat slordig, maar door leefd huis, dan alles te netjes. Onze Joh. Padmos tijdig werd bemerkt. De Bru 8 voer terug naar de tweede op varende die op de kiel van het om geslagen schip zat. Genaderd tot op een afstand van plm. 30 meter zonk het schip onder hem weg. Door hem een reddingsboei toe te werpen kon worden verhinderd dat Broekstra met het zinkende schip mee naar be neden werd gezogen. Ook de knecht kreeg echter nog moeilijkheden maar kon worden gepikt en via een lad dertje aan boord komen. Eerste hulp De mannen werd eerste hulp ver leend door Joh. Padmos, die E.H.B.O. helper is. Schipper Terpstra en de heer Broekstra bloedden hevig. De beide mannen hadden ruiten ingesla gen om zich uit de stuurhut te be vrijden toen het schip zonk. De schipper was er aanvankelijk ernstig aan toe maar raakte door een op de juiste wijze toegepaste massage veel binnengekregen water kwijt. De mannen werden overgebracht naar een arts op West-Terschelling,die later zijn tevredenheid uitsprak over de wijze waarop eerste hulp was ge boden en de verbanden waren aange legd. Schipper Padmos, die ons dze bij zonderheden vertelde, was onder de indruk van het gebeurde maar dank baar dat hij in de gelegenheid was hulp te bieden. Andere garnalenvis- sers die in de buurt waren hadden in het ongeluk geen erg gehad, zo vlug speelde alles zich af. Op de plaats waar het schip gezonken is staat 16 meter water. taak is een leefbaar interieur te scheppen en dit behoeft beslist niet duur te zijn, maar wel functioneel! Uw woninginrichter is hierbij uw ad viseur". De „Ploeg" vroeger een kleine we verij, is nu een grote fabriek. Er is voer elck wat wils en de stoffen zijn gegarandeerd kleurecht. Naast gor dijnstoffen en meubelbekleding brengt „Ploeg" nu ook een zuiver wollen vloerbedekking. Het was een gezellig en leerzaam uurtje met veel belangstelling van de zijde der da mes. De verloting van de prijzen en pak jes 'bracht geld in de kas en in de zaal met wat hilariteit, daar in de te grote ijver het cadeau voor de spreekster ook ais lootje verkocht was! Na een vlotte oplossing van dit „probleem" liet de presidente zingen Gezang 222 vers 1 en sloot mevr. Vorstheuvel Labrand-Schouten deze avond met gebed. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B.-afdeling De N.C.V.B.-afdeling kwam giste ren (woensdag) bijeen onder leiding van de presidente mevrouw Francke en - wat betreft het gedeelte na de pauze - de vice-presidente mevr. Viergever. In deze avondvergadering trad als spreker op de heer Suurmond, die sprak over het onderwerp „Gevan genen en ontslagen gevangenen en hun gezinnen". De heer Suurmond herinnerde aan de uitspraak van Je zus tot de aanklagers van de over spelige vrouw: wie van u lieden zon der zonde is werpe de eerste steen op haar. De spreker schetste vervol gens de invloed van de gevan genis en wat het betekent te moeten leven in een gebouw met deuren zonder krukken en ramen die niet te bereiken zijn. Verder werd veel duidelijk gemaakt in de beant woording door de heer Suurmond van de gestelde vragen, o.a. betref fende het werk van de gevangenen Na de mededeling dat de kerst avond zal worden gehouden op 20 december a.s. sloot mevr. Viergever na afloop deze vergadering. NIEUWERKERK Mej. H. Kooijman te Nieuwer- kerk, slaagde maandag jl. te Rot terdam voor het aldaar gehouden examen voet- en schoenkundig pe dicure. De opleiding gaat uit van de landelijke Stichting voor Vakoplei ding en Vakexamen voor detailhan del in schoenen. OOSTERLAND Tweede Kamer DEN HAAG, 16-11. In samenwer king tussen de minister voor ontwik kelingshulp en de minister van land bouw en visserij zal een werkgroep gevormd worden, die op korte ter mijn voorstellen zal moeten doen over de wijze, waarop Nederland de ontwikkelingslanden het best kan helpen bij het voorzien in hun voed- selbehoefte. De minister van landbouw en vis serij. ir. Lardinois, deelde dit mee in de begrotingsvergadering van de ka mercommissie voor landbouw en vis serij. Volgens de heer Lardinois moet de nadruk blijven liggen op de Ne derlandse bereidheid, de ontwikke lingslanden te helpen bij hun eigen voedselpvoduktie. Uit een onderzoek naar de trein ramp van 5 november te Hither Green bij Londen waarbij 49 men sen omkwamen en 78 werden ge wond, is gebleken dat het ongeluk werd veroorzaakt door rail-breuk, zo is bekendgemaakt. DEN HAAG, 15-11. Voor de prijs verhoging van margarine van vorige maand is toestemming verleend op grond van een prijsstijging van de grondstoffen. Het is niet juist dat ondanks de stijging van de wereldmarktprijzen van enkele grondstoffen de kosten van het totale voor margarinefabri- cage benodigde grondstoffenpakket zijn gedaald, aldus heeft de minis ter van economische zaken, mr. L. de Block, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid drs. A. J. Lems (PvdA). Bovendien, aldus minister De Block, worden voor verschillende soorten en kwaliteiten margarine verschillende grondstoffen gebruikt, zodat grondstoffenpakket geen uni form begrip is. De prijzen van het stanüaard-grondstoffenpakket zijn gestegen. Minister De Block acht koppeling van de consumptieprijs aan de prijs van het standaard-grondstoffenpak ket nuttig, omdat deze in het verle den prijsverlagingen van margarine mogelijk heeft gemaakt. Rechtstreekse voedselhulp moet secundair zijn en ze zal moeten ko men uit landen die het voedsel het goedkoopste kunnen produceren. Wat de granen betreft is dat onder de huidige omstandigheden niet de E.E. G.: sommige zuivelprodukten komen misschien wel in aanmerking. Men moet volgens de minister niet de illusie wekken, dat men onze landbouw maar onbeperkt kan laten produceren om de hongerigen te voe den. Het socialistische kamerlid de heer Vredeling had opgemerkt dal ont wikkelingshulp zou kunnen beteke nen dat een deel van ons landbouw- produklie-apparaat voor die ontwik kelingshulp gereserveerd wordt. Hij had het oog op granen en eiwitten, maar ook hij wilde de boeren niet suggereren dat ze maar raak kunnen produceren. De heer Westerterp (KVP) had herinnerd aan de onlangs door dr. Mansholt gedane medede ling, dat de ontwikkelingslanden het jaar 2000 een voedselinvoerbehoefte van 35 miljard dollar zullen hebben en had zich afgevraagd, hoe dat in onze planning voor landbouwpro- duktie op lange termijn kan worden ingepast. De minister voelde er niets voor om nu tegen de landbouw te zeggen, dat men klaar zal moeten staan om die hoeveelheid mee te helpen produ ceren. Hij zou dan ver ant wo o r d el ij k - heden op zich nemen die hij tegen over de producenten niet op zich ne men kan. De straat Bab-el-Mandeb TEL AVIV, 15-11. In Tel Aviv neemt men het door het bewind (nieuwe) in Zuid-Arabië geuite drei gement, dat de straat Bab-El-Man- deb voor de Israëlische scheepvaart zal worden gesloten, niet ernstig. De breedte van de vaarweg tussen het eiland Perim, dat sinds kort onder Zuidarabisch bestuur staat, en de kust van Frans-Somalie bedraagt meer dan twintig kilometer zodat volgens Israëlische kringen schepen van Israël bij het gebruik van de straat Bad-El-Mandeb zich niet in de Zuidarabische territoriale wateren behoeven te begeven. Donderdag 16 november Zierikzee Huis van Nassau. 8 uur, NVV-Be- stuurdersbond. Idem 7.30 uur agr. soc. fondsen. Idem 7.30 uur verg. C.T.V. Vrijdag 17 november Zierikzee Concertgebouw. 8 uur. filmvoorstel ling „Onibaba" (Z.V.U.). Herv. verenigingsgebouw, 8 uur feestavond C.J.V.-clubs Huis van Nassau, 8 uur scheidsr. ver. „Schouwen-Duiveland". Idem 7.30 uur verg. C.P.B. ,Onze man in Oosterland" Nieuwe afvoer zuiveringsinstallatie Omdait de waterafvoer van de ri- oolzuiveringsinstallatie alhier, dat door een nauw slootje heen moest nogal eens stagneerde, besloot men een nieuwe ondergrondse afvoer te maken met buizen van 30 cm., ter lengte van 180 meter, dwars 'door een perceel bouwland van de heer M. de Bruine Jacz. aan de Hoge Weide alhier, momenteel geheten Lage Ramperiseweg. Het water komt nu terecht in een wijde water loop. Het werk werd uitgevoerd door het Aann. bedrijf A. W. Wandel uit Nieuwerkerk. Nederlander op hoogste F.A.O.-post? ROME, 15-11. De Nederlander dr. Hendrik Boerma maakt een kans gekozen te worden tot directeur- generaal van de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver enigde Naties, waarvan 119 landen lid zijn. Op een voltallige bijeen komst van deze organisatie in Rome is namelijk woensdag besloten dat de huidige directeur-generaal, de Indiër dr. Binay Rajan' Sen, niet kan worden herkozen, op grond van een besluit van 1963. Dr. Sen had zich wel voor herverkiezing kandidaat gesteld. Hij heeft deze post van 38.000 'dollar per jaar (f 140.000) se dert 1956 bekleed, zijn ambtster mijn eindigt dit jaar. De conferentie heeft nu besloten in november een keuze te maken uit de twee voormalige directe mede werkers van dr. Sen, namelijk dr. Boerma on dr. Herman Sanitz Oruz van Chili. (Van onze redakteur) OOSTERLAND, 15-11. Gisteren (woensdag) was een heugelijke dag voor de heer L. A. Capelle te Oos terland, metselaar-aannemer en te vens - het zal in de praktijk niet zo vaak voorkomen - persvertegen woordiger. De heer Capelle keek in laatstgenoemde hoedanigheid achter om, want precies vijf en twintig jaar geleden ging hij van start als cor respondent van ons blad, de „Zie rikzeesche Nieuwsbode". De thans jubilerende correspondent begon in het oorlogsjaar 1942 met het krantenwerk, als opvolger van de heer W. Bakker, kantoorhouder van de P.T.T. in die tijd. Het begin was niet eenvoudig, enerzijds door het begrijpelijke gebrek aan ervaring en anderzijds door de moeilijke tijds omstandigheden. Maar de héér Ca pelle verloor snel zijn aanvankelijke schroom en ging het telkens weer op nieuw proberen. Vooral na de oorlog, Wist hij hoe zijn (geliefde) Ooster land in de krant te brengen. Ook die eerste na-oorlogse periode overigens was niet gemakkelijk, want teutoons geweld was over het Duivelandse dorp gevaren en de wederopbouw vergde ook in zijn hoofdberoep veel van hem. Later zou zich dit alles nog eens herhalen, toen eindelijk eind '53 het water ook Oosterland verliet. Geen spijt Terugziende heeft de heer Capelle allesbehalve spijt van zijn destijds genomen besluit. Talrijke berichten en verslagen vani hem kwamen in de krant, maai" daarnaast kreeg hij ge legenheid zich intensiever nog dan voorheen met de historie van Duive- land in het algemeen en van Ooster land in het bijzonder bezig te hou den. Het belangrijkste daarbij was dat hij zijn onderzoekingen ook op papier zette eri vele historische arti kelen van zijn hand werden in onze kolommen afgedrukt. Hoofdkenmerk daarvan was (en is) altijd de betrouwbaarheid, want (dat heeft de heer Capelle bij het bouwen geleerd), hij gaat niet over ijs van één nacht. Belangrijke voldoening voor hem is altijd geweest de publieke waarde ring. Dit alles bijeen genomen, maakt het besluit om door te gaan voor hem niet moeilijk. „Op weer maar voor de volgende 25 jaar, zullen we ho pen", zei de jubilaris ons, die door de dlrektie van de N:V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman en de re- daktie van de krant woensdagavond te zijnen huize een fraai historisch boekwerk kreeg aangeboden. SPORTBERICHTEN KEGELEN Om lie H. J. Doeleman- beker Op 18 november a.s. wordt in de barak in de Zelkepolder weer een wedstrijd gespeeld door de Zierik zeese Kegelbond om de H. J. Doele- man-beker. De nieuwe vereniging neemt voor het eerst aan deze wed strijd deel. Aan de wedstrijd is ook yerbonden het winnen van een gou den broche (in de vorm van een ke gel) en een gouden dasspeld, respek- tievelijk voor de dames en de heren. Acht maanden na de conferentie van Guam heeft president Johnson opneiuw zijn belangrijkste politieke en militaire raadgevers bij zich ont boden voo? een algemene beschou wing van de toestand in Vietnam. Noord-Vietnam heeft dinsdag de uitnodiging van president Johnson, om „aan boord van een neutraal schip in neutrale wateren" te komen praten, van de hand gewezen. Westduitse hulporganisaties zul len Noord-Vietnam voldoende me dische apparatuur beschikbaar stel len voor de inrichting van een zie kenhuis met 250 bedden. Een onderluitenant van de Zuid- Vietnamese intendance is tot de doodstraf veroordeeld wegens ver duistering van één miljoen piaster in 1966. De datum waarop hij zal te rechtgesteld worden, is niet bekend gemaakt. Julien Kuypers overleden Julien Kuypers, voormalig direc teur van de Belgische radio- en te levisie-omroep en letterkundige, is woensdagnacht in Brussel overleden. Hij was 75 jaar. Kuypers was ere lid van de Nederlandse Pen Club en van de Nederlandse Vereniging van Letterkundigen. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode) Opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Vanavond en vannacht nog hier en daar een bui. Morgen overdag zonni ge perioden en op de m'eeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke, aan de kust aanvankelijk nog krachtige noord-westelijke wind. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als van daag. 17 nov. Zon op 8.02, onder 16.47 Maan op 16.59, onder 9.42 Volle maan: 17 nov. te 5.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 nov. 3.20 v.m. 15.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 nov. 2.59 v.m. 15.15 n.m. Springtij: 19 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van de Britse ei landen en de Golf van Biscaje be vindt zioh een krachtig gebied van hoge luchtdruk, terwijl een vore van lage luchtdruk zich uitstrekt van Marokko over Spanje en de Alpen tot boven Scandinavië. Langs de noordwestflank van het gebied van hoge luchtdruk wordt met noordelijke winden koude lucht van de Noordel like IJszee naar het zuiden gevoerd. Daar het gebied van hoge luchtdruk zich het komende et maal geleidelijk in oostelijke rich ting zal verplaatsen, zal ook ons land onder invloed komen te staan van de noordelijke luchtstroming. Hierin kunnen vooral aanvankelijk aan de kust nog enkele buien tot. ontwikke ling komen, maar later zullen op klaringen overheersen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 10